NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 September 1890. 10 centiemen per nummer 44ste Jaar IV0 2499 ABONNEMENTPRIJS ANNONGENPRIJS Politiek overzicht. Dendcrgaliïi eii de sociale kwestie. DER GEVANGENEN. Hophandel. DEDENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,28 voor zes maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 18 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3» bladzijde 80 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiên door "de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Cnlqne nddbq. AELST, 24 SEPTEMBER 1890 Fransche Kamer. Naar het schijnt zal de Fransche Kamer den 21 October bijeenkomen. Gisteren, 22 september, was hel een jaar geleden dat de algemeene kiezingen plaats hadden. Hoe dicht de republiek toen bij den afgrond stond en door welk een wonder zij werd gered, blijkt uit de onthullingen over het boulangism. Mogen de republikeinen den weg van geweld verlaten en dien der gemaligheid betreden in dit geval zal niemand de overwinning betreuren, die zij in 1889 over Boulanger behaalden. Overweldiging De Nordd. allg. Ztg bevatte zaterdag, naar aanleiding van den 20en verjaardag der overweldiging van Rome, een hoofdartikel, waarin op de onbeschaamste wijze het onrecht ver heerlijkt, lloma capüale gevierd, en met Macchiavelli en Cavour gedweept wordt, terwijl aan het noodlot wordt dank ge zegd voor de weêrgeboorte van Italië. Op dit heidensch.revolutionnair artikel antwoordt de Germania met eenverniew- den afdruk van Pruisen 's antwoord van •13 October I860, op Gavour's memoran dum van 12 september 1800, waarin de overweldiging van den Kerkelïjken Staat en het koninkrijk Napels vergoêlijkl werd met een beroep op het beginsel der nationaliteiten. Pruisen, hoezeer zelf dat beginsel toegedaan, protesteerde toch met ver ontwaardiging, tegen eene toepassing daarvan ten koste van alle andere rechten en achtte het zich ten plicht zijne scherpe afkeuring over de revolu- tionnaire politiek van Cavour uit te spreken. De Germania vergelijkt dit Staatsstuk met het artikel der Norddeutsche, dat Cavour's revolutionnaire politiek tot in de wolken verheitde Germania vraagt of het een wonder is dat de sociale re volutie in haar misdadig streven zooveel veld won,sinds de rechtsbegrippen open lijk verkracht worden? Londen, 23 sept. Volgens den Standard zullen de alge meene kiezingen in Italië in november plaats hebben. De bisschoppen van Venetie vragen de heiligverklaring van Pius IX. Men meldt uit Berlin aan den Stan dard Het gerucht loopt hier van eene aan staande samenkomst tusschen de keizers van Rusland en Oostenrijk. Volgens de Daily News loopt hetzelfde gerucht te St- Petersburg. Buenos-Ayres, 22 sept. In Argentinië. - Generaal Roca, mi nister van buitenlandsche zaken, ver klaarde dat het gouvernement besloten bad eenen dienst in te richten voor de vreemde provinciale leeningen. Strenge protectionnische maatregelen zullen door het congres worden gestemd. Men neemt eene merkelijke verbetering waarin den politieken toestand. Op den buiten heerscht groote droogte en gaat er veel vee verloren. DE DOCHTER Eene geschiedenis uil de XIV= eeuw DOOR P. VAN DELEN. 10® ervolg. Doch, aan zijne pijnlijke aandoening lucht ge jende vaagde hij dc tranen van zijne wangen en Fok, den blik tot den hemel gestuurd: - Heer, ik weel dat ik een zondaar ken de engeukken die orcr mij zijn nedergeslort, '«bikten volle vardiend maar ontvang heden ecns hoclelings, die nicls be tracht dan zich met u te verzoenen I Nimmer nog zal ik slapen of ecnig voedsel gebruiken, oor dat ik dit onschuldig slachtoffer heb ver lost van onder dc klauwen des giers die het ver- P'et I Van deze gedachten doordrongen, zette hij zich neder op den grond, om den avond te rerboi- Z ,^1eer dc duisternis genoeg gevallen was, klom hij weder in den linde, cn, zich in oe krum plaatsende, deed hij ze door eigene Zondag 14 Sept. ter gelegenheid der landbouwtentoonstelling hadden wij onze schreden naar het Vlaamsche Aalst ge richt om er, der. merkelijken vooruitgang onzes landbouws in de verschillende kuituren met eigen oogen te beslatigen. Het ligt niet in mijn plan de gedachten te beschrijven, in mij ontstaan bij het aanschouwen dier voortbrengelen, zoo rijk als verschillend van aard, welke aan ons, landbouwers, klare bewijzen leve ren der grootsche uilslagen bekomen ■door de nieuwe toepassingen der weten schap en ons den te volgen weg ter ver betering onzer teelt wijzen en vermeer dering der inkomsten aanioonen. Wij verlieten met innige voldoening de tentoonstelling om het aanschouwelijke onderwijs daar genoten. Dan deden wij eene kleine wandeling door de fraaie straten onzer bestuurlijke hoofdstad en merkten terecht de sierlijkheid harer woningen aan als een bewijs van stoffe lijk welvaren. Het Belforten de prachtige Sint-Martinuskerk deden ons droomeu van vorigen luister en waren kunstzin Vooraleer vaarwel te zeggen aan Aalst gingen wij ons in eene zijner prach tige drankhuizen ververschen het uur des vertreks was immers nog niet gesla gen. In het doorloopen der dagbladen komt mij toevallig De Dcndergalm in handen het orgaan door de geuzerij onzes arron- dissemenls gesticht om den liberalen schaapstal, thans bijna ledig, weder te bevolken, met de ploegen die nog in God gelooven onzer verkwezelde dorpen en sleden. Dit blad wordt volgens Denderbode aaneengeflikkerd door officiëele onder wijzers en leeraars. Hij late mij toe zijne meening te betwijfelen, ik heb nog te veel achting voor den officiëelen troep om hem te verdenken bezield te zijn met de verlagende denkbeelden uit gedrukt in 't nummer van 14 September. Niet tegenstaande het liberalismus zijne machteloosheid in de sociale k-.ves zwaarte zoo lang heen en weer wippen, totdat hij het traliewerk des vensters vatten kon. Met de andere hand en de voeten zich krampig aan den boom vasthoudende, bracht hij het aange. zicht vooruit cn riep met half luide stem in het gevang Vrouwe Van Moerkerke Hij luisterde, maar geen antwoord liet zich lioorcn en hij riep op nieuw Vrouwe Van Moerkerke Ik bezweer u antwoord mij Ik ben een vriend, die u ver lossen zalSpreek, dat door uw stilzwijgen mijne pogingen niet ten onnutte worden ge maakt I Docb wederom klonk de slem als in een graf, de jongeling zuchtte moedeloos. Vrouwe riep hij na eene pooze stilte herinnert gij u den naam van Van Ruysbrouck niet meer - Van Ruysbrouck 1 sprak nu eene doffe bevende stem in den kerker. - De boezemvriend van uwen echtgenoot I fluisterde Aymon. Zijn broeder I riep de vrouw. Kom nader, edelvrouw het is dc zoon van Van Ruysbrouck, die tot u spreektde ecnigc vriend van Walter Van Moerkerke. Dc vrouw begon bier bitter te wecnen. Luister alles vraagt spoed. Ach ging dc jongeling voort, geloof hem niet hij tie erkent, raakt zijn orgaan van Aalst in dit nummer het brandend strijdpunt onzer tijden, in zijne hoofdlijnen aan. In het kongres van Luik, waar de katholieke partij hare beste krachten heeft saamgetrokken en hare uitmuntendste leiders hunne plannen hebben ontvou wen ter bestrijding van socialismus, dien vervaarlijken vijand der maatschappelijke orde, geboren uit de vrijdenkerij en on verschilligheid, vindt het blad het bewijs der aanspanning van de Kerk met die helsche secte. Kardinaal Manning in Engeland alom vereerd en bemind, schrijft aan het kon gres eenige middelen voor welke volgens hem heilzaam zouden werken ter her stelling van den socialen vrede. Die doorluchtige prins der Kerk denkt dat 8 uren in de mijnen en 10 uren voor ge- makkelijkeren arbeid voldoende is vrouwen- en kinderenarbeid .wil bij ver bieden en de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid wettelijk regelen. Daaruit besluit de Dendergalm dat de kardinaal met de socialisten heult. Hier in ons land zijn onze bisschoppen en onze katholieke leiders 't akkoord, om al het redelijke te erkennen welke er in sommige eischen der werkerspartij besloten ligt. Doch de kwaal onzes tijds is hier nog niet zoodanig ingekankerd als in Engeland, dank aan den katholieken geest welk de massa 'onzer werkgevers en werkers nog beheerscht. Onze hoofdmannen, verwachten hier nog veel van de weldadige uitwerkselen der vrijheid om de werkuren tot het redelijke te verminderen, om de bazen de bewonderensweerdige leer der Kerk, nopens, arbeid en kapitaal waar zij is miskend weder te doen onderhouden. In Engeland is eene wettelijke handeling noodzakelijker, immers daar is de wer king der Kerk meer gestremd, de grond slagen van den maatschappelijken vrede meer ondermijnd, en de groote nijver heids wereld meer afgeweken van Chris- tusleer welke ons, rijken en armen, hier op aarde, als broeders leert aanschou wen en beminnen. De zucht naar winst, naar genot en zinnelijke voldoening hebben in Enge land eenen toestand verwekt hier te lande onbekend de meester in 'l alge meen aanschouwt daar zijne werkers als eene soort van machien en treedt de regel der christelijke rechtvaardig heid met voeten. Tegen die misbruiken denkt de Kar dinaal in te gaan met wettelijke bepa lingen wel inziende dat overtuigings middelen bij die aanbidders van 't gou den kalf niets ver wogen. Heeft de Kerk niet altijd in hare on derwijzingen datgene aangepreekt wat Kardinaal Manning wil wettelijk vast stellen, 't is te zeggen, een redelijk ge tal werkuren om den arbeider niet te verlagen tol dien staat van slavernij en zedelijk verval, waarin hij door de zoo hooggeroemde heidensche beschaving liegt hij die met inzicht dezen namiddag u zegde dat uw echtgenoot is omgebracht bij mijne zaligheid Walter leeft en gij zult hem we derzien. Staak slechts uw geween en laat ons ge zamentlijk de middelen beramen om u hier uit te verlossen. Alsof de ongelukkige, die tot hiertoe het al les als een wreed spel om haar tc martelen had aanzien, nu in eenmaal den waren vriend gevoel de, trad zij nader en sprak op weemoedigen toon Dank zg u, edel mensch dat de hemel u zegene voor den troost dien gij eene arme ge vangene breugt zij is mij zoo vreemd, de zoete stem des modelijdens..., Maar het is immers niet waar dat mijn Walter, dat mijn echt genoot nog leeft jHet is wreed eene onge. lukkigc in hare tecderstc genegenheid te bedrie gen En luide snikken verdoofden hare stem Ran dien twijfel uit uwen geest, edele vrouwe Moest de waarheid u bezwaren, ik zou evenmin nalaten die te zeggen maarona kort te zijn, wanneer komt die ellendeling u wederom bezoeken Hij doet zulks onregelmatig. Hij. komt tel kens hij mij voedsel bezorgt of den lust krijgt mij te martelen.... Maar, Walter om de liefde Gods spreek mij van hem Wij hebben tliaus geen tijd zeg mij, komt was vervallen en door de Kerk, na vele eeuwen strijdens, terug uitgeirok- I ken Is de instelling der zondagrust geen voldoende bewijs der bezorgdheid door de eeuwen heen voor het instandhouden der zedelijke en stoffelijke krachten der werkers Wie heeft dien rustdag tegengewerkt en d&kr waar het oppermachtig is als het ware afgeschaft Is zulks niet het liberalismus, den voortzetter van den strijd over 19 eeu wen begonnen tegen Christus Kerke De Kerk heeft altijd maar het voor beeld van haren Goddelijken Stichter aan de rijken en kapitalisten geleerd dat zij hunne goederen moeten beste den lot een edel doel om zich waar dig te maken van de groote bestem ming hen voorbeschikt. Zelfs om hen nog meer te doen begrijpen den hoogen prijs welke zij hechtte aan Hare leering nopéns kapitaal en arbeid, heeft zij den overtreders dier leer met de grootste straffen bedreigd en die overtredingen, als hemeltergend en wraakroepend ge brandmerkt. Zoo men ziet klaar en duidelijk dat de Kerk het socialismus verre vooruit is in zijne eischen tén voordeele der waardigheid van de werkers. Kardinaal Manning heeft dus het socialismus niet gevolgd, maar enkel de toepassing ge vraagd der regels van het christelijk recht in zijn land zoo zeer miskend. Wat meer is, de punten door den uit muntenden Kardinaal aangeroerd, wor den wel door de socialisten geëischt, doch enkel als ondergeschikte kwestiën van hun programma. Hun hoofddoel is algemeenen eigendom of vernietiging der grondslagen waarop de samenleving be rust, en als logiek gevolg noch God noch meesier dus de morale indépendante in den vollen zin des woords. Daartegen zal zich altijd de Kerk met waardigheid en kracht verzetten om de grootste ramp te verhoeden welke de maatschappij ooit heeft bedreigd. Vervolg bij naaste.) Wij komen het jaarlijksche verslag betrekkelijk den nieuwen oogst der hop in de gansche wereld en derschatting van de hoeveelheden dezer waar die in de magazijnen zijn gebleven, van wege de heeren M. II. en II. Le May, 68 Bourough High street, te Londen, te ontvangen. Dit verslag meldt ons dal liet warm weder waarmee men in Engeland werd begunstigd, niet overal eene merkelijke verbetering in den toestand der plant heeft te wege gebracht. Tot zeker punt was het voordeelig aan de late hopsoorten, maar integendeel uw beul morgen niet Ik kan zulks niet vermoeden. Hoe jammer I zuchtte Aymon, op den toon der teleurstelling. O, het is mij reeds zoo troostend zegde de vrouw, de stem eens vriends te hooren Verdrijf toch alle verdere gedaehten wat gij wilt, is onuitvoerbaar onmogelijk kunt gij bin nen het slot, «n dan nog, gij kent hem niet dien gij bevechten wilt Is een booswicht dan geen lafaard Vrouwe, gij zult den snoode zien kruipen, bedelen om het leven. De stem der gevangene klonk bij deze woor den smeckend uit den kerker Jonge ridder, zegde zij op roerenden toon, ik biddc u, ach 1 geef u toch niet over, aan cencn zekeren dood I het is geen gewoon mensch die mij hier gekerkerd houdt reeds zoo velen hebben beproefd hem tc durven bestrij den, doch ten koste huns levens, want hij wordt door helsche geesten geholpen. In name der vriendschap, die gij mijnen echtgenoot toebraelit< in name uwer ouders, in name van haar die u liet leven gaf, ach spaar uwer moeder toch het ver driet, het verlies haars zoons eens te moeten be- weencn 1 Neen sprak Aymón bitter glimlachend, mijne moeder zal niet treuren bij mijn graf I... Edelvrouw, verdrijf toch uwen oDgcgrondeu hoogst schadelijk voor de vroege, en bezonderlijk voor deze die zich opdrooge gronden bevinden, Bijna alle deze hop pen zijn, inderdaad vernietigd geworden door het roode schilm het ongedierte heeft zich ook vertoond en men vreest dat deze hoppen niet zullen kunnen geplukt worden. Men bemerkt veel vliegen en dit is een slecht voorteeken want het doet voor het toekomende jaar een aan val van Aphis vreezen. Engeland zal 70.000 kwiutaleu hop 1® klas en 100.00 kw. 2e klas kunnen leveren en het overige zal van mid delbare en gewone kwaliteit zijn, De gemeene kwaliteit gaat gewoonlijk niet naar de brouwerij, doch dees jaar, zal zij gebruikt worden, om vermengd te worden mot oude welbewaarde hoppen. Op dit gevorderd tijdstip des jaars is het Sl?«°^zi?luig te ze^en dat Engeland 250,000 kw. zal opleveren. Het gewas op het vaste land (Duitsch- land, België, eHz.) zal de helft bedragen van dit van verleden jaar. Amerika zal op de kust van den Pacifiek zooveel voortbrengen dan verleden jaar, maar de oogst in den Staat van New-York zal een derde minder wezen. Alhoewel Amerika, in 1889, zooveel hop heeft in- als uitgevoerd was zijn gewas van 1889, bij de opening van dees seizoen, totaal uitgeput. Bijgevolg zal Amerika niPts aan Engeland kunnen leveren. Indien het grootste deel der hoppen door de Engelschen in Amerika aangekocht reeds verzonden waren, dan zou in dit laat ste werelddeel een gebrek aan hoppen ontstaan tol hiertoe onbekend, want het verbruik van bier vermeerdert er in eene groote verhouding dit jaar werden 2,000,000 vaten bier meer dan verledenejaar verslonden. Wij bevinden ons in eenen toestand eenig in zijnen aard. Amerika en het vaste land brengen juist het noodige opj voor hun eigen verbruik en niets meer. Engeland met een verbruik van 700,000 kw. zal indien meri alles kan plukken, 250,000 kw. opbrengen. En om in dit te kort te voorzien bezit men 70,000 pockets of balen oude engelsche hoppen m goeden staat, 't gene uitmaakt dat wanneer men 3 pockets oude voor een pocket nieuwe rekent er 30.000 kw. moeten gevoegd worden bij de 250,000 kw. nieuw gewas. Vóór dat het gewas van 1891, zoo ein digt het Verslag, zal ingeoogst zijn, zal er overal in de wereld een gebrek aan hop bestaligd worden, tot hiertoe ongehoord. Gelukkig zullen de verbruikers wezen die zich hunne provisie voor een jaar zullen kunnen verschaffen terwijl er nog eenige hoppen aan de mark zijn. Wij deeleu dit verslag slechts mede ten titel van inlichtingen. Wij geven hier niemand raad; Denderbode is noch hopplanter noch hopkoopman. angstlieden als uw beul vinden hunnen steun in helsche machten niet, dan voor zoo veel men er tien voor vreest. Heb geene kommernis cn weet dat Van Ruysbrouck de man niet is die een genomen basluit verlaat. Lang nog hield dc vrouw hem op, vooraleer hij zijne vermoeiende houding verlaten kon vruchteloos weerde hij zich bij voortduring te gen de gevaarlijke onderneming dan vond hij zich nog genoodzaakt toch een weinig de redelijke nieuwsgierigheid aangaande eenen zoo lang ge- mislen echtgenoot tc voldoen, tot dat hij eindelijk haar verlaten kon onder de verzekerende woorden den volgenden avond weder te keeren om haar te ontzetten. Getrouw aan zijn woord, was Aymon den volgenden nacht ter plaatse. Bij middel ccncr koor denladder, die hij ten dien einde gevlochten had, bevond hij zich weldra, doch niet zonder vcol arbeid, boven den vestingmuur van 't kasteel. De zen wederom afgedaald cn het gebouw genaderd zijnde, zag hij tot zijne vreugde dat de inkoom des torens slecht gesloten was hierdoor verkreeg hij na gedaan onderzoek, het dubbel voordeel, een bedekte wijkplaats te vinden, en, naar zijn verton" gen, lot voor dc deur van den kerker tc kunnen opklimmen, waar, hij zich met de gevangene on derhouden kon. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1