Invoerrechten op liet vee. Inhulding van het Vaandel MOEDIGE VROUW. Als een bewijs dat de invoerrechten op het vee de oorzaak niet zijn van de raarheid en duurte der vette runders, deeleu wij 't volgende meè getrokken uit een Hollandsch dagblad c Uit Steenbergen De landbouwers in deze streken hebben tegenwoordig geene reden tot klagen. De uitgezaaide veld vruchten slaan allerbest, en de veeprij- zen zijn nog stijgende. Als bewijs dal net vee hier zeer gezocht is, kan dienen dat de landbouwers, zelfs die ver afgelegen wonen, bijna dagelijks bezoek krijgen van belgische veekooplieden, waardoor het vee steeds hooger in prijs gaat. Ook de vette verkens worden beter dan ooit betaald dit doet menigen veehouder zich ook meer op den verkenskweek toe leggen. Algemeen beschouwt menden toestand van de landbouwers in deze streek als zeer bevredigend. Het vee in 't algemeen is dus niet al leen raar en duur in België maar ook in Holland en andere landen. Dus spruit de duurte uit andere oorzaken voort dan de invoerrechten... Dat is klaar 1 RECHTERLIJKE KRONIJK. De veroordeelde van Temsehe. Jans- sens, de deserteur, die door den krijgs raad veroordeeld werd tot de doodstraf, voor moord op den schipper Bal te Temsehe, blijft even als tijdens zijn pro ces, loochenen. Al de moeite om hem tot bekentenis over te halen helpen niet zelfs de tra nen van zijnen vader, die hem in de gevangenis bezocht heeft. Binnen kort zal de zaak in beroep ko men, voor het hooger militair gerechts hof van Brussel. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Zeereerw. Heer Segers, Presi dent van het groot Seminarie, is lid benoemd van den Bisschoppelijken Raad en Prosynodale Onderzoeker. De Zeereerw. Heer Thery, ceremonie meester der Hoofdkerk, is eere-kanunnik benoemd. De Eerw. Heer Van Cauwenberghe vervangt den Zeereerw. Heer kanunnik Thuysbaert als geestelijke opziener der lagere Meisjesschslen in de stad Gent. De Eerw. Heer De Riemaecker. vroe ger professor in de Normaalschosl te St-Nicolaas, is President benoemd van het gesticht van SintJan de Deo te Gent. Is Pastoor Benoemd te Sint Blasius- Boucle, de Eerw. Heer Van Kerkhove vroeger onderpastoor te Kerkxken De Eerw. Heer De Boe, onderpastoor tc Stekeno. wordt verplaatst naar Schel- dewindeke. en te Stekene vervangen door den Eerw. Heer Vanderwee pries ter te Nevele. Wordt kapelaan in Sint Baafs te Gent, dc Eerw. Heer Audenaert priester in het Seminarie. des Katholieken Werkmanskring. Maandag aanstaande zal de plechtige inhulding plaatsgrijpen van het Vaandel des Katholieken Werkmanskrings. Ziehier het orde der feestelijkheden Om 9 uren voormiddag. Vergadering der leden van den Werkmanskring aan het kasteel van M. Baron Leo Bethune, om van daar stoetsgewijze, en opgeleid door de Faufaren Maatschappij St Ceci lia van Moorsel naar de kerk van den H. Martinus op te treden. Om 10 uren Mis en wijding van het Vaandel door den Z. E. Heer Deken Raemdonck, Eerevoorzitter van den Kring. Onder deze plechtigheid zal de Zang- afdeeling van den Werkmanskring onder het geleide van M. Em. ScheerliDckx, de volgende Zangstukken uitvoeren O Salutarïs. Lauda Nion. P. BENOIT. Salvo Regina.1 Bijzondere plaatsen zullen in het Koor voorbehouden zijn voor de Stedelijke Overheden en de Eereleden van den Werkmanskring. Terugkeer naar het Lokaal van den Werkmanskring, Korte-Zoutstraat, 44, langs de Nieuwstraat en de Keizerlijke Plaats DE 11e Vervolg. Het gelijkt op elkander als twee druppelen water... Het is dc hand van koopman Ducarnic.... Maar neen, mijne oogen bedriegen mij Hoe zou M. Ducarme iets gemeens met Delson kunnen heb ben En nog meer, hoe zou hij hem geld opzen- zcu Ja, wacrlijk, mijne oogen bedriegen mij. Ik mag M. Ducarme niet verdenken van.... Maar wat gedaan Eensklaps stond hij op, begaf zich naar Helena Firmain, gaf haar lezing van den brief,loonde haar vervolgens het enveloppe en deelde haar levens zijn onbepaald vermoeden mede wegens het schrift. Helena, zichtbaar ontroerd, luisterde met gespan nen aandacht, en zegde hierna Welk zonderling geval 1 Een adres, dat door M. Ducarme zou geschreven zijn en het postmerk van Verncux draagtWat moet dit alles beduiden Wat moetik aanvangen Heiden zwegen oen oogenblik, waarna Helena hervaUc Mij" besluit is genomen. Ofschoon ik Ai. Om 12 uren Onthaal der vreemde maalschappijeu aan de Statie van den Spoorweg. Bijzondere Commissarissen zullen ten dienste der deelnemende Maatschappijen zijn, en hun alle noodige inlichtingen verschaffen. Om 2 uren Optocht rond.de stad. Zeven en twintig Maatschappijen, Kringen en Gilden van buiten en binnen de stad zullen aan den stoet deelnemen. De stoet zal gevormd worden ten lo kale van den Werkmanskriug, Korte- Zoutstraat, N. 44, en de volgende straten doortrekken Keizerlijke Plaats, Zonnestraal, Hout markt, Brusselschrstraat, Kerkstraat, Groote Markt, Leopoldstraat, Vrijheid straat, Nieuwstraat, Lange- en Korte- Zoutstraat. Om 4 uren Feestvergadering inde Groote Zaal van den Werkmanskring. Uitreiking van eermetalen aan de deel nemende Maatschappijen. Uitvoering der Feestcantate Hulde aan ons Vaandel, door deZangafdeeling van den Werkmanskriug. M. Woeste, oud- Minister van Justicie en Volksvertegenwoordiger, zal met zijne achtbare Collegas der Aalstersche Af vaardiging deze Vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. Om o uren Luisterrijk Festival en Veldfeest, in den Lusttuin van den Werk manskring. Kinderen onder de 12 jaar worden niet toegelaten. Om 8uren Afscheidsgroet,Verlichting en Bengaalsche vuren. Vriendelijk verzoek van de huizeu le be vlaggen. Portretten onzer tegenwoordige katholieke ministers. Het huis Van Os-De Wolf van Antwer pen komt eene prachtige plaat in photo- typie uitgegeven, voorstellende de por tretten van onze tegenwoordige mini sters. Deze plaat waarvan de uitvoeringonbe- rispelijk is, verdient als eene hulde aan ons nationaal ministerie, bij eiken katho liek in de huiskamer geplaatst te worden. De opschriften zijn tweetalig, er zijn er in 't Vlaamsch en in 'tFranscb. De ver koopprijs dezer potretten is 2 fr.ze zijn op aanvraag te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Allerhande nieuws. Versohenen en te verkrijgen ten bureele van a Den Denderbode. Stanley l'Afrieain, sa jeu- nesse, ses quatre grandes expéditions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geillustreerdprijs gebrocheerd fr. 1,30. Les Congolais, leurs mosurs et usages, histoire, géographie etethno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geillustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 1,15. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50; in linnenband fr. 0,75 Gebeden U. Gerlrudis, in linnen- band. fr. 1,50 Gebeden voor overledenen, id. fr. 4,50 Antonius, in linnenband, fr. 0,90 Botermarkt. Heden zaterdag werden 1026 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8225 kilogr. Trage verkoop. Progrnmmavan 't Con cert 't welk zal gegeven worden, ter Groote Merkt, op Zondag 25 Mei 1880, om 11 i/2 ure voormiddag, door de leerlingen der Pupillenschool, onder de leiding van M. VANDERL1NDEN. 1. L'entraitement, pas redouble Bock 2. Le chansonnier, pot-pourri Vandirunden 3. L'amitic, mazurka Minet 4. Marehc triomphale Vanderunden 5. La guirlande de roscs, quadrille Streadlog Het Concert ter Groote Merkt van Maandag 11. gegeven ten voor- deele der familiën van de slachtoffers te Haeltert, heeft de som van fr. 178 opge bracht. Maandag 2,n Sinksen, doen de leer lingen van St-Martiriusgesticht hunne Eerste Communie in de kerk van St.-Jo- seph. De Eerste Communie misten 5 1/2 uren; de Hoogmis om 9 1/2 uren en T Lof ten 4 uren, met Sermoen en vernieuwing van de beloften des Doopsels. Ducarme van niets beschuldigends verdenk, zal ik mij noglhans morgen naar hem begeven. Ik zal mijnen man, die nog in ziekelijkcn toestand ver keert cn.nu afwezig is, niet alles bekend maken. Hij zal mij van dien stop gewis willen terug hou den, doch ik ga. Ik zal intusschen God bidden, opdat Hij mij dc woorden ingeve die ik tot M. Ducarme spreken moet.... Ik zal hem het enveloppe toonen en zien. Ga in vrede, edelmoedige Helena, en moge de Hemel u eindelijk op het spoor brengen, zegda M. Lamirault, en verliet de woning. Biddend en God om verlichting vragend bereikte Helcnu eindelijk de woning van M. Ducarme. Zij deed zich door de dienstmeid aanmelden en ver zocht den koopman te mogen spreken. Dit werd kaar toegestaan. Bij het binnentreden in de kamer, waar M en Mm« Ducarme gezeten waren, maakte zij eene diepe buiging en begon aldus Ik moet u vooraf om verschooning vragen, mijnheer, over de vrijpostigheid, om mij tot u te durven wenden. Wellicht kunt gij mij het doe' helpen bereiken, dat ik beoog. Waarschijnlijk her innert gij u nog, dat, toen mijn man, Joseph Fir main, door het assiseii-hof werd vrijgesproken, ik toen do verplichting op mij nam, den waren schul dige op tc sporen. Ik weet dit alles zeer wel, goede vrouw, ant woordde M. Ducarme, terwijl bij voor zich blikte, AalstMi jlbeke. Brand ramp. Woensdag 11. rond 3 uren des namiddags is alhier te Aalsl-Mijlbeke wijk Roozenbosch, brand ontslaan in eene hofstede bewoond door den eige naar M. Jozef Callebaut. De gebouwen met al wal zij bevatten zijn de prooi der vlammen geworden. Vier koeibeesten zijn in den brand om gekomen. Gansch het huisgezin Callebaut was omtrent hunne hofstede aan den veldar beid, toen zij het vuur bemerkten. Een kindje van eenige maanden oud 'twelk in zijne wieg rustig le slapen lag, is ge- lukkiglijk kunnen gered worden. De zoon Callebaut heeft tamelijke ernstige brand wonden aan aangezicht en handen beko men door liet willen redden der kas waar het weinige geld in lag dat zijne ouders alsdan bezaten. Alles is slechts verzekerd bij vermeer dering door de Maatschappij Vereenigde Vijveraars le Gent, agent den lieer Ach. Eeman alhier, voor eene som van 2900 franks. M. J. Callebaut was vroeger verzekerd bij de Maatschappij L'Union Beige. Deze verzekering was sedert 1885 geëin digd doch Callebaut verwaarloosde zijne verzekering bij deMaalschappij DeVer- eenigde Vijveraars iu regel te brengen ondanks M. Ach. Eeman er meer dan eens zijne aandacht had op ingeroepen. Slechts eenige weken geleden bekende hij nog dat het noodzakelijk was, 'i werd weèr eens uitgesteld en nu is het te laat beklaagd. De schade wordt geschat op 7000 fr. Denderhautem. In den nacht van woensdag tot donderdag zijn te Denderhautem, wijk Vondelen, drie woonhuisjes de prooi der vlammen ge worden. Weinig is kunnen gered worden. Schrikkelijk ongeluk. Vadere bij zonderheden. Maandag, rond 41 1/2 ure.is de ketel gesprongen van den vuur molen van den heer Verstraete, te Sotte- gem. De stoker, Louis Olie, was juist bezig met zijn noenmaal te eten welke zijne vrouw hem gebracht bad. De man is in den grond geslagen. Eenige oogen- blikken na de ontploffing, is er een gen darm bijgekomen die den ongelukkigen stoker verpletterd, van onder eenen hoop steenen getrokken heeft. De vrouw van dezen ongelukkige is eenige oogenblikken later op hel tooneel der ramp gekomen. Onmogelijk het ver driet der ongelukkige te beschrijven. De heer Verstraete die uit de stad was, is per telegraaf verwittigd. Men heeft de man naar het hospitaal gedragen. Het slachtoffer laat eene weduwe en drie kinderen achter. Madame Verstraeten en de broeder van den ongelukkigen stoker, hadden juist eenige oogenblikken voor het ongeluk de maalderij verlaten. Er zijn zes ketels in de maalderij, het is de onderste die gesprongen is. Meerdere ongelukken waren te betreu ren geweest, hadde de ramp een half uur later plaats gegrepen. De ontploffing die hier maandag is ont staan, heelt geheel Sottegem in versla genheid gedompeld. Men weet niet hoe dit ongeluk is voor gevallen. De ketels staan er reeds 2 1/2 jaar. Het is dan dat de heer Verstraete geheel zijnen molen volgens het nieuw stelsel heeft ingericht en daartoe meer dan 70 duizend frank onkosten deed. Over zes mannden hebben de heeren ingenieurs nog alles komen nazien en in goeden staat bevonden. De stoker zat op den afstand van 4 meters van den ketel en is drie meters verder in een hoek geslagen geweest. Door het springen van dien waterketel is een speurbout van den stoomketel uit gevlogen en langs daar is den doom ge lost geweest, die waarschijnlijk de werk man zal verbrand en versmacht hebben. Boven het machien was een duivenhok. Er waren 35 a 36 duiven 30 duiven werden dood gevonden en 2 jonge leef den nog 5 ii 6 duiven vlogen weg. Men bemerkt eene kleine spleet op het bovenste van de hooge schouw. Dit ongeluk zal eenen stilstand van werk van meer dan zes maanden veroor zaken. Moedige redding. Dinsdag namid dag, rond 2 ure, waren te Dendermonde eenige knapen bezig met spelen op de en nu verder Tol nu toe ben ik daarin niet gelukt ik heb den waren plichtige nog niet kunnen ontdekken, alhoewel er sedert een paar dagen een lichtstraal bij mij is opgegaan. Een lichtstraal zegde M. Ducarme, met cenigzins ontroerde slem vertel voort. Ik zal zulks doen, antwoordde Helena, met eene hoofdbuiging, maar gij moet mij toegevend aanhooren want er is hier slechts kwestie van een droom. Maar ik had zoo lang en zoo vurig gebeden, dat hij mij eindelijk een lichtstraal schonk. Luis- tcrl dan. Ik bevond mij, in mijnen droom, in de kamer waar M. Norman werd vermoord, en mijne oogen waren gericht op eene bloedvlek. Gij weet, niet kan die uitwisschen. Die ongelukkige vrouw heeft gewis haar ver stand verloren, duisterde M™ Ducarme haren echtgenoot in liet oor. O, wat beklaag ik haar Die bloedvlek, hervatte Helena, met indruk wekkende stem. die M. Ducarme scheen tc treffen, die bloedvlek geleek een roodc lichtstraal en nam den vorm van een mensch aan. Het was M. Norman Hij wees mij twee andere spooksels aan, die achter uit de kamer te voorschijn traden, en sprak tol mijDaar zijn ze Den eersten kende ik terstond, het was Delson de andere... Helena aarzelde. De echtgenote van M. Ducar me, die meer cu meer belaug in het verhaal stelde. kaaien der Werf aan den Dender.Op eens viel het elfjarig zoonte van den heer U. Smits in de rivier. Op liet hulpgeroep zijner makkers, kwam de heer Gabriel Baillon, zoon van den beer L. Baillon, machienbouwer, alhier, toegesneld. Al hoewel niet kunnende zwemmen, doch niets dan zijtien moed raadplegende, sprong G. Baillon, met gevaar van zijn leven, daar het lage tij was, van eene hoogte van 4 meters in eenen boot,welke nog al tamelijk ver van wal lag. Na een drietal minuten bovenmenschelijkepogin gen aangewend te hebben, gelukte het den moedigen redder, den drenkeling aan wal te brengen. Na ter plaatse de eerste zorgen ontvan gen-te hebben kon de kleine met een nat pak huiswaarts geleid worden. Al de omstaanders waren het eens om de menschlievende en zelfopofferende daad van den jongen heer Baillon te loven. Hopen wij dat het Staatsbestuur deze moedige daad niet onbeloond zal laten. Wij hebben gemeld dat er zaterdag te Destelbergen een werkman der tele foonmaatschappij van den paal gevallen was, waar hij was opgeklommen om draden vast'te maken. Thans vernemen wij uit stellige bron, dat het ongeluk anders heeft plaats ge had. Het slachtoffer van het ongeluk, een brave en voorbeeldige werkman, die van zijne oversten zeer wordt geacht,had den paal goed onderzocht, vooraleer erop te klimmen en bevonden dat hij in goeden staat was. Zijn onderzoek bepaalde zich echter tot den paal boven den grond. Toen nu de man er op geklommen was en bezig met de draden vast le maken, is de paal in den grond afgebroken en met man en al ten gronde gestort, waarbij den ongeluk kige bet been zoo erg gebroken werd, dat het waarschijnlijk zal moeten afgezet worden. De werkman kan dus niet van onvoor zichtigheid beschuldigd worden, daar hij den slechten toestand van den paal inden grond niet kou vaststellen. Hij verdient dan ook dat men zich zijn lot aantrekke en hem eenigzins vergoede voor het ver lies van zijne gezonde leden die den eenigen schat van den werkman uitma ken. De mede-werklieden welke het slacht offer vergezelden, alsook de heer baron Cardon, van Destelbergen, verdienen allen lof voor de welwillende zorgen welke zij het slachtoffer hebben toege diend,vóór en in zijne overbrenging naar het gasthuis. Zaterdag, 17 dezer, is te Sehelde- windeke, in den namiddag een erg ongeluk voorgevallen. De genaamde Victor Latte, van Hundelghem, kwam met zijn wagen, met eenen engst bespannen, langs Schel- dewindeke gereden, toen het paard met een zijner pooten over een dessel schoot. Latte wiide den poot van het paard er terug over brengen, doch kreeg zulken geweldigen slag op het been, dat dit laat ste ai was. De ongelukkige werd naar de woning van den heer Bosmans gebracht waar hij verpleegd wordt. Gent. Donderdag avond, rond 7 1/2 ure,had aan deHeuvelpoort,een echt kluch tig en eigenaardig voorval plaats. Een heer kwam eensklaps ijlings uit eene herberg geloopen, en sprong op een der twee heerenrijtuigen, die voor de deur stonden te wachten achter hem kwam eeno welgekleede dame, waarschijnlijk zijne echtgenoote, geloopen, en sprong eveneens in hetzelfde rijtuig, den heer op de grofste manier uitscheldende, ter wijl zij. hem dapper hare vuisten liet voelen. Het gespan reed in allerhaast de Sl-Lievensvest op, terwijl de dame, langs om woedender geworden, haren liefelijken lieer zoo erg toetakkelde, dat de duts er blauw en zwart van zag. Het andere gespan, waarop de tweo dienst knechten zaten, reed er achter. Er zal hier, waarschijnlijk, zooals in meestal zulke omstandigheden, eene vrouwenkwestie in 't pel zijn de echt genoote lont geroken hebbende, heeft haren man achtervolgd en alzoo de waarheid aan den dag gebracht. Een zonderling testament. M. W. (C. L,), gepensionneerd krijgsauditeur, te Schaarbeek overleden, heeft bij testament bepaald dat, indien zijne familie uitsterft, zijn vermogen zal toekomen aan de ge meente Lendelede, om den intrest ervan, telken jare, als bruidschat gegeven te worden aan het armste, vlijtigste en braafste meisje der gemeente. vroeg terwijl zij Helena aanblikte En de andere I Was een jong, krachtvol iucnsch en van hooge gestalte, vervolgde Helena doch ik heb hem niet kunnen erkennen. Zoo vroeg Ducarnic onwillekeurig, gij hebt hem niet kunnen erkennen Ja toch riep Helena uitdc sluier viel ein delijk van zijn gelaat... Ik heb hem gezien I Ik zie hem nog. En zij keerde bij deze woorden zich tot HL Ducarme, die onder haren blik trilde. Welnn, zegde de echtgenote van den koop man. na een oogenbfik stilte, wees zoo goed hem ons tc noemen. Helena streek met hare hand over haar voor. hoofd, en, alsof zij uit eenen slaap ontwaakte,zcidc zij op bedaarden toon O. ziet gij, dat durf ik niet... Hij is een man, die de algemeene achting geniet, en hem beschul digen op grond van een droom, o, dat ware tc erg. Ik zelve twijfel nog. Ik mocht mij eens bedriegen Mijn arm hoofd is verzwakt.... Ik heb zooveel ge leden 1 Daarom heb ik mij het eerst tot u,mijnheer en madame, gewend. Moet ik hem bij dc justicie aanklagen Geef mij raad De ongelukkige, zij is waanzinnig I fluisterde Mm8 Ducarme. Helena glimlachte. Arme vrouw, sprak do koopman, ik wil u e#u Wie zal het eerste ro2emeisje van Len delede zijn, die deze gift zal ontvangen, indien de familie van M. W. uitsterf' Het vermogen wordt op 135,000 fr. ge schat. Tentoonstelling van Luik. De Nijverheids-en Kunst Tentoonstelling van Luik belooft een grooten bijval te bekomen. De bijtredingen zijn talrijk en het Comileit is verplicht geweest bij de bestaande gebouwen een Paviljoen op te ricbte-i van 3000 vierkante meters, op de St-Leonard Kaai. De Tentoonstelling wordt geopend den Zaterdag 28 Juni, om 3 uur namiddag, en duurt tot den 30 September. Zij is toegankelijk voor het publiek alle dagen, van 10 tot 6 uur. De leerlingen der gemeente-aangeno men- en vrije Scholen, geleid door hunne onderwijzers, zullen kosteloos toegelaten worden. De muziek-maatschappijen, welke hare medewerking aan deze feesten zouden willen verleeneo, zullen vrijen ingang bekomen voor hare leden, en bovendien zij eene prachtige herinnerings medalie ontvangen. Bijtrcdingeen van tentoonstellers wor den aanvaard tot 5 Juni. Voor verdere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot M. VERHAEGHE, Secretaris van het inrichtings comiteit, rue Sl.-Léonard, 214 te Luik. Het leven van eenen held. Ken man, dio behalve aan de omwenteling van 1830 ook aan een groot aantal andere krijgshaftige leiten deel genomen heeft, is dezer dagen te Luik overleden. Hef. is M. Jozef Mathol, gewezen bevelhebber der gendarmerie. Mathot is geboren le Luik den 31 Januari 1797. Op den ouder dom van 15 jaar, nam hij den 2 Meert 1812, dienst in het32* regimentvoetvolk. Tengevolge van den oorlog van Weis- senfelds den 29 April 1813, werd Mathot kaporaal benoemd. Den 2 mei, had hel gevecht te Luizen plaats, dan werd hij methet kruis van het eerelegioen vereerd. Den 20 en 21 Mei, 27 augusti en 18 October nam Nathot deel opvolgentlijk aan de groote veldslagen te Bautzen, Wurchen, Dresden en Leipzig. In 1814 onderscheidde hij zich te Buenne, (29 Januari) te Montmirail (tl februari) te Monlereau (18 februari) le Craone(7 meert) te Arcis-sur-Aube (20 meert.) Middelerwijl was hij reeds sergeant, later sergeant-major benoemd. Den 29 november 1814 werd hij als vreemdeling naar huis gezonden. Behalve de oorlogen, die wij hierboven vermelden, nam Mathot nog deel aan een aantal gevechten. Hij bekwam twee groote wonden, doch niettemin kon hij niet werkeloos blijven. Daar hij in dienst van het iransch leger niet meer mocht gaan, engageerde hij zteh in het hollandsch leger. In 4819 was hij aan boord van de Eurydice toen deze, in volle zee, door amerikaansche zeeroovers, aangevallen werd. Eindelijk kwam 1830 aan. Mathot die in 1826 het hollandsch leger verlaten had, was kapitein-adjudant-major te Luik. Drie dagen na deze benoming (23 sep tember 1830) kwamen de Hollanders te Greye, te einde alle betrekking der Lui kenaars met het omsloten Brussel, onmo gelijk re maken. Het comiteit van den stadsdienst ver eenigde zich onmiddelijk. om een besluit te nemen, en er werd beslist dat vrijwil ligers langs dien kant zouden gezonden worden, om den vijand te bedwingen. Het gevecht begon, doch was van kor ten duur. De vrijwilligers drongen in de stad, twintig gevangenen en de holland- sche kas meênemende. Dit nieuws was weldra te Brussel ge kend en bezielde de patriotten met nieu wen moed, terwijl de Hollanders alle hoop opgaven, dat er hulp zou opdagen. Eindelijk in 1852, nam hij zijn ontslag in het leger. Mathot was vereerd met het IJzeren Kruis, de medalie van St-Helena, en het herinneiingskruis van Waterloo. In 1881 werd hij ridder der Leopolds orde benoemd. Arme kleine Verleden maandag namiddag is er te Heppeneert, bij Maaseik, een schrikkelijk ongeluk voor gevallen. goeden raad niet weigeren. In plaats van in uwen droom spooksels te willen zien, moet gij kalm en bedaard uw gezond verstand raadplegen. Uw geest is ziek door dc overspanning uwer zenuwen dal is de oorzaak van uw drooraeu. Maar vertel dien droom aan niemand dan aan ons, en noem vooral geenc namen, anders zoudt gij zelve van laster kunnen beschuldigd worden. Heb geduld en zwijg. Helena geraakte door die woorden, die welwil lend cn bedaard werden uitgesproken, eenigzins in verwarring, begon tc twijfelen en zegedc in zich zelve Zoo ik mij eens vergiste Gij bedriegt u goede vrouw, hervatte M. Ducarme. Echter, daar gij zegt hem te herkennen, welnu, houd hem in 'toog en tracht ccn middel op te sporen om hem door cenig bewijs tot bekentenis te brengen. O, daarop reken ik sprak Helena op doffen maar vastberaden toon. Dc echtgenote van M. Ducarme was opgestaan cn had, Helena groetende, dc kamer verlaten. Ik heb u nog eene laatste vraag tc doen,zegde Helena, tern ijl zij den koopman oplettend bezag. Welnu Hebt gij dien Delson, welken ik daareven noemde, niet een wedergezien Neen. II. Schroé, van de hoeve genaamd Nuchelen, had zijn jongste kind, een knaapje van bijna 3 jaar, meê naar T veld genomen. Daar het kind al spoedig ver moeid was, maande zijn vader liet aan, naar huis terug te koeren, waaraan liet aanstands voldeed Arme kleine het moest de laatste maal zijn dat hij zijn vader gehoor zaamde. Ofschoon niet ver van de ouderlijke woning verwijderd, deden de vermoeie nis en de hitte het kind onderweg in slaap vallen, en juist zoo ongelukkig dat het met het hoofdje in een karspoor rustte. Eenige oogenblikken later kwam eene kar over denzelfden weg aangereden en, alsof het noodlot er zoo over besliste, had de voerman zich juist een oogenblik van zijn paard verwijderd, toen hel wiel over het kind reed en zijn hoofde geheel verpletterde. Onmogelijk den wanhopigen toestand der ouders te beschrijven, toen men het lijkje van hun kind thuis bracht. FRANKRIJK Familiedrama. Een verschrikkelijk familiedrama heeft de inwoners van Notre-Dame-de-Sanilhac, Dordogne, in verslagenheid gedompeld. Suzanna Penny, 34 jaar oud, moeder va» twee kinderen, had den naam al te veel in betrekking ie zijn met een jonge ling uit de gebuurte. Herhaalde malen hadden daarvoor in den huiskring hevige tooneelen plaats gehad. Verleden maandag, na hevige verwij tingen van haren echtgenoot ontvangen te hebben, verliet Suzanna met bare twee kinderen de echtelijke woning op den boord van eenen grooten vijver ge komen, greep zij een barer kinderen en dompelde hel ouder water tot het ver slikt wasdaarna nam zij haar tweede op den arm, en slapie zelf in 't water, waar zij het op gelijke wijze verdronk. Eindelijk stortte zij zichzelven in de diepte. De hulp kwam te laat, daar niemand die waanzinnige daad van haar ver moedde. De wanhoop van haar echtge noot is onbeschrijflijk. Hij zegt dat hij den jongeling, oorzaak van geheel dit drama, dooden en daarna zich zeiven van 't leven zal brengenHet gerecht is ter plaats. Men zegt dat de ongelukkige op 't punt was voor de derde maal moeder te worden. ENGELAND. Stanley's huwelijk. Volgens een schrijven uit Cardiff heeft men in Zuid- Wallis bericht ontvangen, dat Stanley's huwelijk met missTennant zal voltrokken worden in de Weslminster abdij, in de laatste week van juni of in 't begin van juli. De nichtjes van miss Termant, Misses Myers, zullen als paadjes en bruidsmeis jes bij het huwelijk tegenwoordig zijn. Stanley zal op Riehond terrace gaan wonen. Indien hij nog reizen doet in Afrika, zal zijne vrouw hem vergezellen. STAD GENT. Leening van 12,000,000 frank van 18H3. 15e Trekking. 14* Mei 1890. 233 obligatiën aflosbaar denl April 1891. De prijzen zijn gewonnen door de volgende nummers N° 26622, aflosbaar met fr. 15,000 N° 69641. met Ir. 1,000 N° 1925, met fr. 400 N«* 22701,28734,56053,64642, 64977, 75587, met Ir. 150 ROEMRIJKE EERZUCHT. —Zeiden eens deSchythische afgezanten tot Alexander: Ware uwe persoon zoo groot als uwe eerzucht, dan zoude de wereld u niet kunnen bevatten! wij hebben nu in ons mid den een veroveraar, wiens eerzucht even grenzeloos is als die van Aleander. Wij heb ben het oog op Professor Holloway, wiens begeerte om den mensch wel te doen, onver zadigd door de tallooze genezingen, welke zijne mcdecijnen ten gevolge hebben gehad, nu bezig is, om aan dc behandeling der ziekten in dit land eone andere wending tege- von. Hij stelt zich ten doel om de verschil lende kwalen, waarmede de mensch te wor stelen heeft, te overwinnen te onderdrukken Overal kunnen de zegeteekens van zijne be kwaamheid gevonden worden, want zijne middelen vermogen alles, en waar zij door Heeft hij niet met u in betrekkinggestaan Nooit 1 Nu haalde Helena liet enveloppe tc voorschijn, wees cr met den vinger op en vroeg Is dat niet uwe hand Ja, antwoordde bij, terwijl, hij doodsbleek werd onder den wrekenden blik van Helena. O besloot zij op zegevierenden toon, ik weet dat gij Delson geld hebt gezonden. O I gij wildet een bewijs I welnu, hier is't 1 Die andere, welken ik.zag zijt gij Ongelukkige, riep M. Ducarme uit, wat durft gij beweren. Al had ik hem nu eens geld gezonden, wat zou dat beteekenen Moet ik u rekenschap geven van mijne betrekkingen, die ik met andere personeu heb Al wat gij zegt, berust op een be drieglijken schijn. Gij droomt nog. 't Is dwaasheid maar bedenk wat gij zegt... Hier in huis 1... Wilt gij dau mijne vrouw dooden Zij zou sterven zoo zij hoorde.... O, zwijg, daar is volk En terwijl hij die woorden sprak, trad dc echt genote van den koopman met twee kinderen de kamer binnen. Helena stond op, maakte eene be leefde buiging cn verliet dezclve.Zij was verstomd. Lag er niet iets oprechts juist in dien ongeregelden toon, waarop hij de beschuldiging trachtte tegen tc spreken Kon dat niet dc toon zijn van de belec- digde onsehuid Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2