Hoppeteelt. Le Patriote van donderdag haalt, wellicht op duizend gevallen, eenige kie zingen in Frankrijk aan die, uit hoofde van omkooperij, zijn verbroken gewor den. Uit de verslagen over deze kiezingen blijkt dat de kiezers zich lieten omkoo- pen voor sommen van 5 frank lot 50 cen tiemen en zelfs voor een glas wijn, bier of brandewijn I.... Landbouw. De lijster voor het hof van verbreking. Den 14 juli zetelde het hooger hof, alle Kamers vereenigd, in de zaal der plech tige zittingen. Is de lijster eenvoudig een wild, ofwel een wild en een insectenetende vogel Ziedaar de kwestie welke de raads- heeren moesten beantwoorden. Den 31 augusti van verleden jaar, 3 dagen na de opening der jacht, had M. If...., van Couvin,lijsternetten langs eene haag geplaatst de veldwachter der ge meente maakte tegen hem proces verbaal op, onder voorwendsel van inbreuk op het koninklijk besluit van 14 augusti 1889, met straffen bedreigende eiken persoon die, vóór 7 september van ieder jaar, valstrikken legt voor insectenetende vogelen. De vrederechter van Couvin verklaarde in een lang beredeneerd vonnis, dat de lijster een wild was, door de wet niet aangeduid als insectenetende vogel M, B... had geene inbreuk gedaan op de jachtwet, noch op het koninklijk besluit. Dus werd M. B.., vrijgesproken. Het openbaar ministerie ging in be roep, en de rechtbank van Dinant beves tigde de uitspraak van den eersten rech ter. De procureur des konings van Dinant onderwierp de zaak aan het Hof van verbreking. De 2C Kamer verbrak het vonnis. Zij herkende aan de lijster de dubbele hoedanigheid van wild en insec tenetende vogel en verzond de zaak naar de rechtbank van Namen. Maar de rechters van Namen beves tigden opnieuw de uitspraak van den vrederechter van Couvin. Opnieuw voorzag de procureur des Konings van Namen zich in verbreking. Dezen keer moest gansch het hof be slissen, en definitief het recht vaststellen nopens een geval, reeds opgelost door eene zijner Kamers. Het hof heeft de uitspraak van de recht bank van Namen verbroken. Dus is de lijster een wild en een insec tenetende vogel. Prij sdeeling in St-Marten sgestioht Wij teekenen hier met voldoening eenen waren triomf aan voor onze Bisschoppe lijke Middelbare School, te weten de oefeningen der plechtige prijsdeeling aan de leerlingen van dit gesticht, woensdag voormiddag. Reeds vóór negen uren was de ruime feestzaal proppende vol volk. Al de uit- gelezene familiën onzer stad waren er vertegenwoordigd 't is eene welver diende hulde aan den verwezentlijken vooruitgang van 't gesticht en tevens eene aanmoediging voor 't toekomende. De nieuwe zaal, die verleden jaarnau welijks was opgebouwd, heeft nu ganseh haren luister, dank aan de kunstige theaterschilderingen van onzen stadsge noot,M. Albrecht Meganck. De prachtige draperijen der gordijn, zoo kundig samengevat, en de wonderge- lukte perspectief der legende van Sint Marten, in 't midden der besneeuwde velden, met de stad Amiens in 't ver schiet 't is alles om te beter gelukt.Eere aan den Aalsterschen kunstenaar! Voor 't geen eigenllijk do prijsdeeling betreft, keeren wij terug tot het Pro gramma De Ileeren van 't orkester be danken en bejuichen,'t en is niet noo- dig... 't zijn mannen die overal lauweren weten te plukken, maar onze jeugdige studentenMet hoeveel voldoening hebben wij hun hertroerend drama ge volgd Néon of de jonge martelaar der Catacomben Hoe edel, hoe luisterlijk voorgedragen Het pluimken komt toch wel toe aan den held van 't stuk, M. Arthur Crick, een bevallige negenjarige martelaar, even fel in zang en declamatie een wonder van uitspraak en begaafd heid Welke aandoenlijke en verrukken de tafereelen uit de eerste lijden van 't christendom. Eervolle melding aar. de heeren D'Haese, Scheerlinckx, Bertus, Peirre- boom en Van Pottelsberghe de la Poterie die de hoofdrollen zoo deftig wisten voor te dragen. Gansch den uitvoer van dit stuk toont verstandige en behendige leiding, anders ware het onmogelijk iets dergelijks te weeg te brengen met zulke jeugdige ele menten. Er is inenig traantje aand'oogen ontrold bij 't aanschouwen van die ziel roerende schetsen uit de kerkelijke histo rie. Iets dat zeker veel heeft bijgedragen tot het buitengewoon gelukken van Néon - is wel de kunstige afschildering van 't onderaardsche Roomen door on zen reeds genoemden kunstenaar M. Me ganck. Van inbeelding en uitvoering is 't een waar ideaalOp eenige stappen ver diep heeft M. Meganck de geheimvolle gaanderijen der Catacomben, wedergege ven, men zou zeggen 't is wel eene halve uur verre. Hier kan men 't genie van onzen kunstschilder waarderen: theater schildering is zijn vak en elkeen moet met ons bekennen dat Aalst op eenen nieuwen meester Corael mag roemen. De algemeeno wensch welke wij dikwijls onder 't uitvoeren in de zaal hebben hooren uiten, is dat dit stuk nogmaals worde opgevoerd, met het licht, gedu rende de winteravonden. Wij voegen er een aanmerkingsken bij, welk de Heeren van St. Martens niet kwalijk mogen ne men Een weinig vuur, als 't u belieft, Heeren, bij wintertijd. Een woord nog over koors en muziek Wij kennen M. Stevens, den jeugdige muzikant, die met het muzikale deel is gelast.... Wie hem kent zal niet ver wonderd zijn te vernemen dat hier alles puik gekozen is en uitgevoerd. De koors van Moise door Rossini en de welgevoel- de compositiën van den heer Stevens voor bet stuk NéonwerJen door de leer lingen volmaaktelijk wedergegeven. In Sl-Martens hoort men waarlijk schoon muziek.... Onze beste gelukwenschen Heeren Bestuurder en Professors van 'tGesticht: Goede voortgang Wij teekenen met ge noegen uwen groei en bloei aan. Uwe leerlingen zijn de mannen van de toe komst voor Aalst en 't omliggende goed gekweekt, wel opgevoed in gevoelens van Godsdienst en zeden, in welgema nierdheid en grondige kennissen, /.on der schroomen moogt ge de toekomst in zien. De menschen beginnen d' oogen te openen en klaar te zien in de duidelijk uitgedrukte neigingen onzer Staats-Mid- delbare Scholen. Den afval in't groot aan Godsdienst en Kerk bereiden, de verbreking van gansch 't leugenkraam der H. Kerk. Die scholen, met onze stuivers onderhouden, zijn de hoop en den troost van onze vrijdenkers, en al wie de zedelijke en godsdienstige belau gen zijner kindereu ter herte neemt en mag noch en kan er zijne kinderen zen den. Zulke meesters, zulke leerlingen Vrijdenkers en zijn de mannen niet om onze kinderen op te voeden. Er is verderf genoeg in de wereld, zon der dat men het in de scholen gaat zoe ken. Neen Aalst is nog getrouw aan ge loof en zeden.... en dergelijk programma kan nog in den smaak niet vallen van onze deftige familiën. G'hebt er velen gedurende langen tijd, kunnen verblinden met uwen blaai, vriendjes lief, maar uwe scholen zonder God en uwe meesters zonder geloof kun nen hier niet langer in achting blijven. D'oogen gaan open. Een ware Aalstenaar. KUNST- EN LETTERNIEUWS. Verschenen en ontvangen Stanley's reizen, ontdekkingen en lotgevallen in Midden-Africa, volledige geïllustreerde prachtuitgave, uit het Engelsch vertaald met vergunning des schrijvers en der uitgevers, met 442 zeer fraaie platen. De volledige uitgave 2al drie boekdee- len uitmaken, royal 8°-formaat, verschij nende in afleveringen, aan 60 centiemen per aflevering. Elke maand verschijnen er vijf. De uitgever van deze prachtuitgave/ die voorzeker in den smaak van het volk vallen zal. is de heerP. Maes, uitgever, te Brussel. Tot nu toe zijn reeds vijf afleveringen verschenen, die allen om ter belangrijkst zijn. Zooals de titel het zegt, behelzen, al deze afleveringen brokstukken uit de reisvoorvallen van den grooten,moedigen ontdekkingsreiziger R. Stanley. In het eerste hoofdstuk, krijgen wij de beschrijving zijner reis van Madrid naar Zanzibar en de onderhandelingen die hij met Sir James Gordon Bennett, den eigenaar van den New-York Herald, aan knoopte om den grooten apostel der wetenschap, Livingstone, te gaan opzoe ken. Het tweede hoofdstuk, de beschrijving van Zanzibar,is niet min belangwekkend. Het derde hoofdstuk is gewijd aan de inrichting eener karavaan, het vierde aan Bagamoyo en het vijfde aan den tocht van Bagamoyo door QEkwere, ÖEkami en OEdoe naar OEsegcPhha. Gratis premie. Zooals men ziet, is het werk van Stanley, door den gunstig ge- kenden uitgever, den heer P. Maes van Brussel, in het licht gezonden en inge zien zijnen lagen prijs in 't bereik van eenieder gesteld, een hoogst verdienste lijk werk, dat geroepen is om het licht der waarheid te doen opgaan over die woeste, ongekende, ruwe streek van Midden-Afrika, die, sinds onze doorluch tige koniog, Leopold II, vorst werd uit geroepen van den Vrijen Congostaat.voor ons, Belgen, een tweede vaderland is geworden. Alwie dus belang stelt, niet alleen in den Congo, maar ook in den voorspoed van België; dat in onze Afrikaansche bezitting eenen nieuwen uitweg heeft gevonden voor zijnen handel en zijne nijverheid, zal het werk. door den heer Maes ondernomen, ondersteunen en in schrijven op Stanley's reizen en lotgevallen. Men kan zich ook laten inschrijven bij den uitgever van Den Denderbode» te Aalst RECHTERLIJKE KRONIJK. Duiven vergiftigen. De rechtbank vanTroyes (Frankrijk), had beslist dat een man, welke last had van de duiven zijner geburen, zijn recht uitoefende door deze te vergiftigen. De zaak kwam voor het verbrekingshof en dit heeft het vonnis gebroken. Ge moogt dus de duiven van uwen gebuur niet vergiftigen, zelfs al pikten zij de kalk van uwe dakpannen. Krachtens eene beslissing van den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en openbare Werken is er in onze stad Aalst, eene nieuwe Commissie ingericht gelast met het nemen van maatregelen om de teelt en den handel der hop her op te beuren. Deze Commissie is samengesteld als volgt VoorzitterM. Leo Gheeraerdis, schepen. Leden MM. Baron P. Belhune, voorzit ter der landbouwsectie Aalst (Zuid). Frans Monfils, lid der land bouwsectie Aalst (Zuid). Victor De Moor, lid der land bouwsectie Aalst (Noord). Philemon De Wolf, lid der Maatschap. «De8merken» Carlos Cumont, lid der Maat schappij De 8 merken. Gamille De Coninck, lid der Maatschappij St-Rochus. Leo Van Overstraeten, voor zitter der Maatschappij St- Rochus. Jan Reyniers, lid der land bouwsectie Aalst (Noord) Sekretaris. Onze Koninklijke Harmonie te Luik. Reeds hebben wij meegedeeld dat onze Koninklijke Harmonie maandag 11, te Luik een Concert heeft gegeven ten voordeele der armen bezocht door de Sociëteit van den H. Vincenlius. La Gazette de Liège van woensdag 13 dezer deelt eene uil- gebreide muzikale kroniek meê betrek kelijk dees Concert.Het spijt ons waarlijk dat tijd en plaats ons ontbreken om de vertaling dezer kroniek in ons nummer van heden te laten volgen. Wij moeten ons dus bepalen te bestatigen dat de Luiksche kroniekschrijver met den meesten lof over de uitvoering der ver- schillige muziekstukken spreekt. Hunne muzikale uitvoering, zegt hij, doet zich zoo wel onderscheiden door eene onberispelijke juistheid, samenhang en regelmatigheid, als door de verschei denheid der klanken die gansch buiten gewoon is en waarvan zij met eene rare bevoegdheid weten gebruik te maken. «Men heeft in de talrijke en afwisselende stukken welke zij uitvoerden, de stipste nakoming der toonschakeeringen en de zoetluidendste versmelting der instru- raenteele klanken kunnen waarderen./» Een bezondere lof wordt toegezwaaid aan de heeren solisten Leo Walpot, Leo Rogghé en A. Lenssens over hunne uit muntende uitvoeringen. M. F.-L. Vauden Bogaerde, de ge vierde orkestmeester, ontving ook zijn aandeel in deze lofklanken. Voegen wij hierbij nog dat de talrijke toehoorders onze Koninklijke Harmonie geestdriftig toejuichten en dat elkeen zich gelukwenschte dit meesterlijk uitgevoerde Concert te hebben bijgewoond Nog tijdingen over het onweêr. Het verschrikkelijk onweêr van zondag heeft vooral in Vlaanderen schaê aange richt. Ziehier eene reeks tijdingen Nevele. Rond half drie ure, zat de huisvrouw van Jan D'Haenens, eene moeder met zeven kinders, rustig aan de stoof. Twee kleinen stonden aan hare rechterhand, terwijl zij een derde op haren schoot te eten gaf. Op eens, bij eenen feilen donderslag, drong de blik sem binnen langs de schouw en wierp moeder en kinderen bewusteloos ten gronde. De kinderen bekwamen geen letsel, doch de moeder heeft lang bewus teloos gelegen. Waarschijnlijk zal zij het gebruik van haren arm eenigen tijd mis sen. Ronse. Op de wijk Torreken, werd eene woning met strooien dak door den bliksem gestroffen en ten gronde ver vernield, met al wat er in was. Gelukkig zijn geene menschenlevens te betreuren. Men verzekert dat op het grondgebied van St Sauveur wijk Arabie, eene land» bouweiswoning door den bliksem getrof fen en totaal vernield werd. Een brand, door den bliksem veroor zaakt, is insgelijks uitgebersten tusschen de gemeenten Russignies en Amougies. Hel huis van eenen wever werd gansch verwoest. Niets kon gered worden. De schaê is zeer aanzienlijk. Te St Maria-Hoorebeke en Paulaethem heeft de bliksem schaê veroorzaakt aan de kerken. Adeghem. Op acht verschillige plaat sen is de bliksem in de boomen geval len en heeft deze tot splinters geslagen. Een landbouwer die op zijn hof naar het weêr stond te zien, kreeg eenen slag in den nek, dat hij op den grond viel. Om 12 ure 's middags werd het zoo donker, dat men niets meer kon onderscheiden. De regen en hagelsteenen vielen zoo overvloedig dat de dorpstraat aan eene rivier geleek. Er zijn geen andere onge lukken te betreuren. Eine. Zaterdag en zondag zijn er over den omtrek buitengewone onweêrs losgebroken. Zondag op den noen, bij zonderlijk, was het verschrikkelijk. Zon der ophouden knetterde de donder er vielengrootehagelsteenen en't goot water bij stroomen. Men zegt soms 'i is wa ter gieten, maar het was ten minste zoo erg. De Dorpstraat was in eene beek veranderd, en de riolen noch waterloo- pen konden het water slikken. Dat duur de zoo wel 20 minuten. Rond 3 ure her begon dat spel nog eens, omtrent even erg. 't Was juist op den oogenblik dat de keuring veor de paarden aanvang nam, en dal heeft voorzeker aan dit feest geen goed gedaan. Wij vernemen daler te Kruishoutem twee koeien op de weide dood geblik semd zijn. Roesselare. Het weer was zoo ver schrikkelijk als men nog ooit gezien heeft. Vele huizen waren letterlijk van hoven tot onder doorspoeld. Hier en daar heeft de bliksem, hoeven, mijten of mo lens beschadigd of vernield. Kortrijk. Zondag voormiddag, rond 11 ure, is alhier het onweer losgeborsten. Dreigende zwart-groene wolken hingen sedert 20 minuten boven de stad en ver oorzaakten zulke groote duisternis dat men in St-Martens en O. L. Vrouwekerk geen hand voor de oogen zag. Bliksem- en donderslagen volgden elk ander vervaarlijk op, terwijl een felle stortregen in stroomen neerviel. Rond 12 ure hoorde men eensklaps het alarmgetuit der pompiers. Een brand was losgeborsten aan de Gentpoort. Het was een vlasschelf, die door den bliksem getroffen was en die weldra in asch lag. De pompiers gelukten er in de talrijke aanpalende schelven te bevrijden. Moorslede. Het onweer heeft hier van 11 1/4 lot 12 ure 's middags gewoed. Gedurende den stortregen sloeg zonder ophouden de bliksem krakend ter aarde neêr. Alhier werd van den graanwind- molen van M. Ign. Bonnaert, door den bliksem het bovenste eind weggeslagen, de as is geborsten en de staak in stukken geslagen. De molen hangt op zijde. Op de hofstede van Jan Debacker ver nielde de bliksem eenen notelaar, sloeg een gat door eene glasruit der keuken en verliet hel huis langs de schouwpijp. Vele donderschermen werden hier dooi den bliksem geraakt. Te Plasscheudaele is de vrouw Van- doolaeghe Six doodgeslagen, Te Bece- lare, zuidhoek, is de hofstede van Aug. Deprez afgebrand eenig vee is gered. Gedurende het onweder teekende de thermometer 30 graden in de schaduw. Zwevezele. Twre personen gedood (reeds gedeeltelijk gemeld). Het hemel- heeft hier een schrikkelijk ongeluk ver oorzaakt. Tusschen Zwevezele en Wyn- gene aan 't gehucht De Ondank, is de bliksem in een huis gevallen en heeft er de vrouw en de dochter dood gesla gen. De man, de genaamde Baert, schoenmaker van stiel, en geheel het huisgezin, zijn om zinneloos te worden. Het huis, waar het ongeluk gebeurde, is geheel den namiddag, zelfs tot in den avond, om zoo te zeggen bestormd ge worden door de nieuwsgierigen. Elke bezoeker had een woord van rouwbe klag voor dit zoo diep beproefde huis gezin Daarenboven is de bliksem nog bin nengedrongen in den melkkelder der kin deren Deprez, alwaar hij een tiental melkschotels heeft verbrijzeld en is toen na eenige tichels uit den vloer te hebben gereten, langs de keldervenster weêr vertrokken, zonder verder schade te heb ben aangericht. Hellebecq (Brabant). Zondag namid dag, rond 3 ure, is een hevig onweêr, vergezeld van hagelsteenen, op de ge meenten Oltignies, Ghislenghien, Helle- berq en Bassilly losgebarsten. Van 's menschen geheugen heeft der gelijke verwoesting nog nooit in die streek plaats gehad. De oogst, die bui tengewoon wel gelukt was, is letterlijk afgemaaid en ten gronde geslagen, zelfs op zekere plaatsen in den grond gedol ven koren, hooi, aardappelen, beeten, suikerij, klaver, tabak, niets is aan de verwoestingen ontkomen. De venster- en serreruiten zijn allen gebroken. De schaliedaken en zelfs de pannen hebben veel geleden. Verschei dene boomen zijn ontworteld en de tak ken op den weg verspreid. Een aantal vogels, duiven, kiekens, enz., zijn ge dood. Die beklagensweerdige verwoes ting heeft in die gemeente groote schaê veroorzaakt. Al de bewoners zijn ont moedigd en droefgeestig. Kaatsspel Houtmarkt Zondag 17 Augusti. Om 10 1/2 ure voormiddag, Nicolas Van Mieghem, Aalst, tegen Louis Minot. Om 2 ure namiddag, Petrus Van der Donck, Aalst, tegen Clement Clans. Om 3 ure, Philemon Lievens Lede, tegen Francois De Vos, Erembodegem. Om 4 ure, Arthur Spaens, Aalst, tegen Charles Van Baelen. Verschenen en te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Stanley l'Africaln, sa jeu- nesse, ses quatre grandes expéditions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijs gebrocheerd fr. 1,30. Les Congolnis, leurs mccurs et usages, histoire, géographie et ethno- praphie de l'Etat indépendant du Congo, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijzen gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd, fr. 1,15. Het Meiroosje, oefeningen voor de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 Eerherstellende Communie, ge brocheerd fr.0,50; in linnenband fr. 0,75 Gebeden 11. Gertrudis, in linnen band. fr. I,ö0 Gebeden voor overledenen, id. fr. 1,50 H. Antonius, iu linnenband, fr. 0,90 Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 726 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5825 kilogr. Heden zaterdag is te Wommelgem, Provincie Antwerpen, hel huwelijk inge zegend gewordeu van den heer haron Karei Belhune onzer stad met Jonkvrouw Clemence Agie. Erpe. Gister vrijdag, omtrent middernacht zijn alhier, wijk Hoonegem, twee neveneen slaande woonsteden de prooi der vlammen geworden de eene bewoond door Frans Braem, de andere door Bernard Schollaert, heide landbou wers. Gelukkiglijk heeft men de bewo ners bij tijde kunnen wekken, want anders waren er wellicht menschenle vens te betreuren geweest. Beide woon steden waren met strooi gedekt en aan blusschen viel zelfs niet te denken. Ge bouwen en meubels waren verzekerd. Gevaarvolle redding. Ten gevolge der overvloedige regens is eene beek, die boven de sluis van Denderleeuw in den Dender uitmondt, aanzienlijk gezwollen Woensdag namiddag was de zoon van den sluismeester, een dertienjarige knaap Andreas de Paepe genaamd, in voor noemde beek een bad gaan nemen hij verloor ongelukkiglijk grond en werd door den vloed, die zeer snel was, mede- gesleept. Deze beek is, alvorens zich in den Dender te werpen, overwelfd op eene lengte van 93 meters. Het ongelukkig kind werd onder het gewelf medege- sleept. De vader, die zijnen zoon onder het gewelf had zien verdwijnen, wilde hem fer hulp springen. Zijne buren beletten hem echter zulks zich daar wagen was immers den dood te gemoet gaan. Middelerwijl was debroedervan Andreas. Emiel de Paepe, 16 jaar oud, ter plaats gekomen. Ztende in welk gevaar zijn jonge broeder zich bevond, aarzelde hij niet in den Dender te springen op de plaats, waar de beek van onder het ge welf komt. Nauwelijks was hij daar. of hij zag het lichaam zijns broeders, van onder het gewelf vlotten. Hij was zoo gelukkig hem vast te grij pen en met de hulp van andere personen, op den oever te brengen. Andreas ademde nog een geneesheer bracht hem terug tot liet leven. Hij heeft op het licbaam een aantal zware kneuzingen. Paard inde Dendervaart gevallen. Dinsdag voormiddag, rond 11 ure, is een jong paard, aan den heer P. Van Overstraeten-De Coen toebehuorende, in de vaari gevallen bij het Sas van Pollaere, Het paard zwom wonder goed langs de brug van Ninove naar Pamel. Daar het te Ninove marktdag was, was er onmiddellijk machtig veel volk op het strand. Aanstonds sprongen er een 20 tal moedige mannen in 7 booten en be gonnen het paard te volgen. Daarenbo ven wierpen er zich nog vier mannen in het water om ook het paard te vatten, Doch te vergeefs. Het paard zwom maar voort en begon van zijne krachten te verliezen. Gedurende meer dan eene gansch uur wendde men alle pogingen aan om het paard te redden. De toestand was voor de redders tamelijk gevaarlijk, want iedere maal dat zij het paard wilden ra ken, draaide het zich om en liepen red ders en booten gevaar. De heer A. Fransman, gemeenteraads lid en kommandant der pompiers, die ook in het water was gesprongen, geluk te er eindelijk in nadat hij zijn leven had blootgesteld, het paard bij den kop te grijpen en het tot aan den kant van de vaart te brengen. Daarna heeft hij, met behulp van de andere redders, het paard tol op den dijk getrokken het dier was gered. Een luidruchtig handgeklap steeg uit de menigte op en de moedige redder werd door het volk omringd en geluk gewenscht. Bijna levend verbrand. Mad. de weduwe N., wonende Anselmostraat te Antwerpen met hare löjarige dienstmeid gaat uit voorzichtigheid nooit met licht slapen en zij wil ook niet dat het meisje zulks doet. Was nu hel meisje niet gewoon het bevel harer meesteres te volbrengen, of was dit enkel dijnsdag avond hel geval Stellig schijnt het dat zij, nadat Mad. N. ter ruste was, stil naar beneden is ge gaan, eene petroollamp gehaald heeft en, deze op eene nachttafel plaatsende, op haar bed ging zitten breien Was het meisje nu van vermoeidheid in sli.ip gevallen Dit is hoogst waar schijnlijk. want rond 10 ure zag een voorbijganger dat hare kamer in volle vlam stond. Hij gaf het alarm, de weduwe stond op, hoorde het hulpgeroep van het meis dat. ondanks de zware brandwonden, die zij reeds had, toch poogde den ontstanen brand te blusschen. Geholpen door hare meesteres gelukte zij hierin en onmiddelijk werden haar toen de noodige zorgen toegediend. Woensdag morgend is zij naar het St- Elizabethsgaslhuis gebracht. Het arme meisje is aan de rechterzij deerlijk ver- brand. Een ongeluk, dat misschien nood lottige gevolgen zou kunnen gehad heb ben, is zondag te Schellebelle gebeurd. Drie jongelingen en vier meisjes waren met een bootje og de Schelde gaan spele varen. Ten gevolge van verkeerde bewe gingen, k-am een lek inde booten deze zonk onmiddellijk in de diepte.Na boven- menschelijke pogingeng aangewend en om hulp geroepen te hebben, zijn de opvarenden allen uit hunnen ellendigen toestand gere i, en er met met een goed bad van afgekomen. Een smarllijk ongeluk heeft een ge acht huisgezin der gebeente Moerkerke in onsteltenis gebracht. Verleden week is de zoon der mole- nariu, wed. Ivo Van Damme, in den graanmolen verpletterd en op den slag gedood. Felix, het slachtoffer, die pas 27 jaar oud was, en de voorname steun was van het gezin, klom na het middag maal welgemoed den molen op zijn broeder was hem alreeds voorgegaan, had de molen in gang gezet en was dan op het hoogste verdiep gaan scherpen. Het eerste werk van Felix was den steen bedienen en de geschikte plaats daartoe was nu juist met zakken bezet, zoodat hij eene -mdere plaats koos, het geen hij nog nooit had gedaan. Daar kreeg hij eenen slag van eene rechtstaan- den draaienden steen dien hem tegen eenen houten staander wierp. De tweede steen draaide van dit hout maar drie vingers af, en 't is tusschen die drie vin gers tusschenruimle dat de ongelukkige jongen was geworpen. Oogenblikkelijk was daar de steen en verpletterde hem het achterdeel van het hoofd. Een knaapje uit de buurt, dat altijd op den molen een handje toestak, was hij Felix en had het ongeluk gezien hij greep den vanger en deed den molen plotselings stilstaan. Ware nu al het molenwerk niet bijzonder kloek geweest, gansch het gestel ware op den berg ge vlogen. Aanstond werd om priester en doktoor geloopen, maar eilaas het was te laat, Felix was op den slag gedood. Het tooueel beschrijven dat bij de we duwe nu plaats had, is onmogelijk zelfs de pastoor en doktoor weenden luidop, terwijl al de geburen kwamen toegeloo- pen en zonder onderscheid hunne droef heid met deze der familie paarden. Ook op de begrafenis, die vrijdag der verleden week plaats had, was gansch Moerkerke tegenwoordig, om aan den betreurden jongeling eene laatste hulde te brengen. Landbouwers, opgeletDonder dag morgen werd er te Elverdirighe een kalf geleverd dat, niettegenstaande het akkoord, geheel vol gedronken was. De koopman, die 't bemerkte wilde hiervoor een kilo op den hoop hebben. Deland- man weigerde en hierop gerocht men in twist, 't Gevolg ervan was zich de land bouwer dat eindelijk verplicht vond zijn kalf voor 100 fff te laten, 't geen rond de 50 fr. beneden de weerde was. Die 'nen put maakt voor een ander, valt gewoonlijk zelf erin. Dus, landbouweis, opgeletde koop lieden hebben ook goede oogen. DUITSCHLAND. Bekeering. De Münchener corres pondent van de Germania schrijft aan zijn blad Een der meest belangwekkende tijdin gen der laatste dagen zal wel zijn, dat M. von Lutz, ex-minister van Beieren,die nog ir. november laatst het Vaticaan staatsgevaarlijk noemde, dat achttien jaar lang de Katholieke Kerk zooveel leeds heeft berokkend, thans in den schoot dier Kerk is teruggekeerd. De beiersche oudeminister heeft dezer dagen in handen van Mgr den aartsbis schop van Thama de belijdenis afgelegd, dat hij alles gelooft, wat de Katholieke Kerk te gelooven voorstelt. Door zijne vrouw verraden. Over omtrent tien jaren werden in bet bosch van Lauterhagen vier moorden gepleegd, kort achter elkander. Niettegenstaande de ieverigste opzoekingen, werd nimmer een dader van deze schulmstukken ont dekt. Over eenige dagen nu is eene vrouw aan het parket van Berlijn komen ver klaren, dat de moordenaar niemand anders was dar haar echtgenoot, welke thans te Berlijn woont. Hij had haar bekend alleen die vier misdaden gepleegd te hebben. Daar die man op dat tijdstip inderdaad in de nabijheid van 't bosch van Lauter hagen op eene pachthoeve diende, en hij kort na de misdaden verdween,heeft men een onderzoek geopend men denkt dat de vrouw de waarheid gezegd heeft. Hollowav's Pillen. Smart on Pijn. De mcnsch is ongetwijfeld veel minder gevoe lig voor de volkmaaktstegezondheid, dan voor de geringste ziekte, want door deze middelen heeft de lieve natuur hem in staat gesteld hem tegen alle kwalen, die hem kunnen overkomen op zijne hoede te zijn. Indien deze verandering- veroorzakende, losmakende en zuiverende Pillen steeds gebruikt werden, zoodra het eerste gevoel van ongesteldheid eene naderen de kwaal aankondigt, hoeveel pijn zou er bespaard, hoeveel ellende vermeden worden. Holloway's Pillen behoeven geene aanbevelin gen meer omtrent de goede diensten die zij bewijzen, in het terug houden of hot heelen van kwalen bij het uitbreken daarvan, welke anders door een onbezonnen uitstel, valsche schaamte, of berispelijke verwaarloozing zich een weg banen tot hel gevaar en alle genees kundige bekwaamheid en de onvermoeidste zorgen trotseeren.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2