NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 24 Augusti 1890, 10 centiemen per nummer. 44te Jaar N. 2491 TENTOONSTELLING EN WEDSTRIJD Hopteelt en Hophandel. OPROEP Vervalsching der eetwaren. GULDENSPORENSLAG, DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRIJS I Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ENiHUJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Posl ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Coiqne suUB1. van zwaar Paarden-trekras, HoornveeMelhnijverheid, Moeshoevenierderij en Fruiten gegeven door de E nn tl Ijouw-Afdeeling Aalst (Zuid), OP 14, 15, 16 SEPTEMBER. Algemeene schikkingen I. Al de Landbouwers van het land, worden tot den kampstrijd van Paarden en Yee (1) uitgenoodigd. De personen welke zouden begeeren mede te dingen, wor den vriendelijk verzocht zich te laten inschrijven bij den heer Baron P. Bethune, Voorzitter der Sectie, vóór den tienden September. II. Voor de Paarden en het Vee is men verplicht het getal stuks op te geven, de dieren te beschrijven en den wedstrijd aan te duiden, waaraan zij begeeren deel te nemen. Men zal er den naam, het beroep en de woonplaats van den eigenaar bij voegen. III. Paarden en Vee zullen zich moeten bevinden op de Houtmarkt, op Zondag 14 September om 9 ure s'morgens Veldgewassen,moeskruiden, fruiten en sieraad- planten ter Overdekte Markt, op Zaterdag 13 September vóór middag. De paarden en het vee zullen door de inzenders of hunne plaatsvervangers bewaakt worden. De gevaarlijke dieren zijn uit den kampstrijd gebannen. De stieren moeten behoorlijk geringd zijn. IV. Het Bestuur is niet verantwoordelijk voor 't verlies der tentoongestelde dieren, of de schade die hun mocht overkomen. V. De verschillige wedstrijden zullen door verschillige jurys beoordeeld worden. Elke jury zal bestaan uit drie leden. Deze leden noemen hunnen voorzitter en worden bijgestaan van eenen secretaris die met het schrijfwerk gelast is. VI. De beslissingen der jurys zijn zonder beroep. Na den uitslag zullen de wer kingen onmiddelijk kenbaar gemaakt worden. VII. Het staat de jurys vrij de prijzen niet toe te wijzen,wanneer de dieren de vereischte hoedanigheden niet bezitten. De zelfde maatregel is toepasselijk op vruchten en fruiten. VII. De werkzaamheden des jurys zullen aanvang nemen a.) Voor de Paarden, Zondag 14 September, om 10 ure voormiddag. b) Voor het Vee, - e.) Voor de Vruchten, Zaterdag 13 September om een ure voormiddag. IX. Gedurende het onderzoek der beoordeelaars, zal het publiek in de tentoon stelling niet toegelaten worden. De eigenaars of wachters van Paarden en Hoornvee worden verzocht tegenwoordig te zijn. X. Voor de Veldvruchten, in het toewijzen der uitgeloofde prijzen zullen de beoordeelaars grootendeels rekening houden van de inlichtingen over de teelt door den landbouwer gegeven. XI. Alle moeielijkheden of onvoorziene voorvallen, worden door het Bestuur der afdeeling geoordeeld. XIII. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben ten stadhuize te Aalst, den Zondag 5 October om 11 uren voormiddag. XIV. De leden der afdeeling Aalst-Zuid, de leden der jurys en de tentoonstellers zullen op vertoog hunner kaart vrijen ingang in de lokalen genieten. PROGRAMMA DER TENTOONSTELLING die zal plaats hebben op Zondag 14 September 1890 en de twee volgende dagen, (15 en 16 September). Paardenras. le Wedstrijd. Hengsten van zwaar trekras, minder dan 3 jaren oud. le Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 60 fr. '2e 40 3e 20 2e Wedstrijd. Hengsten van zelfde ras, boven de 3 jaren oud a) Hengsten die in vroegere prijskampen reeds eene eerste premie behaald hebben. 1® Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 90 Ir. 2® 60 3® 30 - b) Hengsten die nog geen eerste premie behaald hebben 1® Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 2® 3® n n 2* Wedstrijd. Merriepaarden beneden de 3 jaren oud. 1® Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 2® n 3® n 1 4* Wedstrijd. Merriepaarden van boven de 3 jaren oud le Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 2e 3® Hoornveeras. 6* Wedstrijd. Vaarzen zonder tanden 1* Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 2® 3e 6e Wedstrijd. Bekalfde Vaarzen van 2 tot 4 tanden hebbende 1' Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 2* 3® 7® Wedstrijd. Bekalfde Koeien le Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 2e 3® 90 fr. 60 50 fr. 30 - 15 80 fr. 60 - 40 - 40 fr. 30 - 20 40 Ir. 30 (1) Wedstrijd van n. 1 tot n. 10 medebegrepen. De kampstrijden van n. 11 tot 43 zijn uitsluitelijk voor de leden van de Aalstersche afdeelingen voorbehouden. 9" Wedstrijd. 8® Wedstrijd. Stieren met 2 tot 4 tanden 1® Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 60 fr. 2e - 40 3® n 20 - Stieren zonder tanden le Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 40 fr. 2® - 25 3' - 10 10e Wedstrijd. Bijzondere prijskamp voor vette Beesten (Hoornvee) Voor het schoonste lot van 4 vette beesten. 1® Prijs een verguld eermetaal en eene premie van 30 fr. 2e 20 3® n 10 HKellterij. Tentoonstelling van al de volmaakste tuigen dienende tot de behandeling der melk en het vervaardigen van boter. Gedurende den tijd der Tentoonstelling zullen er vergelijkende proefnemingen ge daan worden op het. vervaardigen van boter 1° met de room na onmiddelijke afroo ming 2° met room door verkooling afgescheiden (systeem Schwartz) 3° met dik geworden melk. Een bijzonder plakschrift zal aanduiden de uren en plaats waar deze proefnemingen zullen gedaan worden. Wij zullen het programma voor de Veldgewassen, Moeshovenierderij en Fruiten, Woensdag aanstaande mededeelen. AELST, 25 AUGUSTI 1890 tot de Planters en Kooplieden. Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst, brengst ter kennis van de belanghebbenden dal de beer Minister van Landbouw alhier eene Commissie heeft ingericht, ten einde de middelen op te sporen om de hopteelt te verbeteren en den handel op te beuren. Om dit doel te bereiken,raadt de Com missie alle hopplanters aan 1" Enkelijk de verscheidenheden van hop te verbouwen welke rijk zijn aan lupuline (geel- of reukstof). 2° De hop zuiver te plukken, zoo kort mogelijk, zoodanig dat zij noch stelen noch bladeren bevat en ze te drogen op onberispelijke wijze, zoodat zij haren aangenamen geur en bare fraaie kleur j behoudt en door den rook niet is bezoe- j deld. 3° De gewone eesten te wijzigen zoo- I dat do hop met verwarmde lucht wordt I gedroogd en de rook zijnen onaangena- j men geur aan de bellen niet kan meêdee- j len. Hulpgelden, in evenredigheid van de som in hare begtooting gebracht zullen verleend worden aan de planters die hunnen eest zullen inrichten volgens de inlichtingen der Commissie. Er wordt een prijskamp uitge schreven voor de hop volgens de boven staande voorschriften bewerkt; de vol gende geldpremiën en eermetalen zullen toegekend worden. 1° Een eerste belooning van 50 fr,en een verguld zilveren eer metaal van 20 frank. 2° Twee tweede beloo- ningen ieder van 40 fr. en een ver guld eermetaal van 10 frank. 3° Vier derde beloonin- gen ieder van 30 fr. en een verguld eermetaal. 4° Tien vierde beloonin gen ieder van 20 fr. en een verguld eermetaal. 3° Vijtig vijfde beloonin gen ieder van 10 fr en een verguld eermetaal. Elke prijswinnaar zal bovendien een diploma bekomen. De prijskamp zal eindigen den 15 No vember 1890. Degenen welke er willen deel aan nemen,zullen uit de baal die ten minste 80 kil. moet wegen, een staal doen nemen door M. Emile De Loose, bestuurder van de Stadswaag, die de genomene stalen zal nummeren, toe zegelen, bewaren, en de namen der planters en de nummers hunner stalen in een daartoe bestemd register schrij ven. Na de toewijzing der prijzen, zullen de stalen openbaar ten toongesteld worden. De dag der prijsdeeling zal later vast gesteld en aan de prijsminuaars bekend gemaakt worden. Van heden al kan men uitleggingen bekomen bij de leden der Commissie: L. Gheeraerdts, Voorzitter; Baron P. Beihune; C. Cumont; C. De Coninck- De Windt; V. De Mooi; Ph. De Wolf- Van der Nooi; Fr. Monfils; L. Van Over stralen; J, Reyniers, Schrijver. Gedaan te Aalst, den 23 Oogst 1890. De Burgemeester, De Sekretaris, V. VANWAMBEKE. Edm. SCHEERLINCKX. S'olitiek overzicht. Abranyi en Bismark. Er is zoo weer een van die kluchtspelen aan gang, die men alleen in de politiek ontmoet. Over 14 dagen deelde eenduitsch dag blad een onderhoud meê van den hon- gaarschen afgeveerdigde Abranyi met den oudkanselier, Er werden daarin belang rijke dingen gezegd en al de dagbladen namen die gretig over. Eenige zinsneden over het drievoudig verbond maakten vooral ophef in Oosten rijk en andere gedachten over den keizer maakten een dergelijk uitwerksel in Duitschland. Wat gebeurt er Een paar dagen nadien wordt, van de zijde van Bismark, geloochend dat hij wel degelijk den prins, op zijn kasteel te Schonhausen, heeft gesproken. Een van de twee moet gelijk hebben. Prins Bismark schrijft riaar verschil lige dagbiadcB een brielke, met verzoek van opname, waarin hij zegt nooit Abra nyi te hebben gezien en hem ook niet te kennen. De hongaarsche afgeveerdigde seint aan de dagbladen dat hij op staanden voet naar Kissingen vertrekt om persoonlijk aan Bismark te vragen wat dit alles be- teekent Wat zottekensspel is dat nu Buenos-Ayres, 20aug. Argentina. De troepen zijn den ge- heelen nacht onder den wapens geweest, daar men vreesde dat eene nieuwe revo lutie zou uil bersten, omdat de minister van oorlog alle officieren, die aan den lesten opstand deelgenomen hebben, van de lijst des legers heeft geschrapt. De gouverneur in den Staal Cordova heeft zijn ontslag genomen en de provin ciale Bank in Cordova is gesloten. Het gouvernement heeft het ontslag van den gouverneur aangenomen. Montevideo, 20 aug. De Nationale Bank verzekert dat hare portefeuille voldoende is om eene uitgifte te waarborgen maar de uitgifte in papie ren munt is onmogelijk. De minister van fiinanciën stelt voor de circulatie van klinkende specie le herstellen en de papieren munt in te j trekken door middel van de uitgifte van i aflosbare obligatien aan pari, bij wijze van uitloling, en door verhooging der tolrechten met 5 pet. De regeering heeft deze laatste voor stellen neergelegd in Kamer en Senaat. Eene nieuwe goede wet, welke wij aan hel Katholiek Ministerie en aan de behoudsgezinde meederheid verschuldig zijn, is woensdag 11. met de koninklijke bekracktiging bekleed geworden,en in het Staatblad, in de beide landstalen afgekon digd. Het is de wet op de vervalsching der eetwaren, waarvan de Vlaamsche tekst luidt als volgt: Art. 1, De regeering wordt gemach tigd om den handel, den verkoop en de slijting der waren en der stoffen, die tot het voeden van menschen en dieren dienstig zijn, te verordenen, maar dit al le «lijk in 't opzicht der openbare ge zondheid of met liet doel bedrog en ver valsching te beletten. Zij mag insgelijks, maar uitsluitend in 't belang der openbare gezondheid: A. De fabrikatie of de bereiding zelve der tot den verkoop bestemde levens middelen bewaken: B. Het gebruik verbieden van zelfstan digheden. werktuigen of voorwerpen die schadelijk of gevaarlijk zijn, Wat meer bijzonder het geslachte lecsch betreft, hetzelve zal niet mogen verkocht of te koop gesteld worden, dan wanneer het, ten gevolge eener keuring, geschikt verklaard is tot voeding. Indien het versch vleesch geldt, dan moeien namelijk de inwendige deelen der dieren waarvan het vleesch voort komt, gekeurd, worden, Te dien einde zal men, ten laste der belanghebbenden, een recht mogen heffen, dal de kosten van het onderzoek niet zal overtreffen, en welks bedrag door de regeering of door den gemeente raad. mits goedkeuring des Konings, zal bepaald worden, Alle andere keurrecliten voor geslacht vleesch, bijzonderlijk bet dubbel stempel- recht. zullen verboden zijn te rekenen van den datum, bij koninklijk besluit te bepalen. De voorgaande bepalingen verminde ren hoegenaamd de rechten niet weke de in werking zijnde wetten aan de gemeen teoverheden verleenen, om zich te ver zekeren van de echtheid en de gezond heid der te koop gestelde levensmidde len, alsook om de overtredingen te be teugelen van de reglementen, door ge zegde overheden dien aangaande ge maakt. De reglementen dezer laatste mogen mei die van 't middenbestuur geenzins in strijd wezen. Art. 2. lie burgemeester en de agen ten der regeering die gelast zijn te wa ken over de uitvoering der maatregelen en reglementen krachtens deze wel ge nomen mogen in de magazijnen, winkels en weldanige plaatsen, tot den verkoop der eetwaren, levens- of geneesmiddelen bestemd, binnendringen, gedurende al den lijd dat zij voor bet publiek open slaan. Zij zullen ook, gedurende dezelfde uren, in de bewaarplaatsen, aan deze magazijnen en winkels gehecht, mogen treden, zelfs wanneer deze bewaarplaat sen voor het publiek niet openstaan. Zijn insgebjk, ten iedere ure, aan hun bezoek onderworpen, de lokalen welke dienstig zijn tot de fabrikatie en de be reiding der voor den verkoop bestemde eetwaren of voedingstoffen en waar het publiek geen toegang heeft. Voor de overtredingen der wetten en verordeningen zullen zij processen-ver baal opmaken, die rechtsgeldig zullen zijn, zoolang hunne onnauwkeurigheid niet bewezen wordt. Een afschrift van het proces verbaal zal den overtreder ter hand gesteld wor den, ten laatste binnuen de vier en-twin tig uren nadat de overtreding zal bevon den zijn. De processen-verbaal waarvan spraak is in het voorgaande paragraaf, zullen opgesteld worden overeenkomstig de be palingen der wet van den 3 Mei 1889. Art. 3. De wijze of de voorwaarden van het nemen van stalen, alsook de in richting en de werking van de scheikun dige laboratoriums zullen bij koninlijk besluit geregeld worden. Art. 4. De twee eerste alinea's van artikel 5 der wet van 9 Juli 1858, betref fende de officiëele pharmaeopee, wor den door de volgende bepalingen ver vangen: De bepalingen van artikels 500. 501, 502 en 561, n° 3, van het strafwetboek, betreffende de vervalsching der voedings middelen, worden toepasselijk gemaakt op de vervalsching der geneesmiddelen en der geneeskrachtige stoffen. De twee laatste paragrafen van artikel 4 dezer wel worden bovendien toepas selijk verklaard op het in voorraad heb ben van geneesmiddelen, vervalscht in 't geval voorzien bij artikel 501 van liet strafwetboek. De regeering mag de maatregelen voorschrijven welke zij nuttig aclu om de vervalsching dergeneeskraehiige stof fen te voorkomen, alsook om de berei ding, de tekoopstelling en de slijting van goede geneesmiddelen te verzekeren. Art. 5. Het tweede paragraaf en de eerste en tweede alineas van bet derde paragraaf van artikel 561 van bel Straf wetboek worden in de volgende bewoor dingen gewijzigd 2e Zij die beschadigde, bedorven of door ccne verordening van 't middenbe stuur, bet provinciaal of gemeentebe stuur schadelijk veaklaarde eetwaren, dranken, voedingswaren of welkdanige eetbare stoffen verkocht, gesleten of te koop gesteld hebben 3® Zij die, zonder het bedriegelijk inzicht bij artikel 500 vereischt, vervalschte of nagemaakte eetwaren,dranken, voedings waren of welke eetbare stoffen ook ver kocht, gesleten of te koop gesteld heb ben. De beschadigde, hedorvene, schadelij ke, vervalschte of nagemaakte eetwaren, dranken, voedingswaren of eetbare stof fen die in 'i bezit van den schuldige worden bevonden, zullen aangeslagen en verbeurd verklaard worden. Art. 6. De overtredingen van de ver ordeningen. krachtens artikel 1 en het slotparagraaf van artikel 4 gemaakt, wor den gestraft met eene geldboet van 1 tot 25 frank en eene gevangenzetting van een tot zeven dagen of met slechts eene dier straffen. Bij hervalling, binnen de twee jaren der laatste veroordeeling, wegens de zelfde overtreding, mag de straf verdub beld worden. Art. 7. Worden gestraft met eene geld boet van 5(t tot 200 frank, desnoods on verminderd de toepassing der straffen bepaald bij artikel 269 tot 274 van het Strafwetboek, zij die zich zullen verzet hebben tegen de bezoeken, bet oefenen van toezicht of het nemen van stalen door de agenten, die gemachtigd zijn de overtredingen op de reglementen betref fende bel voorwerp dezer wet na te gaan en vast te stellen. Bij hervalling, binnen de twee jaren na de laatste veroordeeling, wegens de overtreding voorzien bij het eerste para graaf van dit artikel, mag de rechtbank de geldboet verhoogen tot 500 fr. en eene gevangenisstraf van acht dagen tot twee maanden uitspreken. Art. 8. Om de twee jaren zal de re geering aan de Kamers verslag doen over de maatregelen die zij zal genomen hebben in uitvoering der wel, alsmede over de uitwerkselen die deze maatrege len zullen teweeggebracht hebben, HERDENKING van den te Kortrijk. Zondag 11. hadden wij ons naar Kort rijk begeven, om deel te nemen, aan de belooging, ingericht tol herdenking van den Guldensporenslag. Toen wij de statie binnenstoomden

De Denderbode | 1890 | | pagina 1