NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 20 Juli 1890, 10 centiemen per nummer. 44sU Jaar N. 2481. ABONNEMENTPRIJS J ANNONCENPRIJS I ANTIQUITEITEN. De Margarine voor de Volkskamer. School van beschaving. DE DENDER-BODE jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen- De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijtt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque saam. ASLST, 19 JULI 1890 Politiek overzicht. Onder den tilel Francais et Beiges en Afrique schrijft M. Deloncle in den Siècle, een artikel waarin hij de overeen komst tusschen Belgie en Congo ten zeerste roemt. Fransche Kamer. De toestand van hel kabinet. Vieze Breughels toch, die Franschen. Woensdag werpen zij den minister van financiën,de commissie der begrooting en de begroot ingzelf over boord en donderdag zetten zij de bespreking van het wetsont werp op de rechtslreeksche belastingen voort, alsof er niets voorgevallen ware. De regeering, die woensdag de verda ging vroeg, deed donderdag alsof zij niets gevraagd had. Wat was er dan gebeurd De ministerraad had den toestand on derzocht, in 't leven geroepen door de stemming van liet amendement Say. Aan gezien de commissie van begrooting van oordeel was de bespreking voort te zetten, besloot de regeering dit voorbeeld te volgen. Maar het is daarom niet minder waar dat M. Rouvier veel van zijne pluimen in den strijd gelaten heeft. Wissmannen Borcherl over dekatholteke zendelingen. Wissmann's gunstige be oordeeling der katholieke missiën in Oost-Afrika, in tegenstelling met die der protestantsche zendelingen, wordt thans ook door Oscar Borchert, een lid der Emin-pacha-expeditie van dr Peters in Nat. Zeitung bevestigd. 't Is onbetwistbaar zegt hij dat bij de inboorlingen de katholieke mission- narissen ver-uit de grootste achting genie ten en den meeslen invloed hebben, en dus ook voor het vervolg de beste kanzen op welslagen aanbieden. En bij nauwlet tende waarneming is mij gebleken, dat dit welslagen der katholieke missiën niet voorvloeit uit hare langdurige werkzaam heid, maar veeleer uit de wijze waarop zij werken. Tot troost voor de protestansche zen dingsgenootschappen voegt Borchert erbij, dat hij te Ngao, in Wapokomoland, aan de Beneden-Tana, een protestant- schen zendingspost van Neukirchen heeft aangetroffen, over de welken zijn oordeel betrekkelijk gunstig is. Een en ander geeft den bestuurder Schroder van de Evang. Missionsgesell- schaft te Berlijn aanleiding om openlijk en met allen nadruk op eene grondige hervorming van het protestantsche zen dingswezen aan te dringen, volgens Wissmann's recept labora el ora, in de plaats van ora et labora, omdat de neger eerst dan ontvankelijk zal zijn voor de leer der godsdienstige waarheden, wan neer hij vooraf aan arbeid, orde en tucht zal gewend zijn. DE KOOPMAN 1* Vervolg. Goraud Catvinhiac was in ccn der ellendigste dorpen van Cantal geboren. Na achtereenvolgens schoorsteenveger, scharenslijper, waterdrager, paraplukoopman geneest te zijn, verbond hij zich op vijf-en-twintigjarigen leeftijd aan een eerzaam Israëliet, Samuel Blonck genaamd. De tijden zou den wel heel slecht hebben moeten zijn, zoo de zaken dezer twee mannen niet mcêgcloopen waren, inenten een Jood en een Auvergnaat, die hunne Deze beoordeeling over de katholieke zendelingen is van eene onschatbare weerde, des te meer daar zij vloeit uit den mond van protestanten, De Paus in Rome. - De Osservatore Romano bevestigt de nauwkeurigheid vart de tijding als zou de H. Vader builen het Vatikaan gekomen zijn. Het blad vermindert echter het belang dat aan deze gebeurtenis wordt gehecht. Aan de National Zeitung wordt in dato van 16 dezer uit Rome het volgeude be richt dat wij eveneens onder voorbehoud meëdeelen De rijtoer, welke de Paus buiten het Vaticaan heeft ondernomen, is de eerste welke een Paus sedert 1870 heeft gedaan en is derhalve eene groote politieke ge beurtenis, die voornamelijk het onder werp der gesprekken is in alle romeinsche kringen. Zelfs op het Vaticaan was eenieder er over verbaasd niemand ook heeft voor af iets geweten van 's Pausen voornemen om zich buiten het Vaticaan te begeven. Ook Mgr Angeli, die Leo XIII vergezelde, was er diep door verrast. Toen de Paus den koetsier bevel gaf door de Portono della Fondamenia te rijden en door het Cancello de! Musei (het hekken, dat de kunstverzamelingen van het Vaticaan afsluit) weer binnen te rijden, waagde Mgr Angeli te zeggen a Hoe is dat mogelijk Men moet dan op het italiaansche grondgebied komen Leo XIII antwoordde hierop Het zou erger zijn, indien hetturksch grondgebied ware. Nog eens, dit alles ten titel van inlich ting en hier verder deelen wij volledige bijzonderheden meê. De Voce della Verita loochent stellig dat de grond,waarover de H. Vader reed, italiaansche grond was. Het is dezelfde waarover Paus Pius IX herhaaldelijk met geheel zijn hof is overgegaan. De Paus op italiaansch grondgebied De Gaulois ontvangt van zijnen corres pondent uit Rome het volgende tele gram De kleine verlaten weg, woensdag door den H. Vader gevolgd, is besloten tusschen het park en de hoven van 't Va ticaan en de basiliek van St-Pieters langs den kant van het graf van Benedictus XIV Deze weg kan als onzijdig grondgebied beschouwd worden. Van een anderen kant heeft een pre laat, die Leo XIII zeer nabij komt, gezegd dat Z. II. doorliet toonen van zijn gezond uitzicht aan de Romeinen, eene plechtige logenstraffing heeft willen geven aan de geruchten, die hem als stervende voor stellen. Verder belang heeft het incident niet. De Gaulois heeft inlichtingen genomen bij de nunciatuur, en de nuncius heeft hem verklaard dat hij hem volle toelating gaf het nieuws te logenstraffen, 't welk geheel is uit de lucht gegrepen. kapitalen, hun talent en hunne rechtschapenheid samengevoegden, moesten slagen. Na drie jaren bezaten Samuel en Géraud het eerste magazijn van antiquiteiten te Toulouse. Bij hen kwamen deoud- heidkenners en rijke liefhebbers van Emails van Limoges, Delftsch aardewerk, gebakken aardewerk van Palissy, oude tapijten met staande schering, meubels van Boule, vcnctiaanschc spiegels, Byzan- tynschc, middelceuwschc en rcnaissance-kistjcs, iueunabels, elzeviers, enz. enz. koopen. Samuel hield zich enkel met verkoopen bezig en Géraud deed niets dan koopen zoo vulde de eene den anderen op bewondorenswaardigen wijze aan. Samuel had somwijlen voor duizend franks voor werpen verkocht die Géraud voor vijftig franks had weten meester te worden. Door dergelijke mazzels te maken, werden de scbachelaars rijk. Dc compagnons bezaten, naar men zeide, elk meer dan twee honderd duizend francs. Géraud Calvinhiac gaf niet meer uit dan toen hij paraplukoopman was. Hij middagmaalde voor2 fr. en ontbeet voor 1,50, den wijn en de koffie er onder begrepen. Zijn costuum bestond, winter en zomer door. uit broek, vest en jas van donkergroen ka toen fluweel. Menigmaal werd hij door rijke klan ten voor zijn eigen bediende aangezien. Dit vond hij grappig, in plaat* van verncdaremd. Ja, men Wij deelen hier hooger de geruchtma kende tijding meê, welke woensdag door Wolffs telegraaf-agentschap, op gezag der Agenzia Slefani, over Duitschland verspreid werd. Germania en andere katholieke bladeu namen het nieuws niet op; ook de Kreuz- zeitung, vertrouwde de zaak niet goed,en meende dat nadere ophelderingen dien den afgewacht te worden en dat men vooral, al had wezenlijk den Paus voor het eerst sinds 1870 het Vatikaan veria ten, niet al te optimistische verwachtin gen,betreffende eene verzoening tusschen Paus en koning, aan die omstandigheid moest vastknoopen. Dat was in elk geval een zeer verstan dig voorbehoud. Ook de conservatieve Reichsbole meendein lietnieuwske slechts een uit kwaadwilligheid voortkomend be richt te moeten zien, daar anders.... de fictie der pauselijke gevangenschap zou vervallen En inderdaad bevatte de berlijnsche Post woensdag avond reeds een telegram uit Rome, meldende dat de Voce della Verita het bericht, als zou de Paus bij zijnen wandelrit van dijnsdag voormiddag italiaansch grondgebied betreden hebben, uitdrukkelijk loochent. Het bedoelde ter rein is door Pius IX en zijn geheel hof herhaaldelijk betreden. Dat belette echter de National Zeitung niet het hatelijk nieuws ir, de wereld te strooien, dat wij hooger hebben meege deeld, onder het noodige voorbehoud. De geheele zaak komt hierop neêrDe Paus had, op het plein der Belvedere van het Vaticaan, in het werkhuis van den beeldhouwer Aureli het plaastermodel van een beeld van den H. Thomas van Aquinen bezichtigd, 't welk, in marmer gehouwen, eene plaats zal krijgen in de vaticaansche bibliotheek. Het is een ge schenk van de seminariën en katholieke instellingen,bij gelegenheid van 'sPausen gouden priesterfeest. De H. Vader had zich bij hetbestudee- ren van hel model wat lang opgehouden en liet daarom, bij het terugrijden, den korteren weg nemen, die ook Pius IX dikwijls gevolgd heeft. Ziedaar alles Maar juist de groote ophef, dien de li berale pers van dit eenvoudig feit maakt, bewijst ten duidelijkste, hoe geerne men den Paus het Vaticaan zou zien verlaten, om hem, door het betreden van den wil lekeurig bezetten grond, de berooving van den H. Stoel, als ware het, te doen bekrachtigen. De Monde ontvangt van haren bericht gever uit Rome de stellige bevestiging, dat de Paus bet Vaticaansche grondge bied niet verlaten beeft. Hoogst genomen kan Z. H. slechts op neutraal grondgebied zijn geweest,schrijft men uit Rome aan den Gaulois. De post der italiaansche Carabinieri ligt juist over den post der pauselijke zouaven, maar de weg zelf is geen italiaansche grond. In de diplomatische wereld hecht men geen de minste beteekenis aan het ge beurde het is alleen de pers van Crispi, die er munt uit poogt te slaan. Het is heel natuurlijk dat de italiaanscne solda ten, die zich daar bij toeval bevonden, de wapens presenteerden en nog natuurlijker dat de H. Vader dezen blijk van eerbied door zijne zegening beantwoordde. Zitting van 15 Juli 1890. De heer De Sadeleer. Een punt door het wetsontwerp aange roerd en waarbij de nationale landbouw een levendig belang heeft, is de verval- sching der boter bij middel van marga rine. 't Wordt dringend noodig dat be drog te beteugelen. Men vergete inder daad niet dat de boternijverheid eene van de voornaamste des lauds is men kan ze met de veefokkerij gelijk stellen, waarvan de waarde van bet kapitaal voor Betgië op 450 millioen berekend wordt. Het wetsontwerp is ingegeven door wat men in Duitschland heeft gedaan en men deed wel aldus te handelen maar terwijl de straffen in Duitschland zeer streng zijn, zullen degenen die in Belgie bedrog plegen, slechts aan politiestraffen blootslaan dat is niet genoeg. De 'regeëring zal maatregelen nemen om aan liet publiek toe te laten onder scheid to maken tusschen boter en mar garine. Men zal opschriften boven de margarine plaatsen men zal den aard der margarine in de ladingsbrieven da delijk moeten te kennen gevenEr bestaat trouwens geen vernuftiger bedrog dan de vermenging van boter en margarine. Een scheikundige heeft mij onlangs ver klaard dat de vermenging moeielijk kan ontdekt worden indien er min dan 25 t. h. margarine in is. Men zal dus eerst en vooral de werk tuigen der scheikundige laboratoriums moeten verbeteren en vermenigvuldigen en de plaatselijke besturen aanzetten en toelagen schenken om de scheikundige proefnemingen aan te moedigen. Ik meen overigens dat dit ook het voornemen der regeeriug is. In andere landen heeft men allerlei moeilijkheden te bekampen gehad voor aleer in het vak dat ons onledig houdt iels volledigs te bekomen. Zelfs in Duitschland, waar de wetenschap zulke vorderingen heeft opgemaakt, is men er nog niet in gelukt doelmatig en met ze kerheid scheikundige proeven te nemen wanneer er niet eene bepaalde hoeveel heid margarine in de boter is gemengd. Dit gaat zooverre dat de jury van zeke ren wedstrijd in Hamburg gehouden, margarine bekroond heeft als natuurlijke boter (Gelach). In Amerika, te New- York, heeft een mededinger dertien sta len van boter ten toon gesteld, zonder dat de jury kon vinden dat het kunstboter was, ofschoon de tentoonstelier eene premie van 1,000 dollars had uitgeloofd voor hem die 't bedrog zou ontdekken. zou Item eene almocs hebben kunnen aanbieden, zonder hem daartoe te kwetsen. Toch zou hij liet koperen of zilveren geldstukje, dal deze verachting had vergezeld, niet aangenomen hebben. Iels an ders was het, als hij voor twintig franks kon koo pen, wat honderd franks waard was; iets anders was het, een stuiver te ontvaDgen, waarop men gceu recht heeft. Dit was ten minst de zedclcer der twee compagnons. Van zijne vroegere beroepen had dc Auvergnaat den smaak en dc behoefte om voetreisjes te maken, behouden. Hij wijdde derhalve zelfs toen hij rijk geworden was, twee of drij maanden in 't jaar aan het te voet doorloopen van de eene of andere Fransche provincie. De groote en zelfs dc kleine steden versmadende, of ze ten minste slckhts door trekkende, bezocht hij de vlekken, de dorpen en gehuchten, waar op dat tijdstip nog verscheidene ouderwctsche voorwerpen hewaard werden,welker eigenaars dc waarde niet kenden. Wat had hij al mooie koopjes gedaan Het was op een dezer rei zen dat hij op den weg gekomen was waar wij hem achtergelaten hebben. Hoe moeilijk dc wegen ook zijn, een volharden reiziger komt wel waar hij wezen wil Géraud kwam dus eindelijk aan de schuilplaats, die hij sedert twee urcu zocht. Deze schuilplaats,was niets anders dan de hoeve La Roche. De Arabier die dc woestijn doorkruist, begroet de frissche bron met geen dankbaarder vreugde. De koopman duwde de dc deur open. ging de kleine binnenplaats over, lichte dc klink van de voordeur op en trad het vertrek binnen, dat wij boven beschreven hebben. Goeden dag zeide hij, ik ben zoo vrij u voor geld en goede woorden ecu plaats bij het vuur te verzoeken. Ecu blik, dien bij iu dc kamer wierp, toonde hem aan dat dc huiselijke toestand met dezen luchligcn toon niet overeenstemde. Hjj voegde er derhalve met al de zalving, waertoc zijne stem in slaat was bij Gij hebt zieken, naar ik zie, dat is lcclijk 1 Gezondheid is de b< ootstc schat en ziekte het ergste kwaad. Terwijl hij deze aphorismen tea beste gaf, zette hij zich zonder complimenten aan den haard neer op de plaats, die de kinderen, door dc komst van een vreemdeling opgeschrikt,zoocven hadden open gelaten. Wat ccn hondenweer, zegde hij ik geloof niet, dat ik zoolang ik leef, ooit zulk een stortbu' op miju lijf gehad heb. Hij overdreef niet het water stroomde van tijnc kleedcren. Met reden denkt de achtbare verslag gever dat de regeering verplicht is op gansch bijzondere wijze tusschen te ko men, wat de margarine betreftimmers, deze kan doodelijke kiemen bevatten, die hoogst schadelijk kunnen zijn voor de openbare gezondheid, daar zij gemaakt wordt met gesmolten vet dikwijls voorts- komende van zieke beesten zoo een pro fessor der Hoogeschool van Luik bet doet kennen. Volgens mij is het wetsontwerp onvol ledig, omdat het de fabrieken van marga rine niet genoeg doet bewaken. Ik weet niet of dat punt door latere bepalingen zal geregeld worden, maar mij duukt dat dit zou moeten gebeuren. De margarine krijgen wij meestal uit Holland. Onze landbouwers hebben ge vraagd dat boter en margarine door de douane zouden onderzocht worden en met een fiscaal recht belast. Indien men wist dat er aan de grens toezicht geoe fend wordt, dan zou dit in elk geval eene heilzame waarschuwing zijn. In zekere landen bestaat er een vergunningsrecht voor den verkoop van margarine. De regeering zal oordeelen ol dergelijke maatregel moet genomen worden. Niemand zal betwisten dat onze boter nijverheid in eenen zeer treurigen toe stand verkeert. De statistieken zijn hier ontegensprekelijk. In 1870 vervoerde België, naar don vreemde voor 14,201,000 fr. boter. In 1880 voor -14,742,000 fr. Dit cijfer valt in 1884 op 12,232,000 fr. en in 1887, 1888, 1889 op een weinig meer dan 9 millioen. Op tien jaren is er dan eene verminde ring in den uitvoer van 5 millioen. Terzelfder tijd vermeerdert de invoer van jaar tot jaar.Hij beliep lot9,749,000 fr. in 1870, klimt tot 22,236,000 fr. in 1887 in 1888 tot 26.u82,000 fr. en eindelijk in 1889 tot het verbazend cijfer van 31,184,000 fr. Het middencijfer van prijs was 3 fr. iu 1870 3 fr. 20 in 1880 en voorde laat ste jaren slechts 2 fr. 60 c. Onze landbouwers hebben dus te strij den met de vreemde concurrentie, de vermindering van uitvoer en de verlaging der prijzen. Op de markt van Londen zijn wij door de landen van Noorder-Europa reeds verdrongen. Deregeering moet dus maat regelen nemen, waar onze landbouwers haar diep erkentelijk voor zullen zijn. In zitting van woensdag antwoordde de heer Minister op deze redevoering welke hij zeer belangrijk noemde dat de strengste maatregelen zullen genomen worden zoo voor het toezicht der fabri catie als voor den handel der margarine en hare vermenging met natuurlijke bo ter. Verder dat beneven de provinciale laboratoriums die zullen ingericht wor den er ten minsten een zal zijn in de hoofdplaats van ieder arrondissementen dat hij aan de sleden toelagen zal scheu ken voor deze inrichting. Nieuwe pogingen zullen ook gepleegd wor den om de scheikundigen aan te moe- Ge zult kou vatten, zeide de eerzame pachter. Daar hangt een oude mantel, tot op den draad toe versleten, maar zindelijk en droog, gij zoudt wijs doen hem m de plaats van uw jas aan te trekken. Goed zeide dc reiziger, ik ben niet van plan eene kou op te trekken. Terwijl Caivinbirc den donkergroenen jas voor den grijzen mantel had verwisseld, had Pierre Matthicu een gehcelcn takkebos op het vuur ge worpen. Dc vlam knetterde vroolijk en flikkerend. Het is hier beter dan op den weg, zeide dc reiziger met een zucht van voldoening. Maar dat is gecne reden, om op zijne lauweren tc gaan rus ten. Zeg mij eens vriend, hoever is het van hier naar Saint Lauruut Zes kilometers rekent men. Goed als ik nu binnen ccn half uur vertrek, zal ik nog vroeg genoeg komen om van den post wagen gebruik tc maken. Want de duivel hale mij als ik weer tc voet ga. Hij voegde erbij Zijt gij eigenaar of pachter van dit boeltje Ik ben pachter, mijnheer. Dat dacht ik wel, en de zaken gaan niet,zooals gij wel zoudt willen, niet waar t Uwe stallen zijn ook» door dc veeziekte geteisterd en uw oogst door digen en de vervalsching der boter meer en meer te ontdekken. De fiscale maatregelen aan de grenzen nemen worden bestudeerd in het departement van Landbouw. Indien men de voorstanders van het militarisme moest gelooven, dan zouden de ouders, in plaats van met schrik hunne zonen naar het leger te zien ver trekken, moeten blij zijn, dat zij in die school van beschaving worden opge nomen. Volgens die matinen,worden onze boe renjongens maar beschaafde menschen met eenige jaren bij den troep te zijn en krijgen zij er geen andere dan nuttige ze durven niet zeggen stichtende dat klinkt te kwezelachtig voorbeelden van wege de onder-officieren, onder wier, onmiddelijke leiding zij geplaatst zija. Reeds menigmalen hebben wij daarte gen opgemerkt dat men, in den omtrek van de kazerne, eene soort van huizen aantreft, die zeer goed de zeden en ge woonten schetsen welke in de kazerne heerschen. In de nabijheid van kerken vindt men gewoonlijk winkels van gebedenboeken ofj paternosters niet ver van de scho len zal men winkels van papier en schoolbehoeften, ook wel van fruit en snoeperijen aantreffen. Dat duidt aan welke voorwerpen het meest behooren tot het verbruik der bezoekers van beide soorten van gestichten. Indien men dus ziet dat zekere huizen, waarvan de naam alleen walg verwekt, bij voorkeur rond de kazernen gevestigd worden, wat beduidt dat Een voorbeeld van die soort van be schaving werd ons dezer dagen op de korrektionneele rechtbank van Antwer pen geleverd. De beschuldigden waren twee vrou wen. De eene was eigenares van de soort van huizen waarvan wij hooger spreken de andere was hare huurster die, bij wete der eigenares, een hotel of café hield, waar men minderjarige meisjes binnenlokt en tot drinken aanzet, om ze daarna aan het zedenbederf over te leve ren. De bezonderste getuige was de onder- kommissaris van politie Schmidt die, on der andere, de volgende verklaring afleg de Die huizen worden meestal bezoccht door onder-officieren. En die getuigenis werd bevestigd door het feit dat verscheidene onder-officieren, 't is te zeggen beschaven onzer boeren jongens, als getuigen waren gedagveerd en dat, op bevel van den voorzitter, hunne getuigenis met gesloten deuren werd afgelegd.» En 't is tegenover dergelijke feiten dat men durft spotten met den schrik der ouders, die hunne zonen naar het leger den hagel vernield, niet waar zonder dc ziekte te rekenen, liet ergste van alle kwaad. Ja, watznl men >n zeggen Geduld, geduld, maar iedere stand heeft zijne bezwaren. Ik ben koopman, maar geloof me, daar is ook alles geen goud wat er blinkt. Bankroeten, slappe tijden, dat zijn onze veeziekten en hagelbuien. Maar ik spreek van dingen, waarin ge geen belang stelt. Laat zien, hebt ge soms nog wat oud aardewerk, wat oud koper of een ouder- wetsch meubel te verkoopen Ik ben een rom- melkoopman. - Hier is niets, zeide de boer, van wat g(j zoekt; k(jk maar overal rond. Calvinhiac stond op eu ging de keuken en de twee belendende vertrekken rond, terwijl hij da bedden, de kasten, het vaatwerk, de haard ijzers, enz. opnam. Dat is alles hé zeide hij. Er is nog wel eene oude kist in de schuur, zei de boer, die wij gebruikten om haver in te bewaren, toen wij nog kippen hadden. Laat zien, zeide de koopman. Beiden gingen naar de schuur. Wordt voortgwet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1