B B NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 Juni 1890, 10 centiemen per nummer. 448le Jaar, IV0 -2469 ABONNEMENTPRIJS ANNÜNCENPRIJS Aalst. Kiezing van 10 Juni 1890. Liberalen -- De Sadeleer. Van Wambeke. Verbrugghe. Woeste. Politiek overzichl. Ze zijn niet vies. Liberalism en Godsdienst. Plichten der kiezers. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, votyop te betalen- Da inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groots Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avoud.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique suuH Tot onderrichting van de heeren kiezers en opdat niemand zich zoude kunnen bedriegen, geven wij hieronder het fac-simile van den stembrief. Liberale Kandidaten. Katholieke Kandidaten. m J i 2 3 m 4 De katholieke kiezers maken met den stempel het wit punt zwart van 't vierkant dat rechts boven aan den naam der katholieke kandidaten geplaatst staat en men heelt geldig en goed gestemd. Rond het zwart vierkant dat boven aan den naam der katholieke kandidaten geplaatst is, ligt een rood handje. De namen der katholieke kandidaten zijn in ®t rood gedrukt. Men lette dus wel op. SWij verwittigen de heeren kiezers dat de heroproeping onmiddelijk zal beginnen na de eerst naamafroeping. Men verlieze niet uit het oog dat er Dijnsdag ÏO Juni geene heroproeping zal gebeuren om IS uren 's middags. AELST, 4 JUNI 1890. Beieren.— De beiersche minister van eere-diensten, vrijheer von Lutz, die des tijds den katholiek speelde en later de katholieken verraadde dat het een schande was, heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag gegeven. De prins-regent heeft benoemd den minister van staat von Crailsheim tot voorzitter van den ministerraad den po- litie-president von Miiller tol minister van eeredienst. De minister van financiën Reidel is in den erfelijken adelstand ver heven. De prins-regent heeft aan vrijheer von Lütz, bij diens ontslag als minister, in een eigenhandig schrijven hulde gebracht terwijl hij diens Staatsman tevens een marmeren horstbeeld toezond. M. von Lütz is voorts tot Staatsraad in buitenge wonen dienst benoemd. Moge het hem .alles wel hekomen. Ook de Daily Chronicle bevat thans een schrijven uit Rome, waarin bevestigd wordt, dat Mgr Agliardi, nuncius te Munchen, aan den beierschen prins-re gent een eigenhandig schrijven des Pau sen heeft overhandigd, in welk schrijven de H. Vader 's prinsen handelwijze ten opzichte van den te houden duitschetf Katholiekendag diep betreurt. Waar hel katholieken congres nu ver gaderen zal, is nog onbekend. In den keulschen gemeenteraad vroeg Julius Bachem woensdag, hoelang de verbou wing van het Gürzenich nog zou duren. Minstens tot einde October was het antwoord. Zoo zal men dus genoodzaakt zijn van Keulen af te zien. Kreeflenvisscherij op New-Foundland. Over bijna 300 jaar regeerde er in En geland een koning, die met de toenmaals heerschende regeering in Frankrijk een verdrag sloot over de visscherij op New- Foundland. Ge moet weten dat, ten dien tijde, de fransclie visschers vari Bretagne en Nor- mandië, evenals nu nog, moedige kerels waren en zij in hunne hrooze vaartuigen er niet opzagen den Oceaan over te ste ken, om op de canadeesche kust hunne netten te gaan werpen. New Foundland was toen reeds om zijne kreeftenvisscherijen bekend. De Franschen waren de groote visschers en het duurde niet lang of, terwijl het eiland aan Engeland toebehoorde, de Franschen er toch een overwegenden invloed uit oefenden. Zoo kwam het tractaat tot stand waar door aan de Franschen, die toch het le ven brachten op het eiland, liet recht op de kreeftenvisscherij werd gegeven. Dit gebeurde in 1613. Sedert dien is er veel water door den Oceaan gespoeld, maar het verdrag is nog altijd daar. De Engelschen hebben reeds dertigmaal getracht het te niet te doen, het te overtreden, maar de Fran schen stieten hen altijd de verbintenis onder den neus. De engelsche bevolking van het eiland ziet met neidige oogen aan hoe overvloe dig de Franschen er op de hun toege kende plaatsen kreeften visschen en ze voor den neus der Engelschen weghalen. Dat had reeds herhaaldelijk aanleiding gegeven tot moeilijkheden, maar, zooals thans de toestand op het eiland is, was het nog nooit gebeurd. De New-Foundlanders hadden eene de putatie naar Londen gestuurd, om bij 't ministerie te protesteeren tegen het recht «der vreemdelingen. Maar lord Salisbury onthaalde die heeren heel koel en antwoordde dat het verdrag bestond en er niets aan te doen viel. Dura lex, sed lex, Die koele ontvangst heeft de New- Foundlanders buiten zichzelven gezet. Zij weigeren stellig voortaan nog lasten te betalen, herkennen niet meer het gezag van Engeland en.... hebbèn de vlag der Vcreenigde Stalen op het badhuis gehee- schen. Daarop is John Buil op zijne beurt kwaad geworden en volgens de laatste telegram men uit Halifax zijn vier oorlegschepen, het tweede bataljon van fmhe of Welling - fo/i-regiment en twee batterijen artillerie naar Sl-John, de hoofdplaats van Now- Foudland vertrokken, Men begrijpt heel goed dat deze land en zeemacht er niet heen gaat om een plezierreisje te doen. Het voornaamste doel is niet zoo zeer de dagelijksche vechtpartijen tusschen engelsche en fran sclie zeel ie te beletten, maar wel van on middellijk alle opstand tegen het engel sche gezag met de wapens te dempen. Ziedaar hoe een kreeft aanleiding geeft tot oproer, wellicht tot oorlog Regeling van den arbeid in Frankrijk. De commissie tot regeling vari den arbeid heeft met eene groote meerderheid zich in beginsel verklaard voor het vast stellen van eenen normalen werkdag voor volwassen mannen. Zij zal later uit maken, hoelang de normale werkdag zal duren. Zij wil vooraf, wat dit onderdeel betreft, de meening van patroons en werkliè inwinnen, die op hare uitnoodi- ging zich geroepen achten haar van raad te dienen, hetzij vóór of tegen het begin sel. De Temps verklaart deze manier van werken niet le begrijpen. Als punt van uitgang staat vast, dat er een normale werkdag zal zijn, en nu zullen patroons en werkliê gehoord worden hoe zij hier over denken. Wat heteekent dat toch dit onderzoek, indien zij deze beslissing niet vermag to wijzigen. De Temps bestrijdt dan ook deze zienswijze. Keizer Wilhelm en den czaar. Moet men een Königsberger blad gelooven, zou keizer Wilhelm aan eenige notabili- teiten der provincie gezegd hebben, dat hij met den czaar was overeengekomen over eene samenkomst tc Königsberg, in een niet verwijderd tijdstip Vroeger waren de vertrekken in het kasteel niet geschikt voor zulke ont moeting, maar nu zijn zij op vorstelijke wijze gestoffeerd. De czaar zou aanhanger zijn van het gedacht en gaarne te Königsberg komen. Waarschijnelijk zal echter het bezoek in 1892 eerst plaats hebben. In 1892 God weet wat er vóór dit tijdstip nog gebeuren kan. Telkens wanneer ergens een katholiek tot eene plaats wordt benoemd, roepen de liberalen uit dat tiet bij de katholieken alleen om het geld te doen is. Om te doen zien, zegt Het Fondsen blad, dat de geuzen in 't geheel niet vies zijn van het geld en de vette plaatsen, herhalen wij hier wat wij schreven in ons nummer van 6 juni 1886 De heer Delhougne heeft aan de stad Gent fr. 4S.OOO gerekend voor vier keeren te pleiten legen de Continentale. De heer De Ridder heeft fr.559.000 getrokken voor zijne leugen-verslagen in het schoolenkvvest, over de kantwerk scholen. De heer Laurent werd vet betaald voor een ontwerp van wetboek, dat in de scheurmand ligt. De heer Rolin heelt zijnen broeder en zijne neven plaatsen van 8000 fr. in d'universiteiten iu't ministerie gegeven. De heer Gallier heeftzijne broeders tot de hoogste plaatsen in de magistratuur doen benoemen. De heer Montignybijgenaamd Jantje de Plakker heeft fr. 34,000 ge trokken, als sekrelaris van het school- enkwest. De heer Discaillcs heeft fr. 14,000 gekregen, voor een onnuttige bijeenrake- liug van de uitslagen, der prijsdeelingen. Het berucht schoolenkwest heeft 911,380 frank gekost. Al dat geld werd verdeeld onder de liberalen. De heer Lippens (papa) ging 16 keeren uil, aan fr. lTE5,OOper keer. De heer De Vigne ging 13 keeren uit, aan fr. S33.T3 per keer. ('t Is als dan dat hij zijnen aanleg heeft getoond om schepene van financiën te worden.) De lieer Willequet ging 12 keeren uit, aan fr. 5531,33 per keer. (Daar was meer meê tc verdienen dan met dc pisciculture en met trams te leggen in Egijpte De lieer Jules de Hemplinue ging 11 keeren uit, aan fr. SSSS.60 per keer. De heer De Bruycker ging 22 keeren mee, aan fr. 14Ï per keer. De heer Kamiel Siffer ging 17 keeren mee, als sekrelaris, aan Ir. 55018 per keer. De heer Van Doosselaere trok, buiten alle aanbesteding, fr. ?8,3G3,33 voor drukwerk. De heer Ph. Van Couteren, alias Jan Klopterop, won met wat te vertalen, in drie maanden lijd, fr. T^&OO. Voegt daar nog bij dat al de jonge advokaatjes, welke in den goeden ouden geuzentijd in de bureelen der Flandre libérale nestelden, piaatskens van vrede rechter, enz. hebben bekomen. Zooals gij ziet, waren onze Gentsche geuskens, als hunne vriendekens aan het bewind waren, allen voorbeelden van onbaatzuchtigheid, die aan een ander dachten als zij zelve meer dan genoeg hadden. En 't katholiek gouvernement zou moeten voortgaan met de plaatsen, naar mate zij openvallen, aan liberalen te geven Wij hebben in ons nummer van 22 Mei 11. door uittreksels van artikels, in Den Dendergalm afgekondigd sedert Januari 1890, bewezen dal de liberalen belachelijke hypocrieten zijn, wanneer zij beweeren dat zij de voorstaanders zijn van den R. K. Godsdienst. Wij willen thans dit bewijs volledi ge» door de volgende uittreksels geknipt uit andere liberale organen Flandre libérale. Al de pogingen der liberalen hfphhen dezelfde strekking: den invloed der Kerk op de zielen te ver nietigen. In het diepste van ons gemoed zijn wij het allen eens daarover. Idem. Al de liberalen bevechten onverpoosd en door alle middelen, het katholiek geloof. Revue de Belgique. Niemand kan terzelfder tijd liberaal zijn van politiek en katholiek van Godsdienst. Discussion. Ja, wij willen den katholieken Godsdienst vernietigen, en wij zullen de hand geven aan alwie hem ondermijnt. Flandre libérale. Lceren wij het landvolk den priester verachten. De Laveleye. Het liberalism, heel en gausch, tot in zijne minste schakee ring, is het kalholicism vijandig. ld. Voltaire's kreetverplette ren wij den eerlooze», wordt het erkende of niet erkende ordewoord van het libe ralism. Journal de Gand. Het liberalism is de vrijdenkerij of het is niets. Chronique. Het liberalism is de uit voerende macht van defrancmaconnerij.» En dan durft De Dendergalm, het or gaan der Aalstersche hypocrieten, schrij ven dat onze Godsrliengtgeen gevaar loopt onder een liberaal bewind I O gi ver- achterlijke hypocrieten Ontwerp van een catechismus ten dienste der kiezers door Mgr lsoard bisschop van Annecy. Wij geven hier een kapittel uit den cathechismus handelende over een der grootste plichten van onzen tijd. V. Wat is een kandidaat in de verkie zingen A. Dat is een burger, die zich aan zijne medeburgers voorstelt om hen te vertegenwoordigen in eene vergadering. V. Welke zijn de voornaamste verga deringen, waarin wij onze vertegenwoor digers kunnen zenden A. Dc Senaat de Kamer der volksver tegenwoordigers de proviuciale raad de gemeenteraad. V. Wat is een kiezer A. Een burger wien de wet het recht geeft een afgevaardigde te kiezen tusschen de kandidaten die zich opdoen. V. Welk is de plicht van ieder kiezer A. Zijne stem te geven aan den kandi daat, die zich het best kwijt van zijne plichten als kristen en als burger. V. Mag een kiezer zijne slem geven aan een kandidaat, die den Godsdienst wil benadeeligen A. Geenzins, dat mag hij niet doen. V. Waarom dat A. Omdat God hem verbiedt zijne stem te geven aan een kandidaat, die den Godsdienst wil nadeel doen. V. Welke zonde bedrijft hij, diezulken kandidaat zijne stem zou geven A. Eene doodzonde. V. Waaraan kan men een kandidaat herkennen, die den Godsdienst wil bena deeligen A. Als men weet dat die kandidaat eene wet zal stemmen, die de kristenen belet hunne godsdienstige plichten te vervullen. 1° Eene wet die de ouders zou beletten hunne kinderen eene goede kristelijke opvoeding te geven. 2° Eene wel die de kristenen zou be letten goede priesters te bekomen. 3° Eene wet die de bisschoppen en priesters zou beletten de waarheden van den Godsdienst te onderwijzen zoo als het God voorschrijft. Wieuwe zittijd. De kiesbekommernissen doen de re geering de menschlievende en sociale maatregels niet vergeten, waarvan zij het initiatief heeft genomen, in afwachting hunner voltrekking. Voor 't oogenhlik houdt men zich in het ministerie van landbouw en openbare werken bezig, de kas, bestemd om ter hulp ie komen aan de werkliê, slachtof fers van werkongelukken, op goeden grondslag in te richten. De groote liniën van deze inrichting zijn reeds afgeleekend, en geheel die zaak zal het onderwerp zijn van een wets ontwerp, 't welk aan dc Kamers zal on derworpen worden in den buitengewo- zitlijd, die in de maand juli zal worden gehouden. Men denkt evenwel niet dat deze zittijd langer dan drie weken zal duren, want in de raming der uitgaven, heeft men slechts ééno maand parlementaire scha deloosstelling voorzien, aan de heeren volksvertegenwoordigers te betalen. Daarin, gelijk in alle zaken, legt onze wakkere minister van financiën er zich op toe alle nultelooze uitgaven te vermij- den. Handelsblad

De Denderbode | 1890 | | pagina 1