NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 51 Augusti 1890, 10 centiemen per nummer. 4iste Jaar N. 2495. ARONNEMENTPRIJS \mom ENPRIJS Politiek overzicht. De pracht. DER GEVANGENEN. lede van Alphons Karr. Stapelhuis der douanen. DENDER-BODE. Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen, r— De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° ld, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemeu Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqne snaai. AELST, 41 AUGUSTI 1890. Leg er wet in FrankrijkDit jaar zul len, ten gevolge der eerste toepassing der nieuwe leger wei, 184,922 recruten in dienst treden, tegen 150,453 in hel vorige jaar. Irredenlische woelingen.Ontbinding van kringen. M. Crispi heeft ditmaal den stier bij de hoornen gevat. Op het verslag van M. Berti dat de kringen Oberdank en Baranti ten doel hadden eene daad te verheerlijken,welke als eene misdaad moet aanzien worden en dat zij voornamelijk werken om de goede betrekkingen van Italië met eene bevriende mogendheid te verstooren, heeft M. Crispi besloten een decreet tot ontbinding te teekenen. De radicale dagbladen hekelen dezen maatregel om het meest. Het zou eene voldoening zijn, aan Oostenrijk gegeven voor de irredentistische woelingen, die door de ontbinding der Pro Patria zijn ontstaan. De radikale partij zal in de kiesverga- deringen de werking der ontbonden krin gen voortzetten. De ontbinding der kringen werd door de oppositiepers als eene daad van wil lekeur en geweld aanzien. De Fanfulla bericht dat petities in de provintiej in omloop zijn. De Moniteur de Rome zegt dat de be - tuigelen van het irredentism nog toene men zal en dat zulks het gevolg is van een ordewoord, te Rome gegeven. Een later telegram meldt dat de politie huiszoekingen heeft gedaan bij 6 bestuur leden der ontbonden kringen. Men heeft bij een hunner papieren, vlaggen en 4 bommen aangeslagen. Aanhoudingen zijn De socialistische partijdag. De Kol- nische Zeitung verneemt dat de kiezingen voor de Berlijner vertegenwoordigers op den grooten partijdag, te Halle, op 12 October, in de grootste stilte zijn afgeloo- pen. Van het gedacht, dat de groote kies omschrijving meer dan drie vertegen woordigers moeten hebben, is totaal afgezien. De eenige gunst welke de Berlijner socialisten geeischt hebben, is dat de twee aanzienlijkste omschrijvingen van Duilschland de 4e en 6° districten van Berlijn 4 vertegenwoordigers zouden hebben. Berlijn zal aldus in den partijdag 20 vertegenwoordigers tellen. Het zijn meestal weinig gekende na men van de gekende socialisten heeft alleen de behanger Wildberger een man daat bekomen. In Ierland. Te Limerick, in Ierland, werd verleden zondag een talrijk be zochte meeting gehouden, om te prote steeren tegen de strenge veroordeeling van den afgeveerdigde John Dillon door MgrO'Dwyer, den bisschop van het dio cees. Zooals men weet, heelt indertijd de congregatie van het H. Officie in het tac tiek der iersche Homerulers twee ver weermiddelen zeer beslist afgekeurd, namelijk de zoogenaamde Boycotting en the Plan of Campaign. Enkele volksleiders, zooals Dillon en William O'Brien, weigerden steeds rich aan die kerkelijke uitspraak te onder werpen, bewerende dat het hier geen geloofspunt, maar enkel politiek goldt (geen Rome Rule maar Home Rule,gelijk de Daily News het aardig, maar venijnig uitdrukt), en dat tot hiertoe door die veroordeelde wapens alles verkregen is wat men veroverd heeft, terwijl tevens vele moorden en andere buitensporighe den er door voorkomen zijn. Mgr. O'Dwyer nochtans verlangde van zijne diocesanen eenvoudig berusting in de uitspraken van Rome, en beschuldigde in een open brief de leiders Dillon en anderen van persoonlijke drijfveeren enz., enz. Hiertegen te protesteeren was het doel der meeting, waar Dillon en O'Brien zeiven het woord voerden en bij besluit een votum van vertrouwen ver wierven. Moge deze betreurensweerdige span ning spoedig een einde nemen, en het geestelijk gezag door deze vurige patriot ten niet langer miskend worden. Voegen wij er echter bij dat John Dillon door geen enkel woord het geestelijk ge zag van Mgr. O'Dwyer heeft aangerand. De toestand in Armenië. Het turk- sche consulaat te Tiflis spreekt het ge rucht tegen eener moorderij op christenen te Mush (Armenië), maar van eenen anderen kant wordt het bevestigd. TeSt-Petersburg heeft men een tele gram uit Tiflis ontvangen, waarin beves tigd wordt dat de christenen in Armenië nog altijd vervolgd worden en de aan houdingen voortduren. Het gerucht loopt dat de turksche reservisten in Armenië gemobiliseerd en gewapend worden. De Novie Wremia zegt dat de toestand in Armenië zeer brandend is en eischt krachtdadig het invoeren der beloofde hervormingen, indien de Porte niet wil dat Rusland, bedreigd met verwikkelin gen aan zijne grenzen, krachtdadig op trede ten voordeele van de bepalingen van het Berlijner verdrag, nopens Arme- M. Jules Simon, de gekende schrijver randt in Mon Petit Journal ,de pracht aan waaraan de samenleving lijdt DE DOCHTER Eene geschiedenis uit de XIV« eeuw DOOR P. VAN DELEN. 4* Vervolg. Het hart met medelijden vervuld, bleven de omstanders als aan den grond gekleefd, verbitterd op den buiten sporigheden die zij voor zoo velen nu eerst hadden beginnen te verfoeien. De ridder, die tot weenens toe bewogen was, was het niet meer mogelijk nog langer aanschouwer tc blijven van een lijden dat na zijnen dunk, het behoud van leven of zinnen bedreigde. Door eenige burgers geholpen, rukte hij het meisje van onder het lijk, riehtte haar op, boog het hoofd en sprak niet die- Wij zeggen, als uit gewoonte, dat Frankrijk heel rijk is dat daar vele spaarduiten in de wollen kous zitten. In mijne jeugd ging men door voor eenen verkwister als men zijn inkomen op maakte. Er was zóóveel voor het ver maak en zóóveel voor de wollen kous. Het crediet, dat een groot middel is geweest in den vooruitgang van werk en nijverheid, heeft veel verwoesting ge bracht in het huishouden. Men begon met heel het inkomen te verteeren dan beeft men de kous leeg gemaakt dan heeft men geleend, hier om te leven, daar om zich te vermaken vandaag leeft het 3/4 der bevolking op het inkomen van het volgende jaar. De pracht is eene behoefte geworden Staten en particulieren trekken zich daaruit door een zeker getal krachs] en bankroeten, die van tijd tot lijd losbera- ten en eene soort van evenwicht herstel len. i) In alle klassen gaaj de pracht voor uit. Wij zullen aan 't PüOfd de pracht der millioennairs plaatsen. Ik weet niet of deze groote vooruitgang heeft gemaakt. De oude kasteelen, de oude meubelen, de oude juweelen zijn getuigen van eene jraeht, waarbij onze pracht niets halen tan. Onze milüoennnairs verteeren hun geld in verkwistingen, minder duurzaam, ik zal zeggen minder te verontschuldigen, indien gij wilt aannemen dat het beter is een schoon beeld te betalen dan een., vuurwerk. Ik ben er niet verre af eene verstandelijke pracht te aanzien, als een der deugden van eenen millioennair. Het komt mij voor, dat als hij zijne millioe- nen verbergt, hij ons besteelt, en als hij ze verteert hij ze ons weêrgeeft. Ongelukkiglijk denken de onder-mil- lioennairs de millioennairs te moeten vol gen. Er zijn geene klassen meer. Al de personen van eene zekere wereld willen figuur maken, hoe hunne kas er ook uit ziet. De vrouw is op dit artikel bijzonder sterk, dat deel maakt van het fatsoen. Men moet een rijtuig hebben er moet eene loge zijn in het Opera. Waar om moet dat Het moet Al de perso nen van eene zekere wereld zijn verplicht dit te hebben. Men moei feesten geven en zij moeten zoo schoon zijn als die van den buurman. Zoo daalt de pracht den maatschap pelijke!) trap af. De kleine patroons apen de rijke nijveraars na, en de werkliê doen gelijk de patroons. Een klein huis houden dat twee goede, gemakkelijke, gezonde en aangename slaapkamers zou kunnen hebben, zit opeen getast in ééne kamer, die eene wezenlijke martelaars- plaats is, en dit alles om... een salon te hebben. Ziedaar groote waarheden, die echter niemand zullen bekeeren. Na deze be schijt t M. Jules Simon, de dracht op den buiten in Frankrijk wel te verstaan want als er hier op den buiten al wat meer pracht is gekomen, dan is dit nog niet iu eene ramp ontaard gelijk in de steden. pen weemoed: Arm en noodlottig kind, och! hel behoort even min aan uwen ouderdom als aan uwe kunne die ijselijke tooncelen b(j te wonen, bij welker zicht een mannenhart tranen storten moet. Kom met mij: bij tijd en omstandigheid zult gij tot de uwen wederkecren. Deze goede burgers zullen het lijk van uwen ongelukkigen vader tegen alle verdere oneerbiedigheid beschuiten. Het ongelijk dat onze verdwaalde stamgenootcn u deden gevoe len, niet kunnende herstellen, blijft het toch or.zc plicht er het leed van tc verzachten. Terwijl zij alzoo de blikken van het lijk hield afgekeerd, namen de omstanders van den stond gebruik om het buiten het bereik barer oogen te verwijderen. Het paard van den ridder tot voo hem gebracht hebbende, ontvingen de burgers de maagd in hunne armen om ze hem over te reiken zoodra hij zijn ros beklomen bad. Dan eerst, en alsof huar geweld werde gepleegd, ontvlogen angstige kreten aan bare borst; doch zoo innemend was des jongen ridders gelaat, zoo zoet en mensch - ücvend had daar even zijne stem geklonken dat, onbewust van zich zelve, zij welhaast met 't kin derlijk vertrouwen bet brandend voorhooft op zjjne borst te rusteu legde. Eindelijk zegt M. Simon De meesten rijkgeworden laten zich vervangen iu bet toezicht over hunne zaken vervangen of bestelendoor eenen gevolmachtigde zij koopen schil derijen, die de kunstenaars doen lachen zij veroordeelen zich naar het opera te gaan en geven in hun huis concerten,ofschuon zij nooit geweten hebben, of er verschil bestond tusschen Auber of Wagner. Iedereen, hoog en leeg, berekent de moeielijkheid in het leven als er een nieuwe erfgenaam komt. Men zegt stil Hoe hem voeden Maar deze zijn de slachtoffers van het lotde andere zijn de slachtoffers van hunne ijdelheid. Ik vergeel aan de samenleving het onge luk der eersten niet ik vergeef aan de tweeden hun eigen ongeluk niet. Door eene schielijke aandoening ontroerd, kleurde een hoog rood het voorhoofd en de wan gen des jongelings; met eene haastige beweging trok hij de oogen af van liet gelaat der jonge jodin en de hand op zijn hart plaatsende, scheen hij daar een in hem opgerezen gevoel te willen on derdrukken. O, neen' zegde hij in het binnenst zijner overtuiging, een oprecht minnelijken strijd tegen zichzelven inspannende, neen! zalige schirame van mijnen vromen, onvergankelijkcn stamvader, die voor de muren der heilige stad, onder den gewijden standaard gesneuveld zijt, nimmer zal in uwen naneef uw edel bloed gelogen hebben!.. Nimmer zal hij eenige uitstorting van liefde voor eene ongcioovige in zijn hart toelaten!... En moedige kampende tegen een gevoel dat to1 dan toe schier vreemd aan ziju hart gebleven was, deed hij den draf van zijn paard verspocden, daar hjj haastig was om zich van zijnen last tc ontdoen en in veiligheid te brengen.... Eene maand was er verloopen sinds den nood lottigen dag dat de wreede buitensporigheden des volks het toppunt hadden bereikt; reeds eene maand had de jonge wcezc des rllendigen ver moorden de gastvrijheid in de woning van ridder De Courtier de Bruxelles deelde dezer dagen eene korte en bondige redevoering meê door Alphons Karr, ter gelegenheid eener prijsuitdeeling gehouden, bij de Eerw. Zusters, te Saint-Raphaël, in Frankrijk. Wij achten bet de moeite waard ze meê te deelen «Mijne geliefde kinderen, zegt de re denaar, personen, oan wie ik niets wei gert» kan, willen dat ik u eenige woor den zegge. Ik gehoorzaam, maar weest gerust, ik zal u niet lang ophouden. Toen ik vroeger, bij gelegenheid gelijk aan de huidige, aan de Universiteit het woord voerde, heb ik nimmer langer dan tien minuten gesproken....De reden hier van is dat ik goed onthouden heb welken onaangenamen indruk, tijdens mijne jeugd, de verschijning van een bejaard man maakte, die, bij de prijsuitdeeling, de estrade beklom, een dik schrijfboek uithaalde, zijn bril opzette en eene rede voering aanving welke noodlottigerwijze de vacantie drie kwartiers uurs, voor het minste, later deed beginnen. De oude lieden echter,kinderen,hebben eene rol te spelen en een plicht te ver vullen. Gij treedt pas bet leven binnen, gij zet de eerste schreden op een onbe kenden weg welnu de ouden komen dkkrvandaan waar gij henen gaatzij kunnen en moeten u inlichtingen geven hier is een hobbelige weg, daar zit gij in distelen en doornen, elders komt gij in een afgrond uit, op eens staat gij voor een kruisweg en gij loopt groot gevaar van een verkeerden weg in te slaan en erg verloren te loopen. Deze rol heb ik te spelen, van dezen plicht wil ik mij kwijten althans voor een klein gedeelte en voor een enkel punt. Iedereen wil tegenwoordig zijn stand verlaten, waarin de Voorzienigheid hem geplaatst heeft; niemand vooral wil meer landman worden, de schoonste der namen, en het schoonste en het meest vrije onder alle ambachten de land bouwer maakt het land uit, is hel land en verdedigt het land hij heelt niemand van noode en elkeen heeft hem van noode hij handelt onmiddellijk met God. Geen jongeling wil meer op zijn vader gelijken en vaders bedrijf uitvoeren geene dochter wil meer op moeder gelij ken, en wil zich vooral niet meer klee- den even als moeder; de ouders verblind laten de kinderen wegen inslaan waarop j zij dezelve niet kunnen volgen, noch j leiden. De jongelingen omhelzen drie k vier i vrije beroepen waarvoor sedert lang i al overtollige liefhebbers zijn, en daar de nieuwe geene plaats meer vinden, willen zij advokaten, geneesheeren, ingenieurs, enz. worden dan afgevaardigden, mi nisters, voorzitter der republiek enz. De dochters willen dames,geleerd,rijk, onderwijzeressen zijn de eenvoudigsten siellen zich tevreden met naaisters en modisten te worden, en bijzonderlijk als damen gekleed gaan en de mode volgen. En hoevele van die jonge dochters, door de natuur begunstigd, heb ik gezien die gedurende de week in hare gewone kleederdracht zeer passend en deftig waren, maar die Zondags hare goede hoedanigheden verspilden door zicli in dames kleederen te steken waarmede zij niets waren dan onbehendige en belache lijke personen. De meesten, zoo niet allen, die de stad intrekken, bereiken het doel niet waar naar zij streven, en intusschen willen zij als menschen uit de stad leven en zij hebben de middelen daartoe niet en dan zijn zij ongelukkig, vol afgunst jegens medeburgers en worden gevaarlijk voor het land. De manen,die ons nu bestieren,drijven blindelings eerst de jonge lieden aan om dien noodlottiger. weg in te slaan,en dan worden zij zelve bang voor den stroom welke ze ten verderve voert. Een wijze heeft gezegd wat moet men de kinderen leeren Datgene wat zij groot geworden te verrichten hebben. Onder de wetenschappen, waarvan ik geen kwaad spreken wil, is er eene, dochtertjes, welke ik u vooral aanbeveel namelijk de kennis om behendig de keu ken te doen, om goede, gezonde spijzen te leeren bereiden en dat wel op de pro- fijtelijkstc wijze. Nog een woord om te sluiten. Dank zij gezegd aan die heilige dochters, die aan alles hebben vaarwel gezegd om an deren bij te staan, om voor de arme zieken en kinderen de schatten van hun hart en leven bestendig veil te hebben en te besteden. Alp. KARR. aangenomen. Overlevering, zeden, alles verdwijnt met het gebruik der moeder taal. De godsdienst helaas gaat even eens verloren. Heel schoon gezegd maar helaas bijna gedurig uit het oog verloren. Van Ruysbrouck genoten. Sedert dien tijd had de ziekte nog wel lievig ge woed; de jonge ridder, die nu wederom op eenen nanoen de straten doorging die hem naar de oude Burcht geleiden zouden, kon getuigen zijn van de verwoestingen die de wreede plaag sinds haar verschijnen aangericht had. Wel was zij thans bedaard cn de vervolging, die men den joden deed, was ook zoo hevig cn zoo bloedig niet meer; maar een droevig wee, op de aanzichten van de merk baar verminderde voorbijgangers gepront, duidde aan dat de ziekte ben, zoo niet van een gansch huisgezin, dan toch van een hunner gelicfsto be trekkingen moest hebben beroofd. Van Ruysbrouck ook, hield het hoofd gebogen cn zijne wezenstrekken duidden dc kenteekenen aan van een grievend verdriet. Sedert verscheide ne dagen had hij, met de smart in de boezem, zich m zijne woning verborgen gehouden, en zoo hij ze thans verlaten had, dan was het oin zijn ovcrkropl gemoed in het hart van eenen ouden ongelukkigen vriend uit te storten; mogelijk zou- den zoo vele jaren van ramspocd aan dezen hebben geleerd, eenen nieuweling in het lijden te IroostCD Het was in geene prachtige heerenwoning dal Van Ruysbrouck dien vriend zoeken ging bij wien Schoon gezegd. Wij lezen iu den Courtier de Bruxelles de volgende rege len, welke eene groote waarheid behel zen De moedertaal is de machtigste band die den mensch aan zijn ras verbindt. De dag waarop hij het «ebruik van die taal verliest, gaan ook bij hem al de andere banden verloren hij vergeet het oor spronkelijke vaderland om zich te ver smelten in de natie, wier spraak hij heeft Sedert meer dan een jaar, zijn de noodige voetstappen aangewend gewor den tot de stichting, hier te Aalst, van een stapelhuis der douanen. Verscheidene plaatsen tot de oprich ting der gebouwen werden aangewe zen, doch telkenmale door 't Be stuur der ijzerenwegen verworpen. Thans zou tie grond gelegen langs den Brusselschen steenweg, palende aact de Koopwarenstatie aangewezen en ook aangenomen zijn. De plans zijn reeds door den heer Stadsbouwmeester opgemaakt en, zoo men ons verzekert, zal het schattend be stek der bouwingen van 80 tot 100 dui zend franks beloopen. Onze Stedelijke Raad heeft zich in zijne jongste zitting met de zaak onledig gehouden. Verschillige leden schrikken voor deze uitgave uit vrees dat de op brengsten van het stapelhuis de intresten van het uit te geven kapitaal en de on kosten van exploitatie niet zouden we ren. De meening dezer leden is gestaafd op de slechte uitslagen die de stapelhpizen van Charleroi en Kortrijk hebben opge leverd. In die omstandigheid heeft onze Stede lijke Raad besloten met voorzichtigigheid te handelen en vooreerst tot een referen dum over te gaan, tot den welken de be langhebbende kooplieden en nijveraars zouden uitgenoodigd worden. Donderdag voormiddag vergaderden dus ten stadbuize de belanghebbende kooplieden en nijveraars, onder voor zitterschap van den heer Leo Gheeraerdts, schepene, bijgestaan van den heer E. Scheerlinckx Stadssekretaris. Het is ons onmogelijk hier een getrouw verslag over deze vergadering meê te deelen, dit zou ons te verre leiden. Ver schillige heeren deden de voordeelen uit schijnen die een stapelhuis alhier voor onze nijverheid en koophandel zou te weegbrengen. Andere spraken over de ongemakken, tijdverlies en onkosten die hen veroorzaakt worden, bezonderlijk voor T geval er hen koopwaren uit den vreemde worden teruggezonden. Allen zonder onderscheid van politieke denkwijze, zijn overtuigd dat een sta pelhui i> hier, hoogst heilzaam en voordee- lig wezen zou. De jaarlijkscke onkosten, intres ten van kapitaal en bezoldiging der bedienden, zou ongeveer tot 6000 Irank beloopen en den heer Lodewijk Van Langenhove is zoo zeer overtuigd van den goeden uitslag dat hij, in naam der naamlooze maatschappij Jelie en C" en in dezen van de firma Cumont-De hij leniging in zijn lijden verhoopte, maar wel in een geducht verblijf, in eene ontcerende gevange nis. Van toen hij kind was, had hij meermaals zijnen vader langs dcnzclfden weg vergezeld om een bezoek af tc leggen bij eenen, in dc oogcu des volks, grooten misdadiger, maar wel engclukkigen vriend, voor den ouden makker der jongelingja ren. Na den dood van den ouden Van Ruys brouck had zijn zoon getrouwelijk deze godsdien stige taak blijven vervullen. Bij hoogdagen of tel kens dat bij er gelegenheid toe verkreog, had hij nooit nagelaten aan den vertrouwelings zijns va ders dien zoeten troost te brengen die den romp- spoedigen ouderdom zoo tccder verrukt, als hij zich geacht en geëerbiedigd ziet van 'tjonge geslacht. Aan bet bestaan van dien gevangene kleefde eene wel zonderlinge cn treurige geschiede ui Zijn vader, die een der machtigste baronnen w. gewcesl welke leenroerige goederen in de nabij heid van Antwerpen bezaten, was tevens een der meest ruwe en verachtcrdc ouilcr hen. Dc vooruitgaug, die door dc opkomst der ge meenten zich alom begon te doen gevoelen, en die niet nagelaten had allengs de zeden der edeleu te verfijnen, bad evenwel de galg cu andere moord tuigen, aan het inkomen van hun slot geplaatst, nog niet nedcrvcld en de ongelukkige laten, wier lot het was onder hunne ijzeren roeden te buigen, wisten genoeg dat zij er niet enkel als eene be dreiging stonden geplant. Het minste tc luid ge klaagde misnoegen, dc minste onwil voor de be velen, vonden hunne lijfelijke straf bij die mid- deleeuwschc dwingelanden. Ongelukkig voor den baron en nog ongelukkiger voor den jongeling, was zijn zoon ganscb het Icgenevergcslcide van den vader geweest. Deze die zich Van Ruysbrouck. den vader van Aymon, lot vriend cn makker had gemaakt, had alom met hem het lot der wapenen beproefd cn ook geza menlijk met hem aan de ware bron der evangelie leer geput en hier uit den kelk der geestcsverede- ling gedronken. Deze tegeneustrijdigheid in vader en zoon had noodzakelijk in hen eene vcrwijde- I ring Ie weeg gebracht, die grooler werd naarmate dal de jongeling zich in zijne vrijheidminnende denkbeelden versterkte. Eindelijk, ten gevolgen van ecu hevigen twist had de jongeling zich ge noodzaakt gezien den ouderlijken grond te ver jalen, vervolgd en nagejaagd vau ecuen verstoor den en vergrauideu vader. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1