Oostacker. Allemaal dwergen Allerhande nieuws. noemen, is het catholicismusja,het catho- licismus is een lijk. DU lijk hebben trij vlak in het aangezicht gekeken. En zoo wij dit lijk nog niet gansch in zijnen grafkuil heb ben kunnen stoolen, hebben wij het er toch ten minste eenige stappen nader gebracht. Die uitslag is reeds merkwaardig. Even als alle kerkvervolgers verklaarde M. Van Humbeeck het catholicismus een lijk dat reeds aan den boord des grafs lag, doch even als zijne voorloopers is hij op zijne beurt van 't wereldtooneel ver dwenen en de Kerk leeft nog Nog duizend Van Humbeeck's mogen er komen en de Kerk zal nog niet begra ven zijn. De liberale drukpers meldt met blijk baar welbehagen dat M. Vau Humbeeck als vrijdenker is gestorven en als vrij denker is begraven. De Coutrier de Bruxelles verzekert ech ter dal in de wijk waar de gewezen mi nister gestorven is luidop het volgende wordt ge..egd Vier en twintig uren voor zijne dood zou de heer Van Humbeeck, zijn einde voelende naderen eu eindelijk alle men schelijk opzicht afleggende, dat alleen hem belet had den godsdienst zijner vade ren te belijden, uitgeroepen hebben Een priester Een priesterOm Godswil een priester De mannen der Loge waakten echter en verboden dat iemand eeuen priester zou gaau halen. De liberale bladen zegt de Counter zullen hel feit ongetwijfeld loochenen, doch dat belet niet dat het ie de wijk al gemeen wordt gezegtl. En velen van hen die bet zeggen verzekeren het vernomen te hebben van dienstboden, die in huis waren toen de heer Van Humbeeck op sierven lag. Moge hel feit waar zijn en de man die een onderwijs had ingericht om zielen aan de Kerk te ontrukken genade ge vonden hebben bij den Heer, bij Wien barmhartigheid en overvloedige verlos sing is. Rolin, te Cent Paul Leirens-Orban de Xivry, ie Aalst Paul Raepsaet, te Oude naarde en Louis Van llaelst, le St-Niko- iaas, raadsleden. Bij koninklijk besluit van 30 Juni is aan de stad Aalst een vijfde hulpgeld van fr. 3,047,99 verleend,voor 't bouwen van kaaimuren langsheen den Dender. WETGEVENDE KAMERS. Dijnsdag 11. is de buitengewone zittijd der Wetgevende Kamers geopend gewor den. Na de samenstelling van zijn bereel is de Senaat tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. De Volkskamer keurde vooreerst de geloofsbrieven der nieuwgekozen goed behalve dezen der heeren Warocqué en Gigot gekozen te Thuin en wier verkie zing betwist wordt. De beraadslagingen over deze kiezin- geu zullen slechts in den loop der aanst. week plaatsgrijpen. In zitting van dijnsdag gaf de heer Beernaerl lezing van eenen brief als ook van 't testament waarbij Z. M. den koning, den Vrijen Congostaat aan Belgie schenkt. Wij deelen hier hooger bedoeld testament meê. De Vergadering ving dan onmiddelijk de algemeene beraadslaging aan over 't wetsontwerp instellende een fonds van voorzorg en onderstand ten voordeele van slachtoffers van ongevallen bij den arbeid. Bedoeld wetsontwerp werd in zitting van Vrijdag aangenomen met 68 stemmen tegen 10 en 9 onthoudingen. Na de vraag om inlichtingen over den invoer der amerikaansche vee, door M. Cartuy- ■els hield de Kamer zich verder onledig mei de algemeene beraadslaging over 't wetsontwerp betrekkelijk de verval selling der levensmiddelen. lijke Harmonie ook in haren nieuwen tuniek niet. t Is heden wat anders dan ten tijde van 't weggeborsteld liberaal bestuur wanneer er dan een muziekfeest werd uitgeschreven, namen er gewotielijk ten hoogste een dozijn vreemde maatschap pijen aan deel. Een kiosk was alsdan voldoende eu om 6 ure des avonds bleef er niets meer over dat kon doen bemer ken dat er dien dag eene muziekfeest te Aalst gehouden werd. Onze iieeringdoende burgers, buiten dezen de Groote merkt bewonende, had den er dan geene duit profijt bij en nu heden dat er 5 kiosken waren, zijn er ook vijf kwartieren door bevoordeeligd geworden. Wij spraken met verschillige onzer herbergfers en allen beloofden zich over hunnen verkoop, maar jammer, voegden zij er bij, dal het zulk ongunstig weder was anders zou het nog wat anders geweest zijn. Meester Slim Slim uit Den Dendergalm vindt dat er bij de 78 vreemde maat schappijen veel kaf en weinig koorn te vinden is. Dat is een eerste complimen tje van 't liberaal orgaan cu dit doet ons voorzien dal hel in zijn nummer van zon dag aanst. den vreemdelingen welke aan onze Muziekfeest kwamen deelnemen, uit dankbaarheid en volgens gewoonte weer eene gansche wagenvracht belee- digingen, smaad en laster zal naar 'thoold slingeren.... Maar laat otvs hier niet lan ger bij stil blijven eu meester Slim Slim zijne gal maar uitbraken Theo. De Vidts, de bloemen en fruiten door M. Leo Gheeraerdtsde verschillige studiën door M. Hector De Craeckerenz. '■n de portretten in zwart krijt door M. Edmond Borreman algemeen zijn bewon derd geworden. Drukken wij ook de hoop uit dal die tentoonstelling zich jaarlijks zal vernieu wen en meer en meer ontwikkelen. Een lezer van een Fransch blad zond aan dit eene vergelijkende statistiek over de lengte van den mensch sinds 1610. Zijn de berekeningen van dien lezer juist, dan is bet mensebdom noodlottig veroordeeld binnen cenigcduizende jaren van het aardrijk te verdwijnen. In 1650 was de middelmatige lengte 4m75 in 1790, ira68in 1820, lm67 thans is zij slechts nog lm62. Bij middel dezer verhouding beweert de statistieker de lengte der mannen vast te stellen die sinds de schepping beston den, alsmede van die welke 4,000 jaren na Christus zullen leven. Volgens die berekeningen moet vader Adam zoo wat om10 gehad hebben fameuze grenadier zooals men ziet. Tijdens de geboorte van Christus had- de lieden eene gemiddelde lengte van 2m74 onder de regeering van Karei den Groote hadden zij nog eene lengte van 2ro6b. Binnen 2,000 jaren zullen onze nako melingen slechts nog 0m38 lengte hebben. Allemaal dwergen dus Doch het slimste van de zaak is dal de slotsom van dit alles hierop neerkomt, dal binnen eenige duizende jaren de men- schen zoo schrikkelijk klein zullen wezen dat zij noodzakelijk van den aardbodem zullen moeten verdwijnen. En dan zal alles voor goed gedaan wezen Si non e vero... RECHTERLIJKE KRONIJK. Belangrijk vonnis. Loten op termijn. Nietigverklaring.— De handelsrechtbank van Brussel heeft nietig en onwettig verklaard, alle overeenkomsten, betrekkelijk den ver koop van loten op termijn. De betrokken maatschappijen waren De Sociétè générale d'épargne et d'assu- rances M. Van Heuveswyn. De Epargne Nationale en haar opvol ger het Crédit Populaire. De overeenkomsten van de Sociélé généraleen M. Van Heuveswyn zijn nietig verklaard De overeenkomsten van de maatschap pij van M. Gigot zijn strijdig met de opeubare orde en zeden verklaard zij zijn eene ongeoorloofde leening. Hel is te hopen dat dit vonnis voortaan de oogeu zal openen aan de onnoozelaars die zich <ioor sommige verkoopers van lolen laten in de doeken doen. De vlaamsche Congregatie der Damen j en Jutvrouwen, welke door den E. P. Bogaerts wordt bestuurd, eu thans bij de duizend leden telt, heeft gedurende de kermisdagen hare jaarlijksche bedevaart gedaan naar O. L. V. van Oostacker. Die bedevaart, te midden der kermis feesten ondernomen, verdient gemeld te worden tot aller stichting. Wanneer wij voornamelijk die kristene jeugd met de uitgelatene jongheid verge lijken, wier losbandige gangen op deze dagen iedereen betreurt, moeten wij met elk weldenkend man bekennen dat de Congregatiën, vooral in onze tijden, al lernuttigst, ja meer dan ooit, noodzakelijk zijn geworden. 't Is immers in de Congregatie dat de jongheid aanleert het pad der deugd be wandelen, de eerbaarheid behouden, de huiselijke plichten vervullen, ?vader en moeder eerbiedigen e i bijstaan. Daar wordt zij van lieverlede opgeleid om eens die kristene en werkzame familien te vormen, welke voorde Aalstersche bur gerij de hoop der toekomst zijn. Mochten alle ouders dat wel begrijpen! Zij zouden dan zooveel bittere tranen niet storten voor hunne kinderen. KUNST- EN LETTERNIEUWS. Pater Damiaande apostel der meiaal schen, uil hel fransch van den z. eerw. h. Laussclier vertaald, en uitgegeven door F. Uien, te Diest. Prijs 40 cent. Een goed boekske dat wij onze katholieke huisgezinnen aanbevelen. WETTELIJLE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 6 juli zij- provinciale komiteiten van propagande ingesteld, voor het versprijden der huis houdscholen. Het komiteit der provincie Oost Vlaanderen is samengesteld uit Mevrouw R. de Kerchove d'Exaarde. le Gent, voorzitster mevrovwen de baronnes Peers, te Gent Karaiel De Bast Armellini, te GentVan Oudenhove- Botermarkt. Heden zaterdag werden 984 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7900 kilogr. Snelle verkoop. Burgerwacht. Nati onale Sehïjfscliïetïng. De Major-bevelhebber der Burgerwacht van Aalst brengt ter kennis dat de kaarten voor de Nationale Schijfschieting te Brus sel zullen afgeleverd worden aan de schieters ingeschreven op den stamboek der Burgerwacht, den Dijnsdag 125 .juli aanst. van o tot 6 uren 's na - middags, ten Bureele van den Staf' (Oude Stadhuis.) Deze kaarten zullen verder ook afgeleverd worden aan de schieters welke op den gestelden dag zouden be letsel hebben, ten huize van den heer August Meganck, adjudant-onderofficier, Kerkstraat. Onze Kermisfeesten. Slecht weder, bijna gedurige regen en windvlagen hebben onze Kermisfees ten grootelijks verhinderd. Ondanks dien tegenslag,is bet Festival van Zondag wel gelukt geweest. De ingeschrevene maat schappijen ten getalle van 78 waren, op t \ee na, allen op haren post. Van den voormiddag reeds brach ten de treinen ons een groot deel vreemde maatschappijen aan. De gewone treinen van 's middags en de bezondere treinen, 2 uit Brussel, 1 uit Cent en 1 uit Dendermonde, ver voerden eene menigte naar Aalst zoo er hier nog nooit eene gezien werd. Men verzekert ons dat de IJzerenweg meer dan 7000 reizigers naar Aalst bracht. Wanneer men etide vreemde gasten bij voegt die naar hier kwamen.'t zij te voet, 't zij bij rijtuig,magmenhet getal vreemde deelnemers aan onze feesten op ruim 10 duizend schatten. En had het weder gun stig geweest dan zou dit getal onbetwist baar nog met 2000 zijn vermeerderd ge worden, De Stoet welken op 'i statieplein werd gevormd, was om zoo te zeggen, zonder einde. Om er zich een gedacht te kun nen over maken, zullen wij doen bemer ken dat bij de lengte bad van de Nieuw- straat, de Keizerlijke Plaats en de Korte en Larige Zoutsiraten. Het was dus eene ketting van maatschappijen loopende langs die straten van de Groot merkt, kant der Nieuwstraat, naar de Groote merkt kant der Zoutstraat. Uit hoofde van slecht weder verscheen onze Konink- Dc prijsuitreiking voor rein heid en ordelijkheid der werkmans buizen heeft, maandag voormiddag, ter Groote Feestzaal des stadhuizes, met den gebruikelijken luister plaats gehad. Bij afwezigheid van den heer Bergemeester werd deze ceremonie voorgezeten door den heer schepen Leo Gheeraerdts, welke te de'.er gelegenheid eene puike rede- vo-ring uitsprak over de noodzakelijk heid van de reinheid in de werkmans huizen te bewaren,in 't belang van open bare gezondheid, gespaarzaamheid,huise lijk geluk en welvaart der gansche familie. De prijzen waren dit jaar buitengewoon schoon en talrijk en, naar wij vernemen, zal er in de toekomst nog meer uitbrei ding aan die heilzame instelling gegeven worden. Onze Paarden- en Vee- merkten des dijnsdags hebben ook veel door 't ongunstige weder geleden. De Paardenmerkt is iets verbeterd men telde uu ongeveer een 70tal koppen. De Veemarkt was zoo als gewoonelijk nog al goed voorzien. Onzes dunkens zouden de Paarden, Vee- en Verkensmerkten op de zelfde plaats moeten gehouden wor den. De verdeeling die thans bestaat,schijnt ons noodlottig voor de ontwikkeling onzer Paardei.merkt vooral. Ten einde alle belangen te vrijwaren zou men bet eene jaar deze merkten kunnen houden op 'i Esplanadeplein en 't andere jaar op de Houimerkt. De zeilde maatregel zou voor onze Jaarmerkt van St-Martinus, dienen genomen te worden. Wij roepen hierop de aandacht onzer Gemeentebe stuurders in, De groote Veldfeest in den hof der Koninklijke Harmonie is ook ter oorzake van 't slecht weder, tot mor gen Zondag 13 juli moeten uitgesteld worden zij zal goed of slecht weder plaats hebben. Een inkomgeld van 10 centiemen zal ten voordeele van 't Bureel van Wel dadigheid geheven worden. D© Kampstrijd voor twee- drijwielige trapwagens, Woensdag na middag op den Brusselsehen Steenweg gegeven, lokte ondanks het slecht weder talrijke nieuwsgierigen uitimmers hel was iels nieuws voor ons. Jammer dat de regen het aangewezene spoor deed veranderen en dat talrijke liefhebbers ter oorzake van 't slechte weder aan den kampstrijd geen deel konden nemen. Hel is te hopen dal er toekomende jaar op- uieuw zulk eenen kampstrijd zal uitge schreven worden en dat de liefhebbers alsdan honderd maal talrijker zullen op treden. Ilet Concert des avonds door liet Fanfaarkorps der Pupillenschool had in vollen regen plaats en deze feest was dus, om zoo te zeggen,volkomen mislukt. Waarlijk spijtig, want de jeugdige kunst minnaars hadden hun best gedaan om de Aalstenaars op de puike uitvoering van verschillige muziekstukkeu te vergasten. Donderdag avond had de regen, tijde lijk opgehouden en lukte liet Concert gegeven door onze Koninklijke Harmonie beFer. Eene talrijke menigte verdrong zich op de Groote merkt. Onnoodig bijna er bij te voegeu, dat de uilvoering der verschillige muziekstuk ken onberispelijk was en ter eere 3lrekt van den kundigen meester,den heer F. L. Vanden Bogaerde, onder wiens leiding onze Koninklijke Harmonie met vasten en verzekerden stap op 't moeielijk pad der kunst roemrijk vooruitgaat. De Tentoonstelling van Schoone Kunsten, welke wij aan het initiatief van den heer Schepen Leo Gheeraerdts verschuldigd zijn, was hoogst belangrijk. Algemeen juicht men dit goede gedacht van den heer Schepen toe, omdat liet 't beste middel is tot aan moediging en bevordering der Schoone Kunsten in onze stad. Het is ons onmogelijk bier te handelen over de kunstwaarde der tentoongestelde gewrochten zeggen wy nogthans dat de portretten geuchil&fd door den heer Geene ergerlijke baldadigheden of vechtpartijen zijn gedurende de kermis dagen hestatigd geworden. Nogthans met spijt moeten wij doen opmerken, dat onze Stedelijke Politie machteloos schijnt, tegen het zingen of liever huilen van vuile ontstichtende, ja, onzedelijke liedjes langs de strateu en waaraan zekere slawellen eenen toon bijzetten die eenen grenadier zouden doen blozen! Foore. De heer Van Caene- ghem met zijnen gansch nieuwen troep van de beroemdste artisten der wereld zal hier nog slechts 4 dagen verblijven, namelijk, Zondag, Maandag, Dijnsdag en Woensdag de sluiting. Dagelijks des avonds groote voorstellingen van goo chelarij, magnetism, kunsttoeren, Panto mime, enz. enz. en in den dag kinder- vertooningen. Wij mogen onze medebur gers verzekeren dat, onder betrek der deltigheid eu zedelijkheid, de voorstellin gen van M. Yan Caeneghem niets tc wenschen laten en zij ze dus in volle vertrouwen met hunne kinderen mogen bijwonen. Tentoonstelling van Luik. Wij herinneren aan on/e lezers dat de Kunst- en Nijverheids Tentoonstelling van Luik geopend is sedert 3 Juli. Zij duurt tot den 30 Sep tember. Volgens de plaatselijke bladen bekomt de Tentoonstelling den grootsten bijval. De Belgische Nijverheid is er waardig vertegenwoordigd en de afdeeling van schoone kunsten is zeer merkwaardig. Er worden Concerten gegeven, alle dagen van 3 tot 6 uren. De iugangprijs is 30 centiemen 's Woensdags en 's Zaterdags betaald men een frank. De koning heeft van wege den provincieraad van Oost-Vlaanderen be richt ontvangen, dat deze raad bestolen beeft, eene som van 30,000 fr. te schen ken aan het werk des konings, ten voordeele der slachtoffers van den ar beid. Ten gevolge der onachtzaamheid van eenen drogist bad er te Brussel eeu groot ongelijk kunnen voorvallen. Eene dame wilde hare spirituslamp aansteken toen deze eensklaps ontplofte en hare kleeren in brand slak. Snel wikkelde zij zich in een beddedeken en kon alzoo de vlammen uildooven. Uit bet onderzoek bleek, dat de drogist naphle gegeven had in plaats van spiritus. Verdwijningen. De verdwijningen zijn tegenwoordig te Brussel aan de orde van den dag. Behalve het meisje, waarover wij reeds meermalen spraken, melden de dagbla den der hoofdstad nog de volgende Een veertienjarige jongen, die eene bestraffing van zijne ouders han ontvan gen, is sedert zondag uit zijne woning verdwenen. Eenen persoon van 41 jaren, getrouwd en huisvader, heeft men sedert acht dagen niet meer in de echtelijke woning gezien. Eindelijk wordt een plafonueerder ver mist, die verleden zaterdag, na zijn weekloon ontvangen te hebben, met zijne werkgezellen een glas bier ging drinken eu sedert dan niet meer gezien werd. 'l Moet recht aangenaam zijn, Brussel coeur et cerveau deel te maken van de politie. Ten bewijze het volgende. Een straatkeerder in stadsdienst ver maakte zich, met bij middel van zijnen hessem, slijk te sprenkelen op de kleeren der vooorbijgangers en gangsters. Deze spraken de politie aan. Een agent komt ter plaatse en deze wil den moedwilligen straatkeerder tot de orde roepen, voor alle antwoord slaat deze den agent met den bessem inhetaangezicht. Door eenen collega geholpen, brengt hij den moed willigen kerel naar den amigo, gevolgd van eene groep vriendelijke ketjes, die den gardeville nog uitlachen en ongelijk geven. Men weet dat de gemeentebesturen van Brussel en voorsteden niet tot ak koord konden komen om ter gelegenheid der Nationale Feesten eene algemeene schoolrevue ie houden. Om deze nu locli op de eene of andere manier te bekomen, stelde een radikaal blad voor al de leerlingen van al de ge meentescholen van Brussel en voorsteden de leerlingen der atheneums en middel bare scholen, de studenten der brussel- sche lloogeschool en deputaties van scholen uit geheel het land, in den lijk stoet van M.Van Humbeeck te doen gaan. Ware het niet noodig ook eenige depu- latiën verarmde gemeenten naast de leden van het beruchte schoolenkwest eene plaats in den stoet aan te bieden. Zondag namiddag kwam een per soon, wonende Cour Stevens, Rooigem- straal te Gent, dronken thuis. Hij zond zijne vrouw tweemaal om vleesch, dat hij opat, tussclien het eten, jenever drin kende. Toen zijn maal geëindigd was, zond bij nogmaals om eene pint jenever, die hij onmiddelijk ledigde. Het gevolg van dit overmatig drankmisbruik is dat de man 's nachts overleed. Hij was vader van drie kinderen en in La Lys als arbei der werkzaam. Maandag avond, rond 9 ure, ont stond er twist iu eene danszaal aan de Dampoort (Kleinen Dok) te Gent. Een der twistmakers werd door de politie aangehouden te midden der Dampoort- straat achtervolgde de broeder van den twistzoeker, dié opgebracht werd, de politie en wierp eenen kassei naar den agent. De kassei kwam ongelukkiglijk te recht op het hoofd van den poliliebe diende, die ten gronde stortte en erg bluedend naar het hospitaal werd gedra gen. De naam van den agent, die thans opsterven ligt is Daele. Do toestand van den agent is volgens de geneesheeren hulpeloos. De genaamde Vlieghe, van Avel- gliem, had dezer dagen in den nacht gekrakeeld met eenige dronken makkers; men was aan 't vechten geraakt en don derdag morgend is de ongelukkige ten gevolge van de slagen, die hij gekregen had, bezweken. Rampzalige dronken schap. De genaamde Ivo De W.., wonende wijk Daasdonck, te Sleidinge, vervoerde donderdag, 3 dezer,een kalf op eene kar. Op eens ïs het peerd op hol gegaan, men weet niet te wel hoe, De W... is van de kar gestuikt, een wiel is hem over 't lichaam geloopen en heeft hem eene ribbe gebroken en inwendig ge kneusd. Den vrijdag was zijn toestand zoo ver slecht dat men liera berechte. Tot nu toe is zijn toestand bedenkelijk. Een kind, dat ook op de kar zat, is er i;elukkiglijk opgebleven en heeft geen etsel bekomen. Dinsdag moest te St-Nikolaas de plechtige ter aardeoesielling plaats heb ben van den lieer A. De Bondt. Te dier gelegenheid was er in den gang van het tuis des overledenen eene rouwkapel opgericht. Naar bet schijnt moeter eenen kandelaar omgevallen zijn, en alzoo bet vuur aan de rouwsieraden hebben mede gedeeld. Een dichte rook vervulde althans geheele rouwkapel, en ware hel niet dat de bedienden het vuur tijdig konden be- meestereu, dan had men wellicht droeve feiten te betreuren gehad. De lijkkist was in eenen hoek reeds gansch zwart verbrand de priesters die gekomen waren om het lijk af te halen, zijn niet tot in de rouwkapel kunnen geraken. Ware deze laatste in de zaal opgericht geweest, dan had het vuur zich hoogst waarschijnlijk spoedig aan het gansche gebouw medegedeeld. Men zal licht begrijpen welken pijn lijken indruk dit droevig geval op de menigte maakte, die gekomen was om aan de begrafenis deel te nemen. Drama in zee. De oostendsche sloep Jaennette Mathilde, patroon Maen- houdt, is den 24 het tooneel geweest van een treurig drama. Een lid der bemanning, de genaamde P. Verlaeke, had in korten tijd, zijn vader, zijn broeder en zijn sclioonbroêr verloren. Allen verdronken iu zee. De arme visscher was treurig en het gedacht van zelfmoord vervolgde hem onophoudelijk, totdat hij den 24 juni al leen aan dek zijnde, ongemerkt ver dween. Is de ongelukkige over boord gespron gen Is hij door eene golf van dek gesla gen Men weet bet niet, doch het laatste wordt zoowel als het eerste veronder stelt. Verlaeke laat eene weduwe en zes kin deren na. De toestand van M. Lekeux. den bankier van Waver, op wien zijn bediende Renard eene moordpoging pleegde, is nog altijd slecht. Renard, die insgelijks erg gekwetst is, heeft nog geene enkele ondervraging ondergaa Men denkt dat hij zijne wonde niet over leven zal. De oorzaak van het drama is tot nu toe nog niet gekend. De liberalen, die altijd beweeren dat zij in hunne rangen niemand dulden op wien maar het minste vermoeden ka wegen, hebben te Thuin in de kiezing e herstemming openlijk den heer Gijmt ondersteund, ofschoon hij voorzitter was van de maatschappij Crédit Populaire die zich bezig hield met stadsloten op krediet en op grooten intrest te verkoo- pen. De Patriote heeft Gigot aangeklaagd en deze heefl tegen het katholiek blad een proces voorlaster ingespannen. Geheel de geuzenpers was eenparig om het katholiek blad eenen eerloozert lasteraar le noemen en Gigot tol iu de wolken te verheffen. Nu is het Crédit populaire door de koophandelsrechtbank veroordeeld en zijne kontrakten zijn nietig verklaard de feiten, door den Patriote aangeklaagd, zijn dus echt bevonden en de geuzerij zit met haren Gigot, die eene echte valeur d l'eau geworden is, op den nek. Zal zij nu den man, over wiens kiezing de Kamer nog moet beslissen of zij geldig of ongeldig is, den man wiens naam te Thuin eene liberale vlag was, overboord werpen of verdedigen Wij zullen zien in geval is het te laat om hem zoo mar eenvoudig weg van den hals te schudden. De prins van Monaco te Spa. Een week of twee geleden stapte een jonge ling van deftig voorkomen,dragende eene vreemde decoratie in het knopsgat, af in eeu hotel van Spa. Hij zegde den bode of intendent te zijn van prins Karei van Monaco, voor wien bij een geschikt ver- blijl kwam gereed maken. Akkoord werd gemaakt met verhuur ders van rijtuigen, van eene villa, zadel- peerden werden besteld en de intendent liet ook niet na de noodige kleedsels te doen maken, ten einde in goeden staat te zijn wanneer de vorst moest aankomen. Eensklaps op een schoonen dag der erledene week was de schoone inten dent, zonder de komst van den prins af wachten, de plaat gepoetst. Men heelt hein echter te Verviers achterhaald en... de gevangenis gestoken. Een aai dig schepencollege. In eene gemeente der provincie is een bur gemeester, die te Luik woont, 10 kilo meters van zijne gemeente. De eerste schepen bewoont ook het grondgebied van Luik op 8 kilometers afstand. En de tweede schepen woont ook op het grondgebied van eene andere ge meente namelijk van Herstal,doch slechts één kilometer van zijn gemeentehuis. Nu hebben de twee eersten de afstel ling van den derde gevraagd, op grond dat bij de gemeenteniet bewoont, welke hij meê bestiert Op hun eigen denken zij niet. Een nieuw geweer, zonder poeder of panhoedje (piston). Wij leven in de eeuw van vooruitgang. Wanneer men de nieuwsbladen der laatste jaren overleost en ziet wat al verbeteringen er gebracht werden aan alle soorten van oorlogstuig of beter moordtuig slaat men er waarlijk verbluft van. Wij hadden reeds poeder zonder knal en poeder zonder rook, maar nu hebben wij een geweer schietende zonder poe der. Eeu reeds beroemde uitvinder de beer Paul Giffard heeft aan de Handels kamer van Saint-Etienne, in Frankrijk een wezenlijk wonder van wapenkunde aangeboden. Het is een jachtgeweer, werkende zonder poeder of panhoedje. Poederen panhoedje zijn vervangen door eene vluchtige vloeistof, die wanneer het in eeu gesloten celletje valt achter het werptuig, of het lood, oogenblikkelijk vervliegt, eene aanzienlijke drukking te weeg brengt en alzoo de noodige werp- kracht verkrijgt. Deze vloeistof is een smeltende gaz. Zij is opgesloten in eene stalen kardoes voorzien van eene openingsklep. Door op eenen trekker te duwen gaat de klep open en het schot gaat af. De kardoes bevat honderd gram vloeistof, Een derde gram is voldoende om in eeu jachtge weer de werpkracht te ontwikkelen. Met Je zelfde kardoes kan men dus 300 maal schieten. Na elk schot legt men iu den zijkant van het wapen de lading lood of den kogel. Het is klaar dat men, mei een werktuig van herhaling, eene ononder- brokene reeks ladingen voor bet celletje van vervlieging zou kunnen brengen. De verwarming is in dergelijk wapen niet meer te vreezen. Het schot verre van den loop te verwarmen, verkoelt hem integendeel. Wat waarlijk zonderling mag genoemd worden is dat de smeltende gaz, eens tot haren oorspronkelijken staat terugbracht niet oogenblikkelijk meer vervliegt. Het werptuig wordt zeer zachtjes uit den loop gedrevenen verkrijgt slechts zijne snelheid wanneer het er uit vliegt. De knal gelijkt bijzonder goed aan de zen van eene champagneflesch, die men ontkurkt. Het is een doof gerucht, dat oogenblikkelijk verdwenen is. Zij veroor zaakt noch vlam, noch rook. Het wapen wordt natuurlijk niet het minste besmet. De vloeistof wasemt eeneu aangenamen geur uit, terwijl ze vervliegt. Zij heeft dus hoegenaamd geene gelijkenis met bet Oostenrijksche poeder zonder rook, dat verleden jaar de schut ters, bij een aanhoudend vuren, bijna verslikte. De samenstelling der vluchtige gaz, zegt de lieer Paul Giffard, is niet verkre gen door ontledingen. Zij is veranderlijk volgens de uitslagen die men zoekt, wat denken laat, dat ze weldra hij de oor logswapens zal toegepast worden, te meer daar de werpingskracht nog zeer veel kan vergroot worden door het bij voegen van reeds gekende nieuwe ele menten. Ook is de prijs dezer gaz onbeduidend. Het is toch te veronderstellen dat de mo^ dellen van hel geweer Giffard, van 8, 10 en 12 millimeters, uitmuntende onder- richtingwapens zullen zijn voor de leger korpsen. Aldus zouden de schietoefenin gen zonder groote kosten kunnen ver menigvuldigd worden. In de voorwaarden, die de uitvinding des heeren Giffard aanbiedt, mag ze waar lijk aanzienlijk genoemd worden. De be roemde man heeft dus voorzeker de hooge belooning wel verdiend, die de handelskamer van Saint-Etienne hem ge schonken heeft. Hij ontving den prijs van 10,000 fr. en eene gouden medaiie. Te Parijs zullen eerstdaags, voor een bevoegd publiek, oefeningen plaats heb ben met verschillende jacht- en schiet geweren, die allen volgens de nieuwe uitvinding zullen gemaakt zijn. In eenige dagen zal het dus waarschijnlijk niet meer mogelijk zijn te loochenen dat de liedendaagsclie werpleer eenen geduch- ten mededinger gevonden heeft. Gunstige gevolgen van 't drankmis bruik. Dat het misbruik van sterken drank voor de menschen nuttig kan zijn heeft men lot hiertoe nog niet geweien. Doch de ondervinding heeft geleerd dat muizentarwe, vergif", vallen, plios- phoor,niet zoo doelmatig zijn om de mui zen te vernielen als de genever. Hebt ge last van deze knaagdierkens, verleid hen met brood in genever ge doopt en ge zult ze 's morgends allen dood vinden ten gevolge van het mis bruik van sterkeu drank. Waarlijk, alle kwaad heeft zijn goed

De Denderbode | 1890 | | pagina 2