NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 10 Augusti 1890, 10 centiemen per nummer. 44" Jaar N. 2487. abonnementprijs ANNONCENPRIJS Politiek «verzicht. VERLOREN SCHAT Algemeen Stemrecht en Werktijd, )e liefdadige instellingen te Rome. Een en ander. DENDER-BODE. Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone la centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque snaai. AELST, 9 AUGUSTI IK90 De toestand in Argentina. Een argen- lijnsch parlementslid, zich te Madrid be vindende en aldaar dezer dagen door een meèwerker van den Impartial geïnter- vieuwd, verklaarde dot de verwarde toestand der financiën en vooral de ver- ontweerdiging over het schandelijk ver rijken der regeeringslieden de ware oor zaken van den opstand zijn. Om niet te spreken van Celman zeiven, die dood arm aan het bewind kwam en thans meer dan 100 miltioen bezit, zoo wordt ook gewezen op oenen vriend van Celman, die vier jaar geleden niets bezat en thans 40 millioen bij engelsche en amerikaansche bankiers gedeponeerd heeft. Vooral met beursspeculatiën en bui- tenlandsche leeningen, alsook door het verschil in goud- en papierkoers, werd op reusachtige schaal geknoeid De poli tie en het garnizoen en de vrienden wer den steeds in goud betaald, terwijl alle overige papier in betaling moesten ne men. Daardoor allen genoten de eerstbedoel- den eene verviervoudiging van trakte ment 1 Geen wonder dan ook dat de poli tie zeer ieverig in de weer was om elk gemor of klacht tegen zulk wanbestuur streng te onderdrukken. In de laatste maanden was een enkel woord van af keuring, in het openbaar gesprokenvvol- doende om aangehouden te worden.Zells op een enkel vermoeden werden honder den personen gevangen gezet, terwijl de rechtbank volstrekt geen haast maakte met het onderzoek. Zoo nam de verbittering met den dag toe, en was slechts eene vonk noodig om het vuur te doen ontbranden. De minis ter achtte daarom versterking der hoofd stad noodig, daar deze slechts een gar nizoen van 2500 man had. f.elman ver zette zich daarentegen aanvankelijk, maar ontbood in 't eind twee regimenten, van 1500 man elk, ter versterking. Dit werd zijn ondergang, want juist deze regimenten maakten gemeenezaak met de Union Civicaen Celman had geen staatsgelden genoeg bij de hand om vrienden te koopen. De toestand der fi nanciën (van den Staat, wel te verstaan, want die van Celman staan opperbest is zoo hopeloos, dat noodzakelijk een nieuwe leening moet gesloten worden maar de engelsche bankiers willen juist dat eerst Celman zal aftreden. Aan den Courtier de Bruxelles wordt geschreven dat Celman te Beunos Ayres eigendommen bezit ten bedrage van min stens 50 millioen, ongerekend de 100 millioen die hij elders gedeponeerd heeft. Zijn broeder Marcos, gouverneur van Cordowa, heeft zich 20 millioen toegeei- gend. Dr Cercano, de toekomsiige erfge naam van Celman, minstens 30 millioen. Zoo ook deden de ex-gouverneurs Maxi- mus Paz en Gomez, enz., enz. Aan de Times wordt uit Beunos Ayres geseind dal de minister van oorlog den president meêdeelde, dat deze niet mocht rekenen op den steun van het leger voor den verderen duur van zijn president schap. Dit noodzaakte eindelijk Celman van verder aanblijven af te zien en zijn ont slag in te dienen bij de vereenigde Ka mers. In de boodschap heet het verzoek om ontslag onherroepelijk, maar de Ka mers hebben het recht het verzoek om zijn ontslag niet aan te nemen, na de re denen overwogen te hebben. Dr Celman. De Times verneemt uit Beunos Ayres, onder dagieekening van woensdag middag, dat de beslissing van Dr Celman in de Kamer met 39 stemmen is aangenomen. M. Pellegrini is thans president. M. Celman heeft zijn aftreden bij middel van eene boodschap aan het argentijn- sche volk bekend gemaakt, en zichzelven op duchtige wijze opgehemeld. De stad is in feest. Het nieuw kabinet is nog niet gevormd, maar liet is zeker dat Roca en Dacoslo er deel van zullen maken. Ziehier hoe de Times het aftreden van den president uitlegt. De vrienden van M. Celman in het Parlement hadden getracht MM. Costa en Roca over te halen tot de vorming van een kabinet, maar Roca's pogingen in die richting faalden geheel niemand wilde in het allerminst met zijne plannen iets te maken hebben. Daarna ontstond eene reactie in het parlement tegen M. Celman met duidelij- le tekennengeving aan den president, dat hij moest aftreden, binnen twee uren, anders zou hij waarschijnlijk in staat van beschuldiging gesteld worden, na lot ontslag gedwongen te zijn daarop bleef aan M. Celman niets anders over dan toe te geven. In eene boodschap aan de vereenigde Kamers, die bestendig zitting hadden, zond hij zijne demissie, welke met 61 siemmen legen 22 werd aangenomen. In zijne boodschap herinnert Celman, dat hij zijn vaderland trouw en onbaat zuchtig gediend heeft. Na den militai ren opstand te hebben bedwongen be toonde hij barmhartigheid door eene kwijt schelding en door ministerieeleportefeuil les aan leden der opositie aan te bieden. Thans bevindt hij, dat hij zich moet op offeren voor'de vaderlandsche rust en vrede, daar zijne pogingen tot verzoening faalden. De geschiedenisevenwel zal hem rechtveerdigen. Op dit manifest heeft de bevolking op zonderlinge wijze geantwoord. Zij heeft met eene vreugdevolle betooging het af treden begroet van den man, die beweert DE DUIF of de 4e Vervolg. Twee uren na het verhaalde toonecl, hield de kar van den pachter voor de deur van hel huis stil, van hetwelk de weduwe Bernards en hare dochter een nederig vertrek bewoonden. Wanneer Van der Maelen gereed stond aan te kloppen, bedacht hij zich een oogenblik, nam zijnen zoon een weinig ter zijde en zegde hem Wacht eens even, Hendrik laat ons wel bedacht zijn, nu onze vreugde zoo groot is, van geenc onvoorzichtigheid te begaan, welke slechte gevolgen zou kunnen hebben. Het zoude zeer het geluk gemaakt te hebben der Argen- tijnsche Republiek. De nieuwe president, M. Pellegrini, heeft als blijde inkomst onmiddelijk den staat van beleg geheven en de volledige vrijheid der drukpers uitgeroepen. M. Lopez is minister van financiën be noemd. Eene indrukwekkende belooging, beeft daarop plaats gehad. D«: stralen waren versierd et; 's avonds verlicht en er werd een vuurwerk afgestoken. De algemeene toestand verbeterd en de financiën worden vaster. De lijst der nieuwe ministers is voorbarig. Het algemeen stemrecht, zeggen de socialisten, zal lot alle de hervormingen leiden welke wij verlangen, en dit vooral tot de bepaling van een verminderd getal werkuren. Volgens ons, is dit eene volkomene dwaling, Immers moest het algemeen stemrecht zulken uilslag opleveren, reeds lang zou die hervorming in Frankrijk verwezenlijkt zijn. Doch integendeel dit vraagstuk is er nog verre van zijne op lossing. De Commissie van het werk der Fran- sclio Kamer heeft aan de 100 duizend werklieden der stad Parijs, schriftelijk eene antwoord verzocht op de vraag Betaamt het of is het wenschelijk dat de werkdag wettelijk op 8 uren worde be paald En wat is er gebeurd 92,546 werklieden gaven zich de moeite niet te antwoorden. 1,850 antwoordden neen. 3,857 nemen eenen werkdag aan van 10 tot 12 uren. 1,767 hebben zich gunstig verklaard aan den werkdag van 8 uren. Dus nog geen 2000 op 100.000 De werklieden,daar waar het algemeen stemrecht in voegen is, verklaren zich dus in overgroote meerderheid onver schillig ofwel vijandig aan de verminde ring van den werktijd op 8 uren daags. Wat bewijst dit Dit bewijst dat moest dees vraagstuk aan het algemeen stem recht onderworpen worden, in andere woorden, indien de nijveraars, hande laars, burgers en ambachtslieden er moesten uitspraak over doen, het onver mijdelijk bij groote meerderheid zou ver worpen worden. Hetgcue waar is voor de kwestie van den werktijd, is niet min waar voor alle de andere maatschappelijke vraagstukken, Immers in Frankrijk waar het algemeen stemrecht rechtstreeks zijnen invloed uil- oefent, zijn de sociale vraagstukken veel verder van hunne oplossing dan in Duitschland, waar het slechts eene on- rechtstreeksche werking bezit. Hier in België, ondanks ons cijnsslel- sel, zijn die zelfde vraagstukken wellicht hunne oplossing het meest nabij, oplos sing, die allen bevredigen zal, behalve dezen die de werklieden uilbuiten en langs hunnen rug naar omhoog willen klau teren gevaarlijk zijn ons in eens voor de weduwe Ber nards te vertoonen en te zeggen Wij brengen uw fortuin terug. Neen, jongen, wij mogen zoo niet te werk gaan. Ingeval wij met eenen man te doen hadden, dat was iets anders, maar die arme Catharina... haar hoofd is zoo zwak... Neen, [dat kan nietw ij zullen haar langzamerhand dit on verwacht geluk onder het oog brengen. Maar, vader, hoe zullen wij dat aanvan gen. Volg mij maar, jongen 1 God zal ons hel pen. Een oogenblik later stonden vader en zoon voor Catharina en dezer dochter. Na haar beiden eenen goeden dag gewenscht te hebben, zegde Van der Maelen tot de weduwe Gij weet, madame, dat ik u woensdag de somme moet betalen... Dit weet ik, onderbrak Catharina, zuchtende, daar deze woorden eene droeve herinnering in baar te weeg brachten. Zou ik u mogen vragen van mij dien dag eene gunst toe te staan Eene gunst, brave manen welke Deze, namelijk, dat gij en uwe dochter een gedeelte van dien dag in uwe oude woning met ons zoudt overbrengen... Wat vroeg de weduwe, verwonderd over zulke vreemde uitnoodiging gij verlangt dat ik.... Ja, madame, zooals ik zeg. Ik begrijp, dat mijn voorstel u vreemd, ja zelfs een weinig onbe tamelijk moet voorkomen maar wat kan men danr aan doen oude menschcn hebben soms zonderlinge gedachten maar ik ben zeker, dunkt mij, dat die cankoop mij ongeluk zoude veroor zaken, ingeval gij niet toestemdel er eenige uren, vóór dat ik er bezit van neem, over te b: gen. Maar, Van der Maelen, merkte zij met goed heid op, ik heb u het huis vrij verkocht, hoe zoudt gij dan verlangen dat ik.... Ik weet het, madame, dal het een belachelijk gedacht ismaar de ouderdom heeft zooveel recht tot verschooning daarenboven gij zijt zoo goed, dat ik overtuigd ben, dat gij mij die gunst niet zult weigeren. Van der Maelen sprak met zooveel gevoel cn stelde zooveel belang in zjjn verzoek dal Catharina eindelijk hierin bewilligde. Heb dank, duizendmaal dank. madame, woensdag morgen zal mijn zoon u cn uwe dochter met het rijtuig komen halen, wees overigens ver zekerd, dat gij beide een aaugeuamau dug zult In hoever heeft Rome onder geldelijk opzicht, reden zich te verheugen over het bestuur van zijne tegenwoordige mees ters Het antwoordt op deze vraag heb ben de lezers van De Tijd in het nummer van 7 dezer gevonden Het koninkrijk Iialië, dat zijne geheele bevolking door overmaiigen belastingdruk schier ten gronde richt, dat Florence, de eerste ïoofdstad na Turijn, letterlijk bankroet deed maken, heeft thans ook de stad Rome in een onmogelijken financieelen toestand gebracht, Alleen Staatshulp houdt de stad Rome, de vroeger welvarende stad der Pausen, van den afgrond terug, waar haar de schande van het bankroet dreigt. En om in den steeds dringender financieelen nood van den Staat zeiven te voorzien, lieeft Crispi de hand uitgestrekt naar het kapitaal der liefdadige en kerkelijke in stellingen. Het nieuwe wetsontwerp be treffende de vrome liefdewerken is zooals men weet, reeds aangenomen. Als ook het erfdeel der armen, de fondsen van kerkelijke instellingen verslonden of vervreemd zullen zijn, dan zal het ver- woestingwerk van Crispi en zijne hand langers volledig zijn. Zal den noodlot- tigen man daardoor tijd gegeven wor den Er zijn galeiboeven minder schuldig dan hij. Een diep gevoel van spijt en van ver- ontweerdiging tevens overvalt ons, wan neer wij een blik werpen op de liefdadige en vrome instellingen te Rome en beden ken dat zij, door Grlspi's politiek, be dreigd, misschien het slachtoffer zullen worden van zijnevervolgingszucht.Vooral in de hoofdstad der Christenheid heeft de H. Kerk zich moeder getoond aan al de behoeften van hare kinderen heeft zij ge dacht en hun, naar ziel en lichaam, door schoone doeltreffende stichtingen hulp en steun geboden. De volgende opgaven en cijfers zijn ontleend aan het pas verschenen rapport van den prefekt Gravina, aan den provin cialen raad van Rome. Rome telt 163 liefdadige instellingen. Volgens officieel gedaan onderzoek stel len deze zich ten doel het verleenen van huisvestingen verpleging aan weezen, van onderricht aan kinderen, liet verzor gen van gebrekkigen, het verschaffen van geneesmiddelen aan armen, het openen van een toevluchtsoord voor herstellen den en pelgrims, het in een gesticht opnemen van kinderen uil rijke maar tot armoede vervallen familiën, het onder steunen van ontslagen gevangenen, het bezorgen van een huwelijksuizet aan jonge doehters, van kostelooze verdedi ging der armen voor de rechtbanken, enz. Het totaal der inkomsten van deze instellingen beloopt 7,882,750 fr. Crispi heeft durven beweren dat de meeste van deze instellingen haar geld uitgeven voor kerkelijke doeleinden. De statistiek van zijn prefect geeft hem eene formeele logenstraffing. Volgens diens nauwkeurige opgaaf bezit Rome Negentien instellingen tot geldelijke ondersleuning en tot verzorging van zieken, met eene rente van 3,012,954 fr. Achttien gestichten voor weezen en verlaten kinderen, met eene rente van 952,263 fr. Een oud-mannenhuis, met eene rente van 180,802 fr. Negen-en-vijftig vereenigingen tot het verstrekken van huwelijksuitzetten aan jonge meisjes, met eene rente van 565,374 frank Negen-en dertig instellingen tot gelde- lijken onderstand voor [armen met eene rente van 848,058 fr. Drie gestichten voor kinderen, met eene rente van 91,846 fr. Zeven gestichten voor opvoeding en weidelijken steun voor hel onderwijs van ongelieden, met eene rente van 229,750 'rank Drie toevluchtshuizen voor gevallen vrouwen, met eene rente van 129,978 fr.; Een liefdegesticht voor herstellenden, met eene rente van 262,204 fr. Eene bank van leening, met eene rente van 287,691 fr. Twee gestichten voor arme weduwen, met eene rente van 13,682 fr. Twee gestichten voor vondelingen met doelmatige eerste verpleging, met eene rente van 963,951 fr. Drie inrichtingen voor godsdienstig onderwijs, met eene rente van 85,254 frank Vier instellingen voor geldelijken on derstand van ontslagen gevangenen en voor de verdediging der rechtszaken van de armen, met eene rente van 115,272 frank Twee liefdegestichten voor arme blin den, met eene rente van 83,965 fr. Vier liefdadige instellingen tot ver schillende doeleinden, met eene rente van 59,614 fr. De Aartsbroederschappen, Broeder schappen, Congregatiën, godsdienstige inrichtingen voor onderwijs in kunsten en handwerken en de oratoriums der romeinsche provincie zijn ten getalle van 920. Rome bezit daarvan 144, waaronder 14 israëlietische Broederschappen. De totale rente der katholieke Broeder schappen bedraagt 1,171,982 frank. Natuurlijk hebben al die Broederschap pen, die speciaal het behartigen der godsdienstige belangen van hare leden ten doel hebben, kerkelijke lasten te dra gen. Toch zijn ook aan de meeste dier Broederschappen liefdadige instellingen verbonden, al zijn die op kleinere schaal en meer voor onderling hulpbetoon. Ge woonlijk werden daardoor overvloedige slijten. Aangenaam zuchtte de weduwe, terwijl zij ten gronde blikte en tranen hare wangen bevoch tigden. Ja, zeker aangenaam, zuchltc de grijzaard lachende, ik beloof, ik verzeker het u. Madame, mijn vader heeft nog nooit ai zijne belofte ontbroken, voegde Hendrik er bij. Welnu dan, zegde de pachter, zouals het over een gekomen is, tot woensdag dan A propos, ging hij voort, hebt gij nog niets van liet kistje vernomen. Nog niets, zegde Catharina bedroefd, en te vens verwonderd vun zulk eene vraag te hooren, die hoehenaamd bij het gesprek niet paste, en waarop bij wel kon denken een ontkennend ant woord te krijgen. Wees zoo goed, madame, deze vraag niet als eene enkele nieuwsgierigheid tc beschouwen. Ik herhaal het, de oude mcnschan hebben soms derlinge gedachten cn worden wel eens wat licht- gcloovig doch ik weet niet, sedert dezen morgen heb ik een gedacht dal mij toeschijnt te zullen uit vallen. En wat behelst dat Dat gij uwen schat zult vrcdcrvinden, zonder dat er écn frank aan zal ontbreken. aalmoezen gegeven, en deze komen op de officieele lijsten niet voor. Op deze Broederschappen vooral gaat de italiaansche regeering de hand leggen, om Rome te redden en den financieelen storm te bezweren. Dit zal eene geheele verwarring en onderwerping ten gevolge hebben. Voeg daarbij de vervolging der man nelijke, zoowel als der vrouwelijke reli gieuzen, hunne verdrijving uit de kloos ters, aan welker poorten de armen altijd hunne soep en hun stuk brood vonden, hunne aanstaande verdrijving uil de gasthuizen van Rome, waartoe in de voorlaatste gemeenteraadszitting besloten werd en men kan zich een denkbeeld vormen van de onheilen, die dreigend boven al de instellingen van Rome han gen. Verdwenen is de welvaart der romein sche burgerij, nu is het de beurt der hulpbronnen van Rome's armen zij zullen opdrogen in een tijd, waarop zij meer dan ooit overvloedig moesten vloeien. De ballotteeridg te Thuin, door de Ka mer bevolen tusschen de twee katho lieke kandidaten, MM. de Caraman en Derbaix, is bepaald op dinsdag, 19 augusti aanstaande. Het Staatsblad van woensdag morgen kondigt de wet af houdende goedkeuring van eene overeenkomst gesloten met den Onafhankelijken Congostaat. Ontslag van generaal Van der Smissen. Generaal Van der Smissen, bevelheb ber der 2e militaire omschrijving, heeft zijti ontslag ingediend, willende protest aanteekenen tegen de laatste militaire benoemingen in de Leopoldsorde. Woensdag morgen vonden wij het vol gende in den Moniteur, in een hoekske weggesteken en zonder het minste beslag er van te maken Bij koninklijk besluit van 6 augusti is aan luitenant-generaal baron Van der Smissen, aide de camp des Konings, bevelhebber van de 2e militaire omschrij ving. op zijne vraag toegestaan zijne rechten op het pensioen te doen gelden.* De rede door generaal Van der Smis sen ingeroepen om zijn ontslag te recht veerdigen, is te belachelijk. Hij klaagt dat zekere militaire overhe den een hoogeren graad in de Leopolds orde ontvangen hebben dan sommige hunner wapenbroeders. Het is de Koning zelf die de benoemin gen en bevorderingen gedaan heeft. Het blad la Défense Nationale zegt dat men de gedane benoemingen niet moet bespreken dat het do Koning toegelaten is te dekoreeren volgens den ouderdom, daar de hoogere graden naar keus toege kend worden. Moest men de theorie van generaal Van der Smissen volgen, dan zou het gouver- Catliarina hezag den grijzaard met eene soort van medelijden. Gij kunt mijne gedachte voor dwaas aanzien als gij wilt, doch zij zal uitvallen, dat dunkt mij vast. Wat mij betreft, zegde Hendrik, ik decj zonder achterdocht in de denkwijze myns va ders. En in geval ik mij niet bedrieg, hernam de pachter, zal die gebeurtenis, waaraan gij nu niet gelooft, binnen de acht dagen plaats hebben. Dat is een droom, brave man. Maar indien liet eene verwittiging des Hemels was Onmogelijk. Dat woord is bij de Alvoorzienighcid onbe kend. Hó wel, wij moeten u verlaten nu, lo^ woensdag dan, en vooral vergeet inijnc voorgevoc. len nietik beu zeker dat het zal uitvallen. Na het vertrek van den pachter cn zijn' zoon dachten Catharina ca hare dochter het gezegde Van der Maelen eenige oogcublikken na, en ge loofden dat hij ccnigzins van zijne zinnen beroofd was, zoodanig kwamen haar die woorden vreemd voor. 's Avonds vóór den bepaalden dag begaf Hendrik zich naar dc weduwe en dezer dochter, ouder voor wcndscl van zé te vragen om welk uur bij haar zoude komen afhalen. Uw vader hecht veel prijs aan onze komst Hendrik zeidc de weduwe. Dit is ook zoo, madame, antwoordde de jonge ling, cn hij verlangt voortdurend, dat gij daaraan zult voldoen. Gij moet toch begrypen dat, dat, aan zulk verzoek voldoen, voor ons zeer smertelyk is. Ik weet het wel, madame maar mijn vader en ik zullen u hierover eeuwig dankbaar zijn. Ouzo inschikkelijkheid verdient niet, dat men er zooveel prijs aan hechte maar zeg met ons, dat uw vader door een dwaas gedacht is geleid geworf den. Madame, van alle mcnschen, behalve van mijn vader, zou ik het insgelijks een dwaas, ja zelfs een ongegroud gedacht noemen, maar van den achtingswecrdigen grijzaard, gelijk hem dc dorpelingen noemen, neen want nooit heeft hij iets gezegd dat niet op gegronde redenen berust te. Nochtans moet gij met ons bekennen, dat uw vader te veel geloof aan voargevoelen» geeft. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1