NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 Juli 1890, 10 centiemen per nummer 44Btó Jaar, IV0 24-77 ABONNEMENTPRIJS I ANNONCENPRIJS PRUISSISCHEN RIDDER, Nog altijd Nieter. Vreemde boter cd Margarine- Ilechlen. Belasting op den Tabakteelt, Een en ander. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3» bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Lte onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique i AELST, 2 JULI 1890 1*01111611 overzicht. De anti-slavernijconferentie te Brussel. Na zevon maanden werkens zal de antisiavernijconlerencie, te Brussel, onge twijfeld maandag hare werkzaamheden gesloten hebben. Eene acte is opgemaakt, bevattende 100 artikels, waarvan zaterdag lezing is gegeven en welke nog enkel door alle zaakgelastigden hoeft onderteekend te worden. Ondanks tegenkantingen van allen aard ondanks de verschillige belangen, die in deze vergaderingen moesten in botsing geraken ondanks het verzet van sommige Staten, dan op het terrein van handel, dan op dit van scheepvaart; ondanks de kieschheid van de onderne ming, is, Goddank het werk volbracht en de edele hoofdgedachte zegeviert Oorlog aan de slavernij. Ja, het is eene ware oorlogsverklaring aan de slavenhandelaars, die daar te Brussel is onderteekend, namens den keizer van Duilschland den keizer van Oostenrijk den koning van Denemark de koningin-regentes van Spanje, in naam van haren zoon den koning der Belgen, koning souverein van den Congo- Staai de presidenten der Vereeriigde- Staten en der fransche republiek de koningen van Italië, van Neder land, van Portugal den czaar aller Rus sen den shah van Perzië den keizer der Ottomannen en den sultan van Zanzi bar. Het is het antwoord op den kruistocht, gepredikt door dien prins der H. Kerk, den kardinaal Lavigerie Door deze acte gaan de mogendheden van beloften tot daden over. Het is de eerste stellige bestrijding van de afgrijse lijke kwaal, die volgens Livingstone, over 30 jaar, een half millioen en die thans, sedert de vlag van den Mahdi weer wappert te Karthoem, volgens Mgr Lavigerie twee millioen slachtoffers per jaar vordert. Deze eensgezindheid, die samenwer king van de geheele beschaafde wereld, op een werk van menschlievendheid, is een verblijdend teeken zij is het bewijs dat niet alles gevoelloos is in de diploma tie en dat er, in het hart der Stalen zoo wel als in het hart der mensclien, een gevoel is dat klopt voor de lijdenden en voor de verstooten kinderen der na tuur. De acte is verdeeld in hoofdstukken. Hel eerste handelt over de maatregelen te nemen, ter plaatse van den handel zelfinrichting van een regelmatig be stuur, oprichting van versterkte staties, aanleggen van wegen en spoorbanen schepen op de stroomen en binnenmee- ren oprichting van expedities en vlie gende kolommen, die hel verkeer tus- schen de staties onderhouden beperking van den invoer van wapens. Dat is ook het hoofdartikel en beval al de andere, welke bedoelen op de wegen der karavanen, de beteugeling van der. handel ter zee, toezicht van de landen waar de slaven kunnen verzonden wor den, beteugeling van den invoer van sterke dranken, er.z., enz. Het verdrag der 100 artikelen is een waar monument, dat eene eer is voor ons land, waar de contereucie plaats had en voor haren voorzitter, baron Lambermont. Bismark kandidaat. Men seint uit Berlijn aan de XIX0 Siècle, dat prins Bismark officieel de kandidatuur voor den Reichstag te Kaiserslautern heeft aanvaard De Paus als scheidsrechter. Volgens den Standard zal de regeering der Ver- eenigde-Staten aan het engelsche kabinet voorstellen, het visscherijgeschil over de Bering zee aan het scheidsgerecht des Pauseu te onderwerpen. De strafuitvoering op majoor Panitza. De ter doobrenging van majoor Panitza door het gouvernement van M. Stombou- low heeft in Europa een aanzienlijken indruk gemaakt. Het is onbetwistbaar dat doordeze daad van gestrengheid prins Ferdinand niets anders heeft gedaan dan Rusland nog meer tegen Bulgarie in het harnas te jagen De fransehe pers fluit een russisch liedje en verontschuldigd Panitza, die niets deed dan samenzweeren tegen eene onwettige regeering. welke niet eens door de mogendheden werd erkend. Kortom, Panitza, is een martelaar en de Coburger een samenzweerder. Te Londen, te Berlijn en te Weenen doet de regeeringspers al wat zij kan om de daad der bulgaarsche regeering te rechtveerdigen. De Standard gaat zoover te zeggen dat prins Ferdinand niets anders kon dan de majoor te doen doodschieten; het blad hoopt tevens den czaar van poli tiek opziehtens Bulgarie te doen veran deren. Of nu de prins daartoe zal geraken door onverbiddelijk te zijn, gelooven wij niet. En of hij op die manier de liefde en HET GEHEIM van den Een pikant vrijmetselaars avontuur. 2* Vervolg. Dat is het algcmecne teeken, sprak Frits Geef het teeken van toegang. De ridder sloeg drij gelijke slagen niet zijn hainur op het hecht van zijn troffel vervolgens slak hij de drij eerste vingers der rechterhand recht uit, zeggende Noë. De grootkommandcur pakte die drij vingers, antwoordende Noë, Noc. En hij ging voort Noem het wachtwoord. Phalcs. Geef mij het teeken. Kent gij den grooten bouwmeester van den toren van Babel 1 Phalcs is zijn naam. Wie heeft u zijne geschiedenis geleerd De ridder van welsprekendheid van de rid. ders noachieten. In welke loge. In eene loge die door de maan verlicht was. Hadt gij geen ander licht? Neen. Was dat gebouw van den torenvan Babel prijzenswaardig de gehechtheid der Bulgaren winnen zal, gelooven wij nog minder. De prins bevond zich te Carlsbad toen de slraluitvoering plaats had. Het is juist geen blijk van moed te vertrekken, als men zou moeten aanwezig zijn. Volgens de Patiiote hebben de expor ten de brieven van Nieter onderzocht, die door M. Janson op het parket zijn ueêrgelegd, en door welke men hoopte er in te gelukken, den print, de Chimay, minister van buitenlandsche zaken, in het nauw te brengen. Men weet dat de brieven, bestemd voor de ministers en de openbare be sturen, die bussen op den post hebben, liet teeken vau den facteur niet dragen.De Etoile en de Chronigue hebben zich afge beuld om te doen zien, dat het nummer van den briefdrager ontbreekt op liet stuk door M. Janson afgeleverd als voortko mende uil het ministerie van buiten landsche zaken, om te bevestigen dat dit stuk echt was. Welnu, de experten, die niet de eersten de besten zijn (MM. Go- bert, van Parijs, Depaire, van Brussel en Bruylanls, hooglecraar te Leuven) hebben het nummer van den briefdrager weer voor den dag doen komen en, wonderlijk, dat nummer is dal van den brie/drager, die de Sentinstraat bedient, waar M. Nieter zijn domicilium te Brussel behouden heeft. Volgens de Gazette, zou men de cijfers niet heel duidelijk meer kunnen onder scheiden doch daar zijn er twee. On- noodig aan te dringen op liet groot be lang der besluiten van dit rapport, zegt het blad. Wat zal M. Janson nu doen, die zich met de Nieter-zaak heeft verbonden, en waarin meer en meer bewezen wordt dat de vervalsching eene groote rol speelde Wat lage en gemeene rol de liberale pers en de leiders, in dit alles hebben aangenomen. Het gouvernement heeft aan de beraad slaging van den hoogeren landbouwraad twee allerbelangrijkste vraagpunten on- worpen de wettelijke regeling van den boterliandel en het heffen eener belasting op de margarine. M. de minister van landbouw beeft aan de leden van den hoogeren raad eenige cijfers medegedeeld betrekkelijk lot den in- en den uitvoer der boter of zooge zegde boter. Neen, het was onmogelijk tot volmaaktheid te te brengen. Waarom Omdat hetden hoogmoed tot grondslag had. Hebt gij dc gedachtenis daarvan bewaard om de kinderen van Noë na te volgen Neen, om hunne fouten voor oogen te heb ben. Waar rust het lichaam van Phales In een graf. Is hij verdoemd geworden 1 Neen de agaatstccn zegt dat God hem barm hartigheid heeft bewezen, omdat hij nederig is geworden. Hoe zijt gij ontvangen geworden? Met drie kniebuigingen, nadat ik den knop van den degen des groot-kommandcurs had ge kust. Waarom heeft hij u kniebuigingen laten doen Om mij te herinneren dat ik nederig moet zijn. Waarom dragen de pruissisclie ridders e driehoek Ter gedachtenis aan den tempel van Phales. Waarom den pijl ten onderste boven Ter gedachtenis aan hetgeen met den toren van Babel gesehicd is. Aarbeidcn de werklieden dag en nacht I Ja, des dags hij dc stralen der zon, des nachts bij liet maanlicht. Gedurende deze laatste vraag was de groot- introducteur naar buitengegaan. Dadalijk nadat de ondervraagde broeder zijn antwoord geëindigd had, klopte de groot-introducteur driemaal lang- Sedert 1884 groeit de invoer steeds - aan. Van 7,713,000 kil. is bij tot meer j dan 40 millioen kil. in 1888 gekomen. De uitvoer, integendeel, is van 4,368,000 kilos, in 1884 gevallen tol 3,000,624kilos in 1888. In 1889 was de invoer van boter, of zoogezegde boter 11,994,000 kilos, en de uitvoer slechts 3,736,000 kilos, bet zij een verschil, ten voordeele van den invoer, van 8,258,000 kilos, hebbende eene weerde van ongeveer 20 millioen frank. t ls dus niet te verwonderen, dat de prijs der boter gedurig vermindert. In .884 was de middelprijs fr. 2.82 den kilo en in 1888. slechts fr. 2.45. Zelfs pp de meeste onzer merkten was de prijs slechts fr. 2.20. Men bezit geen juiste opgaven omtrent de ingevoerde kunstboter die waar is, even als de boter, vrij van inkomrechten. Op aanvraag van M. De Bruyn. heeft hel departement van financiën een benade renden staat opgemaakt van den in- en uitvoer van margarine gedurende 't jaar 1889, Üe invoer bedroeg 1 millioen 354 duizend kilos, en de uitvoer, 1 millioen 31 duizend kilos. Maar onder den val- schen naam van boter is de invoer ge klommen tol 2 millioen 587 duizend kilos, en de uitvoer bedroeg slechts 469 duizend kilos. Ziedaar dus een verschil van 1 millioen 148 duizend kilos kunst boter, die in ons land werden verbruikt. Ontzaglijk veel margarine wordt ge bruikt, om met de kunstboter gemengd te worden. Als middel tegen het bedrog, zal bet gouvernement welhaast gewapend zijn met een reglement tot betuigeling der vervalschingen, daar de vervalsching der boter liet onderwerp zal zijn van een bijzonder hoofdstuk in 't wetsontwerp over de vervalsching der eetwaren.Doch, het beslag op verdachte boter zal altijd met veel moeiclijkheden gepaard gaan de wijzen van scheikundige ontleding om de vervalsching te herkennen, zijn niet vaardig genoeg, en 't ts moeilijk de even redigheid der vermenging te bepalen. De Bruyn is dus van oordeel, gelijk hij het reeds verklaard heeft tijdens de beraadslaging zijner begrooting in de Kamer, dat de voorkomende en de beteu gelende maatregelen tegen het bedrog in den boterhandel, onvoldoende en krach teloos zullen zijn, zoo zij door geene fiscale maatregelen worden ondersteund. Bijgevolg wordt er voorgesteld 1° de fabricatie van margarine belasten 2° de margarine met invoerrechten belas ten 3° de vreemde boter met invoer rechten belasten. Om het voorgestelde doel te bereiken zouden de rechten op de (abrikatie en den invoer van margarine hoog genoeg moeten zijn. De hoogere raad is uitge- zaum op dc deur. De groot-inspecteur antwoordde met een enke len harden slag, zeggende Wie zijt gij Een ridder die vraagt binnengelaten tc wor. den. antwoordde dc stem van huiten. De groot-inspecteur opende de deur, ontving de handtaslingcn, de teckcnen en de wachtwoor den van den groot-introducteur, deed hem binnen komen, ofschoon hij een gezel bij zich had, en sloot de deur weder dicht. Groot-kommandeur, sprak toen de broeder groot-introducteur tot den koning, een kandidaat meester metselaar vraagt de gunst om deel te nemen aan onze werkzaamheden. Slaat gij Yoor bem in vroeg Frcdcrik. Laat hem binnenkomen dat hij binnentrede als meester na dc tcekenen en de wachtwoorden van zijn graad te hebben gegeven. Men liet de markiesd'Argens, inburgcrklceding, zonder degen, met liet schootsvel van metselaar van den derden graad en de witte handschoenen binnenkomen. Ridder, sprak de groot-kommandeur, degene die gij voor u ziet is een meester metselaar af stammeling van Adoniram, die verzoekt al pruis- sisch ridder te worden aangenomen. Stemt gij daarin toe Al de ridders trokken te gelijk bun degen, richt ten dc punt naar den resipiendaris en vroegen hem of hij volhardde in zijne eeden Nadat hij geantwoord had .- lk volhard, staken allen den degen weder in de schede en d koniug sprak tot den markies d'Argens Broeder, het verlangen om naar den heme *1 noodigd, zijne meening uit te brengen over de gepastheid dezer maatregelen,en, in geval, de algemeene voorwaarden aan te duiden aan welke de fabrikatie van margarine zou moeten onderworpen worden, als ook de taks der te ontvangen belastingen, als accijns of als inkom rechten. Deze rechten op de margarine en de vreemde boter zullen ongetwijfeld geen tegenstand vinden dan bij de geuzen, de onveranderlijke vijanden van den land bouw. Zij zullen de doelmatige maatrege len volledigen, laatst door 't gouverne ment genomen, om door 't verspreiden van 't onderwijs, de melknijverheid, een der bijzonderste takken van onzen land bouw, op te beuren. Dat ons nationaal ministerie op den ingeslagen weg voortga, dat het alle mogelijke middelen aanwende om den landbouw, de eerste, voornaamste nijver heid te beschermen, zoo zal het aan 't land de beste diensten bewijzen en de dankbaarheid van alle weldenkende bur gers verdienen. Iedereen is gehouden, voor 1 Augus- ti, de aangifte te doen van het getal tahakplanten welke hij geplant heeft. De belasting bedraagt eenen centiem en half per plant, Tot aan 80 planten, is men vrij van belasting, voor zooveel men op tijd de aangifte doet. Zij moet geschieden bij den ontvanger der rechtstreeksche belastingen. De ge tallen vrij van belasting, mogen ook aan gegeven worden aan de komiezen der accijnzen. De belasting moet betaald worden bij bet doen der aangifte. Voor sommen boven de 10 frank, kan men uitstel beko men, mits borg te stellen. Schandelijk. Iets dat oprecht schan delijk is, 't is van te zien dat onder een katholiek ministerie de openbare zede lijkheid van 't land zoo veel te wenscheu laat. Onzedige boeken en prenten liggen onbeschoft en ongestoord ten toon aan de vensters van de boekwinkels der steden. Wat in 't bedorven Frankrijk verboden en belet wordt,mag in't katholiek f land geschieden... met de stilzwijgend heid van 't katholiek ministerie en met te klimmen, doet ons de middelen daartoe zoeken Belooft gij ons te ondersteunen en met ons te ar beiden Dit beloof ik. Broeder groot-introducteur stel hem aan het werk en geleid hem. Dadelijk gaf hij deakandidaat eene troffel en al dc broeders, Voltaire en Maupertuis gelijk de anderen, deden inet hem als of ze metselden, eene handeling in schijn welke die wijsgeeren, mannen van jaren, die het publiek voor verstandig hield, met een onverkiaarharen ernst uitvoerden. Zóó metselden ze in de lucht, zonder zich veel le vermoeien en dat spel duurdo al drie minuten, toen men in dc tweede zaai een geraas hoorde dat het geratel van den donder nabootste. Al dc troffels vielen te gelijkertijd uit de liandcn der ridderszij keerden tot dc orde terug. Broeder groot-introducteur, riep de koning, neem dien hoogmoedige (hg wees den markies d'Argens aan) wiens houding aanduidt dat hij niets minder dan het plau voedt om den grooten bouw meester van het heelal te tarten. Geleid hem naar het noorden dat hij daar zijn misdrijf bewecne, dat hij, om zich daarheen te begeven, de afgrijse lijkste woestijnen doortrekke. Dc groot-introducteur liet d'Argens de ronde der loge doen, welke de afgrijselijkste woestijnen moest vcrbecldeu hij geleide hem naar het noor den, dat wil zeggen naar dc nagebootste grot, liet hem in de doodkist zitten, gaf hem eene kruik water, waaruit hij hem eene teug deed nemen, en een bord rauwe wortelen die hij hem liet eten, Dat is lekker, sprak d'Argens, het heerlijk maal dat Zijne Majesteit mij beloofd had. De ver rassing is sober. Terwijl de markies d'Argens z(jn bord wortelen opknabbelde, iets dat nog al met moeite gepaard ging, gingen al de broeders in hel tweede vertrek. Broeder groot-inspecteur, sprak de koning toen, wal is er van Phales geworden I Dc broeder antwoordde Hij is in de woestijnen poogt den toorn dei bcmcls tot bedaren te brengen door zijne boet vaardigheid. Aartsvader, mijne broeders, hervatte de groot-kommandeur, laat ons hem gaan opzoeken. Wc willen hopen, dat dc groote bouwmeester van het heelal hem vergiffenis zal hebben geschonken. Dc groot-kommandeur, gevolgd door al de rtsvaders, stapte dc tweede zaal rond, die geheel zonder eenig versiersel was, kwam in de eerste 1, deed ook hier de ronde, zonder dat hij iets scheen tc zien op die wandeling welke in stilte plaats vond. Bij dc tweede ronde, die insgelijks met den mccstcn ernst geschiede, scheen dc grool-kommani deur dc grot op te merken. Hij trad bij zijne ver wondering door gebaren te kennen. Hij toonde baar aan de broeders door tcekenen, en allien plaatsten zich in orde. Dc oogen ter nederslaaude, zag de groot-kom mandeur een versiersel van pruissisch ridder op den grond liggen bij raapte het op, terwijl dit groot-inspecteur een ander opium. Toen zocht Frits met meer zorgvuldigheid;hij zag den kandidaat in dc doodkist, die, na zijne wortelen te hebben opgeknauwd, geheel uitgestrekt in de kist was garn liggen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1