t Landbouw. Kiezing van Thuin. KaatsspelHoutmarkt Allerhande nieuws. 2ien gaan cn dat men den persoonlijken en algemeenen krijgsdienst aan de be volking voorstelt als eene weldaad welke men haar wil bewijzen De geuzenpers, die beweert de groote verdedigster ie zijn van de openbare ze delijkheid, veinst van tijd tot tijd dat de kloosterlingen, die in hunne orde eenen anderen naam aannemen, daardoor voor de wet verborgen zijn en dat hunne bur gerlijke namen en hoedanigheden onbe kend zijn aan de overheid. Dat is eene dwaling, welke wij meer maals bebben weerlegd. De kloosterlin gen zijn allen, van den eersten tot den laatsten, met hunne burgerlijke namen en hoedanigheden, opgeschreven in de bevolkings-registers hunner verblijf plaats. Daarentegen is uit bovengemeld proces en uit de verklaring van den onder- kommissaris gebleken dat, in het huis waarvan sprake een heel zooike meisjes werden ontdekt, die daar woon den en niet op de boeken der bevolking wa ren ingeschreven. Indien onze geusche zedenmeesters zich wat min met de kloosters bezighiel den, maar meer in den omtrek der ka zernen op jacht gingen, zij zouden zoo dikwijls niet met ledige weitaseh te huis komen. De leerlingen der Afdeeling van Land bouw en Boomteelt, uit onze Bisschop pelijke Middelbare School deden Donder dag een belangrijk uilstapje naarBorsbeke en Burst, aldus beantwoordende aan de vriendelijke uitnoodiging van den acht baren lieer Landbouwkundige Paul De Vuyst. Deze lieer had insgelijks de land- bouwklassen van de Ileeren Josephieten te Geeraardsbergen en van 't Gesticht van Sottegem uitgenoodigd. Beide scho len waren er door een groot getal leer lingen vertegenwoordigd. Onder het ge leide van den Heer De Vuyst, vergezeld door de Heeren Vernieuwen, hoofd-be- ambte van 't ministerie van Landbouw, Nyssens, bestuurder van 't laboratorium van Gent. en een afgeveerdigde van 't Ja- poneesche Landbouw ministerie trok de bende studenten met hunne meesters vooreerst naar den proeftuin van den Heer Ingenieur De Vuyst, die er ter plaats gedurende omtrent twee uren over de verschillige geteelde planten handel de Eene zeer nuttige en levers aange name aanschouwingsles voor de jeugdige landbouwers. M. Nyssens besprak daarna de ontlediging van den akkergrond te weten, de manier op dewelke men een staal tot onderzoek moet opnemen, de uitslagen dezer ontlediging en de toepas sing ervan in de teelt. Hij raadde ten slotte het beproeven van den grond aan door de teelt in potten, zooals de heer De Vuyst, te werke gaat. Na eene weldoende verversching de talrijke aanwezigen mild door den heer De Vuyst aangeboden, in 't frissche lom mer van zijnen praclitigen lusthot, hoo- ren wij vervolgens, eene interessante voordracht van den Heer Beaulieu, land bouwingenieur, over dehoedanigheden en kenteekenen eener goede melkkoe, met model onder d' oogen melkspiegel en buikaders, werden bijzonder opmerk zaam gemaakt. Eene verrassing In 't open veld staat de gansche expeditie op eens voor eenen goed aangeleiden proeftuin Een land bouwer, van eenvoudig voorkomen, die de avondlessen voor volwassenen van den heer Versnickt volgt, is er de eige naar van en beantwoordt duidelijk en kundig de vragen hem door de leeraars over zijne proeven gesteld, wellicht al eens met 't inzicht vanhembotte stellen. Doch onze landbouwer toont door nauw keurige antwoorden dat hij ook er iets van weet. Van hier door 't rijke veld naar 't hof van M. Dooreman, burge meester van Burst. Er komt een onweêr- ken op en juist op tijd treden wij de prachtige ruime hoeve binnen als regen donder en bliksem losbersten. Het inzicht was, hier, benevens een bezoek aan de welbezorgde stallen, de melkbewerkingen bij te wonen die hier met de verbeterde werktuigen van 't Gouvernement tot proef gedaan worden, door de juffers Sidonie Tanghe en Celina IVHaese, beide leermeesteressen der nieuwe melkschool van Wevelghem bij Kortrijk. Jammer het ".veder was on gunstig Intussehen geeft de achtbare heer Vernieuwen eene belangrijke en keurige voordracht over samenwerking in melkerij en geeft als voorbeeld wal hij in d'omslreken van Vilvoorde heeft kunnen te weeg brengen in dien zin. Al de leden van de profijten der samenwerking gelijk- kelijk doen genieten en er geene per soonlijke geldkwestie in zien uit chris- tene liefde en niet uit eigen baatzucht werken iets voor den min bevoorrech ten eventnensch doen zulks zijn de prin ciepen der Coopérative zooals ze den achtbaren Conferencier verslaat, 't is tijd voor den trein hoewel wij de volledige melkbewerkingen met den melkafroomer de tonkern en den kneder hadden willen bijwonen. Er was ook nog eene voor dracht van den Heer Van Lierde, van Sottegem, over den Boomgaard aange kondigd 't slecht weder heeft ze belet. Eene korte aanschouwing van den middenpuntvliedende afroomer, en daar- meê op reis. Deze bewerkingen en de vergelijkende uilslagen beschrijven wij wellicht in een verder nummer. Veel ge zien, veei geleerd. D. L. De Commissie gelast met het onder zoek der kiezing van Thuin heeft haar verslag neêrgelegd. Ter oorzake van eene vroegere misrekening had men eerst aangekondigd, dat de twee liberalen MM. Warocqué en Gigot zouden gekozen ver klaard worden. Bij nader onderzoek heeft men den uit slag der kiezing vastgesteld als volt Geldige stemmen2,313 Volstrekte meerderheid 1,137 MM. Warocqué 1,138 Derbaix 1,155 de Cnraman 1,119 Gigot 1,115 Bij gevolg stelt de commissie voor M. Warocqué gekozen te verklaren en tot eene herslemming over te gaan tusschen de twee katholieke kandidaten, MM. Derbaix en de Caramanprins van Chi- may. M. Gigot is dus afgekookt. M. De Reine liberaal van Doornijk, heeft met de katholieke leden meêgestemd. De be raadslaging over de besluitselen van 't verslag der Cummissie is, op voorstel van M. Bara, lot donderdag der aanst. week verschoven. De kiezing van dep heer Gigot, te Thuin, is door de onderzoekscommissie ongeldig verklaard, met vijl stemmen legen ééne. De geuzenbladen noemen die beslissing eenparig een partijaanslagmaar verzwij gen zorgvuldig dat een der leden die tegen de geldigheid der kiezing van den heer Gigot heeft gestemd,niemand anders is dan de liberale heer Dereine, volks vertegenwoordiger van Doornik. De Gazelle gaat zelfs zoover te zeggen dat de heer Grosfils, die alleen voor de geldigheid heeft gestemd, het eenig libe raal lid der kommissie was. Hadden wij dan geen gelijk te zeggen dat het dutsen zijn die de waar heid over de hedendaagsche voorvallen in de liberale gazetten zouden gaan zoe ken Een vriendenhand heeft ons de vol gende dichtjes uit den ouden tijd toever trouwd en wij verhaasten ons ze aan onze geachte lezers meê te deelen in de hoop dat velen er versterking,ten ver troosting zullen bij vinden Ziet dezen slegten hals Verliaesten hier' zyn schreden, Op dat het kruys hem niet Zou vallen op zijn' leden. 'T is al verloren moeyt, Al liep gy nog zoo styf, De kruyssen zitten u Te dapper op het !yf. Spaert toch, 6 goeden Bloed! Uw lichaem en uw' voeten, Is 't dat g' ontloopt een kruys, Gy zult er twee ontmoeten. Den schrik is zelf een kruys, Eu zoo vervaerd te zyn Als gy een kruysken vind, Dat is een dobbel' pyn. Daerom wilt wyzer zyn, En geêrn 't kruys aenveêrden Dat God u zenden zal, En houd het zelve in weêrden. - Want 't kruys is uw geluk, Vereerd door 't dierbaar bloed, Dat ons de helle sluyl En d'hemel open doel. Elk huysken heeft zyn kruysken, Ook kluys en cel Maer elk huysken draegt zyn kruysken Niet even wel. Zoo wie zyn kruysken wel ontfangt En minnelyk ontbaelt, Zal van zyn kruysken zyn bedankt En rykelyk betaeld. Al slaat u God in geld en goed, In naam en faam, In vleesch en bloed. En laat den moed niet zinken Want 't moet hier wezen wel bezuerd. Zeer net zyn, en wel ge3chuerd. Dat ceuwelyk zal blinken 1 Het Congres der Maatschappelijke Werken dat dit jaar te Luik zal gehouden worden van 7 tot 10 September, belooft eenen grooten bijval te genieten. De tweede afdeeling, die als weder- landsche afdeeling ingericht is, zal de wederlandsche maatregels onderzoeken welke lot bescherming der werkende klas kunnen genomen worden door Z. E. de graaf Bloeme, de welgekende oosten- rijksche Staatsman, en zal ouder hare verslaggevers tellen de uitstekendste ge leerden in maatschappelijke zaken, onder ander M. Decurtins, lid van den Zwit- sersche Bondsraad, de man die de eerste het gedacht opgevat heeft van eene inter nationale wetgeving op het werk. VVij zullen in 't korte in de gelegenheid zijn liet programma te geven van deze afdee ling, wier werkzaamheden ongetwijfeld veel opgang zullen maken. Het Congres van 1890 zal eene katho lieke betooging van het grootste belang zijn. Men verstaat over de noodzakelijk heid van te beraadslagen over het maat schappelijk vraagstuk dat het gewichtigst is van onzen lijd. Ook zullen de vreem delingen van naam en gezag te Luik aan wezigzijn. Reeds van nu is de bijtreding toegezegd van hooggeplaatste geestelijken van Engeland, Frankrijk en Pruisen. Amerika zelf zal vertegenwoordigd zijn. De werklieden zullen kunnen zien waar hunne beste vrieuden zyn. Senaat. De liooge Vergadering heeft het wetsontwerp betrekkelijk de stichting van een fonds van voorzorg en onderstand ten voordeelevan slachtoffers van ongevallen van den arbeid aangeno men met 39 stemmen tegen 1 en vier onthoudingen. De olkskamei'.na de aanvul lende kredieten voor 1889 en 1890 en het wetsontwerp van kwijtschelding van straf ten voordeele van de weerspannigen en achterblijvers van 't Belgisch leger met eenparigheid aangenomen te hebben, is overgegaan tot de tweede stemming over de vervalsching der eetwaren,welk wets ontwerp werd goedgekeurd met 79 stem men tegen 8 en 3 onthoudingen. Zondag 20 Juli 1890. Om 10 1/2 ure voormiddag, Ferd. De Wolf, tegen Ch. Claus. Om 2 ure namiddag, L. Ghysseus. (Erembodegem), tegen Alf. Vermeeren, (Baasrode). Om 3 ure, L. Coppens, (llaaltert), tegen Fr. Vertneiren, (MoerzekeJ. Om 4 ure, B. Janssens, (Meire), tegen Denis Cooreman, (Herdersem). Botermarkt. Heden zaterdag werden 870 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6975 kilogr. Snelle verkoop. Koophandels - Recht bank van Aalst.Bij de kiezing welke donderdag lest, 17 dezer, alhier heeft plaats gehad, zijn benoemd gewor den Tot Rechters MM. Paul Leirens, nij- veraar, en Willem De Smedt, koopman in hoppe, den eersten met 50 stemmen, den tweeden met 49 stemmen. Tot Rechter-plaatsvervanger M. Ama- tus Van der Smissen, koopman in hoppe, met 50 stemmen. "Verloren op zondag 6 juli eene zwarte lederen portefolie zonder waarde, inhoudende eenige papieren. De eerlijke vinder wordt verzocht dezelve ten Bureele van Politie te willen neêrleggen. Jeugdige dieven. Door ■onze Politie is proces-verbaal opgesteld tegen verscheidene jeugdige dieven. Een van hen, bijgenaamd Tatje Meganck, is reeds verwezen tol zes maanden opslui ting in 't bedelaarsbuis van hoogstraten. Aalgt-Mijlbeek. Zekere Constaminus De Smet van Nieuwerker- ken, dienstknecht bij M. Muylaert, land bouwer te Aaist-Mijlbeko was verleden maandag op zijnen draai gegaan, in an dere woorden, hij liep Kledden. In den namiddag geraakte hij in een gevecht en kwam rond 10 ure des avonds in staat van dronkenschap thuis. Rond 2 ure des nachts werden zijne meesters eenen brandreuk gewaar, stonden op en bevonden dat de kleeren van hunnen dienstknecht De Smet aan het branden waren. Dadelijk werd het vuur geblusclit. De Smet lag op den vloer neven zijn bed uitgestrekt. Des morgens bleef hij in den zelfden toestand liggen en iets meer dan dronkenschap vermoedende, ont bood men den heer De Nayer, genees heer, welke bestatigde dat de lijder ver scheidene ribben gebroken had en zijne onmiddelijke overvoering naar 't hospi taal bevool. Den volgenden nacht over leed de ongelukkige De Smet zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekomen. Hoe of op welke wijze dit slachtoffer van de dronkenschap verscheidene ribben had gebroken, weet niemand te verha len. Daar de wezenlijke oorzaak dezer dood niet gekend was, werd het Gerecht er van verwittigd. Donderdag kwam het Parket vergezeld door de wetsdoktors Poirier en Verstappen naar hier en eene lijkschouwing werd bevolen. Deze lijk schouwing heeft bewezen dat de onge lukkige De Smet is overleden ten gevol ge van eenen bloedsopdrang naar de berssens. Onweder. Donderdag na middag, rond 5 ure, heefteen verschrik kelijk onweder boven onze streek gewoed. Gelukkiglijk was liet van korten duur. Drij vreeselijke donderslagen lieten zich hooren en de bliksem viel op ver schillige plaatsen. In onze stad werden verscheidene schouwpijpera afgeslagen of erg beschadigd. Van vele huizen wer den de dakpannen afgeworpen. In den tuin der Nationale Bank is een oude hooge peerlaar aan splinters geslagen geworden. Op onze buitenwijken.Mijlbeek en Schaarbeek werden versoheidene hoornen ontworteld, gekloven of garisch vervrongen. Te Schaarbeek, Gentsche- steenweg, aan onze grensscheiding met de gemeente Erpe, is het huis bewoond door P. Sergeant, herbergier en koop man in fruit, ten gronde afgebrand. Te Nieuwerkerken, op den Dries, is ook omtrent 4 uren namiddag, het huis met gansch de inboedel van Domien De Sadeleer de prooi der vlammen gewor den. Alles was verzekerd. Uit alle de omliggende gemeenten meldt men ons verwoestingen aan boomgewassen, veldvruchten en wonin gen door het onweder van donderdag veroorzaakt. Tijdens het onweêr is te YVe'.teren de donder gevallen, nevens eenen landman, die te schuilen stond onder eenen gela den wagen vlas. De man is er gelukkig- lijk met den schrik van algekomeu. Te St-Lievens-Essche is bij het on weder een droevig ongeluk gebeurd. De donder heeft dan genaamden Jozef Van Wyndale getroffen en op den slag gedood. Een persoon die hem vergezelde heeft meer dan een kwaartuurs builen kennis gelegen. Verscheidene boomen werden ontwor teld en omgeslagen. Eene vrouw, die van de Bijloke te Gent kwam, wonende in de huizen van Rombaut, buiten de Brugschepoort,werd door den weerlicht blind geslagen. Of zij blind zal blijven is aftewachten. 't Was donderdag namiddag de derde dag der koersen op St-Denijsplein te Gent. Eene overgroote menigte had zich naar het Koersplein begeven. Het onweer brak los juist voor den laatsten loop strijd. Men kan zich geen gedacht maken van de verwarring die ontstond. Gelijk men wel kan denken was het onmogelijk voor de toeschouwers eene schuilplaats te vinden tegen den regen, 't Een vluchtte langs hier 't anderlangs daar. Bij hon derden personen,nergens geene toevlucht ziende, gingen te midden van het plein staan, daar-zij bevreesd waren onder de boomen te gaan schuilen. Men verbeeldde zich de toestand dier personen, in het vlakke veld, te midden van onophoudend donderen en weerlichten, van rukwinden en stortregen. In eenen oogenblik lagen al de tentjes omver van drankverkoopers, enz., staande op den linker kant van 't plein. Een enkel hebben eenige personen kun nen recht houden welke er onder eene schuilplaats waren gaan zoeken. Hoeden zijn bij dozijnen in de luchl geslingerd en niet terug gevonden. Zware spillen en toppen werden uit populieren boomen gerukt, en op de renbaan geslingerd en zelfs tot ver op het plein. Niemand die op verren afstand omtrent de populieren dierf komen. Men kan denken boe de terugkeer, na zulk weer,i s geweest. De meesten druipende van bet nat de frissche toiletten heel en gansch bedor ven dan het plousen der voetgangers in het slijk. Te Sottegem, in liet Strijpenstraatje, is een meisje van 7 jaren terwijl zij in een hoekje van de huisplaats haren boter ham at door den bliksem gedood gewor den. Door eene kleine scheur in den muur drong het hemelvuur in de kamer van een aanpalend huis er. ontnam er het leven van Sidonie Machtelings welke be zig was met handschoenen te naaien. Een kindje van vier weken dat in de wieg te slapen lag is ongedeerd geble ven. De ongelukkige vrouw laat twee kin deren, een van 3 jaren en 1 van vier we ken achter. Haar echtgenoot die in Frank rijk woont is van T verschrikkelijk onge luk verwittigd geworden. De donder is teNevele op den kerkto ren gevallen en heeft groote schade aan gericht men schat ze op 15 honderd fr. Gelukkig is er geen brand geweest. Ook nog zijn de schouw en het dak van liet huis van den heer Lodewijk Buysse afge waaid. Een boom in den Oostbroek is door den donder getroffen. Het onweder heeft te Erwetegem erge schade aan de te lande staande vruchten veroorzaakt. Verscheidene boomen wer den omvergeslingerd. Te Geerardsbergen is, zoo men ons verzekert de telegrafist in de Statie door den bliksem getroffen en op den slag gedood geworden. Een allerliefst onweer heeft woens dag avond te Luik plaats gehad vergezeld van zware regenvlagen. Te Tilff was heet echter nog verschrikkelijker, daar vielen hagelsteenen, echte ijsbrokken, van 10 tot 15 grammen zwaar en zoo groot als eieren. Het water der Maas was met schuim bedekt en de visschen sprongen boven het water. De schaê aan oogst en gebouwen teweeg gebracht, is onbere kenbaar. Verleden zondag had te Santbergen een gevecht plaats tusschen twee aardo- werkers. Een der vechters heeft zijnen tegenstrever eenen messteek ioegebracht, welke hem op de plaats deed dood val len. De moordenaar is op de vlucht. Een half dozijn liberalen uit don Provincialen Raad van Antwerpen heb ben God uit het adres aan den Koning willen sfemmen. Die liberale slimmerik ken willen van den,volgens hen,gewezen God niet meer hooren die zich in alle ge val toch met hun wereldje nimmer moet bekommeren. De wilde zwijnen zijn dit jaar in Luxemburg zoo talrijk, dal de inwoners van Grupont de jagersmaatschappij ver zocht hebben, zondag eene klopjacht in te richten. Dio ongenoodigde gasten doen veel schaê aan de veldvruchten, vooral de aardappelen De oorzaak van den buiteBgewonen toevloed van die dieren is de groota boeveelheid muizen, eene zeer gezochte lekkernij voor hen. Daar zij nu ile aardappelvelden het gemakke lijkst kunnen omwroeten, zijn bel ook deze die het meest van hen te lijden heb ben. Op de kermis van Recogrn- ontstond er twist in eene herberg. Onder bet ge* vecht dat volgde werd zekeren Raison op den grond geworpen en een der vech ters stampte hem met hiel zijner laars het hoold te pletteren. De moordenaar is aangehouden. Dc brandstichter van Doornijk is met zijne misdaden herbegonnen. Zondag nacht, tusschen 11 cn 12 ure, barste er brand uit op eene groote hoeve, welke reeds vroeger in brand ge stoken werd. Thans wprd er gelukkig slechts eene overgroote slrooimijl vernield. Een brandstichter had voor bet plegeu zijner misdaad den dag gekozen, op wel ken de pompiers feest hielden. Een hoeveknecht is aangehouden. Dinsdag namiddag, rond 4 ure,reed een zwaar geladen wagen bespannen met 3 stevige paarden, voorbij den put n. 2 van Houssu te La Louvière. Eensklaps gingen de paarden op bol en ijlden met eene dolle snelheid de groote baan op. De voorbijgangers liepen verschrikt weg. Op den oogenblik dat het gespan tegen een ander rijtuig dat op den weg stond, ging botsen, snelde de heer Dour let, bestuurder der dagwerken in de koolmij' nen van Houssu toe en wierp zich voor paarden. Alhoewel hij een tiental meters ver medegesleept werd gelukte hij er toch in de paarden tot stand te brengen, met gevaar van het leven erbij te verlie zen. Doodstraf in Congo. Een brus- selsch blad ontvangt eenen brief uit Bom.*, waarin melding gemaakt wordt van het volgende feit N'Soendi Lassangha was opperhoofd van een dorp. vier mijlen ten noorden van Boma. In de maand juli van verleden jaar werd door den belgischen officier Debergh eene expeditie ingericht met liet doel, hem aan te houden, op last van het openbaar ministerie der rechtbank vau Boma. De poging mislukte even als eene tweede. Eindelijk werd bij in Masjombé gevangen. Beschuldigd en vervolgd voor ver= scheidene moorden, onder ander voor moord op een ander opperhoofd, werd N'Soendi voor de rechtbank gebracht, bestaande uit MM. DeSaegiier, Schne- belc en Verschelde, procureur Baert en Fischer, griffier, en ter dood veroor deeld. N'Soendi ging in beroepende beroeps- rechtbank bekrachtigde hel vonnis. De doodstraf had den 2 juni plaats. De veroordeelde was in zijne laatste oogenblikken bijgestaan door eenen pater der fransehe missie, door welken hij zich het doopsel liet toedienen. De ongelukkige scheen zeer aangedaan toen hij de toebereidselen tot de dood straf zag en de rechters met hoogen hoed, habiet en witten halsdas in zijne cel kwamen, om hem te melden dat zijne genadevraag verworpen was, Toen begon hij te smeeken dat men hem het leven zou laten behouden hij zou. zegde hij, zich als slaaf beschou wen. Intussehen maakte een smid de ketting van zijnen hals los, men gaf hem, op zijn verzoek eene flescli gin, blinddoekte bem met een stuk paklijnwaad, en na hem de handen op den rug gebonden te hebben gebonden werd hij naar den paal geleid. Het peloton dat de schoten moest los sen was samengesteld uit 15 man, Ban- galas eri Congoleezen. Nog altijd smeekte de veroordeelde om het leven, doch een minuut later klonken de schoten en N'Soer.di viel. Ell kogels hadden zijnen levensdraad afgesneden. Het lichaam werd door een troep ge vangenen in een stuk grauw linnen ge wikkeld en begraven. Verscheidene stamhoofden waren uit genoodigd bij de strafuitvoering tegen woordig te zijn, doch geen enkele is ver schenen. Iets over de snelheid der duiven. Om de snelheid der duiven te bestaligen heeft men in Belgie eenige belangrijke beproevingen gedaan, waarover het tijd schrift Ciel et lerre het volgende mededeelt Den 30 Juli 1883, des mor- gends om 4 ure 30 minuten, met kalm weder en lichten westerwind, werden te Calvi op 't eiland Corsica, 949 duiven op gelaten. De weg, in rechte lijn gemeteu door de hoogvliegers af te leggen,bedroeg 900 kilometers, waarvan 150 over de Middellandsche zee. "Al de duiven namen den weg op Monaco, en richten zich dan naar een punt van midden Frankrijk. Gedurende den dag werd de wind heviger en waaide uit het noord-westen. De eerste duif kwam. den volgenden dag om 3 uren 16 minuten te Verviers aan haar vliegtijd werd op 27 uren geschat. De middelmatige snetheid was alzoo 555 meiers per minuut of 9 meters per seconde. Aangezien den grooten afstand is dit zeer veel doch in korteren vlieg tijd, van 5 of 10 u. bij voorbeeld, is de snelheid van 1000 meters per minuut niet zelden. Bij de beproevingen, die men den 24 Juni 1880 tusschen Perigueux en Parijs deed, hadden de 10 eerste duiven eene snelheid van 1000 meiers bereikt. Den 30 September van liet zelfde jaar vlogen de duiven tusschen Rijsel en Parijs, bij regenachtig weder, met eene snelheid van 1200 meters. De invloed van den wind op de duif is zeer groot. Bij stil weder en in korte afstanden kan men eene regelmatige snelheid van 1100 meters aannemen verheft zich een matige wind, in gunstige richting, zoo kan zij lol 1400 meters klimmen bij een weinig stormaclitigen wind, die devlucht der duif gstigun is. kan zij 1800, doch zelden 2000 meiers bereiken waait de wind in tegenovergestelde richting, zoo vermindert haar vlucht tot 850 en zelfs tot 700 meters per minuut.Iu 't algemeen kan meri aannemen dat als de wind de duif voor- of nadeelig is, dit de helft van de snelheid der vlucht uitmaakt. Bij schoon weder en oost- of zuider- wind houdt de duif zich gewoonlijk op eene hoogte van 120 tot 150 meiers bij noord westerwind op eene hoogte van 100 tot 150 meters. Indien het regent en de wind uit het noorden of oosten waait, vliegt de duif zeer laag bij zuid- of westerwind vliegt zij integendeel op eene hoogte van 100 tot 130 meters. Bij kalm weder en klare lucht stijgt zij gewoonlijk tot 250 zelfs tol 300 meters. De regelmatige hoogte van 150 tot 250 meters moet op de duif eenen grooten invloet teweeg brengen, want zij schijnt in alle andere gevallen baren weg uit liet oog te verliezen wordt zij op eene bui tengewone hoogte opgelaten, zoo daalt zij snel tot zij den regelmatigen lucht kring bereikt heeft, Alzoo liet de fransehe kolonel Laussedat eene duif uit eenen ballon op eene hoogte van 3000 meters. De duif liet zich neerkomen als een steen tot 1000 meters boven de aarde, en als dan begon zij, in groote kringen rond draaien tot ongeveer 160 meters. Kostbare ontdekking te Maaseik, Men komt op den zolder eener algezon derde woning eene op hout geschilderde teekening, het markteekender VanEyck's dragende, le ontdekken. Zij verheelt op eene zonderlinge wijze hel tafereel der vertooning van O. -L, H. aan het volk algemeen bekend onder den titel Ecce Homo. Nu, dit tafereel is geschilderd gelijk men hel nergens aantreft Jezus hoofd bekleedt het middenpunt des paneels,het is met doornen gekroond. Heel anders zijn de doornen gevlochten dan gelijk men die gewoonlijk aantreft. De licht glans die hel hoofd omstraalt is iets goddelijks van kunstgewrocht. !»e Zalig maker ziet voor zich in eene bedrukte houding die het medelijden afdwingt. Links en rechts staan twee persona- gies die alleen liet penseel van eenen Van Eyck vermocht ie scheppen. Zij hou den met de eene hand den opgestroopten mantel, en hun gelaat tot hel volk gericht schijnt le zeggen Ziet gij hem Het is trouwens zeer moeielijk de hoofdper- sonagie dezer twee gerechtsdienaars te bestempelen. Hij draagt op eene soort van képi eenen dubbelen vederbos van grooten omtrek. Hij schijnt naar zijnen witten baard le oordeelen nog al bejaard te zijn, maar in alle geval behoort hij riiet tot de Romeinen. De studie van dit hoofd vergt eene ernstige kennis. Wat er ook van zij, de ontdekking van dit kunststuk is een bezoek waard voor de liefhebbers. Men kan het gaan zien ten lokale van den katholieken kring aldaar. Hoeveel is uw jaarlijks inkomen vroeg een rijken man aan eenen jonge ling, die hem de hand zijner dochter vroeg. Omtrent 2600 franks, antwoordde de jongeling. Dat is te weinig, hernam de andare zooveel heeft mijne dochter noodig voor hare zakdoeken alleen. Dan moet ik tot mijn leedwezen mijne vraag intrekken, zei de jongeling want zo'o snotneus wil ik niet tot vrouw. Mietje. Tante, doe uwen mond eens open. Tantje. Waarom kind Mietje. Wel om te zien of moeder de waarheid heeft gezeid. Tante. Wat heeft moeder dan ge zeid Mietje. Dat gij uwen mond niet en kunt opendoen of dat er een leugen uitkomt. HOLLAND» Verdachte zaak. Het volgend gevai heeft zich dezer dagen te Amsterdam voorgedaan In de Tessclielschadestraat aldaar woonde eene bemiddelde ongehuwde dame, met hare gezelschapsjufvrouw,die door haar in testamentaire beschikking tol nagenoeg algemeen erfgename ge maakt was. Denige weken geleden stierf de juf vrouw in de kracht des levens. Zij werd begraven, en de gezelschapsjufvrouw vertrok naar elders. Kort na dat sterfge val keerde de broeder van de overledene uit Ameaika terug, en werd hij in kennis gesteld met de beschikkingen zijner zus ter. Hiermede niet te vreden, wilde hij de vroegere gezelschapsjufvrouw bezoe ken en haar spreken, maar alle pogingen om haar te zien te krijgen, waren vruch teloos. De jufvrouw verkoos den broeder barer overledene meesteres niet te on- vangen. Dit wekte achterdocht vermoe dens rezen op, en 't gevolg hiervan was, dat hei gerecht, op verzoek des broeders zich in de zaak mengde en last gaf, het lijk van de jufvrouw op te graven en aan een deskundig onderzoek te onderwer pen.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2