Openbare Werken. katholieke Medeburgers! Iets uit de oude doos! Geuzen-Catechismus. Aan de dooven, Allerhande nieuws. Indien de liberale schrijvers de Aalste- naars voor geene dwazerikken, voor jan nen die niet verder zien dan de lengte van hunnen neus hielden, dan zouden zij jpch zoo dom weg niet beweren dat ons Katholiek Bestuur de openbare werken heeft verwaarloosd. Wie de Vergadering van zondag jl. heeft bijgewoond of de redevoering van den heer Schepen Gheercierdts, in ons nummer van Donderdag meêgedeeld, heeft gelezen, kan oordeelen hoe dom weg, hoe onbeschaamd de liberale pen- neknechten toch liegen durven. De openbare werken zijn verwaarloosd geworden Maar denkt men dat de Aalstenaars nu toch met blindheid zijn geslagen i Wie heeft niet gezien dat er hier tal rijke, buitengewone en gewichtige wer ken zijn voltrokken en bevolen geworden. In zijne redevoering heeft de heer Ghee- r'aerdls bewezen dat, er op deze 6 laatste jaren, voor S millioen ïiO dui zend frank en 73 cen tiemen buitengewone openbare wer ken voltrokken, in uitvoering of besloten zijn. En opdat men met kennis van zaken zou kunnen oordeelen, willen wij die wer ken herinneren Herstellingswerken oude en nieuwe Stadhuis, werken Dam, Aardewerken aan vaart en zwemdok, Voetpaden, Ver breeding van straten en wegen, Kasseiing van straten en banen,Ondeuaardsche go ten, Piscijnen en Kandelabers, Pompen, Arsenaal pompiers; eene groote Brandlad der, Collegia, Lokaal der Scliijfschieting, Hospita»!, Plakkaartjes (namen der stra ten.) Meisjesschool, Schouwburg, Nieuw Siadsmagazijn, Nachtverblijf, St-Josephs- kerk, Aankoopen herberg de Tulp,huizen De Vylder, Byl Victor, Reyniers, gronden Langestraat, Grillie St-Annastraat, Brug Vischmarkt en ontworpen Stapelhuis dei- douanen.. Al deze openbare werken heb ben gekost of zullen kosten de verbazende som van »74 duizend 368 fran km. Werken aan de Vaart. Werken op de Zate. Deze werken hebben gekost over aankoop eigendommen, bouwen van kaaien, kassei werken en goten, enz. fr. 169,128,75. Het Stadsbestuur heeft ontvangen over verkoop van gebouwen, bouw gronden en toelagen van den Staat fr. 82,003,20. Zoodanig dat dit werk van gezondmakingverfraaiing tot nut en voordeel van handel, nijverheid en scheepvaart slechts de som kost van fr. 87.125.56 Wanneer dees werk gansch zal vol trokken wezen, zal de Werf een der schoonste kwartieren onzer stad wezen. Hertshage. De algemeen uitgaven voor dit werk, m andere woor den, voor 't aankoopen van eigendommen, bouwen van kaaimuren,eene draaiende en enee vaste brug, kasseiwerken,onderaard- sche goten, brughuis enz. beloopen tot fr. 307.436.98 De stad heeft en zal ontvan gen over verkoop van gronden, toelagen van Staat en Provin cie en nog teverkoopen bouw gronden volgens schatting van twee bevoegde mannen fr. 323,057,32 Boni fr. 15,620,34 Dus het Stadsbestuur zal aan de wer ken op de Hertshage eene winst doen van meer 15.500 franks. Een dat noemen de liberalen slecht be sturen Als men bij deze openbare werken de 25 kilometers nieuwe kasseiwegen op Mijlbeek en Schaarbeek gelegd, de nieuwe straten in de kuip der stad, honderden meters onderaardsche goten, het Post hotel, de Overdekte Botermerkt, enz. enz. voegt, dan mag men zeggen dat er hier te Aalst, sedert 20 jaren, meer dan 2 millioen 3ÓO duizend franks aan buitengewone openbare werken zijn besteed geworden. En alle deze werken, zijn voltrokken of gaan voltrokken worden zonder dat er een enkel centiem meer opeen ten zijn ge vraagd geworden of zul len gevraagd worden. De liberale schrijvelaars beweren het tegendeel, nu wij dagen hen uit te bewij zen dat de opcenten hier zijn vermeer derd geworden. Wij jonnen honderd franks aan de armen als zij het konnen bewijzen.... Maar op voorwaarde dat ze ook 10 franks, aan de armen gunnen, als ze het niet kunnen! Durven zij aanne men En wat deden de liberalen gedurende hun achtten jarig bestuur Zij deden de Stadsschuld tot580 duizend frank zwellen en verpletterden dan de burgers nog daarbij onder aliijd meer en moer drukkende lasten. En welke openbare werken voltrokken zij. Het Statiekwartier werd aangelegd, de grootste kemel die ooit ergens gescho ten werd en waar zekere liberalen de beste meê geweest zijn. Onderaardsche goten, misschien een SOOtal meters; Het Slachthuis, 't welk zich op ccnc hoogst gevaarlijke plaats bevind t; Kasseiwerkenongeveer 1800 meters op Mijlbeek om een liberaal vriendje te believen En de Overdekte kieken- en duiven markt, het domste werk dat ooit ergens tot stand werd ge bracht Dat is gansch 't bilander liberalen!., en wij dagen de liberale penneknechten uit er iets te kunnen van wederleggen als zij de waarheid eerbiedigen Zietdaar, geachte Medeburgers, oor deelt nu ge zijt genoegzaam ingelicht om morgen uwen keus met kennis van zaken te kunnen doen Wij herhalen het, wij hebben de overtuiging dat gij het zekere tegen het onzekere niet zult willen verruilen en dat gij alleenlijk uwe stem zult geven aan de Katholieke Kandidaten! Leve de Katholieke Ver- eeniging Eer gij morgen zondag uwen keus doet, overweegt wel wat gij doen gaat. Brengt in uw geheugen wat de strekking der Aalslersche liberhaterij is. Herinnert u dat haar orgaan - De Dendergabn onophoudend heeft gespot met de heilige zaken en onze Bisschoppen, Priesters en Kloosterlingen met laster, hoon en smaad heeft bejegend... Vraagt u af,hoeveel er onder de liberale kandidaten gevonden worden die hunne plichten van christen kwijten en of zij, sedert jaren,den voet in onze kerken gezet hebben anders dan bij eene begrafenis Niet dat wij aan de liberale kandidaten hunne godsdienstige vrijheid betwisten, hen door de Grondwet gewaarborgd, maar het is toch onze plicht er de aan dacht onzer katholieke medeburgers in 't algemeen op in te roepen en hen de geva ren aan te toonen die eene liberale over winning voor onzen R. K. Godsdienst zou na zich slepen. Wat zouden voor onzen R.K. Godsdienst de gevolgen wezen eener liberale over winning i Tegenkantingen van allen aard in 't bestuur onzer twee parochiekerken; Niemand meer van de Stadsoverheid die bij de Processièn het Allerheiligste zou vergezellen,- Op Goeden Vrijdag, even als vroeger de beiaard laten spelen; Verbod van de stervenden openbaarlijk, met flambeeuwen,de HH. Sacramenten te dragen; Ons gewijd Kerkhof bij de eerste gele genheid ontheiligd; Vergeuzing van Openbaar onder wijs in alle graden; Verdrukking onzerannen die hunne kinderen naar de liberale scholen zou den weigeren te zenden; Onze bevolking overgeleverd aan de ze- deverdervende plaag der orgelbals; Inrichting van goddelooze voordrachten ten stadhuize en bezoldiging van zede- looze theaterspelen. Broodrooving al wie katholiek is, overal uitschoppen, om plaats te maken voor vrijdenkers en geuzen die ons, katholieken hun vernederend juk zouden doen gevoelen Zietdaar, katholieke Medeburgers, wat gij overwegen moet eer gij ter stembus goat Medeburgers van Mijl- keek en Schaarbeek In zijn Nr van 20 October 1887, drij dagen na de kiezing, slingerde'! Verbond van Aalst u, voor rekening der liberale kandidaten van toen, de snoodste beleedigingen naar 't hoofd. Wij deden alsdan de belofte u die be leedigingen bij de volgende kiezing, te herinneren. Wij willen dus woord houden en let terlijk 'l volgende uit7 Verbond overschrij ven Luistert De 8 bokken die gekozen zijn, is den wil van 'l volk met, het zijn de gekoze a nen van de onwetende blinde boeren van .Mijlbeek, die hunne eigene intresten verwaarloozen en naar de domme boeren onderpastoors luisteren, die ben met hel en vagevuur komen paaien. Sukkelaars, valschaards daar gij zijt, waar zijn uwe beloften. Uw geweten moet u toeroepen, dal gij a zondag gestemd hebt voor mannen die a u met eene ketting leiden, gelijk de Bo hemers, soms rond de tm» stad been dwalen met beeren en ander wild a gedierte. Eu verder.' lSttBil Is liet geene schande BK dal. wij moeten bestuurd worden door 'nen hoop onwetende en fanatieke sleepdragers. De valschaards zullen en moeten aan den schandpaal komen, met hunne val- a sclie beloften, a Alsdan waren MM. Joseph De Windt, De Moor Karei, Leclércq Hippoliet, Lefebvre Ferdinand, andermaal de li berale kandidaten en 't is voor hunne re kening dat llel Verbond, hel orgaan der liberalen alsdan,u die snoode beleedigin gen heeft toegebracht... Heden zijn die zelfde heeren, opnieuw de kandidaten der liberalen, en durven zij u andermaal uwe stemmen komen vragen Is bet on beschaamd genoeg! En gij, Mijlbekenaars en Schaarbekenaars zoudt voor uwe be- leedigers stemmen Nooit, nooit, hooren wij u roepen Antet vervaltschreeuwen de liberalen... De waarheid, de ONBE TWISTBARE WAARHEID is dat Aalst groeit en bloeit Waarom Aalst vergroot, de bevolking vermeer dert hier van jaar tol jaar; Onze stad verfraait, wordt schooner, jaarlijks worden er nieuwe straten geo pend en nieuwe woningen bijgebouwd; De beweging in handel en nijverheid vermeerdert van jaar tot jaar. De aankomst en verzending van koop waren en 't getal der reizigers langs den ijzerenweg vermeerdert van jaar tot jaar. Ons Postkantoor wint jaarlijks in be langrijkheid aan De zaken verhandeld door de Nationale lïank, vermeerderen jaarlijks; Waar is de stad in België van de be langrijkheid van Aalst, waar er zoo min wissels geprotesteerd worden en waar de bankbreuken bijna zoo zelden zijn dan de witte raven 't Is zeker met wortel- schelletjes dat de kooplieden, nijveraars, winkeliers en andere neringdoende lie den betalen... of is 't misschien met beloften gelijk de liberalen Maakt aan de kinderen wijs dat Aalst vervalt en verkwijnt, liberale Volksbe driegers Mijlbeke 17 October 90. Mijnheer De Denderbode, Ik laat u weten dal Belleken een hier donderdag is komen sektie houden ter herberg Het steenen kimis bij Frans Willems en raadt eens hoeveel kiezers van Mijlbeek er tegenwoordig waren op de tien of 12 manschappen die er in huis waren 6, 5, 4, 3, 2,1, zult ge raden, ehwel 't is mis er was nog geen halve kiezer, er was niemand dan de heeren uit de stad. Wij zijn met onze sektie naar Het steenen kruis gegaan en zoodra de Bellekeneeners ons gevaar wierden waren zij schampavie, recht naar 't stad. M. Mauri is en zijne sleepdragers zijn niet beter gevaren ter herberg van Martinus De Wolf, want daar was ook geeneenen kiezer van Mijlbeek te ont moeten dan ten lange leste de baas toen hij thuis kwam. Ze mogen van onzen kant die leepe- rikken hemmen, en er nog iets achter winnen. Aanveerd mijne vriendelijke groetenis. Recht voor de vuist. 4. Welke is de allermeeste ketterij ouder alle ketterijen der wereld A. Het geuzendom of de vrijdenkerij. 2. Wat heel gij hel geuzendom A. Het kort begrijp van al wat de liberalen moeten weten of doen om goddeloos ie leven en te sterven. 3. wie heeft het geuzendom eerst in de wereld gebracht A. Voltaire heeft het eerst geleerd en de vrijmetselaars hebben 't alom ver kondigd. 4. Wat is een liberaal 1 A. Een onredelijk schepsel Gods, dat zijn geloof verloochent en leelt als of de tien geboden Gods niet bestonden. o. Tot wat einde is de geus genegen. A. Om in zijn leven aan 't schotelke te geraken en daarna zijne zakken te vul len. fi. Wat is den geus van noode om tot zijn einde te komen A. Dat hij de kiezers bedriege er. getrouwelijk door aanhoudende leu gens bij den neus kunne leiden. De Denderbode heeft geen enkel woord wederlegd van al hetgeen De Neringsbond. geschreven heeft zeggen de 2 zielen in hun laatste woord. Ilier kan toch van niets anders spraak zijn dan van het Neringsnummer van Woensdag IS dezer. Be doeld nummer ontvingen, wij, slechts woensdag na middag bij het ter pers leggen, en wij hebben nog dadelijk tegen eene snoodheid geprotesteerd. Wij zouden dn3 een bijzonder nummer van Den Denderbode moeten uitgegeven hebben... Waarom?... Om den zoutloozen praat en het dom gezeever over cijnsrecht en der marktkramen en de coöperatief, van twee door gramschap verdwaalde zielen te wederleg gen Wat dwaze pretentie toch De Denderbode heeft hen met kunnen antwoorden... Zij zegevieren!.. Maar de spreuk zegt heeren Overwinnen zonder ge vaar, it zegepralen zonder roem Een klein antwoordje aan den Neringsbond. De twee zielen hebben medelijden met de dwaasheden die wij schrijven bezonderlijk voor het cijnsrecht der kramen. Wij hebben gezegd dat het stelsel door den Ne ringsbond voorgestaan regelrecht tegen onze Grond wet stoot en door de bevoegde overheid niet kan goedgekeurd worden. Ja en neen is een eindelooze strijd, eu zouden de twee zielen met al hnnnë pretentie nu durven aanne men, honderd fr. aan den armen te gunnen wanneer het bewezen wordt dat hun stelsel ongrondwettig is?.. Wij verhinden ons er 100 franks te zullen gunnen.ook aan de armen,indien de twee zielen kunnen bewijzen dat hun stelsel grondwettig is. Durft men aannemen Nog een woordje ten slotte. Indien De Neringsbond de eerste regels der betamelijkheid had geëerbiedigd dan zou hij zijn oordeel niet geveld hebben in het pro ces door M. De Wolf tegen ons ingespannen. Waartoe de dwaze pretentie de mensch toch lejden kan De twee zielen stellen zich maar kort weg In de plaats der Ueehlers van Dendermonde om ons te oordeelen.... Wacht maar, heeren, wij zijn aan) 't eindje nog niet RECHTERLIJKE KRONIJK. Een politieagent voor het gerecht. Een agent van Molenbeeck had van eenen deserteur, dien hij wilde aanhouden,eene rammeling gekregen. Dat gebeurt wel meer, zal men zeggen maar wat niet dikwijls hoort, al gebeurt het misschien wel eens, is dat de agent daar zelf revanche over neemt. En dit had nu plaats gehad. Eenige dagen na de rammeling ver nam de agent dat zijn deserteur in den amigo zat. Van vreugde dronk bij eenige borrels, spoedde zich toen naar het kot, waar zijn man in zat en gaf hem, zonder verdere uitlegging te vragen, zijn eerste klopping veertiendubbeld terug. Op het geschreeuw van den gevangene kwam de wachthebbende politie-oflioier loegesneld, die proces-verbaal tegen den overtreder opmaakte. Daarbij werd de wraakriemende agent nog door de rechtbank veroordeeld tot 5 fr. boete voor dronkenschap, eene maand gevangenis voor slagen en het verlies van zijnen post. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Bi-veren Waas, in het oud Huis-ter- Welle, is hulp directeur benoemd, de E. H. Van Langenhove, vroeger onderpas toor te Elverzele. Zijn Onderpastoor benoemdte Huysse, de E. Uvtienhove, als kapelaan in St- Baals vervangen door den E. H. Boonc; te Elverzele, de E. H. De Sutter, vroeger onderpastoor te Knesselare. Een persoon, door een eenvondig middel van 25 jaren dooiheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving ervan gratis toezenden aan al wie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bredford Square, Londen. W. C. Botermarkt.Heden zaterdag werden 1001 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8025 kilogr. De ontdekkingsreiziger Theodoor Weslmarck. Zooals wij vroeger heb ben aangekondigd, zal de heer Theodoor Westmarck, donderdag avond, 25 Octo ber,om 8 ure 's a., ten Stadbuize.zaal des Gemeenteraads, alhier, eene voordracht geven over de zendingen in den Congo, en wel voornamelijk over het schoone edelmoedige en menschlievend ontsla- vingswerk van kardinaal Lavigerie. De heer Westmarck vertrekt den 29u dezer maand naar Zanzibar, ten einde er aan de boorden van den Tanganyka kapitein Joubert te gaan vervoegen. Te Aalst zal hij, over de eigenlijke beschaving in dit door God zoo mild bedeeld en schilderachtig land uitweiden en gedurende eenigen tijd, de aandacht zijner toehoorders weten te boeien door zijne leerrijke en met gemak vertelde voorvallen en uitlegging over den wezen lijken toestand aldaar. De heer Westmarck is een zeer gezocht konferencier die door zijne degelijkheid en de aantrekkelijkheid, welke hij aan zijne onderwerpen weet te geven, overal ten zeerste gezocht wordt en eenen welverdienden bijval inoogst. De heer Westmarck gaf onlangs eene zeer belangwekkende voordracht over den Congo, voor een uitgelezen publiek te Oostende. Na de voordracht, deed onze vorst, Zijne Majesteit, Leopold II, hem roepen en had een tamelijk lang onderhoud met den jeugdigen Afrikarei- ziger. Kort geleden werd hij ook in gehoor ontvangen door Dom Pedro, den gewe zen keizer van Brazilië die, zooals men weet, veel belang stelt in het werk van kardinaal Lavigerie. Men mag ook niet vergeten dat. overal waar M. Westmarck eene voordracht houdt, de bladen eenstemmig waren te verklaren dat hij een voortreffelijk kon ferencier is. Wie dus den jeugdigen redenaar wil hooren en toejuichen, neme de gelegen heid waar. Diefstal te Temsche. In den nacht van 27 op 28i sep tember II. is er bij middel van braak ontvreemd ten nadeele van M. Bernard Suy, juwelier, te Temsche 40 k 50 gouden ringen met steenen 15 k 20 gouden trouwringen 10 a 12 gouden borstspelden en me daillons 15 k 20 paren gouden oorringen en dormeusen 45 a 50 zilveren ringen met steenen Indien iemand omtrent deze voorwer pen eenige inlichting kan verschaffen wordt bij verzocht deze onmiddelijk ten bureele van politie te willen meêdee- len, alwaar eenige modellen der gesto- ienc voorwerpen berusten. Schrikkelijk ongeluk. De reizigers die zich woensdag rond 11 ure te Brussel in de Noorderstatie bevonden, waren ooggetuigen van een schrooinelijk onge luk. De beambte van het gevangenvervoer, die eenige veroordeelden naar Herbestal moest begeleiden, raakte onder eene aanstoomde locomotief en werd geheel in stukken geieden. Aan de eene zij der baan lag een been eu eene hand de buik was opengereten en de ingewanden er uitgerukt en het aangezicht geleek slechts een vormelooze klomp stuiptrek kend vleeseh. Natuurlijk was de doodoogenblikkelijk. Het ijselijk verminkt lijk werd met de ingewanden, die men in een emmer moest laden, gin eene berrie naar bet gasthuis gebracht. Het beroepshof van Gent zal woens dag 28 Oktober aanstaande eene alge- raeene plechtige en openbare vergadering houden, om over te gaan lot de vor ming van twee dubbele lijsten van kan didaten voor de openstaande plaatsen van raadsheer bij liet hof, ten gevolge van het overlijden van den heer De Meren, eerste voorzitter, en door het op pensioen stellen van den heer voor zitter Mechelynck. Een leventje. Wat moet bet te Berlijn een leventje zijn in de socialis tische wereld, roept Vooruit, en hij vermeldt eene dozijn, zoo ernstige als drollige roode vergaderingen, welke op éenen zondag in de Duitsche hoofdstad gehouden werden. Eene dezer laatste te weten drollige bijeenkomsten, is eene verga dering voor de wasrhvrouwen, met voor dracht over...- de drukpers Indien het eene voordracht ware over de verdiensten der verschillende zeep soorten, zooals Hudson-Congo-Sunlight- zeep of merk AAP, dat zouden wij nog al begrijpen. Maar over de drukpeis Wat zullen die socialistische wasclivrouwen een vroolijk uurtje beleven Wat een leventje mijn God, wat een leventje De moordpoging op een jachtwachter. Het parket van Gent is vrijdag ter plaats geweest en heeft hel plan der plaats opgenomen, waar de moordpoging heeft plaats gehad. Een zekere V., een een welbekende wildstrooper, is sedert dien dag verdwenen. Men denkt dat hij door het schot van den jachtwachter ge troffen is geweest en dat hij zich elders verdoken houdt om zijne wonden te ver plegen. In denzelfden nacht dat het parket ter plaats is geweest, zijn de wildstroo- pers terug in de jacht gekomen meteen net van 40 meters lang en 40 breed, de 'achlwacliters Bogaerts en Verniers heb ben er eenen van aangehouden; de drie anderen hebben de vlucht genomen, maar zij zijn alle vier gekend, het zijn zekere C., V., D., en B. van Destelbergen. Dieft e met braak. Zondag morgend, terwijl de genaamde Buyle, landbouwer te Saffeiare, (Persijzer) met zijne vrouw naar de eerste mis was. zijn er dieven in zijn buis gebroken en hebben er uit eene kas 400 tr. gestolen, de juweelen eu an dere voorwerpen van waarde, die nevens hel geld lagen, hebben zij laten liggen. Na eene nauwkeurige opzoeking heeft de gendarmerie van Lookristi een der dieven outdekt, het is een zekeren D., van Zeveneeken (Ruilaarde) men isop het spoor van zijnen medeplichtige. Een deel van het gestolen geld is teruggevonden. Als iets zeldzaams mag men mel den dat er dit jaar door den heer Ferdinand De Paepe, te St-Denijs-Wes- trem, een struik aardappelen is uitge daan, wegende te samen over de 5 ki los. Er bevonden zich 54 aardappelen aan dien struik, waaronder 58 groote. Men moet opmerken dat het fijne aardappelen waren, en dat zij niet ge plant maar voortgesproten zijn uit eenen aardappel, welke in den grond blijven zitten is. Andere zeldzaamheid (Iets voor de vogelliefhebbers). Bij den gehuur van voornoemden De Paepe, Gustaaf Van Vooren, bakker, is er iets even zeld zaams gebeurd. Hij heeft dezen zomer van drie kanarievogelen, een man met twee wijven, 58 jongen gekweekt, die allen frisch en gezond opgebracht zijn. Dat zij nu nog eens zeggen dat de ge buurte yan den Kerkenhoek niet vrucht baar is. Bruno De Dapper, koopman in fruit, wonende te Poesele, had maandag namiddag zijne waren in Hansbeke gele verd. In bet naar huiskeeren, om 8 ure 's avonds, werd hij op het grondgebied van Nevele, omstreeks Sprietmolen.door een slordig vijftigjarig vrouwspersuou aangevallen die met open armen voor zijn rijtuig sprong en hem gebood stil te hou den. De koopman sprong zonder aarzelen op de vrouw toe en hield zo stevig vast, doch daar hij eene zeer aanzienlijke som geld op zich droeg en voor versterking van wege zijne aanvalster vreesde, begon hij uit al zijne kracht om hulp teschreeu- wen. Door medehulp der aanstonds toe gesnelde geburen, gelukte het hem haar op zijn gespan te brengen en ze goed vast te binden. Gansch ontsteld zette hij zijnen weg voort en loste zijne zonderlinge ballast bij den politie-kommissaris af, die de heldin aaustonds gratis logement ver- verschalte... in het gemeentegevang. Bij hare ondervraging verried baar echt Parijsehe tongval, dat zij van franschen oorsprong was. Schrikkelijk ongeluk. De genaam de Frans Van Alsenooy en zijne zuster hadden Putkapel jaarmarkt bijgewoond, welke een der grootste van de provincie is, waar bet volk van wijd en zijd heenstroomt, en die rustig is afgelpppen; zij hadden er zich goed vermaakt. In bet naar huis keeren echter is een droevig ongeluk voorgevallen. Tusschen Hoevenen en Oorderen verschrikte hun paard door 't gerucht eener watersluis, het struikelde en Frans viel er onder. Zo o rap ze kon liep zijne zuster bij de i aasle geburen om hulp ten einde hem uit zijnen jammerlijken toestand te ver lossen, doch eer zij daar waren was de ongelukkige reeds een lijk. Frans Van Alseiiooy, 22 tot 25 jaar oud, was een goed en oppassende zoon ook is de droefheid der ouders zeer groot Belangrijke aanhouding van Pick- Pokkets op de foore vvn Nijvel. Zondag verdrong zich eene talrijke menigte op het fooreveld te Nijvel; de pick-pockets, die met deze gelegenheid in stad waren gekomen om hun schoon stieltje uil te voeren, zijn er ditmaal slecht van afge komen. Eene vrouw van den buiten, welke gevoelde dat men haar haren geldbeugel ontnam, begon uit al hare macht te roepen Houdt den dief Zij duidde als dader van den diefstal een vreemdeling aan, die in allerijl weg vluchtte. De heer Lutte weêrhield hem en leverde hem in handen van den lieer Parlouge, politiekommissaris, die hem naar het bureel bracht en hem daar onderzocht. De heer Lulte had bemerkt dat op het oogenblik der aanhouding twee vreem delingen eenige woorden aan hel oor van den plichtige hadden gefluisterd. De heer Lulte verloor hen niet uit het oog en deed de politie verwittigen, doch de heer De Burlet, burgemeester, kwam daar ter plaats, hield de kerels, die inderdaad medeplichtigen waren, aan, en bracht hen naar het politie- bureel, waar zij in het bezit gevon den werden van verscheidene voorwer pen, die voortkwamen tan dieften. Bij het uitkomen van het bureel wilde een der dieven, welke woedend was, den heer burgemeester te lijf vallen, doch deze laatstp, welke mei eene buitenge wone kracht begaafd is, greep den misdadiger vast en bracht hem naar den amigo, van waar hij met de twee anderen naar het gevang zal gebracht worden. Treurig ongeval. Er gaat bijna geene week voorij, of men heeft het een of ander ongeval aan te stippen, veroorzaakt door den slechten toestand der beerputten op den buiten, die door gaans in de nabijheid der woningen zijn ingericht. Deze putten leveren een bestendig ge vaar op voor de kinderen. Maandag morgend zag vrouw Antoine Dubois, koopvrouw in vee te Neder-Waver, haar driejarig kind, dat haar verlaten had om op den koer te gaan spelen, niet meer terugkeeren. Zij werd ongerust over zijne afwezigheid. De vrouw, die de op pervlakte van den put zag bewegen, riep aanstonds wat er gebeurd was. De moeder sprong in de verpestende massa en trok er haar kind uit. De dood, helaas bad reeds haar werk volbracht; het kind was een lijk, onmogelijk de smart der arme ouders al te schilde ren. Wanneer het middag is te Parijs is het te Alhenen (Griekenland) 1 ure 25 's avonds; Berlijn (Pruisen) middag 44: Berne (Zwilserland) middag 20; Boston (Amerika) 7 ure 7 's morgends Brussel (België) middag 8 Kaïro (Egijpte) 1 ure 55 Konstaiitinopel (Turkije) 1 ure 46 's avonds Hué (Tonkin) 7ure 1 "savonds; Lissabon (Portugal) H ure 14 's avonds Londen (Engeland) H ure 51 's avonds Madrid (Spanje) 11 ure 56 's avonds Moskou (Rusland) 2 ure 20 's avonds Nieuw-York (Vereenigde Staten) 0 ure 55 's morgends Panama (Colombië)6 ure 55 's morgends Pekin (China) 7 ure 36 's avonds Rome (Italië) middag 40 St- Petersburg (Rusland) 1 ure 51 's avonds San-Francisco (Vereen.-Staten) 3 ure 51 's morgends Singapore (Indisch China) 6 ure 46 's avonds Sidney (Australië) 9 ure 55 's avonds Tamatave (Madagas car) 3 ure 48 's avonds Tunis (Afrikaj middag 31 Weenen (Oostenrijk) middag 56 Yeddo (Japan) 9 ure 9 's avonds. Het tegendeel van Parijs, het is te zeggen het punt van den wereldbol, waar men zou uitkomen, indien men te Parijs eenen put kon delven van 12,742 kilometers, dwars door het mi Jden der aarde, is in den Australi- sclien Oceaan gelegen, op ongeveer 250 mijlen van het zuid-oosten van Nieuw- Zeeland. Begrijpt men wel wat al moeilijkhe- heden deze verscheidenheid van uren voor den handel oplevert Een handelaar van Sydney, bij voor beeld, die aan eenen korrespondent van l'arijs tetegrafieeit. zal den donderdag middag zijnen telegram verzenden en de handelaar van Parijs zal hem soms den zelfden dag, den donderdag dus, om 9 ure 's morgends ontvangen, want een telegram van Sydney naar Parijs, moet slechts zes uren onder weg zijn. Onder sterrekundig en zeevaartkundig opzicht zijn de moeilijkheden zoo menig vuldig dat de sterrekundigen en de zee lieden het eens zijn om een algemeen uur in te stellen. Vrouwelijke geneesheeren, Het Russisch gouvernement heelt aau de vrouwen de toelating vergund, om de geneeskunde uit te oefenen. Verschei dene dokioressen, die in den vreemde hun diploma hadden bekomen, wachtten reeds lang naar dil gouvernementeel be sluit. Dit besluit schenkt aan de vrouwe lijke geneesheeren veel meer vrijheid dan men wel zou verondersteld heb ben. Zoo mogen zij bijvoorbeeld deel maken van hel personneei van al de onderwijsgestichten en gestichten van weldadigheid. Ook zijn zij toegelaten in al de hospitalen, welke door damen worden bestuurd. De vrouwelijke ge neesheeren zullen gehouden zijn, een duor het gouvernement geschonken her- keuningsteekeu te dragen. Dit besluit heelt, zooals men wel denken kan, eene groote opschudding teweeg gebracht in de mannelijke geneeskundige wereld te Rusland, Hoe langer hoe beterDe laatste ontdekking van Edison is een werktuig, met hetaelk iemand, op 100 mijlen af stand zijnen naam kan leekenen. Edison for ever I

De Denderbode | 1890 | | pagina 2