NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 28 September 1890, 10 centiemen per nummer. 44ste Jaar N. 2500. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. DER GEVANGENEN. Dentiergalm en de sociale kwestie. Tabaksrechten. Een en ander. DE DENDER-BODE. Jil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekeningvan den volgenden dag, De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 vo«f? drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijd in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N°10, nabij de Groole Markt, en m alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakin"en bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. -- Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door °de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque saam. AELST, 27 SEPTEMEH 1890 Fransche ministerraad. De ministers vergaderden donderdag in liet ministerie van oorlog, onder voorzitterschap van M. de Freyciuet. MM. Bourgeois, Rouvier en Develle waren afwezig. De Kamers zullen den 20 October aan staande weer bijeenkomen. Eene week te voren hervat de begrootingscommissie hare werkzaamheden. De ministerraad hieldt zich bezig met het algemeene tarief van inkomende rechten, dat door de ministers van financiën, van landbouw en handel is samengesteld en eerstdaags aan de Kamer ingediend zal worden. De minister van openbare werken heeft twee hoofdinspecteurs van den water staat naar het zuiden gezonden, om hem te berichten over de overstroomingen. De ministerraad overlegt of er aanleiding bestaat den raad van State, hij de afwe zigheid der Kamers, beschikking te vra gen over de noodigc credieten, om in den eersten nood der benadeelde land streek te voorzien. M. Yves Cuyot heeft aan zijne collegas een decreet voorgelegd, strekkende lot het openen van een crediet van 300.000 tr. om in de eerste behoeften te voorzien. l)e laatste telegrammen uit het zuiden melden eene verbetering in den toestand. De erfenis Joffrin. 't Zal een heel belangwekkende kiezing zijn, die in de wijk Cügnancourt, daar waar verleden jaar Boulanger met 7000 stemmen werd gekozen, maar waar de kamer niettemin offrin als afgeveerdigde uitriep. Vooreerst hebt ge de socialisten van de kleur van den overledene. Deze liggen ondereen volopin ruzie en er zijn er niet minder dan drie eandidaturen in de partij, die yan MM. Lavy, Brosse en Al- lemane. Nu hebt ge natuurlijk nog de revision isten en boulangisten. Zij zullen wel geen 7000 stemmen meer halen, maar toch zijn ze nog machtig in dit kwartier. Men spreekt reeds van de candidaluur van generaal Boulanger zeiven. 'i Zou de comedie zijn van den doode, die met kracht en geweld terug leven wil Van een anderen kant, noemt men M. Andrieux, oud-prefekt van policie en een der aanzienlijkste mannen van wijlen de boulangistische partij. Wat er van zij, indien de revisionisten vereenigd opkomen tegen de verdeelde socialisten, dan zal Joffrin wel door een boulungist worden vervangen. Maar in dien men iets verstandigs wil doen, dat DE DOCIIXER Eene geschiedenis uit de XIVe eeuw DOOR P. VAN DELEN. 11* ervolg. Van Ruysbrouck moesl weldra ondervinden dat het hier meer eene beproeving op het geduld dan 1> de dapperheid gold. Reeds gedurende twrc werklooze dagen had hij voor tijdkorting en orn de «Ifverling te bevechten, verscheidene malen aan de echtgenootc zijns vriends liet hem wedervarene medegedeeld, waarhij de vrouw niet nagelaten had over zijn ongelukken cn het lot der arme on- gcloovigc tranen te storten. De gevangene, om laar hart lucht te geven, had hem reeds hare ge- j^hiedenis verhaald, en de roerende afschildering cr ramspoeden, die zij op de volgende wijze Toordroeg, had ook meer dan eens den jongeling tot wecuen bewrigen. Nauwelijks cenigc dagen geleden was ridder Walter met uwon vader, zijnen oaafscheidbarcn Triend, ten strijde getrokken, of er melde zich een men dan toch Boulanger ter zijde late Een boom, die van zijn worlels is be roofd, kan immers geen vruchten meer, dragen Ik laat den overigen laster waarmede dit artikel is doorspekt terzij om het volgende getiteld De vermindering der geboortens een weinig te ontleden. De heer Leroy-Beaulieu, de groote fransche staathuishoudkundige kondigt in de Débats eene reeks art. af om te bewijzen, de vermindering van 't aantal geboorten in Frankrijk bijzonderlijk en ook in andere landen. De hooger genoemde schrijver vindt de oorzaak in de vermeerdering der algemeene welvaart, maar vooral in de verslapping der godsdienstige denkbeel den. Dendergalm merkt met innige vol doening aan dat die vermindering meer kenmerkend is in de Waalsche provin ciën als in de Vlaamsche, Het geusche orgaan betwijfelt of die vermindering een wezenlijk kwaad is, het meent vast te stellen dat bij een arm, dom en ellendig volk de geboorten vermeer deren, en bij een rijk, geleerd en wel varend volk dit getal vermindert, ver ders preekt het blad volledige vrijheid van onthouding aan, 't is te zeggen, van zich op laffe wijze te onttrekken aan de plichten van den huwelijken staat. Dit zijn de theorien waarmede men trclu aons braaf en zedelijk Vlaamsche volk op den weg te brengen waar Frankrijk reeds zoover gevorderd is. In korte trekken wil ik onderzoeken waar dit stelsel naartoe leidt, met de geschiedenis te raadplegen der verleden en tegenwoordige volkeren. Wanneer Griekenlands verval zich be gon te openbaren en zijne vroegere welvaart was verdwenen, was zijne be volking in volle vermindering. Politius, een der grootste politieke mannen van dien tijd, verhaalt ons het verval der sleden, de ontvolking der dorpen, den onbebouwden staat der velden. Dit is toe te schrijven, zegt dien schrijver, aan den hoogmoed en de zucht naar genot, men wilde zich den last des levens vergemakkelijken door weinig kinderen op te brengen. In Rome, wanneer zijn vorigen roem begon te dalen, was het Diet beter ge steld. Te vergeefs deden verschillige keizers eenen oproep lot het volk alles was te vergeefs, de zinnelijkheid be hield de bovenhand, elk trachtte zooveel mogelijk te genieten en zich te onttrek- man hij mij aan, w ieus gelaat zich door zijne een voudige argloo.-hcid onderscheidde. Deze mcnsch klaagde mij bitier over de armoede waarin hij, zijne zieke vrouw en zijne kinderen verkeerden, armoede die zich des te moer deed gevoelen sinds het schielijk vertrek mijns cchtgenoots, dien by afschetste langen tijd de voorzienigheid van zijn huisgezin te zijn geweest. Daar het mij niet onwaarschijnlijk voorkwam dat mijn gemaal, huiten mijne wete, cenigc wer ken van liefdadigheid verichlte, beloofde ik dan ook tijdens zijn afwezen eenigen bijstand aan zijne gunstelingen te verleenen cn stelde den dag en een bepaald uur, waarop ik naar zijne woning ko. men zou, om tczicn of het waarlijk was gelijk hij het voorgaf. Op den gezegden tijd trok ik met mijne ka mervrouw naar de opgegeven plaats, ik wil de oude dienares, die mij van het huigezin mijner ouders bijgebleven was, niet verdenken; maar was het niet zonderling dat zij ondereen voorwendsels mij ondcrwcge verliet om mij alleen in den (strik te laten vangen die mij gespannen was? Nauwelijks had ik den dorpel van het bij dc vesting gulegen huisje overschreden, of ik ont waarde hel snoodc bedrog. Driemannen, waaraan mijn eeuwig beul, Scgcr Lisbont, scheen te beve len, kuclden mij vast; ik deed eenigen hooploozen tegenstand, riep Walter ter Jiuip, had om genade; maar de roovers verkiuarden mij stellig dat niets mij helpen kon; dat zij last hadden mij elders te ken door den ongehuwden staat, aan de lasten en plichten des huwelijks. Het is van algemeene bekendheid hoe dan de zedeloosheid in dit voorheen zoo machtige Rome toenam, hoe dan het volk het genot boven alles stellende naar de groote steden week om daar hunne dagen te slijten in braspartijen en spelen. Welke de gevolgen zijn ge weest van dien toestand, bericht ons de geschiedenis. Een handvol barbaren waren vol doende om zich van die romeinsche streken meester te maken, waar voor heen Kunsten eu Wetenschappen bloei den en dan bijna verlaten waren, waar voortijds die dapperen woonden die deelraaakten der horden van Scipio Pompejus en Gesar. Maar dan ook hadden de Romeinen ruimschoots gebruik gemaakt der vrij heid van onthouding door Dendergalm aangepredikt. Wal in vorige eeuwen is gebeurd, is nu ook in onze lijden weer te besta- tigen. Ik vraag het, is er een land in Europa dat de vergelijking kan door staan met Frankrijk onder opzicht van ligging, klimaat en landelijken rijkdom Dus vereenigt het alle de voorwaarden noodzakelijk aan een vooruitstrevend volk. Doch ongelukkiglijk heeft den be- smettenden wasem der ongodsdien stigheid Frankrijks luchtkring verpest. De zedeloosheid welke met de onver schilligheid op gelijken pas vooruit treedt, heeft het fransche volk de ge dachten ingeblazen aan wier toepas sing Rome is bezweken. En thans is het voor iedere» onbenevelden geest klaar ,.w®zen» m,skenning der heilige plichten des huwelijks een gevolg der morale indépendaute de ontvolking en het verval medebrengt van dit land welk nog, het drie vierde eener eeuw geleden, de les spelde aan Europa. Die ontvolking heeft voor gevolg dat vreeraden, volgens Dendergalm natuurlijk dom, arm en ellendig zooals Duitschers, Belgen en Italianen, Frankrijk kolonise ren en zich op vreedzame wijze van alle zijne levende krachten meester ma ken. Waren de theorien van het geusche blad aanneembaar dan zijn de Vereenigde Staten, Engeland, Duitschland, en Belgie de domste, ellendigste en armste streken der wereld, immers 't is in die landen dat men de talrijkste huisgezinnen aan treft. De Vereenigde-Staten dom, arm en el lendig, het land welk tegenwoordig de kroon spant der ontwikkeling op stoffe lijk gebied, waar den openbaren rijkdom heden op kollossale wijze toeneemt. Engeland dom, arm en ellendigde ko ningin des handels, het toonbeeld van industrieel vernuft. geleiden, waar mjj overigens geen kwaad zou ge beuren. Hoe ik hier gekomen ben, weet ik niet. Had men door eenig kuntsmiddcl mij bewustloos van mij zelve gemaakt, of wel was het uit eigene aan doening dat ik in eene zoo lange bezwijming bleef? Wat ik het eerst bij mijne ontwaking ontwaarde was het gezicht van den gevrcesden vader mijns geliefden cehtgenoots die met Lishout over mijne beschikking scheen te beslissen. Een schreeuw van angst cn verbazing ontvloog mijnen mond; doch dc baron naderde mij zachtjens en sprak met ge maakt zoet gelaat: Nu dochter en hij drukte bijzonder op dit woord, mogelijk om mij dc benaming van vrouwe te ontkennen, er is wel reden om over u ge stoord te zijn; gij alleen zy't de schuld van het verdwalen mijns zoons; doch daar gij mogelijk uwe middelen van verleiding met geen boos inzicht hebt gebruikt, wil ik mij niet wreken op u; alleen lijk zal ik zeggen dat ik anders over uw lot heb beslist; wij hebben u eenen echtgenoot uitgedacht. Ontzet en verontwaardigd over eene zoo zon derlinge taal, sprak ik tot den baron: Gij bedriegt u, lieer; tussclicn mij en ridder Waiter heeft er nooit verleiding noch plichtvcr- geten bestaan. Een eerlijke, onbreekbare hand heeft ons vereenigd ik ben zijne echtgenootc, en cn nimmer zal ik de trouw verbreken die ik hem gegeven heb. In woede opspringend, grijnsde de baron: Duitschland, dom, arm en ellendig, het welk de palm houdt der Wetenschappen waar de vermeerdering der bevolking hand in hand gaat met in- en uitland schen roem. België ons lieve vaderland dom, arm en ellendig waar Kunsten en Wetenschappen de eereplaats be- kleeden en Handel en Nijverheid eene bewonderenswaardige vlucht nemen. Aalst dom, arm en ellendig, en ik die meende in het midden eener verstandige en welvarende bevolking te zijn ge weest. Waarlijk Dendergalm heeft zeker bij het schrijven van dit artikel het hoofd verloren, ook schrik ik voor het ont haal zijner mannen bij de kiezers. Ook het is klaar wie zijne huwelijks plichten miskent of den moed te kort schiet om ze te vervullen, geen man is bekwaam zijne rust en voldoening op te offeren voor den vooruitgang zijner fami lie om kinderen op te kweeken die getemperd in de harde school van the struggle for life in staat zijn zich in de wisselvalligheden des levens op het rechte spoor te houden en te streven ter bevordering van stoffelijk welzijn en verstandelijken vooruitgang. Nog meer daalt met die vrijheid van onthouding de persoonlijke en zedelijke waarde der mannen welke die leer toe passen, ook de maatschappij lijdt er gevoelig door, zij mist dan armen ter ontginning der nieuwe streken. Is het op onze dagen voor elk land geene noodzakelijkheid van te koloni seren om zich op de uitheemsche mark ten niet te zien verdringen Wat is er ;rootscher en ook weldadiger dan die beweging der gezonde christene volke ren onzer dagen, om zich over Asië, Afrika, Amerika en Oceanië te versprei don en er den beschavenden invloed onzer eeuw te doen gevoelen, aldus gehoorzamende aan het goddelijk woord: Replete tenam et subjicite earn. O, dien verpestenden wasem der onthouding zal hier misschien ingang vinden bij eenige volgelingen der partij van Frankrijk, maar van het Vlaamsche volk zal die besmetting worden afge weerd, dank den ouden Vlaamschen godsdienstzin en nog immer rein lewaarde zeden. Ik zou gaarne de argumenten hier aangevoerd nog breeder hebben ont wikkeld en er nog andere doen gel den, maar reeds telang heb ik mis bruik gemaakt der kolommen van Den Denderbode en der aandacht zijner lezers. Het antwoord der Dendergalmers zal mij overigens de gelegenheid geven er op terug te komen. F. S. Ho! gij zult ze niet breken, de belachelijke trouw die u, gemecne poortersdochter, aan den edclstcn bloede zou moeten vereenigen?.... Alen moest den priester hangen, die zulke verbintenis ingezegend heeft! Ik zegge u dat ik in dit huwelijk niet heb toegestemd en dat het dienstvolgen? niet bcstaatl... Gij zult eenen anderen echtgenoot ne men I Nooit! riep ik met wanhopig besluit, neen, nooitl Rij deze zoo gemeende woorden viel Lishout, die de plaats geen oogenblik verlaten had, gc knield aan mijne vactcn. Dochter, sprak hij, ik biddc u, verzaak toch aan eischen die zoo onwettig als reddeloos zijn. Het is immers hemeltergend dat dienstbare laten, al het dat gij die in dc steden vrijepoorslers noemt, aan ccnc vereeniging met edel geborenen durven denken; gebruik uw leven tot een zediger en eerlijker doel! Ach! ik biddc u, weiger toch niet aan den wensch van onzen genadigen Heer; liet geluk van twee menschen, het behoud van vader en zoon hangt van uwe beslissing afl Ik verstond mij niet aan zulke vreemde taal, noch minder wanneer, na eene korte pooze stil- zwijgens, hij tot zijnen mpestcr scheen te spreken: Vergeef m(j, genadige Heer, het is niet dat ik op verbeven gevoelens aanspreken wil; maar het is toch wel pijnlijk aan het hart ran eenen vader het gedacht dat zijn zoon sterven moetl Ik weet °at uwe gramgchap rechtvaardig is, dat mijn zoon Wanneer ik mijne denkbeelden over de tegenwoordige rechten iii de wereld zond, vleide ik mij geenszins bij de gedachte van een aangenaam onthaal bij de massa. Ook was ik weinig verwonderd zondag laatst een artikel te zien verschijnen om mijne besluitselen te bestrijden en die hatelijke belastingwet in den grond te boren. Met innig genoegen mag ik bestatigen dat mijne bijzonderste argumenten ter behoud van de belasting door mijn tegen spreker niet zijn aangeraakt, dus blijven zij in vollen omvang rechtstaan en behoef ik ze niet verder te verdedigen. Ik heb dan klaar bewezen hoe nood zakelijk ter vooruitgang onzer landelijke teelt, de bestaande rechten zijn en hoe zij machtig medewerken ter veredeling en verfijning onzer produkten. Maar deze bewijsvoering kan bij mijn tegenstander niet in aanmerking komen bij al het lijden en zuchten door de rechten den kleine planters en werklieden, aangedaan. Overdrijven wij de kwesiie niet, vriend lief. Zijn die lasten dan zoo drukkeiid voor den werkman De wet verleent hem volle vrijheid tot 80 planten, eens dit getal overschreden vervalt hij in 't gewoon recht en betaalt dan 1.50 fr. per honderd. (Niet 3 fr. vriendje.) Is er een Vlaamsche werker welke zich voor zulke kleinigheid, het genoegen zou willen ontzeggen,hem door het pijpje ver schaft en wat door onzen schrijver zoo gevoelvol wordt bezongen O, neen en het bewijs ervan is het altijd klimmende getal rookers. Om logiek te zijn verwacht ik van mijnen geachten bekamper, het voort zetten van zijnen veldtocht tegen de andere verbruiks-belasiingen in een zijner volgende artikels zal hij zijne machtige stem laten klinken ter afschaf fing der accijnsrechten op het bier, de genever en koffie. Hij zal dan uit al zijne krachten protesteeren tegen het behoud dier laslen welke op onze volks dranken drukken en er den prijs zoozeer van verhoogen. In zijne volgende versjes zal hij aller harten verteederen (zelfs 't Beernaert's) door het afschilderen der gemoedstem ming onzer werklieden tusschen pot en kan gezeten, de hoofden verhit, door het bruisende gerstennat. De afschaffing dier rechten welke het natuurlijk gevolg zullen zijn van den wakkeren strijd, zal in de geschiedenis van onzen werkersland uit dankbaarheid worden aangeboekt nevens den gulden naam van dien onvermoeibaren strijder. Wat den gemoedelijksten onzes dich ters van onze voorvaderen zong zal dan weer bewaarheid worden Zij wilden wat was recht En wonnen wat zij wilden meer dan de dood heeft verdient; maar hij is miin kind,... Maar wat verlangt gij van mij? riep, hui verend bij de gedachte die eens in mij opgerezen was. O, ik verlang niets, riep de ellendige, mij de gevouwen handen toereikende, niets dan wat u en mijn zoon gelukkig maken kan. Wil hem tot cehtgcnoot aanvaarden! ontruk hem door dit middel aan de handen van den beul die op hem wacht!.... (I) O, was het niet te schaamteloos gehandeld met eene vrouw die steeds het besef van eigenwaard boven alles in de wereld had weten te schatten. Verontwaardigd keerde ik den rug aan den ver- foeielijkcn slaaf cn mij tot zijnen meester wcncen- de riep ik, verstout en opgehist door den mij toe- gebrachten hoon: Heer baron, is het dan in ernst dat men mij zulke voorstellen durft doen? Ik heb het gezegd, ik ben de vrouw van Walter Van Aloerkerke, cn nooit zal in mij zijne eer, nog die van den pand zijner liefde worden geschonden!... Bij deze woorden trilde en beefde de baron; hij vatte nuj bij den arm en schreeuwde mij dc vol gende woorden als mijn doodvonnis toe: (1) In de middeleeuwen cn later nog bestonden er plaatselijke gebruiken die aan cencn veroor deelde volle lijfsgenaden verleenden, zoo cr zich eene vrouw aanbood die verklaarde hem tot echt genoot te zullen nemen. Om de kroon op het werk te zetten zal o' ze schrijver ook te velde trekken ter vermindering ofalgeheele afschaffing der grondlasten, zij ook drukken rechtstreeks op den kleinen eigenaar of pachter en zijn eene onrechtslreeksche belasting op dit produkt t, welk de zinnen scherpt en t verstand verlicht, (sic) Mijn geleerde tegenspreker vind ver der nog die jaarlijksehe fiskale bemoeiin gen hatelijk, voor het vrij en onafhanke lijk karakter van den Belg. Denkt eens beste lezer hoe het dan moet gesteld zijn met onze brouwers en stokers niets weerhoudt daar die hoog moedige mannen van Beernaaris-leger in hunne eigendommen komen zij snuffe len bij dagen en nachten, er den voor uitgang bespiedende. Onze schrijver breekt dan op welspre kende wijze het argument af van den Wervickschen planter voor het behoud der rechten, Hel is niet door de mededin ging trachten te beletten dat onze in- landsche kuituur te redden is. Alleenlijk door de verbetering der teelt zullen de prijzen stijgen en het verbruik onzer produkten op gevoelige wijze vermeer deren. Daar de rechten voor gevolg hebben meerdere zorgen aan de plantingen be steed, dus verfijning van het produkt zoo zal mijn achtbare tegenspreker zich na rijp onderzoek aan mijne zijde scharen en met mij het behoud der rechten eischen. Hij zal zijnen wensch ter al- schaffing der plantrechten en vermeer dering der inkomrechten laten vlot ten, voor de gevolgen van dien maat regel zal hij terugschrikken. Immers dan zou, de groole meerder heid onzer planters door die kunstmatige prijsverhoogiiig in slaap gewiegd, de nieuwere toepassingen der wetenschap minachtend van de hand wijzen, de spreuk toepassende Wie wel is moet niet zoeken. Zou dan, beste lezer, de brab.'iiitsche hoppeplanter in korten tijd, onze tabakskweekers eenmaal zoo diep gevallen, onder opzicht van verval der teelt, nog in iets te benijden hebben AF. S. Gemeentehuizen en herbergen. In vele gemeenten nog is het gemeentehuis gevestigd in de bijzonderste herberg, waarvan de baas e> ne of twee zalen ter beschikking stelt van de overheid, voor hare vegaderingen en officieele plechtig heden. Het gouvernement heeft reeds herhaal delijk de menigvuldige ongemakken van dien toestand doen uitschijnen en nog onlangs aan de arrondissemonts-kommis- sarissen voorgeschreven, zooveel moge lijk de gemeente-besturen aan te wak keren daar een einde aan te stellen. Scbandige! gij verstout u in mijne tegenwoor diglicid eene verklaring te doen die mij lioont in bloede! Welnu, drie dagen zijn u toegestaan om tussehen beide keuzen lo beslissen, gij aanvaardt dc trouw van den veroordeelde of wel ccnc eeuwi ge gevangenis wordt dc straf uwer vcrmclclheidl De Vader, wiens zoon gij den dood zult overgele verd bobben, geef ik volle reebt over u.... Eu van toen af ben ik in den kerker gebracht. Gedurende die drie dagen die mij ter beslissing gelaten waren, werd ik meermaals doordc tranen smeekingen van Scgncr verontrust; eindelijk op de beden volgden zijne bedreigingen, en aan deze bedreigingen heeft bij wei gestand gedaan; dc hemel alleen is getuige geweest van al wat ik uit wederwraak licb geleden. Waren i u de eerste maanden van raraspocd die welke mij bel meest het gemis van vroeger ge smaakt geluk moesten doen gevoelen? Toch werden deze opgeluisterd door eene zorgelijke belunglooze vriendschap die ik siuds de volgende jaren mijner gevangenis niet meer wederge vonden heb. Ginder, aan do linkervleugel vau bet groot gebouw, was toen dc kerker waar ik voor eerst werd binnen geleid. .Mogelijk om mijn iot bitterder te maken had men mij met inzicht tot medegevangene ge plaatst lij eene dier vrouwen voor welke wij in de wereld zulken diepen afkeer gevoelen: bot was ceno jodin. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1