NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 12 October 1890, 10 centimen per nummer 48te Jaar N.2804. Katholieke Vereeniging. ABONNEMEIVTPRrjS ANNONCENPRIJS STAD AALST. Kandidaten voor de Gemeentekiezing van 19 October 1890. MM. Baron Bethune Paul, eigenaar, Burny Lodewijk, brouwer. De Cock Judocus, eigenaar, Gheeraerdts Leo, nijveraar, Moyersoen Frans, eigenaar, Van der Haegen Karei, eigenaar, Van Mol Leonard, landbouwer, Van Wambeke Victor, advokaat, Verbrugghen Karei, id. De Herdt Félix, advokaat. Politiek overzicht. DER GEVANGENEN. Kiesplicht. Een en ander. Landbou w-Boomteelt. DE DENDER-BODE. Jit lilad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars (r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voer drij maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoulslraal, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door dc Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnique sun® CD O- CD AELST, 14 OCTOBER 1800 De redevoering van Florentië. Dö redevoering van M. Crispi, te Florencië, zoo lang op voorhand aangekondigd, is woensdag avond uitgesproken. Men had zich aan iets heel belangrijks verwacht en... men heelt zich in die verwachting bedrogen gevonden. Te midden van eene groote spanning aller aanwezigen, hield de minister president zijne aangekondigde rede. De hoofdinhoud was eene verdediging van Oostenrijk tegen het irredentism. Hij verklaarde tevens nadrukkelijk, dat het drievoudig verbond de grootste en:eenige waarborg is voor den vrede. Het irrc denlism is den Italianen noodlottig. Italië's bondgenootschap met Oosten - rijk is voor dit eerste land zoo onont beerlijk, dat Oostenrijk, als het niet bestond, voor Italië geschapen moest worden. Slechts het bestaan van Oosten rijk behoedt Italië voor eene overheering van het Slavendom. De irredentisten werken slechts voor Italië's vijanden, inzonderheid voor het Vaticaan, dat onophoudelijk intrigueert tegen het koninkrijk Italië. Zelfs het katholieke Oostenrijk heeft zich losgemaakt van liet Vaticaan. De vereenigde irredentisten en radicalen arbeiden slechts voor den oorlog en voor de republiek. En de republiek zou Italië aan de oude burgeroorlogen en aan de knechtschap van het Vaticaan overleveren, DE DOCHTER Eene geschiedenis uit de XIVe eeuw DOOR P. VAN DELEN. 15® vervolg. Wanneer zij haar gebed geëindigd had, was zij bij h«t maken van een kruis van den grond opgestaan om de plaats te verlaten, als zij bij liet omwenden in eens het meisje bemerkte. In haar uit neiging deelnemend gemoed kon dc goede oude zich niet anders voorstellen of het was eene arme verlatene, die even als zij, ver van de driften ;der wereld, het smartvergeten tusschen de graven der dooden was komen zoe ken. Zich aangedreven gevoelende om de maagd te naderen, welke haar zoo ongelukkig scheen, verstoute de vrouw, zich niet aan zich zelve af te vragen of die welke zij hare hulp bieden ging Grootspraak genoeg zooals men ziel, maar weinig nieuws. De aanvalien tegen hel Vaticaan laten iedereen onverschillig. In zijne redevoering van Florencie wees M. Crispi ook op de uitslagen van de vroegere politiek van Italië. Door zich af te zonderen, heeft Italië niets bekomen in het Berlijner tractaat. Thans is het eene mogendheid, door hare bondgenooten, eene mogendheid, waar- meê men moet afrekenen. M. Crispi dronk ten slotte aan de dynastie en aan hel italiaansche volk. Men zegt dat Crispi, op aanraden van zijne vrienden, de hevigste gedeelten van zijne redevoering heeft achterwege ge laten. 372 personen woonden het banket bij, waartusschen 32 secateurs, 193 afge- veerdigden en vele dagbladschrijvers. Men had veel meer verwacht van die redevoering en uit sommige zinsneden zou ook blijken, dat Crispi voornemens is de algemene kiezingen te verdagen. Ter gelegenheid der aanslaande kie zingen, deelen wij heden aan onze lezers een uittreksel mede uit ccr.cn bevelbrief van den vermaarden Franschen Bisschop Mgr Freppel. Wat hij voor Frankrijk zegt past op ons en alle andere landen. Mag een christen zich aan het burger lijk leven onttrekken Mag een chris ten, in consciëntie, zich onthouden in de kiezingen, niet alleen voor de kamers, maar ook in de kiezinfeen VOOr provin- schuldig of onnoozel leed. Dc arme vrouw luid het bij eigene oudervinding geleerd wat al droe fenis de angel der wroeging bet harte veroor zaakt dat eens het besef zijner onschuld ver loren heeft. Door toeval of liever door eene schikking der Voorzienigheid was deze vrouw eene bekende van Maria, daar zij, alhoewel van eene gegoede familie, nu thans met hot werk harer handen liet brood winnende, meermaals in het huishouden des pleegvaders van hot meisje gearbeid had. Hare beproefde eerlijkheid en vlijt waarmede zij zoo graag dc achting van haren meester bad weten te verdienen, had iiaar met den tijd eene gedien stige vriendin van den huize gemaakt, waaraan men dan ook een vol en onbeperkt vertrouwen verleende, In de gevaarlijke dagen van pest en vervol, ging, die den jood met recht voor levensbehoud deden vrcezen, was haar de pleegvader der maagd in hare woning komen vinden eu had haar, behalve een groot deel van zyn vermogen, een gedenk, schrift ter hand gesteld dat hij in dien stond zorgvuldig onder zijne kleederen had bewaard. Zich gansch op hare rechtschapenheid verlatende, had hij haar gebeden, zoo hij stierf, het schrift aan den schoutet te doen geworden, en zijne fortuin cie en gemeente? Luistert, hoe die ge leerde Bisschop hierop antwoordt Men heeft schoon te zeggen, dat de uitoefening van het kiesrecht tot de bur gerlijke en politieke orde behoort, zij mat kt niettemin eene zedelijke daad uil, die van hei christen geweten afhangt en hoegenaamd met geene onverschilligheid zou kunnen aanschouwd worden door de goddelijke wet. Weihoe men zou eene daad onver schillig noemen, die voor gevolg heeft, de stoffelijke, godsdienstige en zedelijke belangen van eene gemeente, van eene provincie, van gansch het land te waar borgen of in gevaar te brengen. Onverschillig eene daad waarvan het afhangen zal, of uwe kinderen de wel daad van een christelijk onderwijs ge nieten zullen, ofwel, of zij zullen worden veroordeeld, om eeneschool bij te wonen zonder gebed, zonder godsdienstig on derwijs, zonder God Onverschillig eene daad die er kan toe bijdragen de liefdezusters uit de gast en godshuizen te verjagen, om in hunne plaats eigenbelangzoekers te stellen in wier harten noch geloof noch verkleefd heid te vinden is Geene daad is gewichtigergeene geeft aanleiding tol ten hoogeren graad van ver- ontweerdiging bij den christen, dan hel uit oefenen van xijne kiesplicht. De kiezer is verantwoordelijk voor de stemmingen welke de gekozene uitbren gen zal, voor zooveel hij ze kan voor zien; welnu, het was zijne plicht zich voorafgaandelijk in te lichten, zijn ver trouwen slechts in volle bewustheid te schenken en alle noodige inlichtingen te nemen. Indien hij zulks niet heeft ge daan. heeft hij zich plichtig gemaakt aan verzuiinenis in gewichtige zaken, en in dien hij inlichtingen heelt genomen en er geene rekening van heeft gehouden, heeft hij zijn geweten met een zwaar ge wicht beladen. In dit geval werkt hij ze ker en vast meé aan al het kwaad, dat uit zijne stemming volgen kan. Indien zulks geene grooie verantwoor delijkheid daarstelt voor God en in de oogen der menschen, dan verstaan wij niet wat dit woord wel zou mogen be- teekenen, dit woord, een der verheven- ste van de christelijke laai. Men bemerke hel wel, bel misbruik van het kiesrecht is eene der fouten, waarvan het uilermaie moeielijk, om niet te zeggen onmogelijk is, de gevolgen ie herstellen. Velen beelden zich in dat zij alle verantwoordelijkheid afschudden door zich in de kiezingen te onthouden. Zij bedriegen zich grootelijks Er zijn twee manieren om bij te dragen lot de keus van onwaardige vertegenwoordi gers voor hen stemmen of hun welge- iukken door de onthouding verzekeren. Dit laatste is zeer dikwijls het geval bij een groot getal christenen, en ziedaar de oorzaak onzer openbare rampen. God zal er rekening over vragen, Geen afstand, geene zaak van welke soort en van welk belang dan ook, mag ons tegenhouden wanneer het de uitoefening geldt van zoo'n gewichtige akte als de kiesplicht. f Onnoodig, dunkt ons, hier nog iets bij te vojgen. Dus, Katholieken van Steden en dorpen, als er kiezing is, allen ter slembus Geene uitzondering Het komt immers soms op eene enkele stem aan De ongelukswet van 79 is gestemd met éene stem meerderheid en die eene slem was die van eenen afgevaardigde, die met ééne stem meerderheid in den Senaat was gekozen. Men ziet hieruit wat er van ééne stem kan afhangen voor liet meisje, of moelit die ook dc vervolging niet doorleven, dan voor zijne naaste bloedver wanten te bewaren. Licht kan n.en zich de vreugde voorstellen die het aangezicht van liet meisje verlevendigen moest, zoodra ran den eersten oogslag de vrees geweken was, en dat zij in dc vreemde verschijning dc getrouwe vriendinne had her kend. Het Opperwezen vurig dankende, daar het in dit uiterst oogenblik haar hulp en bijstand toe. gezonden bad, was zij onder hei storten Aan eene zegenbede en goede oude om den hals gevlo. gen, die van haren kant met eene liefderijke deel neming insgelijks liet arme meisje tcgeii hare borst hield geprangd. De vrouw was zoo geluk- lukkig liet meisje, dat zoo zeer bare bezorgd, heid en angst opgewekt had, weder te hebben gevonden I Voortaan was hare lastige taak ver vuld zij zou gcenc onrustige slapcloozc naeh. ten door te brengen hebben om eenen schat te bewaren, die gedurende al dien tijd voor. haar een voorwerp van achterdenken was ge weest. Na dut dc vrouwen ccnc-wijl op do stille plaats waren blijven vertoeven, en dat bet meisje in korto woorden het baar wedervarene aan de Een weêrmaker. Men heeft reeds dikwijls opgemerkt dal, wanneer bij grooie veldslagen een hevig kanonvuur wordt gewisseld, men naderhand over vloedige regens krijgt, die hoogst waar schijnlijk veroorzaakt zijn door de ver- ng der luchtlagen. Een Amerikaan.de heer Farewel heeft, van deze stelling uitgaande, van den Senaat van Washington de stemming verkregen van een krediet, Jat bestemd is om proefnemingen te doen om regen te verkrijgen. De heer Farewel stelt voor tijdens langdurige droogten eene menigte vrije of vastliggende luchtballen op te laten welke krachtige springbussen met dyna miet zouden in de boogie voeren. Aan deze springbussen zou men wieken vast maken, wier lengte wiskuudig zou bere kend worden. Op de veriangde hoogte ontploffeude midden de dampen waarmede de hoogere luchtlagen bezwangerd zijn, zouden deze springbussen eene geweldige beweging in de lucht veroorzaken, die voorzeker, zoo beweert het de heer Farewel ten minste, eenen vveldoenden regen zou voor gevolg hebben. Wij zouden den Amerikaanschen weer- maker wel eens willen zien te werk ga. n. De maag van Brussel. Hel ver slag van bet schepenenkollegie geeft de volgende opgave van het vee welke ge durende 1889 in het slachthuis gekomen is 14482 ossen en jonge ossen 7270 stieren 1144 paarden 3339 koeien en vaarzen 25748 kalveren 64644 schapen 3988 lammeren 40542 zwijnen 86 melkvarkens en 90 geiten, totaal 166338 dieren in 1888 werden er 179320 en in 1887, 170832 geslacht. In de vischmijn heeft men in 4889, 4101 zalmen 602 heilbotten 40360 kabeljauwen 10680 tarbotten 990 sleuren 13330 manden tongen 19640 manden botten 39101 maaden roggen 28990 manden schelvisschen hel bedrag van den verkoop heeft de ontzaggelijke som van 1,824,000 bereikt. Kolen. Het zal ons aan geene kolen ontbreken dezen winter. De Daily Chro nicle van Londen, meldt dat aanzienlijke koolgroeven ontdekt zijn in het distrikt vriendinne medegedeeld had, waren zij dan in diepe stilte naar dc woning van deze laatste gegaan. Na zoo woelige gebeurtenissen, na zoo veel druk en lijden, na vervolging, beproeving en dan verlatenheid te hebben ondergaan, kon dc jonge weeze zich dan eindelijk wederom vrij en rustig aau zich zelve weer geven. Het schrift van den jood, door dc vrouw naar zijn verlangen aan den schoutet overhandigd en waarin hij zich den dader voorstelde van het feit aan ridder Walter toegerekend, was wel een harde slag aau de middeleeuw sche rechtspleging toe gebracht. Hel was wederom komen bewijzen hoe lossclijk men in die tjjden veroordeelde en waar liet gcencn cdelgcboren gold, hoe lichtzinnig men op eene voorgewende misdaad eene ijsclijkc doodstraf locpasttc. De getuigenis, door iemand afgeleverd die zich tot sterven voorbereiden ging, vervatte, om dc voorgeving te staven, niet min dan wederom eene gansche geschiedenis van verdrukking en bedekt misdrijf, De man, die zich hier be, scliuldigde de stichter te zijn van den brand eertijds op het slot van Van Moerkcrkc ont staan, bracht tot zijne verdedigiug dc reden voordat dc zucht totdc verlossing zijner vrouw alleen hem tot zulk' een uiterste bad doen bc Ussuri (Oost-Siberië). Hel is waar, dat het wat ver is, om er ons van te verschaffen, doch in geval van nood, zouden zij ons van pas komen. Algemeen tarief in Frankrijk. In den aanstaanden parlementairen zittijd zal de minister van koophandel het ontwerp betreffende het algemeen tarief indienen. De ministerraad heeft zich eergisteren met deze aangelegenheid bezig gehou den. Er is besloten dat het een maximum tarief zal zijn; dat wil zeggen: vastge steld voor die ge/allen, waarin de re geering hare volledige vrijheid tegenover de mogendheden behoudi, maar hel ta rief zal volgens zekere bepalingen ver laagd worden ten gunste der Staten, welke aan Frankrijk comtnercieele voor dellen toestaan. Een daartengenovergesteld stelsel, na melijk een minium larief, dat verhoogd zal worden ten opzichte der mogendhe den, welke geen voordeelen aan Fran krijk toekenen, is terzij gesteld wegens daaraaan verbonden staatkundige onge legenheden. Fransche boeren. De heer Henri Fou- quier wijdt in den Figaro een lofartikel aan de Fransche boeren, dat wij voorze ker ook mogen toepassen op onze Vlaam- sche landlieden. Wij deelen bier een uit - treksel van dit artikel mede. De boer, een zeer praktisch man, is niet behebt met droomen van volstrekte rechtvaardigheid of volledige gelijkheid. In het algemeen draagt hij den rijke gee nen haat toe. Sinds de omwenteling heb ben er in ons land geene landelijke on lusten plaats gehad. Deze overgroole meerderheid der natie de bewerkers der aarde, die voorzeker reeds kennis maakte met de bittere el lende, heeft er nooit aan gedacht haren toevlucht te nemen tot geweld. De be kwaamheid bezittende, om den bodem te bemachtigen, is de landbouwer eerst en vooral behoudsgezind. Ofschoon schrab- zuchtig naar het geld, wil bij dit slechts verkrijgen door hel werk en de spaar zaamheid. Ik weet zeer wel welke ondeugden er uil deze begeerlijkheid kunnen ontslaan. Zij gaat soms zoover, in de huisgezinnen eene zonderlinge, zelfs vreeselijke wreed heid te weeg te brengen. Is hei nochtans wel zeker dat 'i huisgezin des werkmans min bedorven is door de hebzucht des vaders, zoolang hij nog gezond is, dan door de ikzucht der kinderen, wanneer de ouders oud en onnuttig geworden zijn In alle geval is delandbouwer somtijds een tyranische huisoverste, zelden ver laat hij zijne woonst. Het is echter be wonderenswaardig om na te gaan dal de aardbewerker gebleven is wat hij steeds was, het is te zeggen een werker dat de omwenteling op hem niet den minsten invloed heeft uitgeoefend en dat de zeldzame heethoofden van den builen vruchteloos de verdeeling der sluiten. Hij beklaagde liet bitter dat, om een feit dat hij zich nimmer als eene misdaad toegerekend had, ridder Walter in ongeval gckoincu was cn bekende dat liet schuldeloos lijden van een zoo edelmoedig niensch hem wel diep had gegriefd. Maar mocht dc reden, die hij zegde hem le hebben genoopt liet stilzwijgen te bewaren, hem niet gansch verontschuldigen, zijne zh l tocli had zij weten tc bevredigen. Na menige be- sluitlooze overweging had zij zich doen gcloovcn dal hel gerecht, dal toeli genadig voor eenen edelman was, voor hem, armen jood, geene straf wreed genoeg zou hebben kunnen verdenken. Bij deze zonderlinge verklaring had dc jood er nog eene tweede gevoegd, die, ware zij aan ridder Waiter toegekomen, niet zou nagelaten hebben zijn hart aan dc oi.beschrijfclijkstegewaar wordingen te leveren. In dit stuk, aan Van Moerkcrkc gericht, smeek te hjj vooreerst den gevangene om vergeving voor het ongeluk waarin hij hem zoo onvrijwillig had gestort, en hoopte vurig dat de üdichtingen die hij liet gerecht gaf, toch nog zijne verlossing aanbrengen zouden, en dat er dan voor hem nog wei eenigc dagen van vrede, ja, van geiuk mis schien zouden blijven, zoo hij geloof hechten wilde goederen en de onteigeningen der rijken hebben aangepredikt. De geheele staatkunde des landbou wers bestaat enkel hierin, dat hij naar het middel zoekt om minder lastert le be talen en den bodemmeer en meer te doen opbrengen. In de groote landbouwom- wenteling.die langs eene voor hem voor- deelige zijde kan overhellen, blijft hij nederig, hij loochent den vooruitgang niet op landbouwkundig gebied, doch toont zich ook niet ras geneigd dezen toe te passen, alvorens hij volkomen over tuigd zij, dat deze lot zijn voordeel strekt. Bekwaamheidsbruiden. De Ge meenteraad van Hardanger (Noorwegen) heeft beslist dat voorlaan geene andere jonge meisjes lot het huwelijk zullen toe gelaten worden dan die een bekwaam- heids-exaam zullen afgelegd hebben in het naaien, spinnen en koken. Goed zoo Congres. Het congres der bescher ming van losgelaten gevangenen is don derdag te Antwerpen geopend. Geene personen nemen aan dit congres deel dan die, welke door M. den minister zijn uitgenoodigd. M. Lejeune woont de handelingen van het congres bij. Verschillende gouvernementen wor den door deskundigen vertegenwoordigd; er zijn ongeveer 400 bijtreders. Het congres zal acht dagen duren, zoo talrijk zijn de vraagpunten die er moeten behandeld worden. Het voorzitterschap zal waargenomen worden door M. Guillery. Zondag 12 October, hernemen de leer gangen van Boomteelt, gegeven door den heer Fr. Burvenich, Vader, alhier ten bladhuize. De lessen beginnen om 9 ure. J z,ei1 met voldoening dat het getal aanhoorders van jaar tot jaar nog steeds aangroeit. ^aii*e 'es van ^en 'ieer Burvenich zal de Afdeeling van Fruitteelt Landbouw- comice Aalst (Zuid) eene buitengewone zitting houden, in vervanging der zitting van 19 October, welke uit oorzaak der kiezing zal belet zijn. Aan T dagorde staat het bespreken eener hoogst belang rijke vraag, te weten Het bepalen van zo peersoorten, best geschikt voor den ruitiuin onzer omstreken. De verzame ling moet aldus samengesteld zijn, dat men, jaar in, jaar uit, peren moge eten. Eens deze lijst bepaald, zal men eene verzameling van de 12 beste soorten vast stellen en insgelijks 6 uitgekozene soor ten voor den boomgaard. Op 26 dezer, na de tweede les over Boomteelt zal de laatste voordracht van Bieenteelt plaats hebben, 't zij rondom 40 uren. Behandeling der korven van het aan de verklaring die hjj, gereed om voor God te verschijnen, allegdc. Wederom van dc geschiedenis vertrekkende der gevangenis zijner vrouw, die met des ridders gade langen tijd liet zelfde lot find beproefd, sprak hij van den brand op het kasteel cn van dc laatste gebeurtenis, die op eene zoo zonderlinge wijze hem in liet bezit van liet kind der edele vrouw gelaten had. Hij herhaalde door wat zorgen cn Iccdcre liefde hij aan de maagd den smaad die haar vader om hem leed, had trachten te vergoeden eu zwoer dal dc liefde en dc ievcr tot zijne godsdienst alleen hem aangedreven hadden aan het kind zijnen christen oorsprong te verzwijgen voor alle ver denken te wederleggen dat iu den geest van Wol ter zou kunnen oulstaau, antwoordde hij dat geen vader voor de schatten der wereld zijn kind eenen vreemden geloove overleveren zoudat overigens cr velen konden getuigen, dat Maria zijn kind niet was, cn zou de oude bediende van het ge vloekt kasteel er niet opzettelijk om loog, dat die da« van de waarheid zijns gezegden volle getui- genis leveren kon. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1890 | | pagina 1