Post. Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen. Onafhankelijke Staat van den Congo. Clercq, verklaarde dat zij de verbintenis 1 willen aangaan van, gedurende 40 jaren, de intresten van 't kapitaal en do kosten der exploitatie te waarborgen. De heer vertegenwoordiger der firma Smits en C'° wil ook de verbintenis aangaan jaarlijks eene vaste som te waarborgen. M. Levé- quo en C* (Vellen-labriek) sprak in den zeilden zin. Uit deze onderhandelingen is dus klaar gebleken dat de: stichting van een stapelhuis alhier allervoordeeligst zou wezen voor handel en nijverheid. Wat ous betreft, wij zijn van gevoelen dat ons Stedelijk Bestuur liet voorstel van M. Lodewijk Van Langenbove moet verwerpen. Uit de ingewonnen inlichtin gen en de uitbreiding die aan onze ver- schillige nijverheidshuizen heden reeds is gegeven en nog gaat gegeven worden, blijkt het ontegensprekelijk, dat ons Stedelijk Bestuur niet zal te vreezen heb ben dat de ontvangsten de uitgaven niet zullen weren. Eu ten andere ware er een jaarlijks te kort zelfs van 1000 franks, dit zou eenvoudig eene opoffering wezen gedaan in 't belang van landbouwers, winkeliers.ambachters en werklieden en die geen ernstig man zou durven be - knibbelen Nu, ware het dat later door de afschaf fing der douanenrechten, 't gene ons onmogelijk schijnt, de gebouwen als stapelhuis in ongebruik vielen, dan zou den zij kunnen ingericht worden tot bergplaatsen voor de hoppe, die hier ontbreken. De dienst van het stapelhuis zal een brigadier en vier douaniers vereischen, die zich hier zouden moeten huisvesten en bijgevolg liet grootste aandeel bunner jaarwedden verteeren. Ook voorzeker zullen de kooplieden en nijveraars van Geerardsbergen, Ninove, enz. het stapelhuis van Aalst verkiezen hoven dit van Antwerpen,van Gent of van Brussel omdat zij er gemak en profijt zullen bij vinden Een stapelhuis is hier dringend nood zakelijk in 't belang van den bloei en vooruitgang van onzen koophandel en onzer nijverheid en wij drukken hier de hoop uit, dat onze Stedelijke Raadshee- ren, bijwien de belangen onzer mede burgers zoo nauw ter harte liggen, nu dat zij de noodige inlichtingen bezitten, geen oogenblik zullen aarzelen om de stichting van een stapelhuis alhier te beslissen. Hooger Nijverheids-en Handelsraad De lijsten der kiezers (nijveraars en handelaars in onze Provincie gevestigd, en uit hoofde van hun patent eene som van ten minste 20 fr. aan den staat beta lende) voor den Hoogeren Aijverheids-eu Handelsraad, zullen, in uilvoering van bet koninklijk besluit van 6 Juli 4880, ter Provinciale Griffie neergelegd zijn, waar de belanghebbenden ze kunnen raadplegen van 4 tot 40 september, alle werkdagen van 9 uren tot 's namiddags, en van 2 tot 4 uren. Melkerijsehool van Wevelghem bij Kortrijk. Dijnsdag laatst, 26 dezer had de plech tige inhuldiging plaats der nieuwe Melke rijsehool, bestuurd door den heer Fred. D;Hondt, bestuurder van het stadslabora- torium van Kortrijk, en gevestigd op de prachtige Abdij-hoeve van M. D'Hondt- Verheust, langs de Leie, te Wevelghem. De nieuwe lokalen der Melkerij zijn schoon en ruim opgemaakt kelders bovenzaal waar neven kaasdroogerij en studiezaal zijn even goed aangeleid. Het verblijf der leerlingen is rein en gezond en gansch afgezonderd van de hoeve. Een dertigtal prachtige melkkoeien leveren de grondstof tot proef en onder wijs in koter- en Kaasbewerkingen. Elke melkkoei heeft haar nummer en hare opbrengst wordt, dadelijk na het melken, gewogen en met den warmtegraad op het zwart bord ten stalle zelf, aangetee- kend. Een staal van elks gaat tot den proefnemer over, wordt eenige keeren rondgeslingerd, en zoo bepaald men ter stond de opbrengt van elk dier in boter. Aldus zal men zich niet alleen rekening kunnen geven van de waarde van elk dier, onder betrek der boteropbrengst, maar men zal tevens den invloed kunnen bestatigen van de kunstmatige voeding die afwisselend met verschillige voed- stoffen zal worden toegepast. Het boekhouden is stipt en nauwkeurig inge richt en de tabellen te dien einde door den lieer D'Hondt uitgegeven, zijn hoogst merkweerdig. Wij zullen hier de verschil lige nieuwe machienen niet beschrijven aangezien deze op onze aanstaande ten toonstelling zullen werken. Wij roepen bijzonderlijk de aandacht der landbou wers op dit deel onzer expositie. Landbouw- Boom- en Bloemteelt. De vergaderingen van deze beide af- deelingen, ten stadhuize alhier, worden langs om belangrijker en aangenamer. Zondag laatst hadden wij eene ware aan- schouwingsles van fruitteelt in den ach terhof van 't stadhuis Een rondeken in den hof, onder 't geleide van M. Montils, de geachte voorzitter der maatschappij, die elke voorkomende vrucht grondig be sprak, met haren naam en oorsprong, voor- en nadeelen, deugden en ondeug den. Op zulke lessen en met dergelijke meesters is er veel te leeren voor lief hebbers en hoveniers. De vergadering van Bloemteelt was even belangrijk. De Sekretaris der maat schappij, M. D'Hnese, loonde ons eene schoone verzameling van Margueriten en Begonias tulbeux welke hij op 't kasteel van Ozerhamme gewonnen had, en handelde vervolgens over de teelt dezer bloemen."Benevens grondige ken nis op goede grondbeginsels van levens leer gesteund, heeft den Heer D'IIaesein zijn vak eene keurige ondervinding, voortkomende uit welberaamde proeven, die hij elk fijn en kundig weet aan te leg gen. De vergadering van Zondag, 7 Seplem" ber, zal plaats hebben in den fruittuin van M. Monfils, aan de Molenstraatpoori, om f0 uren voormiddag. Wij noodigen de talrijke leden uil deze bij te wonen. Te vens zal voor de Bloemteelt d'ee'ie of d'andere sieraadplant aldaar wassende besproken wordent (Agricola.) St Martens gesticht Esplanade Aalst. Ten einde de leerlingen te bereiden om met meer vrucht de leergangen te volgen van toekomend jaar, zal in het gesticht, te beginnen van 4 September, dagelijks van 8 tol 44 uren klas gegeven worden. Deze klas is slechts verplichtend voor de leerlingen der lagere afdeeling. KaatsspelHoutmarkt ZONDAG 31 AUGUSTUS, (2e ronde). Om 10 4/2 ure voormiddag. A. Allaeri, (Audegem) legen Denis Cooreman (Herdersem.) Om 2 ure namiddag. Th. Waterinckx, tegen Fr. Van der Eist. Om 3 ure namiddag. Hon. Mertens, (Lebbeke) tegen Em. Rumbaut (Appels Open van 7 ure 's morgens tol 7 ure 's avonds op Zon-en Feestdagen van 7 ure tot 's middags. TJïtdeelïng dor brieven. STAD. Zomer 6,30 9,00 4,30 4,40 en 7 ure. Winter 7,00 9,00 4,30 4,10 en 7 ure. BUITEN WIJKEN. Zomer 6,30 4.50 en 4,40 ure Winter: 7,00 1,30 en4,40 ure Nieuwerkerken 8,30 's morgens Lic.hting der bussen. STAD. 's Morgens 4,30 10,45. 's Namiddags 1,184,45 en 7 ure. BUITEN WIJKEN. Schaarbeke 8,00 4,50 en 4,45 ure Mijlbeke 8,30 2,00 en 4,30 ure Op Zon- en Feestdagen worden de uit' deelingen van 9 ure, 4,10 en 7 ure in de stad en 4,80 en 4,40 op de buiten wijken alsook de lichtingen van 4,15 en 7 ure, niet gedaan. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 835 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6700 kilogr. Haeltert. Romeinsche Eier- koers met 2 wielige rijtuigen bespannen met een paard, langs de Hoogstraat. Gratis vooruit 30 frankop Zondag 51 Oogst 1890, zijnde doNakermis. De inleg bepaald op 50 centiemen per lot, zal bij den vooruit gevoegd en in prijzen ver deeld worden. Krijgsoefe7iingen van 1890 Don derdag zijn de krijgsoefeningen begon nen. De divisie van generaal Brasinne heeft de omstreken van Antwerpen ver laten om zich over de Schelde in Vlaan deren te werpen. De compagnie ponton niers heeft te Hemixem een brug over de Schelde gelegd voor den overtocht der troepen; om 9/34 uren begon men en om 41 ure was de brug voltrokken. De overtocht werd geopend door generaal Pontus, minister van oorlog, vergezeld door de generaals Brassine en Jolly. Opvolgenlijk daarachter volgen de li- nietroepen, de ruiterij, de lansiers en eindelijk de kannoniers. Voor dezen was het waarschijnlijk liet moeielijkst over eene brug trekken die in eenige uren is gelegd dat is geen kinderspel. Toch is alles goed gaan; slecht tweemaal is de overtocht onderbroken geweest door een ongeval aan de brug. Omtrent 2 ure was de overtocht ge daan. Onmiddelijk waren de ponleniers aan het werk om de brug af te breken, het geen maar omtrent een uur werk vroeg. Rond drie uren kon de scheepvaart weer hernomen worden. Na den overtocht, kwamen de troepen in de gemeente Bazel en verspreidden zich in de gemeenten van het Land van Waas welke hun voor kwartieren waren aangewezen, zooals St-Nicolaas, Beve- ren, Vrasene, St Gilles-Waas, Haasdonk, Melsele, enz., De overtocht werd door goed weer begunstigd; langs weerkanten van de Scheldedijken bevondt zich eene talrijke menigte, terwijl honderden bevlagde stoom booten, schepen en bootjes op 200 meters afstand van de brug op den stroom vaarden. Ziehier nu het algemeen thema, dal moet dienen voor de groote manceuvers in de streek tusschen Gent en IJper. Een korps troepen uit het zuid wes- ten heeft bevel ontvangen langs IJper o naar Antwerpen op le trekken. Een korps troepen uit noord- westen te Antwerpen en in den omtrek gele- t gerd, heeft voor zending zich te verzel- ten tegen de bewegingen van hel vijan- delijk korps en dit terug te slaan. Terwijl de troepen van generaal Bras sine donderdag de Schelde overtrokkeu, werden in het kamp van Beverloo de noodige toebereidselen gemaakt om deze van generaal Slreitz, die bet vijandelijk korps uit het zuid westen moeten uitma ken. per spoorweg naar IJper te vervoe ren Van 3 ure 's morgends iheefl het spoor- wegbestuur ledige treins uit Schaarbeek naar de statiën van Moll en Bourg- Leopold doen rijden. In het geheel zijn er zestien bijzondere treins voor het vervoer der troepen. Vrijdag 29 Oogst, van af 5 ure 's mor gends, moesten de vertrekken beginnen, om voort te duren tot zaterdag morgend, 7 ure. Al de troepen der afdeeling zullen zaterdag avond, omtrent 5 ure, rond IJper verzameld zijn Het is ook zaterdag dat prins Boude- wijn te IJper zal aankomen, om het bevel te voeren over zijn bataillon karabiniers. Hij zal de manceuvers volgen zooals de eerste de beste officier, en gelijk hen, door slijk en regen moeten plassen. Hij zal noch paarden noch gevolg hebben. Zondag 31 Oogst zal een rustdag zijn misschien zullen do voorwachten der twee vijandelijke al'deelingen zich reeds op weg stellen in alle geval, het gros der troepen zal den 4 september opruk ken. Het bestuur dec manceuvers zal van af zaterdag, 3D Oogst,post vatten te Ardoye het middenpunt tusschen de afdeeliugen Streitz en Brassine. Het geuzenblad La Gazette, valt uit tegen generaal Ponlus, omdat de lansiers van Brugge, als zij een bad gaan nemen, niet geheel naakt in het water mogen gaan, maar eene lijnwaden zwembroek moeten dragen. Die maatregel, indien hij door generaal Pontus genomen ware, zou hem tot eere strekken. Doch 't is zijn liberale voor ganger, generaal Gralry, die hem bevo len heeft. Deze moest wel overtuigd zijn, dal de openbare zedelijkheid erbij wori, anders zou hij het niet gedaau hebben. Maar wat moet men denken van La Ga- zette, die den maatregel afkeurt De Vlamingen te Parijs. Wij zien in de Fransche bladen dat onze stam broeders die in de hoofdstad van Frank- lijk verblijven bun karakter en hunnen landaard zoo trouw bewaren als leefden zij aan de boorden van Schelde en Maas. Die bestatiging doel ons genoegen en toont dat het tegenwoordig Vlaamsch ras niet voor zijne vaderen hoeft te blozen. In welke streek en in welke omstandighe den het zich bevindt, steeds gedenkt ons volk dat liet toehoort aan den stam van die kloeke kerels welke vóór eeuwen reeds door den Franscben koning Philippe le-Bel koppige Vlamingen genoemd werden. Dezer dagen vierden de Belgen die te Parijs verblijven de 25* verjaring der stiebtinavan de maatschappij van Onder- lingen Bijstand in het lokaal van den Vlaamschen Kring. Sedert het vierde eener eeuwer bewijst die maatschappij uitgestrekte diensten aan onze te Parijs gevestigde landgenoo- ten. Onze Vlamingen hebben aan den Vorsf van hel moederland gedacht er» een tele gram van hulde aan onzen Koning ge zonden. Z. M. Leopold II heeft dadelijk een hoogst toegenegen en vriendschappelijk antwoord aan den eerw. kanunnik Beyaert, den symphatieken en eerbied- weerdigen stichter van 't werk der Vla mingen te Parijs gezonden. Gazontploffing Donderdag mor gend, ten 8 ure 20, heeft in de rue de l' Ecuyer (Schildknaapstraat) te Brussel eene vreeselijke ontploffing plaats gehad. Aldaar woont, in liet huis n. 47. in een vertrek der eerste verdieping, de bestuurder van bet huis, Kessels frères. de heer Willain. Op dezelfde verdieping zijn er ver schillige magazijnen. Donderdag morgend nu kwam eene winkeljuffer den heer Willain verwitti gen dat er eene sterke gaslucht heersch- te. De heer Willain beging de onvoor zichtigheid een steksken aan te steken; eene vreeselijke ohtploffing had onmide- lijk plaatst. De heer Willain werd afgrijselijk ver brand aan aangezicht en handen; ook mad. Willain werd aan handen en aan gezicht gewond. Men heeft oogenblikelijk het begin van brand gebluscht. Op eenen afstand van 10 meters zijn drie deuren in het huis ingeslagen en de loogen omver geworpen. Het gedeelte gelijkvloers van het huis wordt bewoond door den beerDardenne. Twee groote vitrienen zijn totaal ver woest. In eenen omtrek van 20 meters zijn de meubels in al de huizen oravergeslagen. Een Belgische uitvinder heeft, naar het schijnt, het vraagstuk opgelost der bestuurbare luchtvaartkunde. De kleine bijzonderheden der uitvin ding moeten nog eenige weken geheim blijven, tol wanneer de ingenieur, de heer B... door wettige brevetten den eigendom zijner uitvinding volkomen verzekerd heeft. De bijzonderste beweegkracht der nieuwe vliegmachien is dezelve als deze van het Giffardgeweer, maar veel meer volmaakt, waardoor ze ook veel mach tiger wordt. Het is de vloeibaar gemaak te gaz, werkende op eenen nieuwen gaz-ontploffiingsbeweger. Deze beweger stelt twee spiralen van verschillende grootte en vorm in bewe ging. Het stelsel is bovendien voorzien van een dubbel roer en door zich zelven maakt liet eenen valscherm uit, indien er aan den beweger een ongeval moest komen. De eerste machien die onlangs zal ten toon gesteld worden, zal slechts eenen persoon van middelmatig gewicht kun nen vervoeren. De uitvinder denkt dat het werktuig zich slechts op een twee honderdtal meters zal kunnen verheffen, maar door verscheidene kleine verande ringen, en door het staal door min lichte zelfstandigheden tevervangen, waarborgt de heer B... aan zijn tweede werktuig een grootere slijgkracht te geven, De Meeting van Antwerpen zil in de gemeentekiezing van October opko men. Het reglement op de huurrijtuigen der stad Gent is door de bestendige de putatie goedgekeurd en uitvoerbaar ver klaard. De koersen zijn nu vastgesteld als volgt van 6 ure 's morgends tot 11 1/2 ure \s avonds, voor het eerste half uurlfr., voor ieder kwartier meer fr. 0.50 en van 11 4/2 ure 's avonds tot 6 's morgends, voor het eerste half uur 2 fr. en voor ieder kwartier meer 0.75. Een begonnen kwartier moet voluit wor den betaald. De reiziger zal mogen eischen dat het uur, waarop hij het rij tuig neemt, op een daartoe bestemd bul letin wordt geschreven, welk de koet siers afleveren. De koetsier moet zijn peerd op gewonen draf (een kilometer in vijf minuten) doen loopen. Dit zijn de bij zonderste schikkingen van het nieuw reglement. Dinsdag - vond greep aan de Strop- brug, te Gent, op den ijzerenweg. een voorval plaaVs dat gelukkiglijk ten beste vergaan is. De trein, van Brugge komende rond 9 ure, moest stilhouden voor de brug een reiziger opende daarop het portel en ging erin staan. Op eens zette de trein zich in bewe ging en de reiziger stuikte er uit, doch bezeerde zich niet. De trein was voort de reiziger moest dus langs den ijzeren weg voortgaan, om ergens uittekomen. Alhier onbekend, wist hij niet, dat op den anderen kant van den ijzerenweg eenen wegel loopt. Over de Stropbrug gaande, langs den kant welke niet van eene borstweering is voorzien, en door de duisternis misleid, viel hij in de Schelde. Gelukkiglijk werd zijn plonsen en noodgeschrei geboord door eenen baan wachter, die hem ter hulp kwam en hem eene peers toestak. De drenkeling greep deze en kwam alzoo op het droge. De baanwachter bracht de reiziger in de nabijzijnde herberg het Keetje, bij Van Hamine. Daar trok hij zijn nat pak uit en kreeg drooge kleeren van den baas. Deze bleef den ganscheu nacht op om de natte kleederen te drogen. Een gezel van den reiziger, kwam de zen wat later opzoeken en had voor zijn reisgoed gezorgd. 's Anderendaags morgends is de reizi ger, gansch hersteld, vertrokken hij was zoo het schijnt, een hotelbediende, die van Oostende ol Blankenbergo terugkeer de. Einde goed, alles goed De zoogezegde Bohemers welke maandag door de gendarmen naar Gent zijn gebracht, hadden le Oosterzeele eenen stoutmoedigen e» behendigen dielstal ge pleegd, op den wijk IJshoute. Zij waren bij zekeren Bouequé binnen getreden, ten einde, volgens bun zeggen, zekere soort van zilvermunt uit te wisselen. Een meisje van ongeveer 45 jaar, dat zich op dit uur alleen te buis bevond, bad de onvoorzichtigheid, twee der vrouwpersonen, van de bende deelma kende, in eene aanzienlijke hoeveelheid zilverstukken te laten zoeken. Alhoewel niets de argwaan van het kind had opgewekt,bemerkten de overige leden des buisgezins, die kort na het vertrek der muntkoopers waren te buis gekomen, alras dat hier gauwdieven in bet spel waren geweest, want eene som van nagenoeg zestig franken ontbrak bij de hertelling. In allerijl werd de gendarmerie van Oosterzeele verwittigd en dank aan de behendigheid dezer ieverigewetsdienaars en de welwillende medehulp van eenige gedienstige jongelingen, waren op korten tijd zeven der sluwe kerels aangebonden en behoorlijk ingekwartierd, Twee nogtans zijn hetontkoment doch binnen korten tijd zullen deze insgelijks hunne makkers gaan vervoegen. Deze lieden, die liet voorkomen had den van zoogenaamde Bohemers, zijn echter voor het grootste deel van Fran scben oorsprong twee of drie Belgen, bevonden zich onder hen. Uit het iugestelde onderzoek schijnt te blijken dat het dezelfde kerels zijn, die verleden week te Gontrode ingeoroken hebben. Verlednn week 's namiddags, vond vrouw Blankaert, de kosterin, in do sakristij der parochiekerk le Maldegem eenen man op de knieën zitten voor een geopenden lessenaar. Op hare ontstelde vraag wat doet gij hier antwoordde hij gerust ik ben een arme man en zoek centen. Daarop trad hij de kerk binnen, die hij zeker open waande en de vrouw liep den koster ver wittigen. Aanstonds werd de heer Clement, wachtmeester, die toevallig in het ge meentehuis was, bijgeroepen, en de dief werd in de kerk gevat. Hij zei Rute te heeten, te Haarlem in Holland geboren, verblijvende te Amsterdam, en 57 jaar oud te zijn hij zag er een ai me boer uit. Hij werd in het gevang opgesloten en 's anderendaags naar Gent overge bracht. Later heeft men gevonden in het zand- kotje der kerk een pak dievengereed- schap, alles splinternieuw, eenen breek beitel, 2 eisen, kleinen beitel, nijptang, platte tang, en eene dievenlateern met roode en groene glaasjes. Een groene diepe zak om de gestolen voorwerpen in te bergen lag er bij; datzal hij waarschijn lijk in het zandkotje gedoken hebben, wanneer hij bevond dal vluchten onmo gelijk was geworden. Hij had nog bij hem een zaagsken om ijzer door te zagen en twee flesschen olie. Zondag 47 dezer, zijnde eerste ker misdag, had een landbouwer van Over- meire een bezoek ontvangen van eenige vrienden geene bloedverwanten. Voor aleer de vrienden 's avonds huiswaarts keerden, werd hun nog eens het fijnste en beste vleesch voorgedischl. Middeler wijl zag men over de gemeente eenen groolen luentbal hangen, welke zeer laag was en ook bevolkt de eigenaars spron gen naar buiten,roepende een luchtbal een luchtbal Doch de vrienden bleven heel gerust zitten en speelden goed bin nen wanneer de eters zagen dat de eigenaars op straat stonden, namen zij hun korfken, hetwelk zij mede gebracht hadden, en vulden het lot kroppensvol met de fijnste brokskeus. De meesters des huizes binnenkomen de, waren verwonderd het vleesch zoo ver verdwenen te zien, doch durfden niets zeggen die eetaehtige kennissen zochten intusschen afscheid te nemen, ten einde met hunnen buit te vertrekken. Bij bet handdrukken eu het zeggen tot weerziens, schiet in eens het eene oor af van den korf, dewelke omkantelt en de helft van het schoon vleesh op den vloer in het zand doet vallen. Of de vrienden daar stonden te kijken met 'nen neus van drie ellen voor 'ne frank Woensdag is er in de kapel van het wijd beroemde Gaverland ingebroken. Men heeft er niets gespaard noch geëer biedigd, Eene prachtige kroon, nog dit jaar aan O, L. V, geschonken, en die elkecns bewondering wegdroeg, is me degenomen tot de relikwiên zeis heb ben. de dieven niet ontzien. Het is de tweede maal reeds sedert korten tijd, die men in die kapel breekt, die op eene afgelegene wijk en slechts door eenige huizen omringd, de dieven sohijnt uit te noodigen. Dezen keer ech ter is het een echt wandalenwerk ge weest en heeft men alles meêgenomen wat meêneembaar was. Men verliest zich in gissingen wegens de daders van deze heiligschendende diefte. De politie die ter plaais is ge weest, heeft een hardnekkig onderzoek begonnen en hoopt er in te gelukken weldra de hand op de daders te kunnen leggen. Het schijnt zelfs dat zij op het spoor is, maar er voorzichtigheidshalve niets laat van blijken om die godvergeten die venbende des te beter te kunnen verras sen. Hopen wij dat zij zal gelukken, en dat men aan die wandalen een streng staaltje van gerechtigheid zal toedienen, dal voor dit aardig stieltje een diepen afschrik inboezemt. 't Zal meer dan verdiend zijn. Moordpogiug op de grenzen. Woensdag namiddag werd het gerucht te Arendonck verspreid dat er een wreeden moord in de omstreken had plaais gehad. De moord op den bosch wachter Anthonis is nog zoo versch in liet geheugen dat dit natuurlijk eene groote opschudding in het dorp te weegbracht. Volgens men zegde was er een meisje in de bosschen vermoord. Anderen zeg den en dit is dichter bij de waarheid, dat er drie zwart gemaakte mannen in een buis. gelegen tegen den steenweg die van Postel naar Eersel leidt, waren binnen gedrongen, alles hadden gestolen en de vrouw, die hen verraste hadden vermoord. Die zaak is, zooals het dikwijls hel geval is, grootelijks overdreven. Vandaag ben ik op de inlichtingen uit geweest. Ziehier wat er is voorgevallen: Naast den steenweg van Postel (Moll) naar Eersel op den Raapen Weyver staal eene herberg op het hollandsch grongebied, doch stechts acht meiers van het belgisch verwijderd, die herberg is bewoond door een huigezin bestaande uit vader, moeder en twee zonen. De vader verblijft te Schilde. De eene zoon voldoet eene straf, die hij voor lorzerij bekomen had; de andere verblijft in den omtrok. Zoodat de moeder eergisteren, maandag, alleen thuis was. Rond 10 ure legde zij zich te ruste, Een meisje uit den omtrek was, om haar gezelschap te houden, bij haar komen slapen, de moedersliep in eene achter kamer, het meisje in de voorkamer. Om trent 11 ure verscheen er voor het ach tervenster, waartegen het bed der moe der slaat, een man met zwart gemaakt aangezicht, gewapend met een langen stok aan welks uileinde eenen scberp geslepen timmermansbeitel was vastge maakt. De kerel verbrijzelde een ruit en bracht toen de vrouw, met den beitel, eenen steek toe in de borst; dan wilde hij langs de achterdeur binnendringen, doch dit gelukte hem niet. Op een oogenblik was hij het huis rond geloo- pen, doch de voordeur weerstond ook. Dan sloeg hij eene ruit in en sloop langs de gemaakte opening binnen. De gekwetste vrouw, die opgestaan was, kwam hem daar te gemoet; hij sprong op baar toe en bracht haar eenen tweeden steek toe; ze vluclite onder den bakoven, doch de woestaard was haar gevolgd en sleurde haar er onder uit. De vrouw die sterk gespierd is, kon zich losrukken en in den stal, die aan het huis paalt, vluchten, doch de ellen deling zat op haar hielen, en ook dkkr werd zij weer aangevallen. Hij nam zij nen zakdoek en wilde haar verwurgen wat ook mislukte, daar de vrouw, alhoe. wel zwaar gewond, hem nochtans in bedwang wist le houden. Haar niet kunnende verwurgen, gaf hij haar nogmaals twee steken. Zij had toen de krach', nog. ouder de staldeuren door te kruipen en in den hof te vluchten, doch daar wierd zij nogmaals opgevolgd door den woestaard. Toen eerst dacht hij aan hef meisfe dat nog in huis was, hij keerde zich om zeggende: Zij moet er ook aan. Doch deze was reeds verdwenen, om hulp te gaan zoeken. Toen de kerel haar in huis niet vond,zal hij waarschijnlijk gedacht hebben dat er hulp ging opdagen; ook heeft hij dan het hazenpad gekozen. Men denkt dat diefstal de drijfveer der misdaad moet geweest zijn, want de aanrander had aan de vrouw geld ge vraagd. De wonden zijn zeer gevaarlijk; van daag is zij bediend van de HH. Sacra menten der stervenden. De dader is tot nu toe onbekend, doch zware ver moedens rusten op eenen persoon dien ik, om het gerecht niet vooruit te loopen, niet zal noemen. De dader was bloots hoofd en op bloote voeten; hij droeg een zwanen verscheurden frak en een stre pen broek. Metis te hopen dat het gerecht dezen woestaard weldra in handen zal hebben. 't Handelsblad Bij de 46e trekking, welke den 20 Augusli plaats had, zijn de prijzen ge wonnen door de volgende nummers N. 168735, aflosbaar met fr. 73,000 N. 822, met 2,500 N. 468389, met 500 N. 12232, 134658, met 250 N. 24402, 58445, 71958, 77243, 89917,4 00386,475251,476868 245340,235604, 450 Volgende nummers aflosbaar met 120 frank Leening van 1£>0 millioen ii-. van 1888. 45e Trekking. 20 Augusli 4890. 11 seriën, zij 275 obligatien aflosbaar te rekenen van 45 April 4894. De prijzen zijn gewonnen door de volgende nummers Sorio 15942, N. 13, aflosbaar met fr. 150,000 Serio 28678, N. 3, -2,500 Serie 10838, N. 16, Serie 41335, N. 6, en serie 57605, N. -22, met 500 Nummers aflosbaar met 200 frank. Serio N. Serie N. Serie N. Serie N. 10838 5 17174 10 28388 23 48745 47 10838 10 17174 23 41335 21 48745 20 15942 1 18513 3 42478 7 57605 14 15942 21 28388 7 43263 12 57605 23 15942 25 28388 16 48745 11 57605 25 WIE? WAT? WAARTOE? of EENIGE WAAR HEDEN VOOR DEN INVALIEDE. Hebben onze lezers ooit gehoord van Pro fessors Holloway? Zonder twijfel even zoo wel als van Humboldt, Arago, Oersted, Silliman, Aggassiz, en andere bekende geleerden. Maar hebben zij zich nooit gevraagd wie en wat bij is. Indien zij niet bepaald daarmede bekend zijn, zullen wij ondernemen hun eenige in lichtingen daar omtrent te verschaffen. De pro fessor is geboren in dat land, waarin Harvey- Hunler, Abernethy, en andere verlichten op hot gebied der geneeskundige wetenschap het eerste levenslicht aanschouwden. Dit zij vol doende voor het Wio nu wat aangaat het Wat Hij is ton opzigie van de andore genees- heeren wat Clay, Webster, en Calhoun waren ten opzigte van staatsmannen, wat Washington alom geerbiedigde naam was ten op zigte van patriotten, en generalen, wat Sha kespeare was ten opzigte van treurspeldichters in wat Irving en Chalmers waren ten opzigte van predikers, dat is te zeggen de grootste man van zijne eeuw en van zijn beroep. Zijne reputatie is door de belemmeringen van alle vooroordeel heen gedrongen zij heeft de hin derpalen der kwaadsprekendheid overwonnen, en de professor alleen staat nu algemeen be kend, als de Geneeskundige Colossus der ge- heelo wereld. Dit zij voldoende voor liet Wat, Waartoe spreken wij hier van hem Indien wij, toen onze landgenooten bij duizenden stierven aan de geele koorts, te Norfolk en te Portsmouth, gehoord hadden van een middel, dal deze kwaal in haren vooruitgan zou stui ten, en dat den bederver in zijnen loop zou tegenhouden, en wij verwaarloosd hadden dit be kend te maken, wat zuo dan ons loon ge

De Denderbode | 1890 | | pagina 2