OPROEP 'Citóyen ROGER zou willen dat men eerst de algemeene werkstaking besprak. [Toejuichingen). EEN SPREKER UIT HET CENTRUM vraagt dat men met de algemeene werk staking zou beginnen, ter bekoming van het algemeen stemrecht, Hij wil desaati- gaande op staanden voet ingelicht zijn. Cüoyen DE SELYS-LONGCHAMPS eischt de bespreking van de dagorde. EEN WERKMAN UIT DEN BORINAGE vraagt dat de algemeene werkstaking het eerst van al besprokgn worde. Cit. CALLEWAERT vindt dat die werkstaking niet kan plaats hebben, dan na het congres van het aanstaande jaar. Cit. MAROILLE. Nu moeten wij eene politieke werkstaking hebben. Die voor hctaeht-uren werk zal later volgen. Het voorstel om de bespreking der werkstaking aan 't hoofd der dagorde te plaatssn, wordt bij stemming verworpen. Hfanifestatiën. Cit. DELPORTE oordeelt dat demani- nifestatién tot nu toe niets geholpen heb ben. EEN LID denkt dat de manifestatiën niet meer mogelijk zijn. Er zijn te veel burgemeesters die ze verbieden. EEN ANDER LID zegt dat het volk moê gemanifesteerd is. Er moeten andere praktischer middelen worden gezocht. Cit. ANSEELE is voor de manifestatiën per arrondissement. Wij moeten talrijke troepen hebben, eer wij ze naar de barri- kaden zenden. (Toej.) Cit. DEiMBLON is voor de manifesla tiën. CU. DE SELYS LONGCHAMPS vindt dat de beweering als zouden dë manifes tatiën lot niets dienen, ongegrond zijn. Zij maken veel indruk op de bourgeoisie en het is hierdoor dat de zaak der revisi- onnisten zooveel voortgang doet. De bespreking wordt verward. Dezen spreken ovér werkstakingen, anderen over manifestatiën nog anderen vragen de sluiting, kortom 't wordt een wezen lijk Babel. Cit. LEBLANC wil de manifestatie op 1 Oktober, omdat alsdan bet leger op een derde verminderd is. In den loop der vergadering heeft M. Selys denwensch uitgedrukt, dat erbij tredingen zouden gezocht worden in liet democratische gedeelte van het katho lieke kamp Algemeene Werkstaking Men bemerkt dat de geesten zeer ver deeld zijn over de kwestie der algemeene werkstaking. Cit. BLANVALET wil de werkstaking den 2den dinsdag van November, Jug der opening van den wetgevenden zittijd. Cit. VEREYCKEN denkt de algemeene werkstaking mogelijk en hij zal er altijd het princiep van verdedigen, moest er zelfs de revolutie uit voortspruiten. Git. HANKENS van Seraing houdt de algemeene werkstaking als een radikaal middel, maar hij denkt dat net 't eenigste is dat aan de werklieden overblijft om hen doen recht te wedervaren. Cit. CONREURis van gevoelen dal men de algemeene werkstaking kost wat kost moet inrichten. Men mag er niet van af zien al moest men er de genegenheid van zeker deel der burgerij door verliezen. Een lid stelt voor een dagorde te stem men waarbij het princiep der algemeene werkstaking wordt aangenomen. Cit. BLANVALET zou willen dat de al gemeene werkstaking onmiddelijk beslo ten worde. De mijnwerkers eisehen krachtdndiglijk dezen maatregel. In naam der Luiksche Federatie vraagt Spreker dat de algemeene werkstaking zoohaast mogelijk beginne en als onze bestaanmid delen uitgeput zijn, zullen wij, indien men aan onze eisehen geen gehoor heeft geleend, de stadhuizen en paleizen onzer verdrukkers bestormen. Cit. MAROILLE is van 'i zelfde gevoe len. Cit. ANSEELE bestrijdt den voorstel van de algemeene werkstaking kortelings uit te roepen. De toestand in Vlaanderen is gansch anders dan in de Walen. De Waalsche werklieden gebruiken geen me- kanische werktuigen; men heeft alleen hunne armen noodig. Te Gent kan men, dank aan de mekaniekcn, op 3 dagen,een werkman in de spinnerijen vervangen. In de Gentscliefabrieken is er een groole stock van koopwaren, aan de koolputten niet. Te Gent ioopen er 4000 werklieden zonder werk en in den Borinage zijn er geene. Om de algemeene werkstaking te kunnen aanvangen moet men verzekerd zijn van gedurende 5 weken twaalf Ranks ter week aan de werkstakende huisge zinnen te kunnen aftellen eit dan zullen wij meester zijn van 'i land, meester van 't bewind, meester van 'l algemeen stem recht. Wij kunnen dit doel gemakkelijk binnen twee of drij jaren bereiken met van heden af propaganda te maken. Maar liet oogenblik is nog niet daar om te be ginnen, 't ware naar eene zekere dood Ioopen. Cit. CALLEWAERT van Charleroi ver klaart zich in naam, der 23,000 mijnwer kers der kom van Charleroi in princiep gunstig aan de algemeene werkstaking, maar hij vreest dat zij zou mislukken en stelt voor liet Congres der mijnwerkers van toekomend jaar af te wachten. Cit. HENRION van Antwerpen houdt de algemeene werkstaking als onmogelijk iu Viamsch gedeelte des lands, omdat de syndïkaten er een gering getal werklieden vertegenwoordigen. Ten andere zegt hij, de bestierders der koolmijnen kunnen liet algemeen stem recht niet toestaan. De algemeene werkstaking zal de re volutie wezen. Laat ons, het voorstel van Cir. Pierron en Callewaert aannemen. Een congres der mijnwerkers is noodig wil men tot de algemeene werkstaking geraken. Cit. Leo DEFUISSEAUX leest een voor stel van onmiddelijke algemeene werk staking met benoeming van een inrich tend komiteit. De ongeduldigen moeten toegeven, de gematigden ook. Cu. VEREYCKEN stelt voor de date van de algemeene werkstaking op een jaar te bepalen. Cit. ANSEELE verwerpt die datede Vlaanderen zullen niet bereid wezen. De afgeveerdigden der koolmijnstreken verklaren zich voor en tegen de onmid delijke algemeene werkstaking, Cit. Leo DEFUISSEAUX kondigt aan dat liet gestemde dagorde aan de Volks kamer zal bekend gemaakt worden ten einde haar te berichten dat de socialisten tot alles bereid zijn om het algemeen stem recht te veroveren. Eindelijk, rond 6 ure 's avonds wordt er besloten dat men zoo spoedig mogelijk zal werkslaken en manifesteeren, dat de strijders zullen ingericht worden d'une maniére formidable, dat men voor de re volutie niet terugwijkt en men vooreerst den datum van het begin der beweging nog niet zal vaststellen. BESLUITSELEN Men bekent de onmo gelijkheid van heden de algemeene werksta king te beginnen en men zal ze dus begin- 7ien als men kan. De vergadering gaat uiteen onder het geroep van Libertê Egalité, Fraternité en het zingen der Marseillaise. RECHTERLIJKE KRONIJK. In Frankrijk worden de vervalschers van eetwaren en de verkoopers van on gezond of bedorven voedsel strenger ge straft dan hier. Uit Calais wordt gemeld dal een groen- selverkooper, Pierru genaamd, veroor deeld werd tot 6 maanden gevangenis, om ongezond vleesch in de stad binnen gesmokkeld te hebben. 't Is wel verdiend. De vervalschers van eetwaren moeten streng gestraft worden, want zij vergif tigen allengskcns en op groole schaal. En om eenige armzalige stuivers meer te winnen veroorzaken ze meer onheilen dan dieven en moordenaars. Voorde Bieëuhonders. De vrederech ter van Seneffe heeft een vonnis uitge bracht, dat door de liefhebbers van bieënteelt mag in aanmerking genomen worden. Zekere Charlier had zich meester ge maakt van eenen bieënzwerm, die uit de korven van den pastoor ontsnapt was. De eigenaar spande proces in en Char lier werd veroordeeld tot teruggave van den zwerm, 74 fr. boete en al de kosten. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 9 September is het volgende bepaald Bij afwijking aan artikel 3 van het reglement betreffendelietlandbouwfonds, gewijzigd door liet koninklijk besluit van 30 Juni 1890, mag het maximum der schadeloosstelling de 100 frank niet overtreffen, als hei rundbeesten betreft welke gemest worden, in nijverheidsge stichten en moeten afgemaakt worden uit hoofde van besmettende longziekte. Bij ministerieel besluit van 11 Septem ber is de beer F. Verliaegbe, op zijn ver zoek ontslagen van zijn ambt als onder wijzer bij de Staatsmiddelbare school van Aalst, met machtiging zijne rechten op pensioen te doen gelden. tot <1© Kopplanters. MM. De Commissie door den Heer Minis ter van Landbouw ingesteld om de teelt en den handel der hop te bestu- deeren, herinnert de planters dat het van het grootste gewient is dat de hop tijdens het drogen hare goede hoeda nigheden niet verliest en door den rook niet wordt bezoedeld. Hierom schenkt zij, kostelooseen toestel van ijzeren huizen aan eiken landbouwer die zijnen eest zoodanig inricht dat de hop met verwarmde lucht wordt ge droogd en de rook naar huiten wordt geleid zonder door de bellen te gaan. Zij heeft eenen Prijskamp uitge schreven voor de hop, zuiver geplukt, zoo kort mogelijk, zonder stelen en bladers, en op onberispelijke wijze gedroogd, zoodat zij haren aangena- men geur en hare fraaie kleur be houdt en door den rook niet is ver ontreinigd. Er worden toegekend 1° Eene eerste belooning van 50 fr. en een verguld zilveren eermetaal van 20 fr. 2° Twee tweede belooningen ieder van 40 fr. en een verguld eermetaal van 10 fr. 3° Vier derde belooningen ieder van 30 fr. en een verguld eermetaal van 10 fr. 4° Tien vierde belooningen ieder van 20 fr. en een verguld eermetaal. 5° Vijftig vijfde belooningen ieder van 10 fr. en een verguld eermetaal. Elke prijswinnaar krijgt bovendien een diploma. M. Emile De Loose, be stuurder van de Stadswaag, is gelast de stalen te nemen. Aan de hopplanters, die hunnen eest nog niet veranderd hebben, raadt de commissie aan 1° De bellen ten hoogste tien cen timeters dik op de latten te leggen, opdat de verwarmde lucht er gemak kelijk zou kunnen doorgaan. 2° Geene andere brandstof te gebrui ken dan Coke (gaskolen) en den eest maar te laden als de cqke eenigen tijd gebrand heeft en geenen rook meer geeft. 3* De hop maar te drogen op uiterst 40° c. warmte, want eene grootere hitte doet een deel der lupuline (geel- of reukstof) vervliegen. Dat iedereen wel onthoude dat zui vere hop de beste koopwaar is en dat men dezelve in waarde doet dalen met ze te plukken met lange stelen en bla ders waardoor het gewicht zeer wei nig vermeerdertmen gebruike ook bij het drogen geene hedriegelijke middels om de hop zwaarder te doen wegen, want alle kenners zullen dit gemakkelijk ontdekken en ze veel min betalen. Dat elk zijne bellen bewerke op de zuiverste en zorgvuldigste wijze, dan zal de Aalstersche hop hare oude faam terug winnen, zij zal op de vreemde markten meer en meer ge vraagd worden, de Belgische brouwers zullen een deel van hunnen voorraad niet meer in Duitschland moeten koo- pen, de prijzen zullen stijgen, en de teelt der hop zal zooals voorheen voor de planters eene bron van wel vaart wezen. De leden der Commissie. De Voorzitter Leo Gheeraerdts. De Leden Baron P. Bethune C. CumontC.De Coninck-De WindtV. De Moor Ph. De Wolf-Van der Noot; Fr. Monfils L. Van Overstraeten J. Reyniers, Sekretaris. Vacantiën. Op het aanhou dend aandringen der ouders zijn de vacanliën der officicele en vrije lagere en middelbare scholen te Gent 14 dagen verkort geworden. De opening der leer gangen had op maandag 15 September plaats voor het meerderen deel der on derwijsgestichten en maandag aanst. 22 september volgende overblijvende. Het ware hoogst te wenschen dat deze maatregel hier ook te Aalst genomen wierde de ouders zouden hier even als te Gent de Overheden er hoogst dank baar voor wezen De Tentoonstelling van Paardenras, Rundvee, Landbouwvoort- brengsels, Moeshoevenierderij, Fruiten enz. is voorwaar de belangrijkste ge weest die hier ooit heeft plaats gehad. De tentoonstelling werd bezocht door M. De Bruyn, minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare werken. Gedu rende de aanwezigheid des heeren mini sters in den Tentoonstelling van Land- bouwvoortbrengsels, enz. gaf onze Koninklijke Harmonie aldaar een luister rijk Concert. Aalst. Gemeentekiezingen. Nog altijd geen woord in Den Dendergalm over onze aanstaande gemeentekiezingen. Men verzekert ons uit goede bron dat dc liberalen op den laatsten oogenblik zul len voor de pin komen met eene lijst van kandidaten a la Voet Latjen en Coie 't zal weer eens leutig zijn Allerhande nieuws. Ce Tentoonstelling van Paarden en Rundvee welke hier zondag voormiddag plaatsgreep op de Houtmarkt werd door een droevig voorval verstoord. M. Albien Claus, peerdenknecht van den heer Ph. De Wolf-Van der Noot werd door den jonge hengst van 18 maanden dien hij geleide bet rechterbeen boven den knie afgeslagen. Hoe het ongeluk gebeurde is niet geweten. De toestand van M. A, Claus is betrekkelijk goed. Verscheidene artikels zijn ons te laat toegekomen om nog kunnen opge nomen te worden. Vreeselijke Misdaad te Brussel. Aanhouding van den moordenaar. Bekentenissen. De Morale indépendante heeft in de Handelaarsstraat te Brussel een slachtof fer gemaakt in omstandigheden, die men niet zonder afschuw en walg verbalen kan. Frans Baetens, vroeger stoker op de postbooten Oostende-Dover, thans kaai werker te Brussel knoopte over eenige jaren kennis aan met een meisje van lichte zeden, de genaamde Marie Geys- bergen, bijgenaamd Stoute Mie. Twee of driejaren duurden die betrek kingen en eindelijk trouwde hij er meë. Ten rechte of ten onrechte verdacht hij haar van ontrouw en de jalozie maakte hem opgewonden zoodat er weldra tus- schen de beide echtgenoten tooneelen plaats hadden, die het. huisgezin in eene hel herschiepen en de vrouw voor de mishandelingen van den man de vlucht moest nemen uit het herbergske, dat zij in do Trapstraat hielden. Zij nam dan ha ren intrek bij eene vriendin, Josephine geheeten, in de Handelaarsstraat. Vrijdag had Baetens den geheelen nacht zijne vrouw opgezocht. Tegen den morgeod was hij aan de woning van Jo sephine gekomen en begeerde binnenge laten te worden. Aan dit verlangen werd natuurlijk niet Voldaan, en met reden. Baetens was met een zwaren hamer gewapend, waarmeê hij beide dreigde te dooden. Daar men volstrekt weigerde le ope nen, sloeg hij de deur met den hamer in splinters, en snelde naar het bed waarin de beide vrouwen lagen. Josephine vluchtte in nachtgewaad de straat op. Marie trachtte zich achter het bed te verbergen, maar de woedende Baetens greep haar bij de haren en bracht haar met geweld elf hamerslagen op het hoofd en op de borst toe. Een oogenblik later lag er een lijk met vreeselijk gekloven schedel op de grond, temidden van eenen plas bloed. Toen de politie, door de geburenver - wittigd, ter plaatse snelden, was de moordenaar gevlucht en de politie kon mets doen dan toeschouwer zijn van het gruwelijke tooneel, dat de ellendige ka mer opleverde. Waarheen was de moordenaaar ge vlucht Niemand wist het. Ook niemand hadde hem durven vervolgen of naderen, want in zijne opgewondenheid zwaaide hij zijn vreeselijk wapen, iedereen die omtrent hem kwam, bedreigende. Weldra echter vernam de policie dat hij zich naar zijnen schoonbroer te Mo lenbeek begeven had. Hij vertelde daar dat hij met 2ijne vrouw had gevochten maar dat het niet erg was geweest. Bij zijne aanhouding toonde Baetens niet het minsie leedwezen over zijne ge pleegde gruweldaad. Hij bood ook genen tegenstand en bekende zonder ontroe ring zijne misdaad. Het slechte leven zijner vrouw, zegt hij had er hem toegedreven. Vier maanden na hun huwelijk ontvluchte Marie de echtelijke woning en verkocht de meu belen terwijl haar man was gaan wande len. Zij hield zich gedurende verschei dene dagen verborgen en Baetens bekwam van zijne familie het noodige geld, om zich opnieuw eenige meubeltjes aan te schaffen. De vrouw verbraste het geld dat de verkoop had opgebracht, reed in rijtuig door de stad en toen alles verleerd was kwam zij haren man vergiffenis vragen. Hij schonk haar die en nam haar terug in zijne woning op. Korts nadien verliet zij hem andermaal kwam weer terug en vluchtte eindelijk ten derde male; zij vroeg zelfs op het be volkingsbureel om hare verandering van woning op tenemen. Dit werd natuurlijk geweigerd. Vrouw Baetens nu bij hare vriendin, de hoogergenoemde Josephine wonende, herbegon haar onregelmatig leven en ging zelfs zoo ver, met andere vriendin nen, baren man in zijne woning te gaan tergen en beleedigen. Men weet het overige. Ander verhaal Geschiedenis van den moordenaar. Baetens heeft een veel bewogen leven gehad. Nauwelijks 12 jaren oud, vertrok hij uit Antwerpen aan boord eener brik, als kajuitjongen. Hij deed talrijke reizen,ge droeg zich goed en bekwam op voor spraak van zijnen kapitein eene plaats aan de doorgraving van 't kanaal van Suez. Later, zegt een blad, werd hij perel- vissclier. Baetens kwam met een ronden spaar pot naar België, werd toen stoker op de postbooten en vestigde zich eindelijk te Brussel, waar hij, tot zijn ongeluk, ken nis kreeg met Stoute Marie, en het leven begon, dat tot de ijselijke misdaad aan leiding gaf. Ziehier Hoe Josephine Degreef, het meisje in welker woning de misdaad plaats had, het tonneel beschrijft: Vrijdag avond, rond half 9, zegt zij, was ik te bed gegaan. Rond 1 uur 's nachts was Marie bij haar komen aan kloppen, zeggende dat zij den sleutel vergeten bad van het huis harer zuster; bij welke zij inwoonde, Ik liet haar binnen. Marie ontkleede zich niet, maar sliep met het hoofd op de i kant der tafel. Het was eerst rond 4 ure dat zij mij toelating vroeg, mee in mijn bed te komen. Ten half 5 vorbrijzelde Baetens de deur en begon mij te slaan. Ik kreeg eenen hamerslag op den arm en op den pols. Toen nam ik, om hulp roepende, de vlucht, en Baetens vermoorde toen zijne vrouw, terwijl ik de straat op liep. Het is de geneesheer Joris, die het slachtoffer poogde bij te staan; het was echter te laat, de rampzalige had opge houden te leven. Zooals te denken is heeft dit drama een diepen indruk te Brussel gemaakt voor al bij de vrouwen der soort van het slachtoffers. De buurvrouwen leggen het bestgemeende meelijden met Baetens aan den dag en zeggen dat hij eerder eene medalie dan straf verdiend heeft.» Een schandaal. Aldus noemt men te Brussel—behalve in de liberale bladen —de ontdekking der daden van den libe ralen onderzoeksrechter Ketels, die'.tijdens zijn loven zoozeer meteerlijkheid pronkte. Men begrijpt, zegt de Patriote, dat deze reeks fitiancieele schandalen der li berale baratistische magistratuur, de partij van het licht dwars in de maag moet zitten. Men herinnere zich enkel De Ryckman en Delannoy, den al te beruchten griffier van het vredegerecht, die de papieren stool uit een coffre-fort, waarop hij de zegels moest leggen. Wij herinneren ons nog met welke be hendigheid de onderzoeksrechter Ketels vóór de assisen van Antwerpen er op wees, hoe Delannoy, dien bij vervolgde, de papieren uit het koffer moest geno men en ouder zijnen frak doen verdwij nen hebben, en zich toen met een Voila messieursl tot den jury wendde, als een goochelaar die eenen toer ver richtte. Wij begrijpen de moeielijkheid, waarin de liberale pers zich bevindt, zegt hooger genoemd blad. Er is geen katho lieke magistraat, waarop men kloppen kan. Een enkel blad slechts beeft de pre tentie te vragen, wat het parket in deze zaak te zien heeft, daar hel gestolen geld niet meer bestaat en de dief dood is Dus, wanneer een liberaal door den dood aan eene rechlveerdige mensche- lijke straf ontsuapt, moet hel diploma van eerlijkheid, dat de pers hem naar de an dere wereld meegeeft, maar blijven be slaan Maar ware het een katholiek, een dienstknecht uiteen klooster, o, dan zou men iets van consciences indignéos, en over twintig jaar zou men er nog van spreken. Eene aankondiging, door den Patriote uit een ander dagblad geknipt, luidt als volgt Kunstmatige koffie uitmuntend voor mengelingen, Zich te wenden Hier volgt den naam van den eerlijken agent van eene nog eerlijkere kompagnie, die zich gelast met het verbeteren van den drank des werkmans. Een vriend van den Palrtole heeft duze kunstmatige koffie ontleed, De ontleding was niet ingewikkeld. De boonen waren vervaardigd van samengedrukten ciment. Dit afschuwelijk artikel, uitmuntend voor mengelingen, wordt verkocht aan 4.30 fr. den kilo. Dc nijveraar een Duitsclier naar het schijnt die deze cimentkoffle ver koopt, denkt dat hij alzoo ongestraft mag handelen, omdat hij zijne waar kunstma tige koffie noemt. Ja, maar de verkoopers in 't klein, die hem met den waren koffie zullen menge len, zullen dit natuurlijk op de daken niet uilbazuinen. Wij begrijpen niet hoe het mogelijk is dat men dergelijke nijverheid ongestraft duit. Arme moeder. Twee policie agen ten van Laeken waren zondag avond onvrijwillige getuige van een hartroerend tooneel. Rond half 12 zagen zij eene vrouw, die uiteist mager en ziek scheen, armoedig gekleed was en een tweejarig kind op den arm droeg, weenend op eene bank zitten, terwijl zij nu en dan het kind te gen de borst drukte en kuste. Eensklaps stond zij op, snelde naar de vaart en sprong in 't water. De agenten snelden ter hulp, redde de twee drenkelingen van den dood, en ver namen wal haar tot die wanhopige daad had aangezet. Haar man was een dronkaard, die zijn weekloon alweer in de kroegen verbrast had, zijne vrouw en zijn kind in de diep ste armoê latende. Terwijl de ongelukkige verzorgd werd, kwam de man die door eene buurvrouw verwittigd was, in volledïgen staat van dronkenschap aanwaggelen. Het zien van den ellendigen toestand zijno vrouw deed hem ontnuchteren, en weenend vroeg bij om vergiffenis, belo vende zich te beteren. Derrie ongelukkige keerden in goede verslandhouding terug naar de echtelijke woning. De kiezingen ter vollediging van de werk- en nijverheidsraden, hebben in de gemeenten Flénu, P&turagesen anderen, in de grootste kalmte plaats gehad. Men vreesde dat er, ten gevolge van het con gres van Brussel, eene werkstaking zou onstaan zijn, doch die vrees werd geluk kig niet verwezenlijkt. Gisteren morgend werkte men in al de mijnen van de streek. Brood Petit Journal kondigt aan dal het brood te Parijs afgeslagen is. In plaats va» aan 43 centimen den kilo, le veren bijna al de bakkers het aan 40 cen timen de'n kilo. Iu België staat het brood aan 32 tot 34 centimen den kilo; de leden der samenwerkende maatschappijen be talen het 22 tot 24 centiemen; dus in Frankrijk betalen de werklieden hun brood bijna nog zoo duur als in België; doch zij hebben daar als vergoeding de republiek en het algemeen stemrecht. Wat zijn die Franschen toch gelukkige kerels!

De Denderbode | 1890 | | pagina 2