NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 5 Augusti 1890, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar N. 2485. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS J Politiek overzicht. VERLOREN SCHAT Ontwerp van patentwet. Stemming per kanton. Spoorwegtarieven. Katholieke uitvinder. DENDER-BODE. Jit !)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne huubi AELST, 2 AUGUSTI IS90 Anti-slavernijbewegingKardinaal Lavigerie heelt aan de afdeelingsbesturen der vereeniging tot het bestrijden der slavernij een brief gezonden, waarin hij hen tegen den 15 October aanstaande te Parijs bijeenroept tot eene algemeene vergadering. Deze bijeenkomst is een gevolg van een vroeger door de meerderheid der af deelingsbesturen genomen besluit, om binnen zekeren tijd in eene algemeene vergadering eene beslissing over eetiige punten te nemen, en verder te beraad slagen over de aangelegenheden die aan de orde mochten komen. Onder andere zal er eene prijsvraag worden uitgeschreven voor liet beste po pulaire werk ten gunste der afschaffing van de slavernij en eene commissie wor den benoemd, die, uit naam van den Paus, de in te komen antwoorden te be- oordeelen heeft. In het Oosten. Er zal iets gaan ge beuren in het Oosten, dat is stellig van alle kanten laat het zich aanzien, dat de normale toestand er veranderen zal. Het nieuws der kroning van prins Fer dinand tot koning van Bulgarie schijnt wel een aprilvisch te zullen zijn in de maand julimaar erger staat het met de betrekkingen tusschen de Porte en Rus land. De gezant van Rusland heeft dinsdag onvoorziens een gehoor aan den sultan gevraagd en, bij de bekende ontevreden heid van den czaar over het geven der berals aan de bulgaarsche bisschoppen in Macedonië, vreest men dat hij ernstige meêdeelingen zal te doen hebben. Anti-Slavemij congres. Betreffende het anti-slavernij congres, op 15 october te Parijs onder voorzitterschap van Mgr Lavigerie te houden en dat door genoem den cardinaal in uitvoerige omzendbrie ven aan de v nationale comiteiten tot be strijding der slavernij is aangekondigd, valt nog te berichten dat, volgens het door den cardinaal vastgestelde program, elk nationaal comiteit drie gedelegeerden met de noodige volmachten naar het Con gres zal zenden. In de eerste zitting welke door den cardinaal zal voorgezeten worden, moet het bureel samengesteld en de dagorde definitief geregeld worden. Door de Di rection Générale de l'OEuvre zijn reeds de volgende punten van beraadslaging aan gegeven 1° Te beslissen of het wenschelijk is dat elk nationaal comiteit zijn eigen ar beidsveld verkrijge, en welk 2° Te beslissen ol de nationale comitei ten in overleg met hunne respectieve ;ouvernementen, een korps van vrijwil- igers moeten vormen om den slavenhan del tc bestrijden, hetzij in het land van herkomst, hetzij op de karavaanwegen. 3° Te besluiten, welke middelen vol gens de plaatselijke gebruiken van eder land, moeten aangewend worden om de noodige geldmiddelen te verschaf fen lot ondersteuning van de slachtoffers der slavernij. 4° Bij meerderheid van stemmen de jury te benoemen, welke namens Z. H. den Paus Leo XIII uitspraak zal doen in den wedstrijd om het beste populaire werk ter gunste van de afschaffing der slavernij. Behalve deze officieel vastgestelde punten heeft ieder nationaal comiteit de bevoegd heid om door zijne gedelegeerden nieuwe vraagpunten op te werpen. Engeland en het Vatikaan. M.Tho mas RUSSELL heeft donderdag in het Lagerhuis meêdeeling gevraagd van de stukken betrekking hebbende op de zen ding van lord Errington bij het Vatikaan onder het ministerie Gladstone. M. SMITH gaf ten antwoord dat hij aan lord Salisbury zou vragen of zulke stuk ken bestonden en of ze konden meêge- deeld worden. M. GLADSTONE nam het woord en zegde dat, daar die vraag tegen hem ge richt was. M. Russell hem had dienen te verwittigen. Sedert lord Palmerston zijn er voort durend onderhandelingen geleid tusschen Engeland en het Vatikaan. Het verschil tusschen de zending van lord Errington en die van sir John L. Simmons is, dat de eerste niet de de minste macht had de regeering op welkdanig punt ook te verbinden. M. Gladstone hoopt dat lord Salisbury dus zijne opzoekingen niet zal bepalen bij de vraag van M. Russell, maar aan het land de meest gekende gevallen zal meêdeelen. De Kamer hernam daarna de bespre king van het wetsontwerp op de plaat selijke taxatie Local Taxation Bill.) De regeering vroeg de afschaffing van art. 8, waardoor verboden werd nog verder nieuwe patenten af te leveren voor den verkoop van sterke dranken, behalve in uitzonderlijke gevallen. Met 157 tegen 128 stemmen wordt die afschrap ping toegestaan. Al de overige artikels van het ontwerp werden daarna gestemd. DE DUIF 2e Vervolg. Twee maanden zijn sedert verloopen. Catharina, van liare fortuin gansch ontbloot cn alle hoop ver liezende om haren schat weder te vinden, was ver plicht hare woning te verkoopen. Een brave rijke pachter, Van der Maclcn geheeten, kocht dezelve. Deze man was door zijn inschikkelijk karakter, vriendclijkcn omgang en zakenkennis algemeen in het dorp bemind en geacht. Daarbij was bij de eerlijkheid zelve, en nooit liet hij cenen Oproer te Beunos-Ayres. Beunos-Ayrcs, 31 juli. De wet op de drukpers herstelt de cen suur. Er is kwestie een verzoeningsministe rie le vormen. Over 't algemeen blijft de toestand kalm. De Banken zijn heropend. In de landbouwdistricten duurt de re volutie voort. De Zuider- en Rosariospoorwegen zijn opgebroken en het verkeer ligt geheel stil. Troepen zijn daarheen gezonden om de werkliète beschermen. De Kamers houden hunne gewone zit tingen. Het gerucht, dat de regeering den ge dwongen koers zou uitveerdigen, is on gegrond, De wissel daalt en de Beurs blijft ge sloten. Stil aan keort de handelsbeweging te rug. De berichtgever van den Times seint uit Beunos-Ayres, 31 juli De financieele chaos en de anarchie zijn heer en meester. De wet, waardoor de vervaldag der wissels eene maand wordt uitgesteld, is door beide Kamers aangenomen en moet nog enkel door den president worden be krachtigd. De notarissen weigeren protesten op te maken. Zij steunen hunne weigering op het feit, dat het land in staat van be leg verkeert. Alle pogingen werden aangewend om Dr. Gelman tot aftreden te bewegen. De Beurs blijft tot verder orde geslo ten. Eene afdeeling regeeringstroepen is zooeven per spoortrein vertrokken. Te Lomas, vijftien mijlen van hier, wordt naar het schijnt gevochten. 6 ure 's avonds. De dag liep kalm af. De banken hero penden, maar i de verhandelingen bleven onbeduidend. In goud werden geene ern stige zaken gedaan. In zijn hoofdartikel drukt de Times de overtuiging uit, dat de rust in de Argen- tijnsche Republiek niet van langen duur zal zijn. Het engelsche blad voorspelt eene nieuwe revolutie, indien M. Celman niet minstens zijne plaats afstaat aan M.Pelle-' grini. armen ongetroost heengaan. Iets, dat echter won derbaar in dezen uitmuntenden grijsaard, begaafd met zoovele goede hoedanigheden, voorkwam,was, dat hij de duiven niet kon verdragen. Was dit een hatelijk gevoelen ofwel had hij zich over die lieve diertjes te beklagen Hiermede was men onbe kend maar zeker was het, dat bij zijnen nieuwen eigendom kwam afzien, gebood hij van op staande n voet al de tweevoeters van het duivenhok te doo- don. Dit gebod werd onmiddclijk ten uitvoer ge bracht cn hij, die hiermede gelast was, liep wel haast met een 20tal gedoodc duiven naar zijne werkgezellen, om kennis te geven van den aange- namen maaliijd, die hen des anderendaags wachtte. Maar er stond geschreven, dat iemand, die zulke slachterij zonder den minsten indruk kon aan richten, er geen gebruik zou van maken. En waar lijk den volgenden dag, terwijl de reuk der onge lukkige duiven, die men bezig was met braden, gansch de bevolking der hoef onverduldig Daar het middagmaal deed waehten, kwam onze beul bij Van der Maelen cn zegde hem Meester, ziehier een briefje dat ik dezen mor gen heb gevonden en dat aan den steert van een der duiven hing, die ik gisteren heb gedood. De goede grijsaard nam het briefje en nauwe_ lijks bad hij den oogaiag er op geworpen, of bij riep. Spoedig, Jan de kar ingespannen er op weg naar Brussel Ziehier het ontwerp van M. De Smet- de Naeyer en consoorten ten einde wij zigingen te brengen aan de wet op de patenten, welke den 18 november in de Kamer zal ontwikkeld worden. Art. I. Onderstaande bepaling wordt gevoegd bij 3 der tafel n. 6, gehecht aan de wet van 21 mei 1819 op het patent recht. De samenwerkende genootschappen, die voor doel hebben den aankoop in 't groot of de verveerdiging en den verkoop in 't klein, 't zij aan hare leden, 't zij aan derde personen, van eetwaren, kleederen of andere verbruiksartikelen, die genootschappen zijn, uit hoofde van 't samengevoegd bedrag van den verkoop dier verschillende koopwaren, onder worpen aan hetzelfde recht als de koop lieden-winkeliers, ongeminderd de on derscheidene rechten, te regelen volgens de bepalingen toepasselijk op de belas ting van ieder ander bedrijf dan de uitoe fening van dien verkoop in 't klein. Art. 2 4 van voormelde tabel wordt afgeschaft en vervangen door deze bepa lingen He kooplieden in 't klein of winke liers worden gerangschikt als volgt Voor een verkoop van 265.(i(t0 tot 500,000 fr. uitsluitend le klas 212,000 265,000 2' 159,000 212,000 3e 116,000 159,000 4® 84,800 116,600 oe 63,400 89,800 6' 48,760 63.600 7 38,160 48,760 8e 29,680 38,160 9' 23,320 29,680 10e 16.960 23,320 11' 12,720 16,960 12e 8,480 12,720 13' 6,560 8,480 14* 4,240 6.360 15' 2,120 4,240 16* minder dan 2,120 17* Wanneer de verkoop meer dan 300,000 franks beloopt, dan is die meer dere verkoop aan een bijeenkomend recht von 75 frank de 50,000 franks onderwor pen. Art. 3 Deze wet zal uitvoerbaar zijn te beginnen van den 1 januari 1891. (Onderteekend) de Smet de Nayer, de Hemptine, Begerem, de Mé rode, Fris, de Borchgrave. Ter gelegenheid der bespreking van hel wetsontwerp, door den heer de Smet de Nayer neêrgelegd, strekkende tot ver betering van het stembriefke, heeft de heer Grosfils, een liberale volksvertegen woordiger, niet alleen de kieseetmalen aangevallen, maar ook, gedurende 30 da- De kar ingespannen.... vertrekken.... zelfs voor dat hij liet middagmaal gereed is vroeg Jan, verbaasd en zuchtende. Jongen, wij moeten seffens vertrekken wij zullen dezen avond eten of morgen, het komt er niet op aan Nu haast u wat, binnen tien minu ten vertrekken wij. Zonder verder aandacht op bet spijt en gemor van Jan te geven, riep de landmau zijnen zoon, een jongeling van omtrent twintig jaren cn van ccn sterken lichaamsbouw. Hendrik, sprak hij, trek spoedig uwe zon- dagskieeren aan en volg mij naar Brussel, ingeval God ons helpt zullen wij heden getuigen zijn van ccn bijzonder geval en een onverwacht geluk. Hendrik, die hiervan niets verstond, deed zjjnen vader allerlei vragen doch deze bepaald zich bem te antwoorden Dat zult gij later weten, jongen I laat ons geenen tijd verliezen met hier te blijven babbelen; ga, en kom spoedig weer, dc kar wacht ous reeds. Tien minuten later waren Van der Maelen, zijn zoon en Jan ingepakt. Deze laatste welke moeite had om van spijt zijne tranen tc weerhouden, wenschte van herte, dat liet peerd geen' voet mogt verzetten maar het dier kreeg door een ferrnen zweepslag bericht dat men iels bijzonders van zijne gehoorzaamheid en vlugheid verwachtte, sprong gezwind op de groote baan in en reed zoo snel door, dat iu zeer korten tijd dc drij dorpelingen gen vöör de kiezing, het trakleeren der ciezers willen verbieden. De heer Grosfils heeft echter de wijzi gingen welke hij met dat doel had voor gesteld, één voor één ingetrokken, uit vrees waarschijnlijk, dat zijne liberale vrienden hem niet zouden ondersteund hebben. Eenige leden der rechterzij hebben een beter middel gevonden om de kieseetma len af te schaffen, De kiezer die, van uren verre, zijn stemrecht naar de arrondisse- metshoofdplaats moei gaan uitoefenen, vindt het niet meer dan redelijk, dat de partij voor welke hij stemt, hem eenig- zins zijne kosten vergoede. Mochte hij echter in zijne kantons- hoofdplaats, of nog beter, in zijne ge meente stemmen, dan ware die vergoe ding overbodig. Daarom zijn gezegde le den der rechterzij voornemens een wets ontwerp neêr te leggen waarbij de stem ming in de gemeente of in de kantons- hoofdplaats wordt ingericht. Wij zien deze neerlegging met vurig verlangen te gemoet. De heer Grosfils is afgevaardigde van Verviers, alwaar de kiezing aan de libe ralen, die hetzelve bekennen, 50,00 frank heeft gekost. Hij kan dus niets anders doen dan het wetsontwerp ondersteunen, wel te verstaan als zijne verontwaardi ging legen het trakteeren der kiezers, ernstig en geene komedie is. (Fondsenblad). De prijs voor de reizigers op Staats spoorwegen is thans bepaald per kilome ter. Men be.taalt 251. h. meer voor eenen exprestrein, en men geniet 20 t. h. afslag op de kaartjes voor gaan en keeren. Het nieuw stelsel, dat ontworpen is schaft de retourkaartjes af, bij gevolg ook 20 t. h. prijsvermindering ook den bij leg van 25 t. h. voor den exprestrein. In plaats daarvan, zou men al de treinen, zonder onderscheid, aan eenen en den zelfden taks brengen, per bepaalden om- kring. De plaatsen gelegen in eenen kring van 5 kilometers, zouden gelijken taks betalen diegene, welke in de vijftien volgende kilometers gelegen zijn, zouden aan eenen hoogeren prijs, maar gelijk voor al die plaatsen, worden gesteld, en alzoo verder, van 15 tot 15 kilometers. Wij hebben vrede met elke nieuwe schikking, wanneer die eene verminde ring verzekerd aan eene verhooging van prijs mag het Staatsbestuur niet den ken, wil er geen nadeel toegebracht wor den aan den handel en nijverheid. Ieder, die thans wat te maken of te leveren heeft, maakt een veelvuldig gebruik van den spoorweg wie het niet doet, blijft achter. Het nieuwe stelsel zou noch het abon nement, noch de gunst, verleend aan reizende maatschappijen, afschaffen. Het zich voor dc deur van den bankier bevonden. Op hunne vraag werden dc pachter en zijn zoon bij hem op het kantoor, waar hij alleen was, binneu gelatan. Niemand kan ons hier hooren spreken, niet waar vroeg Van der Maelen aan Rainaud, die gansch over zulke vraag versteld stond. Gij hebt mij dan iets bijzonders mede tc dec- len I Ik vraag u, mijnheer, hernam de landmau. of iemand ons kan hooren Gelief er u van tc overtuigen. Dc bankier stond op, opende eene deur die tot eene uevenstaandc kamer leidde, zag even in dezelve cn na de deur zorgvuldig gesloten te heb ben, ging bij wéér in eenen zetel bij den pachter zitten en zeidc Gij kunt nu iu alle gerustheid spreken, nie mand kan een woord hooren. Van der Maelen verhief fier het hoofd, wierp eenen beschuldigciiden blik op den bankier sprak Mijnheer, zoudt gij mij eens sterlings in dc oogen willen zien Deze woorden, niet nadruk uitgesproken, deden eene zichtbare gemoedsbeweging in Rainaud ont staan echter hield hij zich in. hetgeen door vader en zoon goed werd opgemerkt. Ik hoop niet. zegde hij stamelende, dat luer gekomen zijt om mij tc baleedigen I ware ook goed, dunkt ons, kleine abon nementen te vergunnen, te beginnen, bijvoorbeeld van een 25tal reizen, voor lieden, die wegens hun bedrijf of handel, élechls een paar keeren in de maand op reis gaan. Aanbevolen aan onze heeren volksver tegenwoordigers te Brussel, tot verbete ring van de zaken hunner weinig bemid delde lastgevers. De heer Pasteur, de doorluchtige ka tholieke geleerde, die aan God en zelfs aan den St-Hubert gelooft, zou thans, zoo doet The World van Nieuw-York opmer ken, misschien de rijkste van de wereld zijn, indien hij de handelswaarde zijner uitvindingen had in acht genomen en ze door brevetten beschermd. Behalve zijne meestgekende en voor het menschdom nuttigste ontdekking, namelijk die van het middel om de razer nij te genezen, heeft hij er nog verschei dene andere gedaan. Hij heeft, namelijk, de oorzaak gevonden van eene geheim ziekte, die de zijdewormen deed vergaan en dreigde eene gansche nijverheid te vernietigen wat meer is, hij heeft het middel gevonden om ze te genezen. De Fransche en Engelsche wijngaar deniers klaagden over de vertraging in het rijpen en over het zuur worden hun ner druiven. Door zijne opzoekingen over de microben der gisting heeft Pasteur het middel ontdekt om die tegenslagen te voorkomen. Hij heeft nog de microbe ontdekt die de ziekte onder de schapen verspreidt en het geneesmiddelen aangeduid. Al deze uitvindingen vertegenwoordi gen voor de samenleving eene winst van verscheidene millioenen doch de groote man heeft nooit de minste poging gedaan om er eenig persoonlijk voordeel uit te trekken. Het katholicisme heeft waarlijk reden om fier te zijn over zijne mannen Persoonlijke dienst en vrij willigers. M. d'Andrimont, burgemeester van Luik, heeft bij de aankomst van prins Boudewijn gezegd Gij kunt overtuigd zijn dat de per il sooiilljke dienst hier uitmuntende ele- menten zou vinden om het leger te volmaken, te versterken en de vervul ling van onze internationale plichten ii te verzekeren. De prins voelde den neep en antwoord- i a Ik vernieuw mijne dankbetuiging ii aan de burgerwacht en herhaal dat ik mij met genoegen op uwe uitnoo- diging begeven heb bij de artilleristen, a welke vrijwillig hunne bezighe- >i den verlaten om de openbare zaak te dienen. - Ik heb nog nooit iemand heleedigd, hernam de pachter maar, mijnheer, ik ben hier toch niet gekomen om complimenten over uwe eerlijkheid te maken. Watriep de bankier, opspringende, met hevige gramschap uit. Wees bedaard, mijnheer, hervatte met kalm te Van der Maelen; men zou ors kunnen hooren. Deze aanmerking bereikte haar doelde bankier nam cengerust gelaat aan, zette zich andermaal neder en zegde, half lachende Zoudt gij mij wel willen zeggen, welke rede nen u herwaarts gevoerd hebben Ik ben gekomen, zegde Van der Maelen, om u te zeggen dal gij een ellendige, een schelm, een lafhertigc zijt, cn hel van mij afhangt, u onder het gejuich van geheel Brusscl's bevolking te doen op hangen. Deze schrikkelijke verklaring deed Rainaud in al zijne lidmaten beven, en zijn aangezicht kreeg eene akelig blccke kleur. Nogtans na cenigc oogenblikken deze zichtbare vrees overwonnen te hebben, sprong hij met eene zekere fierheid recht en zegde even els iemand die bcleedigd is Indien gjj mij misdaden te verwijten hebt spreek dan, maar ik voorzeg u, dat, zoo er nog hoonendc woorden uit uwen mond komen, ik u aan de deur zal doen zetten Hum hij mijnen vader aan de deur zetten riep thans de zoon, terwijl hij recht sprong en nat zijn eiken stok geweldig op den vloer sloeg. Ik geloof wel d it recht te hebben, wanneer men m(j in mijn huis beleedigt, hervatte de ban kier. Hola onderbrak Hendrk, ik versta wel niets van hetgeen ik hier hoor maar aangezien mijn vader u uitscheldt voor een ellendige, ccn schelm, moet gij het tocb wel zijn. want gij moet weten dat de oude Van der Maelen nog nooit gelogen heeft. Zwijg, jongen, bedaar u, zegdede vader, want ik ben zeker, dat mijnheer dc bankier en ik, elkan der reeds goed verstaan. Geloof mij, zegde hij verdar, zich tot M» Rainaud kecrende, laten wij deze samenspraak verkorten immers gij weet wel, dat er een spreekwoord bestaat, dat door dui. zende gevallen is bewaarheid geworden, namelijk dat ccne slechte daad vroeg en laat moet uitkomen, al brachten het kraaien uit. Ditmaal is het geene kraai, neen, de Voorzienigheid heeft ditmaal zieh van ccnc duif willen bedienen om het schandelijk gedrag, dat gij jegens ccne ongelukkige weduwe en een uwer oude vrienden gehouden hebt te open haren. Ho, ho, mijnheer, tracht niet te loochenen, ik weet alles. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1