NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 14 September 1890, 10 centiemen per nummer. 44,te Jaar N. 2490. AraoMPRUS OPROEP DER GEVANGENEN. Kongres der volkswerken te Luik. Landbouw. DE DENDER-BODK Oit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voerdrij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen.Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique guam. AELST, 15 SEPTEMBER 1800. tot do Kopplanters. MM. De Commissie door den Heer Minis ter van Landbouw ingesteld om de teelt en den handel der hop te bestu- deeren, herinnert de planters dat liet van het grootste gewicht is dat de hop tijdens het drogen hare goede hoeda nigheden niet verliest en door den rook niet wordt bezoedeld. Hierom schenkt zij", kostelooseen toestel van meren buizen aan eiken landbouwer die zijnen eest zoodanig inricht dat de hop met verwarmde lucht wordt ge droogd en de rook naar buiten wordt geleid zonder door de bellen te gaan. Zij heeft eenen Prijskamp uitge schreven voor de hop, zuiver geplukt, zoo kort mogelijk, zonder stelen en bladers, en op onberispelijke wijze gedroogd, zoodat zij haren aangena- men geur en hare fraaie kleur be houdt en door den rook niet is bezoe deld. Er worden toegekend 1° Eene eerste belooning van 50 fr. en een verguld zilveren eermetaal van 20 fr. 2° Twee tweede belooningen ieder van 40 fr. en een verguld eermetaal van 10 fr. 3° Vier derde belooningen ieder van 30 fr. en een verguld eermetaal van 10 fr. 4" Tien vierde belooningen ieder van 20 fr. en een verguld eermetaal van 10 fr. 5° Vijftig vijfde belooningen ieder van 10 fr. en een verguld eermetaal van 10 fr. Elke prijswinnaar krijgt bovendien een diploma. M. Emile De Loose, be stuurder van de Stadswaag, is gelast de stalen te nemen. Aan de hopplanters, die hunnen eest nog niet veranderd hebben, raadt de commissie aan 1° De bellen ten hoogsten tien cen timeters dik op de latten te leggen, opdat de verwarmde lucht er gemak kelijk zou kunnen doorgaan. 2° Geene andere brandstof te gebrui ken dan Coke (gaskolen) en den eest maar te laden als de coke eenigen tijd gebrand heeft en geenen rook meer geeft. 3* De hop maar te drogen op uiterst 40' c. warmte, want eene grootere hitte doet een deel der lupuline (geel- of reukstof) vervliegen. Dat iedereen wel onthoude dat zui vere hop de beste koopwaar is en dat men dezelve in waarde doet dalen met ze te plukken met lange stelen en bla ders waardoor het gewicht zeer wei nig vermeerdertmen gebruike ook bti liet drogen geene bedriegelijke middels om de hop zwaarder te doen DE DOCHTER Eene geschiedenis uit de XIVe eeuw P. VAN DELEN. 7* Vervolg. Ja, ik heb er in toegejuicht, ik wist <lat uw vader zulks insgelijks zou hebben gedaan. Ik dank de Godheid dat ik dien dag ten minste kalm en rustig was in mijnen vergolden levensloop zijn er van die stonden dat ik u dwaas en zinneloos zou hehben genoemd, om uit liefde der mcnschhcid een geluk in de weegschaal te stellen, dat gij zoo wel genieten kunt. En toch heb ik misdaan, edele vriend in het ongeluk toch, waaronder ik zucht, boet ik slechts de straf voor een schuldig vertreden mijner plich- wegeu, want alle kenners zullen dit gemakkelijk ontdekken en ze veel min betalen. Dat elk zijne bellen bewerke op de zuiverste en zorgvuldigste wijze, dan zal de Aalstersche hop hare oude faam terug winnen, zij zal op de vreemde markten meer en meer ge vraagd worden,de Belgische brouwers zullen een deel van hunnen voorraad niet meer in Duitschland moeten koo- pen, de prijzen zullen stijgen, en de de teelt aor hop zal zooals voorheen voor de planters eene bron van wel vaart wezen. De leden der Commissie. De Voorzitter Leo Gheeraerdts. De Leden Baron P. Bethune C. CumontC.De Coninck-De WindtV. De Moor Ph. De Wolf-Van der Noot; Fr. Monfils L. Van Overstraeten J. Reyniers, Sekretaris. Het congres werd zondag geopend. Moer dan cnuitrert de ■zaai. De lioogw. heer Doutreloux, bisschop van Luik, zat voor. Waren aanwezig Cardinaal Coossens, de bisschoppen Korum, Fisher,Vaugban, de Cabrières, van Montpellier (Frankrijk) Stillemans van Gent, Belin, van Namen, veel booggeplaatslen van België,Duitsch land, Frankrijk,Oostenrijk, enz. M. Doutreloux sprak de openingsrede uit. Cardinaal Goossens gaf de antwoord. Lezing werd gegeven van de brieven van Z. H. den Paus, van cardinaal Gib bons, aartsbisschop van Baltimore, van cardinaal Manning, van cardinaal Mer- millod, van M. Wmdthorst, van den bisschop van Madrid, van den aartsbis schop van Rheims. De brieven van de cardinalen Manning en Mermillod werden bijzonder opge merkt. Het schrikkelijke vraagpunt der maat schappelijke twisien, schrijft cardinaal Mermillod, kan zijne oplossing maar vin den in den katholijken geest, die al de instellingen verlevendigt. Indien een der geleerdste socialisten van Duitschland heeft kunnen die zin snede schrijven. Het katholicism is onze onverbiddelijkste vijand, ons be hoort het te toogen door on3 geloof, onze werken, onze leering, onze teederheid, dat de Heilige Kerk eene wakende moe der van de maatschappelijke rcchtveer- digheid is. Te dikwijls stelt men haar voor als gefopte of medeplichtige van verdrukkin gen, ofschoon zij is de geefster van ware edelmoedige wetten, 'lis te zeggen van de weiten ter beschermingderzwakken. len. Hel is met innige schaamte dal ik het moet bekennen, maar sinds het oogenblik dat ik dit meisje, om haar tegen de woede des volks te be veiligen, tot mij heb genomen, heb ik eene ongc- oorloofde neiging tot haar, ongeloovige, in mijn binnenst voelen ontstaan medelijden, eerbied, bewondering waren de gewaarwordingen die mij opvolgens tot eene hopcloozc liefde moesten voor bereiden. En nu, ondanks al het verdriet dat ik sedert dan heb gesmaakt, is zij niets ver koeld. Had gij cr u ernstig op toegelegd, het was uw plicht zulke gevoelens in uw hart te doovcn maar spreek voort, ik vrees de oorzaak van uwe ongenade te vermoeden. De jongeling zuchtte en antwoordde Mijne moeder is nan de vrcesclijke zwarte pest gestorven. Ik zal niet spreken van haar lijden, waaronder zij in onze handen bezweken is. Maria heeft haar verpleegd, zij beeft haar bijgestaan, wanneer id de dienstboden, door de vrees van be smetting verjaagd, hunne goede mccstcrcsse had den verlaten. O, zij had moeder zoo lief, het arm meisje was zoo dankbaar voor de schuilplaats die men haar gegeven had, en de vrouw beminde het kind evenzeer. In haar vroom kristen gemoed Hetgeen de Kerk vraagt; schrijft de groole cardinaal verder, is van hare vrij heid ie hebben.om met al hare kraehle», met hare leeringen en hare zelfsopoffe- ring to gaan tot die volksbeweging, ko kende van jeugd en kracht, weinig on derwezen in den godsdienst, overladen van vooroordeelen, en die geheime ver zuchtingen heeft naar het evangelisch licht en de bewondering voor den hel denmoed der deugden, die zij rechtzinnig meent. De vrijheid van de Kerk, de onaf hankelijkheid van haar opperhoofd, den stadhouder van Jesus-Chrislus, zijn de onmisbare voorwaarden voor den vrede. Alsdan zal bel sap van bet Evangelie door eene wetgeving stroomen, die de uren van bet werk zal beperken, den werkman niet meer behandelende als eene waar, maar als oen schepsel Gods, vrij en verantwoordelijk; den arbeid op de feestdagen verbiedende, die van vrou wen en kinderen verminderende, volgens de rechiveerdighoid eene hulpkas rege lende voor ouderlingen en gekwetsten, die gebrekkelijken ten gevolge van ou derdom en ongelukken. Cardinaal Manning, van Londen, geeft de regels op, die volgens hem zouden moeten bestaan voor het werk. Rjim- -^"7'lira6 mijnen en ande- -errTastigeii arbeid, oordeelt bij redelijk en rechtveerdig 10 urM i;afcï£r werk is aanneembaar. De doorluchtige kerkvoogd veroor deel! het werk der huisvrouwen, die niet ver van hunne kinders en huisgezin mogen zijn, den arbeid in de mijnen voor vrouwen en kinders, en alle nadeelig en schadelijk werk voor jonge duchters. De zondagrust zou moeten verzekerd zijn. Hij eindigt mei de volgende woorden Ik geloof niet dat het mogelijk is op doelmatige en duurzame wijze de vreed zame betrekkingen tusschen meesters en werklieden in te brengen, zoo lang men niet openlijk erkend, vastgesteld en inge bracht zou hebben eenen rechtveerdigen en behoorlijken maatregel, regelende de winsten en den loon, maatregel die al de vrije verdragen tusschen werkgever en werker zou beheerschen. Daarenbo ven, dewijl de weerden in den handel onderhevig zijn aan noodzakelijke veran deringen, T zou noodzakelijk zijn dat al de vrije verdragen onderworpen werden aan eene herziening, alle drij of vijf jaar opdat men zoude kunnen de wederzijd- schc overeenkomst over liet verdrag be houden. Die voorwaarde moei geschre ven slaan in het verdrag zelve. Ik ben beschaamd van den lijd van het congres in ie nemen doorzulke langeen algemeen gekende beschouwingen. Ik zal slechts vragen, als ik gemist ben, dat de verga dering mij verlichte. Die gedachten, die hunne voorstanders en hunne bekampers in liet congres heb ben, zullen fel besproken worden. In de vergadering van zondag werd nog liet woord gevoerd Jonder andere door graaf Blome, van Oostenrijk, en M. Woeste, die eenen oproep gedaan heelt tot al de lieden van goeden wil. koesterde zij eene hoop, die eenc ontijdige dood mogelijk alleen verijdeld heeften nogtans...., ondanks hare wcderkecrige liefde, werd bij het volk de dood mijner moeder der maagd ten laste gelegd. Ik ook werd in dit gruwelstuk betrokken en van diezelfde menigte, die vroeger mij met zegeningen hclaaddc, wordt ik nu op straat ten bitterste belccdigd. De hertog, hij wicn ik op liet smadelijks! beschuldigd hen, heeft mij nu ook met zijnen vloek komen treffen. De hertog 1 riep de gevangene. De hertog, die de lichtzinnigste der mensehen geworden is, aan den algcmcenen roep gehoor ge vende, heeft mij van mijne ridderlijke waardig heid vervallen verklnard;mijne wapens,het zwaard, door mijnen vader zoo roemrijk gemaakt,is mij uit nume des vorsten afgcëischt geworden. Het is de zoon van den dapperen Van Iluysbrouck niet meer toegelaten ecnig wapen te dragen. Van Mocrkerkc zag zwijgend voor zich hij bracht de hand aan het voorhoofd alsof ecu gevoel van schaamte hem haddc bevan gen. In uw onheil, sprak hij eindelijk, hebt gij veel om uwe schuld geboet, nogtans ik heb het De drie afdeelingen hebben maandag morgend te beginnen van 8 1/2 ure tot 12 ure gewerkt. De eerste seKtie werd voorgezeten door Mgr. Rutten men handelde er over volksblaadjes veel voorname spre kers namen deel aan de beraadslaging. De volkspers, ten gunste van den werkman, zal de besluiten verbreiden van liet congres. Men zal eene pers stichten voor den landbouw. Een kort verslag der werkzaamheden van het Congres zal gezonden worden naar de buitenlandsche en binnenland- sche bladen. De tweede sectie besprak de zondag- rust. Mgr de bisschop van Luik sprak over de katholieke eendracht, in het midden van de lieerschende verschillige denkwijzen, De besluiten van het verslag zijn aan genomen. De derde sectic behandelde liet vraag punt der rechtstreeksche tusschenkomst in de wet op de verplichtende levens verzekering der werklieden. Eene levendige bespreking greep plaats. Na eene juridische bespreken Bier- stelsel-SaincteljUDiéfjTrt aan de leuven- v''el».]#dSt3School, Mgr Korum, Doucet êfi&E. p. De Besse. capecien welke de verplichtende verzekering aanneemt, doch met zekere beperking werd de bespreking door M. Woesto samengevat. Een wenscli ten gunste van het grond- begiii der verplichtende verzekering is met groote meerderheid aangenomen geworden. De vereeniging der patroons heeft be- sluitselen gestemd betreffende liet nut van dergelijke vereenigingen het maken van propagande ouder Je jonkheid het stichten van eenen bond der vereenigin- gen de plichten van da patroons der groote en kleine nijverheid en vau den landbouw. De sekretaris van Mgr Vaughan, bis schop van Salford (Engeland), deed ver slag over liet werk der verlatene katho lieke kinderen. In dit verslag wordt ge meld dat de Broeders van Liefde te Gent en te Rochdale,in Engeland een toe vluchtsoord voor kleine verlatene jongens hebben gesticht. Dergelijke gestichten beslaan te Manchester, te Liverpool, te Blackford, enz. Allen werden geslicht op liet ingeven van den bisschop van Salford. Tol dit doel beeft hij eene maatschappij ingericht, waarvan meer dan 200 jonge lieden van beide geslachten dee! maken. Te Manchester aileen heeft men 8000 katholieke kinderen opgenomen. De eerw.pater Ludovic de Besse,sprak over do algemeene werkmanskwestie en vooral over de plichten van den priester tegenover het volk. De priester, zegde hij, moet zich meer onder liet volk too- neti en zich meer met de volkswerken bezig houden. Als men de priesters uit hunne kerken zal zien komon zullen de recht niet streng op dc onberadenheid der jonk heid te zijn. jMaar wat doet gij nu om u uit den zonderlingen toestaud te redden waarin dc loop der gebeurtenissen u beeft gebracht N'u uwe moeder gestorven is, hebt gij denkelijk eenc ge schiktere schuilplaats dan uwe woning voor die maagd gevonden Ach, ja zij heeft dezelve wel ondanks mij vcilatcn. Nimmer nog zal ik den stond vergeten op welken zij, als het doodvonnis mijner ziel, mij liet ecuwig vaarwel toeriep Nauwelijks waren dc eerste dagen van droefheid voorbij, die wij naden dood mijner moeder zonder argwaan onaf scheidbaar van elkander doorbrachten nauwelijks was liet grievende leed een weinig bedaard, of ik begon aan dc schielijke afgetrokkenheid van Maria te ontwaren dat cr in haar gemoed eene ernstige bczwaarnis aangaande haren toestand was ontstaan. Daar de pest en de oneer eenieder van onze wo ning verwijderd ha-I, gevoelde ik wel «lat het met hare maagdelijke waardigheid streed alleen met eenen jongeling te verblijven. Mij bijwezen scheen bare ziel te ontrusten, zij brak de reeds zoo zeldzaam gewordenc oogcnblik- ken van onderhoud zoo haastig mogelijk at' en onder verschillige voorwendsels hield zij ziek ge- volkeren, van hunne dwalingen teruggc keerd, zich tot den Vader der geloovigen keeren en hem zeggen Gevangene ver laat het Vatikaan. Gij zijt de stadhouder van Christus en wij willen dat hij op de aarde heerscheals in den hemel. Alsdan zal het tijdvak der ware vrijheid van den maaischappelijken vrede aanvangen. (Toejuichingen) De algemeene vergadering, waarmede woensdag het congres gesloten werd,had plaats om 2 ure namiddag. In deze verga - dering werd het woord gevoerd door Mgr Vaughan, bisschop van Salford, over het tijdelijk gezag van den Paus, door lord Ashbut'nham, die een adres aan den II. Vader voorstelde, door Mgr den bisschop van Montpellier en ten slotte door Mgr Doutreloux, die desprekers en werkers van het kongres bedankte. De zitting werd om 4 ure 13 minuten gesloten met het gebed en den zegen, gegeven door al de aanwezige bisschop pen. Daarna begaven de kongresleden zich in massa naar de kerk. „~- 's Avonds, om 8 urfl~'*,TTel^n P'aals meene \ergadPr-***cir"W,jord werd gevoerd ggbaxLtrrronnik Winterer, den heer De- marteau, den heer Machtelinckx, van het Werkmanshuis van Brussel, en den eerw. pater de Pascal. [let uur van Greenwich. Zooals wij gemeld hebben, gaat het besiuur der ijze ren wegen binnen kort het uur van Greenwich aannemen, dal in ons land 17 minuten en 29 seconden achter is bij het uur, op de zon geregeld, hetwelk thans alhier in voege is. Vele personen beelden zich in, dat de dag eenvoudig 17 minuten zal verschoven worden en dat de oude vertrekuren der ijzerenwegen zullen blijven fcevolgd wor den, mits in wezenlijkheid 17 minuten later te vallen. Hel schijnt nogtans dat zulks moeilijk heden zou opleveren. Daarom dan ook zal de reisgids der ijzerenwegen geheel omgewerkt en al de vertrekuren zullen 17 tot 18 minuten vervroegd worden, zoodat zij, ten opzichte van den dag, ge regeld door de zon, dezelfde zullen blij ven. Het zal maar met liet begin zijn van den zomerdienst van toekomend jaar, dus met 1 Juli 1891, dat bet uur van Greenwich door hel bestuur der ijzeren wegen zal ingevoerd worden. Dus zoolang mogen we nog op onze twee ooreu slapen. Maar dan in den nacht van 30 juni tot 1 juli gaat liet spel aan. Om middernacht zullen al de uurwerken van het spoor- wegbesiuur gedurende 19 minuien en ecriige sekonden stilgelegd worden en daarmee is het gedaan. Degenen die zich op hun gewoon uur naar de statie zullen begeven den I juli, zullen waarschijnlijk heel aardig staan kijken, dat ze 20 minuten te vroeg zijn. 't Zal beter zijn dan te laat. Ik lees in de Vlaming van 7 Septem ber onder titel Rechten op de Gra nen. Hoe boog noodig het is met in- komrechten paal en perk te stellen aan de overrompeling des lands door de vreemde granen, blijkt uit het volgende. De oogst van 1889 was een tamelijk goede oogst men zou dus gemeend heb ben dat, vermits de Belgische landbouw meer opgebracht had, de vreemde invoer wat moest verminderen. Eiwel neen in de zeven eerste maanden van 1890 heb ben de vreemde volkeren hier 491 mil joen kilos tarwe ingevoerd tegen 388 mil joen in 1889 en 61 miljoen kilos bloem tegen 37 miljoen in 1889. Welk gevolg kan men uit het gezegde van den Vlaming trekken 't Is de zijne wel juist, alles zonder vooroordeel genomftfl1 benrof----r"'a '8een tarwe genoeg op- Trrengi om in de noodwendigheden der bevolking te voorzien. Niet eene ge meente is er in België, eenige streken, die van Nyvel bijvoorbeeld, uitgezonderd die den algemeenen regel geenszins ver- onderen kunnen, die met hare eigene voortbrengselen in tarwe,rogge enz. hare bewoners redden kan. De vreemde bloem moet hier de leemte aanvullen en in de ongenoegzaamheid voorzien. Voor de stad schiet liet in de oog dat onze steêmans geen brood te eten zou den hebben, ware de vreemde daar niet om het hen te leveren. In de gemeenten van ons Vlaanderen, bijzonder van het land van Aalst; moet een derde der in woners op het einde van 't jaar hun brood koopen; hun oogst reikt niet toe om het eene jaar aan liet andere te knoo- pen; een dnder groot deel moet hun ver bruik streng, zeer streng regelen op de grootte van den graanzolder, moet naar de volksspreuk van Uilenspiegel, zaaien naar den zak, en zelfs als de oogst niet goed is gelukt komen wij te kort. Het klein getal der boeren, dat nog overblijft ziet meer zelden een zak te koop aan té bieden, zij weten het elders beter te ver bruiken en er eene grootere winst uil te trekken. Hun stelsel van akkerbouw heeft, se dert bet begin van den landbouwcrisis, eene gansche omwenteling ondergaan, die aan een navorschend oog niet ont snapt. Over eenige jaarkens voerden onze boerkens gansche karren graan naar de markt; de tarwe bracht hen van 32 tot 40 fr. de 100 kilos op, zij zelf vergenoeg den zich met de rogge en den masteluin; lieden eten zij zelf' de tarwe op en de rogge is het voedsel van 't vee gewor den. Het kwoeken van het vee, van vig- gens, varkens, kalvers, runders, van melkkoeien en wat er van voorkomt, melk. boter, kaas, de eieren, met de bij zondere bebouwingen zooals van fruit- boomen, tabak enz, zijn de bronnen waar uil onze boeren hunnen oogst heden trekken. Als dc tarwe duur was, waren de boter en eieren goede koop en wan stal) ig van mij afgezonderd. Meermaals bemerkte ik dat zij verlangde mij iets tc bekennen, doch, daar ik door zoovele slagen te samen getroffen, in eenen ziekrlijken staat vc rkeerde, vermocht zij liet denkelijk op zich zelve niet, dien toestand door een wpeed vaarwel tc verergeren, en hem aan zich zelvcn over tc laten, die eens baar redder is geweest. Even als ik dobberde nu bel kind beslui teloos tussehen plicht en gevoel liarc godsdienst en de bekommernis des gewetens spraken luide tot baar hart. Dan, eenen namiddag, wanneer zij mij liet eten bood en zij zich wederom, als naar gewoonte verwijderen wilde, dwong ik baar aan tafel plaats tc nemen, indien zij wilde dat ik zelf iels nuttigen zou. Zij aarzelde, weigerde wederom onder ecnig voorwendsel eindelijk, op mijn uitdrukkelijk be vel zegde zij met besluit, dal zij niet alleen aan ta fel niet aanzitten zou, maar dat bare plicht, dat l.aar geweten baar dwong zelfs mijne woning te verlaten. Ha, zegde ik op billcrverwijtenden loon, nu dat Van Iluysbrouck alles verloren heeft, nu dat bij ongelukkig is, is het ook wel eenvoudig dat ieder hem verlate doch van u, Maria, had ik i ten iniDste op eenige erkentenis gehoopt Het meisje voelde zich gekwetst, althans sprak zij tot mij met stoornis op het gelaat Ik dacht niet, Aymon, dat gij mij aan ecu pijnlijk voorval zoudl hebben doca herinneren om mij tc doen gevoelen dat ik u verplicht ben.... Maar, goede vriend, voer zij voort op een be daard en met zoo strcclcndc slem, zoudt gij willen dal ik voor ons beider ongeluk, eer, rust, ja zaligheid misschien, slachtofferdo uit erkentenis voor eenc daad, die gij overigens ais waardige rid der verplicht waart tc vervullen.... O, ik wee1 liet, Aymon, het is voor mij dat gij ongelukkig ge worden zijlom mij heeft u alles den rug cekccrdj zoo het volk u vervolgt, zoo vorst en edelen u misachten, hclit gij al die vervolgingen, al die mis achting om mij op den hals gehaald. O, kon ik iets kon ik met opoffering van mijn leven u iets van al liet verlorene wedergeven 1 Maar wat kunnen dg wenschcn van haar die zelve arm en vervolgd is Hare zachtvcrwijtcndc woorden en dc lianen waarmede zij hare rede eindigde, ontroerden mijn hartik gevoelde berouw over mijne onhcusche uitdrukking. In geestvervoering viel ik geknield voor haar ten gronde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1