NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Katholieke Vereeniging. Donderdag 9 October 1890. 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N0 2503 STAD AALST. Kandidaten voor ile Gemeenlelciezinq van 19 October 1890. MM. Baron Bethune Paul, eigenaar, Burny Lodewijk, brouwer. De Cock Judoeus, eigenaar, Gheeraerdts Leo, nijveraar, Moyersoen Frans, eigenaar, Van der Haegen Karei, eigenaar, Van Mol Leonard, landbouwer, Van Wambeke Victor, advokaat, Verbrugghen Karei, id. De Herdt Félix, advokaat. Aalst. -Kieskronijk Iels ter overweging aan alle katholieke Aalstenaren. grass-vgaa: tnss •msstsfssffss^sssatv^isi i-—t-Tim..,M..g, DE DENDERBODE. ABONNEMEIVTPIIIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag - De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,73 voe.-drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijd in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, eri in alle Postkantoren des lands. ANNÜiVCEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiên door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque pi t— e-+- e-+- I-* CD Q-< CD P- AELST, 8 OCTOBER 1*90 Onze geachte lezers weten reeds dat M. MaurilK De Wolf, eenen pen- nenknecht heeft gehuurd en in onze stad een schrift heeft uitgegeven in het welk hij verklaart zich aan de beslissing der katholieke Afgeveerdigden niet te willen onderwerpen, en hij, bij de aanstaande gemeentekiezing, zijne kandidatuur zal stellen. Ongetwijfeld zullen onze geëerde lezers bemerkt, hebben dat dit schrift geen enkel woordje van beknibbeling of van afkeu ring der daden van ons Katholiek Bestuur vervat, en er alleen spraak is van de personaliteit van M. Maurits die, naar het schijnt, zich miskend acht en aan het Kiezerskorps vraagt van hem ter hulp te komen om zich te wreken tegen de Katholieke Partij. Eenige bemerkingen nopens dit per soonlijk factum zullen dus, denken wij, tót meerdere onderrichting der Katholieke Kiezers, hier best te pas komen. M. Maurits denkt,en niet zonder rede, dat het noodig is eens uit te leggen waar om hij zich niet onderwerpt aan de be slissing van de heeren Afgevaardigden aerverscliiUigeSektiën. Zyne langdradige en gewrongene uit doe'-gen kan men in twee woorden opsommen «IK ONDERWERP MIJ NIETOMDAT DIE BESLISSING MIJ NADEELIG IS. M. Maurits had immers, reeds sedert lang achter pot en glas. verklaard of doen verklaren door zekeren zijner sleepdragers (voor den buis) dat hij moest qekozen worden KOST WAT KOST' al zou net hem 10,000, zeqge TIEN DUIZEND a FRANKS kosten, (Wat plezier toch van rUk te zijn en dat hijvaagde o n t reglement. Het is dus een wel voorbedacht spel Indien M. Maurits op waardige, def tige en rechtzinnige wijze wilde handelen, oan moest hij loyauteit genoeg bezitten om van den beginne af zijn besluit aan de vergadering der Afgevaardigden bekend temaken. En toen de heer Voorzitter de aandacht oer heeren Kandidaten inriep op de schik king des reglements hen hij eerewoord verplichtende den uitslag der stemming te eerbiedigen, dan moest M. Maurits recht gestaan hebben om eene verklaring te doen overeenstemmend met zijne innige gevoelens. Wij herhalen het, dit ware deftig, waardig, rechtzinnig en loyaal geweest. Maar neen, M. Maurits heeft gezwe gen en waarom Omdat hij hoopte dat de propaganda die men, bezonderlijk in zekere wijken, voor hem gemaakt had hem de meerderheid zou verzekerd hebbenen toen hij gezien heeft dat de uitslag der stemming voor hem eene teleurstelling was, is hij weggeloopen Die handelwijze van M. Maurits brengt ons zekere speculateurs op open bare fondsen in 't geheugen, die specu- leeren met het vast inzicht van do win sten hunner operatiën in te palmen, maar van de verliezen weigeren te dekken die zij zouden kunnen ondergaan en dit on der voorwendsel dat hunne schuld eene speelschuld is door de wet niet erkend En als die loensche pikketters voor de rechtbank gedaagd zijn om hunne schuld te kwijten, ontbreken er hun geene redens om zich aan hunne eere plicht te onttrekken; 't is dan de wisse laar heeft niet loyaal gehandeld, zij had den geene orders gegeven, enz. enz. maar niemand bedriegt zich aan al die uit vluchtsels. Zo° ook gebeurt het in dees geval met M. Maurits, Hij onderwerpt zich aan de beslissing der Afgeveerdigden.... voor zooveel zij hem voordeelig zou wezen o oo Nu, M. Maurits heeft ook zijne rede gevonden om zijn gedrag trachten te verrecht vaard igen De Afgevaardigden, zegt hij, hebben het reglement miskend door hunne beslis sing dat het onnoodig was de tweede stemming voor 48 uren te verschuiven. Maar M. Maurits bekent zelf dat hij daar slechts een zeer ijdel voorwendsel inroept Hij achtte het, zegt hij BE NEDEN ZIJNE WAARDIGHEID (sic) zijne kandidatuur bij de Afgevaardigden aan te bevelen. Waarom dan de tweede stemming uit stellen Om hem toe te laten, zeggen zijne ge huurde tolken, de Afgevaardigden te kun nen aanspreken. Zoo dus lietgene hij niet waardig achtte voor de Vergadering, zou waardig geworden zijn tusschen de twee stemmin gen. Dit zijn al noten met hollekens KE KERAAR roepen wy met den Vlaming MAUVAIS JOUEUR met den Fransch- man... en wy voegen er nog bij MAU VAIS COUCIiEUR, LASTIGAARD En met zulke handelwijze wordt men overal ter beurs van de trappen geroldl oo De penneknecht van M. Maurits schrijft dat deze het beneden zijne waar digheid achtte de Afgevaardigden aan te spreken. Maar zou die penneknecht ons niet wil len bekend maken, wat zijne waardig heid aan zijnen meester wel zegt, wan neer hij zich begeeft in de sektiën, inge richt en vergaderd door de partij die hij toil bestrijden, daar rondekens geeft en honderden noten laat kraken, door een dozijn van ouds gekende schuimloopers Er zijn waarlijk menschen die zich van de waardigheid een aardig gedacht vor men Wat ons betreft, wij zouden toch wat meer eergevoel aan den dag leggen. Toen men vernam dat M. Maurits een manifest ging uitzenden, was elkeen nieuwsgierig eindelinge te verne men, waarom de heeren Afgevaardigden dan toch zoo grof gezondigd hebben met aan M. Félix De Hert den voorkeur te geven. Is M. De Hert min geleerd dan hij Is er iets in zijn gedrag dat hem on waardig maakt van het eervolle mandaat van gemeenteraadslid te bekleeden Behoort hij tot eene min deftige familie dan hij Op die vragen die zich elkeen stelt, blijft het manifest sprakeloos. Wat mogen dan wel de doorslaande titels zijn die M. Maurits om zoo te zeg gen aan de Aalstersche Katholieken op dringen en alle competitie ofte mededin ging van de hand keeren Men leze aandachtig het manifest. M. Maurits is de fils h papa Zijn achtbare en door ons allen diep betreurde vader is gemeenteraadslid geweest en dus hij moet het ook zijnEN DAAR ZIJN AL ZIJNE TITELS Niemand betwist dat de verdiensten van den vader den zoon worden aange- teekend en menige voorbeelden welke wij zouden kunnen aanhalen, bewijzen dat liet volk de zonen zijner weldoeners weet te vereeren, maar dit gebeurt slechts wanneer die zonen zich door hunne wer ken, door hunne zelfsopoffering, door hun gedrag, in een woord, van hunnen vader weten waardig te toonen. Maar nooit zal het voldoende wezen te zeggen, om gekozen te worden Ik ben de zoon mijns vaders Neen, dui zendmaal neen de tijd is gaan vliegen wanneer de kluiten den voorrang op de verdiensten hadden.Men kan nog wel met eene beurs aan den hals op de wereld verschijnen, maar met een mandaat van gemeenteraadslid, neen, M. Maurits, dat is versleten, jonge! Ah indien het stelsel van M. Maurits kon tot stand gebracht worden, dan zou de thans zoo betwiste en roerende kwes tie der benoeming van de Kandidaten ge makkelijk en voor eeuwig opgelost zijn. DE KANDIDATUREN BIJ ERFENIS TOT IN HET TIENDE KNOPGAT Als er van kozijntjeswinkel spraak is, dat zou er een wezen Wel is waar dat M. Maurits dit stel sel maar voorstaat voor zich zeiven voor anderen is dat iets wat anders o o—o En nu gaan wij tot wat anders over, doch stellen wij vooreerst een vraagsken: M. Maurits heet de achtbare heeren welke door hunne Sectiën gelast geweest zijn de Kandidaten aan te duiden, en waarvan, hetzij ter loops gezegd,de ge ringste zeker toch zoo de/lig is als hij, alhoewel misschien min rijk, Schup- penzot en klaverenaas afgeveerdigden en hij wilt van dat konkelfoesstelsel niet. En men bemerke wel dat M. Maurits die beleedigingen naar 't hoofd slingert zoowel van deze die voor hem als van dezen die tegen hem stemden. Waarom heeft hij dan, met de welspre kendheid die de Afgeveerdigden hebben kunnen bewonderen, aan die heeren ge zegd dat hij bereid was van hen eene kan didatuur te aanveerden Waarom nu die scheldwoorden Is het niet alleenlijk omdat zij hem naar de maan hebben geblazen?... M. Maurits handelt dus gelijk het grootste getal der beschuldigden vóór hunne veroordeeling strijken zij hunne rechters de mouw, na hunne veroordeeling vermaledijden en verwenschen ze hunne rechters tot in de diepste afgronden der hel Onbetwistbaar is het voor alwie M.Mau rits kent, dat hij aan het manifest noch hand noch vinger heeft gestoken, dan slechts aan hel laatste woordDit laatste woord komt ontegensprekelijk uit zijnen koker. - Le style c'est l'homme zegt Buff onen Buff on, zoo men weet, had verstandvan duiven KANDIDATUUR BIJ BIERPOT EN KAARTSPEL, SCHUPPEN-ZOT EN KLAYEREN-AAS AFGEVEERDIGDEN RAADSLEDEN VAN MI-BEMOL.... Wat afdoende bewijsredenen toch I Welke kiesche uitdrukkingen Maar dat Maurisken eens in een spie geltje keek, kwest zag hij geen klaveren- zot staan Sedert wanneer heeft Maurisken nu toch zulken afkeer gekregen van den bierpot Is dat misschien 't effekt van de Loi-Wet Maurisken, jonge, overweegt wei uwe woorden en daden, verzint eer gij begint en herinnert u steeds het zoo wijze spreekwoord 't welk zegt.- Wanneer men een glazen dak bezit, wacht men zich wel van stecnen te werpen in buurmans hof; en dan, wij zijn ervan verzekerd, zult gij u voortaan wel wach ten van te razen over schuppen-zot en bierpot En nu nog een woord. M. Maurits, of liever, zijn scribax, beweert dat de overgroote meerderheid der Aalstersche bevolking overtuigd is dat hij moet gekozen worden... omdat hij de zoon zijns vaders is. M. Maurits heeft toch ook wat latijn geleerd, denken wijQuod vult perdere Jupiterdementat, 't gene wil zeggen De onnoozelen zullen God zien of er zot uitzien, 't is gelijk men wil. De overgroote meerderheid der Aalste- narenHoe is het Marintika toch mogelijk Doe uwe oogskens dan eens goed open, jonge, en gij zult zien dat uwe, God dank, zeer dungezaaide aanhangers zijn aange- werfd geworden vooral onder eenige jon gelingen die in de politiek te onervaren zijn om zich rekenschap te geven over de gevolgen die hun onbezonnen gedrag kan te weeg brengen voor onze dierbare partij, indien hun voorbeeld vele navolgers moest ontmoeten De oogen dezer jongelingen, die onbe kwaam zijn, opzettelijk of met voorbe dachten rade de zaken der geuzenpartij te maken, zullen allengskens opengaan en Maurisken aan zijn droef lot overlaten. Wat het overige deel der Mauris kens- kliek betreft, het zijn eenige wel gekende zaagstoelen die zich nooit met de politiek werkelijk onledig houden en ook nooit op eene kiesvergadering verschijnen dan wanneer er te zagen of te khorren valt en om stokken in de wielen te steken. Die gasten zijn onverbeterlijk en Maurisken mag ze hebben en er nog drie klutten en 'nen heppeneer achter .winnen gelijk te Kort rijk Onze partij kan er niets dan bij winnen met het masker dier ruziesto kers te zien afvallen. Maar datM. Maurits zich nietinbeel- de dat de Aalstersche katholieken den stok zullen trekken om hem te helpen den haat bot te vieren dien hij tegen zeker persoon voedt. (Men weet wel waarom.) De Aalstenaars bekommeren zich slechis met de geestelijke, zedelijke en stoffelijke belangen hunner vaderstad en die belan gen zijn aan onverbeterlijke handen toe vertrouwd. Uwen pennenknecht zelf moet het be kennen M. Maurits Uwen kinderachtigen hoogmoed en uwe wraakzucht.dat laten de katholieke Aals tenaars voor uwe rekening en dat zullen zij u op 19 October klinkend bewijzen Naar wij vernemen zijnde liberalen, na vele voetstappen, bidden en smee- ken, .er eindelijk in gelukt eene lijst van kandidaten samen te stellen om op 19 October ten stryde te trekken. Maar ze komen slechts met 7 kandi daten op tien af 't Is gansch hunne oude wacht beladen met mouwstrepen one chevrons en buizen van allen kaliber die wordt vooruitgezet MM. JefDe Windt, Karet De Moor,Nandje Lefebvre, Poliet Leclercq, Désirê Levionois, Karet Cumonten tot stop gat eene Sottegemsche liberale Kalle die alhier, op zoek naar aas, is over gewaaid. Men begrijpt hier gemakkelijk de reheimebedoeling.de taktiek onzer iberalen zy duiden slechts 7 kandi daten aan om aan de liberale kiezers toe te laten als een man te stemmen voor de twee kandidaten van den zoo gezegden Katholieken Neringsbond en voor den archi-katholieken kandi daat b'J geboorte, M. Maurits De Wolf Tot over zes weken, toen de liberalen dachten slechts te zullen moeten afre kenen met eene katholieke lijst van kandidaten zooals voorgaandelijk, verklaarden zy openbaarlyk in hunne vergaderingen, dat de strijd voor hen onmogelijk was, aangezien de katho lieke partij over eene onbetwistbare meerderheid van 450 480 stemmen beschikte.... En dat is waarheid Ziedaar, katholieke Medeburgers den schitterenden toestand welken on ze onvermoeibare katholieke strijders door het stichten van den katholie ken Bekwaamheidskiezersbond, door het geven van lessen tot voorbereiding voor het kiesexamen.door het aanhou dend bewerken der kiezerslijsten,enz. enz.,na velejaren, verkregen hebben ziedaar zeggen wij den schitterenden toestand welke al die getrouwe en aangekleefde strijders voor liet geluk onzer beminde Stad te weeg brachten Heden dank aan de verblinde mede plichtigheid van dry personen op wien eene verschrikkelijke verant woordelijkheid weegt, denken de vijanden van onzen Godsdienst, de vijanden van onze katholieke scho len, de vijanden van ons gewydde kerkhof, de vyanden van onze Vlaam- sche taalrechten en zeden, de ver spillers der openbare gelden, de voorstaanders van het verderf onzer bevolking door de orgelbals en dans- kroegen, een glinster van hoop in den geuzenhemel te ontwaren Zoo dus de eenaee lioop onzer vyanden berust op de houding dier zoogezegde voorstaanders van volks- neering en wel bijzonderlijk op deze van M. Maurits De Wolf die (O verwaandheid en verblindheid zich vooruitzet als de held die aan onze partij en aan onze moederstad de ver nedering en de schande wil besparen eeneiliberale overwinning !?t!?f... Wij vragen het hier met alle de oprechte katholieken van Aalst Is er hier van wege de t wee zielen van den Neeringsbond en van M. Maurits De Wolf vei-blindheid of medeplichtigheid Dat zij kiezen maar er zal voor altijd vastgesteld blijven, dat die dry heeren, om hunnen persoonlijken haat en wrok te koelen tegen het eene ot andere lid van ons Katholiek Be stuur, met geaarzeld hebben het ge luk en welzijn, den vrede en voor spoed onzer Stad en alles wat wij on der godsdienstig opzicht als het kost baarste lief hebben in gevaar te bren gen Blijven zij vol herden in hünnc boos heid, het zal hen dan ook tot eene eeuwige politieke schandvlek ver strekken.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1