Aan onze geachte lezers. Aan de katholieken. DER GEVANGENEN. !P(f Zondag aanslaande Politiek overzicht. De Hoender. Een en ander. Allerhande nieuws. Maar wij herhalen hetonze zoo 1 katholieke, zoo deftige, zoo verlichte bevolking- zal aan de kuiperyen van dit wraakzuchtig en van hoogmoed opgeblazen triumviraat niet willen de hand leenen, neen duizendmaal, neen de ware katholieke Aalste- naar is daar niet bekwaam toe Op 19 October zullen zy aan de geu zenpartij en aan hunne wraakgierige handlangers met ongemeenen geest drift beteekenen dat ze te laat zijn op gestaan om, gelyk roovers, bij ue duisternis of gewoel, in ons Stadhuis te sluipen en wel vooral dat wij nog niet rijp genoeg zijn om het hoofd te bukken onder het liberale slavenjuk Leve de kandidaten der Katholieke Vereeniging Zekere personen hebben zich deze week afgevraagd welke houding De Denderbode ging aannemen in tegenwoor digheid der huidige moeielijke kiesomstan- digheden. Zij waren zegden zij heel curieus. Wij denken dat wanneer zij ons nummer van heden zullen gelezen hebben hunne nieuwsgierigheid volkomen zal voldaan wezen. Wij begrijpen niet hoe die personen een oogenblik aangaande onze houding hebben kunnen twijfelen. Onze leus is, sedert 44 jaren,gekend, hij luidt Cuique suumelk 't zijne, Recht door zee, zonder vaar noch vrees ter verdediging van de katholieke bewarende leerstelsels en der belangen van de Aals- tersche Katholieke Vereeniging en onzer medeburgers. De Denderbode zou èn de inzichten van zijnen stichter èn zijn gansche verledene verloochenen, moest hij in de huidige omstandigheden wankelen. Wij weten wel dat deze onze houding aan zekere personen niet aangenaam zal vallen en wij ons hunnen haat en wrok zullen op den hals halen, dat zij ons in onze persoonlijke belangen, in onze zaken zullen willen treffen, enz.enz. Doch meer dan eens hebben wij zulke stormen te doorstaan gehad, ja, meer dan eens hebben wij persoonlijk met den haat, den wrok en de afgunst vooral van zekere lieden te kampen gehad, maar God dank,wij hebben die stormen kunnen doorstaan, ondersteund door onze tal rijke vrienden. Wij hopen dan dat wij bij den thans naderende storm diezelfde ondersteuning zullen ontmoeten en onze vijanden, gelijk voorheen, tegen ons niets zullen vermo gen!!!!! En daarmeé Archkadéééé Recht door zee Een liberale kiesdraver, welken wij desnoods met naam en stuk zouden kun nen aanwijzen, begaf zich zondag bij eenen kiezer die men veronderstelt voor de katholieke lijst te zullen stemmen om hem door beloften aan te zetten alleenlijk te kiezen voor MM. De Moor, De Windt en Maurits De Wolf, Altijd 't zelfde liedje, over drij jaren werkte men afzonderlijk voor M. De Moor en deesmaal heeft men er M. De Windt bijgevoegd, omdat hij nu nimmer jaloersch zou wezen. Wat mogen de overige liberale kandidaten wel over die handelwijze denken Wij kunnen onze katholieke vrienden niet genoeg aansporen op hunne hoede te zijn en vooral een wakende oog te hou- houdeu zoowel op de liberale als op de andere speurhonden en zoohaast zij iets vernemen er den voorzitter of sekretaris hunner sektie, of nog beter, iemand van t komiteit ervan te verwittigen. Men herinnere zich de spreuk Wie met ons niet is, is tegen ons, en wij voe gen erbij al verklaarde hij zich nog katholieker dan de Paus OE DOCHTER Eene geschiedenis uil de XIVe eeuw DOOR P. VAN DELEN. 14* vervolg. In hare kindschheid overgelaten aan eenei man dxc toen schier gebreklijdend was, werd zy even wel met loffelijkcn ijver verzorgd. Later, na dat de handel dien man tot liet bezit van ecnig ver mogen bad opgeleid, had hij het meisje zou dik wijls verhuaid wat vroeger zijne vrouw hem van hare moeder had mcêgcdceld I hy hud haar ge sproken van de bekommernis die zijne cchtgc- noote hij haar afsterven voor haar had betoond en hoe hij zelf had beloofd voor de arme weeze een vader te zijn, maar wat hij niet had gezegd en waar hij steeds het duistere des gchcims '•ad over bewaard, was dat hij zoo plechtigbe- Dus allen onzen plicht, gedaan en dan mogen wij, ondanks dc listen en kuipe rijen der liberalen en hunnen wraakgie rige medewerkers, van den schitterend sten zegepraal verzekerd zijn 12 October, om 5 ure namiddag, Algemeene Vergadering der katholieke kiezers in den Kring De VriendschapKorte Zoutstraat. De katholieke kiezers welke bij mis greep of vergetelheid geen uitnoodi- ingsbrief mochten ontvangen, wor- en verzocht het tegenwoordig bericht als eene uitnoodiging te aanschouwen. Elkeen wordt verder verzocht zijne vrienden aan te sporen om deze hoogst belangrijke vergadering bij te wonen. Gevolgen der Mac Kinley-wet. De ooslenrijksche minister president Taaffe omving woensdag, in legenwoordigheid van den minister van koophandel, mar kies von Bacquehem, eene deputatie van 15,000 noodlijdende perelmoerwerkers, die tengevolge van de amerikaansche Mac Kinley wet zijn broodeloos gewor den, evenals weldra ook 40,000 knop- draaiers in Neder Oostenrijk, Bohemen en Moravië buiten alle werk en dus ook buiten brood zullen zijn. De deputatie verzocht de regeering, dat ten spoedigste een handelstractaat met de Vercenigde-Staten zal gesloten worden, óf dat door den invloed der oostenrijksehe consuls in het Oosten en in Australië nieuwe uilwegen voor de knop- en perelmoer-nijvertieid gezocht zullen worden, öf dat anders op den uit voer eene premie gesteld worde, welke tegen het amerikaansche tarief opweegt terwijl voor het uiterste geval om gelde lijke ondersteuning gevraagd werd. De minister verklaarde zich zeer bewo gen met het lot der bedoelde arbeiders, maar zegdonmogelijke weerwraak- maalregeien te kunnen nemen, daar de Vereenigde-Slaten jaarl ijks nauwelijks voor 480,000 dollars invoeren, terwijl Oostenrijk derwaarts meer dan voor 40 millioen dollars placht te zenden. Geerne echter zou hij aan president Harrison om eenige begunstiging ver zoeken, waartoe de Mac Kinley-wet de gelegenheid openlaat ook had hij reeds aan do consuls last gegeven om al het mogelijke te doen tol het aanknoopen van nieuwe handelsverbingen in knoppen en verdere perelmoer-artikelen. Vertrouwelijk voegde hij er later bij, dat hij in aristocratische kringen zou werkzaam zijn om perelmoer-artikelen lot een algemeen mode-sieraad te doen worden voor dames. Een pijnlijk gevoel beklemt soms het hert, wanneer men, in onze streken van 't land van Aalst wandelend, sommige hoven ziet met heel schoon liggende aanhangen gansch verwaasloosd cn die nochtans een bron van welstand zouden kunnen worden, indien zij met orde en beleid wierden verzorgd en bestuurd. In deze lijden waar de graankweek den oogst van den boer niet meer uitmaakt, en nooit meer uitmaken zal kunnen, moet hij zijne winst trekken uit gansch bijzon dere dingen, die, als de tarwe 35 Ir. of 40 fr. de zak goldl, bijna geene weerde hadden; die danmaals bijworpjes waren, zijn nu, de rol is verkeerd, de bijzonder ste bronnen van welstand. De groote boerderijen gaan ten onder, en moeten verdwijnen voor de strekking van onzen tijd om plaats te maken aan de afgezon derde culturen, die meer dan de granen, zorg, oppas en kunste vragen en diens- volgens ook in 't groot niet kunnen ge daan worden, Onder deze zaken en winstgevende dingen, neemt bet opbren gen van hoenders nevens de melkkoei en viggenskweek een der eerste plaatsen in, ik durf zelf zeggen de eerste. Hoe weinig zorg, in vergelijking van andere dieren, de hiiine vereischt, hoe klein de gevaren zijn die er zijn aan vastgehecht, boe gering de uitgaven die zij veroorzaken, zijn daadzaken die in 't oog springen en geene bewijzen vragen daar onze boerkens daarover met mij heel wel t'akkoord zijn. Welke ten anderen de winst is die den kweek voortbrengt daarom genoeg een oogslag op de statis tiek der marktprijzen. Tot hiertoe is het toofd had het kind niet aan den godsdienst zijner moeder te zullen onttrekken. Ja, daar hij deze belofte in dc oprechtheid des harten had aangegaan, griefde het hem luter haar tc hebben verbroken. Door zijne stnmgc- noolen er toe aangedreven en zelf aan dian bloc- digen wrok gevoelig, die toen jood en christen verdeelde, had hij liet kind, dnt hij reeds als zijne dochter beminde, in zjjnc grondstellingen opgeleid cn had, aan den geest zijns tijds ge hoorzamende, niet eene gelegenheid onbeproefd gelaten om den haat, dien hij zijne vijanden toe droeg, in het schuldeloos gemoed des kinds te doen overgaan, cn, alhoewel weinig vatbaar aan onedele gevoelens, was hij er toch in gelukt in het hart van het meisje die nfgckcerdlieid op te wek ken die dc deugd gevoelt voor al wat haar boos en misdadig wordt voorgesteld, Onder de gewone wisselvalligheden van liet mcnschelijk bestaan voortlevende, had zij haar negentiende jaar bereikt, tijdstip waarop do blinde vervolging tegen dc joden door hel ver schijnen der zwarte pest zuo moorddadig was bc- gonncD. Zij was van schuilplaats tot schuilplaats met den nu zickelijken ouderling voortgeweken doch het verblinde volk of liever de wraakmoa- houden van hoenders voor onze boeren eene nevenzaak die volgens haar belang en hare wezentlijke weerde op veel nut is geschat. Zoudt gij mijvau overdrijving beschul digen, beste lezer, indien ik zegde dat 25 hinnen zooveel als eene melkkoei op brengen. En nochtans welk verschil in de uitgaven Wel gaan wij wat de cij fers te rade en met eene ^vermenigvuldi ging en samentelling zijn wij het klaar. Wanneer men de hoenders wal oppast en verzorgt, en wel en regelmatig voe dert, en is het niet te veel, eer te wei nig, als men veronderstelt dat gedurende gansch het jaar een hoender 225 eieren legt. Aan de middelmatige prijs van 4,71 Ir. of aan 49 stuivers de 25 gerekend is per hoender 15,59 in't jaar. Voor hon derd heeft men 1539,00 fr. waarvan nu nog de onkosten moeten afgeteld worden. Deskundigen hebben uitgecijferd dat het onderhoud van eene hen per jaar op om trent 7,30 komt. Het springt in 't oog dat men alsdan de rijst die men hen ge ven zou, per kilo in de winkels niet mag gaan koopen. De zuivere winst zou dus in een jaar op honderd binnen 809 fr. bedragen. Zou een boer met vier melkkoeien op 't einde vau T jaar zooveel zuiver profijt hebben Dat het aan iedere landman niet toe gelaten is 100 hinnen te houden wanneer hij hun geen beloop verschaffen kan, zegt 't gezond verstand klaar; hij mag immers ten nadeele van zijnen gebuur niet leven; in 't geval zou men diegene wie niet hooren wil het door 't gerecht kunnen doen gevoelen. Indien iemand mijne aangehaalde cij fers zou willen beknibbelen moet ik hem zeggen dat ik van de veronderstelling uitga dat de boer ze goed verzorgt, ze regelmatig voedert en de kiekenhokken, die, overal veel te wenschen laten, zeer zuiver houdt. De ziekten der hoenders komen gewoonlijk voort uit de verpes tende koten waar noch licht noch lucht in kan. Men moet ze dus reinigen, ze goed ver luchten, en zelfs als 't mogelijk is en mogelijk zou het moeten zijn,—zedikwijls met kalk witten. Als de boer uit de hen zijn voordeel en profijt en oogst trekt, waarom en zou hij ze niet verzorgen, ze oppassen Waarom dagwanden en hec taren beploegd als men op een hoeksken welgelegen grond, zooveel als op die groote zwijsen land winnen kan Wat arbeid, uitgaven en pachten gespaard! Wat het voedsel der hinnen betreft, men moet zich aan de spreuk houden Varietas placetgruis met botermelk, ge kookte aardappels, rijst, tarwe, maïs, enz. Wanneer de sneeuw ligt nogtans, zou men moeten zorgen ze geen of weinig maïs te geven daar zij dan, om hunnen dorst te verslaan veel sneeuw binnen doen, dat hen schadelijk valt en dikwijls groote ziekten veroorzaken, die men, om allen prijs, voorkomen moet. Men moet zich ook herinneren dat de hinnen zeer geerne wormen eten, het ware dus te wenschen dat ieder landbouwer ze in den eenen of anderen hoek van den boomgaard leerde kunstmatig aankwee- ken. Ik laat heel gaarne aan onze boeren de keus over der rassen, aan hen te we ten welke de meeste eieren leggen en de schoonste. Misschien raak ik later dit thema eens aan. Wat ook veel opbrengt is het kweeken van kiekens in den winter. Niet zelden gaan zij tot 2 fr. het haantje. Maar hier wederom is het noodig dat de boeren ze kunstmatig laten uitbroeien. Het ware te wenschen dat onze boeren dus hunne boomgaarden afstopten, zich van groote welverlichte hokken voorza gen en hunne aandacht wat meer op de hoenders leenden. Niettegenstaande de hoenderkweek se dert vier b vijf jaren veel heeft toegeno men, levert het noorden van Italië hier nog jaarlijks een verbazend getal eiers in. Aari U is het, landbouwers, ze aan de grenzen door uwe eigene voortbrengse len te houden slaan. H... F. R. Duivenwedstrijden. De duivenwed strijden zijn geëindigd en met eenen de verzending dezer dieren. Van Maart tot het einde van Oogst zijn er dit jaar 700 wagons verzonden. Wanneer men reke ning houdt dat een wagon doorgaans 20 digc Lisliout had eindelijk dc arme vluchtelingen ontdekt. Dc inoord van haren pleegvader cn hare verplaatsing in de woning van ridder Van Ruys- brouck waren, zoo aks men het zich herinneren zal, het gevolg dezer buitensporigheden. Na dat zij twee maanden uit haren levensloop, die zoo ontrustend waren voor des meisjes ziele, in dit verblijf had doorgebracht, had zij wederom ccnc schuilplaats verlaten waar haar hart ccnc min wreedc, maar voor haar vroom gemoed ge vaarlijkere vervolging werd aangedaan. Niet wetend waarheen zij zich zou hebben ge- riclit, aan de Voorzienigheid overgelaten, had zij fenen ganschen namiddag de stralen doorwan deld de huizen, waar eertijds hare gcloofsgenoo- ten woonden, waren ledig en gesloten, cn nergens had zij een aangezicht ontmoet dat haar, arme verlatene, ccnen enkelen wclwilicndcn blik van deelneming had toegestuurd. Reeds kwam de nacht en zijuc vervaarlijke duisternis deed in haar hart vrees en angst ont staan, die haar gemoed wederom in eenen strijd stelden of zij niet naar Aymon wcdcrkecrcu zou. Zij had alle betrouwen in zijne edelmoedigheid maaf was zij wel tegen zijne zwakheden cn tegen dc liare beveiligd O! zij had zich in de korven beva! en een korf 30 duiven, be reikt men het fabelachtig getal van 420,000 duiven, die dit jaar hij deelen naai' zekere punten van ons land en bijzonder naar Frankrijk werden ver zonden. Hel weer. Naar weèrkenners verze keren zal de maand Oktober noga! koud zijn. Integendeel, deze maand die als regenacgtig aangeteekend staat zal onder de middelmaat blijven der voch tigheid. Wij mogen nog schoone zonnige dagen verwachten. Men heeft opgemerkt dat de maand September als maatstal voor de volgende maanden kan genomen worden. De mid delmatige warmte dezer maand was 10.8 graden. Nachtelijke vorst is te vreezen en op de hoogvlakten van liet land mag men zich aan sneeuw verwachten. October is ook do maand van den mist. Een ijzeren huis. De voorkeur welke de steen tot hiertoe genoten heeft,schijnt ten einde te zullen loopen. Men heeft te Trier een geheel huis in ijzer opgetrok ken. De muren, de zolderingeu, de trap pen, zelfs de bijzonderste deuren van het nieuwe huis zijn uit ijzer vervaardigd. Slechts de inwendige deuren zijn van hout gemaakt. Het schijnt dat de kosten van zulk huis niet hooger beloopen dan deze van een gebouw, in steen vervaar digd. iTtflftnTnntimrfr Aalst. Zekere Amand Rasschaerl van Wanzele, marktkramer met ellegoe- deren, kwam zaterdag morgend alhier ter markt aan en toen hij zijne kar ont- laade, bemerkte hij dat een stuk merinos van ongeveer 55 meters ervan gestolen of onderwege gevallen was. —In het hospitaal van het paleis der Natie te Brussel, heeft men gepoogd het groot coffre-fort open te breken. Men is er -niet in gelukt en heeft zich bevredigd met een kleiner, waaruit 8de dieven 130 fr. hebben gestolen. Zij hadden de voorzorg genomen de electrieke draden, welke de deur met eene bel verbond, door te snij den. Zondag rond 40 ure des avonds, ontmoette een jongeling van Audergem in de Malibranstraat drie onderofficieren der guiden. Een dezer wierp den burger eene nootsehelp naar het hoofd. Hier door ontstond een twist. De jongeling, welke woedend werd, bracht eenen der onderofficieren eenen stokslag toe, welke deze b"antwoordde met eenen sabelslag. Het staal sneed door den hoed des burgers en drong eenen centimeter diep in het hoofd. Het slachtoffer, welke geweldig veel bloed verloor, werd naar het policiebu- jeel gebracht, waar inen hem de eerste zorgen toediende. Het gerecht zoekt nog ieverig naar de plegers van den stouten diefstal, op het buitengoed van minister Beernaert. Men heeft bevonden dat liet papier, waarin de zeep gewikkeld was, met welke men de ruiten besmeerd had, het zelfde was als dat, wat de behangers op dit oogenblik in het huis aan 't plakken waren. Een kruidenier beweert dat die zeep, in datzelfde papier bij hem door eene ongekende vrouw gehaald werd. Geval op de grenzen. Het tweege vecht Rociiefort-Thiébaut zou wel eens moeielijkheden tusschen België en Hol land kunnen te weeg brengen. Ziehier waarom Toen de twee Fransche vechtersbazen en hunne getuigen van Gent komende, voor de eerste maal te Zelzate afstapten, vernam de Belgische gendarmerie dat de plek, welke voor het gevecht was uitge kozen, eene plaats was langsheen het kanaal, in de richting van hel Sas-van- Gent, onmiddellijk achter den grenspaal, eene plaats genaamd Pooldijk, De Belgische gendarmen verwittigden de Hollandsche maréchauseé van liet Sas-van-Gent en op deze wijze kon het duel belet worden. Eerst kwam één en toen nog vier andere Hollandsche gen darmen op den Pooldijk en vechters en getuigen, die reeds hunne toebereidselen maakten, moesten terug de Belgische grenzen over. Maar de Hollandsche gendarmen be paalden er zich niet bij met de Fransche lieeren terug te drijven zij vervolgden hen zelfs te paard en gewapend tol op het Belgische grondgebied, namelijk tot aan liet hotel nabij de statie vau Zelzate. oogen der wereld reeds zoo plichlig gemaakt Hoe vreesde zij nog in baren radcloozcn toestand eenen harer geloofsgcnootcn te ontmoeten, wiens eerste blik haar zeker als een verwijl, mogelijk als ccnc vervloeking, zou worden toege stuurd. Altijd even besluiteloos, van licliaams- en ziele- krachten uitgeput, was zij dan wccnend op den grond gaan nederzitten. Reeds voor den derden keer hevond zij zich dien namiddag op liet kerk hof van het Prcdiklicorenkloostcr. Geen uit die menigte harer geloofsgcnootcn, die over eenige wek i n hier onder het beeld des kruizes eene schuilplaats waren komen zoeken, bevond zich nog op deze plaatse. Eene volkomenc eenzaamheid hccrschlc nu tnsschcn dc grafnaalden, door den godvruchtigen eerbied van bloedverwanten op dc .rustplaats van eenen betreurden doode opgericht en in de duis ternis, die het alles omvatte, zou men het meisje zelf nu voor eene van die treurende beelden heb ben aanzien die sommige graven versieren, bij al- dien het bijgeloof haar niet voor eene wederge- komene uit het land der overledene genomen hadde. Eene andere gedaante zou voorzeker de be Nu schijnt bet dat die aanwezigheid van Ilollandsülie gendarmen oj) ons grondgebied, zekere protestaties 'hééft verwekt en dat inwoners van Zelzate eene klacht hebben gezonden aan de bevoegde overheid. Als wij nu maar geenen oorlog krij gen Stanley en zijne echtgenoote zijn bij hunne aankomst te Oostende ontvangen door gra.f Duchastel, srdonnancie-offi- cier des Konings, en door dezen naar het Hotel Fontaine geleid. De echlgenooto van den hotelhouder bood Mev. Stanley een prachtigen ruiker aan. Ten 7 ure werden beide reizigers in landau naar liet koninklijk chulet gebracht voor het diner op hetwelk Z. M. hen had genoo- digd. Zaterdag heeft Stanley met den Koning gewerkt. In den nacht van zondag tot maan dag, is te Nevele eene misdaad, vooraf gegaan van bedreiging, gepleegd. Op de deur van een huis was,'s nachts te voren met krijt geschreven,dat de bewoners den volgenden nacht zouden gebraad wor den. Daar men vermoedde dat die bedrei ging het werk was van pensjagers, welke de bewoners van het huis verdachten hen bij de gendarmerie aangeklaagd te hebben, werden de gendarmen ontboden om het huis te bewaken. Laai in den avond, terwijl de gendar men in huis waren, gingen eensklaps twee of drie schoten af en het zaad vloog door de vensterruiten in huis, geluk- kiglijk zonder iemand te treffen. Ue gendarmen sprongen buiten om de misdadigers te achtervolgen, doch deze gelukten erin te ontsnappen en toen de gendarmen zich omkeerden, om naar huis terug te gaan, zagen zij het in brand staan. Met de hulp der geburen stelde men zich aanstonds aan het blusschen en men werd het vuur meester vooraleer het groote schade had veroorzaakt, 't Is te hopen dat die dubbele misdadige poging niet ongestraft zal blijven. Zondag is een gewichtige diefstal gepleegd, ten nadeele van den heer Ch. Seghers, eigenaar van het Hotel du Com merce te Lier. Het bedrag der gestolen waarden beloopt ongeveer 7U00 frank, waaronder begrepen, fondsen, juweelen, zilverwerk en klinkende munt. De num mers der obligatiën ziju gekend. De dieven moesten goed met de ge woonten en de ligging van het huis. be kend zijn, want zij hebben hun werk verricht, terwijl een stoet voorbij de Groote Plaats trok en eenieders aandacht wekte. Het waren natuurlijke mannen van stiel, want zij hebben al de geroofde schuiven en kassen zorgvuldig toegedaan ten einde de diefstal niet al te gauw zou ontdekt worden. Een onderzoek is in gesteld. De werkstaking in de koolmijuen van het Center van Jumet, van la Provin- dence te Marchiennes en in de putten Deschastis, der mijnen van Mamburg is geëindigd. Integendeel is een werkstilstand uit geborsten in de putten van Vallées, der koolmijn van de Viviers-Réunis te Gilly, waar men in eene lichte loonsverminde ring opgelegd had. In de putten werken gemiddeld vijf honderd werklieden. FRANKRIJK Gelijk in den ouden tijd. De tijden van aanranding der diligenties schijnen terug te keeren. Zondag nacht, rond half een, randden in de rue de la Chapelle, te Parijs, zes kerels een rijtuig aau, waar drie personen in zaten, twee mannen en en eene vrouw, Terwijl twee der schelmen hetpeerd tegen hielden, trachtten de anderen de reizi gers te bemeesteren en uit te plunderen. Gelukkig dat deze laatslen, een beesten koopman en een mekaniekmaker, kracht- dadigeu weerstand boden, en de politie aldus tijd had ter plaats te komen. Twee der aanranders, twee gebroeders R., zijn aangehouden en naar het politie- bureel gebracht. Een van hen was in 't bezit van den gouden armband der vrouw uit het rijtuig. DU1TSC! 1 LAN D Uit Hirschberg wordt gemeld dat de toppen van het reuzengebergte sedert 2 dezer maand met sneeuw bedekt zijö. Toen rond 6 ure de wolken rond de bergen weg dreven, zag men dat de toppen geheel wit waren van sneeuw. De temperatuur in liet dal was ook erg gedaald. drukte Maria eene huivering van vrees hebben op den hals gejaagd, zoo zij eens hare oogen van den grond hadde opgelicht. Niet ver van daar kwam op een graf een duister wezen knielen en bleef er zoo lang in onbeweegbare houding alsof ware hel wezenlijk in een beeld veran derd. Het was ccnc oude vrouw. Hel graf waarop zij bad, omsloot het gebeente van hare moeder. Een verdwalen der jonkheid, dat den toorn ha rer ouders tegen haar had opgewekt cn waarvoor zij bij het sterfbed zelfs geene genade had kunnen bekomen, had in haar eene ziclontrustcndc knaging doen ontstaan. Vreezcndc dat ten gevolge van ha ren misstap, baar vader cn moeder om hunne hardheid nu lijden mochten, had zij het voorne men aangegaan, voor hunne z^elcnlafcnis weke lijks ccn gebed op liuu graf tc komen storten. Daar zij zich deze belofte als boete had opgelegd, lmd zij het besluit genomen ze des nachts tc gaan volbrengen. Zij wilde niet dat dc lichtstralen vau den dag in haar den indruk deden verminderen van die stem welke uit dit grraf haar zoo wreede- lijk haar vroeger vergeten verweet. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1890 | | pagina 2