D B NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 8 Juni 1890, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar N. 2470. Aalst. Aan de heeren Kiezers Militarismus. Kiezing van 10 Juni 1890. Liberalen Geuzen. De Sadeleer. Van Wambeke. Verbrugghe. Woeste. Leve de katholieke kandidaten Kiezing* van 10 Juni 1890 I Verminderingen van belastingen. Aan de liberale Vlamingen HOPPE. DE DENDER-BODE ABOIMIVEMEIVTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 18, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. AIVXOIVC ENPRIJS C Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique sua Tot onderrichting van de heeren kiezers en opdat niemand zich zoude kunnen bedriegen, geven wij hieronder het fac-simile van den stembrief. Liberale Kandidaten. Katholieke Kandidaten. n 11 2 B 3 B 4 De katholieke kiezers maken met den stempel het wit punt zwart van 't vierkant dat rechts boven aan den naam der katholieke kandidaten geplaatst staat en men heeft geldig en goed gestemd. Rond het zwart vierkant dat boven aan den naam der katholieke kandidaten geplaatst is, ligt een rood bandje. De namen der katholieke kandidaten zijn in 't rood gedrukt. Men lette dus wel op. Wij verwittigen de heeren kiezers dat de heroproeping (réappel) onmiddelijk zal beginnen na de eerst naamafroeping. Men verlieze niet uit liet oog dat er Dijnsdag ÏO Juni geene heroproeping zal gebeuren om IS uren '8 middags. Dijnsdag aanst. zijt gij andermaal geroepen om uitspraak te doen en ditmaal over de lotsbestemming van ons geliefd Vaderland. Wij sporen u dus ten zeerste aan allen ter stembus te gaan en als een man te stemmen voor de aftredende leden, onze katholieke kandi daten, welke u,reeds gedurende zoo vele jaren met eer,waardigheid en schitterende talenten, in de Volkskamer vertegenwoordigen en altijd uw vertrouwen zijn waardig gebleven. Het is ons onmogelijk hier heden de talrijke en uitstekende diensten op te sommen die onze achtbare kandidaten aan onze katholieke zaak aan 't Vaderland, aan landbouw, handel en nijverheid hebben bewezen. Overigens die diensten zijn u genoegzaam bekend, en het zal u dus niet bevreemden, wanneer wij u zeggen dat wij hen hierover dankbaar heid verschuldigd zijn. Nu, hoe kunnen wij hen onze dankbaarheid beter betoonen dan met het vertrouwen openbaarlijk uit te drukken dat wij in hen stellen En is het middel hiertoe de stembus niet Dus allen ter stembus dijns dag aanst. en gestemd voor onze katholieke kandidaten Niemand blijve thuis ten ware hij wettiglijk beletsel hadde. Wanneer allen dijnsdag op hun post zijn, dan durven wij voorzeggen dat onzen triomf zoo schitterend zal wezen dan dezen welken wij op 25 Mei jl. in 't kanton Aalst hebben behaald. Laat ons dan weêr eens 't ontegensprekelijk bewijs leveren dat het liberalismus verre van hier krachten te winnnen, integendeel verkwijnt, dat het getal zijner aanhangers van kiezing tot kiezing vermindert en weldra tot een onbeduidend groepje zal versmolten zijn Ter stembus dus onder den kreet van AELST, 7 JUNI 1890. Ziehier de volledige lijst der kandidaten van de beide partijen, voor de Wetge vende Kiezingen van dinsdag 10 juni. De aftredende leden zijn geteekend a. Oost-Vlaanderen. GENT. KA TllOLIEKEN. LIBERA LEN. V. Begcrem, a. L. de Hcmptine, a, P. de Smet de Naeyer, a A. Ecmau, D. Fiévé-Gremcr, a. L. Herry-Van Thiegem. J. Van Cleemputtc, a, A. Vercruysse-Bracq, a. G. Auger-Vincent. A. Baertsoen. H. Gallier. G. De Bast. A. Fredericq. H. Lippens. A. Mechelynck J. Van Loo. H. Bcrnacygc. C. LieTmans. G. Snoeck AALST. L. De Sadeleer, a. F. Cumont. V. Van Wambeke, a. F. De Mont. C. Verbrugghen, a. J. De Windt. G. Woeste, a. J. Rens. AÜÜENAARDK. E. De Matander. a. P. Raepsaet, a. L. Thienpont, a. EECLOO. J. Kervyn de Letlcuhove,a. Geen strijd. ST-NICOLAAS. J. Van Naemen, a. A. Racmdonck. a. Geen strijd. S. Vei wilgheu, a. DENDERMONUE. L. De Bruyn, a. P. DcKepper, a. Geen strijd. G. Van den Steen, a. Provincie Henegouwen. BERGEN. Corbissier. J. Carlior, a. Harmignies. E. Hardy, a. Latteur. A. Houzcau, a. A. Lescarts, a. C. Sainctelette, a. E. Steurs, a. L. Defuisseaux, socialistische kandidaat. ATH. Geen strjjd. O. de Kcrchove, a. F. Durieu, a. CHARLEROI. A. Drion, a. Chaudron. P. Misonnc. Faignart. F. Noöl, a. V. Gillianx, a. L. Giroul, a. C. Lambert, a. Philippot, a. G. Sabatier, a. Callewaert, socialist. ZONINGEN. Englebienne. G. Paternoster, a. P. Scoumanne, a. J. Thiriar, a. TiiUlN. Caraman-de Chimay. Anspach, a. Derbaix. Gigot, a. Ranselot. Warocqué, a. Losüeaux, (Senaat) Paris, (Senaat.) DOORNIK. d'Espierres. J. Bara, a. Hecq. Broquct, a. Carbonelle, a. De Reine. Provincie Luik. LUIK J. Dupont, a. J. Fléchet, a. W. Frère-Orban. L. Hanssens, a. Geen strijd. L. Jamme, a. M. Magis, a. X. Neujean, a. O. Necf-Orban, a. J. Warnant, a. VERVIERS. L. D'Andrimont. Grostils. G. Mallar, a. William del Marmol. A. Peltzer, a. BORGWORM, (Waremme.) D. Ancion, a. Cajot-Rigot. H. Cartuvvels, a. H. Hallet. HOEI. F. de Macar, a. J. Warnant, a. Provincie Limburg. HASSELT. Victor Ghuys, Jules Grauls, MAESEYCK. Geen strijd. TONGEREN. Geen strjjL- F. de Biolley. N. Goblet. A. Loslever, a. Devaux. Rigaux. H. de Pitteurs, a. de Corswarem, Hellcputte, a. j Dank aan hun wijs en gespaarzaam be stuur hebben onze katholieke ministers zekere belastingen de eenen merkelijk kunnen verminderen en de anderen totaal afschaffen. Ziehier overigens de lijst der belastin gen die olwel verminderd, ofwel totaal afgeschaft zijn geworden Vermindering van den ac cijns op sterke dranken. fr. 2,647,000 Vermindering van het planlrecht op den tabak. 400,000 Verminderii; van den ac cijns op de suiker. 2,500,000 Vermindering van 't tol recht op rivieren en kana len. b 680,000 Afschaffing van het recht door den Slaat geheven op den koffie. 850.000 Afschaffing der belasting op de brandverzekeringen. 1,000,000 Vermindering van bel re gistratierecht op de pachten, de verwisselingen, de uit drijving van pachters, de kontrakten betreffende de werkmanswoningen. 300,000 Afschaffing van den zegel op verzoekschriften, ver mindering van registratie rechten op de eedafleggin gen, uiibreiding van het Pro Deo. 100,000 Afschaffing der verplich ting de meubelen te schatten op vijfmaal het bedrag der huurwaarde. 250,000 Onlslaging der werkmans woningen van depersoneele belasting 750,000 Afschaffing der bijwin sten van vrederechters en griffiers. b 500,000 Talrijke verminderingen van vervoerlarieven op den IJzerenweg. 1,500,000 Dienst van het nieuw fonds van 6 millioen voor de gemeenten,na aftrok der opbrengst van de invoer rechten op het vee (2 milli oen) en van de vermoede lijke opbrengst, van bet vergunningsrecht op de herbergen (500.000 fr.) 3,020,000 Te zamen fr. 14,497,000 Daarvan moet afgetrok ken worden de opbrengst van de rechten, op verzoek der nijverheid, geheven op den azijn en op den choko laad. 1,000,000 F. Meyers, a. O. Schaetzen, i Blijft nog fr.13,497,000 Dus dertien millioen vier honderd zeven en negentig frank. vermindering van belastingen en wij dagen de liberale schrijvelaars uit er iets ie kunnen van afwijzen. Wij bekennen volgcern dat liet katho liek ministerie ook nieuwe belastingen heelt ingevoerd, maar wij voegen er bij, dat het niet was, gelijk bij de liberale ministers, om galen te stoppen, maar wel om landbouw en nijverheid te hel pen.Inderdaad inkomrechten zijngehevcn geworden op '1 vreemd vee lot voordeel van den landbouw en dit op den azijn en chocolaad ten voordeele der nijverheid. Het vergunningsrecht werd in leven ge roepen om de plaag der dronkenschap te bevechten. Maar hoeveel behoudt de regeering van deze nieuwe rechten Niets, want ze worden gebruikt tot vorming van het Fonds van 6 millioen ten voordeele van steden en gemeenten gesticht. Ziedaar de waarheid en de geheele waarheid. En nu, liberale heeren, als er iets op af te wijzen is, 't woord is aan u Men verzekert dal M. l)e Becker, advo- kaat van den minister van buitenland sche zaken, in naam van prins de Chi may eene klacht zal neérleggen bij den tuchtraad der advokaten tegen M. Jan- son, advokaat van Nieter, wegens zijne handelwijze in de zaak van gestolene en vervalschte briefjes. In zijn nummer van 9 Maart 1890 stelde Slim Slim uit Den Dendergalm onder andere de volgende vraag Gaan de Vlamingen hier schaamteloos genoeg zijn om tol den waai Woeste niet te roepen Wij willen geen Wallon Op onze beurt vragen wij thans aan de liberale Vlamingen Gaat gij schaamteloos genoeg zijn om te stemmen voor M. Félix Cumont. die alhoewel hier le Aalst, in 't hartje van Vlaanderen geboren, niet in staal is van een enkelen volzin in onze moedertaal behoorlijk te spreken of te schrijven Ja, voor M. Félix Cumont. wiens gansche familie, onze vlaamsche taal, altijd heelt aanschou wd als slechts goed om door de mindere burgerij, de boeren, de werklieden en de meiden ge sproken te worden Ja, voor M. Kólfx Cumont die zijne kinderen eene uitsluitelijke fransclie opvoeding Iaat geven en die hen aldus onze taal leert haten en verfoeien Liberale Vlamingen, gaat gij schaam teloos genoeg zijn om voor dien vijand onzer Vlaamsche taalrechten en vrijheden te stemmen En nogthaus, schreef Slim slim ophooger beroepene date. de eer van liet kiezers korps van Aalst, van dit Müsluitgnd door en door vlaamseli arrondissement ver- eischt dat het door een vlaming verte genwoordigd worde In het zelfde nummer des Dendergalms schreef Slim slim onder andere ook dan ten minste zou bet Vlaamsche Aalst de schande niet moeten dragen van eenen waal te kiezen, welke de Vlaamsche taal niet verstaat of spreekt voor deze niets dan verachting en vijandschap over heeft. En die zelfde Slim slim, komt ons nu lieden voorstellen van voor M. Félïx Cumont te stemmen, en ons aldus, volgens hem, de schande op den hals te laden van eenen franquillon, van een man der partij van Frankrijk, te kiezen, welke de Vlaamsche taal noch verstaat noch spreekt en voor deze niets dan verachting en vijandschap over heeft Gaan de liberale Vlamingen hier schaamleloos genoeg zijn, om tot den franschman Cumont niet te roepen Wij willen geeniransquil- Ion TEELT EN HANDEL. In een schrilt, namens de Maatschappij Sint Rochus uitgegeven, worden de volgende vragen aan de katholieke en liberale kandidaten voor de kiezing van 10 juni aanst. gesteld 1° Zult gij moedig het zoo ongelukkig als onrechlveerdig handelslraktaat be- strijden waardoor de Duitsclie en Fransche Iwppe vrij van alle rech- ten in ons land gevoerd wordt,terwijl wij aan die zelfde landen fr. 12,50 de 100 kilos invoerrechten moeten betalen De katholieke kandidaten hebben reeds hunne gevoelens in de Kamer doen ken nen over een traktaat waardoor M. Frère ons land tot in 1892 heelt verbonden. Men zie namelijk de redevoeringen uitge sproken door MM. Saedeleer en Verbrug ghen in zitting van 1 Mei 1889. In die zelfde zitting vroegen zij aan M. Vanden Peereboom, eene vermindering op hel tarief van vervoer door een IJzerenweg der hoppesluken, vermindering, die de heer minister korts daarna heeft toege staan. Overigens wie kan twijfelen dat zij die, in Mei 1887, de invoerrechten op het vee stemden en vuriglijk verdedigden. (Men zie bezonderlijk de redevoeringen van MM. Van Wambeke en YVoesteeen ander gedrag zullen houden voor wat de hoppe aangaat Van Wambeke zegde in zitting van 28 April 1887 De vrijhandel is eene teleurstelling als uwe goburen het b zelfde stelsel niet aannemen. Onze grenzen openlaten voor den handel als onze naaste geburen de hunne voor ons sluiten, is eene fopperij die ons zonder genade moet ten onder bren- gen. 2° Zullen zij de jaarlijksche hulpgel- den die verleend worden voor de verbe- terde bewerking der liop vragen voor dezen die tot den vooruitgang werken of voor hen die den ouden slender willen behouden Het algemeen belang van hoppeteelt en hoppehandel en deszelfs heropbeuring ■ïggen onze katholieke kandidaten diep ter herte, en, 't is dank aan hen dat, sedert verscheidene jaren, dergelijke hulpgelden verkregen zijn. Wal de verdeeling betreft lusschen de twee maatschappijen alhier ingericht tot verbetering van bouw, droogen en pluk ken der hoppe, dit is eene zorg die de heer minister van landbouw, enz, zich heeft willen voorbehouden. Onze uittredende volksvertegenwoor digers zullen zich geene moeite sparen om desnoods nog grootere loelagen door den Staat te zien uitreiken dan in 't ver- ledene. (Medegedeeld.) De liberalen beweren gedurig dat ze .geene militaristen zijn, maar Wie heeft het jaarlijksche contingent der militie lot driemaal verhoogd, eerst op 10,000. dan op 12.000 en eindelijk op 13,500 manschappen De liberalen Wie waren het die de substitutie of nummerverwisseling afschaften De liberalen Wie waren het die de wet waardoor de vrijwilligers met premie worden inge steld, zoo verkeerdelijk uitvoerden dat slechts de helft der lotelingen die een plaatsvervanger vroegen, konden vol daan worden De liberalen Wie waren het die een hulpleger van 30 duizend manschappen voorstelden, ge nomen onder dezen die een goed nummer hadden getrokken en in staat waren zich eene militaire uitrusting te verschaften De liberalen Wie zijn bet die verklaard hebben dat eene verzwakking der meerderheid in de tegenwoordige kiezing het ordewoord van het land aan den Koning zou zijn, om het ministerie te laten kiezen tusschen de ontbinding en den persoonlijken dienst De liberalen Dus wie dijnsdag aanslaande met de liberalen meêwerkt om bunnen triomf te verzekeren, werktmeê tot de verzwaring der militaire lasten, die reeds zwaar genoeg, ja, zelfs te zwaar zijn Iets voor den Dendergalm. In zijn nummer van 25 Mei, jl., vaardeSlim-slim uitlegen de wet op de herbergen, die, volgens hem, gansch in strijd was met de belangen der herbergiers. Wil men nu weten hoe die oneerlijke tegenkanting door liberalen zelveri wordt beoordeeld, men leze de volgende rege len var. den Journal dr Gaiul De wet op de slijterijen van sterken dranken is gestemd geworden met het lofwaardigste, doel en niet één verstandig man zal er aan denken aan liet ministerie te verwijten dat bet de gevaarlijke out- wikkeling der dronkenschap heeft willen tegenhouden. Wij zullen geenen regel schrijven om, aan de kiezers welke cijnskiezers ge noeg zijn om hunne stem te doen afhan gen van zulke onbeschaamde en baat zuchtige overwegingen, te doen gelooven dat de liberale partij, aan 't bewind geko men, de patent op de drankslijlerijen zal afschaffen. Slim-Slim mag dus volgens 't oordeel yan den Journal de Gand gerangschikt worden bij de onverstandige lieden die zekere kiezers onbeschaamd en baatzuch tig genoeg achten om hen te doen geloo ven dat een liberaal ministerie liet ver gunningsrecht zou afschaffen 1

De Denderbode | 1890 | | pagina 1