NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 19 Juni 1890, 10 centiemen per nummer. 448t# Jaar, IV0 2475 MOEDIGE VROUW. Congres lot Uitbreiding der Vereering van het Allerheiligste Sacrament. Een goed boek. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMEIVTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N® 19, nabij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique suum. AELST, 18 JUNI 1890 Politiek overzicht. De twee keizers. De Nordtleutsche loochent het bericht van den Standard, volgens welk de samenkomst teLeignitz tusschen keizer Wilhelm en Frans Jozef slechts sedert eenigen tijd zou besloten zijn, ten einde aan de politieke wereld te bewijzen dat de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Duilschland en Oos tenrijk geenszins verminderd of afgebro ken zijn. De samenkomst tusschen beide keizers te Leignitz werd over eene maand vast gesteld en het is overigens een onbe twistbaar feit voor alle lieden van ge zonden zin, dat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duilschland nog even vriendschappelijk zijn als te voren. Hetzelfde blad bevestigt nog het nieuws dat M. von Caprivi keizer Wilhelm op zijne reis naar het Noorden zal vergezel len. De anti-semiiische beweging houdt niet alleen de aandacht van vorsten en koningen, maar ook de aandacht van het volk gaande. Thans heeft de groothertog van Beieren openhaar doen maken d at hij ten hoogste ueze oeweging afkeurt i»ij al -zijne landgenoten aanzet de godsdiens!kwes tie boven alle twisten te stellen. Zelfs heeft de groothertog aan zijn gou vernement bevolen maatregelen te ne men tegen deze betreurensweerdige be weging. Het is onbetwistbaar dat alle bewe gingen, die den binnenlandschen vrede van een land bedreigen, afkeurensweer- dig zijn, vooral als godsdienstzaken er meê in betrekking zijn. Onder dit opzicht verdient de maatregel van den groother tog niet afgekeurd te worden. De anti-semitische beweging vloeit voort uit oorzaken, die reden van bestaan hebben, hel is echter niettemin waar, dat zulke woelingen in aller belang moe ten bestreden worden. De Indianen oorlog. De leste berich ten uit Chicago bevestigen dat er een al- gemeene oorlog met de Indianen op han den is. De ware oorzaak van den opstand blijkt gebrek aan voedsel te zijn. De Cheyenne Indianen hebben den veldtocht geopend en trachten de Sioux- Indianen over te halen om ook de wapens op te vatten. De Indianen zijn welbewa- pend met Winchester-geweren en in het bezit van een aantal peerden, zij hebben reeds eene menigte runderen van Euro peanen gedood. De majoor Carroll rukt met bondstroe- pen op om de Cheyenne's in te sluiten en naar hun gebied terug te drijven. De 'europeesche kolonisten wapenen zich overal en zenden hunne vrouwen en kin- 18e Vervolg. Hemel mijn echtgenoot, gij hier riep Louise, uit, terwijl zij in de diepste, verbazing de handen in elkander sloeg. Helena was ook zicht baar verwonderd. Ik had uw doel geraden, Louise, sprak hij bevende, toen gij onze woning hndt verlaten ik had met grond gedacht dat gij n naar Helena Fir- main zoudt begeven hebben, om ecu laatste beroep op haar medelijden te doen om iiaar misschien tesmecken mij niet aan de justicie aan te klagen- Ik geloof dat ik mij in m\jne raecning niet be drogen heb. L'we poging is schoon, is edelmoedig, Louise doch al mocht gij ook gelukken, dan zou dit van mijnen kant eene groote onrcchtvecrdig- lieid wezen lk heb aan deze heldhaftige vrouw, aan Helena op de Signal plechtig gazegd Be- deren weg, terwijl er patrouilles worden ingericht. Militair wetsontwerp in Duitschland. De militaire commissie van den Rijksdag heeft Rickert's voorstel om de leger- sterkte in vredestijd ieder jaar vast te stellen, met 19 tegen 9, en Richler's voorstel om den diensttijd op twee jaar te bepalen, met 18 tegen 10 stemmen verworpen Zij nam met 17 tegen 11 stemmen de legersterkte in vredestijd van 486,983 man aan. De andere paragrafen en de geheele wet werden met 16 tegen 13 stemmen aangenomen. (Tegen de vrijzinnigen, de volkspartij, de socialisten en 4 centrum- leden). Het reeds bekende voorstel van Windt- horst is met groote meerderheid aange nomen. New-Foundland. De kreeftenvis- scherijkwestie houdt nog altijd de alge- meene aandacht op zich gevestigd. Sir James Fergusson deelde maandag daaromtrent, in hel Lagerhuis, heel gunstige tijdingen meê. Uit de laatste berichten van het eiland bleek dat het comileit uit de wetgevende Kamers bereid was, uit eerbied voor de fiUrnann""gr U-. bepalingen van een modus vivendi. Geheel anders luiden echter de volgen de tijdingen uit St-John (New-Foundland) 15 juni. M. William, eerste magistraatspersoon van de kolonie Whiteway, heeft in een onderhoud met eenen dagbladschrijver gezegd dat eene regeeritig, welke toe mocht geven aan Frankrijk's eischen,zich niet meer in het eiland staande zou kun nen houden. Er zijn op het oogenblik, voegde hij er bij, voor ons en Engeland, vier manieren om van de bestaande moeilijkheid af te komen 1° afkoop van de vermeende aanspraken van Frankrijk 2° eene scheidsrechterlijke uitspraak 3° inlijving bij de Vereenigde-Slaien 4* oorlog. Hij eindigde met te zeggen dat de engelsche regeering spoedig handelen moet, indien zij eene volkomen breuk tusschen de kolonie en het moederland voorkomen wil. Wie heeft er nu gelijk: de New-Found- lander of sir James De Koning en M. Beernaert. De Koning heeft niet gewacht tot den volgenden dag, om ift. Beernaert geluk te wenschen over den uitslag der kiezingen. Men verzekert *njj. dat hij het in zeer vriendelijke woorden gedaan heelt. Zijne Majesteit was overigens met de ontwerpen der liberale partij niet onbe- onbekend deze was stellig besloten eene ontbinding te vragen, indien zij te Gent den zegepraal behaalde. houd het bewijs welk mij veroordeelt, maar wacht, wacht nog vier en twintig uren eer gij mij aan mijne rechtvaardige straf overgeeft, eer gij mij non de justicie aanklaagt. De edelaardige vrouw stond mij dit toe de bepaalde lijd is voor bij, cn nu, nu kom ik zelf. om mij vau die plicht tc kwijten, oin voor mijn gefolterd geweten ccnigc rust te bekomen door opcnlijh aan de justicie mijne schuld te belijden en den Opperrechter om genade tc bidden. Hemel, wat gaat gij beginnen 1 kreet Louise wanhopig uwe bekentenis zalu.... Mijne bekentenis is eene rechtvaardige daad, die ik, helaas te lang heb ik gezwegen cn die ccncn onschuldige zoo zeer, zoo lang heeft doen lijden. Zij zal mijn hert verlichten, mij misschien Gods oneindige bermhartigheid verwerven. O iaat ons vluchten kermde Louise Helena stemt toe.... Neen, antwoordc Ducarme, dat zou recds eene duidelijke kentcnis mijner plechtigheid zijn het zou voor ons allen eene oneer wezen. Man moedig zal ik mij voor de justicie gaan vcrlooncn en mijne afschuwelijke euveldaad gaan belijden mijne plicht, mijn geweten eischen dit. In eene onuitdrukbare zielesmart en in eene onbeschrijfelijke wanhoop kroop Louise tot voor Helena, en zegde snikkende Gedurende de kiezing is elk minister op zijnen post gebleven slechts'savonds zijn de leden van het kabinet samengeko men. om elkander hunne indrukken meê te deelen. Verscheidene leden van het diploma tisch' korps zijn hun officieus komen ge- lukwenschen. De indruk van dezen dag is in den vreemde voortreffelijk geweest men heeft vooral de ministers toegejuicht in Duitschland, Holland en Engeland, waai de aanwezigheid der conservatieven aan 't bewind beschouwd wordt als eene voorwaarde van veiligheid, en als eene waarborg der orde. In die landen zou men onze liberalen niet geerne terug aan 't bewind zien ko men, omdat men zeer goed weet dat zij met de radicalen zouden moeten mee gaan, en met hen België een tijdperk van republikeinsche en socialistische woeling zou binnentreden, van aard om onze na buren te verontrusten. Staatsministers. De laatste benoemingen van Staatsmi nisters worden algemeen goedgekeurd. Ik heb evenwel in verschillende politieke kringen spijt hooren uitdrukken, omdat M. Woeste tot die weerdigheid niet was geroepen, aangezien hij het land zopv^1 Riuuic, Tnroggescnatïo-di^^CTr-mrWlJSt. Voorzeker laten de tegenwoordige mi nisters hem onder dit opzicht recht we dervaren, Zou men moeten gelooven dat, indien zijne benoeming aan den Koning niet werd voorgelegd, dit komt omdat de dappere afgeveerdigde van Aalst er in ge lukt is het land te bevrijden van den geesel, dien men persoonlijken dienst plicht noemt. Indien dit waarlijk de reden is van zijne uitsluiting, zal het land zich zooveel te meer verplicht gevoelen aan den on- vermoeibaren kampioen van de rechten der katholieken, zijne erkentelijkheid te betuigen. Dwingelandij. Ziehier een nieuwe, in 't oog sprin- hende trek van onverdraagzaamheid dei- liberalen. M. Van Goidsenhoven, burgemeester, van Uccle, onderhield vriendschapsbe trekkingen meteenige confraters van de balie, welke tot de katholieke denkwijze behooren. Daarom heeft men hem aan de Associ ation libérale van hel kanton Elsene ver klikt. Deze, partij trekkende voor de verklik kers, heeft geoordeeld dat het geval erg was, en M. Van Goidsenhoven heeft bevel ontvangen zijn ontslag ie geven van de associatie en zelfs van... burgemeester. Hij heeft echter die pretentie al te sterk gevonden en aan die sombere toezichters geantwoord, dat zij hem van de lijst hun ner associatie moeten schrabben. Ach, edelmoedige vrouw, voeg nwc smcek- gebede bij de mijne smeek hem met mij dat bij toch de vlucht neme, dat hij zich verre van hier verwydere, dan is er nog hoop.... Ach, Helena, gij, die zooveel geleden hebt, gij gevoelt mijne sniert, doe zulks, cn ik zal u ecuwig dankbaar zijn. De beide vrouwen weenden erbarmelijk. Na verloop van ren oogenblik wilde Helena liC( woord nemen, doch Ducarme sprak op vastberaden toon Goede vrouw, ik verzoek u, wend geene verdere pogingen aan mijn besluit is genomen, het staat vast. En gij, dierbare echtgenootc, breng mij niet door uwe verloederende woorden van hetgene, wat ik als ccnc heilige plicht beschouw. God wille u troosten, bemoedigen en beschermen. Vaarwel, voegde hij erbij, terwijl hij haar omarm de, vaarwel, cn omhels voor mij onze kinderen. O, ga tocli niet, zuchtte de ongelukkige Louise ga toch niet En zij stak hare handen naar hem uit uit en zonk half bewusteloos op haren stoel neder. Ik moet been snellen, zegde hij wecncnd, ik moet mijne plicht vervullen en gij, Helena, voegde hij er bij, doe gij nu de uwe, en zorg voor mijne vrouw. Hij sprong in het rijtuig, hetwelk pijlsnel ver dween. Voor één liberaal, die aldus kloekmoe dig weigert, hoevelen zijn er niet die oot moedig het hoofd buigen ouder den ma- connieken priegelstok, en zich laten be- heerscben door de loge in hunne familie zaken. (Bez. briefwisseling van 't Handelsblad.) Het zevende Congres zal in Antwerpen gehouden worden van den 16 tot den 21 Augusti aanstaande, onder het Eerevoor zitterschap van Z. Em. den Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen, en onder de hooge leiding van Z. D. H. Mgr Mer- millod, bisschop van Lausanne en Geneven. Zeven jaar geleden was het de eerste maal dat Belgie het geluk had de ieverige bevorderaars in zijnen sctioot te ontvan gen. Zij vergaderden toen te Luik, om de stad te vereeren waar Jesus zelf, in eene veropenbaring aan de H. Juliana, zijn innig verlangen had doen kennen op plecbUgewjjze eenen feesrflafojffi--»'"- Thans is de beurt aan Antwerpen. Wordt Antwerpen met recht Maria's siad genoemd, niet minder is zij gekend om hare groote godsvrucht lot het heilig Altaargeheim. Hare geschiedenis immers zegt ons, dat in de XIIe eeuw, de H. Norbertus en zijne discipelen er de dwaal leer overwonnen van den aartsketter Tankelinus, die met woede het geloof in het Allerheiligste aanviel en lasterde. Van toen af zag men Antwerpen steeds eenen bijzonderen eeredienst aan het aanbiddelijk Sacrament bewijzen. Tijdens het Congres zullen de god vruchtige Antwerpenaren andermaal eene schoone gelegenheid hebben om nieuwe blijken te geven van eerbied en liefde tot den Jesus van het Heilig Tabernakel. Kon men inderdaad een gelukkiger tijdstip uitkiezen dan den Zondag onder de octaaf van 0. L. V. Hemelvaart 't Is dan dat de wereldberoemde Pro cessie, in plechtigen stoet, de hoofdkerk verlaat om aan inwoners en vreemdelin gen te toonen, met welke pracht en god vruchtige fierheid Antwerpen eenen zegetocht weel in te richten, ter eere van Gods Zoon en Zijne H. Moeder. Wij twijfelen geenszins of onze ver- eenigde pogingen zullen goede vruchten dragen en de liefde en godsvrucht tot Jesus in vele herten doen aangroeien. Het Gomiteit. N. B. De Heeren van het Congres zullen volgens beliefte in het Vlaamsch of in het Fransch het woord voeren. Nog nooit was liet publiek in zulk een groote menigte toegestroomd naar het assisen-liof van Epinal. Dc zal was proppend vol. In de overige plaatsen en gangen, aan den ingang cn voor het gebouw stond eene ontelbare menigte tc wachten. De ganselic stad was hier samengestroomd. En toch was dc zaak, waarover de jury uitspraak moest doen, vooraf bekend en was de ontknooping er van te voorzien. Toen Joseph Firmain cn zijne vrouw Helena, als getuigen opgeroepen, door dc menigte heen stapten, werden alle hoofden ontbloot. Alle stern- men spraken luide den naam uit van Joseph Fir main, allen roemden de heldhaftigheid van Helena, Wel verre van zich over dien triomf te verbeugen, boog zij bet hoofd of hief het op om een trcurigen blik ten Hemel te slaan. Op dezelfde bank der beschuldigden, waarop, twee jaar geleden, Joseph Firmain moest zitten, had nu op zijne beurt M. Ducarme plaats geno men. In plaats van Helena, zag men nu Louise, M. Ducarme zat met gebogen hoofd en waagde het slechts zelden zijne oogen op tc slaan. Gedu rende de een maand, die hij voorloopig in de gevangenis bad doorgebracht, was hij wel tien jaar De minister van landbouw. M. L. De Bruyn, schrijft eenen prijskamp uit voor een nuttig boek. Ziehier het plan. Art. 1. Er wordLvoor het beste theore tisch enpractisch Handboek der veefokkerij in België, een prijskamp uitgeschreven waarvan het program door onzen minis ter van landbouw, nijverheid en openbare werken zal vastgesteld worden. Het werk moet in 't vlaamsch of in 't fransch geschreven zijn. Art. 2. Een prijs van 2,000 fr. zal toe gekend worden aan den schrijver van het werk door den jury aangeduid. Art. 3. Al de belgische schrijvers mo gen met hunne werken meêdingen. Art. 4. Om aan den prijskamp deel te nemen moeieu deze werken voor 1 no vember 1891 aan onzen minister van landbouw, nijverheid en openbare wer ken gezonden worden. Zij mogen geene enkele aanduiding dragen, die den schrijver zou doen ken nen. Zij zullen vergezeld gaan van een ver zegeld briefje, den naam en de woon plaats des schrijvers bevatte*"10- c .—J.-,xTvmieur van zondag. Het algemeen stemrecht ts Gent. Maandag avond ten 6 1/2 ure. hebben de progressisten, samen met de socialisten, niet min dan zeven meetingen te gelijk op dezelfde uur gehouden, om het alge meen stemrecht te vragen. Men schat op 6000 het getal personen die deze vergaderingen bijgewoond heb ben. De voornaamste sprekers van de progressisten en van de socialisten heb ben er hel woord gevoerd om te prote steeren tegen het cijnskiesstelsel. Na de meeting hebben de betoogers zich in stoet naar het provinciaal gouver nementshotel begeven, alwaar de prote- statien tegen het cijnskiesstelsel neerge legd werden. Rond 9 ure waren de Vrijdagmarkt en de Vlasmarkt zwart van volk. Van uit een bovenvenster van de Cajé dn Nord heeft Anseele tot de menigte gesproken, die hem toegejuicht heeft. Het volk is rustig uiteengegaan tal rijke socialisten begaven zich naar het lokaal van de Vooruit, waar eene meeting plaats had. De rust is niet gestoord geweest. In al de meetingen werd het algemeen stemrecht aangenomen. De protestatien zijn dan ook in dien zien opgesteld ge weest. Zondag morgend ten 10 1/2 ure, heeft de katholieke Associatie van Gent in de St Michielskerk eene mis van dankzegging verouderd. De voorzitter van het hof was dezelfde als tijdens liet proces van Joseph Firmain. Ook prokureur- gencraal, die toen met zooveel overtuiging de schuldigheid van Firmain had volgehouden, had nu verzocht weder liet woord te mogen voeran. De antwoorden, die Ducarme gaf op de vragan, die hem werden gedaan, dro ;gen het kenmerk van waarheid en waardigheid. Oprecht verhaalde bij in welke verhouding hij tot M. Norman had ge staan lioo hij den passer van Eirmain toevallig in handen had genomen hoe hij den moord bedreu ven had. In zijne woorden straalden duidelijk zijn leedgevoel cn zijn berouw door, van niet eerder gesproken te hebben. Toen de beurt aan Helena kwam om onder vraagd te worden, ontstond er eene groote bewe ging onder liet publiek, zoodat de president her haaldelijk genoodzaakt was stilte te bevelen. Helena zou geerne afstand gedaan hebben van haren triomf, van dien lof. De openlijk erkenning der onschuld van haren echtgenoot was haar ge. noeg in het overige stelde zij weinig belang. Zich zelve op den achtergrond stellende, gaf zij aan de goddelijke Voorzienigheid dc eer van de waarheid te hebben doen kennen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1