Een Christen Keizer. riemeril al de generaals moeten komman- deur maken, al de kolonels officier, en zoo voort... En aangezien er vier of vijf muziekan ten van liet l8 regiment gidsen ridder der Leopoldsorde zijn, zoudeu al de militaire muziekanten, ol ten minste al de muziek- oversten. hetzelfde kruis moeten verkrij gen. Zooals men ziet, die kruiskensdeeling brengt eene groote beweging meê in de groote wereld. Voor de benoeming is iedereen nieuwsgierig of hij, of zijn ko zijn, of zijn vriend er zal bij zijn. Na de benoemingen worden de verdiensten der benoemden besproken en heel dikwijls afgebroken. Het is tijd een einde te stellen aan de pretentie van sommige generaals. Wilde generaal Brialmont niet over eetiige jaren zijn ontslag geven omdat de benoeming van cenen kapitein van den stat hem niet beviel Heeft men ook niet gezegd dal een an dere generaal zijn sabel en zijnen suwa- row wilde neerleggen omdat generaal I'ontus liet maken der nieuwe kauons aan de Belgische smeltovens en plette- rijen van Cockerill te Seraing toever trouwd had en niet aau den Duitscher Krupp Men heeft ongelijk, in sommige hoo- gere kringen te gelooven dal X. of gene raal Y. niet zouden kunnen gemist wor den. Beter is het er kort spel meê te ma ken, zooals keizer WilhelmII melde twee Bismarks deed. Vooruit, die het wel moet weten, ver klaart dat de liberale scholen zonder God machtig medehelpeu tot het ontwikkelen van het socialismus. De liberalen, van hunnen kant, verkla ren dat, komen zij eens weer aan liet be wind, hun eerste werk zal zijn het onder wijs zonder God overal weer in te voeren en verplichtend te maken. Daaruit volgt dat het liberaal plan is, bekomen zij ooit de meerderheid, 'slands krachten te besteden om nesten van socialisten te kweek en. De deftige en vreedzame meuschen, die reeds genoeg en te veel socialismus gezien hebben, zijn dus verwittigd en weten wat zij moeien doen Voor de liberalen werken en stemmen, om het socialismus tc doen bloeien. Of voorde katholieken werken en stem men, om het socialismus in te toornen. Iets over Volapuk. Wij lezen in een boekje, uitgegeven te New-York bij M. Charles Sprague, Brodway 1271 en de vertaling in de wereldtaal bevatteude dei- grondwet der Vereenigde Staten van Amerika, dat de wereldtaal, slechts se dert 10 jaar uitgevonden, reeds eenen ongelooflijken vooruitgang gedaan en de volgende beoefenaars verworven heeft 2,000,000 studenten 500,000 perso nen welke de taal gebruiken 4,000 met diplomas 4,000 handelshuizen die ze gebruiken 500 polapükaelubs 1,250 werken in volapük 55 regelmatig ver schijnende tijdschriften 50 landen, waar volapükisten te vinden zijn. Deze getallen zijn zelf onder de waar heid zoo bijv. de werken in de wereld taal zou men niet juist kunnen opgeven, daar er dagelijks nieuwe verschijnen. Zeker is het dat deze wereldtaal in korten tijd snellen en ernstigen vooruit gang gemaakt heeft en dat reeds vele menschen nut hebben getrokken uit het gebruik dezer eenvoudige en kunstige wereldtaal. Nog eene streek van M. Buis. De man met den bedelzak waarin zijne jaarwedde van 25,000 fr. valt heeft eene nieuwe streek begaan, die hem recht geeft op de verheerlijkii.g zijner partij en op een standbeeld nevens zijne vrienden, de geuzen. Zoo als men weet, heeft morgen 10 au- gusli te Brussel eene betooging plaats der socialistische arbeiderspartij, ten voor- deeie van bet aigeraeen stemrecht. De inrichters van die betooging had- een den 24 juli den burgemeester der hoofdstad van hun voornemen verwittigd en M. Buis, die zijne wereld kent... als het pas geeft, verhaastte zich aan de ci- toyens Volders, Bertrand. Verrycken en Delporte te schrijven, dat hij met hen een onderhoud wenschle te hebben. Onder vrienden is men elkaar wat lief talligheden verschuldigd, niet waar De socialisten werden dan ook zater dag ten stadhuize ontvangen, met al de eer die personen toekomt, welke geen ministers des konings zijn. Alle schik- kingen werden geregeld, de burgemees ter gelastte zich met de aanveerding van het adres en aangaande den weg, voor de betooging te volgen, gaf M. Buis te kennen dat men wel voorbij de minis teries, maar niet voorbij het paleis des konings mocht gaan. De les van welgemanierdheid, door Z. M. aan den man van 7 september ge- gegeven, beeft hare vruchten gedragen maar toen heeft hij zijnon haat niet kun- nen verbergen tegen de ministers en om zoo te zeggen de socialisten aangezet la- wijd te maken voor de ministeries. Wat een groote politieker, die M. Buis en wat eene eer voor eene hoofstad zoo'n man van genie als burgemeester te bezit ten De socialisten zullen dus morgen 10 augusti uilgaan. Na de straten van Brussel doortrokken te hebben zullen zij zich naar het St- Gillespark begeven om daar, a finsUir van de betoogingen iri Hyde Park, te Lon den, eene meeting, onder de open lucht te houden. De dames van Brussel zullen door hare vensters met bloemen werpen en de garde civique zal de manifesteerders beschermen. Wij vernemen met innige voldoening dat het inrichtingkomiteit van het Con gres der Volkswerken te Luik besloten heeft op voorhand al de verslagen te doen drukken en ze ter beschikking te houden van de bijtreders tot hel Congres.Deze uitmuntende maatregel zal toelaten het werk der afdeeligen le vergemakkelij ken de besprekingen zullen er noodzak- kelijk grondiger en belangrijker door worden. Om het een of ander verslag te bekomen, wende men zich tot den alge- meenen Sekreiaris van het Congres, M. de gra.if F. Waldbott van Bassenheim, te St- Andreis. bij Brugge, of tot bet bu reel van het Congres te Luik. De De Bófoime heeft gezien dat de Keizer, toen hij aan boord van den Hohenzolleru de manschappen inspec teerde, eenen oogslag had verschrik kelijk koud en gebiedend, een waren oogslag van den duitschen Cesar. Anderen denken dat die verpletterende oogslag integendeel iels kalm, streng en welwillend deed kennen. Verschil van opvatting Over de inspectie spekende zegt het blad Het volgende tooneel was nog veel indrukwekkender dan het eerste en roept denkbeelden van beschaving op, die heel verschillend zijn van de onze. Bij het klinken van de klok plaats de bemanning zich in rang, de klak in de hand. Het altaar is opgeslagen. De Keizer staat recht, blootshoofd bij opent den Bijbel en het orkest speelt den lofzang Een vaste burgt is onze God. Dan leest de Keizer een kapittel uil 't H. Schrift men zingt eenen psalm, en de Keizer leest het gebed, dat met veel ingetogenheid wordt gehoord. De woor den worden duidelijk afgekapt naar duitsche manierzij worden gezegd met heldere en gebiedende stem. Wapenschouwing en dienst waren kenmerkend en deden den man en heel den regeeririgsvorm kennen het gods dienstige en militaire keizerrijk der Hohen- zollerns, zooals het uit het Dertigjarigen oorlog is voortgekomen. Het is eene andere wereld die voor ons staat, maar eene wereld die onbetwistbaar grootsch is. Naast ons bevonden zich Franschen, stilzwijgend, denkend bij dat grootsch en indrukwekkend tooneel. Wat les voor onze straatpolitiekers, die zelfs den naam van God uit het adres van gelukwensching aan den Koning, willen schrabben Onze koning heeft Mgr den bisschop van Brugge voorgesteld aan den Keizer. Monseigneur, zegde deze, ik ben ge- lukkig de gelegenheid te hebben u te zeggen, hoe tevreden ik ben over het adres dat een werkmanskring dezer stad mij gezonden heeft, en ik hou er aan te verklaren, dat ik in volledige over- eenkomst van gevoelens en grondbeginsels n verkeer met Zijne Hvdigheid Leo XIII, opzichlens 't werkmansvraagpunt. Landbouw. DE GEITEN. De beste geiten zijn zulke die eene gestalte van 80 tot 85 cen timeters hebben. De goede melkgeefsters geven dagelijks 2 1/2 a 5 liters melk. Zij dragen niet allemaal hoornen, de geiten zonder hoornen zijn de zachtaardigste maar daarom zijn ze de beste melkgeel- sters niet. Zij hebben ook niet allen lang baar, uilgenomen de Aziatische soorten (Angora, Cachemire, Tibétaansche).Zulke die half lang, dik en zacht haar hebben zijn le verkiezen. De haarkleur verschilt insgelijks gemeenlijk zijn ze zwart en wit, maar men vindt er ook gansch witte en gansch zwarte deze laatste zijn als de besle melkgeefsters bekend. DE RUPS DER KOOL. De menigte kleine rupsen die de kooien kwellen be- hooren lot eene zelfde soort. Het is zeer moeielijk deze rupsen an ders te verdelgen dan met er jacht op te maken. Men komt nochtans tot eenen betrekkelijk goeden uilslag met ze te be sproeien met een hevig zeepsop, met azijn of eene oplossing van soda en potasch. Het schijnt dat dp rol der insekten- etende vogels voor liet vernielen dezer rupsen ten minste zeer overdreven is. WETTELIJLE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 21 Juli 11. zijn de volgende heeten ons arrondissement bewonende, benoemd tot Ridders der Leopoldsorde S. Verlynde, Vrederechter, te Aalst J. Ost, eere-kanunnik te Burst F. Grillaert, hoofdopzichter van 't lager onderwijs te Aalst C. De Pauw, notaris te Aalst. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Z. E. H. Hebbelynck, Doctor in Godgeleerdheid, en professor van Dog matische Godgeleerdheid en van He- breeuwsche taal in het Groot Seminarie te Gent, is door HH. Dl). HH. den Aarts bisschop en de Bisschoppen van België professor benoemd van Patrologie, en President van het college Maria-Theresia te Leuven. Prijsuitdeeling in het St-Joseph- College. Donderdag, 7 augusti, had de prijsuit deeling plaats in het St-Josephscollege onzer stad. Wie kent de prachtige zaal niet van dit bloeiend geslicht Zij was proppensvol. En geen wonder Immers de PP. Jezuïten hebben ons volk aan zufke boeiende verlooningen gewoon ge maakt,dat al wie lust vindt in lrissclielet terkunde, natuurlijke voordracht, zuivere uitspraak zich daarheen begeeft, zoo dik wijls eene opvoering aangekondigd is.Deze maal ook zijn de studenten hunnen goe den naam waardig gebleven: La Poudre auxYeuxeen welgeschreven en be langrijk blijspel, heeft dien een nieuwen luister bijgezet. Men vroeg zich al wat men het meest te bewonderen had, of de gemaakte deftigheid van Ratinois (G. 't Kim) en van doctor Malingear (A. Boone), of wel het natuurlijk en onbe dwongen spel van oom Robert G. Nie- bërding); de losheid van Alidor Malingear (E. Van Hoohrouck) of de praalzucht van zijn vader Constant Malingear (A. De Sadeleer) en van Frederic Ratinois (R. Goethals). Degenen die een kleinere als die een grootere rol te spelen hadden, wisten deze zoo wel voor te dragen en aan de aanschouwers te doen begrijpen, dat men bijna geene bloote vertooning, maar de wezenlijkheid dacht voor oogen te hebben. Eere zij den jeugdigen en ta lentvolle, spelers, eere zij ook hun, die jongelingen en kinderen tot zulke vol maaktheid in voordracht en uitspraak vormden Dat ons college drie honderd leerlingen lelie, dat de beste familiën van het land er hunne zonen heen zenden, zal niemand verwonderen,die met de zelfop offering der Paters en mei den luisterlij ken uitslag door hen bekomen eenigzins bekend zij. De muziek onder de kundige leiding van den heer Em. Scheerlinckx uitge voerd, was deze luisterlijke plechtigheid ten volle waardig. De volgende leerlingen hebben den prijs van uitmuntendheid in de verschil lende klassen behaald. Rhetorica M. Ch. De Vos, van Erpe. 2e M. Jos. De Weert, van Hamme. 5e M. Aug. Van Uaelst, van Zuiddorppe. 4s M. Jos. Jouret, van Wodecq. oe M. Gaston, Betliune. van Aalst. ge(M.N.deCocquéau des Mottes,van Aalst. (M. Flor. Dauwe, van Weiteren. le Voorb. kl. M. Ch. Van Hoorebeeck, van Aalst. 2e Voorb. kl. M. Ferd. Dauwe, van Wet- teren. 3e Vootb. kl. M, Louis Van der Smissen, van Aalst. KaatsspelHoutmarkt Zondag 10 Augusti. Om 10 1/2 ure voormiddag. Ph. Van de Velde, (Herdersem) tegen Standaert, (Haeltert). Om 2 ure namiddag. G. Van de Spiegel, tegen Nic. Van Miegem. Om 5 ure namiddag. Ch. Moortgat, (Wiezo) tegenBeeckman, (Denderbelle). Om 4 ure namiddag. Ferd. Van Kerckhove tegen I. Van der Donck. Om 9 ure s'avonds loting voor de tweede ronde. Vrijdag 15 Augusti. Om 2 ure namiddag. J. De Coninck tegen Pilate, Om 5 en 4 ure namiddag. De eerste uitgelotle partijen van de stad. Versohenen en te verkrijgen ten bureele van l)en Denderbode. Stanley 1'A.frïcain, sa jeu- nesse, ses quatre grandes expéditions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijs gebrocheerd fr. i ,30. Les Congolais, leurs mceurs et usages, histoire, géographie et ethno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 1,15. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,50 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50; in linnenband fr. 0,75 Gebeden H. Geitrudis, in linnen band. fr. 1,50 Gebeden voor overledenenid. fr. 1,50 II. Antonius, in linnenband, fr. 0,90 Kerk der Arme Claren. (Brusselschestraal.) Dijnsdag 12 Augustus, FEESTDAG DER H. CLARA. Gedurige aanbidding. Eerste Mis met uitstelling van het H. Sacrament Hoogmis om 8 ure Lof om 5 ure. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers van Aalst. 2* SEKTIE. Maandag. 11 Oogst 1890 8 1/2 ure 's avonds,Grooten Prijskamp op den Bak, ter herberg In Keizer Karei bij den heer Lodewijk Boone, Leopoldstraat. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 845 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7750 kilogr. Onze Koninklijke Har monie gaat morgen Zondag hare jaarlijksche plezierreis ondernemen. Met den trein van 6 ure 10 m. 's morgens vertrekt onze Koninklijk Muziekkorps ver gezeld van talrijke eereleden naar Spa, alwaar het gaat deelnemen aan het groot wederlandsch Festival. Des maandags zal onze Harmonie de stad Spa, verlaten en zich naar Luik begeven om er,in 't be luik van Sint-Servatius-Gollegie, een Concert te geven ten voordeele derarmen ondersteund door 't Genootschap van den II. Viricentius Paulo. De terugreis naar Aalst zal desdijnsdagsplaatshebben Groot Festival. Op Vrijdag 15 Oogst 1890, O.-L.-V. Hemel vaert, zal er alhier op den Gentschen steenweg om 5 ure namiddag een Luisterrijke Festival plaats hebben voor Harmonie- Fanfaar- en Zangmaatschap pijen.Schoone vergulden eeremetalen zul len aan de deelnemende Maatschappijen uitgereikt worden, Deze feest belooft veel bijval te hebben. Alreeds hebben er vijftien maatschap- pijëa hare bijtreding ingezonden. Erpe.—Zondag nacht rond 11 1/2 ure is er brand ontstaan ter hofstede bewoond door de W'e Roggeman, wijk Boscheslraat. Gansch hal huis is de prooi der vlammen geworden, De meubels zijn gedeeltelijk gered geworden. Het vuur werd gebluscht door 't vrijwillig Pom pierskorps der gemeente, 't welk moedig zijnen plicht beeft gedaan. De schade wordt berekend op 2000 franks. Alles was tegen brandgevaar verzekerd bij de Maatschappij La Belgique. Muilplaag Gelijk wij reeds gemeld hebben, zijn er in den laatsten lijd verscheidene schepen met Ameri- kaansche vette beesten te Brussel toege komen. Over eenigen tijd werd het ge rucht verspreid dal er van die dieren aan gedaan waren van liet spruw (stomatite aplheusc) gemeenlijk demuilplaag» ge noemd. Er werd zelfs eene ondervraging ge daan in de Kamers de minister ant woordde dan dat geen enkel geval van muilplaag bij de Amerikaansche beesten bestatigd geworden was. Nu echter is er ander nieuws Deze week heeft men vastgesteld dat tachtig Amerikaansche beesten, welke te Brus sel ter markt waren gebracht, van de muilplaag zijn aangedaan. Aanstonds heeft de bestuurder van het slachthuis die dieren geheel en gansch afgezonderd, zoodat zij niet in aanraking kunnen ko men met de inlandsche beesten, welke ter markt worden gebracht. Het nieuws dat de muilplaag te Brus sel is, heeft veel opschudding verwekt onder de landbouwers uit den omtrek van Brussel, onder de kooplieden en de slachters. Het spruw is zeer besmettelijk hel wordt voortgezet door den wind, door de vliegen een drijver of koopman, die met een besmet dier in aanraking is geweest, kan de ziekte aan andere dieren mededeelen. De landbouwers moeten dusonmidde- lijk stipte en strenge voorzorgen nemen. Zij zullen geene vreemde personen in aanraking laten komen met hun vee of ze niet in hunne stallen brengen. De ziekte is echter niet doodelijk en als men de dieren verzorgt, zooals het zijn moet, genezen zij in eenige dagen. Niettemin veroorzaakt zij aanzienlijke schade, veel achtergeloop en moeilijk heden. De zieke beesten kunnen bijna riiet eten, tengevolge der zweerjes, die in hunnen muil slaan de vette beesten vermageren spoedig en de melkbeesten vallen droog. Op dit tijdstip ware het droogvallen een groot verlies, immers het beesten voeder is overvloedig en de koeien zijn nog volop aan het melkgeven. Het is te hopen dat men strenge maat regelen zal nemen, om de voortzetting van de ziekte te beletten, en dat bet goe- vernement krachtdadig zal handelen, ten einde te beletten dat onze inlandsche veestapel bedorven worde door de Ame rikaansche beesten. Sedert eene week of twee bemerk te de landbouwer Welkens, van Etter beek, dat men schier alle nachten vruch ten en moesgewassen uit zijn veld stool. Gedurende den nacht van zaterdag op zondag was het erger dan ooit, en hij basloot met zijnen zoou eene strenge waakzaamheid uit te oefenen. De eene was gewapend met een geweer en de andere met een riek. Dinsdag rond 1 uur 's morgends zag Welekens van uit zijnen schuilhoek eene bende van twintigtal jonge kerels aanko men, die aanstonds begonnen te plunde ren. De zoon loste een geweerschot in de lucht en de dieven gingen op de vlucht. Een uur later, meenende dat de be wakers zouden naar huis gegaan zijn, kwamen zij terug en stonden eensklaps voor Welkens en zijnen zoon. Nu begon een schikkelijk gevecht.De brave landbouwer, een schrik hebbende van bloed, liet zich liever mishandelen dat iemand met zijnen riek te kwetsen. De zoon echter was zoo gemakkelijk niethij sloeg met zijnen geweerkolf zoo duchtig in 't ronde, dat een der misdadi gers gewond ten gronde zakte. Do anderen, hunnen meêplichtige ziende vallen, namen hem op en droegen hem weg. De pachter en zijn zoon hebben dinsdag morgend het gebeurde aan den politie commissaris verteld. Dezer dagen werd te Gent een man aangehouden voor dronkenschap. Men vond op hem voor 10,000 fr. papieren waardijen. Na ondervraging moest hij bekennen, dat die voortkwamen van dielstal, te Duinkerke gepleegd bij den heer Boudeweel, graankoopman, Vauban- plaats. Hij zegde Suywens te heeten en huisschildersgast te zijn. Op aanklacht van den bestolene zal de dief uitgeleverd worden. Een zoo misdadig als ergerlijk feit heeft groote verontweerdiging onder de bevolking van Assenede verwekt. Zondag namiddag, rond 1 uur, zond Livinus Neyt zijne dochter Elvira, een meisje van 15 jaar, om zijnen gaanstok, welken hij uit geleend had aan zekeren V.D., herberg- gier, alhier. Toen liet meisje daar kwan-, bevond zich zekere V. O.in die herberg en maakte er groot verteer. Men begon met liet meisje tegen wil en dank te doen drinken en toen zij wilde buiten gaan,vond zij de deur gesloten. Zij riep om hulp, doch men sleepte haar op eene bovenkamer, die langs achter uitkomt en van waar men haar geschreeuw op de straat niet meer kon hooren. weinige menulen daarna kwam de se- naamde N. De Ridder aan de deur deze- gesloten vindende, begon hij er zoo hard op te kloppen, dat men eindelijk verplcht was open tc doen. Alsdan is het meisje uit de handen van V. O. gesprongen en de straat opgeloopen, maar in welken toestand Proces-verbaal is tegen den aanrander opgemaakt. Zondag namiddag is op eene hof stede te West-Vleteren, eene schrikke lijke moord gepleegd. Twee jongelingen, die daar werkten, waren zondag noen in vrede samen gaan slapen. Zij bleven zoo lang weg, dat de bewo ners ongerust werden en gingen zien water gebeurd was. Zij stonden ver schrikt bij bet schouwspel dat hen trof de eene jongeling lag in het bed, met het hoofd verbrijzeld. De moord was gepleegd geweest me1 eene ijzeren wegge. Het slachtoffer is 18 jaar oud, de dader 17 jaar. Deze was gevlucht, doch later is hij door de gen darmerie van Ctast-Vleteren aangehou den. De parketten van Veurne en IJper zijn ter plaats geweest. De dader heeft be kentenissen gedaan. Diefte is de drijfveer der misdaad geweest. De twee knechten hadden den zondag morgend van den landbouwer, waarschijnpjk voor buiten gewoon werk in den oogst, wat drink geld gekregen, de eene vijf de andere zeven frank. De eene ontstal den andere zijn drink geld en opdat de bestolene hem niet zoo kunnen aanklagen hebben, schrikte hij niet terug voor eene afgrijselijke mis daad. Er heelt op den Luxemburger spoorweg een zonderling ongeluk plaats gehad. Een der wagons van eenen koop- warentrein was met ijzeren platen gela den doch op zulke wijze dat deze, onder het rijden afzakten en verre buiten den wagon uitstaken. Een ander trein werd ontmoet. De platen bleven aan de loco motief haperen en de machinist werd zwaar gekwetst. Verscheidene wagons werden erg beschadigd. Terwijl de trein te Assesses stil hield om de schaê te her stellen, kwam hij in botsing met eenen derden trein, zoodat de schaê nog mer kelijk vergroot werd. Menschenleven zijn er niet te betreuren. Statistiek. Het schijnt volgens het zeggen der. Engelsche uitgevers, dal Stanley vijftig dagen heeft noodig gehad om zijne reisbeschrijving optestellen. Het werk werd onmiddellijk in tien verschillende talen overgesteld. Eiken dag schreef hij acht duizend woorden. Het drukken van die werken verschafte te Londen gedurende verscheidene weken werk aan 60 letterzetters 47 nalezers 12 helpers en meer dan 1200 machini sten en inpakkers. Het gebezigde inpakpapier woog 65 ton. (65 duizend kilos). Achttien stoompersen, hebben 1500 kilogr. drukinkt verbruikt. In veertien dagen deed men 40 duizend exemplaren inbinden. Het binden vereisebte 500 werkers en 600 werksters, en voor de banden heeft men meer dan 4000 meters lijnwaad ge bruikt. Het gewicht van al de uitgaven, welke op eenen dag tegelijk verschenen, over treft de 300 millioen kilos. Eindelijk, indien al het papier aan het drukken besteed opeen gestapeld ware, dan zou liet de hoogte van den Eiffeltoren bereiken. Ware het uiteenge spreid het zou een tapijt uitmaken groot genoeg om Stanley toe te laten van den Congo naar Zanzibar te gaan, zonder den blooten grond te moeten betreden. Oorlogskosten. Elk jaar moeten de verschillige Europeesche Staten ge zamenlijk vijf milliards en half dat is j vijf duizend en vijf honderd millioen besleden tot het dekken van den intrest j en het dooden zijner schulden en vijf andere milliards tot het dekken der on derhoudskosten der legers. Sedert twintig jaar leven de Europee sche Staten met elkander in vrede, de oorlog der Russen tegen de Turken daar gelaten. Doch 't is de gewapende vrede, en 't is gemakkelijk te schatten welke droevige gevolgen dien toestand na zich sleept, als men hel volgende in acht neemt In 1870 beliep de schuld van Europa tot 75 milliards of 75 duizend millioen. In 1886, dus na zestien jaren de schuld was verminderd, fmeent gij Mis vriend, zij was geklommen tot 115 milliards 115 duizend millioen frank. Dus eene vermeerdering van 40 dui zend millioen. Het is moeielijk om zich een gedacht te maken van een ïhoopken geld van 40 duizend millioen. Dus laat eene kleine berekening maken Een (rank weegt 5 grammen, dus 200 fr. in zilver wegen een kilogram de 40 milliards frank, waarmede de Europee sche schuld is vermeed, rd in hel tijdstip 1870 86, is dus gelijk aan 200 millioen kilos zilveren geld. Twee honderd millioen kilos, men mag zeggen dat het eene zware schuld is. De Eiffeltoren te Parijs heeft, naar wij meenenvijf inillioenen frank gekost. Met 40 milliards, zou men acht duizend Eiffeltorens kunnen zeilen. Een stuk van vijf frank heelt nagenoeg eene oppervlakte van 11 v. centimeters In 40 milliards zijn 8 milliards stukken van vijf franks. Met zoo een lioopke zou men kunnen bedekken eene oppervlakte van 88 milli ard v. centimeters of 8 millioen 800 dui zend meters, dus de hoogte van 69 dui zend maal den Eiffeltoren In andere woorden mon zou 69 dui zend stapel van 5 franks hebben ieder van 300 meters hoogte. Als men die nevens een zou plaatsen dan zou men eenen stapel bekomen van 500 meters hoog met 96,60 v. m. voor grondvlak, inbegrepen de ruimte welke lusschen de ronde kolommetjes zou over blijven. De Europeesche 113 millioen zijnde, bedraagt, dus de waarde van omtrent drie zulke stapeltjes. Nu trekken wij de ladder op OOSTENRIJK r Boschbrand. Zondag namiddag be merkte men te Essegg, dat het bosch van Luch, niet verre van Cepin, op drie put ten te gelijk in brand stond. Spoedig was de brandweer ter plaats maar eerst 's anderendaags was men liet vuur meester. Het vuur deelde zich meê aan een na bijgelegen bosch, en woedde weldra op eene uitgestrekheid van 100 hectaren. Reebokken, hazen eri konijnen vluchtten in alle richtingen, terwijl duizende voge- gelen zich levend lieten verbranden, ver blind door den glans der vlammen. Vele serpenten zijn uit het bosch ge vlucht in de kleine boschaadjes langsheen de wegen. Het schouwspel van dien reusachtigen brand was grootsch. Van uit de stad ge zien was het als een overgroot vuurwerk. Loten van Verviers van 1813. Bij de 55® trekking,welke den 1 Augus tus plaats had, zijnde bijzonderste prij zen gewonnen door de volgende num mers N. 11067 Fr. 15000 N. 18601 Fr. 250 N. 26735 500 N. 29657 250 N. 15248 300 N. 1691 200 N. 33865 300 N. 27384 200 N. 43184 300 i N. 48114 200 Volgen de nummers uitbetaalbaar me* 110 fr. Holloway's Pillen. Smart on Pijn. De mensch is ongetwijfeld veel minder gevoe lig voor de volkmaaktstegezondbeid, dan voor de geringste ziekte, want door deze middelen heeft de lieve natuur hem in staat gesteld hem tegen alle kwalen, die hem kunnen overkomen op zijne hoede te zijn. Indien deze verandering- voroorzakende, losmakende en zuiverende Pillen steeds gebruikt werden, zoodra het eerste gevoel van ongesteldheid eene naderen de kwaal aankondigt, hoeveel pijn zou er bespaard, hoeveel ellende vermeden worden. Holloway's Pillen behoeven geene aanbevelin gen meer omtrent de goede diensten die zij bewijzen, in het terug houden of het heelen van kwalen bij bet uitbreken daarvan, welke anders door een onbezonnen uitstel, valsche schaamte, of berispelijke verwaarloozing zich een weg banen tot het gevaar en allo genees kundige bekwaamheid en de onvermoeidste zorgen trotseeren. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 14 Vrouwelijk 3 HUWELIJKEN. P. Callebaut, fab met M. De Blieck, z. b. E. Wilzoreck. kleerm. met M. Deghels, z. b. OVERLIJDENS. J. De Goedt, m Van Cauwenbergh hov. 64 j. Langeridderstr A. Pots, m. Burgelman landb. 33 j. St, Job. S. Van der Voken, vr. Van Holder, z, b. 63 j. Sch M Schockaert, vr. Podovyn, z. b. 5-2 j. oyerl. te Gent. J. Van Geert, dienstkn. 56 j overl. te St Jans- Molenbcek. J. Van Poel, dagl 46 j, overl. te Merxplas B. Van Holsbeeck z. b. 37 j. overl. te Gheel. Em. VranckeD, schol. 8 j. Preperstr A. Soetinck, v Elias, z. b- 21 j. Koolstraat.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2