NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 51 Juli 1890, 10 centiemen per nummer. 448te Jaar, IV0 2484 VERLOREN SCHAT. De Koning en M. Buis. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Z Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen' De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3» bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque sum AELST, 29 JULI 1390 Politiek overzicht. Tractaten. Wat eene menigte trac- tateu de afrikaansche kwestie nog tus- schen de mogendheden zal doen sluiten, is niet te voorzien. Zaterdag werd tusschen Duitschland en den Congosiaat een verdrag onder teekend, waarbij de uitlevering van misdadigers, alsmede de verzekering van andere rechtshulp in strafzaken,tusschen het afrikaansche grondgebied onder de duitsche bescherming en den Congostaat geregeld wordt. De onderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk worden voortgezet. Hoewel er in beginsel overeenstemming is.zal de Iransche minister van buitenlandsche zaken met hel leekenender overeenkomst wachten lot dat de bijzonderheden der vraagpunten, die een groot gewicht heb ben, geregeld zijn. Oproer te Buenos-Ayres. Zegepraal der revolutie. De laatste tijdingen, berichten ons dal de revolutie in Argentina gezegepraald heelt. Bloedige gevechten moeten in de stra ten van Buenos Ayres tusschen de ge trouwen der regeering en de oproerige troepen geleverd zijn. Uit Buenos-Ayres wordt getelegraf eerd, van zondag avond zes ure Een verwoede strijd heeft in de straten voortgeduurd. De regeringstroe pen zijn geslagen. De verliezen worden op een duizendtal dooden en gekwetsten geraamd. De vloot begunstigt de opslan delingen. Het regeeringsgebouw en de kazerne, döorde regeeringstroepen bezet, werden gebombardeerd.Er is een wapen stilstand gesloten voor 24 uren. Zal nu die bloedige strijd worden voortgezet 1 Va:i beide zijden moet men de verantwoordelijkheid vreezen van dezé moorderij in de straten. Zelfs, indien het waar is dat de regee ringstroepen versterking hebben beko men en dat de president te Buenos-Ayres is teruggekomen, dan nog zal de strijd moorddadig zijn. En, in wiens handen is de telegraaf 1 Het is onbetwistbaar dat al de telegram men deu stempel zullen dragen van den overwinnaar en deze wel preêken zal voor zijne kapel. Zoo seint men maandag morgend uit Buenos-Ayres dat de regeeringstroepen nog meer versterking hebben bekomen, dal de beurs gesloten blijft en de wapen stilstand tol 2 ure 's namiddags was verlengd. DE DUIF Volgens een telegram aan den Gaulois uit Londen liep echter het gerucht dat de de minister van oorlog gedood was en de regeering zich begeven had naar San Martino, waar zij het verzet inrichtte. De oproerlingen waren meester van de hoofdstad. Aan wie moei men, in dien stortvloed •an elkander tegensprekende berichten, geloof hechten Te Londen waar de argentijnsche weerden een weinig omhoog gegaan zijn verwacht men zich, bij 't einde van den wapenstilstand, aan het ontslag der regeering en hare vervanging door een voorloopig bewind, gelast met het herstel van orde en rust. Wellicht komt dan ook de oud-president Roca terug aan T roer. De Londener dagbladen aanzien deze revolutie niet alleen als een militaire oproer, maar ook als een opstand van 't volk tegen de oneerlijke politiek der regeering. De Times verneemt uit Buenos-Ayres dat de politie en de Staatstroepen eerst beproefden met de opstandelingen te onderhandelen, die, onder Campo's gene raalschap en gesteund door drie voetvolk- regementen en het ingenieurs-korps, alsmeê door een burgercomiteit, reeds een manifest uitveerdigden, waarin zij aanspraak maken op de overwinning der revolutie, welke de verdrijving van een bedorven gouvernement beoogt,en tevens dc mobielmaking der nationale garde uitriepen. De regeeringsmannen loochenen echter de overwinning der revolutie, bewerende dat de ingesloten oproerlingen zich moe ten overgeven, terwijl de vloot aan de regeering zou trouw gebleven zijn. De waarheid schijnt in hel midden te liggen. Politie en volk beschieten 'elkan der in de straten van Buenos-Ayres. Overal liggen lijken. De bewegingen van den Staatspresident zijn onbekend. Volgens sommigen ging hij scheep op een stoomschip, volgens anderen naar Rosario om troepen bijeen te brengen, ten einde Buenos-Ayres te belegeren, indien de omwenteling zegepraalde. De voorzitter der Kamer heeft de Sena- teurs en Kamerleden bijeengeroepen. De minister van oorlog sneuvelde en het hoofd der politie is gewond. Er staan vier mitrailleusen voor het huis van den president. Sofia, 28 juli. Armenische onlusten. Zondag mor gend bevond zich, in de armenische patriarchale kerk, te Konstantinopel.eene buitengewoone groote menigte. Een jongeling klom onvoorziens op eeiien stoel en hield een hevig rekwisito- rium tegen den patriark. Deze laatste protesteerde, maar toen viel het volk hem aan. Hij vluchtte in de sacristij en in eenen winkel buiten de kerk, maar overal werd hij uitgehaald, deerlijk mishandeld, terwijl men hem de hairen uit den baard sleurde. De politie en de soldaten konden den leider van den oproer in hechtenis ne men, maar deze zegde dat hij russisch onderdaan en dus onschendbaar was. Toen men daarvan geen rekenschap scheen te houden, doodde hij den officier die hem wilde aanhouden, maar toen werd hij op zijne beurt gedood door de 'Oldaten, die het volk chargeerden Het volk antwoordde met revolver schoten en van beide zijden vielen er vele dooden en gewonden. De wijk Coumcapon werd in staat van beleg verklaard. De minister van politie is afgesteld. je Vervolg. Catbarina begreep dadelijk, dat deze voorzorgen slcchts.dienden om haar langzamerhand tot cene volledige verklaring te leidenzij gevoelde alsdan dat haar gedacht maar al te waar kon zijn. En waarlijk zij bedroog zich niet 't was inderdaad Bernards, die door eene aderbersting injgemeld hotel was gestorven. Zoo als men denken kan, waren moeder cn dochter ten prooi aan de bitterste droefheid, het was wel acht dagen later, dat Catbarina zich met het kistje, welk haar ganscli fortuin inhield, begon bezig te houden. Zij vertrok dan naar Brus scl en begaf zich rechtstreeks naar den heer Bainaud. welke verbaasd opzag, toen hij hoorde dat zijne medehandelaar was overleden. Maar is het mogelijk wat verteld gij mij toch riep hij uit het is verleden donderdag mid dag, dat uw man is gestorven, zegt gijer was dan nog geen uur verloopen dat wij elkander de hand gaven.... Dus, mijnheer, hebt gij mijnen man gezien Hij is derhalve hier geweest. Zekerlijk, madame, maar wij hebben slechts eene korte sameuspraak gehad. Ik was juist met eene belangrijke zaak bezig, welke niet konde uitgesteld worden, wanneer uw man binnen kwam ik verzocht hemm den namiddag over de zaak te komen spreken, om welke hij bij was ge komen, Het is van een kistje, dat gij wilt spreken, niet waar mijnheer, onderbrak Catbarina. Juist zoo, madameuw echtgenoot zegde mij. dat hij een koffertje hij zich had, welk een gedeelte van uwe fortuin bevatte. Alvorens de zaken aan 't orde van den dag te bespreken, wil ik nogmaals in korte woorden terugkomen op den dwa zen uitval van M. Buis, welken hem eene zoo goede en geestige les- van wege den Koning bezorgde. Men beeft met reden de onbeschofte re devoering afgekeurd van dien armzaligen burgemeester, die gebruik maakte van de afwezigheid der ministers, om ze te be- leedigen in tegenwoordigheid des Ko nings, denkende dat deze den schandali- ;en uitval niet zooals het behoorde zou jeantwoordeii. Men heeft het zeer fijn, maar zeer krachtdadig antwoord van den Koning toegejuicht de schoonste kaakslag, die ooit op de wang eens hovelings door de met fluweel bedekte hand eens Koninga werd toegebracht. Wat men ecluer misschien niet genoeg heeft opgemerkt is, dat de burgemeester zich reeds voor het incident van 't stad huis een welverdiend affront had op den hals gehaald, en ziehier hoe: Het feestprogram bevatte twee deelen een deel dat ik nationaal zal noemen, 't welk ingericht was door de regeering en 't ander, dat was ingegeven door de kleingeestige partijschap, 't Welk als kunstmatige uitbarsting moest dienen van de sectarissenwoede van M. Buis. Het eerste dezer twee programs was een oproep tot de nationale broederlijk heid het bevatte godsdienstige- politieke en militaire plechtigheden, die niemand konden beleedigen. Bij deze plechtigheden, die een geheel vaderlandsch karakter hadden, heeft Leo pold II het zich tot eene eer gerekend liet voorzitterschap waar te nemen. Maar de betoogingen, door M. Buis in gericht, bleven integendeel van de tegen woordigheid des Konmgsverstoken. Zijne M. heeft zich onthouden en wij wen- schen er hem geluk meê van het bij wonen van den geschiedkundigen stoet, bestemd tot verheerlijking der geuzen van de XVIe eeuw, en de Koning was insgelijks niet tegenwoordig bij de inhul diging der standbeelden, aan dezelfde geuzen op den Kleinen Zavel opgericht Wat bewijst dat Dat Leopold II de sectaire gedachten van den held van 7 september niet heeft willen bijtreden. Leopold II wil de koning der geuzen niet Ons ganscli fortuin, sprak Catbarina, bleek en bevend maar ga voort, ik smeek u, kofFcr.... Hcwcl, hernam de bankier, met eene bijna zoo bevende slem als die der weduwe, terwijl groote druppelen zweet van zijn aangezicht lekten uw man moest mij dit koffer bestellen.... Neen, madame, ik heb Al. Bernards niet terug gezien. Groote Hemelwij zijn verloren riep Catba rina als buiten zicii zeive uit. O, neen. neen, madame, stel u gerust het is niet mogelijk dat men dit kofier bij klaren dage gestolen heeft. Hel is te veronderstellen dut uw man op het door ons bepaalde uur niet heeft willen wachten, en den kostbaren schat in dc handen van een' zijner vrienden besteld heeft, welke misschien het ongeluk, dat u getroffen heeft, nog niet zal kennen. Ik zelf, zooals gij gezien hebt. was met deze droevige zaak niet bewust. Geloof mij, er zijn geene redenen om u te verontrusten, Zoohaast het ongelukkig einde van uwen man zal gekend zijn door hem, die het kistje in handen heeft, zal liü zich aanstonds bevlijtigen bij u te komen terwijl er niet aan iemand ter bewaring gegeven hebben, ud hij zich aanstonds bevlijtigen bij u tc komen zijn, hij blijft liever de koning der Bel gen. Ziedaar wat hij aan de liberalen zeer duidelijk gezegd heeft, niet alleen in zijne redevoering op het stadhuis van Brussel, maar nog door zijne houding gedurende de feesten. Onze liberalen zijn dan ook ontevreden. Alles is voor hen vernedering geweest in de feesten, en zij hebben geen verstand genoeg gehad, om altijd hunne gramschap te verbergen. Neem, bijvoorbeeld, het incident, 't welk is voorgevallen op de tribuun der Paleizenplaats. Kan men iets'Tkleingees- tiger, onbehendiger bedenken dan de ge stoordheid der aanleiders van de linker zij, die niet bij den Koning wilden ko men, omdat onze welbeminde cardinaal Goossens, wiens rood kleed hen mis haagde, bij Z. M. was Ja, zij waren woedend, die goeie libe ralen, omdat de feesten onder eene katho.- lieke regeering gelukten, terwijl zij in 1880 milliocnen en milüoenen hebben verkwist in vruchtelooze betoogingen, aan welke de levendmakende adem yau het volksgevoel ontbrak, en die eenparige geestdrift, welke alleen uit eene nationale politiek kan ontstaan. Niettegenstaande deze kleingeestigheid, waaraan andere leden derjlinkerzij geen deel namen, hebben de feesten eene schitterende bladzij gevoegd bij onze an nalen, en men moet tot 1856 opklimmen, om iets te vinden, dat met de betoogin gen, waarvan wij getuigen waren, kan vergeleken worden. BijzBriefw. Handelsblad.) y Landbouw. Bij koninklijk besluit van 30 Juni wordt de taks vermeerderd der schadevergoe ding voor het afmaken van dieren, aan gedaan of verdacht van besmettelijke veeziekteu. Dit besluit luidt als volgt Art. 1. Het artikel 5 van voormeld ko ninklijk besluit wordt vervangen door de volgende bepalingen De taks der schadevergoeding is vast gesteld als volgt Een derde deel van de waarde der rund- dieren, schapen, geiten, zwijnen en paarden en andere eenhoevige dieren die uitsluitelijk voor den landbouw gebruikt worden Een vijfde van de waarde der paarden en andere eenhoevige dieren die tot an deren dienst gebruikt worden. Evenwel mag de schadevergoeding in geenen gevalle de volgende sommen over schrijden 200 fr. voor een runddier 130 fr. voor een paard dat uitsluitelijk voor den land bouw diende 100 fr. voor een paard van allen anderen dienst, voor een muildier of eenen muilezel 50 fr. voor eenen ezel 10 fr. voor een schaap, eene geit of een zwijn. Het gemiddeld cijfer der schatting, door de deskundigen en door den rijks veearts gedaan, dient tot basis der prijs bepaling van de afgemaakte dieren. twijfel er niet aan, uw echtgenoot zal zijn foriuin aan iemand ter bewaring gegeven hebben, wiens eerlijkheid hem bekend was. Hoe geruststellend deze ophelderingen van den bankier schenen te zijn, gaven zy eel.tcr gecne verlichting aan den geest der ongelukkige weduwe. Door wanhoop overmeesterd, begaf zij zich naar het hotel De Witte Raaf, en vroeg, of haar man, bij zijne aankomst, een koffer bij zich had. Men antwoordde ontkennend en bevestigde lmar onder eed, dat Bernards niet het minste kistje bij zich droegmen voegde er bij, dat hij zelf geholpen had om het pcerd uit tc spannen en hij daarna op zijne kamer was gegaan eindelijk dat men hem twee urcu later had dood gevonden, en een netje het eenig voorwerp was, dat in zijn rijtuig lag. Catharina verliet vol droefheid het hotel liep bij alle personen, met welke zij wist, dat haar man vroeger handels- of vriendschapsbetrekkingen bad gehad maar helaas niet een hunner had M. Bernards gezien, noch vóór noch op den dag van zijn overleden. Het gerecht, van do geheime verdwijning des koffers onderricht, kwam dc ongelukkige weduwe iu hare opzoekingen te huip,doch al hunne ieverige en menigvuldige navorschingen bleven vruchteloos. Evenwel, indien de schatting te hoog schijnt, kan de taks der schadevergoe ding, desgevallende, door den minister van landbouw, nijverheid en openbare werken verminderd worden, na nieuwe bevraging, en in evenredigheid van de wezenlijke waarde der dieren. Art. 2. Onze minister van landbouw, nijverheid en openbare werken is gelast met de uitvoering van huiding besluit, dat verplichtend zal worden te rekenen van 1 Juli 1890. De oogst. Na de bijzonderste binnen- en buitenlandsche bladen geraadpleegd te hebben, schrijft een landbouwkundige de volgende voorzegging over den oogst. In Duitschland verwacht men, niette genstaande de koude en de vochtigheid, eenen goeden korenoogst. In Oostenrijk-Hongarië heeft men ook goede hoop het is Hongarië dat bijzon derlijk begunstigd schijnt. In Roumanië, waar de maaltijd begon nen is, is men tevreden, ja zeer tevreden, op al de plaatsen, waar de hagel niet ge vallen is. De Landwirthsch Presse van Berlijn zegt dat het koren, dat door de hevige regens was nedergeslagen, op groote uitgestrektheden gronds wederom is recht gekomen ten gevolge der schielijk ver warmde luchtgesteltenis, die ic de scha- duwe van 15 tot 35 centigraden gestegen is. Volgens de Miller van Londen, die al tijd wel ingelicht is, verwachten Holland en Saxen zich ook aan eenen goeden oogst. In Frankrijk is men verontrust langs de Noordzijde der Loire. In het Zuiden integendeel, waar de maaitijd reeds van over eene maand be gonnen is, gaat alles goed men ver wacht er zich ten minste aan de op brengst van eenen middelmatigen oogst, uitgezonderd op enkele plaatsen. Italië en Spanje zullen eenen schoonen oogst hebben Italië bijzonderlijk, want men denkt dat men er 5 of 6 millioen hektoliters koren meer zal hebben dan in 1889. In Rusland heerscht er eene groote ongelijkheid Krimenië is min begunstigd dan verleden jaar. In het Oosten hebben de sprinkhanen aanzienlijke schade aan gericht. Te Midden-Rusland en in Polen zal het herfstkoren een te kort opleveren, dat echter gedekt is door de opbrengst van het lentekoren. In de Vereenigde-Staten zal het herfst koren 10 0/0 rniii opbrengen dan bij eenen middelmatigen oogst. Integendeel zal het lentekoren, dat een oogenblik levendig bedreigd was door de aanhoudende droogte, goed lukken de laatste regens hebben het nieuwe groeikracht geschon ken. Men koestert er'thans groote ver wachtingen van. De uitslagen van den oogst van dit jaar in Engelsch Indie zijn offioiëel uitgege ven. Algemeen dacht men dat het koffer moest verdwe nen zijn gddurende den tijd, dat hij het huis van M. Rainaud verlaten had, en degene dat hij het hotel was binnen getreden dat achtte men als zeker, maar dit was ook alles. Het kwam als on- aanneenuijk voor dat hel kistje gestolen was. want iedereen in het hotctl beslatigde dat bij het iuko- men M. Bernards zich opgeruimd toonde en hij aan niemand van eene diefte, ten zijnen nadeele gepleegd, gesproken had, hetgeen hij zekerlijk zoude verteld hebben, indien zulks had plaats ge had. Een groot gedeelte was het dus eens met den bankier, om tegelooven dat de bezitter van het koffer met het overlijden van M. Bernards onbe kend was. Anderen deelden in dit gevoelen niet en zegden dat waarschijnlijk de voornaamste per sonen in Brussel dit schielijk overlijden reeds wis ten. in een woord, iedereen bracht gedurende eenige dagen zijne zienswijze hierover uit. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1