NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 14 Augusti 1890, 10 centiemen per nummer, 448te Jaar, IV0 2488 ABONNEMENTPRIJS ANNOïM EXPRIJS Rijkdommen van Congoland. VERLOREN SCHAT Gulden Sporenslag. Manifestatie van Zondag te Brussel. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen- De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Posl ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque suuM AELST, 14 AUGUSTI 1890 Men is in Belgiën weinig bekend mei de hulpbronnen, die Congoland aan on zen handel en aan onze nijverheid oplevert. Men herinnert eenige volzinnen van Stanley, men spreekt van ivoor en van caoutchouc en men denkt dat men al de voortbrengselen van den vrijen staat heelt opgesomd. Dit is op verre na niet volledig, want Congoland bevat aller hande rijkdommen en wij zouden er eene der vruchtbaarste koloniën kunnen van maken van ons vaderland. Om dil te bewijzen, is het voldoende een kort overzicht te geven der verschil lige voortbrengsels van Congoland. Op den eersten rang stelt men gewoon lijk het ivoor. De zwarten gebruiken het om hunne oorlogswapens te verveerdigen maar daar zij het slechts moeielijk be werken, houden zij er groote hoeveelhe den van over, die dan ook op onze mark ten te koop gesteld worden. Er kan natuurlijk een einde komen aan het ivoor, doch het getal oliefanten in Africa is aan zienlijk. Livingstone telde er 800, die de Suo overlrokden en de franschman Semelië bevestigt er 4500 gezien te hebben die gelijktijdig langs een der armen van den Niger gingen. In 1886, zijn er langs Congoland 3000 kil., ivoor uit Africa gezonden. In 4889, klom dit cijler tot 14.000 De verhouding van 4890 zal nog veel grooter zijn. De factorijen van den Hoogen Congo, voor het grootste deel Belgisch zijnde, zoo is Antwerpen eene aanzienlijke marktplaats van ivoor geworden. De caoutchouc vindt men ook in over vloed in Congoland. America en Indiën leveren den caoutchouc op om hem te bemeesleren, geven de zwarten eene itisnede in de schors van den caoutchouc, boom. Het sap vloeit er uiten alvorens liet geheel en al stijf is, maakt meu er bollen van ter grootte van eene noot. Meu kent het veelvuldig gebruik van den caoutchouc, die in de nijverheids- landen bijna tot een algemeen gebruik geroepen is. In 4886,werd er ongeveer 1 1,540 kilos caoutchouc uit Congoland gevoerd. In 4889,verhoogde dit cijfer lot 43,300 en,in 1890,zal dit getal denkelijk nog vergroot weiden. DE DUIF 5e Vervolg. Ho I ho madame, de tijd zal u leeren of hij zich heelt bedrogen. Gedoog dat ik zegge, dat, se dert ons laatste bezoek, hij alle oogenblikkce her haalde, dat hij zeker was, dat het koffer zoude te rechte komen zelfs wanneer hjj over twee uren mij zag vertrekken, gegdc hij mij Hendrik, gij moogt aan madame en hare dochter met zekerheid melden, dat zij binnen de acht dagen haar fortuin zullen wedervinden. Wat mij betreft, ik geloof gc- vis aan de woorden mijns vaders, en ik verzoek i Aerclfde hoop te koesteren immers, vader beves tigt'iet te stellig, dan dat wij aan dcszelfs vcrwach- ting uogen of kunnen twijfelen. Nu W;zc woorden op zulkcn overtuigenden toon gesprok») tc hebben, verliet Hendrik de twee vrouwen. Deze verstonden niet in welken zin de woorden va, jcn pachter en zijn zoon aan tc nc- ncmen. £r mo-st waarschijnlijk een geheim onder schuilen, dit k>*.den zij niet oplossen. Het denk beeld, dat Van d*r Mrelen en Hendrik oneipdig De handel van deze vloeistof zal dus waarschijnlijk worden als deze van het ivoor, en de caoutchouc heeft op het ivoor dit voordeel dat hij onuitputbaar is. De palmboom treft men ook in groot getal aan in Congoland. Men weet dnt de noten var, den palm boom amandels bevatten die zeer olie achtig zijn. Een nijverheidsgeslictit voor het uittrekken dezer olie beslaat ie Maltéha in den Leegen Congo. Antwer pen bezit- eene bougielabriek die voor tiaar gebruik alleen 6000 tonnen palmolie verwerkt. De olie van de aard noten is ook zeer gevraagd.De aardnootis eene plant welke men zaait. Hare vrucht levert eene voor treffelijke olie op, die men wellicht zou aanzien voor olijfolie. De grootste markt voor de aardnoten beslaat te Marseille. In 4885 werden daar 400 tonnen aard- notenolie verkocht. Sinds dan is het ver bruik er ten minste van vertiendubbeld. Nevens den caoutchouc moet men ook spreken van het kopalhars, een der grootste rijkdommen van Congoland. In eene belaogrijke conferencie over het werk van den Congo, geeft graaf d'Ursel, ons zonderlinge inlichtingen over dit voortbrengsel. Het is een hars, die op zeker tijdstip van het jaar, langs kleine onzichtbare gaatjes uil den boom druipt die ze bevat. De bol harst wordt langzamerhand grooter en wanneer zij zoo dik geworden is als een paar vuisten, valt ze ten gron de. Aan al de takken van eeneu boom ziet men van deze bollen hangen en men heeft langen lijd gedacht dat de gaten, langs welke de kopal ontsnapt, gemaakt werden door eenen worm de laatste ontdekkingen hebben bewezen dat ze gevormd worden door eene kampernoe lie, die men nauwelijks kan zient en die de woekerplant is van dezen boom. De kopal wordt in Europa gebruikt om den penseel-veruis te bereiden. Men vindt kopal gansch Congoland door en zelfs vindt men hem elders niet dan in Afrika deze die men langen tijd dacht uit Indiën te komen, was daar eerst gezonden uit Zanzibar het is dus eene stof, die geene mededinging te duchten heeft. Congoland levert ook de peper, de gember en de ricinus op. De wouden bevatten overvloedig veel kostbaar hout, zooals het ebben- en mahoniehout. Voegen wij er bij dat de bodem buiten gewoon vruchtbaar is, en dat men in Congoland koffie, tabak, katoenboomen, vanillebellen en sukkerriet, beneven al de voortbrengsels der tropische landen zou kunnen kweeken. veel meer van het kistje wisten ilan zij zegden, kwam haar zelfs nog niet tc binnen. Echter, als ware het, dat eene straal van hoop in beider her ten was gedaald, begonnen zij hierover na te denken, en de nieuwsgierigheid, om den pach ter en zijn zoon weder tc zien en den uitslag van zulke aardige beloften te weten, lieten Callm- rina en hare dochter niet toe een oogtc slui ten. Den volgenden morgend, om 19 ure, kwam Hendrik de twee vrouwen halen om ze naar hare vorige woning tc geleiden. Gedurende den heelen weg was het een vragen en hervragcen doch hij antwoordde haar beleefdelijk dat hij vast geloofde wat zijn vader gezegd had, en dat hij geerne zou zien, dat zij in zijne hoop deelden. Hij voegde cr bij dat hij haar in alle gevat kon verzekeren, dat zij er een genoegelijken dag zouden doorbren gen. Aan Van der Maelan's woning gekomen, hielp de goede pachter zijne twee genoodigden van de kar stoppen, en leidde haar in de voornaamste ka mer van liet huis. Op ligt wederzien van die plaatsen, die haar zulke noodlottige gebeurtenis herinnerden, berssten de weduwe en hare dochter in tranen los. Hola, hola, zegde de grijzaard, wij moeter indachtig zijn, dat wij dezen dag in vreugde moe ten overbrengen. Ik heb immers beloofd, ja zelfs bevestigd, dat dit zou wezen. Welnu, op mijn ze ventigste jaar wil ik niet, dat mijne befaamdheid als profeet, valscli zij. Zetten wij ons aan tafel later zullen wij over de zaken spreken. Gedurende de maaltijd waren Van der Maelcn en zijn zoon zoo vrolijk, dat de beide genoodigden eindelijk aan hunne opgeruimdheid deelnamen. Door dit kort overzicht ziet men dat de Belgen bel grootste belang hebben bij den vooruitgang van den Congostaat, en ook welk voordeel zij kunnen trekken uit zijne rijkdommen, indien zij weerdig den oproep beantwoorden van koning Leopold, Het komiteit, ingericht tot de jaarlijk- sche herdenking van den Gulden sporen slag, zendt ons den volgenden omzend brief, waaraan wij volgaarne eene plaats verleenen Kortrijk, 4 Oogst 1890. Op het Croeningerveld, te Kortrijk, had eene der gewichtigste gebeurtenissen plaats, waan an onze vaderlandsehe ge schiedenis gewag maakt De slag der Gulden Sporen, de redding van Vlaande ren. Het betaamt, dat ons volk die ge beurtenis niet vergete Daarom hebben wij besloten, dit jaar eene nieuwe betoo ging in te richten, op zondag 17 Oogst aanslaande. Alle Vlamingen, alle Vlaamsche gilden des lands worden tot déze betooging uit- genoodigd. Ziehier de voornaamste schikkingea 1" Om 41 ure voormiddag, mis van dank baarheid in de kerk van O.-L.-V., met aanspraak van den eerw. heer doctor Guido Gezelle. 2° Om 3 ure namiddag, vorming van den stoet op de Gulden- Sporenplaats, voor de statie. Om 3 1/2 ure, optocht door de IJzerenwegstraat, de Koornmarkt, de Groote Markt, de Doornikstraat, de Lange Steenslraat, de Steenpoort, de Voorstraat, het Plein, de Oude Gentstraat, en de Harelbeekstraat. Stilstand aan de kapel van Groeninge, met uitvoering van twee vaderlandsehe liederen a) Op Groeninge, gedicht van Th. Sevens, muziek van R. Holb) Het lied der Vlamingen, gedicht van E. Hiel, muziek van P. Benoit. Wederkomst door de Nieuwe Gentstraat, het Plein, de Groeningesiraat, de O.-L. Vrouwstraat en de Groote Markt. 3° Om 4 4/2 ure, volksvergadering en meeting in de feest zaal van het stadhuis.4° Om 6 ure, plech tig lof en Te Deum, in de kerk van St- Michiel, waar het wonderdadig beeld van O.-L.-V. van Groeninge berust. Wij hopen, M., dal uwe maatschappij talrijk zal vertegenwoordigd zijn in den stoet. Gelief ons uwe bijtreding te zen den voor 14 oogsi, en aanvaard de ver zekering onzer dankbaarheid en hoog achting. De eerevoorzitter, E.De Gryse,pastoor- deken de voorzitter, Ad. Verriest, adv. en schepen de ondervoorzitter, J. Van Bij deze verandering, oordeelde dc schrandere grijzaard het oogenblik gunslig om ze van alles tc onderrichten. Sedert eenige dagen was hij er op bedacht geweest om te zien hoe hij, zonder iievi- gen schok, die openbaringen aan Catharina en hare dochter doen zou. Hij begon op deze wijze Dus, madame, gij hecht niet het minste ge loof aan mijne voorzegging Mijn vriend ik ben niet bijgcloovig en heb mij nooit laten wijs maken, dat een mcnsch in het toekomende kan lezen. Gij hebt nochtans ongelijk, madame wilt gij eens een staaltje van mijne kunst zien Zijt gij misschien sterrekijker Ja, lach maar, twijfel maar ik vraag u nogmaals of ik u eens eene proef mijner kunst mag aanbieden Zeer geerpc, ik luister. Hc we! dan, madame, dank aan mijne kunst lees ik niet alleen in het toekomende, maar ook in het tegenwoordige.... Waarschijnlijk met opeue hoeken, zegde Catharina schertsende of hebt gij misschien trek om thans dc sterren te ondervragen. En wij zijn in klaren dag, de zon.... Wel, wat doet er dat aan, of de zon schijnt of dc maan Mijn oog onderscheidt alles en op alle uren van den dag. Na deze woorden half kalm en half lachend uit gesproken te hebben, stond de grijzaard recht, plaatste zich op eene statige wijze voor het venster en zag oplettend ten hemel... Na eenige oogenblikken stille, zegde hij Ja, zoo is 't I.... Ik begrijp het 1,... Dale, gemeenteraadsheerde schrijver, Th. Sevens de schatbewaarder, L. Ber- lemont leden, V. Moulard en H. Steyt. N. B. Het inrichtend komiteit zal zor gen voor de orde van den stoet. De teksten der liederen zullen in den stoet uitgedeeld worden. De radicaal-socialistische betooging ten voordeele van het algemeen stem recht, is volkomen mislukt, en het zijn noch dc gehate clericalen, noch de ver vloekte doctrinairs die er de schuld van dragen. De regen heeft heel de be tooging als een kaartenhuis doen ineen storten de zon der geuzen heeft onge twijfeld schrik van het socialism 1 Wat is er daar allemaal gebeurd te Brussel Laat ons ordelijk te werk gaan en met het begin beginnen. Reeds van vroeg in den morgend heerseht er in de hoofdstad eene onge wone beweging, welke vooral bemerkt wordt in de omstreken der statie. Langs de Noordstatie komen voorna melijk de manifesteerders van Antwerpen; men zegt ons dat er uit die stad 4000 zijn, maar men mag hun aantal grooter schat ten. Onmiddelijk na hunne aankomst gaan zij plaats nemen op de Kruidtuiulaan. Vooraan de socialisten met muziek aan 't hoofden hunne verschillige afdeelingen; daar tusschen zijn er buildragers in werkkleeding en zakken bij, een zonder ling gedacht van op die manier het alge meen stemrecht te vragen. Er is ook een gymnastische kring bij. Daarna komt de Bond der liberale de mocratische vereenigingen, in andere woorden de radicalen. Zij zijn nog al sterk opgekomen en achter hun vaandel bemerkt men twee ADtwerpsche gemeen teraadsleden. Onnoodig te zeggen dat er alle soorten van gelegenheidsopschriften in dien stoet gedragen werden. Achter de deelnemers van Antwerpen ziet men afgeveerdigden van Berchem, Borgerhout, Conticli liberale bekwaam heidskiezers van Liereen werklieden- groep van Turnhout; maatschappijen van Mechelen, enz. Op de Zennelaan komen de mannen van de brusselsche voorsteden bijeen. Eu wat ziet gij dan f vroeg Catharina, terwijl hare dochter dc bewegingen van den pachter op lettend naging. Gij zijt waarlijk een zonderling meuscb, zegde de weduwe lialf lachende Ten minste metluister, gü zijl in dit oogen blik in een verregaand abuis, waarvan ik u wil aftrekken. Ik vrees, brave man, dat uwe kunst gansch gaat mislukken en op iets belachelijks zal uit draaien. Integendeel gaat gij zien dat zij ditmaal on feilbaar is. Bij wien denkt gij het nocmaal geno men tc hebben, madame. Wel bij u, denk ik. Dat is abuis. Wat zegt gij, hervatte Catharina, gansch ont steld. De waarheid, en niets dan de waarheid. Mijn vriend iaat ons toch eens ernstig spre ken dat lang gekken, dat voorgevoel, waar gij en uw zoon van gesproken hebt, eindelijk die voor spellingZeg mij, bid ik u, wat dit alles bctec- kcut j Hè wel, sprak de grijzaard, die zich niet lan ger meer kon inhouden, dat bctcckent, dat dit huis uw eigendom is dat het kistje is terugge vonden dat, sedert het van hier weg is, het niet is geopend geworden, en dus, gelijk ik u gezegd heb, er geen enkele frank aan ontbreekt. Groote Godriepen moeder en dochter te gelijk, terwijl de. eerste door vreugde cn aandoe ning in onmacht viel. Heb ik het u niet gezegd, Hendrik sprak de vader, ondanks al onze omzichtigheid heeft de veropenbaring haar nog te zeer geschokt. Even als die van Antwerpen hebben allen eene roode kaart op den hoed waarop de letters Suffrage universel uit komen, als het tooverwoord dat ons aardsch tranendal zal veranderen in een paradijs. Er komt nu beweging in al de groepen. Men boort socialistische liederen zingen, hier en daar heft eene muziek eene Mar seillaise aan... Als men iets vraagt aan zijn land,moet men immers beginnen met te zeggen dat men liever van een vreerad land gediend is. Alle stielen en ambachten, zelfs de meest onbekende, zijn in dien optocht der Brusselaars vertegenwoordigd. Op hunne cartels en opschriften leest men alle soorten van bedreigingen,indien het algemeen .stemrecht niet wordt gege ven. Ook de radicale studenten van Gent en de socialistische studenten van Brussel zijn daarals er geen studenten bij waren, zou 't spel niet volmaakt zijn. In eene zijstraat staat de Association libérale geschaard; wij weten niet of hare leden de Carmagnole hebben meêgezongen maar ze neurierden meê hetaria der Mar seillaise. Den Koning trouw tot aaa den bedelzak. Die laatste woorden trokken de aan dacht op M. Buis. Rond den middag ont moet men hem op een prachtigen alezan gezeten. M. den burgemeester, die op de boulevards rijdt en naar de verschillige deelen der stad gaat zien of de politie dienst goed wordt verricht. Wat een leven ook, op de boulevards Onophoudelijk komen langs de Zuidstatie mannen en vrouwen aan uit de verschil lende deelen van den Borinage. Zooals liet te voorzien was, leveren de Walen het grootste contingent aan de betooging. Vele honner zijn in werkkos- tuum uit de mijnen: broek en vest in wit linnengoed, witten doek over het hoofd en daarboven hoed in lood, veilig heidslamp op de borst. Allen gaan zich scharen aandelf/te Verte en op de Handelslaan. Alle gekende centrums zijn vertegenwoordigdJoli- mont, Haine-St-Pierre, Morlanwelz, La Louvière, Frameries, Wasmes met Elysée Fauviaux er bij Soignies,Door- nijk. enz. En wat een revolutionnaire geest zit er in dat volk Men ziet hier niets dan roode vlaggen, met de phrygische muts boven op de piek; do muziek speelt bijna niets anders dan de Marseillaise, die men zooveel moet hooren, dat ze ons gedu rig in de ooren klinkten in die groepen Dc noodigc zorgen, onverwijld aan de weduwe Bernards toegebracht, deden haar weldra tot be wustzijn komen echter verliep er wel een geheel uur, alvorens zij zich kon voorstellen, dat dit alles geen droom was geweest, en zij was dan slechts laa volle overtuigd, toen Van der Maelcn baar het gc_ lukkig weergevonden kistje tor hand stelde. Na den grijzaard duizend malen bedankt te heb- ben, vroeg Catharina, ten hoogste vergenoegd, of zij mocht weten op welke wijze.... -- Madame, onderbrak den pachter, voor prijs van liet beleid en den iever, die ik en raijn?oou in deze zaak hebben aan den dag gelegd, vragen wij slechts eene enkele belooning.... Welke het ook moge zijn, mijn weldoener, ik en mijne dochter zullen u dezelve toestaan. Welnu, geloof dan, dal het de Voorzienigheid is, die uw fortuin heeft weergegeven ook ver zoek ik u om uooit opzoekingen te doen om er meerder van te weten, Wij beloven het u, zegden de lieide geluk kige personen te gelijkertijd. Dc verkoopings-akt werd verscheurd en nog de zelfde week kwamen de weduwe en hare dochter het huis bewonen, dat zij over acht dagen dachten nooit meer weer te zullen betrekken. Zes maanden later zien wij Catharina, Van der Maclen cn hunne kinderen nogmaals in het huis verccnigd, en door dc bijzondersten van het dorp omringd. Het was feest, ja groote feest. Een koste" lijk maal wachtte dc genoodigden, op wier gclaa^ vreugde stond te lezen.... Hendrik was de geluk, kige echtgenoot van Catbarina's dochter. EINDE.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1