Een en ander. AalstGemeenlekiezingen. air Aan onze geach Abonnenten. Aan de dooven, neer de boerinnekens de helft hadden der hedendaagsche weerde, zegden ze la chend en met innig vergenoegen de boter 52 en de eieren 8 stuivers is dat niet goed hé joen Hedendaags is 't het dobbel of nog meer, de melkkoei is de bronader geworden voor onze boe ren, waaruit het geld en welstand toe vlo it en die ze aanzien als cenen zak hoe meer men er insteekt hoe meer men er uittrekt. Danmaals ook aten in de lange winter avonden, bij 't vertellen van teen of't ander sprookje, rond een aangenaam vuur gezeten, onze hoeren lustig eenen appel of kraakten eei ige noten, zij waren toch maar een spotprijs weerd en zij kwamen zoo gemakkelijk aan hun brood. Heden wordt alles opgezocht, alle fruit duur en wel betaald, zelfs datgene wat eertijds de kooper, die zelden voorkwam, voor niets zou willen afdoen hebben. Onze boeren hebben dus hunne boom gaarden beier veizorgd, ze vermeerderd en kweeken nu kostelijke appels, peeren, perzikken enz. die eertijds onbekend wa ren. Te lang ware het moest ik de vergelij kenis maken voor ieder vrucht of ieder beest in 'i bezonder; liet is immer on- noodig daar de lezer zelf al die daadza ken heeft opgespoord en nagezocht. Wij beleven heden eene omwenteling in den landbouw, die bij de oude Romei nen der twee voorchristelijke eeuwen ook plaats heeft gehad. Nauw was Sicilië in eene romeinsche provincie herschapen of desiciliaansche granen overstroomden, met verbazende hoeveelheid de markten van Rome, richtte den inlandschen land bouw ten gronde die onmogelijk de strijd uitstaan kon. Re kleine akkers der bur gers verdwenen, wierden ingeslokt door die onafzienbare latijundia waar wij nau welijks een gedacht van hebben. Wat deed nu de rijke Romeinsche pa triciër Dwongen zij de Magistraten van Rome om door inkomrechten op 't graan paal en perk te stellen aan den invoer uit den vreemde Hoegenaamd niet. Zij veranderden al leenlijk hun stelsel van landbouw. De ak kers wierden in weiden veranderd en in het kweeken van liet vee had de oude Romeinsche eigenaar een bron van rijk dom en weelde gevonden, alsmede in de bijzondere culturen. Indien bij veronderstelling, onze wet gevende kamers rechten moesten leggen oi) hef graan, op wie, deukt ge, lieve le- meest zouden drukken landbouw y We'/kTweV^1^? 'd° zegde, slechts een tiende onzer boeren ik reken de landelijke werkman ook mede die een stuk land voor zijn eigen verbruik bebouwt - kunnen graan ter markt vo.-ren, de negen ander tienden of toch zeker 7/io zouden cr door lijden want of te wel zijn de inkomrechten laag, de prijs van hel brood blijft gelijk, de vreemde tarwe en bloem slaan niet op en dan wat heeft men gewonnen Heeft men den kranken landbouw genezen Geenszins, alles is wat het vroeger was. onze eigene ontoereikende voortbrengse len sterven onder de macht van de concurrence des vreemden. Maar gelijk ik doen zien heb, wordt de strijd reeds voor goed op een ander gebied geleverd waar wij hem heel goed uitslaan kun nen. Of te wel zijn de inkomrechten boog de prijs van bet brood klimt en diegene wiens beproevend lot hedendaags in Congressen en Vereenigingen zooveel be sproken v.'ordl, gaat er liet meeste door lijden, zijne inkomsten 't is te zeggen de winst van zijnen arbeid blijft dezelfde en de korst brood, die zijn eerste en bij zonderste maaltijd is, wordt duurder en duurder, tot nul alleen der Staatskas en van eenige hoeren die vastgeklamperd aan de gedachten en vooroordeel™ bun ner voorouders, den voortgang van hun nen tijd en den immer vooruitstreven der» geest niet volgen kunnen. Kortom dus, geene inkomrechten op het graan; ons land brengt er geen ge noeg op om in de noodwendigheden der bevolking te voorzien, maar wel op bet vee om aan onze boeren het gunstig ter rein te geven om met de hoop der over winning en zegepraal op den vreemde, de strijd, de korte strijd van 't leven tè kunnen leveren. F. R. Tabakteelt. Wij laten dees schiijven bier volgen,om dat men,in onze streek,ook bier en daar personen ontmoet, die de accijnsrechten op bet planten van tabak eene hatelijke belasting heeten. Bemerken wij dal de Wervicksche ta baksplanter hei op dit punt eens is met den schrijver van 't artikel Tabaksteelt» meegedeeld in ons nummer van 28 Oogst Van oenen tabakplanter van do omstre ken van Wervick, beeft het Zondagsblad van Waereghem, de volgende bemerkin gen op bei artikeltje van verleden week Hatelijke belasting ontvangen. Hier is t de tabakstreke en hier meer dan elders, meent ge, zal men spreken van die hatelijke belasting. Neen allengskens krijgt men ander gedachten' Natuurlijk dat in een slecht labakjaar lijk dees, de tabakplanlers zeer tevreden zouden zijn, afslag of volle kwijtschel ding der lasten te hebben; maar in 't al gemeen doen de lasten op den tabak meer deugd dan kwaad. Ziehier hoe. Oe vreemde tabak betaalt veel meer lasten dan de inlandsclte. Indien er geen lasten op den tabak waren, zou men in alle streken van Bel gië, tabak planten, 't gene nu mogelijker ware dan eertijds door de nieuwe verbe teringen op den landbouw toe te passen. De opbrengst ware overvloediger dan het verbruik zooals hel tegenwoordig is met vlas en suikerijen, en de tabak zou voor nieten gaan. De tabakplanters der streken hebben er dus groot belang bij dat zulks niet gebeure; en daarom zijn al de groote talakplanters het eens om de lasten op den tabak goed te keuren. De tabak mag en moet duur zijn zooals andere veldvruchten vlas, hoppe, bee- ten, suikerijen en koolzaad; waarvan an ders zouden de boeren geld maken bui ten den stal Dat de tabak duur zij daarom zal noch boer noch werkman die goeste heeft, het smooren laten om reden van den duren tabak. Zijn de suikerijen en hoppe duurder er wordt toch immer veel koffie en bier gedronken. Dichten van dwarrelende wolkjes rook en een glaasje bier is schoon maar daaimeê zullen boer en werkman veel min verdienen dan wanneer de nijverheidsplanlen duur zijn. Dus niet meer te praten van hatelijke, ta baksbelasting, builen 't geval van afslag voor algemeene slechte groeite als dees jaar. Tabakplanter. i soneel bestond uit 5 personen en deze school kostte jaarlijks ongeveer 10,500 frank. Daarenboven zijn de lokalen on toereikend en ongezond en moesten er nieuwe gebouwd worden, hetgeen eene nuttelooze uitgave zou geweest zijn. Het gouvernement heeft dus wel ge daan dit nutteloos onderwijsgesticht af te schaffen. Niettemin zullen de Flandre libérale en konsoorlen gaan afkomen met hunne oude zaag van de vernietiging van van 'l onderwijs. Inlusschen zullen de onderwijzeressen een haitemant de ma tante genieten. Het Maandblad legen vervalschingen wijst met nadruk op het gevaar van het gebruik van zinken of gegalvaniseerde emmers en hakken voor het bewaren van een vloeistof, die zoo licht onderhevig is aan zuur worden als melk. Men bedenke dat zich oogeublikkelijk melkzuur-zink vormteen zeer oplosbaar zout. met schadelijke eigenschappen voor de ge zondheid. Het blad zegt dit na de ont vangst van eenige opmerkingen daarom trent, waarin onder anderen voorkomt De melk wordt in zinken bakken te roomen gezet. Wanneer deze bakken nu eenmaal geledigd zijn en men proeft het overschot, nadat dit er eenigen tijd in heeft gestaan, dan zal men aan den maak zeer goed ontwaren, dat het verblijf in zinken bakken niet zonder invloed is ge weest. De kaastobbens worden meer en meer van zink gemaakt, bijzonderlijk om het zoo govrec-sde blauw in de kaas tegen te gaan;ook komen de euimers van Priesterlijke benoemingen Bisdom Gent.Voor het Groot Se minarie te Gent zijn de volgende schik kingen en benoemingen bepaald. De Zeereerweerde President zal den leergang geven van Geschiedenis. Re Zeerecrw. Kanunik Van Damme om re den van ziekelijkheid al zijne lessen nog niet kunnende hernemen, is de Zeereerw. Heer de Meester, S. T. L. Onderpastoor te Zcle, met een leergang van de H Schrift gelast. De Zeereerw. Heer De Bock wordt professor van zedelijke god geleerdheid, en de Zeereerw, Heer Hael terman Ph. D. en S. T. H., professor van Dogmatische godgeleerdheid. De leergang van Onderwijs- en Opvoedingkunde is naar het Klein Siminarie overgebracht. Te Destclbergen is coadjutor benoemd de Eerw. Heer Schelpe priester de laat ste wijding. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 30 Augustus is de heer J. Van Damme-Berlengée, boekhouder en landmeter te Aalst, ont vanger-griffier benoemd der watering van Osbroek, onder Aalst en Eremhodegem, in vervanging van den heer P. Van der Poorten, overleden. De aansl. gemeentekiezingen naderen met rasse schreden nog slechts wei nige dagen meer dan eene maand zijn wij er van verwijderd. Hier te Aalst, ware het niet dat zekere Brusselsche dagbladen, eenige dagen geleden, over onze gemeentekiezingen zink at meer in gebruik voor domei- j spraken, zou men er, om zoo te zeggen, kerij. j geen woord over hooren. I De Dender galm, die ons van in 't begin Een zonderling kongres. Al de vage- de5 jaars, eenen hardnekkigen strijd van bonden en kwaaddoeners van Illinois i wege zijne liberale meesters voorzegde. 'Vereenigde Staten) zijn vergaderd om kikt noch mikt er geen gebenedijd woordje om oiy :öaon afgevaardigden te zenden meer over hij handelt alsof de gemeen - spreken. Onder~tfn«,xereeniging te be- j tekiezingen nog twee of drij jaren van sluiten, hebben de leden van cnrika„Jje- j ons verwijderd waren, beslist een bronzen standbeeld op te j Wat moet men hieruit besluiten Lippon'có" d"derra«S-pAro! T "Tda'.°nZe "-T pagandenttutksters was, van de I *e°„ ""teken.'Dit'belStolfSSSft £e Geboren (841 bnefi ia a- I Pa,r"»"- door de Brusselsche iiberaleor- bedelares en dronkaard, eene v'mS I TeVl T ging nagelaten van 834 kerels, die zijn k„nJgslist die samengesteld alsvolgt 168 brandstich ters, 181 vrouwen van ontucht, 93 bede laars, 76 vagebonden, 6t moordenaars, 1-40 dieven en schriftvervalschers en 105 gauwdieven en piek pockets. Men vraagt zich met recht af of hel be stuur van Illinois eene plaats zal verlee- nen voor het oprichten van zulk stand beeld. Bene witte zwaluw. -- Deze zeldzame vogel bestaat. Te Grenelle, niet ver van Parijs, zag hij hel eerste daglicht. Eenigen tijd geleden maakten twee zwaluwen hunnen nest onder het glazen dak van eenen kleinen koer, van eenen nijveraar der kerkstraat. Weiuig nadien kou men er drie kleine uitgebroeide zwa luwen in zien; eene dezer was geheel en al wit. Verlangende dit zonderling klein dier tje te bewaren, deed de eigenaar aan stonds zijnen koer bij middel van traliën in eene vogelkaai herscheppen. Sinds dien ziet men rond deze kooi talrijke zwaluwen fladderen, die langs de ogening der traliën aan hunne gevangene zusters voedsel komen aanbrengen. De eigenaar der kleine witte zwaluw heeft het kleine wonder bij middel der fotografie laten aftrekken, om aan ver scheidene leeraars van het Muzeum af druksels te kunnen zenden. De behandeling der dronkaards in de Argenlynsche Republiek. Een vreemde ling, die in dit land fortuin was gaan zoe ken, werd te Rosario voor de dro»ken- schap aangehouden. In plants van losgelaten te worden mits de betaling eener boet, werd de on gelukkige veroordeeld om gedurende acht dagen lang de straten te vagen. Hij was hierdoor derwijze vernederd, dat hij van zoohaast zijne straf uit was, in al- 1 lerijl hel land verlaten heeft. j Men heeft den klokketoren der hoofd- kerk van (Jim in Wurtembcrg voltrokken die over 513 jaar aangevangen was. Het is de hoogste klokketoren der we- houding onzer liberalen. Zoo verzekerde ons iemand die scheen wel ingelicht te zijn, dat eenige liberale opperhoofden dezer dagen vergaderden en dan besloten hebben van den strijd te wagen, doch van maar op den uilersten oogenblik de liberale kandidaten ofte slachtoffers bekend te maken. Zulk eene dwaze beslissing kunnen wij moeilijk aannemen. Maar wat is op onze dagen zijn vele lieden met aller hande aardige kuren behebt. Wal er dan ook van zij, het is altijd geraadzaam voor ons, katholieken van een oog in 't zeil te houden, Wij kunnen dus onze politieke vrien den niet genoeg aansporen van te hande len, alsof onze liberale tegenstrevers zich bereiden om op 19 October aanst eenen hardnekkigen slag te leveren tot verovering van het Bestuur onzer moe der stad. Doch, indien wij, katholieken, eensge zind blijven en moedig onze positiën verdedigen, dan hebben wij van de libe ralen niets te duchten. Wat ons, katho lieken, betreft onze wapens zijn bereid en hoeven ze dus slechts in handen te nemen*. Wij mogen dan onze liberale tegen strevers, indien de lust hen mocht be kruipen zich andermaal met ons te meten, op vasten voet afwachten hen tevens voorzeggende dat zij nog nooit zulke vervaarlijke klopping zullen te lijden hebben gehad gelijk deze die hen dees maal te wachten slaat. Dus, eensgezind en moedig gestreden en de schitterendste zegepraal zal onbe twistbaar de onze zijn. Verschenen en te verkrijgen ten bureele van o Den Denderbode. Stanley l'Africain, sa jeu- nesse, scs quatre graudes expéditions dans le continent noir, par Alexis M.-G. geïllustreerd, prijs gebrocheerd jr. 1,30. Les CongoIai«, leurs mceurs et usages, histoire, géographie etethno- praphie de l'Etat iiidépendaut du Congo n - .»v- Par Alexis M.-G. geillustreerd, prijzen reld. De spits, die hem bekroont, heeft gebrocheerd, fr. 0,90 rijk gekartonneerd eene hoogte van honderd vijf en zestig /r. 1,15. meters dus zes meters hooger als de to- Het Meiroosje, oefenineen voor renspus der hoofdkerk van Keulen. j de meimaand, gebrocheerd, fr. 0,30 j Eerherstellende Communie, ge- Vernietiging van 't openbaar onderwijs. broc,ieerd fr-0,50in linnenband fr. 0,75 Bij koninklijk besluit van SSeptember Gebeden H. Gertrudis, in linnen- is de middelbare meisjesschool van Cou- band- fr. 1,50 vin afgeschaft. Doze school telde diep in Gebeden voor overledenen, id. fr 4 50 de 14 leerlingen; het onderwijzend per- U. Antomw, in linnenband, Ir.' 0,90 Aalst Tentoonstelling lieden zaterdag is de eerste praktische les geweest door M. Ferd. Dhondt be stuurder van liet laboraioruim van Kor trijk. Morgen Zondag 14 September om f ure 's movgends vervo'g van belang volle proefnemingen, in de woonst vang M. Baron Paul Bethune Voorzitter onzer Landbouw-Afdeeling, Brusselschestraat 35 Aalst. Vrijen ingang voor al de belang hebbenden. Wij raden al onze achtbare landbouwers van Aalst en het omliggende deze hoogst leerrijke les bij te wonen. Een derde en laatste les zal gegeven worden Maandag !oe September om 's morgends. Kaatsspel - Houtmarkt Uit oorzake der Expositie is het kaats spel verschoven voor 8 dagen. Do gevraagde kaatsers voor den 14 Sep tember zullen geene andere uitnoodiging voor den 21 Sept. krijgen. Wij hadden gehoopt dat wij, ondanks de verhuizing va i ons materieel, ons nummer van woensdag ksl zouden heb ben kunnen uitgeven. Wij hadden ons in onze berekeningen cn schikkingen be drogen; wij hadden gerekend zonder het slameur, de onvoorziene voorvallen zoo als dringende herstellingen aan onze me- kanische drukpers. Dit laatste was 't ge val en stelde ons vooral in de onmoge lijkheid ons blad le kunnen afdrukken. En daar aan 't onmogelijke niemand ge houden is, hopen wij dat onze geachte abonnenten hel ons niet zullen ten kwade duiden. Overigens wij zullen trachten bet hen op de eene of andere wijze te ver goeden. Het Bureel van De Denderbode blijft lol hiertoe gevestigd in Lange Zoulstroat N* 40, alwaar alle mededeelingen, aan kondigingen, boek- en steendrukwerken mogen behandigd worden. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan al wie het zal vragen aan M. Nichols 21 Bredford Square, Londen. W. C Allerhande nieuws. Botermarkt.Heden zaterdag werden 940 klonten boter ter merkt ge bracht. weppndft te samen ongeveer 7525 kilogr. Een artikel handelende over het .oYcegeveent is ons ie laat geworden om heden nog kunnen opgenomen te wor den. 't Zal dus voor woensdag aanst. wezen. Programma van t Cou eert 't welk zul gegeven worden op Maandag 15 September 1890, om 8 ure 's avonds, op de Groote Markt, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur var. den heer F.-L. VAN DEN BOGAERDE, 1. Lc Savoyard-marchü mi litaire D* Brandt 2. Ouverture d'Euryanllic C. M. Vox Wiser 3. Lara suite de Volses Ch. Bkrryir 4. 3« Concertino pour clari- nettc cn si b. cxécutc par M. L. Walpot, Prix de Conservatoire de Bruxcl- 'es E--L.VanDbnBogabrd« 3. Morene aux Flambeaux n. X Meyerbeer AALST. Diefstal met braak. In den nacht van 8 op 9 dezer maand wierd er door de nachtwakers een ledig eiersmandje gevonden in een pissijn der Keizerstraat. Weldra bemerkten zij dat er was ingebroken ten huize bewoond door de Wed. Wellekens, N° 54, der Nieuwstraat.Een vensterglas der winkel venster was ingeslagen. De vrouw Wel lekens werd gewekt en zij bestatigde dat er 45 eiers met het mandje, eene hoe veelheid chocoladebollen en eenige mas tellen ontvreemd waren. Aan den hoek der Vrijheidstraat hebben de dieven ee nige eiers uitgezopen en de doppen in de sladsgolen geworpen. Woensdag namiddag rond 6 ure s namiddags is de genaamde Frans Claus, werkman bij M. Van den Bossche, fruitkoopman, Korte-zoutstraat, in den hof van den heer Florimond Govaert van eenen peerelaar gevallen. Claus werd met ontwrichte schouder opgenomen en naar 't hospitaal gevoerd. Donderdag rond 6 ure 's namiddags was genaamde VanSleenbtrghe Chrisliaan werkman aan den kaaimuur op de Zate alhier, aan t arbeiden in de grondvesten; een ander werkman reed boven hem met eenen kruiwagen geladen met moortel over eenen plankenvloer, toen door een moeilijk uit te leggen toeval, de kruiwa gen omkantelde en op den rug van Van Steenberghe terecht kwam. De ongeluk kige werd nog al ernstig verwond en naar't hospitaal overgevoerd. J Opgepast. Sedert eenige dagen loopt alhier de mare dat de kool- ziekte (Charbon) (St-Antoniusvuur) onder de zwijnen heerscht. Op donderdag 11 Oogst werd door den heer Renneboog, veearts, en onze stede lijke Politie eene groote hoeveelheid vleesch aangeslagen en bedolven. Het vleesch kwam voort van een zwijn be zweken ten gevolge der koolziekte. Dit voor het verbruik zoo schadelijk vleesch werd tegen half geld door per sonen onzer stad te koop gesteld en ver kocht. j De landbouwers en kooplieden wier zwijnen van die ziekte aangedaan zijn. moeten liet gemeentebestuur hunner ver blijfplaats er dadelijk van verwittigen, willen zij zich niet blootstellen aan rechterlijke vervolgingen. Vrijdag voormiddag rond 8 3/4 ure waren eenige werklieden alhier, in eenen meerschtoebehoorendeaan sieur H.Spee- ckaert, nabij de Meuleschettekapel aan 't vellen van eenen boom. Men had er eene koord aan gespannen om den boom in eene zekere richting te doen vallen. Drij personen trokken aan deze koord, Toen de boom viel, sprongen zij van kant, doch in plaats van daar te vallen waar men het zou gewild hebben, viel den boom eerst op eenen anderen boom en dan op de grond, doch trof den ge- naamden Bauwens Cornelius, oud 32 j., aldaar wonende, in den rug en deze werd bewusteloos ten gronde geslagen.De heer geneesheer De Windt diende den onge lukkige de eerste zorgen toe en deed hem naar t hospitaal overvoeren. Indien ei geepe inwendige verwondingen te vree zen zijn, is de toestand van Bauwens nog al geruststellend. Krijgsbewegingen. De groote veld slag van Passchendaele eindigde dijnsdag li. de Krijgsbewegingen in West-Vlaan- deren. H.H, M.M. de Koning e Koningin waren tegenwoordig. Gelijk het te voorzien was, werd de slag gewonnen door de afdeeling van generaal Streilz bij de welke Z. H. Prins Boudewijn zich bevondt. Sprekende over de militaire Mis,welke op de Groote Merkt van Rouselaere zon- dag II, gecelebreed werd, zegt onze confrater De landbouwer van Rousse- laere t volgende Een au laar werd ter Groote merk opgericht welks voorgrond afgepaald werd voor de hoogere officieren om de mis bij te wonen. Gin 11 ure treedt de militaire aalmoe zenier op het daartoe opgerichte altaar en begint de mis te lezen, bijgestaan van den deken Loys, gedurende de welke een militair muziek verschillige stukken uitvoert in tegenwoordigheid van prins Boudewijn, minister Pontus, baron Scelly, geheel den staf en eene menigte hooge en lagere officieren. De solemniteit dezer mis heeft aan de grootschheid niet beantwoord welke het publiek er van verwachtte.Men dacht eene indrukwekkende plechtigheid te zien en buiten prins Boudewijn generaal Pontus en andere hooge officieren die de voorbe- houdene plaats bekleeden, wandelde het volk en de soldaten heen en weer net alsof er niet plaats had. Zekere X., woonde bij zijne zuster en werd erg ziek. Hij maakte een testa ment ten hare voordeele en... genas, Eenige dagen geleden doorsnuffelde hij, "zuster ïntbijl,.»e dooden» het buis zijner zuster en \uuu rciismapo «,cci ««/ver wacht... eene doodkist, die zijne lieve zuster op voorhand had laten maken. De man veranderde zijn testament en ver volgde zelfs de zuster voor eenige schul den, zij hem had. Men ziet, al te haastig vangt niet. Diefstal in vollen dag. Maandag namiddag bood zich bij mad. wed. V M..., Parijscheslraat te Brussel, een welgekleede heer aan, die het voorkomen had van eenen treffelijken man. Mad. V. M..., was bezitster van eenen sleutel van een huis dat in de Berlijn- straat te huren stond, en de voornoemde persoon kwam de toelating vragen dit huis te bezoeken. Mad. V. M... en hare dochters vergezelden de bezoeker, die de voorwaarden van de huur vroeg, in de Berlijnstraat. Een h-ilf uur nadien, toen mad. UJ llt haar buis terugkeerde, vond zij tot hare groote verwondering al de meubelen en kassen opengebroken en bestatigde zij de verdwijning eener som van ongeveer 400 fr. De welgekleede lieer was niemand anders geweest dan een stotnmoedige schelm, die terwijl hij de bewoners in de Berlijnstraat bezig hield, zijne medeplich tigen toegelaten had op hun gemak te werken. De politie zoekt de schelmen op Te Si Joost-len-Noode is er Ihans veel spraak van eene geheimzinnige zaak die daar aan den dag gekomen is. In Del cember 1888 was in die gemeente zekere juffrouw Z... gestorven. De testament-uitvoerder, de liberale Prokureur des konings, Leopold Ketels wist bijna al de erfgenamen te overhalen, om hun geld bij hem te plaatsen. Hij kreeg aldus honderd a hon derd vijftig duizend franks in handen. Men had overigens het grootste vertrou wen in hem. Hij verdiende dit nochtans niet, doch men is dat eerst gewaar geworden na zijnen dood. De zaak is in handen van het parket. Het is de heer Willemaers, prokureur des konings, zelf, die zich met het on derzoek bezig houdt. De familie van den overledene, alhoewel rijk, weigert tus- sclu-n le komen. Talrijke personen hebben groote ver liezen ondergaan. Zekere familie Y verliest ongeveer 100,000 fr.; de meid van jufvrouw Z... al hare spaarpennin gen; een oude daglooner uit de Heuvel hellingstraat de kleine som gelds die hij geërfd had, enz. De ontrouwe ambtenaar maakte groot verteer. Hij gaf soms in de maand 800 fr. uit voor rijtuigen. Men dacht dat zijne vrouw hem een aanzienlijken bruidschat had aangebracht; deze beliep slechts een twintigtal duizend franks. Onlangs had eene dame eene klacbtin- gedieud tegen baren zoon, die uit de ouderlijke woning gevlucht was met eene belangrijke som gelds. Bedoelde ambte naar hield zich met de zaak bezig. Het geld wierd teruggevonden in het bezit van den jongeling, en de ambtenaar wist de moeder over te halen, hem haar geld toe te vertrouwen, eene som van 100,000 fr. Er blijft thans niets meer van over. De kerel had volgens de princiepen der onafhankelijke zedeleereene tnai- tresseeen kofferke met brieven van den bedrieger is bij haar in beslag genomen. Het zonderlingst van de zaak is dal de kerel gestorven is, juist toen al zijn geld verteerd was. Hij is gestorven drie da gen na in de Nationale Bank de laatste vier duizend frank te hebben opgetrok ken op den oogenblik dat hij moest gaan afrekenen met de familie Y... De meid van mad. De Becker, Koolhrandersstraat, 31, te St-Joost-ten- Noode, was maandag avond, omtrent 6 ure, bezig met patates frites te maken. Eensklaps, men weet niet hoo, geraakte het vel in brand en verspreidde zich over de ongelukkige, wier kleeren wel dra in volle vlam stonden. Mad. De Bec ker, die op de kreten der meid was toe gesneld, had de tegenwoordigheid van geest, het slachtoffer in een wollen de ken te wikkelen, en kon aldus het vuur uitdooven. De meid heeft niettemin erge brandwonden aan gelaat en handen be komen. Een stier, die van den prijskamp van Curegem-Anderlecht kwam, is maan dag namiddag, op de konkordaatplaats aan zijnen geleider ontsnapt. Het dier is in dolle vaart naar de Hertoginneplaats geloopen, overal op zijnen doortocht den grootslen schrik verspreidend. Onderweg wierp het verscheidene personen omver, gelukkig zonder hun erg kwaad te doen. Erge ongelukken zouden misschien te betreuren geweest zijn, zonder de tus- schenkomst van een machinist uit de Zuidstatie. De moedige man sprong, met gevaar van zijn leven, voor den woeden den stier, en gelukte erin dezen tegen te houden, nabij de spoorwegbrug van den Ninoofschen steenweg. De kerk van Bambrugge is deze week verrijkt van eene schoone geschil derde venster, verbeeldende do H. Moeder Anna en den H. Antonius van Padua. Deze, in liet midden van vier andere geschilderde nieuwe vensters, geeft de koor der kerk iets dat buiten gewoon schoon is. Eer en dank aan de liefdadigheid der familien wier namen er op te lezen staan en aan den H. J. Niclaus-Bouckaet, te Gent. Men meldt uit Bambrugge, dat den 8 september, rond 1 uur namiddag een schrikkelijke brand eene groote hoeve met geheel den oogst in assche heeft ge legd. Alleen het vee is met groote moeite kunnen gered worden. Het heeft veel werk gekost om drie woningen, die naast de hoeve gelegen zijn, van den brand te bevrijden. Maandag avond, ten 9 ure, is er te Gent, een ontaarde vader, weduwenaar met verscheidene kinderen, in staat van dronkenschap thuis gekomen, zijne 47jarige dochter beginnen tc mishande len. Om de slagen van den dronkaard te ontwijken, vluchte het kind boven waar zij door haren vader werd vervolgd op het hulpgeroep kwamen verscheidene geburen toegesneld, maar de deur was gesloten op bedreiging der toeschou wers, heeft de brutale kerel zijn kind door't venster geworpen sommigen beweren dat zij er zou doorgesprongen zijn en zij werd gelukkig door twee toeschouwers opgevangen. Proces-ver baal is ten zijnen laste opgemaakt. Vrijdag, 5 dezer, heeft men te Overmeire op heeterdaad eenen dief be trapt, ten huize van P. Mullem, welke bezig was in zijnen suikerwinkel al de glazen ledig te maken. De dader is zeke re Lavache, bijgenaamd (den grijzen) hij is langs de acherdeur binnen geslo- >en en moest nog eene plaats doortrek ken, vooraleer zijnen buit te kunnen nemen. De dader was in gezelschap van C. Van der Stricht, koewachter, welke de koeien was gaan weiden. Lavache ver wijderde zich in eens van den koejongen en deze laatste verbaasd zijnde waar hij zich henen wendde, ging liern na en nam den daper daar seffens bij de kraag en bracht hem in het bijzijn van het volk langs de voordeur op de straat. Men kan denken welke schaamte nochtans vond men op hem niets dan wat vettigheid van suiker aan zijne muil. De dader was de koe van weduwe T. D. M. Misdaden op de grenzen. Zondag avond rond 40 uren, kwam M. Gustaaf Brussin, aannemer te Waasten (West- Vlaanderen) van Comen naar huis, toen hij door vier mannen, drie Belgen, en eenen Franschman, werd aangerand, zonder dat daartoe de minste aanleiding: bestond. Do plicbtigen werden aangehouden. Dit feit gebeurde te Bousbeques. In dezelfde gemeente had eene tweede zaak van dien aard plaats.Zekere Delemé werd dóór eenen jaloerschaard met ver scheidene messteken gewond. HOLLAND. Een lieve neef. Ruim twee jaren ge leden werd eene dame, die met hare dochter op de Bloemgracht te Arasterdam woonde, op zekeren avond door een on bekend man aangevallen en voor een

De Denderbode | 1890 | | pagina 2