NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 22 Juni 1890, 10 centiemen per nummer. 44* Jaar N. 2474. ABONNEMENTPRIJS ANNONf ENPRIJS Politiek overzicht. Op zoek! MOEDIGE VROUW. Een en ander. U andbouw. DE DENDER-BODE. Jit uiad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C.'VAN l)E PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N« 16, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren nes lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique i AELST, 21 'JUNI 1890. Nederland?che Tweede Kamer. De Tweede Kamer heelt zich eeoe geheele zitting lang bezig gehouden met liet vraagpunt van het bombardement van Den Haag. M. Rooseboom had de interpellatie in gediend en tegenover he: adres van M Tindal weêr een van die schrikbro- churen om mililaire uilgaven uit te lok ken en waarin gezegd werd dat Den Haag weerloos aan eene beschieting blootstond tegenover M. Tindal dus betoogde M. Rooseboom, dat de beschie ting eener open stad in strijd was met het volkenrecht en dat zulk een bombar dement overigens niet zou leiden tot de verschrikkelijke gevolgen die M. Tindal voorspelt. Wenschelijkware het echter de kanon gieterij uit de residentie te verplaatsen. Hij vroeg aan de regeering, of ook zij meende dat een bombardement iri strijd zou zijn met liet volkenrecht, en of dit eventueel zulke gevolgen zou hebben, dat verplaatsing van den zetel van be stuur in vredestijd noodzakelijk was. De Minister van Oorlog verklaarde namens de regeering in algemeenen zin eens te zijn, dat hei bombardement van Den Haag in strijd is met het volken recht, en dat de eventueele gevolgen van een bombardement voor de defensie niet zoodanig zouden zijn, dat de verplaatsing in vredestijd noodzakelijk zou worden. Zij zou nooit er toe kunnen leiden, dat van de verdediging moet worden afgezien. M. Schimmelpenninck Van der Oye was het eens met de regeering. M. Domela Nieuwenhuis bestreed de meening. verdedigde M. Tindal en kon digde een nieuwe- interpellatie aan in ruimeren zin over de verdedigbaarheid des lands, naar aanleiding van jonkheer Tindal's adres. De Kamer weigerde echter met 39 stemmen tegen 29 tot deze interpellatie over te gaan en stoorde zich niet aan de bedreigingen van den socialislischen af- geveerdigde, dat'ïij zich de afkeuring der openbare denkwijze op den hals zou halen. In Afrika. Aangaande den toestand in Afrika, heeft de Times uit Lissabon het volgende ontvangen De berichten uit Oost-Afrika luiden zeer verward, maar tevens ernstig. Naar het schijnt, hebben de troepen haastig Mozambique verlatenzij zijn naar Angola gezonden, om eenen inval der Engel- schen tegen fe gaan. Te Quilimane heerschte groote ontsteltenis. Luitenant Cotinho is met 4500 man naar de Shire- rivier opgerukt, om de makool's aan te tasten. Het Journal du Noite had vernomen, dat er twee engelsche kanonneerbooten naar den kant van den Zambèse zijn af gezonden. Het blad is van oordeel, dat de toestand op Mozambique allergevaarlijkst is en dat er ieder oogenblik eene bloedige botsing of een algemeenen oorlog kan uilbersten misschien is hij reeds be gonnen. 19® Vervolg. Waartoe zouden mijne woorden dienen,sprak zij, nu de bewijzen voor u liggen Die bewijzen waren de enveloppe van den brief, de bladzijde uit het bock van M. Norman, de bekentenis van den schuldige. Waar men stond haar niet toe dat zij zich bij die woorden bepaalde Zij moest alles verhalen hare moedige opoffe ring, haren triomf. Geen enkel woord van wraak kwam over hare lippen, geen enkel woord ter verzwaring van Ducarmc.Zoo ook handelde Joseph Firmain. Toen zij hare getuigenis had afgelegd sprak de voorzitter Twee jaren geleden, hebt gij bier de plech tige verbintenis aangegaan den schuldige voor ons te brengen. In naam der wel dank ik u dat gij zoo moedig uw woord hebt gehouden, Gij verdient aller bewondering, aller lof. Te midden van daverende toejuichingen zette De liberalen kunnen het waarlijk niet eens worden over de oorzaak hunner duchtige klopping in de laatste kiezingen. Jan roept het, zijn de bisschoppen, de pastoors en kloosterlingen, Pier schreeuwt 't zijn de jesuïten, Tist schrijlt het aan de omkooperij toe, Frans aan hunue slechte inrichting, in een woord, de eene schrijft het aan 'tdeze, de andere aan 'tgene toe en zoo zin^t elk liberale vogeltje zijn zangs ken, het eene wat gekker dan het andere. Doch indien de liberale heeren eenen blik in 't verledene willen werpen en oogen en ooren openen, dan zullen zij wel 'ra ter wete komen dat zij hunne nederlaag alleen toe te schrijven hebben aan den afkeer dien het gezonde deel onzer bevolking voor hei liberalendom voedt. Het gezonde deel onzer bevolking wil van de liberale onvaderlandsche partij niet weten Noch van haren haat tegen Kerk en priesters Noch van hare vcrgoddeloozing des volks door 't onzijdig onderwijs Noch van hare vijandschap tegen eigen taal en zeden Noch van haren franschgezindheid willekeur en dwinglandij Noch van hare vervolgingen, uitsluiting en rechtsmiskenning jegens alwie niet denkt gelijk zij hel gebiedt Noch van hare schandelijke geldver spillingen die altijd verzwaring der be lastingen voor gevolg hebben Noch van haren gedwongen dienst plicht of't alleman soldaat Noch maar genoeg.... Neen, van dit alles wil het gezonde deel onzer bevolking niet En men denke niet dat de liberalen het niet weten Ja, zij weten het zoo goed dan wij, maar zij mogen bet niet bekennen omdat zij dan nimmer zouden kunnen uitroe pen Wij zijn het land La Réforme, bet brusselseh orgaan der radikalen, die hare zeven stuivers uit de kiezingen van 10 juni niet kon maken, zond M. Champaleen harer opstellers bij onzen geachlen Vo'ksvertegenwoor- diger, M. Woeste, te rade om de ware oorzaak, volgens hem, van de liberale klopping te kennen. Laat ons eens hooren wat onze geëerde Volksvertegenwoordiger tot M. Champal zegde Helena zich neder. Onder de overige getuigen merkte men op den trouwen M. Lamirault. Ook heni werd rcchtmatigcn lof toegezwaaid. Enkele vrienden en bekenden van M. Ducarmc waren ter zijner ontlasting opgeroepen. Na ecnigc woorden ten zijnen gunste gesproken te hebben, nam dcadvokaat van den beschuldigde het woord. Ilij trachtte den vroegeren onberispelijk levens wandel van Ducarmc te doen uitschijnen, en schreef den moord aan géene voorbedachtheid toe maar aan een oogenblik van hevige vervoering,' van lievige wanhoop, Ten slotte riep hij welsprc. kend de aandacht hierop in, dut Ducarmc uit eigen beweging zich in handen der justicic gesteld en eene openlijke bekentenis gedaan bad. Na die pleitrede was de beurt aan den proku- rcur generaal. Ik heb dc vcroordeeling van Joseph Firmain geëischt, sprak hij, omdat ik meendn dal liy schuldig was. Heden beken ik openlijk mijne dwa. ling en geef ik hem plechtig zijne eer terug, Die genoegdoening ben ik ook aan zijne vrouw, aan zijne kinderen verschuldigd. Ware de uitspraak der jury geweest, gelijk ik die vroeg, eu had Helena ten doel gesteld haren echtgenoot tc out- rekken aan cenc onteerende straf, dan reeds zou hare opoffering groot geweest zijn. Naar thans is De vaste overtuiging der liberalen is, zegde M. Champal, dat zij te Gent gevallen zijn door kiesomkooperij. Wat denkt ge van de manier van omkooperij, die door de dagbladen is aangeklaagd en aan de rechtbanken wordt voorgelegd M. Woeste, die voortdurend zijnen scherpzinnigen glimlach behield en op zijn antwoord scheen na te denken,zegde: Het is tot mijne kennis, dat de LI BERALEN veel geld hebben uitgegeven.... Er zijn le Gent goed gevulde beurzen en ook buihn Gent... en niettegenstaande dat hebben zij niet gewonnen. Ik kon mijnen lach niet bedwinger.. Wij waren hervatte M. Woeste,in 't geheel niet uil het veld geslagen wij waren zedelijk overtuigd dal wij ie Geut eene meerderheid zouden gehad hebben van 2d0 stemmen. Zij is veel grooter ge weest. Jk geloof dat de liberalen het terrein niet zoo goed kennen als wij.Zij maken zich een verkeerd gedacht. Het bewijs hiervan is dal zij M.Rolin aan deneenen kant heb ben gezel, en men doet zoo iels niet, als men niet zeker is er profijt uit le halen. De groote fout van de liberale partij is vandaag, ik herhaal het, zicli ïn te beelden dat bet land is zoo als zij zelve is. Zij zit in een straatje-zonder end, waaruit zij niet geraken zal. Ik zeg noch tans niet dat zij niet eens weer meerder heid worden zal door de omstandigheden; men blijft niet eeuwig aan het bewind. Vereenigd met de radikalen, scheuren de gematigden van haar afen blijft zij met de gematigden, dan wordt zij verlaten dooi de radikalen. 7.iedaar wat de zwakheid maakt van de liberale gartij heel liet land door. - Onder het regiem van den cijns, zoo gemakkelijk omkoopelijk. a Dat zal hetzelfde zijn onder het regiem van het algemeen stemrecht, zooals onder de bekwaamheidskiezers (namelijk zóoals hooger gezegd is met of zonder de radikalen.) Is dat niet omdat men zooveel be kwaamheidskiezers fabriceert? Maar die bekwaamheidskiezers zijn de puik der werkende klas. Toen de libe rale partij de wet op de bekwaamheidski e- zers maakte,heeft zij zich alweer eene dwaze inbeelding voorgespiegeld Haar stelsel is altijd geweest clat het verstan delijk land met haar was. Dit stelsel bad zij reeds lang moeten laten varen. Er zijn verstandige menscheu aan onzen kant, gelijk bij u en als ik dit zeg vlei ik u. Ik zeg dit uit eerbied voor u, want ik geloof vast en zeker, dat er aan onzen kant meer ver standige mensclien zijn dan aan den uwen. Toen de liberale partij de wet maakte op de bekwaamheidskiezers zoo sprak M. Woeste voort, die gedurende deze af wijking opgeruimder was geworden dacht zij dat al de nieuwe kiezers voor haar zouden zijn. Zij bedroog zich en zal zich nog meer bedriegen. die tot heldhaftigheid gcslegen, Nog herinner ik mij hare plechtige verbintenis Gij licbt mijnen echtgenoot vrijgesproken van schuld, zegde zij maar gij hebt hem niet voor verdenking gevrij waard daarom zal ik bewijzen dat hij onschuldig was, dat hij in waarheid een eerlijk man was En gij; mijnheeren, gij weet het, zij heeft rust noch duur gehad voor zij gelukt is. Eerc aan haar 1 De woorden van den prokureur generaal wer den met diepe stilte aanhoord en mochten de alge- meene goedkeuring verwerven. Nadat de president nog het woord gevoerd had, stonden dc gezwoornen op en verwijderden zich om te raadplegen. Dc rechters verlieten de zaa' langs eene andere deur. Ook de beschuldigde Ducarmc werd weggebracht. Eeuc eerbiedige stilte lieerschtc in de zaal. Welk zou het lot van Ducarme zijn Na verloop van omtrent twintig minuten kwamen de rechters weer binnen. De leden van den jury waren reeds geze ten. Nadat de voorzitter van dc jury de antwoorden op de gestelde vrngen bad bekend gemaakt, stond de president recht en verklaarde, dat in aanzien van verzachtende omstandigheden, Ducarme tot levenslange gevangenis was verwezen. De veroor deelde boog het hoofd, en zeide zachtjes Ik heb Als zij er nooit in gelukt het artikel 47 der grondwet te herzien, en zij het stelsel der bekwaamheidskiezing toepast op de wetgevende kiezing, zal de liberale pariij geklopt worden op hel wetgevend terrein, gelijk op dat van provincie en ge meente. De steden waren in vroeger dagen allemaal liberaal vandaag komen zij tol ons terug. Sedert de wet op de bekwaam- beidskieders, hebben wij eene bres ge maakt te Yperen en ik hoop wel dat zij nog grooter werden zal.Gij zijt geklopt te Lokeren.die stad welke M.Rolin een libe raal parijdij's noemde in hel midden van Vlaanderen De liberale partij gelooft aan formulen, die in hel land met een slecht oog worden gezien. Plannengie Iers Dan, volgens u, hebben wij geene hoop meer Dat zeg ik niet. Omstandigheden kunnen den toestand veranderen maar zeggen dat gij dan aan 'l bewind blijven zult dat is heel wat anders. Gij zult u altijd in dat ati-aatje zonder end bevinden, dat ïlc u aanwees. Gij hebt u vereenigd te Gent en uw verbond heeft u drie avierhouderd stem men doen verliezen van kiezer tusschen- iri p, van gematigde kiezers. Ik maak geene verdokeaqjolitiek ik heb niets te verbergen. p En zoo is het te Bergen geweest, waar wij niet meenden op te komen sedert vele jaren wij hebben er eene schoone minderheid behaald. Gij zijt dus tevreden Tevreden Ik geloof tiet wel. Ik ben in den hoogsten hemel riep M. Woeste, die zich achterover in zijnen leunstoel liet zakken. Maar twijfel er niet aan wij zullen onwankelbaar, vast en gematigd blijven. Ik beb in zekere liberale bladen ge lezen dat voortaan M. Woeste de meester zijn zal, en dat M. Beernaert tegen hem niets zal kunnen doen. De waarheid is dat wij volko men eens zijn eene politiek te volgen, die vast, voor zichtig en gematigd is. Daar is geene uiterste rechterzij in de rechterzijmaar eene rechterzij volkomen eens. en dat maakt hare macht uit. Goed gesproken!... maar zullen de radikalen nu gelooven wat M. Woeste zegde Wel duizend maai, neen De woor den van M. Woeste waren pas koud en La Réforme schreef reeds dat men juist het tegenovergestelde moet gelooven van 't gene hij zegde. Voor 't overige blijven de liberalen re detwisten over de oorzaak hunner neder laag en beginnen ze nu le spreken van een liberaal kongres door 't welk zij hopen zich te kunnen i'accoord te stellen. mijne straf verdiend God is rccktvecrdig. Louis weende en snikte. Bij het verlaten der gerechtzaal w erden Firmain en zijne vrouw door de menigte met gejuich bc- groef, terwijl men, op Helena wijzende, elkander toefluisterde Ziedaar eeuc moedige, eeuc held. haftige vrouw Toen Firmain cn Helena te Vital waren gekomen, stond er oen rijtuig gereed, waarin men dc echte lingen verzocht tc stijgen. Nederig weigerden bei den, doch de menigte drong aan en zy moesten ge hoorzamen. Wij zelvcn, riep juichend de menigte, zullen liet rijtuig tot aan hunne woning trekken geene paarden mogen die eer hebben. Wij willen tooncn dat wij die brave menschen beminnen en achten Jubelend trok de stoet voort, terwijl de juich kreten Leve Firmain Leve de onschuld Leve de heldhaftige Helena I bijna zonder ophouden weergalmden. De goede Joseph Firmain was zichtbaar over dit huldeloon getroffen, cn weende van aandoening toen de eerbiedwekkende pastoor die hem altijd zooveel troost in bet herte had gestort,zijne woning binnen trad en hem goedhartig dc hand drukte. Juist wilde dc grijze herder eenige woorden tot Firmain toestieren, toen op eens een onverwaeht tooneel plaats lireep. De deur werd geopend en de De liberalen te Gent hebben besloten de katholieken na te volgen op 't gebied van 't volksonderwijs. Zij willen even als wij, hunne katholieke tegenstrevers, scholen hebben die zij met hunne eigene eenten zouden stichten en onderhouden. Dat is een allerprijsbaar besluit, want het is maar rechtveerdig dat de liberalen even als wij, katholieken, bet onderwijs betalen, dat zij verspreiden willen. Maar ja maar, ongelukkiglijk gaan de zakken der liberalen met een slotje vast en hebben zij altijd hun sleuteltje verloren als hel op geven aankomt. Et 'l bewijs daarvan is dat de bussen in de voornaamste Kringen van Gent ge plaatst, volgens de dagbladen in de ver- loopene maand slechts eenige eenten hebben opgebracht. Zoo teekent men onder andere op Café Fauconnier 0,60 cn'eu Melomanen 4,00 Journal de Gand 0,40 De Van Dyck 0,50 De Avenir 0,39 Salon Napoléon 0,55 En zoo voorts, en zoo voorts Als men met zulke mildadige giften scholen moet slichten en onderhouden men is er vet meeon est gras avec De Franckforler Zeilung, een der voor naamste bladen der Duitsche progressis ten', bestatigt 1° Dat de algemeene soldatendienst, anders gezegd alleman soldaat buiten gewoon impopulair en gevreesd is in België. 2° Dat de soldatenpolitiek, voor België, waarlijk zoodanig belangrijk niet is. 5° Dat de liberalen zich vijandig too* nen tegenover de taalrechten der Vlamin gen. 4° Dat Vlaamschgezindheid te Gent eene macht is. 5° Dat de liberalen eene grove fout be ginnen met Gautier de Rasse en Nieter te te verdedigen 6° Dat de liberale Volksvertegenwoor digers volkomen onverschillig ot vijandig gebleven zijn aan de maatschappelijke twesliën. 't ls goed te weten, om te onthouden. ling in het land hoopt in te richten, al moesl liet Staatsbestuur derhalve recht streeks onder zijne bescherming nemen doch de minister zou liever zien dat elke provincie op zich zelf een bijzonder geldfonds daarvoor stelde. Melknijverheid. Men weet dat M. De Bruyn, minister van landbouw en openbare wei ken, twee vlaamsc.be en twee waalsche boerendoch ters naar Coëtlegon, in fransch Bretanje, gezonden heeft, om er te loeren kaas en boter maken. Twee dezer meisjes, die vier maanden in den vreemde verbleven hebben, gaven thans in de •school van Soumagno (pro vincie Luik), eenen leergang van kaasfa- bricatie, die dooreen aantal boerendoch ters, vooral van bel land van Herve, ge volgd wordt: Over eenige dagen werd eene kist ka zen van Somnogne, als proefstuk, naar minister De Bruyn gezonden, en volgens men verzekert, heeft deze die zoo goed gevonden, dat hij er heeft doen dienen op het gastmaal, dat hij zijuen vriend en stadgenoot M. Polydoor De Keyser, ge wezen lord-mayor van Londen, aan bood. Dinsdag, heeft minister De Bruyn de school van Soumagne bezocht. Verplichtende verzekering van 't vee. Eene talrijke vergadering van afgeveer- digden der verschillende provincieraden zal donderdag plaats hebben in het ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken, om het vraagpunt van de verplichtende verzekering van het vee le enderzoeken. Men weet dat minisler De Bruyn in de Kamer verklaard heeft dat hij deze instel- oude vrouw Moneux, waarmede dc lezer bekend is, strompelde binnen. Zij viel op hare knieën •oor Firmain en riep met gevouwenc handen ocekend uit Goede man, ach, vergeef mij dc kwaadaar dige woorden en zinspelingen, die ik jegens u voor het assisenhof heb gebruikt, en die tot uwe verzwa ring hadden kunnen strekken. De nijd cn afgunst over uw deugdzaam leren deden mij zoo spreken. Ach, vergeef mij Helena hief de oude vrouw van den grond op cn zeide Mijn man en ik, wij vergeven u van gansehcr hcrtc. Keer in vrede naar uwe woning terug cn wanneer lijden of nood u mocht drukken, kom dan ons, wij zullen u helpen zooveel wij kunnen, cn ons brood met u declcn. En de arme oude vrouw ging langzaam en wce- nend de deur uit. Helena, zegde de ecrw. heer pastoor. God zal uwe vergevingsgezindheid, uwe edelmoedigheid het kenmerk van de christelijke liefde ruim bc- iooncn. Hij zal u cn dc uwen zijnen milden vader zegen niet onttrekken. Eene maand later werden Joseph en Helena Fir- ain in bezitgeslcld van de voorname erfenis van Norman. Alhoewel nu vofkomen rijk, hieven zij eohter nederig, cn geene dc minste hoogmoedige De Matin van Parijs beweert dat men in de maand juli, in de buitengewone zitting der Kamer, het huwelijk zal aan kondigen van prins Boudewijn met prin ses Clementine. Zeker dezen keer hooren wij vragen. Al te haastig vangt nietantwoorden wij. Congres ter eere van het H. Sacra ment, te Antwerpen. Om aan het verlangen van vele inschrij vers te voldoen wordt de uurregeling van het Congres van Antwerpen gewij zigd als volgt Maandag 18. Dijnsdag 19 en Woensdag 20 Augusti zullen de alge meene vergaderingen plaats hebben, niet te 8 maar te 5 uren 's avonds. Het vlaamsch Sermoon in O.-L.-V, kerk zal te 7 1/2 uren geschieden en het plechtig Lof te 8 uren. RECHTERLIJKE KRONIJK. De volgende heeren ouzes arrondisse- merits zijn door 't lot aangewezen om deel te maken der gezwornen geroepen om te zetelen in den zittijd van het 5® kwar taal van 't jaar 1890 der Assisen onzer provincie, waarvan de opening vastge steld is, op Maandag 7 Juli 1890, om°10 ure voormiddag. MM. R. Van Assche,koophandelaar, Aalst- A. Baert, grondeigenaar, Sottegem. J.Van Achter, koophaudelaar, Aalst. gedachte kwam in hen opwellen. Zij maakten een edel cn lofwaardig gebruik van hunnen rijkdom liefdadige cn godsdienstige inrichtingen werden door hen begiftigdcn de armen en noodlijdenden vonden in hen altijd milden steun en troost. Tra nen afdroogen cn smerten lenigen was voor hunne kinderen het zoetste genoegen. En wanneer M»* Ducarmc, wiens echtgenoot twee maanden na zijne vcroordeeling in dc gevangenis overleed, na zich berouwvol mei God verzoend te hebben.door zieke lijkheid in ten bekrompen toestand was geraakt,werd deze op eene kiesclie wijze door de medelijdende Helena mild geholpen. Na de dood van Joseph en Helena Firmain, die slechts een drij tal maanden na elkander zacht en zalig inden Heer ontsliepen, werd door de eenpa rige medekwerking cn bemoeiing der inwoners van Vital, op het kerkhof een gedcnktecken op hun graf opgericht, waarop in 't kort de geschiedenis van Helena's genomenc verplichting, van liarc held haftige daad, werd gegrift. Bijna eiken zondag knielen vier personen bid dend voor dit graf neder het zijn Fcrdiuand Fir main die met de dochter van den advokaat Lonaix in huwelijk is getreden, en Liza Firmain, welko inet den zoon van M. Lamirailt door den echt is vereenigd. EINDE.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1