Landbouw. Uit Argentina, KAATSSPEL. HOUTMARKT. Allerhande nieuws. Artillerie-peer den. Het boliansch gouvernement lieeft besloten dat er voor taan, op alle peerdemarkten een volledig gespan der artillerie zal tentoon gesteld worden. Alzoo zullen de peerdenkoopers en kweekers kunnen zien en leeren, wat hoedanigheden een goed artillerie-peerd hebben moet. Hel hollandsch staatsbe stuur wil alzoo de peerdenkweekers in de mogelijkheid stellen den kweek hun ner peerden zoodanig in te richten, dat 2ij in staat komen iniandsche peerden te leveren die aan al de vereischten van den schuttersdienst voldoen. Hel gouverne ment zou alsdan belangrijke bestellingen van inlandschen kweek aan landgenoten kunnen doen. Zou men in België dit voorbeeld niet kunnen volgen Wij ontleenen aan onzen confrater De Gazette van Thielt» de volgende bekend making op de welke wij de bezondcre aandacht inroepen van de achtbare hee- ren Bestuurders onzer Landbouw-afdee- ling. Aalst-Noord Bestrijding der aardappelplvug. De aardappelplaag is een schimmelplan tje dat eerst ontwikkelt op de bladeren, van waar, door den regen, zijne zaden (sporen) meêgesleept worden op de knol len, die het doorgroeit met zijne draad jes en alzoo doet bederven. In verschillige plaatsen heeft men de plage bestreden door de aardappels te bespuiten meteene oplossing van 2 kilos solferzuurkoper (blauwen aluin,) in 1 hectoliter water, waarin 1 1/2 kilo ge- bluscht, fijn, vel kalk geroerd wordt. Dit vocht wordt op de aardappels gespeit met eene stofspuite (pulvérisatevr,) die het in stuifregen op de plante doet vallen Men doet twee besproeingen, telkens van 5 tot 6 hectoliters per hectare de eerste op 't einde van Juni of in 't begin van Juli de tweede binst de maai d Augusli. Zij gebeuren best 's avonds, na 2onondergang, opdat de brandende zon nestralen de versch besproeide plante niet zouden beschadigen. Verleden jaar, in 1889, heeft de land bouwkundige M. Vermeeren twee proe ven gedaan de eene bij M, D'Hondt- Verheust, te Wevelghem de andere bij M. Donckele, te llarelbeke. In beide plaatsen zijn de aardappels slechts eenen keer besproeid geworden. De uitslagen zijn het melden weerd. Bij M. D'Hondl-Verheust, werden den 16 Juli 5.31 aren Blauwloovers(Waalkens) en 4.78 aren Duiners bespuit. Bij het uitdoen leverden de niet be sproeide Blauwloovers 932 kilos aardap pels, terwijl de besproeide er 1294 leverden. Dus, berekend per hectare, zonder besprooiïug !7;35o kilos, en met besproeiing 23,011 kilos. Bijgevolg met te besproeien 23,011 17,553 5,656 kilos meer. Bij M. Donckele werden den 19 Jrili de Zeelanders besproeid. Zij gaven 17,904 kilos, en de niet besproeide slechts 12,000 kilos du3 17,904 12,000 5,91 >4 kilos meer. Aangezien het belang van dezen be hoedmiddel tegen de aardappelplaag. heeft het Landbouw Cornice van Thielt eene stofspuite pulvérisatenrbevolen, welke te naaste week zal aankomen en die kosteloos ten gebruike der leden zal gesteld worden. De verschillige leden die begeeren eene proefneming te doen, zullen beur telings bediend worden, volgens rang van aanvrage. De aanvragen moeten gedaan worden bij M. F. De Keyzer, secretaris van het Cornice. Een werkman zal het tuig vergezellen, en de leden zijn verplicht zijnen loon te betalen. Zij moeten op voorhand bereiden per honderd lands 1 kilo blauwen aluin (sulfate de cuivre.) in 25 liters water, en 730 grammen goed versch kalk in 25 liters water, Deze twee vochten worden gemengd op den oogenblik van het gebruik. De stofspuite mag alleenlijk gebruikt worden door de leden van het Comice. Namens het Comice De secretaris. De voorzitter. F. De Kexser. Joos de ter Beerst, N. B. Blauwloovers f Waalkens), Dui ners, Zeelanders, zijn de wamen in de Thieltsche streek gegeven aan zekere soorten van aardappels. Blauwloovers worden hier te Aalst en omstreken Blauwpijlen geheeten. In eenen brief van Desiré Penninck, van Kortrijk, die naar Argentina verland is, vinden wij in de Gazette van Kortrijk het volgende. De man heeft ginder veel tegengekomen hij verloor er twee kin- ders, waarvan ^en in die verre streek geboren werd. De brief is gedagteekend uil Villa-Maria, 17 April 1890 't En is in Amerika niet gelijk als ze ons in Kortrijk vertelden. In plaats van goedkoop, is alles /eer duur. Het brood kostfr. 1,20 den kilo de rijst fr. 1.50 tot2lrank;het vleeschl frank denk0; de koffie 16 frank den kilo de suiker 2 frank den kilo de aardappels kosten 25 centiemen den kilo, en daarbij en zijn zij nog niet goed. De beste kost dien wij hier hebben, is vleesch, brood, soep en wijn, die het goedkoopste zijn. Amerika is geen luilekkerland, ter contrarie liet vleesch is veel slechter 1 dan in Belgenland. Alhoewel het vleesch zeer goedkoop is, zijn wij nog beter ge spijsd met het brood van Kortrijk, want net vleesch is er zeer mager, uit reden dat de koeibeeslen hier niet anders te eten hebben dan wat slecht gras, en daarbij moeten zij in de weiden slapen trouwens er en zijn geene stallingen voor hun. Wij zijn goed in Amerika overgeko men. 't Is wel eene groote plas water maar ge moet er toch doo»\ Het duurt dertig dagen, en dan begint maar de reize van miserie. Vooreerst, ge komt aan in Buettos- Aires, waar gij naar een groot hotel ge daan wordt, dat al zoo groot is als de kerk van Sinte-Maarten tot Kortrijk maar 't is zoo proper niet Als ge daar eenige dagen geweest hebt wordt gij met den trein,in den donkeren, naar eene anderesireek verzonden,omdat gij niet zoudt weten alwaar zij u ver voerd hebben. Wij kwamen des morgens aan tol Rosario. alwaar wij ook eenen nacht op de planken mochten slapen. Van daar zijn wij nog eens een vijftig uren hooger op verzonden geweest, om te gaan werken, volgens zij ons beloofden aan IV. f.30en kost en woning. Als wij tot Villa Maria aangekomen zijn, slonden wij geheeel verwonderd dat er ons geen levende ziel aansprak. Als wij daar alzoo eene halve uur gestaan hadden, dan is er een amerikaanschen heer bij ons gekomen wat hij ons ge vraagd heeft, dat weten wij niet maar wij hadden eenen brief om hem te geven; want de taal die ze daar spreken, was ons onbekend. Die heer heeft ons in eene herberge gedaan en wij verbleven er eenen nacht wij sliepen nog slechter dan elders, 's Anderendaags morgens zijn wij met eene karre met houten assen door de bosschen gevoerd geweest't was juist alsof wij gebroken waren al wij ervan kwamen, en op onze boerderijen geko men, hadden wij honger, en er en was geen eten Van den eersten dag moesten wij een half schaap pakken, dat in de hoornen horig, en wij moesten daar in een groot wagenkot op den grond slapen. 's Anderendags zijn wij aan het werk gegaan, en wij moesten er nog al hard werken, niet aan den prijs gelijk zij ons beloofd hebben, maar voor half geld en voor halven kost, niet genoeg om te leven. 'I Is daar dat ons Josephinatje over leden is, en wij en konden nog geene vier planken vinden om hel te kisten. Dan hebben wij h.it alzoo mogen twee U'en verre dragen om te begraven, en wij moesten nog den put zelve maken. Naardien zijn wij veranderd van posl, waar Desire werk gevonden heelt in de statie en waar wij heden het tamelijk goed stellen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Twee luitenants. Men zal zich herin neren, dat twee officieren der burger wacht van Schaarbeek, tijdens de wapen oefening van 1 Juni, ruzie kregen en elk ander oorvegen toedienden, terwijl de manschappen er hij stonden. De tuchtraad heeft hen eene welver diende straf opgelegd, De eene werd ver oordeeld tot een jaar wegzending van de burgerwacht eri 50 fr. boete of 10 dagen gevangenis, en de andere lot 15 fr. boete of 5 daj;en gevangenis. Beiden hebben elk de helft der kosten te betalen. De debatten aangaande den moord van Temsche hebben woensdag een einde ge nomen. De laatste getuige, die gehoord werd, is dien welke Janssens beweert te Ant werpen gezien te hebben. De getuige zegt dat dit inderdaad zoo is, doch hij kan zich aangaande den tijd, waarop dit plaats had, niets met zeker heid herinneren. Janssens blijft voortdurend zijne on schuld staande houden De vertegenwoordiger van het open baar ministerie vraagt de veroordeeling van Janssens, niet alleen voor moord op den schipper, maar ook op de vrouw. Na de pleidooien van de twee verde digers brengt de raad een arrest uit, dat het vonnis van den krijgsraad van Antwerpen hervormt als volgt Janssens wordt vrijgesproken van moord op de schipperin. Doch daar de krijgsraad verwaarloosd heelt Janssens te vervolgen voor diefstal en hij dus niet ter dood doch alleen lot levenslangen dwangarbeid kan veroor deeld worden, mits uit den aard der zaak de diefstal eene verzachtende omstan digheid daarstelt, wordt deze straf alleen legen hem uitgesproken. STERFGEVAL. Uit Denderhautem meldt men het god vruchtig overlijden van Eerw Heer Van der Hulst, onderpastoor aldaar sedert verscheidene jaren. Zondag Juni 29 1890. Om 10 1/2 ure voormiddag Seraph. De Schryver tö/eu Benj. Noël. Om 2 ure namiddag G. Van Steen (Audegem), tegen Cyr. De Bièvre (Wieze.) Om 3 ure namiddag Em. Beeckman (Denderbelle) tegen Hipp. Keppens (Lede). Om 4 ure namiddag Artli. Al aart (Audegem)legen Ad. Arys (Erembodegem), Botermarkt. Heden zaterdag werden 1034 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8300 kilogr. Trage verkoop. Aalst. Verleden dijnsdag bood zekere Theofiel Merckx van Erem bodegem alhier aan de kaaiwerkers een zilveren zakuurwerk voor 7 franks te koop. Onze politie kreeg hiervan bericht en Merckx werd opgezocht, gevonden en naar 't politiebureel geleid, waar hij verklaarde het zakuurwerk des morgens om 4 ure te Erembodegem gevonden te hebben. Inlichtingen werden te Erem bodegem genomen en weldra vernam men dat den vorigen nacht het zakuur werk van Karei Jacobs en den geldbeu gel van eenen anderen persoon waren gestolen. Beide voorwerpen bij Merckx bevonden werden door de eigenaars er kend. Merckx werd woensdag door de Rechtbank van politie veroordeeld we gens landlooperij tot 3 dagen gevang enz. e- z. iu afwachting dat hij met de Rechtbank van Audenaarde zal af te rekenen hebben. Kerk van den KI. Joseph. Leening van fr. 60,000. De volgende obli^aliën zullen te rekenen van 1 juli 1890, uitbetaald worden N. 5, 20, 27, 56, 75, 77, 82, 90. De rondhaling van 25 Juni 11. tijdens hel Muziekfeest der Vrije Brandweer ten voordeele van Benedikt Callebaut heeft de som van fr, 141,13 opgebracht' De kosten van plakbrieven, enz. be- loopende tot de som van fr. 61-40 zijn door de Voorzieningskas des Korps als gifte der Pompiers gedragen. Wij sturen onze hartelijkste dankbe tuiging aan de Drukpers en Aalstersche bevolking voor hunne ieverige medewer king tot die liefdadigheid. NAMENS HET BESTUUR De Sergeant-majoor, De Bevelhebber, V. DEVIJLDER. P. DE PAEPE. Pi'Ogrannnavan 't Con cert 't welk zal gegeven worden, ter Groote Merkt, op Zondag 29 Juni 1890. om 11 i/2 ure voormiddag, door de Koninklijke Maatschappij van Harmonie, onder de leiding van M. VAN DEN BO- GAERDE. i° IS'olger, marche militaire Van de.n Bogaerde. 2° Ouverture d'Euryauthe C. M. Van Weder. 3° Le Kossignol et la Bergère, Pol ka pour petite flute. Senez. 4° Uu jour dété en Norwège, Fantaisic. Wilmers. 3° Les Patineurs, Valse. Waldteuffel. Officier en socialist. De heer C. Heynderyckx, gemeenteraadslid, bevel hebber der jagers-verkenners, bad zich Maandag 16 dezer, naar hel lokaal van Vooruit begeven en daar plaats aan het bureel genomen met de hoofden der socialisten hij heeft er de socialisten bedankt over hunne medowerking aan de meetings ten voordeele van het alge meen stemrecht en over hunne vreed zame houding. De jagers-verkenners waren over die doenwijze niet tevreden een groot ge tal. rond de zestig, zegt men, dreigden hun ontslag te geven. De heer Heynderickx heeft de zaak anders opgelosthij heeft zelf zijn ont slag als bevelhebber aan den generaal der burgerwacht gezonden, en hij deed reeds dijnsdag avond als eenvoudige jager dienst. Maandag laatst, hield te Maldegem, op de wijk de Kroon, de deurwaarder Royaert, van Gent, eene verkooping bij een uitgescbudden landbouwer, Braet genaamd, een eerlijk man, die ten onder was gebracht door de schuld van ande ren. De ongelukkige Braet, vader van negen kleine kinderen, zat in eene herberg daar rechtover, den verkoop zijner beesten na te zien. Toen hij met verkropte smart opstond om een weinig vrije lucht te gaan scheppen, viel hij steendood op den grond. Onmogelijk het tooneel te be schrijven, dat bij dat schielijk en schrik kelijk ongeluk plaats greep. Een kind van 10 jaar, is door de policie van St-Joost-ten-Noode aange houden, voor het plegen van meer dan 20 diefstallen. Dit vroeg rijpe manneken was sedert zes dagen uit de ouderlijke woning verdwenen. Een jong meisje van 14 jaren oud, een ander blad zegt 20 jaren, heeft zich door een 70jarigen ouderling van Schaar beek te Brussel, laten schaken. De poli cie zoekt de beide vluchtelingen op. Brusselsche zeden De pompiers in t ministerie. Men zal zich herinneren dat tijdens het pom piers-congres van Dendermonde, eenen bond werd gesticht met het «loei den dienst practischer, uitgebreider en bijge volg doelmatiger te maken. Eene afveerdiging van dezen bond beeft woensdag een bezoek gebracht bij den minister van binnenlandsche zaken, ten einde te bekomen, dat de regeering zich de zaak zou aantrekken. M. De Volder zegde dat hij zich reeds met het bestudeeren dezer kwestie heeftbezig gehouden, maar dat hij vreest de gemeen tebesturen te zullen misnoegen, door dezen belangrijken dienst in handen der regeering te centralisseeren. De minister heelt in alle geval beloofd, dit belangrijk punt in de Kamer aan te reken, tijdens de bespreking van zijn aanstaande budjet. Op den rand van eenen put. Een voorval dat de droevigste gevolgen kon hebben, had woensdag in eenen leegen grond plaats, nabij den Waterlooschen steenweg, Brussel. Een voorman, die met zijne kar over dien grond kwam gereden, zag i iet dat een put van 40 meters diepte, open lag. Het peerd schoof uil en viel er in doch daar het dier langer is dan de diameter van den put, bleef het hangen, tevens vastgehouden door de riemen waarmee het in de kar was gespannen. De voerman hing aan de manen van het peerd en zou, indien hij los liet lus- sohen dit leste en den rand van den put in de diepte vallen. Hij ontsnapte als hij mirakel aan de dood. De redding van hel peerd duurde ver scheidene uren. Weer te been gebracht, stond het arme dier te beven, zoodat men het moest ondersteunen opdat niet val len zou. De voerman was ook meer dood dan levend van schrik. Een geneesheer bracht hem tot het bewustzijn terug en verbond zijne wonden, waarna hij hem naar zijne woning deed terug brengen. Moord te Waterloo. Een jongen, die te Waterloo inwoont bij personen vreemd aan zijne familie, verlaat alle morgenden deze gemeente om met een klein wagentje tabak te leveren aan win kels en personen buiten het dorp. Hij heelt voor eenige gezel een kleinen poedel. Tegen zijne gewoonte was bet kind vrijdag avond niet weergekeerd en de hond kwam alleen en blaffende terug. De gendarmerie ging op zoek en vond in eene naburige gemeente in een koorn- veld het kind vermoord liggen. De dood was ontstaan door verwurging. Men kon aan het gelaat van liet kind zien dat bet verschrikkelijk moet geleden hebben. Het parket beeft een onderzoek inge steld. Brandstichtingen. De gemeenten van Zuidelijk West-Vlaanderen verkeeren in grooten schrik, ter oorzake der talrijke brandrampen, die er voortdurend in de verschillige dorpen, voornamelijk op de fransche grens, plaats hebben. Alle opzoekingen zijn tot nu toe ver geefs gebleven. De gedeputeerde van Hazebroeck heelt in de fransche Kamer geklaagd over dien toestand, en maatregelen gevraagd tot weering der talrijke vagebonden, die voortdurend op de grenzen zwerven. Men schrijft uit Poperinghe De hoppeoogstvan het jaar 1890 legt zich goed aan. Er is reeds verkocht aan 70 fr.de 50 kilo een goed begin. Men zou nog beter doen de hoppe niet te verkoopen tot dat zij geplukt is en ge droogd en op den zolder ligt. Ongeluk in het nieuw museum.Een schroomelijk ongeluk is woensdag in het nieuwe museum, Volksplaals te Antwer pen gebeurd. Een 16jarige weesjongen, schildergast, die eenige minuten vóór den werktijd aanwezig was, klom op het dak, waar schijnlijk om het schoone gezicht op de Zuiderdokken en de Schelde te bewon deren. Heeft de jongen nu, over het zinken dak wandelend, op het matte glas getrapt in de meening dat het ook zink was Men weet het niet, doch dit is zeker dat hij door den koepel viel en van eene hoogte van meer dan 11 meters, op den vloer van eene der zalen le recht kwam. Korts nadien vond men hem met ver brijzelde ledematen liggen. Dokter Balieu, die onmiddellijk ter hulp werd geroepen, kon niet anders doen dan hem bij hoogdringendheid naar het gasthuis doen brengen, waar hij na een uur lijden overleed. Een jumelle, die hij iu den zak had, was heel plat geplelterd. De verongelukte is de genaamde Vin cent Scholier, geboren te Maldeghem, (Oost-Vlaanderen). Een schipper, die ladingen graan van Antwerpen naar Marchiennes over gebracht, is aangehouden voor het vol gende oneerlijke feit. Hij verkocht onder weg eenige duizende kilos van zijne la ding en opende dan een lek in zijn vaar tuig, ten einde het water te doen instroomen en zoo het ontbrekende ge wicht aan te vullen. Verleden week hebben wij melding gemaakt van de wreede misdaad, die te Asch heeft plaats gehad. Het is thans volkomen bewezen dat Hubert Peeters, die zijnen gebuur Willem Bielen, voor een handvol kersen met de schup het hoold insloeg, aan verstandsverbijstering lijdt. De moordenaar is verleden dinsdag naar de gevangenis van Tongeren over gebracht. Een jammerlijk ongeval heelt zater dag te Namen plaats gehad op het Bel- gradeplein, tijdens de manoeuvers der lanciers. Een dezer laatste werd, in eene charge, letterlijk de rechterhand door eene lans doorstoken. Daar zijn paard in volle vaart liep, werd de arme jonge wel een vijftigtal meters verre medegesleept, nog steeds do lans door de hand.Hij werd onmiddelijk naar het militaire hospitaal gevoerd, docli de gerieesheeren vreezen dat de jongeling voor zijn leven verminkt zal zijn. Gevolgen der dronkenschap. Zon dag hadden een aantal jongelingen ge boortig van Watrelos, bijRoubaix.gansch den namiddag gedronken en waren 's avonds in de herbepg In klein Oude naarde, gehouden door mad. Pauwels, to Herseeuw binnengekomen. Wat is er daar gebeurd Tot hiertoe weet men het nog niet, en de juiste in lichtingen ontbreken. Een dingen dat altijd zeker is, dat de jongelingen 's rnor- gends smoordronken en zeer opgewon den waren. Mad. Pauwels, verkeerde sinds gerui- men tijd in oneenigheid metharengebuur, eenen wagenmaker, die weigerde zijn huis aan M. Pauwels af te staan, om hare herberg te kunnen vergrooten. Ongetwijfeld zal men binst den nacht daarover gesproken hebben, want toen de jongelingen in den vroegen morgend de herberg verlieten, waren zij gewapend met allerhande voorwerpen, steenen, stokken, in een woord, al hetgeen hun onder handen viel, en bestormden zij de woning van den wagenmaker. Er werden ruiten met steenen aan stukken gewor pen, terwijl men de voordeur met schop pen en stokslagen wilde openbreken. De wagenmaker, de heer Pulman, ver wonderd over dit feit, kwam uitzijn huis, en kwam aan een venster staan, om zich rekening te geven van hetgeen er gebeur de. Nauwelijks was hij aan het venster verschenen of hij kreeg eenen grooten steen in volle aangezicht, zoodat hij bui ten kennis ten gronde viel. De broeder van den wagenmaker snel de toe, op het oogenblik dat de ongeluk kige, die reeds ten gronde lag, eenen steen op de hand kreeg, die haar gansch verminkte. De ongelukkige wagenmaker verloor overvloedig veel bloed. Mad, Putman waschte de wonden van haren man uit, doch men oordeelde bet noodig eenen geneesheer te gaan halen, doch men durfde het niet wagen buiten te komen. De ruitenorekerij verdubbelde, de steenen volgden elkander snel op en de ruiten vlogen kletterend ten gronde, ge mengd met het oorverdoovend geroep en getier der dronkaards. Mad. Putman,nam alsdan hel besluit om hulp te roepen,ter wijl haar schoonbroeder naar boven eenen revolver ging halen, om de aan vallers ermede te bedreigen. Juist toen hij beneden kwam vloog de deur aan stukken, zoodat de belhamels vrijen ingang in huis hadden, en reeds van zin waren al wat hun onder de han den viel en niet te groot ol te zwaar en breekbaar was, aan stukken te werpen. De broeder van den heer Putman met den revolver in do harid, naderde hun en verzocht hun te vertrokken en om te toonen dat hij het meende, lostte hij een schot in de lucht. De bende deinsde tot aan de voordeur terug, doch daar geko men begonnen zij opnieuw als wilde dieren te huilen en wierpen den drager van den revolver allerhande aantijgingen naar het hoofd. Een der woestaards, A. L... had nog de stoutigheid drie stappen te naderen en te roepen: Gij durft opmijniet schieten De andere schelmen wederom verstout naderden opnieuw om hun werk voort te zetten. Ditmaal ten einde geduld, loste de broeder van den wagenmaker een schol waarop de bende in allerijl de vlucht nam. Nauwelijks waren zij een vijftigtal meters ver geloopen of A. L. die getroffen was, stortte ten gronde de kogel was in de ruggraat gedrongen. Men heeft hem op eene matras naar zijne woning te Watrelos overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De gendarmerie van Moeskroen heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. In den namiddag is den prokureur des konings van Kortrijk te Herseeuw afge stapt. De ontroering in de gemeente is zeer groot. De broeder van den wagenmaker die geschoten heeft, wilde zich gevangen geven, doch hij is losgelaten, daar hij in wettige zelfverdediging was. Zedelijkheid in België. In ons land nemen de onwettige geboorten sterk toe. Te Morlanwelz, een dorp in de henegouwsche koolstreek, is er 1 onwet tige geboorte op 2 wettige te Brussel en voorsteden 1 op 3 wettige te Mar chienne, Binche en Jumet, wederom in het land van Charleroi, 1 op 4 wettige te Bergen en Wasmes ook te Luik en Antwerpen, alsook in geheel't centrum, Borinage en de sireek van Charleroi te samengenomen, 1 op 5 wettige te Door nik en Gent 1 op 6 wettige. Verder vindt men 1 onwettige geboorte op 22 te Roeselare, 1 op 24 le Thielt en Isvghem, 1 op 26 te Zoningen, 1 op 39 te Hamme, 1 op 40 te Blankenberge, 1 op 42 te Maldegem, 1 op 49 te Spa, I op 58 te Turnhout. Middel tegen den lintworm. Prof. Parisi van de universiteit te Athene heeft ontdekt, dalde kokosnote sterk lintworm afdrijvende eigenschappen bezit, Na eerst de melk der vrucht gedronken te hebben, at hij ook de vrucht zelve. Twee uren later werd bij een gevoel van misselijk heid gewaar, dat gepaard ging met eenen lichten graad van buikloop. Den volgende morgend kwam een lintworm met kop en al le voorschijn. Hij was destijds in Abyssinië, en later, na zijne terugkomst te Athene, werd de middel herhaaldelijk met goed gevolg door hem voorgeschreven. Hel verdient volgens hem den voorkeur bo ven andere wormafdrijvende middelen, omdat geen voorafgaande leefregel noo dig is. In alle behandelde gevallen kwam de lintworm in zijn geheel te voors«;hijn, op den morgend die volgde- na de toepas sing van den middel. ITALIË. In handen der roovers. Zooals wij onze lezers reeds gemeld hebben, is de bankier Arrigo uit Mermirii, die in han den van roovers is geweest, bij zijne familie teruggekeerd. Ziehier wat het Giornale di Sicilia over zijn wedervaren verhaalt Toen bij zondag 8 juni met zijn eenigen zoon een uilstapke in den omtrek van Termini maakte, werden zij plotseling omsingeld door eene troepmanuen. als karabiniers gekleed, die M. Arrigo van zijnen zoon scheidden en hem dwongen hen te volgen langs wegen, zoo steil en moeilijk, dat hij gedurig van zijn peerd moest stijgen, om niet den nek te breken. Rond twaalf ure hielden zij slil in eene soort van vlakte en bleven daar tot zes uur na den middag, toen de tocht voort zet werd. Arrigo werd nu geblinddoekt en door twee der roovers bij den arm genomen, tot zij aan den ingang eener grot waren gekomen. Deze grot had twee verdiepingen de gevangene werd in de onderste afdeeling gelaten, die zeer vochtig was. en twee of drie mannen bleven ter bewaking in de bovenste. Hij sliep daar, geheel in elkaar gedo ken, met wat strooi voor hoofdkussen en een geitevel voor deksel. Noch dien zondag noch den volgenden morgend kreeg hij iets te eten het brood, dat hij bij zich had, werd door zijne bewakers genuttigd. 's Maandagsavond kreeg hij oneetbaar zwart brood, kaas en water. Blijkbaar konden de roovers hem niets bezorgen, daar de bergen allen met politiemacht bezet waren, en zij dus ook zeiven hon ger leden. Van het weinige voedsel, dat hem toegedeeld werd, namen de bewa kers altijd rijkelijk het hunne, Met den dood bedreigden zij hem niet, en in 'tal- gemeen spraken zij steeds vriendelijk tegen hem. 's .Maandagmiddags deden zij hem eenen brief schrijven aan zijne fa milie waarin hij 20,000 onsen goud vragen moest, in ruil voor zijne invrij heidstelling dat goud moest op eene bepaalde plaats worden neêrgelegd.Toen de brief geschreven was, veranderden zij de plaats, en wilden ook 20 in 30,000 veranderen, waarvan zij echter afzagen, toen de bankier verzekerde, dal dit een onmogelijke eisch was. Vier of vijf dagen later dwongen zij hem een tweeden brief te schrijven, ditmaal met inkt, die zij maakten met buskruid in water opgelost. Zijne familie had on- dertusschen 120,000 liregezonden,50,000 in goud, het overige in bankbiljetten en zilver, en weldra werd hem aangekon digd, dat hij binnen eenige dagen vrijge laten zou worden. Vrijdag morgen kreeg hij niets te eten, en toen zijn bewaker zich een oogenblik verwijderde, beving hem de doodelijke vrees, dat men hem daar alleen van hon ger zou laten sterven. Met inspanning van al zijne krachten gelukte het hem toen zonder hulp naar boven te klauteren en zoo vond de roover hem bij het terug- keeren in de bovenste grot. Arrigo smeekte hem de grot te mogen verlaten, en de andere stond dit toe op voorwaar de, dat hij beloolde zich te verbergen, als er onraad was. Tegen den avond ge. leidde de bandiet hem naar beneden tot bij een pad, dal, zooals hij zegde, regel recht naar Termini voerde. De roover verwijderde zich met de belofte terstond terug te keeren, maar hij kwam niet, en na een half uur wachtens besloot Arrigo dit pad te vervolgen. Het bracht hem echter steeds dieper de hergen in, hij keerde etrug en zocht bij het licht van wasstekkens, tot hij een ander pad vond, dat naar beneden voerde. Ploiseling stond hij, tot zijn onuitspre kelijke vreugde, voor het hekken van eenen tuin, aan iemand uit Sciara be- hoorende, en vroeg aan den boer, die daar woonde, om voedsel in de eerste en een paard in de tweede plaats. Geld had hij nog want toen de roovers hem dat afvroegen, had hij de hand in den zak gestoken, met kracht de voering opengetrokken en een briefke van 1000 lire tiisschen frak en voering geschoven waarna hij hel overige, omtrent SCO lire, afgegeven had. De boer en zijn gezin waren niet weinig verbaasd en verheugd den bankier Arrigo, wiens droevige ge schiedenis zij gehoord hadden, levend voor zich te zien en smeeklen hem dien nacht daar te blijven. Maar Arrigo's verlangen naar huis was te sterk. Do zoon van den boer wist in den omtrek twee ezels te huren en vergezel de den bankier naar Termini, waar bij ten 12 ure 20 aankwam, nog begeleid door twee veldwachters, die hem onder weg ontmoet hadden. Men kan zich de vreugde zijner familie voorstellen bij dat onverwachte wederzien. In een oogenblik was d. tijding door Termini verspreid, en hoe laat het ook was, stroomden bloedverwanten en vrienden toe om den man welkom te heeten, die wel iri een deerniswaardigen toesiand, maar toch levend teruggekeerd was. VEREENIGDE-STATEN, De wanhoop der postmeesters. De wanhoop der postmeesters in de Ver- eenigde Staten, zijn de talrijke plaatsen die dozelfde namen dragen. De brieven die verloren gaan, of over- groote omwegen doen eer zij thuis gera ken, zijn ontelbaar. Er zijn, bij voorbeeld, niet min dan 32 steden die Washington heeten 20 dra gen den naam van Waterloo il noemen Rosehil), 4 heeten Milwaukee, 7 Daven port, 9 Watertown, enz. Amerikaansche steden. De «stad Chicago werd gebouwd in 1830 en telde destijds 70 inwoners. Iu 1840 had zij er 4853, Vijt jaren later 12,088. In 1850 waren er 29,963. 't Was dus reeds eene belangrijke stad, en zij C bestond nog maar 20 jaar.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2