LandhoinvtcRtoonstciiiiig van Aalst (Zuid). Conferentie over Coupland. Aan de dooven. Kaatsspel Houtmarkt Allerhande nieuws. Het, nieuw gemeentefonds, waaruit de gemeenten belangrijke sommen zullen trekken, zal hun toelaten zich geene prachtvolle, maar behoorlijke eigene lokalen aan te schaffen, en alzoo de menschen, die zaken in het gemeente huis bobben, niet te dwingen in eeue hertte komen en er nuttelooze ver teeringen te doen. Belangrijk onderzoek. Men schrijft- uit Drussel aan den Escaut dat het parket nog niet afgezien heeft van het onder zoek der zaak, gezegd van de papieren die, ten voordeele der Fransche bespie ders, in het ministerie van binnenland- sche zaken gestolen werden. Zekere aanduidingen zullen, zoo het schijnt, aan de onderzoeks-magistraten toelaten met zekerheid een goed spoor te volgen. Indien de uitslag aan de voor uitzichten beantwoordt,zullen de liberale gazetten geene redens hebben om zich erover te verheugen. Hel onderzoek, zoo ver als het nu ge vorderd is, levert reeds veel belang op. Er zal waarschijnlijk, bij de heropening der Kamers, mededeeling van gedaan worden. Lezen en schrijven. Sommige dag bladen hebben verteld, dat in eene on langs gehouden ministerraad, waaraan de Staatsministers deel namen, de heer Beernaert zich gunstig zou verklaard hebben aan de uitbreiding van het stem recht voor de Kamers, tot al de meer derjarige Belgen die kunnen lezen en schrijven. Deze tijding wordt thaus stellig gelo genstraft. Het gouvernement is, wel is waar, gunstig aan eene breede uitbrei ding van het stemrecht, doch altijd bin nen de palen der Grondwet. Kieshervorming. Het is de heer V. Jacobs, gewezen minister van binnen- landsche zaken, die door de midden- sektie gelast is het verslag op te stellen over het wetsontwerp waarbij de wet van 1885 herzien en de kiesbekwaamheid van rechtswege afgeschaft wordt. Dit ver slag zal, in het begin van December aan staande, neergelegd worden. Veeartsen. - - Binnen kort zal er eene nuttige en belangrijke hervorming inge voerd worden in het korps der rijksvee. artsen, welke ongeveer 200 in getal zijn- Er is namelijk spraak de bevoegdheid dezer laatsten toe te kennen aan provin ciale opzieners, die alzoo staatsambte naars zouden worden. Deze maatregef, overigens door de veeartsen zelve gevraagd, zou-zeer nut tig zijn aan den landbouw. Zij zou een ernstiger toezicht over hel vee tot stand brengen, onder opzicht van den gezondheidstoestand en wellicht ook een nauwkeuriger onderzoek van het geslachte vleesch, onder het oogpunt van het verbruik. Het gebeurt maar al te dikwijls dat getuigschriften te gemakkelijk afgeleverd worden, jn tijden van besmettelijke vee ziekten. Ook zal deze hervorming, zoowel door de landbouwers als door de verbruikers gunstig onthaald worden. Met genoegen deelen wij hier op ver zoen van den heer Baron Bethune, vader, Voorzitter der Landbouw-afdeeling Aalst- Zuid, het volgende verslag meê over de Landbouwtentoonstelling welke hier te Aalst onlangs plaatsgreep Voor den minnaar of den liefhebber van schoone Lndbouwvoorbrengselen heeft liet in deze laatste dagen niet aan afwisse ling moeten ontbreken omzijne genotrijke hartstocht te bevredigen. Beurtelings hadden wij in onze provincie de tentoon stellingen van Temsche, Sleidinge, 'vVetteren en Aalst. Waarlijk dat begint te tellen... voor eene enkele provincie... zonder nog te spreken van de tentoon stelling die te Herzele reeds geopend zal zijn bij het verschijnen dezer regelen. Aldus zal men in den lijd van veertien dagen veel hebben kunnen bewonderen van alles wat Oost-Vlaanderen aan prachtige dieren, zware veldvruch ten, smakelijke groenten en lekkere fruiten voortbrengt, zonder nog te spre ken van 't geen uit andere streken werd toegezonden. Dat hier veel te leeren valt voor den landbouwer, die niet uit loutere liefhebberij maar tevens uit leerzucht de tentoonstellingen bezoekt, hoeft niet ge zegd te worden. De tentoonstellingen bieden de beste gelegenheid aan om de puike producten te vergelijken en te onderzoeken, hunne gaven cn gebreken vast te stellen en levens na te denken op de verbeteringen die men onder velerlei opzichten kan tot stand brengen. De landbouwtentoonstelling te Aalst, ingericht door de zorgen der landbouw- aldeeling van 't zuiden, was merkwaar- dig. Hofdieren, veldgewassen, groenten en fruiten waren rijkelijk ten toon ge steld, en het was waarlijk geene gemak Lelijke taak voor de verschillige jurys het beste te erkenden en uit te kieken onder ai het goede en srroone dat men had bijeengebracht. Wij zouden vreezen verdienstvoile lentoonsteilers te vergeten ofte kort te doen, moesten wij beginnen met alles op te sommen wat den ten toonstelling vereenigde. Aldus, voor de veldvruchten alleen kon men rijke ver zamelingen graan- en voedergewassen, aardappels, enz. bewonderen, door de heeren P De Vuvst, staatslandbouwkun- dige van Borsbeke, verblijvende te Bius- sel,Van Impe, bestuurder van 't Pension- naat te Gijsegem,doctoorMonfils,te Aalst, die tevens eene rijke verzameling fruiten ten toon stelde, baron senator Bethune, met eene schoone verzameling fruiten en groenten, en meer anderen toegezonden. Zeggen wij dat meestal de uitgeloofde prijzen, waarvan zeer bedongen werden, en dit alleen bewijst genoeg hoe talrijk en verdienslvol het grootste deel der ten toon gestelde voortbrengsels waren. Voor de paarden en het vee, |reep de wedstrijd plaats den Zondag, zijnde 14 September, terwijl voor de veldgewassen fruiten en tuingewassen de jury reeds den vorigen dag hare taak vervulde, in het ruime gebouw der Botermarkt, dat bij deze gelegenheid fraai versierd was. Ofschoon buiten prijskamp opgekomen, hadden de heeren Gillain, van Antwerpen en Van Hecke en Pelfren, te Gent, er voor gezorgd de bezoekers der tentoon stelling eene rijke verzameling verbe terde toestellen der melknijverheid in hunne welingerichte afdeeling te laten zien. Verder werden in den hof van den heer Baron Bethune, senator en voor zitter van het cornice, openbare proeven genomen om kaas te maken, onder het toezicht van den heer Dhonl, bestuurder der melkerijschool te Wevelghem en door door de goede zorgen van Mej. Tanglte, leermeesteres derzelfde school. Den zondag middag werd de tentoon stelling bezocht door den achtbaren heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, verder door den heer Gouverneur der provincie en door veel andere hooggeplaatste ambtenaren en ingezetenen. Om 2 ure namiddag werd door den heer Baron Bethune aan eene talrijke schaar genoodigden een alleszins uit muntend banket aangeboden dat zeker niet min dan de tentoonstelling zelf in den smaak viel der tafelgenoten Na liet banket droeg den heer Baron Bethune eenen heildronk voor, op de gezondheid van Z. M. den Koning. Eenen tweeden werd daarna op deze van den heer Minister van Landbouw voorge dragen. In diepdoordachte bewoordingen schetste de heer Voorzitter de hooge verdiensten die deze hooge ambtenaar zich had verworven sedert hij aan het hoofd van het landbouwbestuur ge plaatst, met rustelooze werkzaamheid al de belangen van onzen landbouw even zeer behartigt en weet te verdedigen. Op zijne beurt, toonde de heer Minister in eene meêsleperide taal de kwalen waaraan onze landbouw lijdt eu de middelen waardoor hij moet opgebeurd worden. Vooral stippen wij hier aan dat de heer Minister met nadruk de mede werking als de eerste voorwaarden van vooruitgang aanwees. Zijne rede werd met gespannen aandacht toegeluisterd en leverde een nieuw bewijs zijner grondige kennis en waardeering der economische toestanden waarin onze landbouwers moeten worstelen om hun bedrijf te handhaven. Ten 'slotte stelde de heer Minister eer.en welgepasten heil dronk voor op de gezondheid der edele Baronnes en Baron Bethune, waarbij hij hunne liefde en hunne verknochtheid aan den landbouw betoonde. Verschillige andere heildronken laten wij enkel onvermeld om enkel op den goeden uitslag der tentoonstelling te wijzen. Terecht mag de achtbare heer Voorzitter thans met een gevoel van fierheid en innige zelfvoldoening de dagen van dezen wedstrijd herdenken waarop zoo velen wedijveren met de voortbrengsels in het zweet huns aan- schijns gewonnen, om den zege te beha len op het veld van den vreedzamen vooruitgang, waar elke verovering de volkswelvaart verhoogt in plaats van verwoesting en dood onder het menscli- dom te zaaien. D. C. NV ETTELIJKE BESLUIT EN. Bij koninklijk besluit is de medalie van 3" klas verleend aan Annette Uut- se'oaut, vroedvrouw van 't Bureel van Weldadigheid te Aalst. KJESKRONUK. De Katholieken van Gent hebben beslo ten te strijden met de aanst. gemeente- kiezing. RECHTERLIJKE KRON1JK. Vervalscht vee. Een boer nit Unter-Hambach (Hessen) is door de rechtbank met 8 dagen gevan genis gestraft, omdat hij zijn vee, eer hij het verkocht, dwong eene zekere hoe veelheid water te drinken, om de bees ten alzoo zwaarder in de schaal te doen wegen. Duitsche gerechtigheid. De overheden van Keulen vervolgen familién dier stad. welke hunne kinderen in Belgische pensioimalen laten opvoeden door Duit sche nonnen. Voor de rechtbank gedaagd werden de ouders in eersten aanleg veroor deeld, ln tweeden aanleg zijn zij echter veroordeeld hunne kinderen toe te ver trouwen aan de officieele protestantsche scholen van hun rechts-rebieu. De ouders gitiyeni.i beroep en liet be- roepsuof van Berlijn bek rachii luit; dit monsterachtig vonnis en veroordeelde de ouders daarenboven nog tot eene geldboete en de zeer hooge kosteu van het proces. De Kolnische Volkszeilung die het feit vermeldt, raadt de ouders aan, liever het Ihnd te verlaten dan zich aan zulken dwang te onderwerpen. Do heer Tlieodooi* lvVest- marek, een Deen, welke gansch den Congo heeft doorreisd, zal toekomende week, alhier ter stede eene Conferencie houden, over zijne reizen in dit zwarte land, tot de welke de geestelijkheid en de dames en heeren zullen uitgeuoodigd worden. Uilnoodigingskaarten zullen door den heer Westmarck uitgezonden worden. De Impartial van Gent en de Courrier de VEscaut van Doornijk spreken met den meesten lof over de conferentie die door den Deenschen reiziger in deze ste den werden jegeren in tegenwoordig heid van een talrijk uitgelezen publiek 't well zijoe bewondering niet luid ge noeg kon uitdrukken. Wij hebben de overtuiging dat de uit- genoodigden welke verlangen over het werk van Mgr. Lavigerie te hooren spreken deze goede gelegenheid niet zul len laten ontsnappen. Gemeen teki ezi ng> Aalst. De/e week hebben onze liberale hee ren, bij klaren dag met eene lantaarn, op zoek geweest naar een koppel kandi daten voor de kiezing van 19 October aan staande. Laat ons hopen dat zij in hunne pogingen zullen geslaagd zijn en dat hunne slachtoffers ons weldra zullen be kend gemaakt worden. In alle geval wij raden onze Vrienden aan een oog iri 't zeil te houden eu in alles te handelen alsof onze liberale tegenstrevers en vij anden ons eenen geregelden slag gingen leveren. Dus opgepast De liberale pers blijft stom als een kar- pel, over het schandaal gepleegd door den liberalen onderzoeksrechter Ketels yanBrussel.'twelk nogthans gansch België door de gemoederen zoo bewogen heeft. Waarom die stilzwijgendheid?... De reeks geldelijke schandalen door liberale gerechtsdienaars, schepselsvan M. Rara. drukken loodzwaar op de maag der li berale scribenten. Men begrijptna De Ryckman, 't was Delannoy, griffier van het Vredegerecht vanSt Joost ten-Noode die de papieren stool uit een brandkast, waarop hij de zegels leggen moest en nu is het den niet min beruchten Ketels. Ware Ketels een katholieke ambtenaar geweest, wat zouden de liberale scriben ten tot Den Dendergalm toe er op geklopt hebbea Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezend- n aan alwie het zal vragen aan M. Nichols 21 Bredford Square, Londen. VV. C ZONDAG 28 SEPTEMBER. 3e Ronde. Om 10 ure voormiddag. Alf .Vermeiren (Baesrode) tegen Arth. V. D. Steen (Audegem) Om 2 ure namiddag S. De Schryver tegen Arth. Spaens. Om 3 ure namiddag G. V. D. Steen. (Audegem) tegen L. Coppens. (Haeltert) ST-MARTENSGESTIGHT, AALST. Heropening der leergangen, Woensdag l October, ten 8 ure. De plechtige Mis ter eere van den H. Geest zal gezongen worden ten 9 1/2 ure, in deSt Jozefskerk, voor de leerlingen van het gesticht en die der katholieke St-Josefschool, I>e ouders worden vriendelijk verzocht die mis te willen bijwonen. Correspondentie. Ontv. van jufv. M. D. H. te Leuven fr. 6,00 over 1890. Botermarkt.Heden zaterdag werden 924 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8023 kilovr. Drukfeil. Men zou waar lijk zeggen dat het kwaad er zich meê bemoeid heeft,- wanneer wij in de verbe tering van eene drukfeil aangaande de date der vergadering van de Afgeveer- digden bij 'i Hoofdbureel der Katholieke Vereeniging, eene andere bijna onuitleg bare begingen. Wij moesten aankondigen dat de vergadering der Afgevaardigden zou plaats hebben op Zaterdag 27 Sep tember cn door eeue onoplettendheid van den zetter wordt September door Octo ber vervangen, zoodanig dat Je verga dering tot het aanduiden der definitieve kandidaten na de kiezing zou plaatsgrij pen. Door sterfgeval waren woensdag twee onzer drukkersgezellen afwezig en, in de overhaasting om bij tijde met ons blad ten Postkantoore te geraken, is die misslag ons bij de verbetering ontsnapt. In alle geval de Afgeveerdig- den zijn bij brief verwittigd geworden en onze geachte lezers zullen bij het le zen van't overige onzes schrijven, dade lijk bemerkt hebben, dat eene drukfeil was begaan en de vergadering moet plaats hebben heden Zaterdag 27 Sep tember. Plaatsgebrek noopt ons een schrij ve.: getiteld Landbouw en Bomeinche geschiedenis tol ons volgend nummer te verschuiven. Thans zijn er in 't hospitaalteRous-1 selaere nog drij soldaten die er verpleegd worden ten gevolge der vermoeienissen van dc laatste manceuvers en die zoo ver gebeterd zijn, dal zij weldra oorlof zullen verkrijgen hetzelve te verlaten. Verscheidene dagbladen hebben ge meld dat er in 't hospitaal van Rousse- laere soldaten overleden waren. Dat is mis. Geen een sold£_fc is er overleden en buiten de vijf die er zich nog in be vinden, zijn al de andere genezen en er van doorgetrokken. Geheimzinnige zaak. In een klein huis der Louisalaan, te Brussel, woonde eene zestigjarige halfblinde dame, met eene gezelschapsjuffer en eeue meid. Woensdag namiddag belde de meid om de huisgenooten aan te kondigen dat het eetmaal gereed was. In dergelijk geval kwam de oude dame, die den tijd in hare groote slaapkamer doorbracht, steeds naar beneden. Nu gebeurde dit niet en de gezelschaps juffer ging met dc meid naar gezegde ka mer, om te zien waarom hare meesteres niet kwam. De deur stond open en de dame zat te gen een venster, schijnbaar in slaap. Na derbij komende zagen zij verschrikt dat de meesteres geen leeken van leven meer gaf en dat de koord vau de store rond haren hals was gewonden. De dame was verwurgd. Twee geneesheeren werden geroepen, doch het was te laat. De koord vormde geen strop eu was eenvoudig rond den hals gewonden. Op het lijk was geen spoor van geweld te ontdekken. Men kan niet gissen of hier eene mis daad of een ongeluk plaats had. Een onderzoek is ingesteld en op het huis zijn de zegels gelegd. Een gentsch blad heeft over eeni- gen tijd gemeld dat het gerecht onder zoek deed naar de oorzaken der dood van Mevr. Crombeen de Steenbeke. Men hééft nu de zekerheid opgedaan dat er een ongeluk gebeurd is. Er wordt echter niet gemeld welk ongeluk er heeft plaats gehad. De luitenant Seghers, van het tweede jagers te voet, die als een kloek voetganger bekend staat, had zich om- langs, tijdens zijn verblijf te Gent, ver bonden om in 3 uren 34 kilometers te voet af te leggen. Hij is hierin volkomen geslaagd. Oin zes uren des morgends vertrokken van aan den kilometriekeu paal n. 5 op den weg naar Deinze, is hij tot aan den paal n. 43 gegaan, en zoo heen en weer tot wanneer hij de 34 kilo meters had afgelegd. Hij had hiermede gedaan om 40 uren 40 minuten, dus üO minuien voor den vastgeslelden tijd. De twintig eerste kilometers van zij nen doorloop had hij in twee uren afge legd. Ook hebben zijne vrienden hem warm geluk gewenscht. Een hunner, die den officier vergezelde, legde 46 kilome ters in twee uren af. wat ook nogal goed aanstappen mag heeten Donderdag namiddag rond 3 1/2 ure, is eene oude vrouw op denKoepure, omtrent het fabriek van den heer Vande Kerckhove, te Gent in 't water gespron gen. Alvorens hare wanhopige daad te be gaan, nam de vrouw haren kapmantel af en hing hem aan de leuning van den spoelboot. Op haar hulpgeroep snelden eenige personen toe, die erin gelukten de vrouw,die wellicht reeds berouw over hare daad gekregen had, uit haren nete- ligen toestand te redden. Zij werd ver volgens ineen naburig huis verzorgd. St-Nikolaas. Een schrikkelijk ongeluk dat eene les te meer moge zijn voor sommige huismoeders heeft de bewoners der Meulendreef in versla genheid gebracht, Dinsdag, omtreeks één uur, stonden eenige gebuurvrouwen een noenpt aatje te doen, toen een hart verscheurend geschreeuw hunne aan dacht riep; uit een der huizen sprong een kirid iri vlam en vuur. Aanstonds liep men bij en doofde de vlamen. ongelukkiglijk nadat het kind met brandwonden overdekt was. Men heeft weinig hoop het slachtoffer, dat pas drij jaar is, te redden. De moeder, die uit werken ging, had haren kleinen alleen thuis gelaten. Dinsdag vierde men in het hospitaal te Gent het gulden jubelfeest van zus ter Rosalie. Te dier gelegenheid hebben hare medezusters eene gelegenheidslied gezongen, als mede eene jubelhulde in verzen gelezen, waarin de vijftigjarige opoffering voor zieken en ouderlingen was geschetst. Zij leve nog lang tot geluk der arme kranken en ouderlingen! IS'ieuw ongeluk op den tram te Antwer pen. Het schijnt daft in deze stad de ongelukken van den tram aan de dagorde zijn. Woensdag avond is er wéér een ge beurd op de Rijnplaats. Vrouw Mari'e Van Dyck, 33 jaar, werk vrouw, kwam rond haif9'over de Rijn- plaats. Zij slapte voort over de trambaan en hoorde, daar zij erg doof is, de sig nalen niet van den tram, die achter haar aanrijden kwam: Niet wetende dat de vrouw doof was, meende de koetsier dat zij zich bij het na deren van het rijtuig zou uit de voeten maken. Hij bedroog zich echter, kon het reinloestel niet bijtijds draaien en de vrouw werd omverre geworpen. De voorste wielen verbrijzelden haar rechterbeen. Men moest het rijtuig op lichten om de arme vrouw er onder uit te halen. Doctor Descamps diende haar de eer ste zorgen toe eudeed haar bij hoogdrin gendheid naar het Stuivenberggasthuis brengen, waar onmiddellijk het. been werd afgezet. Dezen morgend was de toestand der vrouw betrekkelijk goed. Elysée Fauviaux. de gekende so cialist uit den Borinage, is eenige dagen geleden te Parijs aangehouden, toen hij zich bij Alfred Defuisseaux had begeven, om samen over het congres van 44 Sep tember te spreken. Op het ougenblik dat hij in Me Noordèrstalie terug naar België wilde vertrekken, werd hij door eenen policieman herkend, die de hand op hem legde. Fanviaux werd tijdens de groote werkstakingen van Anzin in 4881 uit Frankrijk gedreven. Hij zal voor ban- breuk voor de correctionneele rechtbank verschijnen. Bijna verongelukt. Woensdag rond 5 ure 's avonds, had aan de statie van Espierre.op de spoorlijn van Ronsse naar Moeskroen, bijna een groot ongeluk plaats. De bareel n° 47 wordt gesloten door basculeerende houten, die van verre in beweging worden gebracht. Een rijtuig, waarin vijf personen gezeten waren, kwam op dien oogenblik aangere n. De koetsier, die de bareelen openzag, reed over den ijzeren weg, dóch alvorens hij aan de overzijde kwam, varen de baree len gesloten. Geen middel was er meer om vooruit te rijden of terug te keeren. De dames lieten luide angstkreten hoo ren; doch de koetsier, die niellegeti staande het dringende gevaar, toch zijne tegenwoordigheid van geest niet verloor, sprong van den bok en plaatste met snel heid zijn rijtuig langsheen de afsluiting. De trein raakte het achterdeel van hel rijtuig, dat verbrijzeld werd en een dame werd gekwetst door den schok. Na gevreesd te hebben dat dit ongeluk aan vijf personen het leven had kunnen kosten, mogen zij blij zijn er zoo goed koop vau al te komen. Witte volgels. De heer Bonaven - tura Có, van Villelonguedels-Monts, nam onlangs eenen nest met meerlen, waarin zich twee jongskens bevonden. Het eene diertje had den gewonnen zwarten verdertooi, het ander was van witte pluimen voorzien. Behalve de kleur, gelijk de witte merel geheel en al aan hareu zwarten broeder, de bek had den dezelfden vorm, de poolen en hot hoofd insgelijks. De witte merel van den heer Có is gedurende drie maanden ten toongesteld, in Mei, Juni en Juli, laatst leden, op de tentoonstelling van Perpig- nan, aan den ingang van het paviljoen van kunstartikelen. Hij zat in eene kooi met den zwarten merel uit den zelfden nest. Men toonde hem aau den heer Bourgeois, minister van openbaar onderwijs, wanneer hij omlangs te Perpignan de uitreiking der belooningen voor de tentoonstelling kwam bijwonnen. De witte zwaluwen zijn, volgens het schijnt, in hoogergenoemde streek niet zeldzaam, De inwoners van Banguls-sur- Mer, Port-Vendres en Cóllioure vangen er jaarlijks eene groote menigte, welke zich van de Afrikannsche kust naar het inwendige van Frankrijk richten. Bijna elk jaar vindt men in het getal, één, twee of drie witte zwaluwen. De witte vogels zijn in d e Pyrenëen niet zelden. HOLLAND. Kiesmakelaars. Een jong, schat rijk advokaal, die volmaakt gelukkig zou wezen indien hij lid van den ge meenteraad, van de Provinciale Staten of van de Tweede Kamer worden kon, had reeds meermaals gepoorrd, door eene der kiesvereenigingen totcandidaat te worden gesteld. Eindelijk was hij in aanmerking gekomen, en nu had een kiezer, die niet bijzonder kieskeurig schijnt, op zich genomen, overal stera men voor den eerzuchtigeu kandidaat te winnen. De kiezer, overtuigd dal kleine ge schenken de vriendschap onderhouden, had van den kandidaat de schriftelijke belofte welen te •verkrijgen, dal deze hem voor al de te bewijzen tijdroovende diensten schadeloos zou stellen. Intusschen liep de kandidatuur op niets uit. De kiezingsagent diende nu bij den kandidaat eene declaratie van 10,000 gl. in wegens gedane uilgaven en werkzaamheden ten behoeve van zijne kandidatuur. De, schatrijke kandidaat, die deze mislukte poging wat duur betaald vindt, weigert, en de omkooper stelt nu eene actie tegen hem in, tot betaling van voormelde som. FRANKRIJK Overstroomingen, Te Marseille is een schrikkelijke waterhoos gevallen. In eenige oogenblikken was het verkeer onderbroken. De bliksem viel op eeue fabriek, op eene protestantsche kerk en do hagel heeft overgroote schade aangericht. Het water drong in de huizen en eene 2Ijarige vrouw is in hare woning ver dronken: Een muur werd door hel water onder mijnd en is ingestort. Twee kinderen en eene vrouw werden er onder gedood en drie mannen gektfest. Te Vigan (Nimés) beeft het water het kerkhof overstroomd, en doodkisten drijven door de straten. liet oriweder heeft onberekenbare schade aangericht, zoo in de stad als op de velden. Verscheidene gebouweu zijn ingestort. Te Beaucaire is de Rhone 3 meters gewassen en het gebede foorplein is overstroomd. Do nog niet goooos'e wijn gaarden zijn verloren. Te Nismes werd de Cndeiro in eenen '.voedenden stroom herschapen, Het water stroomde over zijne oevers even als dit het geval was met Vidourbe. Uit Alois meldt men dat de Gardon hoornen, tonnen, schapen meesleepte. Stokken pooi 'vegriggels waaraan de houten !>iljen nog vastzitten, drijven met deu stsoom mrdti. De schade is onbere- kenbsar. Te Avignon zijn de spoorbanen over stroomd en deels verwoest. Alle verkeer is onderbroken. DL ITSCII LAND, Een verward proces. Bij de recht- I bank van gez worenen te Beuthen, in de i pruisiscbe provincie te Silezië, wordt binnen kort een openbaar proces ge voerd, waartoe de grootste aldaar ver krijgbare 7,aal is gehuurd, omdat de ge rechtszaal voor het aantal beschuldigden en getuigen veel te klein is. Nu zal men misschien meenen dat het eene hoogst gewichtige zaak betreft. Dit is het echter ni ït. Een .soldaat, met ver lof uit zijne garnizoensplaats overgeko men, was, ingevolge het reglement voor verlofgangers, in uniform naar het raad huis gegaan, om zich aan te geven. Bij hem was een kameraad, dien hij op straat had on,moet. De hoofdambtenaar ten raadhuizo had toen gezegd, ei al men, voor hum verschij nende, den hoed of de klak behoorde af te nemen. De soldaat aarzelde eerst, maar deed het toch. Toen hij, nadat de formaliteit der aan gifte was afgeloopen, weer op straat kwam, had zijn kameraad hem gezegd, dat de hoofdambtenaar het recht niet had gehad on. zoo iels te eisehen van een soidaai, die in uniform eu met den sabel verschijnt. Daarop was hij, terwijl .de soldaat hem liet zeggen, naai' den hoofdambtenaar te ruggegaan en had hem daarover aange sproken, met het gevolg' dat hij door eenen gendarm bij deri arm werd geno men en de deur uitgezet. Dit bad aanleiding gegeven tot eenen oploop en getier, waarbij zeven gendar men, die de menigte poogden te doen uiteengaan, teruggedreven fn in hun lo kaal belegerd werden, terwijl er tevens door het werpen vau sieenen eenige be schadiging aan het gebouw werd toege bracht. Zie laar de zaak. Doch nu moeten ef in hel openbaar proces worden verhoord ruim honderd beschuldigden (waarvan, er 60 in preventieve gevangenis zitten) en bijna 300 getuigen. Waarlijk voor rechters en gezworenen is 't geene kleinigheid WIE? WAT? WAARTOE? or EENIGE WAAR MEDEN VOOR DEN 1NVALIEDE. Hebben onze lezers ooit gehoord van Pro fessors Holloway? Zonder twijfel even zoo wel als van Humboldt, Arago, Oersted, Silliman', Aggassiz, en andere bekende geleerden. IWnsr hebben zij zich nooit gevraagd wie cn wat hij is. Indien zij niet bepaald daarmede bekend zijn, zullen wij ondernemen bun eenige in lichtingen daar omtrent te verschaffen. De pro lessor is geboren in dat land, waarin Harvey- Hunter. Abernethy, en andere verlichten op hel gebied der geneeskundige wetenschap het eerste levenslicht aanschouwden. Dit zij vol doende voor het Wie nu wat aangaat het Wal Hij is ten opzigte van de andore genees heeren wat Clay, Webster, en Calhoun waren ten opzigte van staatsmannen, watWashington alom geerbiedïgde naam was ten op zigte van pairioilen, en generalen, wat Sha- zespaare was ten opzigte van treurspeldichters en wat Irving en Chalmers waren ten opzigte van predikers, dal is te zeggen de grootste man van zijne eeuw en van zijn beroep Zijne reputatie is door de belemmeringen van alle vooroordeel been gedrongen zij heeft de hin derpalen der kwaadsprekendheid overwonnen, en dc professor alleen staat nu algemeen be kend, als de Geneeskundige Colossus der ge- heele wereld. Dit zij voldoende voor het Wat, Waartoe spreken wij Iner van hem Indiën wij, toen onze landgenoolen bij duizenden stierven aan de goeie koorts, te Norfolk en te Portsmouth, gehoord hadden van een middel, dal deze kwaal in haren vooruilgnn zou stui ten, cn dat den bederver in zijnen loop zou tegenhouden, en wij verwaarloosd hadden dit bekend te maken, wal zuo dan ons loon ge wcest zijn Cewis eene rasse strafder Lynch wet. Want indien een plicht meer gebiedend dan e< n ander is, dan is bei voorzeker deze,— om den kranke in zijn iijden bij te staan en alle middelen aan te wenden, om hem spoedig zijne gezondheid weer te geven. Dit is de reden waarom wij van ProL Holloway spreken. Dit is ons antwoord op het Waartoe. Voor verscheidene jaren, toen de professor dus veel jonger was dan nu vestigde bij zijne aandacht op de groote ongelijkheid lusschen de genezingen, welke de geneesheeren be werkstelligen, en die, welke zij ondernamen der bewerkstelligen. Hij maakte de opmerking dat zij niet eenmaal in twintig gevallen lot een gunstig, resultaat voerden, Het scheen toeloi dat de'geneeskunde den naarn van welenschapi onwaardig was, dat het meereen zaak was die van hel bloote toeval afhing en daarom bepaald een onrecht den mensch aangedaan of wel dat de geneesheeren de kunst om te geuc-zen niet verstonden. Terwijl hij zich aan de sludia der menschelijke physiologie wijde, en bekend mot de ziekteleer, kwam hij op de W3re oorvaak van hel gebrek aan gunstige resultaten, cn maakte dio ontdekking welke zijnen naam zal' onsteifeiijk maken. Om een zieato of kwaal te genezen, werd de- zo door do geneesheeren lokaal, uitwendig behandeld. Waren de nieren aangetast? Of wel do lever? Of de maag? Of de longen? Dadelijk schreven zij middelen voor ter genezing \an nieren, lcvi-i maag of lougen, ui begrijpende dal de gebeelo oorzaak in hel bloed n; vindon was, di or vvoiks levens-verspreidedon stroom die organen gevoed worden, en dal zij dus om dr* kwaal in haar uitgangspunt to sluiten, dat dat levensvocht mot ski: zuiver ha ove rige aan do natuur overeaten- uit is het geheim vau ii.-i wonderlijke succes v a FroffessOf Holloway in alle oorden dor wereld, liij zui vert bel bloed, en herstel van gezondheid

De Denderbode | 1890 | | pagina 2