KAATSSPEL. HOETMAHKT. De klets van M. Lippens. De schoone jongen welke M. Lippens, burgemeester van Gent, Dinsdag avond 10 Juni, eenen slag in 't aangezicht gaf, heeft tot zijne verontschuldiging bijge bracht dat die klets per malheur op den gebuisden burgemeester terecht gekomen was. (M. Lippens heeft dien dag waarachtig alle ongelukken gehad.) De muilpeer was volgens den dapperen kerel bestemd voor eenenkatholiek. Weet ge wat M. Lippens geantwoord heeft Ge zult het nooit radenDat, in geval het bewezen werd dat hij den kaak slag bij ongeluk ontvangen had, er tegen den aanrander geene vervolgingen zou den ingespannen worden Zoo iets is pyramidaal Ziedaar dus eenen eersten magis traat welke verklaart clat het onnoodig is vervolgin gen in te spannen wanneer katliolieken in volle straat aangerand worden Alleen de liberalen zijn onschendbaar. Katholieken zijn maar goed om afgerost te worden, (Het Land.) De kiezingen van 1892. Binnen twee jaren, dus in 1892, heeft er te Gent nogmaals eene wetgevende kiezing plaats, daar alsdan het mandaat vervalt der vier senatoren voor het ar rondissement Gent,deheeren Edm. Bracq, J. Casier, A. Pycke en Fl. Soupart. De provinciën die in 1892 eene kiezing voor den Senaat hebben zijn Oost- Vlaanderen, Henegouwen, Limburg en Luik. De andere provinciën hebben slechts eene kiezing voor den Senaat in 1896. Voor de Kamer der volksvertegen woordigers kiezen in 1892 de provinciën West-Vlaanderen, Antwerpen, Braband, Luxemburg, en Namen. Dus in 189-2 is er wetgevende kiezing liet gansche land door, in vier hooger genoemde provinciën voor den Senaat en in vijf andere voor de Kamer der volks vertegenwoordigers. Tentoonstelling van Sohoone Kun sten te Aalst. Ter gelegenheid onzer Kermisfeesten, zal er eene Tentoonstelling van werken van Aalstersche kunstschilders en lief hebbers plaats hebben, van zondag 6 tot maandag 14 juli aanstaande, op hel Stad huis, Militiezaal, ten voordeele van de armen der stad. De inkomprijs is vastgesteld op fr. 0,50; den zondag 13 en maandag 14 juli 0,20. De tentoonstelling zal open zijn van s morgeus IQ ure tot 's avonds 6 ure. Zondag 22 Juni 1890. Om 10 ure voormiddag L. Van Cau- wenbergh (Haeltert) tegen L. Ch. Licoens (Lede). Om 2 ure namiddag Aug. De Backer tegen Joseph Moerenhout. Om 3 ure: Em.Rombaut (Appels) tegen Leon De Schampheleer (Hofstade). Om 4 ureAlf. Sterck tegen L. De Moor. Allerhande nieuws. 'i&T Zie notarieel© annon- een op de 4' bladz. Botermarkt. Heden zaterdag werden 1070 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8575 kilogr. Trage verkoop. "Werk van liefdadigheid. Programma var. 't Concert 't welk zal gegeven worden ten kioske der Groote Merkt, op Maandag 23 Juni aanst., om 8 1/2 ure des avonds, door de Muziek- afdeeling van ons vrij gewapend Pom pierskorps, ten voordeele van Benedict Callebaut, landbouwer, te Aalst-Mijlbeek, Rozendreef, wiens hofstede de prooi der vlammen is geworden op 18 Mei II. Eene geldomhaling zal gedaan worden. Teu/elsmarsch, openingstuk. Suppé. Uil jour de soleil, mazurka, Kling. Tes jolis yeuxfantasie, Lentebloemen, G. Pape. Italia, Valse, bluette, Graziani. Hirondelle, Gobbaerts. Polka Milet, Aalst. Laffe wraak. In den nacht van woensdag opdouderdag is een kwaaddoener binnengedrongen in den hof van Frans Coppens, hovenier aan de Kattestraatpoort en heeft aldaar eene menigte plantgewassen, princessen, snij- boonen, savooien, roode kooien enz. af gesneden of uitgetrokken. Diefstal. De touw der red dingsboei aan den molen van M. Ghee- raerdts op de Zate is wederom gestolen gelijk men weet belooft de Koninklijke Reddersmaatschappij eene belooning van 50 franken aan degene die de daders der dieften van de reddingstoestellen zullen doen ontdekken. Opgepast voor zakken rollers. Dezen morgend op de botermarkt alhier heeft men eene arme vrouw, de echtgenoote De Troyer, wo nende Groenstraat, baren geldbeugel inhoudende 12 franken ontstolen. Zot dag 22 Juni, ten 10 ure voor middag, zal de heer Michiels, ten Stad- huize alhier, zijne 2de conferencie geven over verbeteringen in den landbouw. Wij hopen dat de belanghebbenden in groot getal zullen afkomen en nut zullen weten te trekken uit de gegronde opmerkingen van den beer Michiels. De geleerde conferencier bespreekt in zijne voordrachten, enkel de ware en wezentlijke verbeteringen die door een ieder kunnen ten uitvoer gebracht wor den. Goede en eenvoudige taal, duidelijke opmerkingen, wijze raad, zonder eeniê vooroordeel. Geen boekenboerderij maa praktische punten ziedaar hoe wij de conferencie van M. Michiels durven ken merken. Wij zullen verders, in een volgend nummer, de datums der Conferenciën van den heer Burvenich over Bieënteelt trachten af te kondigen en er vervolgens onze lezers een kort verslag over mede- deelen. Agricola. Zwemkom. tiet publiek wordt bericht dat er alle woens- en zaterdagen, slecht en goed weder, warme baden te verkrijgen zijn. Verder kan men warme baden nemen op al de andere dagen, dat gunstig weder het gebruik der zwèmkom mogelijk maakt. Denderhautem. Donder dag voormiddag 19 dezer, is te Dender hautem, de nieuwe katholieke Bewaar school door den Z. E. Deken van Ninove plechtiglijk gewijd geworden. Dezeschool gesticht door de mildadige giften van brave katholieke herten, zal bestierd worden door de Eerw. Zusters Aposto- linnen van 't klooster en vermaard pensi- onnaat voor meisjes te Berchem bij- Audenaarde. Ongetwijfeld zal deze school welke later nog meer uitbreiding zal ver krijgen, onder de ervarene en kundige leiding dezer Eerw. Zusters, te Dender hautem veel goeds stichten tot bewaar- nis van goede zeden en vlaamschen volksaard, lot heil en zegen der fami- liën. Oordegem. Morgen zondag 22 dezer, luisterrijke Festival te Oorde gem ter gelegenheid der 50 verjaring van de stichting der Harmonie Ste Cecilia. 12 vreemde muziekmaatschappijen zullen er deel aan nemen waaronder onze Ko ninklijke Harmonie, De Jonge Garde. Brand te Bórsbeke. Verleden zon dag om 9 1/2 ure 's avonds, is op 't uur van 't vertrek des laatsteu treins. hel huis van pachter f>. Van der Biest nabij de statie van Terhage in asch gelegd. Men heeft schier niets kunnen redden, alles is de prooi der vlammen geworden. Gelukkig zijn er geene mensehenlevens te betreuren. Het huis en de meubelen waren verzekerd. Aandoenlijke redding. Woensdag avond waren te Dendermonde eenige kinderen, van 10 tot 15 jaar, aan 't spe len op den boord van den Dender, achter den Depot. Eensklaps viel een hunner in de rivier het was de genaamde Van Houtveld, wonende Brusselschestraat. Op de noodkreten van het kind kwam de sergent-fakteur Gillissen, van het l8 regiment voetvolk, toegesneld. Inderhaast trok hij zijne vest uit en sprong in 't water. Hij gelukte erin den jongen te grijpen en wilde dan den kaai muur beklimmen, doch vruchteloos. Hij slibberde uit en verdween met 2ijnen last onder het water. Een der toeschouwers stak hem een reddingstoestel toe hij kon het grijpen maar krak, hel brak, en Gillissen stortte weer in den vloed met het kind. Een andere persoon legde zich dan plat op den buik en stak den soldaat eene pers toe. De moedige redder kreeg ze vast en kon alzoo omboog klauteren tot op den tragel, waar hij den jongen Van Houtveld kon nederzetten. Beiden waren gelukkiglijk gered. Het is de tweede redding, sedert min dan drie maanden door Gillissen gedaan. Zonder twijfel zal hij voor zijnen moed en zelfopoffering eene bijzondere onder scheiding ontvangen hij heeflzulks maar al te wel verdiend. Wreede moord te Asch. Eene wreede misdaad heeft de gemeente Asch, in Limburg, in opschudding gebracht. Verleden zondag namiddag, ging de genaamde Willem Bielen, schoenmaker, bij zijn gebuur Hubert Peelers, om ker sen te koopen. Ik verkoop er geene, zegde Peeters. Als ge er mij geene verkoopt, dan klim ik zelf in den boom, sprak Willem Bielen gekscherende. Bielen naderde den boom, toen Pee ters opeens toeschoot met eene schup en hem hiermeê eenen slag op het hoofd gaf, Bielen, die min of meer duizelig was, richle zich weldra op en volgde den woeslaard tot aan de ellendige hut,welke dezen laatste tot woning dient. Doch, zoodra de woestaard Bielen zag aanko men, liep hij hem te gemoet, gewapend met een zwaren elzenhouten paal en bracht zijn slachtoffer nogmaals drie ge weldige slagen op het hoofd toe. De on gelukkige schoenmaker viel bewusteloos ten gronde zijn schedel was verbrijzeld. Hij werd onmiddellijk naar huis ge voerd en nog denzelfden nacht gaf hij den geest. De moordenaar is een jonkman, een halve zinnelooze met wien gewoonlijk dew gek gehouden word. Het slachtoffer is gehuwd en laat eene weduwe met twee kinderen achter. Het gerecht van Tongeren is dinsdag ter plaatse geweest. De misdadiger werd aangehouden en naar de gevangenis van Tongeren ge bracht. Drinkgeld. De bedienden van de koffiehuizen en de spijshuizen der hoofdstad Brussel, hebben donderdag laast eene meeting in de opene lucht gehouden, welke door een talrijk pu bliek aanhoord werd. Zij hadden voor doel te protesteeren tegen den maatre gel, votgens welken de patroons der koffie- en spijshuizen, van de bedienden, die zij aanvaarden, eene dagelijksche storting cischen van 2 frank. Een der sprekers heeft den slaat van zaken uit gelegd, waaronder hij en zijne ambtge- nooten het ongeluk hebben televen. Wij betaien veel te duur, riep hij uit, De spreker heeft voorzeker gelijk, maar wij denken dat de garpons niet de voornaamste slachtoffers zijn van die gewoonte, maar wel de kalanten. Deze betalen hunnen drank en zeker duur ge noeg daarbij moeten zij om wille der mode nog den garcon betalen, die ben bedient. Volgens de gezonde reden, zou het de baas der herberg moeten zijn die zijne bedienden zelf betaalt maar zie, dat drinkgeld geven is weeral eene mode van chez-nous, welke in Brussel reeds zeer diep geworteld is. Buiten Brussel is het drinkgeld geven weinig gekend, voornamelijk in de Vlaamsche gewesten. De mensclien zijn daar meer eenvoudig, maar te slim om de bedienden van den baas te betalen, wien zij hunne penningen jonnen, 't Was woensdag den 23* verjaring der dood van Maximiliaan van Oostenrijk keizer van Mexiko, den 18 juni 1867 door door de troepen van Juarez aangehouden en te Queretaro vermoord. Het zijn niet alleen de Duitschers en deEngelschen, die te Waterloo ge- denkteekens gaan oprichten. Ook de Franschen zullen op dien grond, welke van het bloed der dapperen doorweekt werd, een gedenkteeken aan hunne ge vallen helden toewijden. In Argentina. Het Land heeft van zijnen briefwisselaar uit Argentina bij zonderheden ontvangen over den staat der zaken ginder. Daarom ontleenen wij het volgende 7 Het wordt in Argentina dag voor dag slechter de krisis wordt wezenlijk erg. Ook hoort men veel spreken, en klagen, en kwaad worden over den on dergang van aanzienlijke handelshuizen en stakingen van betaling. En talrijke ondernemingen, met geestdrift en voor uitzicht van groote winst aangevangen, blijven halfweg liggen, verlaten of ge staakt. En dat is nog maar het begin van den slechten tijd, die nog heel zoo goed verogeren kan als verbeteren. Dan zie ik hier iets gebeuren Een volkslied. Als een staaltje van progressistische dichtkunst knippen wij uit een gentsch blad het volgende brok uit een nieuw volkslied, over de kiezing van Gent, juni 1890, dat verleden maandag tijdens de meetings verkocht werd. Het luidt ten voordeele van het al gemeen stemrecht. Ziehier, om den geest en ook den rijmtrant van dit lied aan te duiden eenige regelen Voor slot zeg ik nu Liberale partij, Uwen tijd is voorbij Ja, geloof het maar vrij Geen ruitenbrekerijen zijninstaatonstebevrijên. Slechts algemeen stemrecht, dat is raedecijn Onder aan dit lied leest men Voor den opstel van alle slacli van liedjes en gelegenheidsgedichten, alsook van brie ven en petitiën, wende men zich bij... (naam en adres van den... dichter). Ma tige prijs. Spoedige bediening. Dinsdag namiddag, rond 5 1/2 ure, was V. De Vuyst, 31 jaar oud, wonende te Gentbrugge, in het geslicht des heeren Picha, cimeiitfabrikanl, werkzaam. De man bevond zich op eenen balk, onge veer 7 meters van den grond verheven. Eene beweging deed hem het evenwicht verliezen en ter aarde storten. Toen men hel slachtoffer oprichtte, bemerkte men dat het bekkeneel, alsmede de linker vuist, gebroken waren, De geneesheer Pregaldino werd spoedig ter verpleging geroepen, die vaststelde dat er weinig hoop tot redding bestond. In dien ergen toestand verblijft de werkman in de la- hriek des heeren Picha. De heeren De Beer, bleekers op den Akkergemboulevard, bemerkten maandag morgend dat dieven binst den voorgaanden nacht hunne droogkamer bezocht hadden. De kerels hadden er geëten en hadden zich gelegd op ontrol de stukken lijnwaad. Een twintigtal me ters waren verdwenen. De dieven hadden, onder andere, de volgende sporen van hun verblijf nage laten een half fijn brood, een zwart potlood, eenen pennestok en een num mer van den Journal de Gand, Petit-Jour- nat en Petit-Parisien. Op een stuk lijnwaad stond geschre ven met potlood Jan den IJzeren Arm, dader van de misdaad der Provincestraat te Parijs, heeft hier geslapen, den 9 Juni, en... al de polilie-agenten. De heeren de Beer waarschuwden de politie en deze zond in alle richtingen de persoonsbeschrijving der vermoede lijke dieven, een man en eene vrouw, welke men op den Boulevard had zien rondzwerven in de nabijheid der bleeke- rij, werden aangehouden. Van den anderen kant had de Gentsche politie van de Kortrijksche bericht ont vangen dat men dinsdag in die stad twee personen van Franschen oorsprong had aangehouden, degenaamdenRené Julien, 32 jaar oud en Bertha Perré, 27 jaren, welke in bezit waren van een stuk lijn waad, waarvan zij den oorsprong niet konden rechtvaardigen. De heer De Beer heeft zich aanstonds naar Kortrijk begeven en het lijnwaad erkend als bij hem gestolen zijnde. De twee aangehoudenen hebben dan beken tenissen gedaan. Verledene week bemerkte Petrus De Vogelaere, landbouwer te Eeke-ten- Eede. dat zijn hofhondje, gewoonlijk braaf en zacht, eensklaps boosaardig en gramstorig werd. Een hond eene kat en het tienjarig zoontje van den heer Kamiel Vuyge werden er door gebeten.De Voge- lare kreeg achterdocht, deed zijn hondje afmaken en door den veearts van Deinze onderzoeker). Deze verklaarde dat hel dier ongetwijfeld door razernij was aan gedaan. De gebetene dieren werden ins gelijks afgemaakt, en het zoontje van den heer Vuyge zal eerlang in bedevaart naar St-Huberi vertrekken. Krachtens een besluit van den lieer burgemeester, moeten voorlaan op de gemee-te alle losloopende honden ge muilband zijn. Een afgrijselijk ongeluk is te Zulte, in den windmolen van den heer De Stoop voorgevallen. De genaamde Maes is tus- schen de tandwielen van den molen gevat en werd letterlijk het hoofd ver morzeld. Men heeft hem rond 6 ure in dien deerniswaardigen toestand gevonden. Men kan niet zeggen hoe het ongeluk gebeurd is. Hel slachtoffer laat eene weduwe en twee kleine kinderen, wier eenigen steun hij was, achter. De zoo rustige gemeente Rumbeke, werd dinsdag namiddag in opschudding gebracht door eene schrikkelijke moord, gepleegd op het gehucht Gaïphas. Zekere X. welstellende landbouwer van deftige familie, leed sedert eenigeri tijd aan geestverbijstering. Hij is zeer jaloerscli en mishandelde dikwijls zijne vrouw. De doktor, die X., onderzocht had, om zijne verantwoordelijkheid vast te stellen, had besloten dat hij naar een krankzinigenhuis moest overgebracht worden. Op aandringen der vrouwen der familie werd hij echter te huis gelaten. Reeds meermalen had de man doods bedreigingen geuit tegen vrouw en kind. Dijnsdag noen te huis gekomen zijnde van de markt van Roeselare, heeft hij na eenige oogenblikken het huis verla ten, is dan wederom gekeerd, heeft zich op zijn best gekleed, zeggende dat hij zijne zusier ging bezoeken, welke te Ardooie woont in het oude mannenhuis. Na zijn vertrek was de vrouw verwon derd den kleinen Ferdinand niet te zien, en aanstonds kwade vermoedens opvat tende, zijn al de huisgenoten op zoek gegaan. Na beirputten alsmede geheel het hof doorzocht te hebben, hebben zij het onnoozel schepsel nevens liet hof, in eene widauwhaag vinden liggen, geheel het hoofd in stukken geslagen bij middel eener ijzeren spil van eenen kruiwagen welke nog nevens hel slachtoffer lag. De hersens waren aan de struiken ge plakt en het ongelukkig kindje hield nog twee krieken in de hand, daar de haag onder kriekelaars gelegen was. De gendarmerie van Roeselare verwit tigd, heeftX.., gevonden te Ardooie en is seffens tot zijnejaanhouding overgaan. Stevig gebonden werd hij naar Rumbeke gebracht en daar het parket terstond toe kwam, werd hij bij zijn slachtoffergeleid. Hij betoonde niet het minste leedwezen. Maandag avond kwam te Gheluvelt, de droevige tijding aan, dat een inwoner van Gheluvelt, Al 'is Knockaert, aarde werker, verongelukt was aan de Komen- schevaart, op het grondgebied der ge meente Vormezeele. Men is thans bezig met eene vaart te graven van Komen naar Yperen. In dit werk word een stoomtuig gebruikt om de bakken uitgedolven aarde boven te halen. Nu, Knockaert had zijnen bak ge vuld en deze werd naar boven gebaald maar halfweg gekomen, kom het stoom tuig den bak niet meer optrekken,omdat, zegt men, deze te zwaar geladen was en de bak plofte naar beneden. Ongelukkiglijk, de arme man werd er onder verpletterd, en drong wel twee voet diep in de aarde. Al zijne ribben waren gebroken, zijn hoofd was langs achter gekloven, de man was om zeg- gens geheel vermorzeld. Hij laat eene weduwe auhter met een kind. Hij was slecht 28 jaar oud. Knoekaert, was een braaf werkman, door iedereen geacht en bemind. Rond gij ure 's avonds heeft men zijn lijk in een rijtuig naar Gheluvelt gebracht, en uit vrees dat de weduwe door dit pijnlijk geval te veel zoo geschokt wor den, heeft men het bij een zijner nichten, ter herberg de Lindeboom, gedragen. De Chronique schrijft dat Léon Peltzer waarschijnlijk voorwaardelijk in vrijheid zal gesteld worden, na de tien eerste jaren zijner straf. Hij ls zeer ver zwakt en Robert Peltzer heeft in Para guay aanzienlijke zaken onafgedaan gela ten. Hij was in groote handelsbetrekkin gen betrokken. Léon, die goed bekend is met Zuid- Amerika, zou de verbintenis aangaan Europa te verlaten, zonder er ooit terug te keeren. liet Pater Damianus komiteit. Ge lijk reeds gemeld werd, bereidt Engeland zich om aan eenen onzer landgenooten, pater Damianus De Veuster, die zich slachtofferde op het eiland Moiokaï met er de melaatschen te gaan oppassen, een gedenkteeken op te richten dal den moe digen, heldhaftigen martelaar volkomen waardig zal zijn. Een komiteit, samengesteld uit de voornaamste notabiliteiten van Engeland, voorgezeten door den prins van Wallis, is tot stand gekomen met het doel dit plan te verwezenlijken. Het komiteit heeft beslist 1° een standbeeld van den diepbetreurden menschlievenden zendeling opterichten te Moiokaï zelf 2° een gasthuis voor melaatschen te stichten binnen de muren van Konden en 3° eene geneeskundige kommissie te vormen die zich zaal be ieveren bij middel der wetenschap de schrikkelijke ziekte te bestrijden, waar van de meuschlieveude geestelijke het slachtoffer is geweest. België mag, bij die betuiging van alge- meene bewondering en vereering, niet onverschillig blijven. Pater Damianus werd te Tremeloo ge boren. Tremeloo ligt in het arrondisse ment Leuven, 'l Is te Leuven dat hij ge wijd werd, dat hij zijne belofte aflegde, kortom, 't is ook aan de Hoogeschool van Leuven dat hij zijne theologische studiën voltrok en 't is vandaar dat hij naar Moiokaï vertrok. België mag niet ten achteren blijven Leuven voornamelijk had eenen tol aan den verheven priester te betalen. Daarom is te Leuven een komiteit ge vormd onder de besehermsehap van Zijne Eminencie kardinaal Goossens, aartsbisschop van Mechelen on van Z. D. II. den Hertog van Aremberg. Verders bestaat het komiteit uit een honderdtal personen, behoorende tot de hooge geestelijkheid, den adel, de wet geving, den handel en de hooge nijver heid des lauds. Het uitvoerend komiteit bestaat eigen lijk maar uit twaalf leden, Al wie inschrijft voor 5 frank bekomt de levensbeschrijving van pater Damianus in het Fransch, door Dr Eugène Hubert, professor ter hoogeschool van Leuven, ofwel, dit naar keuze, de Vlaamsche vertaling van dit werk, bewerkt door dichter Lodewijk De Koninck. Nog de kiesmoord te Thuin. Het gerucht liep dinsdag, zegt de Courrier, dat de moordenaar van M.Hazard gekend en aangehouden was. Het zou een werk man van Morlanwelz of van Mariemont geweest zijn. Daar is niets van de aanrander is noch gekend noch aangehouden, doch de openbare meening blijft stellig staande houden, dat het een liberale dolk is, die het slachtoffer trof. De liberale bladen hebben wel gepoogd te doen gelooven dat de wond werd toe gebracht door den sabel of de bajonnet van eenen gendarm, maar dat is eene lengen. De gendarmen hebben niemand gekwetst. De toestand van M. Hazard is betrek kelijk voldoende. De geneesheereu krij gen hoop. Eene vrouw heeft gekozen. De wet bepaalt dat hij die te veel beeft of niet klaar genoeg ziet om behoorlijk te stemmen, zich mag doen vergezellen door eenen persoon in wien hij vertrou wen heeft, en die stemmen mag, 't is te zeggen, het wit rondeken uitdoppen in zijne plaats. Dinsdag verleden, booJ zich, te Ver- viers, de heer de Batice aan ten kiesbu- reele, in gezelschap zijner vrouw. Hij verklaarde dat zijne vrouw voor hem zou stemmen. De voorzitter onderzocht de wet en bevond dat het huidig geval niet voorzien was. De vrouw werd dus gemachtigd haren echtgenoot te vergezellen en in zijne plaats te stemmen. De fransche dagbladen houden zich druk bezig met het verblijf van onze Ko ningin te Spa. Voor eenige dagen kondigde een blad aan dat de zee heel onstuimig was ge weest.... te Spa. De Gil-Blas zegde woensdag dat Hare Majesteit te Spa doet, zoo als eene sim pele Baigneuse. De zee te Spa En de bergen en de fonteinen te Oos tende misschien Goed ingelicht. Sedert Alexandre Du mas te Antwerpen de zee zag, hebben de goede Franschen blijkbaar niet veel bij geleerd. Moordpoging. Men schrijft ods uit Moscroen, 18 dezer t Gister namiddag, rond 4 ure, gingen twee kerels de herberg van Hennebois binnen, gelegen op het gehucht Long- Bout, te Herseeuw. Na fel gedronken te hebben, gingen zij er van door zonder hunnen drank betaald te hebben. Daardoor ontstond een hevige twist, van woorden ging men tot daden over de twee slechterikken namen den her bergier vast en wierpen hem in do beek die dichtbij hel huis loopt. Daarna trok een hunner een ponjaardmes uit zijnen zak en bracht er den ongelukkigen her bergier verscheidene steken meê toe in de linkerzijde en in de borst. Na hunne misdaad hebben de moordenaars de vlucht genomen. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. De verdelging der otters in België. Men weet dat het ministerie eene premie van 10 fr. heeft uitgeloofd voor eiken otter dien meft vangt, ten einde op deze wijze de vischteelt in de binnenwaters te bevorderen. Het gouvernement heeft van af de afkondiging van het koninlijk be sluit, den 9 juli tot 10 laatsleden, voor 368 otters eene som van 3,680 fr. uitbe taald. Men weet dat de ottec het bijzonderlijk op de schoonste visschen gemunt heeft, waarvan hij het vleezig gedeelte van den rug opvreet. Veronderstelt nu dat hij maar eenen kilo daags vernietigt, dan zouden de 368 otters in een jaar voor 136,320 fr. visch vernield hebben, als men slechts den kilogr. aan 1 fr. rekent, ongetwijfeld veel beneden den waren prijs. De muziek op eene ladder. De Musical World kondigt de uitvinding af van twee nieuwe en buitengewone speel- i tuigen. Het eerste is een bas met koor den, welke veertien voet en half hoog is, op acht voet en hall breed. De kunste naar die het speeltuig bespeelt, zal gedwongen zijn plaats te nemen op eene ladder en op en af te klimmen volgens de waarde der strijkiugen, die hij met zijnen boog op hel speeltuig zal moeten doen. Het ander speeltuig is eene trombone, welke zal bespeeld worden door den stoom. De uitvinder verzekert dat de tonen zullen gehoord worden op eenen afstand van zes kilometers. De vrouwennamen. Ziehier vol gens een Amerikaanseh dagblad, de be- teekenisder bijzonderste vrouwennamen. Maria of Mary, is van al de namen de gemeenste en ook wel de aangenaamste, hij beteeketn in Hebreeuwsch verheven, voortreffelijke Martha beteekent bit terheid Anna, Hannah en waarschijnlijk Naney, hebben de beleekenis van be minnelijk of aanvallig Ellen, was oorspronkelijk Hellen, volgens de ver klaring van eenige schrijvers is de be- teekenis ervan verleidend, en volgens anderen gevoelig Jane, evenals Anna, Sarah of Sully, willen zeggen eene prinses en de morgendster Suzanna eene lelie Rebecca poezelig Lucy schitterende schoonheid Louisa of Louise beschermster Frances of Fanny openhartig of vrijCalherina zuiver en zedig Carolien of Ghailotte :koninginne; Sofie wijsheid Emma zachtaardig Margareta paarl of paaschbloem Elisabeth en Elisa ^etrouwig Julie of Julia en de verkleinwoorden Juliette of Julietta onderscheiden van hun goud blond haar Agnes zedig Amelie of Amy beminnelijk Clara; rein en schit terend Elconora aanvallig Gertruda rondborstig Elviline minzaam Clotil- de trotsch en arglistig Gr&ce deugd zaam Leontine .-verleidend enontrouw; Pauline gelukkig Alice aanlokkend en zedig Hortense gedwee Amanda beminnelijk Edtlhkleingeestig; Elvire onbescheiden. HOLLAND. Arme vrouw. Een treurig voorval had dezer dagen plaats in de Zonstraat te Utrecht. Eene jonge, pas gehuwde vrouw goot in eene riool eenen emmer water uit, waardoor het zoontje eener buurvrouw min of meer bespat werd. Driftig kwam die buurvrouw daarop naar haar toeloopen, waarvan zij zoodanig schrikte, dat zij in hoogst zenuwaclitigen toestand naar hare woning moest wor den gebracht, Thans is de ongelukkige zinneloos en moet zij streng bewaakt worden. ENGELAND. Moord op eenen Belg. Verleden zaterdag is een Belg, Frans De Grave, 35 jaar oud, te Londen gevestigd, door een zijner landgenooten, zekere Frans Monleau, 51 jaar oud, in zonderlinge omstandigheden doodgeschoten. Manteau kwam in den namiddag van gezegden dag ten huize van De Grave vragen, waar Marie Dupont zich bevond, eene vriendin van vrouw De Grave, 't Is u of haar die ik hebben moet, had hij er bijgevoegd, Eenige oogenblikken daarna verlieten de twee mannen het huis. Manteau over handigde aan De Grave een blauw pakje, maar nauwelijks had deze laatste het aaugenomen, of hij viel door een revol verschot getroffen ten gronde. Manteau had op hem geschoten, op T oogenblik dat ook de vrouw De Grave buitenkwam. Door de voorbijgangers vervolgd loste Manteau nog een schot, dat gelnkkig niemand trof. Men veronderstelt dat jaloesie wegens Marie Dupont, de drijfveer der misdaad is, alhoewel De Grave niet de minste betrekking met dat meisje had, Deze heeft aan den coroner verklaard, dat Manteau haar op Leicester Square met den dood bedreigd had, eenige oogenblikken voor dat hij bij De Grave naar haar was komen vragen zij had sedert acht dagen alle betrekkingen met hem afgebroken, en werd ook sedert dien onophoudelijk door hem vervolgd, Manteau is aangehouden en Dijnsdag voer den coroner verschen. Hij beweert dat de revolver bij toeval is afgegaan, toen hij hem in bande nam om Marie Dupont te bedreigen. Hij wilde hoege naamd De Grave niet treffen. Het on derzoek wordt dinsdag voortgezet. SPANJE. Madrid, 18 juni. De cholera. Telegrammen uit Valen cia melden de vermindering der ziekte op den buiten. Te Valencia zelf hebben geene gevallen plaats gehad. Volgens de dagbladen gebruiken de geneesheeren met zeer goed gevolg de melinine. De toestand te Malaga schijnt ook be ter. Geen nieuwe gevallen van koortsen hebben zich voorgedaan. Rome, 18 juni. Een bevel van den minister van bui- tenlaudsche zaken houdt, dat al de schepen uit Spanje of de Middellandscbe Zee komende, door den geneesheer moe ten bezocht worden. Het ontschepen van alle linnen, dat niet heel zuiver of goed ontsmet is, is verboden. De schepen, op welke gedurende den overtocht gevallen van cholera zijn voor gekomen, zullen naar het Lazaret gezon den worden.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2