NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 Augusti 1890, 10 centiemen per nummer. 448te Jaar, N° 2490 ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. DER GEVANGENEN. Herziening der Grondwet. Socialistische vrijheid. DE DENDE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen- De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N» 18 nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqne saam. AELST, ÏO AUGUST! 1890 In Marokko. - De verdeeling van Afrika tussehen Engeland, Duitschland en Frank rijk heeft Spanje het water in den mond doen komen. Het wil ook een brok van den koek en nog al het zoetste brok- ske. En zoo zouden we, door de gulzig heid van Spanje, wel eens eene marok- kaansche kwestie kunnen krijgen. M. Canovas del Castillo, die zijne Span jaarden kent en weet op welke wijze hen te vleien, heeft zich de verovering van Marokko ten doel gesteld, wel we tende dat hij rotsvast aan 't bewind zit, wanneer hij dien slag thuis haalt. En, hij heeft nu juist eene gelegenheid gevonden, want het ziet er in Marokko alles behalve rooskleurig uit. De oproer is er algemeen het leger van den sultan is door de opstandelingen verslagen de stad Mequinez wordt belegerd door de Zemmours Kabylen, en de stam der Blockaris, eene der meest gevreesde van Marokko, is nu ook in opstand gekomen, na zijnen gouverneur te hebben ge dood. Het keizerlijke leger heeft nabij Mequi nez eene nieuwe neêrlaag geleden. De Berberen, meester van Mequinez, hebben de achterwacht van des sultans leger afgesneden, zoo dat deze niet meer op voldoende macht rekenen kan. Ongeveer 10,000 Mooren bezetten het kamp voor de stad Mellila en de hoogten van Gurugu. Men vreest dat deze troepen gebruik makende van den burgeroorlog die den sultan dwingt in het ander ge deelte van Marokko te vechten, Mellila zullen aanvallen. Dat is nu juist het voorwendsel dat Spanje noodig heeft om tussehen te ko men, want Mellila slaat onder spaansch protectoraateens dat men aan den kaas zit, zal men hem wel zoo gauw niet los laten. De kwestie is zal Frankrijk zoogoeds jeugdig dat alles toelaten, want Frank rijk ligt met Tunis vlak met zijnen neus tegen Marokko. Wie de politiek van M. Canovas del Castillo kent, weet dat hij van zulk een klein gerucht niet verveerd is. Ave, Cesar T Is al keizer Wilhelm wat tegenwoordig de klok slaat en 't is te vreezen dal het Ave, Cesar dat in den geheele wereld den duitschen keizer wordt toegeroepen, den jongen heerscher hoogmoedig zal maken. De samenkomst tussehen den duitschen keizer en den czaar aller Russen is eene historische gebeurtenis, die de pers niet ongemerkt kan laten voorbijgaan. DE DOCHTER Eene geschiedenis uit de XIVe eeuw DOOR P. VAN DELEN. i« Vervolg. Op eenen nanoen (de ziekte had sinds de laatste dogen nog heriger gewoed), had Van Ruysbrouck zijne woning, die aan het Kipdorp gelegen was, verlaten. Schoon hij te paard gestegen was e een zwaard aan zijne zijde hing, zou men aan zijne nederige houding en eenvoudige uitrusting in hem dien koenen ridder niet hebben kunnen vermoe den, wiens manhaftigheid reeds zoo hoog werd ge roemdwant ofschoon dat hij met gelieven hoofi reed en dc pijnlijke aandoening zijns harten onder een schijnbaar onverschillig gelaat verbergen wil de, was het aan zijnen somberen oogslag, hij op pervlakkige beschouwing zelfs, niet aanzienlijk dat hij aan eene zware moedeloosheid leed. Geenszins was het de vrees voor dc hcer- schendc besmetting die hem ontstellen kon, want reeds had hij den dood naderbij en tegen zich met sneller vliegende pijlen richtende gezien; Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat de betrekkingen van goede nabuur schap en van vriendschap door de ont moeting der souvereinen slechts be vestigd kunnen worden. De hartelijke ontvangst, welke den hoogen gast bereid wordt, kan in keizer Wilhelm's geest en in dien van de hooge personen zijner om geving slechts de overtuiging versier een, dal Rusland met de duitsche natie in vrede en goede vriendschap leven wil. Dit voorzeker is eender kostbaarste onderpanden des vredes. Ook de Grasdanin sluit zich aan bij de hartelijke begroeting des keizers, en ziet in deze samenkomst een waarborg van vrede. Moge het zoo wezen Op het zangersfeest, dat zondag avond te Weenen plaats had, heeft de afge- veerdigde Weitloff, eenen begeesterden heildronk aan keizer Wilhelm uitge bracht. Hij eindigde met een vivat laan Wilhelm II. Al de aanwezigen hebben dien herhaald en een duitsch lied werd daarna rechtstaande aanhoord. Sluiting van lengelsch parlement. De zittijd van het engelsche parlement 's maandag namiddag gesloten. In de parlementaire sluitingsrede wordt, bij het vermelden van de vreedzame betrekkingen tot het buitenland, gewag gemaakt van de gesloten verdragen met Duitschland en Frankrijk en van de toe treding lotde besluiten der conferentie lot bestrijding der slavernij door alle mogendheden, uitgezonderd de neder- landsche regeering. De regeling der geschillen over New- Foundland wordt overwogen. Ten slotte geeft de regeering een kort overzicht van den wetgevenden ar beid, gedurende de zitting verricht. La Réforme, het orgaan der progres sisten,kondigt aan dat heerschap Janson, bij de heropening der Kamers, opnieuw de herziening van art. 47 onzer Grond wet zal voorstellen. Dat zal dus voor de vierdemaal wezen. Dit voorstel heeft weinig kans van. zelfs in aanmerking genomen te worden gansch de katholieke meerderheid op 2 of 3 uitzonderingen na en een groot deel der linkerzijde zijn vijandig aan alle wijziging aan onze Grondwet. En wat meer is, op 10 juni jl., heeft de overgroote meerder heid des lands zich uitdrukkelijk tegen de herziening verklaard het algemeen stemrecht gelijk de radikalen het zouden willen, wordt door alle ware vaderlan ders verstooten. Altijd hebben de katholieken zich vijan dig aan de herziening onzer Grondwet getoond. La Flandre libérale, het orgaan der Gentsche doktrinairen of oude prui ken erkende het dezer dagen en gaf te zelfdertijde de reden te kennen om de welke,wij katholieken, de alschaffing van art. 47 bevechten. Wat het algemeen stemrecht voor de wetgevende kiezingen betreft,schrijft La Flandre, daaraan valt niet te den- ken. Op dezen oogenblik zullen de katholieken geene herziening der Grondwet wagen, omdat deze hen veel verder zou kuunen leiden dan zij hei begeeren en zelfs voor hen zeer slecht zou kunnen uitvallen. Men weet nooit wat er uit eene revolutie voortspruit de 'herziening der Grondwet zou eene revolutie wezen. Goed gesproken dat lijdt den minsten twijfel niet. Ja, de herziening onzer Grondwet zou eene revolutie werwek ken.,... en daar, in eene revorutie de partijgangers van rust, vrede en orde altijd, de gebrokene potten betalen, zoo hebben de katholieken er het grootste belang bij dat de revolutie vermeden worde.... Maar wat de katholieken nog meer vijandig aan de herziening der Grondwet maakt,'t is dat de eene herziening naar de andere zou leiden. Eens dat zij in deze of gene herziening zouden hebben toege stemd, zouden zij zich later tegen eene tweede, eene derde of een vierde nimmer kunnen verzetten. Dan wanneer de libe ralen terug aan 't bewind zouden wezen, zouden die eeuwige vijanden onzer katho lieke vrijheden op hunnnjreurt onze reeds verbrokkelde Grondwet herzien.... Ja, weldra zou het gepast zijn met onze vrijheid van Godsdienst, met onze vrij heid van Onderwijs, met onze vrijheid van vereeniging, enz. enz. en zouden wij tot dwinglandij en slavernij gedoemd wezen. Nogthans het algemeen stemrecht moet ons, katholieken, zoo zeer niet schrikken, wij zouden ons in veel slechtere voor waarden kunnen bevinden, want altijd zouden wij met kans van zegepralen kun nen strijden voor 't bestaan onzer partij, daar wij voorzeker 't getal,de overgroote -meerderheid des lauds,uitmaken. Ja, wij zijn zelfs overtuigd dat het alge meen stemrecht voor zeer vele jaren, de overheersching der katholieke partij zou verzekeren, maar dat schijnt ons geene afdoende rede om onze Grondwet te laten verbrokkelen welke ons vijftig jaren rust, vrede en voorspoed heeft ver schaft. Wie door het algemeen stemrecht het ergste zou te vreezen hebben, is onbe twistbaar de doktrinaire partij, op onze dagen reeds met zekere machteloosheid geslagen, liet doctrinarism dat nimmer het getal en de macht bezit, zou door het socialism totaal verzwolgen worden en van het politiek tooneel voor altijd ver dwijnen.... Dit voorziet La Flandre libé rale en zij geeft zelfs hare te vredenheid te kennen dat wij geene herziening der Grondwet te vreezen hebben zoo lang de katholieken aan 't bewind blijven, zeg gende maar dc dwaling waarin hij een volk, dat hij be minde, verkeeren lag, de blinde, schuldige han delwijze van de overheid die, in plaats van de buitensporigheden te beteugelen, ze liet gebeuren en ze aanprikkelde, had zijn gemoed als tegen de samenleving verbitterd. Zich zeiven te onmachtig gevoelende om tegen den stroom op te varen, had hij meer dan eens het voor zich wanhopige voor- nemen opgevat zich in den schoot zijns huisgezins te gaan opsluiten en dc gcmccne zaak heel en al te verlaten maar zich telkens herinnerde dat dit eene zwakheid, weinig aan zijne jaren en rid derlijke vroomheid passende zou zijn, had hij besloten koste wat koste, al ware dan heel dc gunst des vorsten, de liefde des volks er aan gewaagd, het recht van het miskend ougcluk te verdedigen. Na cenigc straten op en neder gereden te hebben, want zijn uitstap had geen andor merkbaar inzicht dan zich door eene kleioc wandeling dc zinnen te verzetten, was hij den Goddaerl afgestapt en de Koepoort genaderd. Tot dan was hij rustig voort gereden en niets dan de gewone bezigheden van den dag, zoo als berechten, vervoeren van zieken en lijken, hadden zijne aandacht opgewekt, toen op eens een verward gerucht in de richting der Kocpoortstraat zijne ooren trof. Ras had hjj aan de moordkreten Sla dood t Sla dood I die hem tegenbonsden, gemerkt dat er «eb wederom een bloedig tooneel voltrekken zou en in hevige verontwaardiging opspringende, trok hij het zwaard en rende met haastigen stap de menigte te gemoet. Weldra kon de ridder bemerken hoe zijne hulp ter stade kwam slechts op eenige stappen voor den dwazen volkshoop zag hij eenen ouderling die vluchtend, hijgend van angst cn verraoeinis, met zich een meisje voortrukte dat bezwijmende zich zelve met moeite ondersteunen kon. Reeds was de stok opgelieveu die twee slacht offers macht- en weerloos voor de voelen hunner beulen uitstrekken ging, toen de onverwachte redder, met al de snelheid zijner jaren, den el- lendigen dwecper te voren schoot, die hetzij uit vrees, hetzij dat hij in eenmaal zijueonuienschheid besefte, de oogen ter neder sloeg en achterwaarts vluchtte. Het wapen boven het hoofd zwaaiende, rende de ridder dreigend den hoop uiteen en bekwam door deze beweging voor den engclukkigcn vluch teling den tijd om den afstand tussehen hem zijue slachtoffers te vergrooten. Van hunne zijde geene kans meer ziende om hunne prooi te her vatten, daar de ridderden doortocht der straat letterlijk besloten hield, kwamen er eenigen op de gedachte der Zirkstraat door te loopen, hopegde met eene verdubbeling van krachten de pogiugen van hunnen tegenstrever te verijdelen. Dwur zij De katholieken zullen de herziening niet bewerken, en het geschreeuw der socialisten en radikalen daargelaten, zal niemand zich daarover beklagen. De Duitsche bladen brengen ons de stich tende bijzonderheden aan, betreffende den toestand van het socialism in Duitschland en de op handen zijnde scheuring, veroorzaakt door de dwinge landij van de drie kopstukken Bebel. Liebknecht en Singer. Deze drie mannen willen geheel alleen meester zijn en daarom hebben zij een ontwerp van reglement opgemaakt, dat op de aanstaande algemeene vergadering te Halle moet bekrachtigd worden. Volgens dat reglement moet geheel het Duitsch socialism bestuurd en het geld beheerd worden door eenen be stuurraad van zes leden, gekozen onder de socialistische leden van den Rijksdag. Alwie zijne jaarlijksche bijdrage niet be taalt, heeft het recht niet zich socialist te noemen. Elke kiesomschrijving, hetzij ze eenige dozijnen socialisten telt, hetzij ze er 40,000 bevat, zooals zeker arron dissement van Berlijn, moet onder éénen plaalselijken hoofdman staan, die in be trekking is met het hoofdbestuur. Op het jaarlijksch kongres mag elk arrondissement slechts door drie afge vaardigden vertegenwoordigd zijn, De zes arrondissementen van Berlijn, tel lende 130.000 socialistische kiezers, zullen elk drie afgeveerdigden hebben, juist gelijk die arrondissementen welke er nauwelijks 400 tellen. Het Berliner Volksblad moet het hoofd orgaan der partij zijn en zal, te rekenen van 1 Oktober aanstaande den titel dra gen van Voorwarlz (Vooruit). De heeren iebel, Liebknecht en Singer zullen hel .besturen en al de andere socialistische bladen zullen moeten schrijven gelijk het hoofdorgaan. Ziedaar hoede socialisten het alge meen stemrecht en de oppermacht van het getal in hunne eigene partij toepas sen Op eene vergadering, welke den 11 dezer te Berlijn heeft plaats gehad werd over den toestand hevig gekrakeeld. Bebel, die voorzat, heeft zelfs eenen spre ker bij de keel gevat en men heeft de twee vechtenden moeten scheiden. Ten slotte heeft er eene scheuring plaats gehad en de afgescheidene groep heeft zich onder de leiding geplaats van zeke ren Dr. Wille. Wat nu de gelijkheid van standen be treft, deze bestaat ir. Duitschland. onder de socialisten, nog minder dan hier, Bebel is koopman en eigenaar van een hJndelshuis in Leipzig Singer is een millioenrijke Jood, die fortuin gemaakt heeft in een magazijn van gemaakte kleeren Liebknecht en Aner zijn dag bladschrijvers, die er warm in zitten. Wille, von Vollraer, Schipper en anderen die de afgescheurde groep leiden, bevin den zich in even gunstigen toestand. Al die volksopruiers hebben geen ander doel dan een groot gezag op de massa te bekomen, om alzoo hunne heersch- zucht te bevredigen. De Belgische kopstukken beoogen het zelfde doel, Wellicht zouden zij zich voorloopig te vreden houden met het geen Bebel en konsoorten reeds hebben eenen zetel in het Parlement. De heer Frère, gewezen leider der liberale partij, kondigt in den Journal de Liége zijne meening af over de betooging van 10 Augustus. De heer Frère beweert dat de heer Buis de betooging niet mocht toegelaten hebben en dat de Staat zijne treins niet ter beschikking der manifes tanten mocht gesteld hebben. Volgens hem mag het gouvernement niet toegeven aan de pogingen tot bedrei ging van wege de partijgangers van het algemeen stemrecht, doch het kiesrecht moet trapsgewijze uitgebreid worden. In één woord, de heer Frère bewijst dat het katholiek gouvernement op den goeden weg is. Alleenlijk zou hij aan de socialisten wat min vrijheid laten. Le Peuple kondigt den omzendbrief af, waarbij de partijgangers van het algemeen stemrecht worden opgeroepen tot een kongres, dit te Brussel zal plaats hebben den 44 Sept. aanstaande en waarvan het dagorde, onder andere, de volgeude voorstellen zal bevatten 1* De stichting van groepen vau pro- pagande voor het algemeen slemrecht, in zooveel sledenen gemeenten mogelijk; 2® D.e inrichting van eene volksstem ming, om deze tegenover de cijnskiezing te stellen, voor elkewelgevende kiezing; 3e De bijeenroeping van betoogingen, op denzelfden dag en hetzelfde uur. in al de arrondissements-hoofdplaatsen van het land 4e De bespreking van een voorstel tot algemeene werkstaking. Het bepaald dagorde zal later vastge. steld worden. Beschuldigingen tegen priesters. De Italiaansche liberale bladen hebben eenen wreeden moord vermeld, gepleegd op eenen veldwachter te San-Sebastiano, nabij den Vesuvius. De veldwachter Cap- pola werd gevonden door eenige boeren hij was door een geweerschot gedood. Het dagblad Capitan Fracassa was het eerste om het gerucht op te nemen als zou de moord gepleegd zijn op aanhitsing van den priester Luigi Ottaviani. Op dit enkel gerucht, deed het parket, met eene onnoembare lichtzinnigheid, den priester aanhouden. de inzichten van den jood geDoeg kenden, wilden zij langs eenen omweg zijne wijkplaats berei ken, vooraleer hij, vermoeid cn afgemat als hij was, haar kon genaderd zijn. Maar de ridder, die alle bewegingen gadesloeg, ook vattende waar men heen wilde, reed zelf den vluchteling achterna, om daar te zijn waar zijn arm de verdrukte on schuld verdedigen en redden mocst. Van onheugelijke tijden, van de oudheid zelfs, was het in den aard en zeden der Belgen geweest aan zekere plaatsen eenen eerbied toe te dragen, waarvan zij zich de verzuiraenis als eene misdaad zouden toegerekend hebben. De grond waar hel geboortehuis op stond, waar de geheen- deren der voorouders rustten, cn wel bijzonder waar men de Godheid vereerde, waren voor hen geheiligd, en wee hem l die zich daar omtrent aan den minsten schijn van oneerbiedigheid zou hebben schuldig gemaakt. In de middeleeuwen, wanneer dc denkbeelden van eeredienst in aller harten zoo diepe wortels hadden geschoten,kon het niet anders of eene reeds aangeboronc neiging moest zich oneindig verster ken, daar zij nu door eeu godsdienstig gevoel werd opgewekt. De kerken en doodcnvcldcn ble ven niet alleen plaatsen die men tegen alle oneer biedigheid beveiligen moest, maar de minste daad van geweld, ware zij dan al onder voorwendsel van wettelijkheid verricht, zou als eene ontheiliging aangezien zijn geworden. Van daar dan werden de kerkon en kloosters asijlen of toevluchtsoorden, voor alwicwereld- sclie verdrukking te duchten had, en dit gebruik, op volksbegrippen gegrond, toefde niet lang zijne bekrachtiging bij vorstelijke charters en apostoli sche bullen te verkrijgen. Een aan Gode toege wijde grond stelde een eindpaal daar aan alle men- schclijkc vervolging. Het Prcdikheeren klooster, nabij den Driesch gelegen, en welk dc wijkplaats was die dc vluch teling trachtte te bereiken, was eene der meest geëerbiedigde en bevoorrechte asijlen. Het gold hier niet alleen ongelukkige dorpelingen die zich tegen het willekeurig geweld van baronnen be schutten kwamen, nog geringe misdadigen der handen van gerechtsdienaren ontsnapt maar groote booswichten zolls waren er gansch cn al het bereik der justicic ontvlucht. Deze uitgebreidheid van prcvilcgic had in deze ongelukkige dagen er de joden, wier schuilplaats elders ontdekt was gewor den, heen gelokt. Zich nergens durvende wagen, zag men ze daar bij menigte gansche dagen tegen den kerkmuur uitgestrekt, op de spijzen voortle vend die hun uit deernis door dc kloosterlingen of goede burgers in stilte werden toegereikt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1