NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. 10 centiemen per nummer. ABOIVIVEMEtVTPRI/S J ANNONCENPRMS Aan de heeren Provinciale kiezers Heeren Kiezers, Medeburgers Leve de katholieke Kandidaten. Bethune. Blancquaert Liberalen De Vos. Eeman. Geuzen, Limpens Rijkmakers Mertens. Politiek overzicht. Liberale manifesten Een en ander. De 10 juni. Werkmansverzekering. Landbouw. DE DENDER-BODE dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen- De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque «naai. Wij sporen onze katholieke partijgenoten aan, allen zonder onder scheid, aan de kiezing van morgen zondag te willen deelnemen en als een man te stemmen voor onze deftige en bekwame katholieke kandidaten Wij herhalen het dat niemand 't huis blijve onder voorwendsel dat wij katholieken, talrijk en machtig genoeg zijn, dat het op eene stem niet aankomen zal. Dat is eene valsche redeneering Hoe grootere meerderheid, hoe luisterrijkere zege praal Dus al wie waarlijk katholiek en vlaamschgezind is, moet uit alle zijne krachten medewerken om onzen zegepraal zoo schitterend mo gelijk te maken. Wij moeten aan onze liberale tegenstrevers, of liever vijanden, hunne volkomene machteloosheid eens voor goed doen gevoelen en hun den- lust ontnemen van voortaan nog, zelfs voor de leute, met vol maakte nulliteiten in 't strijdperk te treden gelijk zij het nu heden doen Wij hoeven u de liberale kandidaten niet verder voorte stellen, hunne namen alleen zeggen u genoegzaam welke rare vogelswelke feniksen het zijn. Gaan wij dus allen morgen ter stembus en stemmen wij voor one zes voortreffelijke kandidaten welke ons vertrouwen volkomen waardig zijn Wij herinneren dat de kieswerkzaamheden zullen aanvangen om 9 uren. Onmiddeli jk. na de eerste oproeping mag er eene her- oproeping gebeuren. Eene heroproeping moet plaats hebben des middags ten 12 uren. Dus wie den tijd niet vindt om bij de eerste oproe ping te gaan stemmen, kan zich des middags, om 1» uren, van zijne burgerplicht gaan kwijten. Allen op onzen posl, niemand thuis gebleven Tot onderrichting van de heeren kiezers en opdat niemand zich zoude kunnen bedriegen, geven wij hieronder het fac-similo van den stembrief. Men make met den stempel het wit punt zwart van't vierkant dat onder 't sterreken en boven aan den naam der Katholieke Kandidaten geplaatst staat en men heeft geldig en goed gestemd. AELST, 24 MEI 1890. Bescherming van den arbeid in Frankrijk. Ziehier nog eenige beslissingen der commissie tot regeling en bescherming van den arbeid, door de transche Kamer aangesteld. De commissie heeft besloten dat kin deren, meisjes en vrouwen niet meer dan zes dagen in de week aan den arbeid gesteld mogen worden en ook niet op de wettig erkende feestdagen. Een voorstel van graaf Albert de Mun, om in de wet de bepaling op te nemen, dat de zondag aangewezen is als verplichtte rustdag, is verworpen. De commissie heeft verder besloten, dat in de werkplaatsen, waar onafgebro ken de ovens moeten branden, de kinde ren en vrouwen 's daags en 's nachts mogen arbeiden voor onvermijdelijke werkzaamheden. Doch in elk geval moet hun dan één rustdag in de veertien dagen gegeven worden. De verplichting omtrent den vvekelijk- schen rustdag kan tijdelijk opgeheven worden voor zekere bepaalde lakken van nijverheid, daartoe aangewezezen bij een reglement van wege de openbare macht. Kinderen van beiderlei geslacht bene den de dertien jaren mogen niet gebruikt worden als acteurs of figuranten in schouwburgen, peerdenspeïen, cafés- concerts en bij kunstvertooningen, enz., van rondtrekkende gezelschappen. De overheid kan bij wijze van uitzon dering de medewerking dier kinderen bij de uitvoering van zekere stukken toe slaan. Militaire ontwerpen in Duitschland. Woensdag in de zitting van de commissie voor militaire zaken heelt de minister vari oorlog inlichtingen gegeven over de verdere plannen tot legerherinrechting. Volgens die plannen zullen allen, die voor den dienst geschikt zijn, ook op militaire wijze worden opgeleid. Als het thans aanhangige voorstel aangenomen is, zul len er nog 37,000 man beschikbaar zijn. Het ligt niet in de bedoeling, de bestaande kaders uil te breiden, maarvvel ze te ver sterken. Naar aanleidig van hetgeen was aan gevoerd door von Bennigsen, Richter en Windthorst, zette de luitenant-generaal Vogel von Falkenstein uiteen, dat de invoering bij de wet van den tweejarigen diensttijd voor het voetvolk op dit oögen- blik onmogelijk is. Teeken des tijds. Dat de duitsche keizer het sociale vraagpunt heeft aange pakt op eene even stoute als verstandige wijze is voor niemand een geheim. En dat hij daarom nog dezer dagen in vollen Rijksdag werd geprezen door den socialist Grillenberger, weet ook een ieder. Dat is wel een teeken des tijds. Wat ook niet ongemerkt mag laten voorbijgegaan worden, is de benoeming van den socialistischen afgeveerdigdc tot verslaggever der commissie van arbeids bescherming, terzelvertijd als M. Stumm, een der grootste nijveraars van Duitsch land. •Wat gebeurt er toch in Duitschlad, dat daar alles gebeurt, waaraan men in andere landen niet eens durft denken Zelfs de radicale fransche Kamer zou geenen socialist benoemen tot zulk een ambt. Wilhelm II speelt met het vuur en met het water. Hopen wij dat alles naar zijne wenschen moge afloopen. Een feit dat aller verwondering wekt, is dat de liberale manifesten alleen aan de kiezers der landelijke gemeenten en van onze buitenwijken Mijlbeek en Schaarbeek werden toegezonden. In de slad Aalst werden die liberale factums noch gezien noch gehoord Waarom hebben onze liberalen aldus gehandeld 1° Omdat zij overtuigd waren dat het onmogelijk was een,ja, een enkele kiezer in de stad, door hun dwaas gezeever en bermliertige leugens te kunnen ver schal ken 2° Omdat zij de buitenlieden als dom genoeg aanschouwen om alle de pillen, hoe dwaas en hoe logenachtig ook, te slikken die hen worden voorgedischt, en aldus eenige stemmen te winnen Maar ongelukkig voor onze liberalen, de buitenlieden zijn toch wel zoo dwaas niet als hun mutsken soms staat en zij hebben dan ook eens leutig den spot gedreven met alle die liberale kwak zalverstreken. Wij zullen ons wel wachten dien libe ralen rimram ofte eremen raus, gelijk ze te Denderrhotide zeggen, te behandelen uit vrees van ons belachelijk te maken in d'oogen van ernstige lieden Op hunne kiesronde te Meire, zegden de liberalen kandidaten voor de provin ciale kiezing, dat onze zes aftredende leden, opnieuw onze kandidaten, niets gedaan hebben voor de buitenlieden, enz. enz... Wilt gij nu weten, geëerde lezers, hoe de liberale raadsleden door Gent gekozen hierover denken. luistert Geen zittijd van onzen provincieraad wordt gesloten of de liberale gentenaars bebben op alle toonen gezongen en ge schuifeld dat de katholieke meerderheid alles aan de buitengemeenten jont en voor de steden en vooral voor de liberale stad Gent niets over heeft Stelt u eens 't accoord, heeren Wij kunnen niet nalaten het volgend gepeperd vonnis meê te deelen geveld door het Journal des Tribunaux over de zoo schandige zaak Meter-Mondion. Spioen, lang onbekend, die onbeschaamd vertelt wat het bedrogen vertrouwen hem deed weten. Weg gezonden dienaar, die men dacht trouw te zijn, en die verraadt wat hij in de intimiteit hoorde, in welke men hem toeliet. Vertrouwelijke Staatspapieren, van welke men valschclijk kopie nam. Vertrouwelijke brieven publiek gemaakt. Beleedigde weldoeners. Meineedig aan oude vriendschap. Ontrouw onder alle vormen.de desertie en hare hinderlagen, de trouweloosheid, het miskend gezworen woord al die laagheden worden door mannen, die als eerlijk aangezien worden, met vreugde en zonder gewetenswroeging opgeroepen, en er wordt gebruikt van gemaakt Kan de liberhaterij op eene meer mees terlijke wijze gebrandmerkt worden dan het gedaan werd door eenen radikaal die vroeger de brusselsche liberale gazetien ware helhonden dorst noemen Boe meer de kiezing nadert, hoe beter ook trachten de liberalen hunne wolven- ooren onder het schapenvel te verbergen. Het Journal de Liège, het orgaan van jacha Frère, schrijft dan ook aan zijne iberale handlangers het volgende voor Door gematigheid alleen, kan men hel meeste stemmen vereenigen. Wat ons het meeste nadeel doet, dat is de herziening der Grondwet. Men jaagt het land schrik aan met die herziening Van DEN- VERPLICHTENDEN AlGEMEENEN MI LITAIREN dienst van hel alle man soldaat REPT HET ORGAAN VAN M. FrÈRE GEEN WOQRd! Het orgaan van M. Frère raadt dus aan overal den hypocriet te spelen, en aan 't land niet te zeggen, wat zij, libera len, doen zouden moesten zij terug t bewind veroveren. Hypocrieterij ziedaar dus 't kiespro- gramma der liberale partij De Gazette bekent, met bedrukte stem, dat er op den 10 juni maar heel weinig wit op t steent jen is voor de liberale partij, en dat die dagteekening zeer weinig verandering zal brengen in den toestand der Kamer. i Er zijn, zooals men weet, 138 leden in de Kamer, waarvan er 96 tot de rechter- en 42 tot de linkerzij behooren. In 19 arrondissementen in de pro vincien Oost-Vlaanderen, Henegouwen Luik en Limburg wordt er gekozen en deze vertegenwoordigen 69 leden waarvan 38 liberalen en 31 conservatie ven. Om nu wezenlijk te winnen, zou de liberale partij 28 zetels op de 51 aan de rechterzij moeten oiiiuemen en Gazette-Jeremias zelf moet bekennen dat dit niet mogelijk is doch zij hoopt dat men de rechterzij zóó kloppen zal, dat men in de toekomst op de omwerping van lietclericalism zal mogen hopen. Dat is dat men sterk genoeg zal zijn om weêr aan 't bewind te komen, en onder ander, den schooloorlog op nieuw te beginnen, het alleman soldaat in te voeren en de grondwet om te smijten drie punten, waarvan er reeds één ge lijk, tegen al wat liberaal is te doen stemmen. Men weet nog niet juist in welke arrondissementen er den lOjuni strijd zal zijn, doch nu reeds,zegt de Gazette,zullen de liberalen in 4 arrondissementen kan didaten stellen,namelijk te Dendermon.de, Borgworm, Audenaarde en Aalst doch de conservatieven komen ook ep te Soig- nies, Thuin, Ath, Hoei en Bergen. Dat de liberalen te Dendermonde, Audenaarde en Aalst met eene buis van tien meters naar huis zullen trekken,lijdt niet den minsten twijfel, en wij hebben integendeel nog al hoop dat wij in de liberale arrondissementen,eenige liberale zetels zullen doen ompikkelen. Wat Gent betreft, dat zal behouden worden, indien men daar onvermoeid aan 't werk blijftt. tot aan de stembus toe. Gent zal het nationaal ministerie niet ontrouw worden het heeft er geene reden voor maar het heeft reden om der« terugkeer te vreezen van de dwinge landij, die in 1884 werd omgestooten. De berichten, uit goede bron van rechts en van links ontvangen, geven ons de verzekering dat de berekeningen der Gazette door de kiezers naar de maan zullen geblazen worden, en men met dit blad zal mogen zeggen II y a quelque chose de pourn en Bel- gique er is iets rot in Belgie, name- ijk de partij die zij verlegenwoordigt Handelsblad Zooals wij gezegd hebben, heeft M. Janson, te zamen met MM. Houzeau, Casse en Hanssens, in de laatste Kamer zitting een wetsontwerp neergelegd, lot invoering der verplichtende verzekering van de werklieden tegen ongelukken van het werk. Ziehier de voornaamste der 27 artikels waaruit het wetsontwerp is samenge steld 1. De nijverheidsbazen of patroons zijn verplicht hunne werklieden van beide ge slachten tegen de ongelukken welke het bedrijf medebrengen, te verzekeren. 2. Deze verzekering zal geschieden door vereenigingen van patroons of bazen van dezelfde nijverheid of lakken daar mede in verband deze vereenigiügen zullen door de reegeering worden ge vormd, op voorstel van de werk- en nijverheidsraden. 3. Het is nogtans den nijveraars toege laten hunne werklieden bij eene welk- danige verzekeringsmaatschappij te ver zekeren, op voorwaarde dat deze voldoet aan de wet en in de kassen van den Staat eene waarborg heefj gestort van 100,000 fr. op 3 intrest. 4. Elke vereeniging zal minstens -10,000 werklieden omvatten. o. De gestichten die meer dan 2000 werklieden lellen, kunnen zelf hunnen verzekeringsdienst doen, als de regee ring daartoe de toelating geeft, en wan neer geen derde der werklieden zich er tegen verzet. Daarenboven moet eene waarborg worden gestort van 60,000 fr. of 20 fr. per werkman, indien het getal werklieden meer dan 3000 bedraagt. 6. Elke vereeniging zal het bedrag der premie per verzekerde vaststellen, reke ning houdend der omstandigheden van het werk. Deze premie zal betaalbaar zijn 7/10 door de nijverheidsbazen ot patroons, 1/10 door het weldadigheidsbureel der hulpwoonst, of bij gebreke daaraan, door den Staat. De overige 2/10 vallen ten laste der werklieden. 7. De werkman heeft geen recht op hoegenaamd welke schadeloosstelling, indien het ongeluk uitsluitelijk en zicht baar te wijten is aan zijne eigene on voorzichtigheid, nalatigheid of aan straf bare feiten of overtredingen die hem zouden verweten worden. 8. In geval dat het ongeluk zichtbaar veroorzaakt wordt door eene ernstige nalatigheid of onvoorzichtigheid van den patroon, kan de vereeniging met den naam der werklieden-slachtoffers eene vraag tot schadeloosstelling legen hem instellen. De geneeskundige zorgen zullen altijd aan de slachtoffers worden bezorgd, welke ook de oorzaak van bet ongeluk zij. 10. In geval van ongeluk zal de scha deloosstelling 80 °/0 bedragen van het dagloon van den gekwetste, 30 °/0 aan de weduwe en 10 aai: elk kind min dan 14 jaren oud. Indien het slachtoffer sterft en steun van een gezin is, bedraagt de schadeloosstelling 40 °/0. In geval van bestendige onmogelijk heid tot werken zal van' 10 tol 30 VL aan den gekwetste worden betaald bij tijde lijke onbekwaamheid 63 De heer AMicliiels, ingénieur, bijge voegde Staatslandbouwkundige te Sot'te- gem, zal Maandag aanstaande, 26 Mei 2de Sinksen, om 10 ure voormiddag, op t stadhuis, te Aalst, eene voordracht geven over Verbeteringen in den land bouw. Een tweede voordracht is aan gekondigd voor 22 Juni. Binnen eenige dagen zullen de datums bepaald worden van 4 voordrachten over Bieênteeltdoor 't gouvernement voorge schreven. Deze zullen alhier, ten Slad- liuize, gegeven worden, door den heer Burvenicli, zoon. Wij verhopen goeden bijval voor deze beide reeks van voor drachten. De bieênteelt in 't bijzonder wint veel grond in ons land het nut en de aangenaamheid dezer nijverheid ver dienen iri oogsohouw te worden gesteld. Verders spreekt men met den grootsten lof van dezen bevoegden conferencier. De afdeeling van Bloemteelt waarvan wij in een vorig nummer het ontwerp mededeelden is zondag laatst definitief tot stand gekomen. Mijnheer Baron l'elix Bethune is eenparig tot Voorzitter gestemd met M. h'Haese als Sekretaris. De jeugdige maatschappij telt reeds een dertigtal leden, hoveniers en liefhebbers. Bloem- en fruitteelt zullen niet weinig bijdragen om de aanstaande tentoonstel ling van de Landbouw-comice Aalst, ken belan&rijk en aangenaam te ma- Als geschenk van blijde intrede heeft ae heer Voorzitter onder de aanwezige eder. milddadig eene schoone verzame ling Chrysanthemen of St. Catharinabloe- rnen uitgedeeld. De afdeeling van Fruitkunde, zal op r eihg Sakramentsdag, 5 juni, een reisje doen naar Duffel, ten einde aldaar de merkwaardige serren van den heer Seis te gaan bezoeken In twee dezer serren zijn de druiven reeds geplukt sedert einde April en van 't begin van Maart levert de heer Seis reeds aardbeziën. 18,000 potten zijn lot 't forceren dezer vruchten gebruikt.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1