HeHicrijscliool van 'l Kloosterhof De zoogezegde Katholieke Neringsbond. Waarom MT Zondag aanstaande Vredegerecht van Aalst. Kaatsspel Houtmarkt Aan de dooven, Allerhande nieuws. nieuw stelsel en voorzorgen van 't win- lersaisoen. tot Wevelgiiem. I! Y 2e leertijdslip zal beginnen in No vember aanslaande. De aanvragen moeten aan den Bestuur der vóór den 25 Oktober gedaan worden. Volgens overeenkomst met den eige naar en ten einde aan de leerlingen eene kloeke en genoegzame voeding te kunnen verschaffen, blijft de prijs van onderhoud voorloopig gesteld op Ir. 60 te maande op voorhand te betalen. Zoo ook is de bedderij door het ge sticht geleverd, bepaald op een ressort bed en een onderbed. De leerlingen heb ben hunne matras mede te brengen vol gens beliefte. Tot biertoe hebben wij geen letter op papier gebracht om te antwoorden op 't schrijven van zeker bladje, getiteld Dc Katholieke Neringsbond en waarvan het 6° nummer, slechts nog een half bladje, donderdag 11. onder dagteekening van toekomenden Zondag 12 October is ver schenen. Eilaas nog zoo jeugdig en reeds aan 't verslensen Waarom hebben wij tot hiertoe ge zwegen Omdat wij meermaals 't akkoord zijn geweest met de schrijvers van den Neringsbond immers De Denderbode heeft zelfs destijds de tolk geweest hun ner grieven en eischen telkenmale dat wij ze gegrond er. rechtveerdig oordeel den. En wij zijn bereid liet nog te doen. Aan menige dier grieven en eischen is er recht gedaan geweest en, slechts om over deze laatste tijden te gewagen, zul len wij de kwe^ie herinneren van het keur- en weeggeld voor de afgekeurde hop te betalen, welke, eenigzins dank aan ons schrijven, denken wij, voor den hopteelt en handel voordeeiig is opgelost géwordén. Zoo was het ook met de geprimeerde hop of hop geplukt bel voor bel. Het certi ficaat voor deze hopsoort was afgeschaft, en wij hebben de heeren van Sint-Rochus ter zijde gestaan om het Stedelijk Bestuur op zijne beslissing doen lerug te komen. En dit is gebeurd Doch, hebben wij het meermaals eens geweest met die lieeren, nu heden is liet voor ons eene gewetensplicht hun ge drag, hunne houding op 't gebied der politiek grootelijks af te keuren en ze zelf, bij alle ware katholieken aan te klagen opdat zij ze zouden veroordeelen Waarlijk, heeren schrijvers, wij moe ten uwe houding afkeuren. Waarom Wel gij krijgt voldoening op de voor naamste, de gewichtigste uwer grieven, en dit geeft u de hoop, om zoo te zeggen, de verzekering dat er dan ook, met den tijd, recht zal gedaan worden aan uwe andere grieven en in plaats van u vol daan te verklaren, wal doet gij Gij tracht tegen dit Bestuur't welk u aanhoord heeft,het volk op te ruien Ook indien gij niet verblind waart, dan zoudt gij bemerken, dat uwe eigene vrienden uw gedrag afkeuren. Immers, hoeveel leden lelt heden nog uwen zoogezegden katholieken Scheur- boml 1 De voornaamstcn hebben hem, de eenen na de anderen, laten vlotten van uwen zoo fameuzen hond blijft er nog slechts een legertje van twee officieren en één kaporaal.... zonder soldaten over!... Op uwe vergaderingen die gij met eenen moed waardig van eene defti gere zaak bijeenroept en zelfs op deze waar uwe kandidaten uilgeroepen worden, kunt gij nog slechts een rom melzoo van 20 li 30 katholieken, libera len, enz. bijeen trommelen... Maar zie dit belet locli niet dat gij over de dakken uitbazuint en doel uitbazuinen dat uwe bond de tolk. ties volks Is !VÜ Waarlijk, is bet belachelijk genoeg In hun laatste half bladje, antwoor dende aan De Werkman schrijven de opstellers van den aangebrai den haring, dat onze Confrater zou wel doen zich voortaan bezig te houden met dingen die van zijne bevoegdheid of com- petentie zijn, of, in andere woorden, schoenmaker blijft bij uwen leest. Het is waarlijk spijtig dat de schij vers niet altijd die zoo wijze raad geving hebben nageleefd. Ze zouden dan zoo dikwerf den nagel neven dc kop niet hebben geslagen ze zouden dan zoo gedurig riiet gezeeverd hebben over marktrechteo en hoppewaag en maatre gels voorgestaan en aanbevolen hebben, die i egel recht legen onze Grondwet stooten en daarom nooit de goedkeuring der bestuurlijke Overheden zouden ver krijgen of die gezien den toestand waar in handel en nijverheid zich, op onze dagen bevinden, volstrekt onuitvoerbaar zijn Nog een woord...Maar mag men zich dan toch als zoo genegen aan onze Aalster- sche Neringdoeners oorstellen Mag men zich dan toch zulke groole voorstaan- der hunner belangen noemen Vraagt het eens aan onze winkeliers in kleer- gocdcren, schoenmakers, hoedenverkoo- pers, vleescühouwers enz. enz.... Te Brussel zijn zulke schoone ploenjen broek, frak, ondervest, hoed en bottinnen voor den spotprijs va 35 franks te ver krijgen. ,:iMen kan ook zulken smakelijken Antwerpschen Ossenliarst maken van merktvleesch legen 65 centimen liet pond, zonder beenen dan nog.... En 't schoonste van de zaak is dan nog dat men onze neringdoeners zoodanig xwBnwö is dat men tot hun voordeel en profijt, vrienden en kennissen aanspoort om dat voorbeeld na-te volgen.... Wij beklagen waarlijk onze nering doende medeburgers indien zij de verhu ring van hunnen staat van zulke farceurs verwachten. Het is onbetwistbaar voor alwie de zaken in de grond kent, dat het in 't ge heel de belangen onzer neringdoende burgeiij niet zijn, die de Neringsbond doet handelen. In der waarheid werd de Neringsbond gesticht om zich op tijd en stond eene zekere macht te ver schaffen, waarover men naar willekeur zou beschikken, 'l zij om zijnen wil op te dringen,'t zij om zekere wraak te doen gevoelen aan dezen die zich niet gedwee naar zijne bevelen hebben willen i looien. Ziedaar het doel des Neringsbonds Aan wat moet de scheurmakende oor log dien de Neringsbond heden voe ren toegeschreven worden Is hel niet aan eene wraak welke men,kost wat het kosten moge, willen botvieren, tegen ze kere leden van ons Katholiek Bestuur, die, in de hopkwestie,naar zekere pijpen niet zouden gedanst hebben Wie weet dit niet hier te Aalst En wij, Katholieke Aalslenaren, zou den de heeren van ,den Neringsbond moeten bijslaan en helpenwij zouden met hen eene scheur moeten openen langs waar onze liberale vijanden in 't Stadhuis zouden kunnen sluipen En dat zouden wij, Katholieken, nu moe ten doen om die heeren plezier te doen Wij zouden dus onze partij moeten ver raden Neen, hel katholiek princiep duit geene wraakgierigheid, wat meer is, de katholieke Aalstenaar is daartoe niet be kwaam, hij haat, hij verfoeit de verra derij, hij verstoot uit alle zijne krachten mannen die om hunnen wraakdorst te lesschen niet aarzelen onze stoffelijke welvaart, onze godsdienstige belangen op 't spel te wagen. Maar dat zal niet ge beuren. op 19 October zullen de katho lieke Aalstenaars het aan den Nemigs- bond laten zien en doen gevoelen met als een man te stemmen voor de Kandidaten der Katholieke Ver- eeniging Leve liet Katholieke Aalst Woensdag a>ond hebben onze liberalen hunne kandidaten uitgeroepen, maar tot hiertoe hebben zij nog geen enkel schrift uitgegeven om de namen der libeiale slachtoffers aan 't publiek bekend te maken. Waarom handelen de liberalen aldus Waarom spelen zij sedert weken den doode, in hunnen Dcndergalm Waar om lieten zij hooren dat zij naar alle waarschijnelijkh id niet zouden strijden! Omdat zij weten dat de Katholieke Neringsbond besloten heelt geene kan didaten te zullen voorstellen voor 'i geval de liberalen in 't strijdperk treden. Zij hebben er dus behing bij den doode te spelen tot zoo lang de Neringsbond zijne kandidaten r.iet heeft aangeboden. De liberalen weten wel dat het hen onmogelijk is te zegepralen maar, zie ze gaan loch'lkansje eens wagen,om tezien of bel soms niet' de thans bestaande kies- mocilijkheden onder de katholieken,toch niet mogelijk zou wezen langs 'i achter poortje iu 'i Stadhuis te sluipen. Zieldaar waarom de liberalen zoolang den doode hebben gespreid Maar uw spel was ons sedert lang bekend en wij hebben er dus voor gezorgd... Kom maar af, liberale heeren Wat M. Jaak fieeckman in deze zaak van den Neringsbond komt doen verslaan wij niet. M. Jaak is nog al gekend als 'nen plezierige zwanzeur en de vraag is thans Is 't M. Jaak die met de 2 zielen zwanst of zijn het de 2 zielen die M. Jaak zwansen Dat ware wal grof, nooit hadden wij gedacht datM. Jaak de speelpop van lord Anonyme zou geworden zijn De lieeren J, De Windt en C. De Moor, geneesheeren alhier, verzoeken ons te willen verklaren dal, zij in deze en voorgaande kiezingen, niemand wie het ook zij, gemachtigd hebben om «hunne'namen.met uitsluiting der andere liberale kandidaten, den kiezers aan te hevelen. Wij betwisten die verklaring der hee ren be Windt en De Moor niet, doch 't gene wij in ons nummer van don derdag hebben medegedeeld is volko men waarheid. Wij herhalen heteen liberale kiesdraver heeft aan een aan ons welbekende kiezer gevraagd te willen stemmen alleenlijk voor de twee hooger genoemde heeren en M. De Wolf. Er zijn toch altijd zulke gedienstige lieden Maar zie loochenen is ook gemakkelijk: het briefje dat, drij jaren geleden, aan zekere kiezers werd toegezonden, om hen te verzoeken voor M. De Moor alleen te stemmen, is ook geloochend geworden Tout ca c'est bon pour dite, zei Nollen zaliger. Wal 't overige des briefs betreft kun nen wij 't verzoek der heeren schrij vers niet inwilligen en verzenden hen er mee naar Den Dendergalm, waar hel op zijn plaats zal zijn Nog niet plat genoeg, heeren 12 October, om 5 ure namiddag, Algemeene Vergadering der katholieke kiezers in den Kring De VriendschapKorte Zoutstraat. De katholieke kiezers welke hij mis greep of vergetelheid geen uitnoodi- gingsbrief mochten ontvangen, wor den verzocht het tegenwoordig bericht als eene uitnoodiging te aanschouwen. Elkeen wordt verder verzocht zijne vrienden aan te sporen om deze hoogst belangrijke vergadering bij te wonen. Dijnsdag II. had ter gehoorzaal van ons Vredegerecht een huhttb-'tooKiiig plaats te gelegenheid der benoeming van den achtbare lieer S. Verlijnde. Vrederechter, tot Ridder der Leopoldsorde. Gedurende de zitting heeft de heer V. Van Wambeke, deken der Aalslersche advokaten, het woord gevraagd en, in naam zijner collegas, in eene waarlijk welsprekende taal, eene taal des herten, de talrijke verdiensten opgesomd van den onbaatzuchtige man, van den uitmunten den magistraat welken Z. M. de Koning met hel eerekruis zijner ridderorde komt te vereeren en te dezer gelegenheid dior den heer minister van justicie als het toonbeeld der magistraten van hel gan- sche land werd aangewezen. Deze toespraak des lieeren Van Wam beke werd rtoir alle de aanwezige advo katen met geestdrift toegejuicht, want niemand is onwetend dat de lieer Vrede rechter het moeielijk problema op te lossen heeft van alle de advokaten zonder onderscheid van denkwijze te bevredi gen. De heer Vrederechter zeer aangedaan heeft de heer Van Wambeke en zijne col legas bedankt en aan allen de verzekering van zijne achting en gansche aange- kleefdheid uitgedrukt. Aldus eindigde die huldebetooging welke zoo zeer dezen vereert welke ze verwekten, dan den uitmuntenden en waarlijk volmaakten magistraat die er het voorwerp van was CORRESPONDENTIE. Aalst, 10 October 1890. Mijnheer de Uitgever van den Den derbode, In de stad loopt het gerucht dat ik de opsteller-inhlazer ben van het schrift, door M. De Wolf, den 5 dezer, uitgegeven tot voorstelling zijner kandidatuur voor de aanstaande ge- meentekiezing. Dees gerucht heeft des te meer veld gewonnen, doordien het, in eene sec tie, (Statie-kwartier) nog al hevig ver handeld, door zommigen bijgetreden, door anderen tegengesproken werd. 'T geen nogtans de bijtreders in hun gevoelen staafde, was 't gezegde van een enkel persoon, die verklaard had stellig te weten van een zeer g'autoriseerd persoon, dien hij, desnoods zou noemen,dat ik de schrij ver ben van voorhandig stuk. Dit heerke had er bijgevoegd dat ik, door dit schrift mijne laatste galle (sic) wilde uitbraken om eene oude ran cune te voldoen. Tegen dit lasterend en berekend venijn protesteer ikuit al mijne krach ten en verklaar dat ik, als overtuigde katholiek, tegen niemand ter wereld haat of rancune voed, noch voeden mag, noch voeden zal... Maar meet dit heerschap mij op zyne eigene elle, 't is dat hij weet waarom, en ik mach tig hem dien waaromin 't kort en in 't laug. in 't hoog en in 't leeg, in alle de bladen van 't land te verkondigen. Voor zijne gouverne of naricht en voor zijn eigen welzijn, raad ik hem echter aan zich in 't achterste straatje der stad te verduiken, er zich koes te houden en zich nimmer met de zaken der katholieke partij in te laten Aan deze kan hij immers geen hoege naamd voordeel bijzetten, Mijl men met zulk heerschap en zes cents overal een pinte hier krijgen kan. Overigens, verklaar ik op mijne eer en geweien dat ik aan het nier hespro- ken stuk van M. De Wolf volstrekt vreemd ben en er slechts de eerste kennis van gekregen lieb toen het reeds twee dagen gedrukt was. Ik vraag aan mijn pleegzoon, den Denderbode, de inlassching dezer regelen en druk hem vriendelijk de hand. AD. BYL, Oud-opsteller van den Denderbode. ZONDAG 12 OCTOBER. (4e ronde.) Om 10 ure voormiddag Th. Walerinckx tegen Arth. Spaens. Om 2 1/2 ure namiddag G. V. D. Steen fAudegem) tegen Em. Rumbaut (Appels). STERFGEVAL. M. De Meren, eerste voorzitter bij het Beroepshof van Gent, is maandag nacht onverwachts gestorven op zijn bui tengoed te Grimbergen bij Deudermonde, in den ouderdom van 69 jaar. Een persoon, door een eenvondig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving ervan gratis toezenden aan alwie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bredfor.i Square, Londen. W. C. Botermarkt.Heden zaterdag werden 929 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7450 kilogr. VYrschillige ons toegezonden arti kels kunnen voor 't oogenblik niet opge nomen vvorden wij zijn verplicht ze tot na de kiezing te ersohuiven. Aalst. Brandramp. Donderdag avond om 7 1/2 ure is te Aolst-Mijlheek. Roozendreef de hofstede bewoond Jan Waulers landbouwer, en loebeiiooreude aan den heer Van Lan- genhove-De Clercq eigenaar te Moortzele, de prooi der vlammen geworden. Het vuur is ontstaan in den koeistal, doch de oorzaak is onbekend.De hofstede is gansch verwoest.Dank aan de spoedige hulp der geburen zijn eene koei, een varken, verscheidene., konijnen, huis- meubels en landbouwalera kunnen gered worden. De oogst, het hooi, de aardap pels en hop zijn door 't vuur verslonden. De schade wordt berekend op 2150 fr. Diefstal In den nacht van donderdag op viijdag rond 3i/a uren heeft men bij Van Nuffel-Scheerlinckx, winkelier Kappellestraal binnengebro ken en omtrent, vier franken uit de toog- lade gestolen. Den heer Van Nuffel, ont waakte op het gerucht, sprong in aller- haast buiten en botste op eenen.... ha- nekeniet die htj meende den dader te zijn, docli deze laatste was de gaten uil!.. Zekeren D. zeggende H. te heeten, woont te Brussel op eene kamer in de Paleizestraat, ontving dezer dagen een gecharcheerden brief, welke de postbode naar boven bracht om den bestemmeling zijn boek te doen alteekenen. Eens op de kamer, viel H. den brief drager te lijve en wilde hem zijne andere brieven ontnemen. De postbediende riep om hulp en de aanrander nam de vlucht den brief welke hem geadresseerd was, op de tafel lr.tende liggen. De facteur nam dien meê, overhandig de hem aan de policie en het parket deed den brief openen. Er stak niets in dan een onbeschreven papier. Men denkt dat de brief, die uit Aken verzonden was, of door hem zelf door een meêplichtige op de post werd gesto ken. Eene familie van Brussel was ge durende het zomerseisoen naar Middel- kerke gegaan en had daar een braaf bui tenmeisje, met name Rosalie, te Cleems- kerke geboren, in dienst genomen. Eer gisteren nu maakte de familie X. pak en zak om naar Brussel terug te keeren, doch op het oogenblik van het vertrek bemerkte men de verdwijning van Rosa lie. liet brave kind had zeker den moed niet gehad, haren geboortegrond te ver laten Men vertrok, doch te Brussel bij het uitpakken der reiskoffers, werd de ware reden dier plotselinge verdwijning ontdekt. Vorschillige kleederen, bene veus eene som van 1500 frank, waren er uit gestolen, 'f Braaf Rosalieken had er schampavie meê gespeeld. Ook in Brabant worden de dorpen verontrust door brandstichtingen. Zoo werd dijnsdag eene vlasmijt van den pachter Lemineur te Goyck vernield, waardoor voor verscheidene duizende franks schaê werd aangericht. Zondag werd rond elf ure 's avonds bij middel van eene strooibussel, brand gesticht bij brouwer De Meersman, te Si-Quintens Lenninek. Men had deze bussel tegen eene mulsaardmijt geplaatst, om deze te doen ontvlammen en alzoo het vuur aan de brouwerij en vervolgens aan de woning meê te deelen. Voorbijgangers hebben het vuur kun nen uitdooven. De gendarmerie zoekt personen op, die bedreigingen tegen de bewoners hadden doen hooren. Een knaap van ongeveer 9 jaar, welke op de Fruitmarkt ie Gent eenen appel had gestolen, tev door de policie weggeleid. Omtrent op het zelfde oogen blik bevond een heer dat hem de gouden ketting van zijn uurwerk ontfutseld was, zonder dat de policie eraan dacht, den dief derzelve op te zoeken. Ja het liêke blijft eenig waar: de kleine dieven ziet men kpoopen, de groole laat men loo- pen. Wanorders te Ypercn. Er is eene wijk in deze stad, waar een soort van van volk woont, dat leeft zooals het spreekwoord zegt gelijk God in Frank rijk en er gaal geene week om of dat volkske is handgemeen met de militairen der rijschool. Dat dit den eenen of anderen dag eens slecht moest afloopen, was wel te begrijpen. In den nacht van 5 of 6 dezer waren vier soldalen in de Klaverstraat afgeranseld. Weldra was de geheele rijschool ter plaatse en nu begon een wezenlijk bombardement of liever eene afbraak. Men bracht de meubelen builen, brak ruiten, deuren, vensters glazen, stoelen, tafels, ja halve huizen werden afgebro ken. De verschrikte inwoners vluchtten over hagen en muren weg en lieten de soldalen vrij spel, om zelf niet mishan deld en gekwetst te worden. De politie gelukte er slechts in, de plaats te ontruimen, toen de woede der soldaten eenigzins bedaard was. leen in onze stad, maar in geheel het Land van Waas. Omtrent vier jaren geleden werd op eene wreedaardige wijze, M. Niemand, onderwijzer te Elversele, op eenen nacht in het schoollokaal vermoord,terwijl zijne vrouw te Stekene naar de kermis gegaan was om hare familie te bezoeken. Personen, als daders vermoed, werden aangehouden doch deze .verden spoedig losgelaten bij gebrek aan genoegzame be wijzen. Gelijk het gewoonlijk op dc dorpen in dergelijke gevallen gaat, zij die iets weten, houden den mond gesloten, uit vreeze van vervolging, indien de dader losgelaten werd. Dit was hier weer 't geval over eeni- ge dagen werd de genaamde Charles Ivcns, boomvelder en boerenwerkman te Elversele berecht, ten gevolge van eene zware ziekte. De man verklaarde dal er hem iets op het geweten lag en alvorens te sterven,hij zich hiervan wilde ontlasten. In den nacht van den moord op den schoolmeester, was hij vroeg naar de meerschen gegaan om hooi te maaien. Met het aanbreken van den dag, zag hij twee mannen zijner gemeente, die hij noemde, gansch bebloed zich wasschen in eene sloot. Ziende dat zij opgemerkt werden, kwamen zij bij hem en persten hem onder de zwaarste eeden af, dat hij niets zou gezegd hebben van het gebeur de, of anders dat hij kon rekenen op hunne wraak, waarvan zijne dood het gevolg zou geweest zijn. lvens zweeg, vreezende voor de ge volgen, totdat hij nu, in levensgevaar verkeerende, dit geheim aan het licht bracht. De vrederechter van Hamme is oogen- blikkelijk met zijnen griffier naar Elver sele gegaan, om nota van deze getuigenis te nemen. Men verwacht elk uur het parket van Dendermonde. Volgens de laatste berichten is Iveus aan de beterhand, en zou hij zijne ver klaring willen intrekken doch volgens het algemeen gevoelen zou dit voor hem noodlottige gevolgen kunnen hebben, en zou men wel volgens het gezegde van bevoegden in deze zaak, tot zijne eigene aanhouding kunnen overgaan om alzoo tot eene oplossing te geraken. Geheimzinnige moord of zelfmoord. Verleden donderdag namiddag, rond half twee, vond de dienstmeid van Vic tor Raeymaekers, te Bovenhoven (Leu ven) den knecht des huizes, Frans Mo ling, in den peerdeuslal lussehen twee peerden liggen, met bebloed hoofd en geen teeken van leven meer gevende. Op haar hulpgeroep kwamen de ande re dienstboden toegesneld. Het algemeen gedacht was dal Moling door eenen peer slag gedood was. In de kribben stonden nog twee emmers, voor de peerden die hij had te drinken gegeven. Korts nadien keerde M. Victor Raey- makers, die een familielid met zijn rijtuig had weggevoerd, op zijne hoeve terug. Deze was zeer getroffen bij het vernemen der droeve tijding, want Moling was een zeer voorbeeldige en opassende knecht, die ten volle de achting genoot. Hij ging seffens den geneesheer Michiels van Zout Leeuw roepen, en na een nauw keurig onderzoek gaf de geneesheer te kennen dat er geen spraak kon zij van eenen peerdenslag. maar wel van een kogel die midden door het voorhoofdbeen in de hersens was gedrongen. Er was dus kwestie van moord of zellmoord, en het parket van Leuven werd van dit geheimzinnig feit onder richt. De wetsdoktors, even als de docter Michiels. besladigen weldra op de lijk schouwing, dat een karabijn of revolver kogel van ongeveer vijf milimeters doorsnede, door de hersens tot in hel achterdeel van den schedel was gedron gen. De gevonden kogel was min of meer platgedrukt, waarschijnlijk door den slag op het voorhoofd. In den stal waar men Molings vond dood liggen, heeft men geen enkel vuur wapen ontdekt, dat aan eenen zelfmoord zou kunnen doen gelooven. Daarom ook is het algemeen gevoelen, dat hier een geheimzinnigen moord is bedreven. Nadere bijzonderheden Er is licht gekomen in dit geheimzinnig drama en elk gedacht aan moord of moord of zelf moord schijnt van allen grond en waar heid ontbloot. Door vragen bestormd, zou de meid van M. Raeymakers zondag namiddag bekend hebben de onvrijwilli ge oorzaak te zijn van den dood van den ongelukkigen Frans Moling. Gedurende de afwezigheid des mees ters, zoo verklaarde de meid, was zij met h t slachtoffer aan het schertsen op de achterplaats. Met een geweer, dat zij in haar bereik vond, en dal zij dacht niet geladen te zijn, legde zij al lachend op Moling aan, en d-eze stortte weid ra on der hel slaken van eenen noodkreet ten gronde. De kogel had hem de hersens doorboord. Is de verklaring der meid waarheid 't Dit is eene vraag, welker oplossing aan het gerecht toevertrouwd is. Het referendum. Ten gevolge der volksstemming over het behoud o! de af schaffing der zaterdagmarkt, uit welke stemming gebl 'een is dat de bevolking het behoud der markt wil, heeft de ge meenteraad van Frameries eene vergade ring gehouden en beslist dat de markt zal beliouden hlijven,maar de verkoop er slechts zal toegelaten zijn van 9 ure des morgends tot 2 ure namiddag, in plaats van tol 10 ure 's avonds. Deze beslissing, zegt la Gazette, voldoet tevens de haude- laars en de voorstanders der markt. Een onder-officier van de school der soldatenkinderen te Namen, is verle- dene week verdwenen, met het geld dat moest dienen om de solde uit te betalen. Telegrammen zijn in alle richtingen ge zonden. Uit het verslag der kamer van koophandel te Luik, blijft dat de fabrica tie van wapens aldaar nog steeds bloeit. Er werden in het afgeloopen jaar ruim 2 maal zooveel wapens gemaakt dan te Bir mingham en te St-Etienne te sammen. M. Mouchard, rentenier teMontig- nh's, stierf maandag plotselings terwijl hij eenen vriend te Bergen bezocht. De familie werd verwittigd, de vrederechter kwam de zegels leggen en deze bevond dal men langs het dak, waarvan een deel der pannen waren afgenomen, was bin nengekomen en voor 12,000 fr. obligaties had gestolen. Iu den nacht van maandag tot dijns dag zijn kwaaddoeners binnengedrongen in den stal van den landbouwer Steyaert le Lembeke en hebben zijn paard eene groote wonde toegebracht in den buik; de snede heeft wel 30 centimeters lengte, Het dier lijdt verschrikkelijk; men heelt onmiddelijk den veearts ontboden. De daders, die onbekend zijn, hebben nog twee konijnen medegenomen. De moord van Elversele. De vol gende nieuwstijding was sedert maandag het voorwerp aller ^gesprekken, niet al- Een brigadier en een soldaat der lanciers zijn Dijnsdag, onder de oefening, van het exercitieplein te Namen, wegge- loopen en zij hebben in vollen galop want zij waren te peerd en in volle wa penrusting de stad doorkruist. Beide waren dronken. Bij de ontmoeting van eenen officier stegen zij af, stonden hun ne peerden af en lieten zich als schapen naar de politiekamer brengen. Ernstig rijtuig-ongeval te Turnhout. Een ernstig rijtuig-ongeval, dat zeer erge gevolgen had kunnen hebben, heeft dinsdag avond, rond 7 nre, op den steen weg van Oosthoven plaats gehad. M. Versteylen-Dufour, advocaat en provinciaal raadslid te Turnhout, kwam met zijn schoonbroêr van de jacht terug, in een dog-car met twee paarden bespan nen. Ter hoogte der fabriek van MM. Meens botste het rijtuig tegen eene mestkar op de baan. De schok was vreeselijk De peerden werden op den grond geworpen; de dog~car was geheel iu si ukken en de twee jagers en de bediende Jacobs wer den tegen de kasseien geslingerd. Alle drie werden gekneusd, maar M. Versteylen was er het ergste aan hij werd met een gebroken schouder opge nomen en naar zijne woning gebracht. Een professor der leuvensche hooge- school verzorgt den achtbaren advocaat, Wij hopen dat dit ongeval voor hem geene erger gevolgen hebben zal. DU1TSCI1LAND* Tegen de JesuietenwetZooals uit Berlyn werd aangekondigd,had zondag voormid dag in't Pius-gebouvvteKeulen,dedoorhet Centrum belegde vergadering plaats, waai op een besluit zou worden aan grimmen, den terugkeer der Jesuieten eischende. M. Fuchs, lid van den pruisischen Landdag, opende de vergadering met eene rede, waarin hij er op wees, dal men voor s ciaal-democratea den terug keer in Duitschland had toegelaten, en men zou zulks niet doen voor de duit- sclie orderi, die zich steeds als de beste steunpilaren der wereldlijke overheid hebben doen kennen De Landdagafgeveerdigde Von der Acht besprak het ontstaan der Jesuietenwet en hare gevolgen. Dr Carl Bachem stelde een besluit voor, dal, van duizenden handteekenin- gen voorzien, aan den Rijksdag zou ge zonden worden. In dat besluit werd de Rijksdag verzocht, het initiatief te nemen lot intrekking der wet van 4 juli 1812 (verbanning der Jesuieten.) Met stormachtigen bijval werd hiertoe besloten. VEREENIGDE-STATEN, In lut Vatikaan. Een toeval heeft aan het licht gebracht, langs welken weg de onverklaarbare spionneerir.g van de italiaansche regeering in het Vatikaan werd uitgeoefend, spiorineering die her haalde malen gebleken was. Eenige dagen geleden stierf een der setdario (dragers van's Pauzen draagsloel. Een ambtenaar van hel Vatikaan werd naar de woning van den overledene ge zonden, die in de stad woonde. Tot zijne groote verwondering vond de be ambte daar M. Achiles Lanti, welke in de woning van den sedario te werk ging als in zijn eigen huis. Signor Lanti, de vertrouweling van M. Crispi, bleek een neef te zijn van den overleden sedario. Thans begreep men aan het Vaticaan, vanwaar al die onbescheidenheden kwa men, waarnaar zoo dikwijls te vergeefs een onderzoek was ingesteld. Er zijn thans maatregelen genomen, om geen vertrouwelingen van de firma Crispi en C°, meer als bedienden in het Vaticaan te laten binnensmokkelen,

De Denderbode | 1890 | | pagina 2