NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 15 Juli 1890, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar N. 2479. België en Congo. Waterloo herdacht! Liberalen en Socialisten. Nog één. Brief van den E.P. Servais DE DENDER-BODE ,18 ,2»10.f in da weak 3 E.3 11,H ABONNEMENTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr, 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE I'UTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en m alle Postkantoren des lands. ANNUM ENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen lieklameo, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqne suun AïXST, 12 JULI 1S90 ,d.„JPolitiek ovei'Kichi. n Nederland.—Men bericht uit 's Gra- hage. erlang kan de indiening worden ver- iiitvan een wetsontwerp, tot goed- ring en tenuitvoerlegging van de over komst,op 18 april tusschen Nederland Jelgië gesloten, lot wijziging van art. iVR AAi/an het loodsreglement op de Schelde, 4.i4igesteld bij de op 20 mei 1843 te •Antwerpen gesloten overeenkomst, l'i'e gedeeltelijke kiezingen voor de 4.46Ste Kamer hadden dijnsdag plaats. 4.b3«r de provinciale Staten werden al de Rédende leden herkozen, zoodat in de 52 ^'leenstelling der Kamer geen verande- to !)i26; is gekomen. •2 v'-flP» gevolge van de bevordering van ^Kamerleden Seyffardt en Rooseboom )9 ölööj militairen dienst, zullen eerlang nerkiezingen te Utrecht en te Arnhem Aankiöten plaats hebben, im4,38,^commissie van voorbereiding der «rwetten, waarin overste Seyffardt tot benoemd is, had hare taak nog niet gevangen, maar zou hare werkzaam- '.305.26° eerst na opening van hel nieuwe ÜTsiangjaar in september beginnen. 1.48 s !.S5 5.4! 5.005.4'ransc/ic Kamer. De Iransclie Kamer 5.075.5» binnen eenige dagen uiteen, na on- 22 6 oPer ne8en maanden gezeteld te heb- 1.20't is te zeggen 27o dagen, waarvan 5.54 i aftrekken moet de woensdagen, »,398.iyagen, feestdagen en de Nieuwjaars-, sch- en Sinxen verloven. """lijft in 't geheel zoowat 200 zittingen. 8 MöSeze zittingen vertegenwoordigen voor budjet eene som, die men aldus ver lor |-«n moet *50 afgeveerdigden gedurende negen ^den voor het geheele parlementair o aew'"want er zÖn drie maanden vacancie) ORzuri' '000 fr. per afgeveerdigde Maakt mm, 1 Ir. 8,000,000 uur, licht, personneel, IC1, b"Wjuffet enz. aan 100 fr. fitting 200,000 rukken van wetsontwer- ICilcMf verslagen,smeekschrif- lat begrootirigen, geel-, 3n- en blauwboeken, TOVE aan 'r" Per z'tl'nS geheterslag in de:i Ofpciel 100.000 100.000 foris, lonvurf fr. 5,400,000 i dit cijfer zijn nu nog niet meêgere- ilem de jaarwedden van den president Riel!eDrepubliek, der ministers en verschil- Gewi«andere uitgaven, die voormeld cijfer igtlsc^al wat zouden verzwaren, en zo|s men nu met zorg nagaat welk ngen, jerk de Kamer voor die 5 1/2 milli- irenB igedaan heeft, gedurende twee lion- 1zittingen als men de nuttelooze tonder gevolg geblevene interpella- de betwistingen over de kiezingen de vragen aan de ministers terzij üift en slechts rekening houdt van [al voltrokken arbeid, der gestemde Kg ten, der instellingen waarmeê [|jj nkrijk werd begiftigd, dan kan men den besten wil van de wereld niets ,ers vinden dan....de wetop de drooge ijnen. jnkosten, 5 1/2 millioen. De uitslag is jdroog als de rozijnen zeiven. zegt ,Jr'ert Millaud, in den Figaro. En wij rhi.nggen er bij dat het bedroevend is. eroudl bmuafiehmr den tekst der overeenkomst, reffende den Congo, door liet gouver- oent aan de Kamer voorgesteld 'usschen den Belgischen Staat, verte- ^woordigd door den heer A. Beernaert lister van financiën, handelende onder •[behoud van de goedkeuring der Wet- Ingeu, den Onafhankelijker! Congo- it, vertegenwoordigd door den heer odi Eetvelde, algemeen bestuurder der le werfe,,'andsche zaken, daartoe door den ndi' p gemachtigd, is de volgende over komst gesloten I. De Belgische Staat verbindt zich als leening, aan den Onafhankelijken Congostaat, eene som van 25 millioen frank voor te schieten, als volgt Vijf millioen frank aanstonds na de goedkeuring der Wetgeving en twee millioen frank 's jaars, gedurende tien jaren, te reken van deze eerste storting. Gedurende deze tien jaren zullen de aldus geleende sommen geenen intrest opbrengen. II. Zes maanden na den vervaldag van voormeld tienjarig tijdvak, zal de Belgische Staat, indien hij het geradig oordeelt, den Onafhankelijken Congostaat mogen inlijven met al zijne goederen, rechten en voordeden, gehecht aan de souvereinileit van dien Staat, zooals deze erkend en vastgesteld zijn, namelijk door de algemeene akte van Brussel en de verklaring van 2 Juli 1890 maar ook met last de verplichtingen van gezegden Slaat jegens derde personen over te ne men, de Vorst uitdrukkelijk alle vergoe ding weigerende voor de persoonlijke opofferingen, welke hij heeft gedaan. Eene wet zal hol hijzonder beheer rege len waaronder het grondgebied van den Congo alsdan zal geplaatst worden. III. Van mi af zal de Belgische Staat van den Onafhankelijken Congo staat al de inlichtingen bekomen welke hij wenschelijk zal oordeelen. over den huishoudelijken, handels- en gelde- lijken toestand van dezen laatste. Hij zal namelijk mededeeling kunnen vragen van de begrootingen van ontvangsten en uit gaven en van de opgaven der douanen, betreffende den in- en uitvoer. Deze mededeelingen moeten geen an der doel hebben dan het Belgisch gou vernement in te lichten en dit laatste zal zich hoegenaamd niet bemoeien met het bestuur van den Onafhankelijken Congo staat, die voortdurend slechts aan België zal gehecht zijn door de vereeniging van beide kronen op het hoofd van ééuen Vorst en Koning. Niettemin verbindt zich de Congostaat voortaan geene nieuwe leening aan te gaan, zonder toestemming van het Bel gisch gouvernement. IV. - Indien, na verloop van gemeld tijdvak, België moest beslissen de inlij ving van den Congostaat niet aaritene- men, zou de geleende som van 25 mil lioen, op het grootboek zijner schuld in geschreven, slechts eischbaar worden na een nieuw tijdverloop van tien jaren, doch zij zou intusschentijd eenen jaar- lijkschen intrest opbrengen van 3 1/2 ten honderd, betaalbaar per half jaar en zelfs voor het vervallen van dat tijdverloop zou de Onafhankelijke Congostaat gehou den zijn tot gedeeltelijke aflossingen te gebruiken al de sommen voort te komen van afstand van gronden of mijnen tot liet openbaar domein beboerende. Gedaan in dubbel te Brussel den 1 Juli 1890. A. Beernaert. Van Eetvelde. Het testament',van den Koning luidt als volgt Wij Leopold II, Koning der Belgen, Souverein van den Onafhankelijken Con gostaat Willende dat Ons geliefd Vaderland de vruchten geniete van het werk dat Wij sinds lange jaren, op afrikaansch grond gebied tot stand brengen met de edel moedige en verkleefde hulp van vele Belgen Overtuigd, dal wij aldus er liet onze toe bijdragen om aan België, indien het zulks wil, de voor zijnen handel en zijne nijverheid onontbeerlijke uitwegen te be zorgen en voor de bedrijvigheid zijner zonen nieuwe gewesten te openen ver klaren wij hierbij aan België te willen overlaten, na onze dood, al onzesouve- reine rechten op den Onafhankelijken Congostaat, zooals die rechten zijn er kend geworden door de verklaringen, overeenkomsten en tractaten sedert 1884 gesloten tusschen de vreemde mogend heden eenerzijds, de internationale ver eeniging van den Congo en den Onaf bankelijkcn Congostaat, anderzijds, als mede alle goederen, rechten en vourdee len aan die souvereiniteit verbonden. In afwachting dat de belgische wet gevende macht uitspraak hebbe gedaan over het aannemen mijner voorzegde schikkingen, zal de souvereiniteit te sa men uitgevoerd worden door den raad der drie bestuurders van den Onafhan kelijken Congostaat en door den alge- meenen gouverneur. Gedaan te Brussel, den 2 augusti 1889. {Gel.) LEOPOLD. 181Ö18DO. De inrichlingsraad der Waterloo-be- tooging, Gezien de Vlamingen Waterloo her dacht hebben, omdat, zoo als de staats minister J.-B. Nothomb het den 29 de cember 1832 in de Kamer zoo treffend zei <r Si la bataille de Waterloo avait été gagnée par la France, c'en élait fail pour longlemps de notre indépendanceet BruxeUes, au lieu d'etre la capitale de la Belgique, redevenait le chef lieu du dépar tement de la Dyle. Gezien dus de Vlamingen den verjaar dag van Waterloo enke! gevierd hebben, omdat de zegepraal, in 1815 door Belgen en Hollanders, Engelschen en Duitschers behaald.het zelfbestaan van België heelt gered Gezien bijgevolg die betooging van den 22 Juni geenszins tegen Frankrijk was gericht Gezien overigens de geschiedenis onzer betrekkingen met Frankrijk, door eeuwen heen, niet van aard is om de Belgen ver trouwen in te boezemen jegens de inzich ten onzer Zuiderburen Gezien inderdaad de Franschen acht- en-veertig malen in onze vredelievende gewesten zijn ingevallen, ten einde deze te overmeesteren, te weten 4 maal in de He eeuw, 5 maal in de 12e, 3 maal in de 13°, 11 maal in de 44e, 4 maal in de 15% 9 maal in de 16% 6 maal in de 17% 4 maal in de 18®, 2 maal in den eersten helft der 19® eeuw Gezien de fransche legers den belgi- schen bodem gedurende honderd-vijf en- twintig jaren in alle richtingen door kruist hebben Gezien in 1697 de fransche maarschalk de Villeroy onze aloude brabantsche stad Brussel, gedurende vier dagen en vier nachten beschoten heeft, zoo dat meer dan vier duizend huizen, waaronder het Broodhuis en zestien kerken, verbrand of door bet gesehut vernietigd werden Gezien Frankrijk, in den tweeden helft der zeventiende eeuw, een derde van ons vaderland ingepalmd heeft, te weten ganscli Artesïë. met het franschhatend Attrecht de vlaamsche steden Grevelin- ge, Boerburg, Bergen, Duinkerke, Belle de waalsche steden RijseJ, Douai, Kame- rijk, Lequesrioy, Landrecies en Avesnes Gezien onze fransche naburen van 1828 tot 1871, 15 maal getracht hebben België, geheel of gedeeltelijk, bij middel van diplomatische onderhandelingen in te lijven, te weten in 1828, in december 1830, in januari, in maart, in april en in augusti 1831, in 1848, in december 1851, in 1864, in 1866, in 1867, in 1869 en in 1871 Gezien Frankrijk, namelijk, in decem ber 1830, den afstand eischte van Luxem burg in januari 1831, van Philippeville en Mariënburgin maart 1831, van Bouillon Gezien in april 1831, Frankrijk aan Engeland voorstelde België tusschen beide te verdeelen Gezien den 12 augusti 1831, den heer de Talleyrand, Frankrijk's afgezant bij de Londensche Conferencie, aan den lieer von Bullow, gevolmachtigde van Pruisen verklaarde Que Leopold était une pauvre créature, incapable de régner; que les Beiges n'étaient qu'un tas de laches vagabonds, indignes d'etre indépendantsqu'aux difficultés nées du mouvement de Septembre, il n'y avail qu'une seule solution, savoir le partage de la Belgique en Ire la France, la Prusse et l'Angleterre, een voorstel dat even als de andere,met verontweerdiging door Pruisen en Engeland verworpen werd Gezien, in februari 1871, Thiers de belgische gewesten, tot \ergoeding voor Elzas-Lotliaringen aan Bismarck vroeg Gezien volgens eene verklaring dezer dagen in de duitsche Kamer afgelegd, Frankrijk nog onlangs, herhaalde malen, bij Duitschland heeft aangedrongen tot aanneming van Tbier's voorstel Gezien de Vlamingen evenwel niemand balen, maar bel belgische vaderland hertstochtelijk beminnen, Belgen zijn en Belgen willen blijven Gezien wij het ons ten plichte achten, onze medeburgers de waarheid te zeggen; Teekent ten krachtigste verzet aan tegen do houding van dagbladen en per sonen, wier franschdolheid, wier baat tegen Vlaanderen, in de hoogste mate verderfelijk is voor de vrijheid en de onafhankelijkheid van ons duurbaar va derland. De eerste Voorzitter, De dd. Schrijver, Mauritz Josson, adv. Pol. Gisteleire, adv. Bovenstaande manifest I is, onder den vorm van plakkaat, in alle steden en voorname gemeenten des lands aan geplakt geworden. Zullen de beknib- belaars van het Waterloo-leest beginnen te gevoelen wat zotte streek zij begaan hebben Oudanks bet verzet der oude doctri naire partij gaat de samenwerking der vooruitstrevende liberalen met de socia- listeu haren gang. Ten einde uit dien nieuwen toestand al het mogelijk nul te trekken heelt de Brusselsche Bond der Werkmanspartij maandag, in algemeene vergadering, de houding vastgesteld welke de socialisten in de aanstaande gemeento-kiezingen zullen aannemen. De vergadering heeft verklaard dat de partij er belang bij heeft hare grondbe ginsels te verspreiden in openbare bijeen komsten en vertegenwoordigers te heb- beu in de gekozene vergaderingen, op voorwaarde dat zij volkomen vrij zijn tegenover de andere parlijeu. Daar zij echter niet kannen gekozen worden zonder de medewerking der libe ralen, heeft de vergadering besloten zich diesaangaande met de liberalen te ver staan. Bijgevolg mogen de socialisten van Brussel en de voorsteden zich, tijdelijk en enkel voor de kiezingen, aansluiten bij andere politieke groepen, welke de herziening van art. 47 der Grondwet in hun program hebben opgenomen (al de Brusselsche liberalen zijn in dat geval). Deze aansluiting gebeurt echter op deze voorwaarde dal de socialisten zelve hunne kandidaten zullen aanduiden, dat deze door geenen poll van eene andere vereeniging moeten aangenomen worden en dal zij in 't openbaar zullen verklaren -het program van het socialisme aan te kleven alleenlijk zullen zij zich, als minimum, met een demokrntisch pro- gram, voor eene lijst van bondgenoot schap met de liberalen opgemaakt,mogen vergenoegen. Dus, leri gevolge van dit bondgenoot schap, zullen het de liberalen zijn, die, met voor de socialisten te steramen, deze zullen doen kiezen, want zonder de libe ralen kunnen zij niet gekozen worden. Alzoo geelt het liberalisme zijrie recht- slreeksche medewerking aan bet socia lisme. En dit genootschap wordt niet te Brussel alleen, maar overal gesloten. Ziedaar eeri politiek feit, hetwelk weer- dig is de algemeene aandacht te vesti gen. Brussel, Autwerpen, Gent, Dioant en La Louvièrezijn verplicht geweest maat regels te nemen tegen de langvingerij hunner bedienden vandaag is heide beurt van Doornik. In zitting van 5 Juli heeft de gemeen teraad der stad van meester Bara, den genaamden L. D.., gemeente-ontvanger sedert 1877, voor drie maanden in zijne bediening opgeschorst. De boeken en de kas van den Door- nikschen Engelbeen worden onderzocht door eenen Brusselsche» deskundige, die reeds verscheidene g»"ove onregelmatig heden en een te kort van 26,000 frank heeft ontdekt. Deze feiten en beslissing van den ge meenteraad hebben in Doornik eene groote opschudding verwekt. Tot hiertoe vinden de geuzenbladen, aangaande die zaak, dat zwijgen onverbeterlijk is. Ranchi, 16 Juni 1890. Eerwaarde Pater, Uw brief heeft mij een onuitsprekelijk genoegen verschaft, omdat ik steeds liet grootste belangstel in alles wal het Col lege, het Genootschap van Fr.-Xaverius en Aalst aangaat. Bovendien de Missi onaris, die te midden van een volk leeft, bij wien gevoelens des harten weinig ont wikkeld zijn, is dieper getroffen, mijns' dunkens, door de uitdrukking der gene genheid, die hem van elders, vooral uit zijn geboorteland toekomt, 't ls gelijk men zegt Des menscben harte moet In voor- en tegenspoed Een menscherihart ontmoeten. Sedert drie maanden ben ik le Ranchi gevestigd, niet om door liet woord, maar door het lijden de bekeeringder heidenen te bewerken 't is een apostolaat gelijk een ander, alhoewel het wat minder aan genaam is aan de natuur. Maar wat de Hemel beslist, is wel beslist niet waar Ik ben hier van dezelfde rlieumatische ziekte aangedaan, welke mij, over drie jaar gekwollen heeft te Aalst. Ge zoudt zeggen hoe is 't mogelijk te midden der stikkende hitte waarin gij u bevindt En 't is niettemin alzoo. Ik heb hier warmte genoeg binnens- en buitenshuis hebben wij in de schaduwe, 's nachts, 30 graden en, in den dag, 40 graden hitte, bijna genoeg om een kieken levendig te braden. Die uitnemende warmte is mijner kwaal gunstig geweest en sinds den 7 mei kan ik al mis lezen. Zeg aan mijne Xaveri- aneu, op wier gebeden ik reken en steun voor mijne Missie, dat P. Servais, ziek of gezond, ze niet vergeet en steeds even gelukkig tot verbreiding van 'i katholieke geloof. Bedank in mijnen naam, Eerw. Pater, mijn jongen vriend Georges, die mij Den Denderbode van den 17 mei gezonden heelt. Met innige belangstelling heb ik den N° gelezen en herlezen om liet schoon verhaal uwer bedevaart naar O. L.Y. van Lede. 'l Was alsof ik mij weder in 't midden uwer dappere Xaverianen be vond. en ik had bijna rouwkoop. Ik roep hen nog eens toe i Mannen, staat vast in uwe schoenen, op 'l pad der deugd- zaamheid Vooruit zonder vrees NVcest steeds den standaard van Fran- ciscus getrouw, en volgt immer de stem des harten van fffem, die uw Ge it nootschap zoo ieverig bestuurt, die u alle zondagen herhaalt: bidt, werkt en zijt deugdzaam, en u den aanstaanden hemel toonende, er bij voegt: Na het lijden Komt 't verblijden Onze missiën worden op zonderlinge wijze van den Heer gezegeud, dank aan al de gebeden en opofferingen, die te Aalst en elders gedaan werden. Doch de duivel heerscht nog als meester op vele plaatsen en leidt de bewoners van deze gewesten naar de ongelukkige eeuwig heid, als waren zij onredelijke dieren. Alle dagen hoor ik, op gestelde uur, liet geschal van een soort van hoorn ol trom pet, die de kinders bijeenroept om te samen een sacrificie (ol pudga) (aan den duivel) te gaan opdragen. Op dit tijdstip des jaars worden die sacrificiën zelfs meermaals daags hernieuwd. De over- groote warmte welke drie maanden duurt, is thans voorbij, en de tijd van 't aanhou dend regenen, die vier lange maanden duurt heeft aanvang genomen. Gedurende liet heet en droog seizoen is 'tonmogelijk vruchten der aarde te winnen alles wordt door de stralende zon verbrandt, en op 't veld staat zooveel als op mijne bloote hand. Nu begint dagelijks het water te vallen, en de natuur te herleven: t is voor ons de lente. De duivel profi teert ervan hij doet den Hindous geloo- ven dat zij bij hem menschensacrifieiën moeten opofferen om eenen rijken oogst te bekomen, en die ongelukkigen doen dit in de eenzame plaatsen, waar zij de eugelsche politie niet te vreezen hebben. De eenige vruchten der aarde, die zij kennen en winnen, bestaan in rijst ook is zij hun eenig voedsel. Zij eten slechts tweemaal daags,maar dat is genoeg om de lievige warmte. Aan de nieuwbekeerden worden alle sacrificiën streng verboden, maar wij zegenen hun zaaisel opdat God hunnen oogst zou gebenedijde» en hun het dagelijks voedsel verschaffen. Ziehier hoe de hindous den grond bewerken, welke uitnemend dor, hard is door de schrikkelijke droogte. Daartoe gebruiken zij een soort van ploeg, die door ossen getrokken wordt. De spade is hun onge- keud. De rijf is 't eenige werktuig waar van zij zich bedienen om den grond gelijk te maken. De mest om de rijst te doen groeien, is hier niet noodig, wijl de regen zoo vettig is dat er alles bovenmate opschiet in 't waterseizoen. Iets bijzonders in deze landstreek is dat de landbouw en de zwaarste arbeid door de vrouwen ook verricht worden: 't mansvolk rust of slaapt in den lommer, jaagt ol vischt tot zijn vermaak. Vraagt gij eenen werkman Men zal u eene vrouw zenden, die al arbeidende haar kind in eene hot opbaren rug draagt.Hebt gij bijv. eenen metserdiender noodig Een jonge meisje komt en verricht het werk. De vrouwen zijn hier ware slavin nen, die de godsdienst alleen uit haren beklagensweerdigen toestand kan trek ken, en tot de waardigheid verheffen, welke haar in de samenleving en den familiekring toebehoort. De vrouw wint per dag zeven centen en de man, als hij soms werkt verdient er acht En 't zijn die arme lieden, welke de Dikous aftrog gelen en verdrukken het medelijden is hun onbekend. Daaruit verstaat men dat zulk een volk naar den katholieken gods dienst snakt, die elkeen den plicht der wederzijdsche liefde oplegt, den eerbied aan de vrouw verschuldigd voorschrijft en ze behandelen doet als de gelijke des mans in de familie. Laatst kwamen hier te Ranchi over de honderd personen aan om kristenen te worden: negen dagen lang hadden zij, met een pakje rijst op den rug, te voet gegaan om onderwezen en gedoopt te worden Vergelijk dit met het gedrag van zekere katholieken, voor wie alles te lang of te moeielijk wordt, al er spraak is van 't bijwonen der goddelijke dien sten Zij zullen kijken voor Gods rech terstoel, wanneer deze hen met de Indi anen zal vergelijken. Eerw. Pater, bid, als 't u belieft, en doe bidden opdat de Heer zou voortgaan met onze zending te zegenen. Uw toegenege in Pr., St. SERVAIS, S. J. Dood ran M. Van Humbeeck. M. Van Humbeeck. oudminister van openbaar onderwijs, de vader der gevloekte ongelukswet van 1879, is op T einde der verledene week te Brussel overleden. Wij willen hier de woorden herinneren die hij, op eene vrijmetselaarsfeest ten jare 1864 uitsprak, en die hem den spot naam van Pietje den grafmaker deden verwerven. n Een lijk is op de wereld, dat den voor uitgang verspert dit lijk van het verledene ik zal het zonder onwegen met zijneti naam

De Denderbode | 1890 | | pagina 1