MOEDIGE VROUW. A an de beenhouwers en slachters! Hoppeteelt. Politiek overzicht. Arbeidsregeling in Frankrijk. De eommissie voor de voorstellen ter rege ling van den arbeid heeft, voor wat den arbeid van vrouwen, minderjarige meis jes en kinderen betreft, hare eerste be- sluilselen genomen. Zij heeft besloten dat den arbeid van vrouwen, minderja rige meisjes en kinderen geregeld zal worden in (abrieken, werkplaatsen, mijnen, steengroeven, werven en hunne aanhoorigheden familie-werkplaatsen uigezonderd van welken aard den arbeid ook zij. Kinderen mo^en niet aan 't werk ge steld worden vóórdat zij hun dertiende jaar bereikt hebben, tenzij zij een bewijs overleggen, dat zij met vrucht het lager onderwijs hebben genoten. In dit geval kunnen zij aan 't werk worden gesteld na twaalfjarigen leeftijd. Tot op hun zestiende jaar mogen de kinderen Diet voor nijverheids-arbeid ge bruikt worden, indien zij niet voorzien zijn van een certificaat van gezondheid, van een geneesheer-opzichter. Kinderen, die handwerk- of beroeps onderwijs ontvangen, mogen niet meer dan drie uren daags werken. Vrouwen mogen dagelijks niet meer dan tien uren werken. Politiek in Frankrijk. In de fransehe Kamer is maandag de wet op de mijn werkers-al veerdigiugen soorten van goedemannenraden geheel aangenomen. Bespreking van weinig belang voor het buitenland. Het gerucht liep gisteren op de Parijzer beurs dat M. Christophle,gouverneur van het Crédit Fonder zijn ontslag had inge diend. Het nieuws is geheel onwaar. Nauwkeuriger is echter hel gerucht als zou M. Constans, minister van bin- nenlandsche zaken, den president der republiek vergezellen op diens reis naar Montpellier. Vandaag komt in de Kamer het wets ontwerp tegen de drukpers, door den Senaat gestemd. Het gouvernement zal zijne meening doen kennen, maar zich niet verbinden, aangezien de verwerping van het voorstel zeker is. Ongetwijfeld komt donderdag voor de Kamer de laatst te onderzoeken kiezing, die van commandant Picot, te Saint Dié gekozen tegen M. Jules Ferry. Men heeft het beste beetje voor het einde bewaard. De grens tusschen Frankrijk en Duitsch- land zal voortaan, om alle moeielijkheden te voorkomen, goed afgeteekend worden door eene strook onbebouwden grond, van 4 meters breed, in wier midden op de geheele lengte 4000 palen zijn geplant van den eenen wit, van den anderen kant zwart geschilderd. Koning Leopold in Engeland. Men bericht uit Londen Koning Leopold heeft zich, tijdens zijn verblijf in Engeland, druk beziggehouden met dc werkmanskwestie en met de mid delen, aan te wenden om haargeheel van anarchistische handelingen vrij temaken. Hij heeft met verschillige politieke mannen over dit vraagpunt gesproken. Lord Salisbury heeft Z. M. geraad pleegd over de voordeelen welke eene internationale conventie zou opleveren, ten doel hebbende op eenvormige wijze alle anarchistische woelingen te bestrij den, in welk land zij zich ook mochten voordoen. Koning Leopold deed opmerken dat het asyl-of toevluchtsrecht, zooals het thans in Engeland in voege is, een der grootste gevaren is voor het behoud der moderne maatschappij. Indien er zooveel revolutionnaire vluchtelingen te Londen niet verbleven, zou er oneindig minder socialistische beweging zijn in Beigië, Duitschland en Frankrijk en het nihilism zou in Rusland de drie vierden zijner kracht verliezen. Hetzelfde geldt voor Italië en voor Spanje, waar de woelmakers en kwaad stokers aanmoedigingen en geldmiddelen ontvangen van de engelsehe comiteiten, meestendeels uit vreemdelingen samen gesteld. Lord Salisbury zou van de gegrondheid van dit alles doordrongen zijn, maar het oogenblik nog niet gekomen achten, om in het Parlement eene wet tegen de in Engeland verblijvende vreemde anarchis ten in te dienen. DE 40e Vervolg. VIII. Er waren vier maanden vcrloopen sedert Delson naar Parijs was vertrokken, toen Helena van den advokaat Lonaix eenen brief ontving, waarin hij haar meldde dat hij eindelijk er in gelukt was om ccnigc narichten Wegens Delson in te winnen en te weten waar hij op logist was. Hij had dit alles aau een zijner vrienden, die te Parijs woonde, te danken. Deze had zieh in betrekking metde poiicic gesteld, welke weldra op liet spoor van den gewe zen dwangbevcldrager was. De advokaat voegde in zijn schrijven er bij, dat hij ongelukkig voor liet oogenblik door eene onpasselijkheid was belet' om zich in persoon naar Parijs te begeven, ten einde nadere opsporingen opzichten Dcison te doen. Zoodra Helena dit voor haar zoo belangrijk nieuws had ontvangen, snelde zij naar M. Lumi- rault, om liein iuervan kennis te geven. Morgen vertiek ik naar Parijs, voegde de In llalië. Een hevig incident in de italiaansche Kamer kan nalaten een die pen indruk te maken te VVeenen en bewijzen, dat in Italië niet iedereen van het gedacht is van M. Crispi. M. Imbriani, het gekende lid der uiter ste linkerzij, interpelleerde M. Crispi over feiten, te Verona gebeurd. In den loop zijner redevoering viel hij hevig uit tegen Oostenrijk en zegde dat het drie voudig verbond alleen werd verdedigd door legeroversten als generaal Marselli, die nog nooit het vuur had gezien zulke mannen alleen kunnen de slaafsche on derdanigheid van llalië aau Duitschland en Oostenrijk goedkeuren. De zitting werd bij deze woorden le midden der grootste opgewondenheid ge heven. Generaal Marselli heeft getuigen gezon den naar M. Imbriani, maar de zaak is vereffend, na de uitleggingen van dezen laatste. Nog een vijand van het drievoudig verbond, de socialist Costa, is herkozen door het kiescollegie van Bologna. Aan gezien hij in de gevangenis zit, zal bij zijnen zetel in de Kamer niet kennen in nemen. De Dendergalm beweert datde raarheid en de duurte van het vette rundvee toe te schrijven is aan de rechten die er, bij den invoer in ons land, op geheven worden. Deze invoerrechten door het katholieke ministerie gestemil zouden,volgens Den Logiegalm de schuld zijn dat de been houwers dezer laatste maanden geld om geld of met verlies hebben moeten ver- koopen. Wij hebben bevoegde mannen in 't vak met die beweering van het liberaal orgaan geweldig hooren spotten en ver klaren dat de oorzaak van de raarheid en bijgevolg van de duurte van de vette riinders aan heel wat anders is toe te schrijven. Van den anderen kant, hebbendebeen houwers de prijzen hunner waren ook wat, en wellicht in evenredigheid der duurte, opgeslagen. Doch nemen wij nu aan dat de invoer rechten de vette renders hebben doen opslagen, maar is het dan niet zonder ling, ja, heel zonderling, dat i De Logie galm die ons komt verklaren dat de liberale kandidaten de belangen van den landbouw zullen voorstaan, eer.en maat regel afkeurt die gansch in 't belang der nijverheid onzer buitenlieden genomen werd Ja, ja, is dat niet heel zonderling wij vragen het Weest gerust, Logiegalm de been houwers onzer stad kennen de kwestie zoowel als iemand en spotten met uwen kwakzalverspraat. Maar de beenhouwers van den buiten die hier wekelijks ter merkt komen, gaat het Vrijdenkersorgaan voort, zijn niet alleen geruïneerd door de raarheid en duurte van de vette runders, maar door de verschrikkelijke plaatsgelden die zij te betalen hebben. Drij, vier, vijf fran ken voor eenen voorschoot plaats I» dat niet ongehoord roept De Logiegalm uit Weêreens dezelfde domme streek men keurt eenen maatregel af ten voor- deele der beenhouwers van de stad ge nomen Maar wat niet min zonderling is, 't is dat de liberale kandidaat De Laitre ook een der onderleekenaars is die, hij ver toogschrift aan ons Stedelijk Bestuur hebben gevraagd dat menaande vreemde beenbouwers die bier hun vleeseh des zaterdags ter merkt komen uitventen,een recht zou doen betalen van 2 centiemen per kilogr. en verder dat zij zouden ver plicht wezen, hunne geslachte runderen, in ongescheidene kwartieren, naar het slachthuis te voeren om er gekeurd en gestempeld te worden, eerzijer de merkt mogten meê betreden. Indien dit voorstel ware aangenomen geweest, dan zou men mogen zeggen hebben dat de beenhouwers van den buiten den nek afgesneden, of' beter gezegd, hen het dagelijksche brood was ontstolen gewor den moedige vrouw er bij, om al de bijzonderheden die mij mogelijk zijn, betrekkelijk Dcison in te win nen. Ik bewonder uw edelmoedig besluit, zegde haar M. Lamirault, doch gij zoudt het bezwaarlijk ten uitvoer kunnen brengen. Ik zal die taak op mij nemen het is u onmogelijk uwen nog zieken echt genoot en uwe kinderen te verlaten, zij kunnen uwe hulp niet missen. Morgen vertrek ik naar Fraukrijk's hoofdstad en hoop, met Gods hulpe, u naar verloop van ccnige dagen tijdingen te kunnen medebrengen, die dienstig voor onze zaak zullen zijn. Nog heden begeef ik mij naarM. Lonaix om met Hem over een en ander te spreken. Helena wilde zich tegen de dienstvaardigheid van den cdeldenkendcn man verzetten en zelve vertrekken, docli alles bleef vruchteloos zfju be sluit was genomen, en hg vertrok onder de vurigste dankbetuigingen en zcgcnwenschcn van Helena. Twee weken later, op eenen morger.d, toen Helena dc dorpskerk verliet, trad AI. Lamirault, die uit Parijs was teruggekeerd, liarc woning binnen. Mijne reis is niet vruchteloos geweest, sprak hij, terwijl Helena hem met eenen blik van hoop en angst bezag, Met behulp van het adres, dat de advokaat mij gegeven heeft, alsmede met behulp Misschien wisten de beenhouwers van den buiten het nog niet en nu dat zij het weten, zullen zij den libera'en kandidaat De Lattre zeer waarschijnelijk, voor zijne genegenheid hoogst dankbaar wezen Onze ministerieele bladen spreken van millioenen overschot, roept He Vrijden- kersgalm uit IFaarom laten zij de 2 1/2 millioenen welke de Vleeschwel opbrengl dan niet schieten Maar waarmeê wordt het Fonds van 6 millioen dan gevormd 't welk jaarlijks tusschen de steden en gemeenten ver deeld wordt Eerst en vooral met de opbrengst der invoerrechten op het vee De regee ring behoudt er dan geen roode duit meer van Die invoerrechten leveren dus een dubbel voordeel op 1* Zij bevoordeeligen de landbouw nijverheid 2® Hunne opbrengst wordt jaarlijks aan steden en gemeenten gegund en zoo bevoordeel igen zij stedelingen buitenman die er hier ve.rminderingvan belastingen, daar bevrijding van nieuwe belastingen en ginter herstellingswerken aan banen en wegen door bekomen. Indien er ooit belastingen veel goed hebben gesticht dan zijn het wel de invoerrechten op 't vreemd vee En dat moeten alle beredende lieden met ons bekennen en daarom ook zullen zij allen als een man stemmen voor onze zes voortreffelijke en bekwame katholieke kandidaten Sedert eenigen tijd worden verschei dene wijzigingen verlangd aan het regle ment betrekkelijk de hoppemerkt en stadswaag. Te recht vraagt men de wijziging of afschaffing van't art. 't welk bepaalt dat de hoppe, 't zij ze goedgekeurd, 't zij ze afgekeurd wordt, zal gewogen worden en men het weeggeldmoet betalen. En inder daad, waarom moet mijne hoppe nog ge wogen worden als ze afgekeurd is gewor den, als ik, landbouwer, ze niet leveren kan, als ik ze terug naar huis voeren moet en uit de zakken schudden Dat schijnt ons onrechlveerdig Wij hebben in een vorig schrijven de onrechtveer- digheid van dien maatregel nog meer doen uitschijnen. Wij vernemen thans dat ons Collegie van Burgemeester en Schepenen zeer kortelings aan den Gemeenteraad voor stellen van wijzigingen aan't reglement betrekkelijk de Hopmerkt zal voorstellen welke,naar men ons verzekert, de verlan gens van landbouwers en kooplieden,dus de verlangens van allen, zuilen bevredi gen. De Logiegalm van zondag beweert dat wij een afgevallen liberaal zouden zijn. Wij dagen den gebrilde sehrift- en taal geleerde uit ons eene liberale maatschap pij ol vereeniging welke een politiek doel had te kunnen aanwijzen, waarvan wij ooit zouden hebben deelgemaakt ol in welke omstandigheid wij ons vóór 1867 met de politiek zouden bemoeid heb ben Wij zullen ons lieden hierbij bepalen en de antwoord van den gebrilden snoe ver afwachten, wellicht zal hij nu eens den moed hebben, om zijne laffe zinspelin gen van vroeger klaar en duidelijk uit te drukken 1 Liberale kandidaten Niet te vredenmetde slachtoffering van hunne zes kandidaten voor den provincie raad, hebben onze liberalen in algemeene vergadering, Zondag lest ie Aalst gehou den, besloten dat zij er ook nog vier voor de Volkskamer zullen op de pijnbank brengen. Onze liberale lieeren gaan dus ook strijden voor de Kamer en ziehier de namen hunner kandidaten MM. Cumont Félix, fabrikant, Aalst"! De llont Ferdinand, fabrikant. Ninove De "Windt Jef, geneesheer, Aalst Rens, advok.Geerardsbergen!!!! der poiicic, ontdekte ik dc woning waar Delson op logist lng. Hij was echter niet te huis. Een werk man, dien ik in het vertrek ontmoette, en bij wien ik cenige inlichtingen wilde inwinnen, zag mij aanvankelijk wantrouwend aan doch toen ik liern met een zeker doel zegde dat ik ook werkman was, dat ik naar werk zocht en hem voorsloeg een flcsch wijn te drinken, werd hij vertrouwelijker. Van dc eene flesch kwamen er twee, en dc tong van Philip Sardon. zoo noemde hij zich. werd los ser. «Wij wonen hier met verschillende gasten bij elkander, zegde hij. Ook woont er een aardig soort van mensch hij ons in. Ik geloof dat hg van Vital is en Dcison heet. Die man is een rare vogel, voegde Sardon er hij, terwijl hij zijn glas is éénen teug tot op den bodem ledigde hij gaat dikwijls voor cenige dagen weg, zonder dat wij welen waarheen. Laatst, echter, heeft hij zoo iels gezegd. Hij noemde steden in Duitschland, waar men speelt, allerlei spelen die hier verboden zijn roulette, trcntc-cUquarante, enz. Helena had met de meeste aandacht geluisterd zij onderbrak den verhalcr en zegde Dus zou Delson een.... Speler zijn, voegde M. Lamiraull er bij. Maar om te spelen, merkte Helena op, moet men geld hebben. Delson heeft geld, antwoordde M. Lamirault. Ze gaan dan strijden en weet ge waarom?... Om ons, Katholieken hier goed aan 't lijntje te houden en ons aldus te beletten dat wij onze gentsclie partij- genooten werkdadiglijk en geldelijk zou den kunnen ondersteunen O, gi, onnoozele kwanten, denkt gij dat Vous êles gras avec ca Ge zijt er vet meê Wij zullen dus werk hebben om al die kandidaten in onzen azijntobbe te steken. Zes voor voor de Provincie en vier voor de Kamers, maakt lü te samen Onge twijfeld gaat onze tobbe te klein wezen, ook hebben wij er reeds voor gezorgd en wij mogen de liberale slachtoffers verzekeren dat hij de noodige grootte zal hebben,opdat zij er op hunne duizend ge makken zullen kunnen in zilten te koeke loeren RECHTERLIJKE KRONIJK. Moord der Bellevuestrvat le Gent. De raadskamer van de rechtbank van eer sten aanleg le Gent, heelt een bevel van niet vervolging uitgesproken, ten voor- deele van Van fiosterhout, die in de maand April laatst, zijne zuster ver moordde in de Bellovuestraat aldaar. De wetsdokloors hebben de krankzin nigheid van den zustervermoorder vast gesteld. De ramp van Groenendael. De recht bank van eersten aanleg van Brussel heeft, zooals men weet, schadevergoe dingen toegestaan aau de slachtoffers der ramp van Groenendael. Tegen eenige vonnissen is de Staat in beroep gegaan, en het beroepshof heeft de vergoeding op de helft verminderd, dus 25,000 frank toegestaan aan den meestergast Frisque der steenbakkers, die in l*n aanleg 50,000 had verkregen. STERFGEVAL. De familie van den heer Desiré Van den Bossche, burgemeester en lid van den provincieraad te St-Antelinck en deze van den heer Karei Vander Haegen, gemeenteraadslid en provincieraadslid te Aalst, komen diep beproefd te worden door T pijnelijke verlies dat zij komen te ondergaan in den persoon van hunne teergeliefde zuster en schoonzuster I%Iejufier Nlatlialia Van den Dossclie,alhier goövruchtiglijk over leden inden nog jeugdigen ouderdom van 61 jaren. De noodlijdenden en de goede werken verliezen in deeerzame overledene eenen liefderijken troost eu eene mildadige ondersteuning. De plechtige lijkdienst en begrafenis morgen donderdag om 10 1/2 ure. Eene milde brooddeeling zal aan de armen onzer stad gedaan worden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Wij vernemen dat de E. H. Firmin De Turck, pastoor van Blasius-Bouele, voortijds onderpasloor \a:\ St-Martinus- kerk te Aalst, pastoor van Oostacker komt benoemd le worden. Allerhande nieuws. Verschenen en te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Stanley l'Airicain, sa jeu- nrsse, ses quatre grandes expéditioris dans le continent noir, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijs gebrocheerd fr. 1,30. Les Congolais, leurs mceurs et usages, histoire, {-éographie etethno- praphie de l'Etat indépendaut du Congo, par Alexis M.-G. geilluslreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 1,15. Hel Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50; in lionenband fr. 0,75 Gebeden IJ. Gertrudisin linnen- band, fr. 1,50 Gebeden voor overledenen, id. fr. 4,50 IJ. Anlonius, in linnenband, fr. 0,90 Gedurende 't onweder dat zondag over onze streek met hevigheid woedde, is het hemelvuur op verscheidene plaat sen gevallen. Verscheidene hoornen wer den in splinters geslagen. II. M. de koi ingin heeft hare jaar- lijksche beêvaart naar O. L. Vrouw van Hal gedaan. Haar rijtuig, bespannen met Alen zendt het hein.... en zeer waarschijnlijk uil ons dorp. De moordenaar riep Helcnn uit, dat kan niemand anders dan de moordenaar zijn Zij was opgestaai i haar oog vonkelde hare leden trilden. AI, Lamirault bracht haar tot beda ren en vervolgde Dat was ook mijne mccning. Maar laat mij eens voortverliaien. Toen Delson te Parijs kwam zoo heeft Sardon mij verteld had hij eene goede som hij zich. Hij was armoedig gekleed, had ccn ellendig logemcnl, maar dal was een list, meen ik, om onze verdenking le ontgaan. Hij had tc Parijs een ander logement, waar hij eene andere manier van leven leidc. Ziedaar waarom dc advo kaat Lonaix hem niet heeft ontmoet. Ataar wie zou hem uit ons dorp geld zenden vroeg Helena. Volgens hij eens, iialf dronken, aan Sardon verteld heeft, kwam dit geld van eene tante. Hij heeft, bij mijn weten, geenc tante te Vital. Die voorgewende tante is zijn medeplichtige. Hij perst haar geld af. Daar komt de zaak op neer Naar alle waarschijnlijkheid zullen wij Linnen Kort meer te wel'ii komen. Alijn vriend, AI. Hcauchainps aan wicn ik alles, lot in de mis'.c bijzonderheden, van Dcison heb verhaald, heeft mij beloofd onmiddclijk zich in betrekking te stellen met AI, Moreau, een vier peerdjes, heeft gedurende haar ver- blij! aldaar, aau de kerkdeur gewacht. Na een ontbijt en eenige aankoopen, is de koningin langs de vaart terug naar Brus sel gereden. De inhaling van den zeer eerw. b. Claeys, als pastoor van Si Nikolaasparo* chie heeft met grooieii luister plaats ge had. Geheel de parochie, ja geheel de stad vierde den geleerden priester. Een slimme liberaal, die waarschijnlijk in de ze huldebetooging eene uitdaging zag te gen zijne gewetensvrijheid, heelt zijne verontweerdiging lucht gegeven door ia hel kerkportaal te komen roepen A bas la calotte Een valsche graaf. Een lieer van deftig uiterlijk verbleef gedurende eeni gen tijd in een der voornaamste hotels van Zuiderstatie te Brussel. Hij leefde op tamelijkgrooten voet, en betaalde regel matig. Een dezer leste dagen vroeg hij den hotelhouder hem eenige dagen ie borgen, daar hij een chèque verwachte,die slechts na eenen opgegeven dag zou aankomen. Maar vrijdrag was men verwonderd den heer, die zich graaf Bezonski, van Dortmund deed noemen, niet te zien be neden komen. Men ging op zijne kamer kloppen maar men bekwam geen ant woord. Pe kamer werd opengebroken en mijn heer de graaf was de gaten uit. Eene kostbare sprei en de fijne bedde- lakens waren eveneens verdwenen. De dief laat daarenboven eene schuld van 80 tot 90 franks. Nationale feesten. De Chronique de Travaux Publics kondigt aan dat het kistje, waarin de kamerleden het adres van gelukweusching aan den koning zullen dragen, eene weerde heeft van 25000 fr. in goud. Het kistje is een meesterstuk van gouiismeukunst en wordt geschonken op persoonlijke kosten van de leden der wetgevende Kamers. De uitvoering van hel Te Deum van Peter Benoit in de hoofdkerk, bracht eenige moeielijkheden in den weg. Voor deze uilvoering waren 200 vrou wenstemmen noodig. Daar Z. E. de aartsbisschap, krachtens de kerkwetten, geene toelating kan geven voor den zang der vrouwen in de kerk, zullen deze door kinderen vervangen worden. Eene schrikkelijke ontploffing heeft tc Sottegem plaats gehad. De stoomketel der maalderij vau M. Verstraeten is ge sprongen de voornaamste werkman, ge naamd Lodewijk Gile, is gedood. De on gelukkige laat eene weduwe met drie kleine kinderen achter. Verzilveren en vergulden. Eene wonderbare uitvinding is deze van eenen itaiiaan, den lieer Florenzano, die waar schijnlijk geroepen is om de nijverheid van het vergulden en het verzilveren op eenen geheel amleren voet in te richten. Deze nieuwe manier van vergulden geschiedt koud, bij middel van een meng sel waarvan tie uitvinder alleen het ge heim kent. Zij is bovendien zoo goed koop, dat men het nickelvverk en de an dere versieringen der tratnrijiuigen, bij voorbeeld, door veel goedkoopcr ver zilverd werk zou kunnen vervangen, wal bovendien veel kloekcr zijn zou De heer Florenzauo, die met belgische medewerkers le Brussel een werkhuis houdt voor de toepassing van zijne uit vinding, heeft zieh eerst lot de hotelhou ders gericht, die aan zeer leegen prijs hun zilverwerk kunnen doen onderhou den. De proefnemingen di° medewerkers var. den heer FJoienzano in tegenwoor digheid v«ii veel personen deden, hebben rio° scheikundigen ten hoogste verwon derd, door de eenvoudigheid der uitvin ding, die toelaat de fijnste kunstwerken le vergulden, te verzilveren of zelfs te verkoperen. Nu, het fijne van de zaak zal nog moe ten uitkomen. Is hetgeen gezegd wordt juist, 't is voorzeker eene zeer gewich tige ontdekking. Een brutaal plezier heeft zondag de gemeente Havré bij Bergen, in opschud ding gebracht. Het is het gebruik dat na eenen doop dat peter en meter geld en lekkernij in de grabbel werpen, ten ple- ziere der kinderen uit de buurt. Nu zon dag had een peter hel geestige gedacht opgeval een aantal koperstukken op het lid der geheime poiicic, een man, die oogen en ooren liccfl. Dus, goede moed God dank riep Helena blijmoedig uit, er komt licht in de zaaak Misschien zullen wij op liet spoor geraken. Heb dank, duizendmaal dunk, AI, Lamirault voor uwe edelmoedige pogingen Aiijne erkentenis zal slechts met mijn leven eindigen Helena was in hare gedachten met te leur gesteld dat er licht in de zaak was gekomen. Drij weken nadat AI. Lamiraull haar zijne ontdekkingen en verdere bijzonderheden opziclitens Dcison had medegedeeld, ontving hij uit Parijs den volgende brief Waarde Vriend, lk haast mij, u liet volgende mede tc dcelen. Eergisteren bevond Ai. Aloreau, lid der geheime poiicic, aan wien ik alles aangaande Dcison heb medegedeeld, zich dicht bij liet deurtje van he^ postburccl en hield zich als of hij eenen brici ver. wachtte. Op eenmaal ziet hij eenen persoon met groenen bril, die hem ccnigzins verdacht voor kwam, het deurtje van liet postkantoor naderen. Hij hoorde hcra den kantoorbediende, wiens naam hij noemde, gemeenzaam vragen of er geen brief postc-rcstante, aan zijn adres gekomen was. Dc bediende knikte toestemmend cn reikte hem deksel der stoof gloeiend te maken en die zoo uit het venster te werpen. Men ziet van hier wat er gebeurde. De kinderen, die met handen eu knieën op de geld stukken vielen, lieten pijnlijke kreten hooren en liepen weenend naar huis. De gevolgen laten zich licht raden. De ouders snelden toe en de policie heelt er moeten tusschenkomen, om te beletten dat het huis gebombardeerd werd. 's Avonds hadden er zelts vechtpartijen plaats, ter oorzake van het gebeurde. Gewichtige aanhouding. Sedert eenige dagen is te Charleroi van niets anders spraak,dan van een buitengewoon voorval, welk dijnsdag op de spoorbaan van den ijzerenvveg Nord-Bclge gebeurd is. De genaamde Jules Bruno, afkomstig van Jeumoni, (Noord) on bediende der maatschappij, had te Erqueliuiies plaats genomen, zonder dat men zulks bemerkt had, in den posttrein n° 33, vertrekkende uil Parijs, om 1 ure 44, en die om 8 ure in de statie van Keulen aankomt. De machinist van den koopwarentrein nü 367, die om 4,50 ure uit Erquelinnes vertrekt en om 3 ure 's morgends te St- Marlin aankomt, bemerkte eensklaps, bij het licht van zijne lantaarn, dat een aan tal pakken en reisgoed,op den linkerkant der spoorbaan verspreid lagen de man meende in den beginne, dat die voorwer pen, bij toeval uit den trein gevallen wa ren,doch een weing verder, 2ag hij eenen man in kleeding van ijzerenwegbediende, die de pakken op eenen wagen laadde. De machinist gaf terstond het alarm, stopte, riep den treinwachter en sprong op den kerel toe. Welhaast had men hem vast. 't Was Bruno men plaatste hem in den fourgon van den trein, iri gezelschap der gestolen^ goederen. Bruno was te Charleroi om 2 ure 17 m. 's morgends afsestapt. Onderweg had hij den fourgon die de waarden inhield, opengebroken en op spoor geworpen al hetgeen hem van eenige waarde scheen. Dan was hij van Charleroi naar de plaats gekomen, waar hij de gestolene voor werpen achtergelaten had, en was reeds bezig zijnen buit in verzekering te bren gen, toen de machinist hem op de hielen zat. De opschudding, welke die gebeurtenis verwekt heeft op gansch de spoorbaan, is zeer hevig iedereen meende dat die ondergeschikte bediende onbekwaam was zulke stoutmoedige en misdadige plan nen uit te voeren. Het schijnt echter, dat hij onmogelijk alléén kan gehandeld hebben, zonder medeplichtigen. Het parket doet op dezen oogenblik naarstige opzoekingen, want men is alge meen van gevoelen dat pogingen tot ont- riggeling, sedert 6 maanden herhaalde lijk op die lijn geplaatst, in verband staan met dit feit. Bruno is een 30tal jaren oud. Bescherming der vogels. Met de lente zijn ook de vogels terug gekomen, en wij roepen de aandacht in op de wet ten, die dezenultige diertjes beschermen. Het is te betreuren dat men op den buiten de wet zoo lichtzinnig ziet overtreden, dewijl de vogels de wezenlijke vrienden zijn vau den oogst. Indien de vogels verdwijnen, vermeer deren de insecten en wordt de oogst oo^ deerlijk verminderd. Onder do vWs die veel goed doen, telt me" meeskens, die nooit aai: vruchten of zaden komen, ma"'- "'ets anders verslinden dau inf.aotcrt7 Een nest van die vogeltjes heeft 300 ruspen per dag noodig. De zwaluw vangt tweemaal haar ge wicht in vliegkens en vliegen. De kwik- steert zuivert in korte dagen een graan zolder van koornbijters, en men weet dat het wijfke van dit insect met duizen den en duizenden voortteelt De onderwijzers vooral moeten zorgen dat de kinderen de nesten van de vogels niet uithalen, dat zij do vleermuis, den uit en zijne broeders eerbiedigen, die meer muizen vangen dan twintig katten zouden kunnen doen. Integendeel doen de ekster, den hanne en de musch veel kwaad aan zaad en vruchten. - Om een gevallen dier op te helpen. Somwijlen gebeurt het dat een dier bij ongeluk of door overmate van vermoeid heid gevallen zijnde, niet meer wil op staan. dc» brief over. Dc persoon mei groenen bril ver wijderde zich een paar slappen, opende haastig den brief; haalde er met eenen glimlach eenige bank biljetten uit, liet ongemerkt het enveloppe vallen cn stapttc spoedig voort. M. Moreau raapte he| enveloppe op en was niet weinig verwonderd toen hij op het adres las Af. L. Delson, Ruc St. Jacques. 24, a Paris. Posle restante. Een lichtstraal ging bij Al. Moreau op. Met verheugd gclaal bracht hij mij het enveloppe, hetwelk liet postmerk van Vcrncux droeg. Derhalve was liet geld uit die plaats gezonden, lk haast mij u dit enveloppe,tc zenden wellicht kan het tot eene belangrijke ontdekking leiden. In tusschen hen ik voordurend uw bereidvaardige cn verkleefde vriend, L. BEAÜCIIAMPS. M. Lamirault was zichtbaar verheugd toen hij den brief las cn 't enveloppe zag. Hij beschouwde het schrift nauwkeurige, bracht vervolgens zijne hand aan liet voorhoofd en zeidc nadenkend Dit schrift heb ik meer gezien.... ik meen het te erkennen... Alaur neen, dit is niet mogelijk.'... Spoedig en met zekere angst haalde hij eenen brief uit eene commode, vergeleek liet schrift met dit van liet enveloppe cn zeide vervolgens Wordt voortgezel.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2