De kieswoelingen te Gent. KAATSSPEL. HOGTMAliKT. Allerhande nieuws. Het getal der kiezers die hunne stem uitsluiltelijk aan de liberale kandidaten hebben gegeven, bereikt zelfs de 600 niet. 't Is dank aan de stemmen hen door katholieken gegeven dat zij gemiddeld 672 stemmen bekwamen. En de liberale Vlamingen hebben allen, als een mangestemd voor M. Félix Cumout, voor den verachter onzer Volkstaal, voor den vijand onzer Vlaam- sche rechten en vrijheden Ja, zij die ons, katholieke Vlamingen, den steen durfden toewerpen en van volksverraad spreken, omdat wij, M. Woeste, onzen zoo moedigen als talent vollen vertegenwoordiger, ondersteun den en verdedigden, hebben nu hunne stem gegeven aan den frankskillon Cumont, aan eenen persoon nier te Aalst geboren en opgekweekt, maar die onze volkstaal noch behoorlijk spreken noch schrijven kan en voor haar niets anders dan verachting en vijandschap over heeft Voorwaar, de liberale Vlamingen heb ben hier 't zwijgen aan hen Tusschea meiden woensdag 11. op weg met de kinderen naar den liberalen kin dertuin der Korte-Zoutstraat. Marie.Maar, Sophie, dat. is toch iets met die kiezingen, ik heb gisteren al mijn werk moeten laten staan... Sophie. Zoo, zoo Marie. Ja tot mijnen wasch toe Sophie. Ik geloof dat wel, g'hadt werk genoeg met de buizen van den zolder te halen om ze weêr eens aan 't achterste van uwen menheer te hangen Tableau en kattcnkolere. (Historiek). Dijnsdag avond, rond 10 uren, werd de Koornmarkt voor goed ontruimd'; dat ging echter niet gemakkelijk men wierp met steenen naar de burgerwachten,men slingerde met banken tusschen de pooten der paarden van de gendarmen zoodat deze belemmerd werden in hunne bewe gingen. Eenige woelmakers verschuilden zich in de watercloset maar zij wer den er door burgerwachten uitgehaald, verscbeidenen werden in den mamme- lokker opgesloten. De woelmakers hebben de herbergiers der Koornmarkt dus eenen zeer slechten dienst beweze i 't is de schuld der rust- stoordersdat de neringdoeners zoo vroeg hunne deur moesten toedoen en geene gelegenheid hadden nog eenen schoonen stuiver te verdienen. De burgerwacht ook mag het aan die woelmannen wijten dat zij dijnsdag negen uren dienst had, een tweetal uren in den regen mocht staan en om 12 uren zij- pende nat moest naar huis keeren. 't ls oprecht plezierig voor de burgers! Ge betaalt de politie, ge betaalt de gen darmen, ge betaelt het leger, en als 't er op aankomt, ge moogt zelf de wacht op trekken intusschen moet uw handel en nering maar zelf gaan. Waarlijk we leven in de eeuw van vooruitgang. Woensdag zijn de woelmakers weêr uit hun kot gekomen. De burgerwachten, de gendarmen, de politie, dag- en nachtwachten, waren weder align te been. Ditmaal echter was de zaak beter ge regeld dan dijnsdag avond, alhoewel de burgerwachten maar om halfzeven onder de wapens werden geroepen, in plaats van om drie uren, gelijk op den dag der kiezing. Al de bedreigde punten de Katholieke Kring, het Rood Hoedje, het koffiehuis Teniers, de café Pierre, de café Béranger, het Limburgseh koffiiehuis, het huis des heeren Van Loo, in de Drapstraat, het koffiehuis des heeren De Maret, het Se minarie, het Bisdom, enz., waren met politie, burgerwachten en gendarmen bezet. De straten werden afgesloten en toen er benden schuifelaars en stokslagers kwamen aangestormd, om hunne helden daden van dijnsdag te herbeginnen en voort te zetten, stuitten zij op eenen stalen muur van bajonnetten. Zoo kwam het, dat, rond middernacht, de stad vol komen rustig was en men maar hier en daar eenen zatterik hoorde brieschen en tieren. Alleen op de Vogelmarkt en den Kou ter was, op zeker oogenblik, hel gedrang en gewoel zoo groot, dal majoor Prayou der burgerwacht met twee zijner drij compagniën gedwongen werd vooruit te rukken, het volk achteruit te drijven, den Café Pierre te omsingelen en gansch de Vogelmarkt van aan de Koestraat tot aan den Café (les Arcades te doen ontruimen. Dit was eeue goede maatregel, die be letten moest, dat de studenten zich in groepen zouden vormen om in stoet door de stad te trekken. De burgerwacht te paard en een zes tigtal gendarmen insgelijks te paard maakten gedurig de patrouille door de stad. Toen de gendarmen op den Kouter ver schenen, werden zij op geschuifel, ge huil en getier onthaald, doen deze wil demans uitingen stierven weg toen men den indrukwekkenden groep statige mannen in hunne statige mantels gehuld en den blanken sabel in de hand op hunne rijzige kloeke paarden gezeten, de plaats zagen overdekken. De burgerwachten die, liet dient ge zegd, zich voortreffelijk hebben gedragen mochten naar huis keeren rond midder nacht. Rond half twaalf, waren zij, even als cle politie, op de Vogelmarkt het voor werp van de grofste beleedigingen vati wege een handvol studenten die zich bij poozen op den balkon van den Café Pierre venoondeu en lien, sales calolins, voyous, saligotsparresseux en andere lieve benamingen,met vloeken doorspekt, naar het hoofd wierpen. Een student riep zelfs gaat toch naar huis, domkoppen van burger- wachten, wij zullen maar uitkomen en in den Béranger ons werk van dijns- dag voltrekken, wanneer gij weg zult zijn Deze uitdagende woorden werden op een algemeen gemor zoowel van de burgerwachten als van de policie ont haald. Kort daarna mochten de burgerwach ten naar huis keeren en de policie bleef den Béranger bewaken, Kortom, in stad is er woensdag weinig of niets van belang voorgevallen. In andere wijk6n van de stad, ging hel er echter zoo kalm niet naartoe. Ziende dat zij in de kuip der stad hun nen boer niet mochten spelen trokken de ruitenbrekers. naar de Brugsche poort, naar Lcdeberg en naar St-Pie- ters. Aan de Brugsche poort zijn een achttal ruiten der viirien uitgeslagen bij H. Snoeck, herbergier en bakker. Men had nochtans de ve; sterblinden isloten als men hoorde dat er er eene ;nde afkwam. Eene enkele was open gebleven, men had den tijd niet meer ze te sluiten. Deze van de winkelvitrien heeft men open gebroken er is zelfs eenigen cbo- colaad gestolen. Van daar is de bende naar de woning van den heer Herberigs gelrokken en heeft daar wat geschuifeld en met steenen geworpen. In het naar Ledeberg trekken, verbrij zelden zij vijf ruiten op het eerste ver diep der woonst van den heer A. Ver- cruysse-Bracq, losten een schot in de kelderkeuken van het huis des heeren Eeman, strooiden blauwsel in de kelder vensters van zijn huis, en sloegen een vijftiental ruiten stuk in de woonst van den eerw. heer Heyndrickx, pastoor van het klein Begijnhof alhier. Aan de Keizerpoort gekomen, voorza gen zij zich van steenen, brokken arduin en kleine kasseien die daar bij overvloed liggen, tengevolge der werken aan de nieuwe brug, en de bende woestaards wel 2 of 500 in getal, trok naar het huis van den heer Van Hoorebeke, brouwer. Het was toen omtrent kwaart voor elf ure. Al de ruiten van de eerste verdie ping der woonst van dezen geachten ingezetene van Ledeberg, werden met steenen verbrijzeld, die dan nog in de salons terecht kwamen, en gordijnen, slorsen, tapijten, luchters, porseleinen vazen, kristaal en zilverwerk verbrijzel- ol erg beschadigden. De schade zal niet honderden maar duizenden belooperi, zegt men. Aan de woonst des heeren geneesheer De Koninck hielden zij ook veel rumoer en meenden er dezelfde straatschenderij te herhalen doch zij namen de vlucht toen de doktoor zijn venster opentrok, daar zij meenden dat hij schieten ging met eenen revolver. Daarna hegaven zij zich naar het kof fiehuis van den heer De Florenne in de Van Lokerenstraat, en sloegen er twee overgroote spiegelruiten, alsook eene schoone geslepene deurruit aan stuk ken. De schade wordt op ongeveer f000 tot loUO fr. geschat. In de Noordstraat, verbrijzelden zij, ruiten in de woonst dee heeren Ern. Van Gerven en in die van <len eerw. lieer Dusong, onderpastoor, die eenen grooten steen in zijn bed kreeg. Het lokaal der Katholieke Rnrgersver- eeniging, in de Langestraat, had ook zeer veel van hunne woede te leiden wei nige ruiten blijven er nog geheel. In het klooster van O. L. Vrouw Pre sentatie zijn ook eenige ruiten gebroken toe «ie bende roepend en tierend gelijk bezetenen haren tocht naar St Gregorius gesticht wilde voortzetten, werden de woestaards door de policie en de nacht wakers den weg versperd en uiteenge dreven. Dit laatste ging echter zoo gemakkelijk niet, ook geschiedde maar toen het een der policieagenten een paar revolver schoten in de lucht had gelost. Dan zetieden de helden het op een loopen, Op St-Pieters heeft inen het even bont gemaakt. Alzoo hebben zij de ruiten uitgeslagen bij den lieer onderpastoor Van Wesemael in de St-Amandstraat op St-Piters. Het was rond 10 ure, toen eene bende rond de 200 man sterk, voor het huis post vattede. 't Is hier 't is hier riep men. Op een teeken vlogen eene menigte steenen in de ruiten 's anderendaags heeft men er met lieele vuilblikken op straat gegoten. De vensterblinden vau den salon wa ren toe, nen heeft er eene opengetrokken en in den salon twee grooie kasseistee- nen geworpen. De heer onderpastoor zat op zijne stu diekamer toen de steenregen begon. Hij moest zich tusschen den pilant verbergen om niet getroffen te worden. Vandaur vertrok de bende verder op. Zij werd klaarblijkelijk door eenen leider aangevoerd. Waar woont de deken werd ge vraagd. Men heeft zijn huis niet gevon den. maar men heeft eenige ruiten ver brijzeld in het Wit Lam, op St-Amand straat, in de Apostolinnen, St-Pielers- nieuwstraat, en in Schreiboom. Het was duidelijk te zien dat de hel dendaden voorop geregeld waren. 'I Wordt tijd dat die beestigheden ein digen alle deftige lieden zijn die straat schenderijen moede die aangevoerd wor den door eenige vreemde studenten en uitgevoerd door woelmakers, die het doen uit drift voor vernietiging. (Fondsenblad.) Zondag 15 Juni 1890. Om 10 1/2 ure voormiddag Petrus Ringoir tegen Constant Michiëls. Om 2 ure namiddag Nic. Kerselaer legen Cam. Van der Meersche. Om 3 ure Felix De Cock tegen Arth. Spaens. Om 4 ure Alf. Quintyn tegenL.Minot. Zie notarïeele «nuon een op de 4' bladz. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1159 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 9275 kilogr. Trage verkoop. Programmavan 't Con cert 't weik zal gegeven worden, ter Groote Merkl, op Zondag 15 Juni 1890, om 11 i/2 ure voormiddag, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder de leiding van M. VAN DEN BO- GAERDE. 1* Hohenzollern Ruhm, marche Militaire. Unrath. 2° Euterpe, ouverture. F. L. Van den Bogaerde. 5® Horten se. Polka. Brifjanx. 4° Potpourri sur Zampa. Herold. 5° Le Voyageur, Galop. M. Krein. In de drukkerij Van Doorselaer te Gent heeft een ernstig ongeval plaats ge had. Een drukkersgast werd door eenen riem meêgesieept en met zooveel geweld tegen den muur geslingerd, dat zijne twee billen en zijn rechterarm verbrij zeld werden. Men heeft hem in het gast huis onmiddellijk den arm afgezet. Pachter Jan was te Gent tusschen eene bende razende liberalen en socia listen versukkeld. Hij zag wel dat dit slecht met hem zou afloopen en slim als hij was, stak pachter Jan een blauw bloemke op de muts. En zie, nu werd pachter Jan in eens een man van verstand want in plaats van hem halfhout en domkop toe te roepen, vereerde men hem met de schoonste woorden men gaf hem hand drukkeu men droeg hem op de schou ders men gaf hem eeu goede cigaar, men schonk hem champagne Zoo gedragen, vereerd en gevierd, raakte pachter Jan buiten het gedrang, en toen hij eindelijk van al die liberale vereering omslagen was, bleef hij eenen oogenblik tegen eenen muur staan en lachte dal de muur daverde. Ilij nam zijn blauw bloemke van de muts, slak het, als souvenirke in zijnen zak, en mompelde vroolijk Tot den naasten keer, als *t-u-belielt En zeggen dat men de mannen van 't nieuw licht zoo gemakkelijk bedodden kan. T Avonds kwam pachter Jan thuis, rookte nog altijd sigaren en leerde zijn recept aan zijne zoons, om trouw voor de katholieken te stemmen, en toch door de liberalen gefeest te worden. Gehoord op straat. Lippens is een slechte kandidaat Waarom Wel, eiken keer dat hij zich voor stelt is het voor korten tijd ofwel is hij in eens afgeborsteld. En dan Is dat te verwonderen Lippens woont op de Bessemmarkt. Historiek Iedereen was te Vijnkt dijnsdag vol verlangen naar den uitslag der kiezing. Zoohaast de blijde tijding kwam, dat de katholieken te Gent zegepraalden, wer den de klokken geluid vlaggen en wim pels waaiden weldra aan alle huizen en bulderende kanonschoten verkondigden luide de blijde mare. Het samengestroom de volk vierde, juichte,danste en sprong. Zoo groot was de geestdrift, dat op staanden voet geld rondgehaald, om steeds maar voort te schieten. Drama te Deerlijk. Zondag avond, rond 10 ure, zat zekere Marie Ostyn, oud 19 jaar, woonachtig te Deerlijk, bij Kort rijken gezelschap van hare ouders aan de deur barer woning, met een vierjarig kind op de knieën, Zekere Karei Brun- faut, die vroeger met Marie Ostyn ver keerd had, kwam op dit oogenblik door den weg en scheurde in 't voorbijgaan zijne broek aan den ijzerdraad der afslui ting van den tuin. Eenige scheldwoorden wederzijds waren 't begin van eenen twist, die ongelukkige gevolgen na zich sleepte. Toen kwam Ivo Brunfaut, broeder van den ruziemaker ter plaats. Het tooneel verergerde verwijtingen, bedreigingen, uitdagingen van beide kanten. Er werd met aardklompen geworpen, stokken uit den tuin gerucht en geslagen. Te midden van dit gewoel kwamen de genaamde Firrain Vandebeugerie en ze kere Leo Wydliaeghe toegeloopen en weldra hadden er onbeschrijflijke geweld dadigheden plaats. Marie Ostyn, waarop met liet bijzonder gemunt had, werd ge slagen, mishandeld en geweldadig ge stampt. In de worsteling kreeg zij een messteek boven de rechterborst Vader en moeder Ostyn bleven ook niet gespaard en kregen eveneens slagen. De verschijning van den burgemeester deed de schurken de vlucht nemen. Het meisje, Marie Ostyn was kermende ten gronde gevallen, heweeremie dat zij ging sterven. De vader haalde spoedig den doctor, die een niet gevaarlijke messteek vaststelde, boven de rechterborst, en vervolgens kalmte en rust gebood. Een weinig na elf ur.;, werden de pijnen van het arme slachtoffer zoo on- verdragelijk, dat zich meer dan een halt uur lang kermende en zuchtende op den blooten grond in huis wentelde en ge durig om hulp riep. Eindelijk, algemat en ui het bed gelegd, gaf het ongelukkige slachtoffer den geest in de armen haars vaders. Onmiddellijk werd hetparketvan Korl- rijk verwittigd. Rond 10 1/2 ure kwamen gendarmen van Kortrijk ter plaats. Marie Ostyn was de oudste van 8 kinderen, het jongste is 2 jaar en de ouders zijn dood arme menschen. Hunne droefheid is groot. De skhuldigen zijn aangehouden. Men schrijft uit Oostende Een zonderling feil heeft de nieuws gierigheid der bevolking van Sas Slijkens in hooge male opgewekt. Verleden dins dag was een werkmak bezigden waterput te zuiveren in de woning van M. Rotsaert, toen bij eensklaps een sterke pelroolgeur gewaar werd. Bij nader onderzoek ont dekte hij eene spleet waaruit dit'vocht opborrelde. Op zijn geroep kwamen een aantal nieuwsgierigen toegesneld, de petrool werd in eene flesch verzameld en men bevond dat het vocht, alhoewelde klaarte van den gewonen petrool bezittende, wel wat dikker en zwaarder was. Maandag morgend was de bodem van den put reeds met eene laag petrool van ongeveer vijftig centimeters bedekt. De steenput is niet nieuw zooals men gezeid heeft, hij bestaat reeds achttien jaar. Hei was een sterken geur dien uit den put steeg en dien het eerst de aan- cachl er op had getrokken Nadat men eene hoeveelheid petrool had uitgeput, dweilde men den put van binnen droog maar korts daarna was de bodem weer nat. De petrool welke men er uithaalt, is zeer gemengd met zand en water, dat echter algauw zinkt, dewijl klare petrool boven komt Gebruikt wordende, geeft zij eene zeer heldere vlam, vrij van rook, en die ongeveer 23 graden warmte geeft, terwijl gewone petrool maar 48 graden geeft. Men heeft ook ondervonden dal zij 1/5 min verteert als de gewone. Twee ingenieurs van Oostende zijn reeds in den put geweest en hebben eene ftesch petrool geput om ze naar Antwer pen te zenden, ten einde aan eene scheikundige ontleding onderworpen te worden. De ingenieur van de marine heeft het geen minuut in den put kunnen houden zonder naar boven te komen. Doodelijk tweegevecht te Bergen. Het tweegevecht tusschen Jan Marcel en Paul Duval, eerst aangekondigd dan ge logenstraft, schijnt toch plaats gehad te hebben. De heer Marcel die, ondanks de logen straffing der Presse, een gewezen sekre- taris van den lieer Laguerre is, onder steunde te Bergen, de kandidatuur van den socialist Detuissaux. De heer Duval, integendeel, deed veel propagande op den buiten voor eenen liberalen kandidaat den heer Hardy. Zaterdag avond in eene openbare ver gadering, ontstond eene woordenwisse ling, gevolgd van stokslagen, tusschen de twee jongelingen. Er werd beslist des anderendaags in tweegevecht te gaan. Om de belgische policie te bedriegen gaf men als bijeenkomstplaats op Feignies (Frankrijk) van waar men per rijtuig naar België moest terugkeeren. In hoedanig heid van beleedigde, mocht de heer Duval de wapens kiezen hij nam hel pistool. De getuigen plaatsten de twee tegen strevers achter de voetwegen van den ijzeren weg. Op het bevel! vuur, mikte de heer Marcel en de ongelukkige Duval, in volle borst getroffen, stuikte voorover ten gronde. Men gebogen hoofd, de zenuwen hevig samengetrokken, liep hij nog een twin tigtal stappen ver. Zijne vervrongene hand raakte zelfs den haan van het pis tool dal afging waardoor de kogel in zijnen schoen drong. Terwijl de getuigen zich rond den ge kwetste schaarden, snelden de gendar men toe, verwittigd door eenen herber gier van Bergen, die het gesprek tusschen de getuigen afgeluisterd had. Dadelijk namen de getuigen der beide partijen, evenals de heer Marcel de vlucht en gelukten er in de grenzen le bere ken, liet lijk van den ongelukkigen Duval in handen der overheid achterla tende. Men heeft het lichaam van Duval eerst naar Bergen overgebracht en van daar naar Montpellicr, zijne geboorteplaats, waar zijne familie woont. De heer Duval is slechts 27 jaar oud hij was advokaat. De heer Marcel is teruggekeerd bij zijne moeder, die het Franscb departe ment Seineet-Oise bewoont. De heer Duval is dood, de eer is ge wroken 't ware belachelijk, dat het niet zoo droevig ware. Dinsdag, rond 8 ure 's morgends, is een droevig ongeluk gebeurd in het middenwerkhuis van den Staat, teCuerne; De brigadier nuzichler, Frans Dineur, is bij het manceuvreeren eener machien die in het werkhuis gebezigd wordt, ge troffen en de ruggraat gebroken. Dineur lelde reeds meer dan twintig jaar dienst en was een voorbeeldig werkman. In Luik heeft de liberale voyou- cratie zich op schandalige wijze ge dragen. Ten 4 ure namiddag trok het schuim von gansch de stad naar de Sl-Latnher- tusplaats. die altijd als centrum, voor allerhande betoogingen gekozen wordt. Een half uur daarna komen de liberale studenten in groot getal uit de aanpalen de Rue Royale, alwaar zij hunne voor- opbestelde manden eieren en blauwsel en aardappelen zijn gaan halen en op een, twee. drie, is de gansche voorgevel der Concordia, lokaal der katholieke Vereeniging, als in een eierkoek her schapen, en dat alle6met blauwen suiker overslrooid. Daarop wordt de burgerwacht ontbo den. die al het schuim op eeneu wenk van de St Lambertphats wegkuischt. Om 5 ure vliegt een kogel door de ruiten van de katholieke studeulenzaal eerste verdiep Moest de bal wat lager gevlogen zijn, er ware alsdan een menschenieven te betreuren geweest. Een onderzoek is ingesteld. Een sigarenfabrikant, die onder het lokaal woont, terwijl hij een oogenblik buiten stond om le zien wat er omging, kreeg een ei vlak in -t aangezicht een poliiteman, die kort daarbij stond, scha terde hel uit van 't lachen, er» riep C' est bien tapé Waarop een katholiek hem onverschrokken antwoordde Et s'il vous eut crevé l'cell, c'tüt été encore mieux tapé De prachtige spiegelruit van een tabak magazijn is in stukken geslagen. In talrijkekatholiekegestichten werden de ruiten en de deuren ingeslagen en dat alles omdat de katholieken te Gent gewonnen zijn Groot ongeluk te Berchem. Ver scheidene werklieden van het huis Bla- ton-Aubert, van Schaarbeek, zijn op dit oogenblik bezig in de fabriek van gewast linnen en linoleum, in de Stuiven berg straat, alhier, werken uittevoeren. Don derdag morgend, rond 7 ure, wilde men het houtwerk onder een verscb afge werkt wellsel in gepresten moortel weg nemen, wanneer dit eensklaps instorte, mei hel ongelukkig gevolg dat het op den cimentwerker Jul. Collet, van Rixen- sante viel, en hem doodelijk wondde. De ongelukkige werd de ruggraat ge broken en bekwam daarenboven nog verschillige andere gevaarlijke wonden. Men wanhoopt hem in het leven te kun nen behouden. De brandramp van verleden zondag beroofde verscheidene huisgezinnen van alle hunne meubelen. Gelukkiglijk is er reeds een komiteil van hulp, ingericht, onder het voorzitterschap van den heer Frans Van Hombeeck, burgemeester der gemeente, die de beproefde huisgezinnen reeds van de allernoodigste voorwerpen heeft voorzien, als door zijn beddegoed, kleederen, enz. Om eene potographie, 't zij portret, 't zij landschap, in het donker lichtend te maken, gaat men op de volgende wijze te werk. Een stuk karton wordt zoo gelijkmatig mogelijk met eene dunne laag stijfsel bestreken. Hierover strooit men, als de stijfsel nog kleverig is, een poeder van zivavelbarium of zvvavelcal- cium. Om te maken, dat het poeder overal vast blijft kleven, strijkt men eenige malen met een penseel over de kleverige laag. De photograpie, welke opgeplakt moet zijn, moet nu doorzichtig worden gemaakt. Dit geschiedt, wanneer men hel beeld aan de rugzijde met rici- nusolie bestrijkt en er daarna de over tollige olie met een schoon lapje afwrijft. Vervolgens plakt menden doorschijnen- den afdruk op de geprepareerde zijde van het karton en droogt een en ander bij eenen kachel. Stelt men nu het beeld aan het licht bloot, dan dringen de licht stralen door het transparante papier tot het bovengenoemde poeder, dat ze op slorpt en later weer uitstraaltt Dephoto- graphie is dus in het donker lichtend en verliest niets van hare duidelijkheid, daar het poeder natuurlijk, naarmate het beeld licht, donker of schaduw vertoont, meer of minder wordt verlicht en dan ook later meer of minder licht uitstraalt. De uitwerking moet volgens de Amateur Photographe, waaraan het bovenstaande is ontleend, verrassend zijn. HOLLAND. Moord te Rotterdam. Ziehier nadere bijzonderheden over de misdaad, die dinsdag, ten half twaalf 's morgends, in de Dirksmitsstraat, te Rotterdam, ge beurd is. Johannes Cornelis Ten Pierik, die vroeger gediend heeft als onder-officier bij liet regiment grenadiers, had zich, na verlof te hebben bekomen,in het huwelijk begeven met Anna Hopman. Na in ver schillende plaatsen te hebben gewoond, vestigden zij zich over 10 jaren te Rotterdam. Zij hielden daar een bier huis. Ten Pierik begon te drinken en leefde daardoor in onmin met zijne vronw. Hevige tooneelen vielen dikwijls voor, vooral, toen zij in de Boschlaan moonden, en Ten Pierik was soms zoo. woest, dat vrouwlief, geholpen door hel pers, hem op zijn bed moest binden de politie kwam er dikwijls tusschen. Ten Pierik werd voor zijne dronkenschap herhaaldelijk achter slot en grendel gezet. In het najaar van 1889 werd de zaak in de Boschlaan gesloten en werd eene dergelijke bierhuis in de Rotteslraat geopend. Op zekeren dag kreeg Ton Pierik be richt van eenen notaris dat hem eene erlenis ten deel was gevallen, nu was er geen houden meer aan. Voor dat het geld was uitbetaald, werd de zaak aan kant gedaan en men ging aan de Rechtter- rottekade, 36, stil leven. Twist en vechtpartijen waren schering en inslag, zoodat over veertien dagen de vrouw haar man moest verlaten. Hij verkocht het huisraad en wendde de opbrengst ten eigen bate aan. Dinsdag morgend bij zijne 92jarige moeder in de Dirksmitsstraat zou eene conferentie plaats hebben, ten einde Ten Pierik weêr hij zijne vrouw te brengen. Zij verscheen dan ook. Ten Pierik stond op een kastje geleund bij zijne vrouw, die op een stoel zat hel meisje van drie maanden op haar rechterarm hou dende. Ten Pierik vroeg zijne vrouw, of zij weder met hem wilde leven. Geef mij eerst geld om met mijn kind te leven, zegde zij.Neen, was het antwoord, zeg ja of neen. Nu, neen dan, ant woordde de vrouw. Daarop haalde Ten Pierik een revolver van groot model uit zijn rechter broekzak, zette den loop aan de rechterzijde van den hals zijner vrouw, trok af, en schoot vlak langs het kind, dat het kruit in het gezicht kreeg, de moeder dood. Zij viel met het kind in de armen op den grond, in haar bloed badend het moederlijk bloed bespatte het onschuldigd kind. De woeste vader, die daarop het wapen op zich zelf richtte, en zich van achter door don hals schoot, viel over het stuiptrekkende lichaam zijner vrouw, en de 92jaaige moeder viel flauw in haren stoel. De policie en de geneesheeren Hemmes en De Meijere, waren spoedig aanwezig en stelde de dood van de vrouw vast. Ten Pierik wa.s zwaar gewond, volgens hunne verklaring levensgevaarlijk. De toestand van Ten Pierik was don derdag gunstiger, en geneeskundigen gelooven, dat hij zal herstellen. De kogel van het schot, dat hij zichzelf toebracht, is door den nek gegaan. Voor duivemelkers. De heer P Van Pulten, in de Lange Heerenstraat te Haarlem (Nederland,) heeft eenen zelf- werkendeu tijdwijzer verveerdigd, welke gebruikt zal worden om bij duivevluchten den juisten tijd aan te geven waarop eene duif haar hok bereikt. De zeer net gemaakte toestel bevat een drietal onder een gestelde wijzerplaatjer met omgebo gen wijzers, voor uren, minuten en seconden. Zoodra eene duif binnen komt, werkt en merkt het stelsel zooda nig, dat men, op eene seconde na, den tijd barer aankomst weten kan. FRANKRIJK Smokkelaars. Verleden zaterdag deden de douanenbedienden Routier en Faidherbe, dienst nabij Risquons-Tout, wanneer zij rond 5 uren 's avonds eeu rijtuig zagen komen, dal langzaam het bureel naderde. Toen de persoon, die er in zat, de douaniers bemerkte gaf hij zijn peerd van de zweep, zoodat het in galop voor- bijstormde. De douaniers liepen het aehterna de eene bracht hot peerd eene bajonnelsteek toe, terwijl de andere zich aan den kop vastklemde. Alhoewel het gekwetst was, liep het peerd toch altijd met evenveel snelheid voort, en toen de smokkelaar eensklaps de teugels losliet, werd de douanier om ver geworpen, zoodat hij erg gekwetst werd. Op dat oogenblik kwam een briga dier in burgerskostuum en zonder wa pens aangewandeld ziende wal er ge beurde, greep hij een grooie stok uit de haag en sloeg er meê op den kop van 't peerd. In plaats vau het tegen le hou den, begon hel nog harder te loopen, en men kon geene hulp krijgen, alvorens men aan de statie der Francs gekomen was. Het was echter reeds te laat. De stoutmoedige smokkelaar verdween in de richting van Mouveaux. ITALIË. Koningin Margaretha. Over eenige dagen ontving koningin Margaretha ver scheidene leerlingen van het blinden instituut in haar paleis van Capo di Monte. De blinden voerden voor H. M. ver schillige muziekstukken uit. Men liet haar ten slotte de portretten der blinde muziekanten zien, en op een dezer schreef de koningin de volgende woorden De H. Schrift leert ons dat de enge len den lof zingen van God. Leer dus muziek aan de blinden, want muziek, opgedragen aan God door lijders hier op aarde, moet den Hemel zoo aangenaam zijn, als 't gezang der engelen, Marga retha. Holloway's Pillkn. Smart en Pijn. De mensch is ongetwijfeld veel minder gevoe lig voor de volkmaaklslegezondheid, dan voor de geringste ziekte, want door deze middelen heeft de lieve natuur hem in staat gesteld hem tegen alle kwalen, die hem kunnen overkomen op zijne hoede te zijn. Indien deze verandering- veroorzakende, losmakende en zuiverende Pillen steeds gebruikt werden, zoodra het eerste gevoel van ongesteldheid eene naderen de kwaal aankondigt, hoeveel pijn zou er bespaard, hoeveel ellende vermeden worden. Holloway's Pillen behoeven geene aanbevelin gen meer omtrent de goede diensten die zij bewijzen, in het terug houden of het heelen van kwalen bij hel uitbreken daarvan, welke anders door een onbezonnen uitstel, valsche schaamte, of berispeli jke vervvaarloozing zich een weg banen tot het gevaar en alle genees kundige bekwaamheid en de onvermoeidste zorgen trotseeren.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2