NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 13 Juni 1890, 10 centiemen per nummer. 449le Jaar N. 2472. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS C Politiek overzicht. MOEDIGE VROUW. Ite dagbladen «ver de biezingen. Landbouw. DE DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder iagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor les maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen' De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Dange-Zoutstraat, N» 19, nabij de Groots Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. -De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque saam. AELST, 14 JUNI 1890, Fransclie Kamer. Eene interpellatie over het onschuldig ter dood veroordee- len van Borras en over de maatregelen, te nemen tegen de magistraten, die stel selmatig weigerden de zaak opnieuw te onderzoeken, zal den 26 juni in de Kamer komen. Een voorstel van M. de Lacretelle om aan Borras een jaarlijksch pensioen van 6000 fr. toe te kennen, bij zijnen dood overgaande op zijne minderjarige kinde ren, zal tijdens de interpellatie besproken worden. Beide punten werden donderdag ver schoven. Verschillige andere interpellatiën wer den eveneens, wegens afwezigheid der ministers, donderdag uitgesteld. Eene redevoering van den graaf van Parijs. De graaf van Parijs heeft don derdag in Sheen-House tot zijne aanhan gers, uit Frankrijk gekomen, de volgende redevoering gericht Voor de eerste maal sedert vier jaar is het ten mijnent, op vreemden grond, dat ik u bijeengeroepen heb en het is niet om u over politiek ie spreken. Ik wilde u alleen doen deelnemen aan mijne huiselijke vreugde. Op 24 juni 1886 mocht gij aan mijne zijde een prins begroeien, die alsdan slechts eene hoop was. Thans heb ik u geroepen om met mij den jongen loteling te begroeten, die, om zijne plaats in de kazerne te eischen, niet geaarzeld heeft zijnen diensttijd te doen in de gevange nis. Wat grooter vreugde voor een vader dan zijn zoon zoo weerdig te zien van de erfenis, die hem eens ten deele zal val len Hij was stout in de daad, wijs in zijn woord en zijne oprechtheid heeft ieder hart in Frankrijk geroerd.De demo cratische gedachten werden gestreeld door dien prins, die zijne plaats in 'tleger kwam eischen, nevens den boerenzoon en den werkman. M Zijne vaderlandsliefde heeft overal eene opwelling van jeugd en betrouwen doen ontstaan, te meer daar de politiek huiten spel was. Hij heeft geestdrift en hoop gebracht, zelfs bij de twijfelaars. Zijne aanwezigheid heeft de jeugd bijeengebracht, zij die de sleutel van de toekomst is. Tusschen die jongelingen hadden velen zijn voorbeeld niet noodig, ik haast mij het te zeggen, en de naam van den hertog de Luynes zal voor altijd verbonden blijven aan dien van mijnen zoon. Ten slotte brengt de graaf van Parijs hulde aan de verloofde van zijnen zoon en daarna aan dezen zelf, aan dien moedigen, krachtige» afstammeling der 17e Vervolg. XII. Helena Firmain zat den tweede dag na het voor gevallene op de Signal alleen in hare woning. Na zooveel moeite en tegenspoed had zij eindelijk haar doel bereikt. De twijfel was verdwenen, niets stond haar meer in den weg. Zij zou haar plechtig genomen besluit kunnen volbrengen. Hier heb ik het alles afdoende bewijs, zegde zij in zich zelve, terwijl zij het stuk te voorschijn haalde, dat zij op de Signal hail opgeraapt en het bewijs der schuld van 31. Ducarmc was. Zoo- dra de advokaat Lonaix komt, zal ik het hem overmaken en hij zal het in handen der justicic bestellen. Op nieuw zal dus waarschijnlijk het assisen-hof zitting nemen, en mijn man zal open lijk in zijne eer hersteld worden. Eene talrijke Courrier de Bruxelles. Voor de dorde maal in zes jaar, komt de liberale partij in slagorde eene volledige en wreede nederlaag te ondergaan. Gent, dat aan de kiezing den doorslag moest geven, geeft aan de katholieken bij de 500 stemmen meerderheid. 't Is eene zegepraal, schooner dan wij ze verhoopt hebben. Zij sluit voor immer den mond van de slangen derEtoile Beige en andere liberale slijkpoelen, waar cJe Nieters hunne vuiligheid instorten. Achteruit de beleedigers Achteruit de veraders en de verklik kers Kruipt weer onder den grond. Ziedaar wat de vijf honderd stemmen meerderheid van Gent hoog en luid roepen De uitspraak van heden is eene onher stelbare schande voor de liberale kop stukken en doet al de beleedigingen op hen neerkomen, waarmede zij de mini sters hebben willen besmeuren. De liberalen hebben hetzelve gezegd voor de kiezing al waren zij van al de andere zetels meester geworden, dit had hun tot niets gebaat, indien Gent hen ontsnapte. Zullen zij eindelijk verslaan dat het land van hen niet meer wil Tot drij maal, sedert dat de liberale rogeering in 1884 omvergeworpen werd, heeft het land op eene schitterende wijze de handelingen van onze vrienden aan het bewind goedgekeurd. Het is eene verrassing, zegden onze tegenstreversin 1886, het land zal in 1888 en in 1890 zijne uitspraak verande ren. 1888 en 1890 zijn gekomen en het land, ver van zijne denkwijze te veranderen, heeft bijna overal onze meerderheid ver groot. Geul dat ons in 1886 maar 107 stemmen meerderheid gaf, geeft er vandaag 500 En deze vermeerdering zal nog toene men, wij zijn er van overtuigd. Flandre libérale. De liberale partij is te Gent geslagen met eene meerderheid die zij nog nooit tegen haar heeft gehad. Deze uitslag is bedroevend. Wij waren meer verwachtende van de gentsche kiezers. Het scheen ons dat de opstand van de eerlijkheid tegen de schandalen en van de leugens der klerikale politiek een einde zou gesteld hebben aan 't regee- ringstelsel waarover Belgie moet be schaamd zijn. Wij zijn mis. De verantwoordelijkheid van de Gente naars is groot tegenover het land dat zijne verlossing en zijne eerherstelling van hen verwachtende was en dat hen gestreng zal oordeelen. Aangaande de overwinnaars, dat zij op hun gemak hunne zegepraal vieren Wij menigte zal hem cn onze kinderen toejuichen, ik zal met opgeheven hoofde kunnen zeggen Nu ziet gij, dat mij man onschuldig was 1 Terzelfder tijd dacht Helena aan Ducarm's ccht- genoote cn kinderen die onschuldig waren zij daclil aan de droefheid cn smcrl, waarin zij ten prooi zouden zijn. Maar, zegde zij in zich zelve, mijn man, die zooveel geleden heeft, was ook onschuldig. En zou hij, zouden mijne kinderen geheel hun leven moe ten lijden onder eene onverdiende cn enroehlveer- dige verdenking en verachting En zou ik, als vrouw cn moeder, door misschien een overdreven gevoel van medelijden, hen aan die verdenking aan die verachting overlaten Moet ik aan mijne genomene verbintenis aan mijne plicht te kor- blijven Op dat oogenblik hield een rijtuig voor hare woning stil. De deur werd geopend, en eene dame met bleek gelaat trad binnen bet was M®« Du carmc. Goede vrouw, goede Helena, sprak zij op bo venden toon, ik ben hier gekomen om u te spre ken ik hoop dat gij mij zult willen aanhooren, cn wel zonder getuigen. Helena deed haar een bevestigend tccken cn verzocht haar te gaan zitten. Doch de dame w ierp zich op de knieën, hield de handen smeckend ge vouwen en riep weenend uit dagen hen voor de toekomende kiezingen tot den strijd uit. Wat is dat, 475 stem men op 9000 Wij zullen ze terug win nen; in 1878, hadden wij ook 575 stemmen meerderheid, heigeen niet belet heeft dat wij,in 1884,door deklerikalen versla gen werden. Indépendance De uitslag is niet zooals wij hem verhoopt hadden. Doch hij is zoo slecht niet geweest als men wel vreesde. De klerikale meerderheid was gister 54 stemmen. Zij is maar 50 stemmen meer hetgeen nog geheel eerlijk is, doch in T geval dat de balloteeringen van Thuin ten voordeele van de liberalen uitvallen, waaraan wij geenszins twijfe len. Zoo klein deze uitslag weze, het is niettemin een vooruitgang en eene aan moediging. Béforme. Wij winnen twee zetels te Charleroi en een te Verviers, wij ver liezen een te Gent en er zijn twee ballot- teeringen te Thuin. Als deze ballottee ringen ten voordeele van de liberalen uitvallen blijft de klerikale meerderheid bijgevolge 94 stemmeu tegen 44, in plaats van 96 tegen 42. 't Is mager, en als dit alzoo voortgaat dan zullen de liberalen nog zes en vijftig jaar moeien wachten om aan 't bewind te komen. Gazette. Gent ontsnapt ons, en deze neerlaag wij verzwijgen het niet is ons zooveel te gevoelliger daar zij ons de hoop ontrukt op eene aanstaande ont binding der kamers. Gent gewonnen, die kiezingen getuig den van zulk eenen omkeer in de denk wijze, dat het ministerie er toe zou ge dwongen geweest zijn het land te raad plegen. Gent in de handen der katholieken blijvende, wij zijn weerloos en nog voor twee jaar aan de klerikale regeering over geleverd die niets zal sparen om ons buiten staat te stellen haar het bewind te betwisten. De dag van gister is dus slecht, en wij en zien er geen nut in onze droefheid te verbergen die wij er door gevoelen. Chronique. Het blad bestatigt hel verschil dat er bestaat op politiek terrein tusschen hel vlaamsch gedeelte en het waalsche gedeelte van TJand. M. Lippens gevallen zijnde, zegt het, er bestaat geen enkele liberale afgeveer- digde meer in Ge vlaamsche provinciën. De klerikale dwinglandij is er volledig, en de liberale vlaamsche minderheid, liet is te zeggen, iets wat er het ijverigste bestaat in Vlaanderen, is niet vertegen woordigd 't Is het Walenland dat al de liberale afgeveerdigden kiest. Er zit daar iets tusschen dat zekerlijk van natuur niet is om de twee rassen waaruit het Belgisch volk samengesteld is, te vereenigen. In den naam van God, in den naam mijner kinderen, heb toch medelijden met ons Mijn man heeft mij alles gezegd, alles bekend. Stort hem toch niet in liet verderf I Ach heb toch medelijden cn doe mij, doe mijne kinderen niet van droefheid sterven. Alle pogingen van Helena om de dainc te bewe gen van op te staan naren vruchteloos. Snikkend vervolgde Mm« Ducarmc Neen, in deze houding moet ik u smecken. Antwoordt mij nog niet. Wat gij mij zoudt kunnen zeggen, heb ik reeds vooraf tot mij zelve gezegd. Ja gij zijt in uw recht. Ja, alle omstandigheden noodzaken u, hem aan de justicie over te geven- Onmiskenbaar was bij door stil te zwijgen, on noembaar wreed en zonder mededoogen tegen over uwen man cn u. Maar zoo gij eens wist hoe diep ongelukkig hij is Helaas, ik bemerk dat hij niet lang meer zal leven.... Ongemerkt heb ik heden morgend het huis verlaten om naar u te snellen en hier ben ik. Ik smeek het u, goede, edelmoedige vrouw, spaar hem, Iaat u niet door wraakgevoel medeslepen I Met droevige doch vaste stem antwoordde Helena Ik wil geene wraak, ik wil alleen recht. Recht, hernam Mm« Ducarme, lievig ver schrikt, recht 1 Maar dat staat gelijk met de gevan. icuis, toet het gerechtshof, met het sehavot 1 Dan Journal de Liège. De uitslag van de kiezing beantwoordt onze hoop niet. Na de schandalen waarvan wij dezer laatste tijden getuide zijn geweest, deed alles vermoeden dat het kiezerskorps duidelijk aan de klerikale regeering zou te ver staan geven dat het genoeg heeft van de schandalige kuiperijen, 't En is ongeluk kiglijk alzoo niet. Te Gent, waar de strijd het heetste was, vallen wij met 500 stemmen meer derheid. Vleesch en visch. Men leest in de dagbladen Tegenwoordig bestaat er te Londen eene tegenstrijdigheid welke de algemeene aandacht trekt, want iedereen heeft er belang bij. 't Is de overvloed van vleesch, bijzonderlijk rundvleesch, en de schaarschheid van visch. Wat ook de toekomst wezen moge, de tegenwoordige tijd is een krachtige bondgenoot voor de verbruikers. Zoolang er vrijhandel bestaat kunnen zij staat maken op overvloedig en goedkoop rundvleesch. Maar of zij altoos zullen mogen rekenen op aanvoer en prijs gelijk nu, mag men betwijfelen. Noord-Amerika schijnt overvloed van rundvleesch te hebben. In al de praireên zijn «ie kudden talrijker dan ooit. De Amerikanen weten geenen weg meer er meê: "Zij* zenden lading op lading, en de vleesebmarkt is overvoerd. Te Depiford heerscht eene overstelping, van men- schengeheugen nog niet geweten. De Amerikanen laden dagelijks vijf a zes duizend stuks runderen, en gedurig komen er nieuwe ladingen aan. De tegenwoordige overvloed van vleesch is. zoo als gezegd werd, eene zeldzame tegenstrijdigheid met de schaarschheid van visch.Sommige viscb- soorten, bij voorbeeld tongen, zijn deels niet, deels slechts tegen buitensporigen prijs te krijgen. Dat is zeker opmerkelijk op een tijdstip dat visch anders hoogst overvloedig placht te zijn. In zake van zalm, werd er te Londen, de verledene week, slechls 54,600 pond aangevoerd, tegen 67,650 pond in hetzelfde tijdbestek van verleden jaar. In Schotland wordt haast niets gevangen, op plaatsen welke anders uiterst zalmrijk zijn. Wat nog gevangen wordt, is uiterst klein, en niet een opgehaalde zalm weegt meer dan 20 pond. Tegen den overvloed van runderen, dus van vleesch uit Amerika, willen er velen de zaak tegen gaan door buitenge woon hooge lasten op den invoer, om alzoo de eugelsclie veekweekers te red den. De vrijhandel heeft al min en min aan hangers. Men schrijft uit het Westland (Neder land,) 4 Juni Zelden hebben de druiven zoo'n rijk gewas beloofd als dit jaar. De vruchl- moet Ilij gewis sterven, en, wat er ook gebeurd zij, hjj is en blijft toch mijn echtgenoot. Ik zal, ik moet hem redden Luister, voegde zij cr bij, ik zal hem van hier doen voeren. Wij zullen het land vei laten, wij zullen zoo verre gaan, dat men nooit iels meer van ons zal lioorcn. Geef mij het bewijs van zijne schuld in handen, en al wat wij tot geld kunnen maken, zullen wij u geven. Het za! een schat voot u allen zijn.... O, viel Helena haar m de rede, gij behoort dus ook tot dezulken, die denken dat alles door geld vergoed wordt Vergeving riep Louise uitik gevoel dat ik u belccdigd heb vergeef het mij I En haar hoofd buigende, versmolt zij in tranen Helena voelde medelijden met de rampzalige vrouw. Zij boog zich over haar heen, hief haar op en dwong haar eindelijk te gaan zitten. Madame, sprak Helena, na een oogenblik stilte, geloof mij, dat ik diep medelijden gevoel u dus te moeten bedroeven. Zoo ik u voor smet kon bewaren, door eene grootc opoffering te doen, zou ik niet terugdeinzen. Maar voor de eer van mijnen man, voor den goeden naam mijner kinderen, kan ik het niet doen ik heb eene plechtige verbinte nis aangegaan- Zij sprak die woorden met al de oprechtheid van haar hert. Was hare smert groot, haar wil was onwrikbaar. baarheid der boomen is werkelijk verba zend zelfs de spruitjes die uit den legeer opschieten, dragen vrucht, al zijn ze soms nop geenen centimeter lang som mige jonge uitloopers vertoonen ook arte en vier trossen. En de ontwikkeling is evenredig aan den overvloed van was dom. Indien de druif nu verder guristi" weêj mag hebben, zal er in Wijnmaand menig trosje te snijden zijn. Het overige boomgewas beantwoordt niet aan de gunstige verwachtingen die de bloeitijd opwekte, daar de raspen veel schade hebben aangericht. Pruimen en appelen zullen er weinig zijn, daar deze boomen over t algemeen slecht hebben gebloeid en de appelen zeer door de raspen heb ben geleden. De oogst der peereboomen, die overvloedig gebloeid hebben, zal voldoende zijn zonder de ruspen, was er een rijke pluk te wachten geweest Kruin brood. Doktoor F. R. Alliiison schrijft onder andere hel volgende over gebruik van bruin brood Wanneer men mij raadpleegt over ongesteldheden, schrijf ik dikwijls het gebruik van bruin brood voor. Door bruin brood versta ik brood van ongebuild tar wemeel, dit wil zeggen het graan moet gemalen en tot brood bereid worden, zonder er de zemelen uit te verwijderen. De redenen waarom men het graan moet gebruiken met al de stoffen, waaruit het bestaat, zijn veelvoudig. De tarwekorrel nestaat uit een meelachtige kern, omhuld door een bruin vliesje. De omhulsels worden zemelen ge noemd, en van de kern wordt de witte meel gemaakt. Zemelen bestaan uit niet voedende, houtachtige vezels en bevatten de meest minerale bestanddeelen van het koren, zooals foslaten, ijzer, enz. Vlak onder het omhulsel bevindt zich een laag cellen, grootendeels bestaande uil stik- stollioudende stoffen van het graan. Wan neer wij nu de zemelen verwijderen, dan 'aan deze stoffen evenals de minerale bestanddeelen verloren. Het gevolg hiervan is, dat wanneer men wittebrood gebruikt, men een voed sel tot zich neemt, dat niet genoeg mine rale bestanddeelen en vleeschmakende stoffen bevat, en men zich dus onvol doende voedt. Daardoor verliezen wii spoedig onze tanden. De kinderen zijn onderhevig aan Engelsche ziekte, en zij worden niet verzadigd. Moeders, die hunne kinderen zoogen, moeten altoos bruin brood eten, aangezien dit de vor ming van lauden en beenderen bij de kinderen bevordert. Engelsche ziekte ont staat uit gebrek aan kalkzouten in bet bloed en kan alleen genezen worden door bruin brood of havermeel. Door enkele toediening van kalkphos- phaten wordt de kwaal niet weggenomen, fen gevolge van liet verwijderen van de meeste stikstofhoudende stoffen is liet brood onvoldoende voedzaam en zijn wij genoodzaakt eieren, kaas, vleesch of peulvruchten te gebruiken, willen wij verzadigd raken. Men placbt melk tè be schouwen als een volmaakt voedsel en dat is ook, maar voor jonge kinderen. Het volmaakste voor een volwassen mensen is koren. De plantaardige stik stofverbindingen van het koren dienen om de spieren op te bouwen, door de zouten worden beenderen en tanden ge vormd, het meel geeft warmte en kracht en de zemelen bevorderen de werkzaam heid van de ingewanden. Bruin brood en water bevatten alles wat noodig is om 't leven te onderhou den, ook bij iemand die hard werkt.Men- scnen die wittebrood eten, hebben dik wijls last van een onaangenaam Hauw gevoel in de maag om dat gevoel te verdrijven nemen zij dan hun toevlucht tot bier, wijn of spiritualiën waardoor deze onaangename gewording voor een oogenblik wijkt. Indien zij bruin brood aten, zouden zij geen last hebben van dat gevoel en wij zouden een matig volk zijn. De zemelen, hoewel onverteerbaar, zegt D1 A. verder, spelen toch eene zeer belangrijke rol bij het vervoedingsproces. Ten eerste verdeelen zij de voedende stoffen en makeu daardoor de inwerking van het maagsap gemakkelijk, waardoor de voedende stoffen iri oplossing moeten komen. Ten tweede nemen zij de ruimte in de maag in, waardoor een overmatig gebruik van spijzen belet wordt. Even zoo worden de dunne darmen door hen gevuld, en hierdoor wordt de onwille keurige beweging der lachspieren aange- gezet, aldus de dagelijksche ontlasting bevorderende. Bruin brood, noemt men hier grof brood, of brood uit den zak. Iedereen weet, gevoelt, dat zulk brood veel kloe- ker en gezonder is dan bet zoogezegde lijn brood. Niettemin wordt bijzon derlijk in de steden bijna niets anders geeten werd dan lijn brood. Grof brood eten is niet in de mode het is te gemeen, ja het wordt bijna als eene schande aanzien. Zoo zijn de menschen uit oorzaak van misplaatst eergevoel bederven zij hunne maag, stellen hunne gezondheid in gevaar en verkorten hun leven. Louise echter luisterde alleen naar edelmoedige woorden, om er een schijn van hoop iu ie ont. waren. Ik weet het, stamelde zij, it weet het wel, maar het is nu reeds zoo lang geleden 1 Wie denkt nu nog aan die verbintenis Wie zou het u als misdaad aanrekenen zoo gij dezelve niet na- kwaaiut Mijn gewetenwas het eenvoudig antwoord van Helena. Louise v;rvolgde op een toon van geestdrift En rekent gij dan voor nietg de voldoening van ons gered tc bobben, daar, waar een woord van u ons allen in den afgrond storten kan.... Onze maatschappelijke stond, onze eer is verloren, zoo gij.... Zij bleef plotseling steken toen zij het gelaat van Helena bemerkte, dat eene ernstige uitdrukking aannam. O, riep madame Ducarmc wanhopend uit ik wilde haar verteederen en ik beieedig haar misschien.... Neen, antwoordde Helena zachtmoedig, maar ik, als burgervrouw, ik ook stel, cn wel hoogen prijs op de eer van mijnen man, op de eer van mijne kinderen. Die eer is mij zoo dierbaar als hel leven. Daarop, door leedgevoel overweldigd, greep zij de beide handen die Louise smeekend naar haar De kiezing van dijnsdag heeft ons de getalsterkte der liberale kliek in ons arrondissement andermaal doen kennen. Al de manschappen die zij in 't strijdperk brengen kon, waren opgekomen. Im mers overal waren zij opgetrommeld en al wie beenen had was tegenwoordig Personen die vroeger nooit aan de kiezingen deelnamen en als liberalen bekend zijn, waren nu op hunnenpost En niettegenstaande bekwamen de libé rale kandidaten nog hel tierde der slem- men niet.... Wat armoedje 1 wat m iseri uitstrekte, en vervolgde zij O, was ik alleen in de wereld, wellicht zou ik d.l bewijs van zijne schuld vernietigen maar ik ben vrouw, ik ben moeder In 't belang ran mijnen man, in 't belang van mijne kinderen beu ik verplicht mijne genomen verbintenis na te Ouncn. \crgeef mij, madame, vergeef mij bij voorbaat, al wat ik u zal doen lijden. Maar dat zal nooit zooveel zijn als wij geleden hebben, want gij zult ten minste kunnen zeggen Hij is schuldig, cn liet is eene boetedoening, die hem Gods gena den zal doen deelachtig worden. Louise lag snikkend in de armen van Helena, die haar omstrengeld hield. - Ween, sprak d™, ween, ongelukkige vrouw maar vrees uiel dal ik <le straf voor uw en ecl.tge- 1,001,raocn it verlang onkel herstel van eer voor mjjncn man. Gij wildot vertrekken, gij wilt u verre van luer hegevcn welnu vlueht. dan zal ik het bewijs van zijne schuld.... Op dit oogenblik boorde men dat een rijtuig voor het huis stil hield. Gejaagd stapte een man uit hctzelfze, opende spoedig de deur van Firmain's woning cn snelde binnen. Stom van ontsteltenis hadden de beide vrouwen zich omgekeerd tot hem, die de deur had geopend. Het was M. Ducarmc. V'ordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1