Algemeciie uitslag der Kiezingen van Zondag II, De Rooker. DER GEVANGENEN. De Tabak. Een en ander. Gedurige Aanbidding. Allerhande nieuws. zijn manifest of beter gezegd, schimp- schrift, schrijven dorst dat hij zijne kan didatuur alleenlijk voorstelde om aan zijne moclerstad en aan zijne partij de vernedering te sparen een er liberale overwinning Ja,wat hebben de liberalen nu gewonnen door hunne houding en handelwijze die eene laag gedaalde politieke zedelijkheid verraadt Vooreerst eene tut hiertoe ongehoorde klopping,een buis verlengd, sedert 1884, met 153 meters,maar bovenal de schande van de eer en de weerdigheid hunner partij ie hebben onder de voelen getrapt met opzettelijk en met voorbedachten rade te stemmen voor den onervaren politieker die hunneparlij op de bloedigste wijze beléedigde Wat moeten ze fier zijn de 87 liberalen welke, ondanks de beslissing in de libe rale associatie bij meerderheid van stem men genomen, aan die voor hunne partij zoo vernederende handelwijze de hand niet hebben willen leenen en alleenlijk voor de liberale lijst hebben gestemd! Die 87 liberalen zijn mannen van ka rakter, welke getoond hebben dat zij nog politiek eergevoel en waardigheid be zitten.... Cuique Suum, en eere zij hen Zij ten minste mogen nog uil roepen Alles is verloren,belialve de eer De algemeene uitslag der kiezingen van zondag is een triomf voor onze Ka tholieke Bewarende Pailij. In tiet grootste deel der arrondise- ments hoofdplaatsen waren vóór de .kiezingen de liberalen meester, wij, van onzen kant, waren meester te Brugge, Roeselaere, Vuurne, Koitrijk, Aalst, Dendermonde, Audenanrde, St Nicolaas, Eecloo, Turnhout, Meehelen, Nij vel, Tongeren, enz. In geen enkel dezer sleden, gelukte het den liberalen te zegevieren. Wij, katholieken, integendeel hebben de liberalen uit deu zadel geworpen te Namen en Verviers, waar onze vrienden in herstemming komen, en wij verjagen onze tegenstrevers uit Bastenaken, enz. Walcourt, winnen drie zetels te Dinant, twee te Soignies en behalen voordeelen te Thuin. Te Ronsse waar de strijd allerhevigst was, zegepralen wij met 60 stemmen meerderheid. Te Loke ren hebben de liberalen bet strijdperk verlaten. """In ons arrondissement was er alleenlijk strijd tussclien liberalen en katholieken, to Aalst, Ninove, Overboulaere en St- Lievenshauiem. Te Aalst en Ninove ze. gepralen de katholieken en te Overbou j laereen St-Lievenshaulem de liberalen. In de overige steden en gemeenten was er geen strijd ofwel indien er strijd was, gebeurde hij op 't gebied der gemeente belangen. Te GeerardsbergenLede enz. geen strijd. Te llaeltert bekwamen de katholieken zonder strijd MM.Coppens Domien 222, De Backer Jos. 225, D'Hondt Dés. 247. De Sadeleer Emiel 256, Lauwerys Silvère257 en Van den Steen Jan 219 st. Er waren van de 369 ingeschrevene kie- i zers 3u5 opgekomen. Te Oordegcm was deesmaal geen strijd. Te Soltegem zijn 4 katholieken en een katholieke scheurmaker gekozen en moet er zondag herstemd worden tus sclien twee katholieken. Zondag moet eene herstemming plaats hebben in de volgende gemeenten oozes arrondisstmeiiis Te Bavegem (waar 4 liberhanen zijn gekozen) Meiie, Nedeihasselt, Vlierzele. St-Goorix - Audenhovi', Godveerdegem, 1 Strijpen. Santbergen, Ophasselt en Hel- ydergem. Bij bet vallen van den avond, Als de zon naar 't westen snelt, Zitten aan de groote linde In een kring bijeengesneld Jongen oud hun pijp te rooken, En hun praatlusl te voldoen. Waar de grijzaard met zijn toeren, j Jong'ren nog wil onderdoen. DE ÜOGIITER Eene geschiedenis uit de XIVe eeuw DOOR P. VAN DELEN. 16® vervolg. Van Moerkcrke aanzag «ten hertog met smee kenden, twijfelenden blik hij schudde het hoofd ten treken ran ongeloof, doch op een wenk des vorsten opende men cone deur en de vrouw door Aymon ondersteund, trad in de zaal, £cn schreeuw van vreugde en droefheid ontvloog aan den mond van heide eehtgenooten, Dc edellieden die allen met moeite hunne tranen hadden kunnen verbergen, ja, de hertog zelf verwijderde zich nu om door zijn bijwezen dc gemoedsuitstortingen niet te sloorcn van tweo zielen zoo lang en zoo wreed van elkanderf gerukt, Inderdaad, die stond was aandoenlijk cn plech tig daar hielden man en gade zich zoo koortsig n elkanders armen gckucld alsof zij vreesden dat 't Is een lust dien kring t'aanschou- Iwen En die wolken aan te zien, Die in hunne wentelingen, Roven 't hoofd nog blijven viiên. Ieder volgt zijn rook met de oogeu Die in walmen zich verheft; En zijn bert smaakt een genoegen Dat hij zelf niet heeft beseft D'eene zendt met groote trokken D'eene wolk de andere na; Wijl een ander zit te murmeren Dat zij pijp niet goed en ga En een derde zit te klagen Dat zijn tabak heel slecht hoort Heeft een vierde reeds ontstoken Doet zijn trokje lustig voort. Lustig moet hel smooren wezen, Dat eenieder zoo bemint; 't Smaakt den grijsaard op het ziek- (bed, 't Is de vreugde van het kind. Rooken moet eenieder kunnen Rooken dat smaakt toch zoo goed 't Is een vreugde zonder weerga Dat aan 't hertzulk deugd toch doet! Kerkxken A. V. I). S. Verscheidene keeren heb ik in De Denderbode artikels gelezen over den tabak. De eene dezer schrijvers ver klaarde zich voorstaander van de belas tingen, de andere tegenstrever; beiden hebben, elk op zijne wijze, hunne zaak goed verdedigd. Nu ga ik ook op mijne i manier mijn gedacht daarover zeggen De voorstaander der belastingen zegt 1 dal dit een heilmiddel is om de groote tabakplanters voor de concurentie te be schermen. Wel, lieve vriend, mjet daze bevnordeeligd worden ten nadeele van duizende en duizende werklieden, die dikwijls geen beter verzet hebben d*m een pijpje tabak in de ledige uren en vooral des zondags. Ik geloof dat de rech ten voor den kweeker in 't groot hem voordeel tg zij, maar waarom dezen ge straft die geenen anderen tabak planten dan voor hun eigen gebruik? Wat kan een huishouden doen met 80 planten tabak, waar dikwijls 5 of 6 roo- kers zijn. Is dit ook gelijkheid dat in een huis waar maar een manspersoon is, bij zooveel tabak mag planten dan ineen huis waar er 6 zijn Dat de wet dam nog toeliet van 80 planten te mogen zetten, aan iedere achttienjarige jongeling bij voorbeeld, men zou er zich nog kunnen mede redden. Ieder jaar dal men in onze streken den tabak plant is het een gemor, van in het planten lot als hij afgesneden wordt tegen die hatelijke belastingswet. Kortom, afschaffing der belastingen op deu tabak, ofwel 80 planten voor iedere meerderjarige jongen; dat de groole ta bakkweekers dan maar voordeel uit de belastingen op den tabak trekken. A. V. D. S. Fabriek van rook voor slagvelden. Het agentschap Havas ontvangt uit Ber lijn eene zonderlinge tijding. Nauwelijks heeft men het poeder zonder rook uiige - vonden of men vindt een werktuig uit om op de slagvelden rook te doen ontstaan. Ziehier bet telegram Men kondigt aan dal de leeraar Scheibier, de welge kende scheikundige, een werktuig heeft uitgevonden om op de slagvelden kunst matig rook voort te brengen. Hel gebruik van dit werktuig zou, naar men zegt, allerbest geschikt zijn om verscheidene ongemakken van hel poeder zonder rook te keer te gaan. Als er nu maar geen andere scheikun dige komt, die een werktuig uitvindt om dien kunstmatiger! rook schielijk te doen verdwijnen. Nog een staaltje van het Fransche zede- bederf. De zeldzame voorbijgangers der Avenue Mathias Delobei, te Rysel, verschrikten donderdag niet weinig door een revolverschot, dat in het nahucige Boulognebosch gelost werd. Aanstonds deden zij opzoekingen en bevonden zich weldra in 'i bijzijn van een meisje van 15 1/2 jaar, dat gepoogd had een einde aan baar leven te stellen omdat hare ouders zich verzetten tegen de liefdebe trekkingen welke zij met eenen jonge ling had aangeknoopt. Alvorens haar het strenge lot tien nog eenmaal zou hebben ge scheiden. Dc oogen strak en onbeweegbaar op een gericht schenen zij wei in dezelfde aandoening versmolten, daar zij, zonder de laai der lippen te spreken, zoowel elkander gevoelden en be grepen. Doch langzamerhand bedaarden die ston den van geestvervoering, en de vrouw die va* uit {haar lijden nog dc meeste krachten behou den had, brak het eerst de stilte en sprak door eene innige vreugde vervoerd Eindelijk heb ik u weder, goede Walter weg zijn lijden en verdriet dan zijn zij toch verwezenlijkt geworden de guide droomen onzer jeugd. De rustige ouderdom dien wij gezamenlijk beleven zullen, zal nog cone vergelding zijn voer alle dc rampen waarmede dc schoonste jaren van onzen levensloop werden vergiftigd. Ontkennend schudde Van Moerkcrke het hoofd cn sprak op bitteren loon Lieve Clara, verhoop niels van de toekomst die toch niets geven zal. Zoo een straal van geluk als een zoete verkwikkende dauw u, gebogene blocme, nieuwe levenskrachten heeft bijgezet denk daarom niet dat hij den door 't onweder neergevelden Loom verkwikking brengen zal. Hoe zeer ik nu ook liet leven welkom groeten zou, in mij is eene stemme die zegt dat mijn einde na kend is. noodlottig voornemen ten uitvoer te bren gen bad ze al het geld welke zij bij zich had, ongeveer 10 Ir in het kanaal ge worpen. In haren zak zat eenen brief, waarin ze hare ouders verschooning vroeg voor het leed, welke zij hun berok kende. Als men dat leest moet men onwille keurig de handen ineen slaan en uitroe pen Waar gaal dat naartoe Neen, er zijn geene kinderen meer De taal der visschen. Men bad altijd gedacht dat de visschen stom waren. Het blijkt thans dat zulks eene dwaling is. Een geleerde heeft vastgesteld dat een groot deel dezer dieren zoowel eene taal kennen als de andere dieren. De harin gen piepen evenals de muizen, de zeeha nen knorren als de zwijnen, de zeelt kwakt als de kikvorscöen en eenige groote zeevisscheu maken een gerucht, dal men op verren afstand in het water hoort. De zondag avond is hier zeer rustig afgeloopen de katholieken vierden vol vreugde maar met bedaardheid hunnen schitterenden triomf. Daar de liberalen in hunne pijpen sta ken, waren er dus geene vechtpartijen of ergelijke baldadigheden te vreezen. Toen de Koninklijke Harmonie; voor den katholieken Kring, aan onze achtbare Gekozenen eene serenade bracht, v\as onze Groote Merkt zwart van eene jube lende menigt» welke om zoo te zeggen aan hare vreugde geen einde kon bren gen. Elkeen, groot en klein, was vooral verheugd, omdat onze achtbare heer Burgemeester hel hoogste getal stemmen had bekomen, Maandag avond om 7 1/2 ure werd ter Groote Merkt een triomfale op tocht met fakkellichten,! benganlsche vuren, enz. ingericht aan den welken eene jubelende menigte, welke wij op meer dan 2000 hoofden schatten, deel nam. Onze Koninklijke Harmonie was aan 't hoofd en onze achtbare Gekozenen welke niet belet waren, volgden onmid- delijk. Alles liep rustig en vreugdevol af. Geene wanordelijkheden werden besta- iigd, dit maal lieten zekere liberale haantjes-vooruit den stoet ongestoord voorbij trekken. Het zou ten andere niet pluis geweest hebben, hem aan ie val len Zondag en maandag, vierden de Garen- twijuders alhier den feestdag der H. Ursula. Als naar gewoonte werden er weêr langs de straten liedjes niet gezon gen maar wel gehuild, waarover soms 'nen galeiboef zou blozen. Is onze Politie daa toch machteloos om dit openbaar schandaal te beteugelen Wanneer zondag om 6 ure 's avonds den uitslag der stemming door den heer E.BorremanSchepeno en Voorzitter van 't Hooldbureel, werd uitgeroepen,was er geen enkel liberaaltje in de zaal meer te bespeuren, bijna allen waren reeds, sedert eene uur ten minste,van schaamte in hunne pijpen gekropen, Later in den avond echter ontmoette men hier en daar in de straten eenige verdwaalde liberale lieeren zichtbaar opzoek naar den vuilen neusdoek der liberale associatie om hun nen druipneus eens te konnen afvagen Maandag hebben meesters Jef en Poliet de eerste burgemeester en de tweede eerste schepene van de Kat, tergtleg n- lieid van hunne vernieuwde afkokiuy, in hunne parochie volksfeesten en foeien ingericht. Op verscheidene plaatsen had den er volksspelen voor kleedingstukken plaats met ververschingen daarbij. Na het eindigen derfeestelijkheden zijn de inwoners dor Aaf,uilinnige dankbaar heid, de twee helden van den dag, aan hunne woning, met een volksconcert in regel gaan vereeren 't Was oprecht touchantzouden de franskillons zeggen. WETTELIJKE BESLUITEN. Rij koninklijk besluit van den 11 Octo ber 11. is het Burgerlijk Eerekrwis van le klas verleend aan den heer Leo Leirens, Oud-senateur, Voorzitter der Kerkfabriek van 't Sint-Martinus te Aalst; Deze woorden, waarvan de toon al den angst verried, die bij een duister voorgevoel in liet hart ontstaat, deden in eenmaal de blijde uitdrukking op bel gelaat der arme vrouw versterven het hoofd dat zij sinds zoo weinige stonden verheven hield boog zich alsof liet door eene wreede hand terneer werd gedrukt. Toch verhief zij wederom den vochtige» blik, plaatste beide hare handen om dc wangen en het hoofd van haren echtge noot en sprak met schijnbare kalmte: Walter, goede vrienddoe mij niet sterven door uw wreed en vervaarlijk voorgevoel hcj is dat gij u in uwen toestand bedriegtdc ramp spoed slaat zulke diepeu wonden niet dal het we der gevondene geluk ze niet heclen kan I ik ook heb geleden, Walter, ik ben getroffen geweest jn dc gevoeligste aandoeningen van het vrouwe lijk hartik ben ziek geworden cn meende niet of dc smert zou mij ten grave hebben geleid, en toch hen ik thans getroost, toch heoft dc vreugde die ik hij liet wedervinden van kind en echt genoot heb gesmaakt aan mijn lichaam leven en gezondheid wedcrgebraclit. Bij liet uiten dezer woorden wierp Van Moer kcrke zijnen steeds bedroefden oogslag verwon derd cn vragend op zijne echtgenoote hij ver. stond of wel begreep haar niet. Met levende bezorgdheid schoof nu da vrouw in belooning van meer dan 35 jaren eervolle diensten als kerkbestuurder. Proffciat Bij koninklijk besluit van 10 October II. is het Burgerlijk Eerekruis van 4* klas verleend aan de hoeren C. J, Declercq, Burgemeester te Zonnegem en E. Vander Maeren, Burgemeester te Ressegem in belooningen van meer dan 35 jaren eervolle diensten bewezen al gemeente bestuurders, Proficiat G. Z. J, Cr A. Vollen Aflaat. in de kerk der Arme Claren, Colelinen tor gelegenheid der van bet Allerheiligste Sacrament des Autaars. Zaterdag 25 October 1890. ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN, 's Morgens ten 6 ure de Eerste Mis. Om 8 ure de Hoogmis 's namiddags ten 4 ure Lof met Te Deum. Voordracjbt over den Congo. Wij herinneren onze ge- ërde lezers de Voordracht welke alhier, morgen, Donderdag avond, 23 dezer maand, om 8 ure des avonds zal gehou den wordendoorden heer Theodoor West- mar ck, de jeugdige reiziger die gansch Afrika beeft doorloopen. De redenaar zal tol onderwerp nemeri: 1° Vijftien maanden bij de menscheneters van den Hoogen Congo. 2° De slavernij in Afrika en de veld tocht ondernomen door Mgr Lavigerie. Wij kunnen de aandacht niet genoeg roe pen op deze Voordracht welke onder alle opzichten meikweerdig en leerrijk zal wezen. Ingangprijs fr. I(Voorbehoudene plaatsen fr. 1,50. Diorama. Te rekenen van maandag aanstaande 24 october, zal hel prachtige Diorama van M. Düll, van Zurich, (Zwitserland), alhier opgericht en zichtbaar zijn ten lokale van den Katholieken Kring, Groole Markt Het Diorama is gedurende ander half jaar regelmatig bezocht geweest door de aanzienlijkste familiën van Antwerpen, en ook heelt de eigenaar bijzondere ver- tooningen gegeven in de voornaamste kringen dezer slad, onder andere gedu rende vijf weken in den Kunstkring, als mede gedurende drij weken te Meehelen, te Sl-.Nikulaas, te Lokeren. Het is steeds met het bezoek van een talrijk en uitgele zen publiek vereerd geweest en beeft een allergrootsten bijval genoten; ook kan M. Düll het geeërd publiek van Aalst en om streken verzekeren lathij zulkegrootscbe en indrukwekkende tafereeleri zal vertoo- nen dat ze in ieders geheugen zullen blij ven. De tafereelen zijn zoo verheven en met zulke perspectief voorgesteld, dat men waarlijk denken zou zich in die schilderachtige streken te bevinden. Het verlichtinystelsel is eene nieuwe uit vinding van den Bestuurder. lnkomprijs 50 centiemen. Voor fa miliën, groepen of maatschappijen 4 kaarten, fr. 1,50; 6 kaarten 2 fr.; 10 kaar ten 3 fr. Kinderen onder de 12 jaar beta len half geld. Iedere kaart geeft recht tot ééne in komst voor één persoon (dag naar verkie zen.) Al deze zichten verwierven de GOUDEN MEDAL1E in \de Tentoonstelling van Parijs. Maandag aanat. 27 Octo ber, zal er om 5 ure's namiddags, in de zaal van den Katholieken Werkmanskring door^ de Meesters der Zondagschool een Luisterrijk Avondfeest ge geven worden ten voordeele der prijzen van de Zondagscholen. Ingangprijs1® Rang fr. 0,50; 2e rang fr. 0,25. Storm op de kust. Talrijke tele grammen, zegt Het Handelsblad, bevatten bijzonderheden over een hevigen storm, die op de Noordzeekust heelt gewoed en waarbij verschillige rampen te betreuren zijn. Wij laten hier de verschillige tijdingen volgen In den nacht van zaterdag is de duilsche brik Elisa Wiltmarbij hevig stormweer, le Oost-Duinkerken gestrand. De red dingsboot stak vijfmaal in zee, maar/werd oenen zetel nabij waarin zij har^n echtgenoot plaats nemen deed. Door de aandoening meer cn meer ontsteld cn afgemat, zakte hij. zwaar op de leuning ran den stoel en zijn hoofd vond eene rustplaats op de borst der altijd duurbare vriendinne. Weder zijne handen in de hare nemen de, sprak zij op liefderijken toon Walter, sedert wij elkander niet meer moch ten zien, hebt gij nooit iets van mijn lot verno men, diensvolgens hebt gij het niet geweten dat gij, eenige roaauden na ik u ontroofd ben, vader geworden zjjt. Ik dank den hemel dat gij in uwe eenzaamheid bet niet geweten hebt te midden van al uw lijden en verdriet heeft hij u toch de smart gespaard te anueten wee- ueu over de onzekerheid van het lot van uw kind M(jn kind, vrouw, heb ik-een kind riep Van Moerkerkc als verdwaald. Mot zachte stemme verhaalde nu de vrouw iiare geschiedenis in weinige woorden zij was bijzonder kort waar het alleenlijk smaad en vervolging gold, maar weidde integendeel breed voerig uit over de omstandigheden harcr be valling en verhaalde door welken dwang van ge beurtenissen zij genoodzaakt was geworden haar kind aan de bescherming van eenen ongeloovigc te verlaten, Zij sprak van bare verlossin* uit don vijfmaal teru? aan wal geslagen er kon dus geene hulp gebracht worden aan de schipbreukelingen. Ten 4 ure werden twee mannen met boeien aan wal gespoeld. Een hunner, de kapitein, leefde nog de andere was dood. Al de overige koppen der bemanning zijn verdronken en bet schip is geheel en al in stukken geslagen. Ook de deensche goëlet Vesterdig, is op strand geslagen de zes zeelieden,die haar bemanden, konden gered worden door de reddingsboot van Fort Mardyck. Do reddingsboot, door 15 koppen be mand, kou slechts, na eerst omgeslagen te zijn, met de grootste moeite het schip bereiken. Hier is geen enkele dood te betreuren, maar het schip is ook geheel verloren. De kust is bedekt met allerhande wrak stukken, zoodal inen vermoedt dan nog andere rampen zijn voorgevallen. Men seint uit Galais Een hevig tempeest heerscht sedert drie dagen. Een groot aantal vissehers- booten en koopvaardijschepen zijn hier komen schuilen. Geen ernstige rampen aan dezen kant. De goëlet Ida-, metende 123 ton, gaande naar Margate en geladen met kolen, is hior gestrand. Dc noordsche bi ik Milicius, kapitein Tho-nwal, van Cork naar Langerum, geladen met ballast, is zondag namiddag ten half twee, teBlankenberghe gestrand. De bemanning, 8 koppen sterk, is door d*r reddingsboot aan land gebracht. Men bericht uil Oostende Sedert een paar dagen heerscht er een waar tempeest on de booten, die binnen- loopen, melden dat zij veel wrakbout op zee drijvende hebben gevonden. Eene noordsche brik die voor Oosten de in gevaar verkeerde, is in deze haven door den Staatssleeper binnengebracht, De noorsche brik Favour, kapitein Pedersen, gaande naar Brugwaler is in volle zee verlaten door hare bemanning, daar hel schip vol water stond. De 8 man werden opgenomen door de visschers- boot Alexandre n. 34. HOLLAND. Veelbelovende kleine. Zondag morgen is gevankelijk naar het huis van arrest te Almeioo overgebracht, een !4jarig meisje, dat bekend heeft te Marle, ge meente Hellendoorn, twee boerenhuizen met schuren, die vrijdag aldaar zijn in asch gelegd, in brand gestoken te heb ben. Ook moet een huis, dat voor onge veer eene maand in dezelfde buurt ver brand, is door haar zijn aangestoken. Uit Hellendoorn worden nog de vol gende bijzonderheden geschreven De verdachte heeft bekend, dat zij op den morgend van den brand bij M. Jan- nink aan hel werk was. Toen de vrouw des huizes haar verzocht even de keuken te willen schoonmaken, moest zij eenen bessem halen.Dat oogenblik nam ze waar om met stekskens brand te stichten in hel strooi boven de koeien. Daarna ging ze heel bedaard de keuken vegen, tot dat de dieren begonnen te loeien. Ze riep de vrouw, die daarop dadelijk kwam aange- lcopen. Boven de koeien was alles in vuur gelukkig kon zij mei behulp van hel meisje bet vee nog redden. Nadat deze brand zoo goed als bedwon gen was, ging zij naar de schuur van M. J. i'oppe, en die binnengaande beeft zij liet strooi ook daar, even als bij Jennink, in Grand gestoken. Ook daar heeft ze meé geholpen in het redden van goederen. Verder heeft ze getracht het pakhuis van H. J. Van der Vegte in brand te ste ken ook dit brandde reeds, maar is spoedig gebluscht. Eindelijk, in den na middag, toen het reeds donker was, heeft ze, toen ze de koeien uit de weide gebaald had, hare vierde poging gedaan; bij de hooi- en zaadmijt gekomen, beeft ze deze aangestoken en toen kalm de koeien op stal gezel. Voorts heeft zc beker.d, dat de brand, die het huis van gemelden Van der Vegte op 11 september laatst in asch legde, door haar was aangestoken. RUSLAND. De keizerlijke trein.— De nieuwe spoor trein, voor den czaar van Rusland ge- kerkcr, die zjj aau den jongen Van Ruysbrouck te danken had, cn zegde dat hel in deze zijne gastvrije woning was dat men aan liare teeder- hcid eene zoo vele jaren beweende dochter weder had geschonken, even als er nu dc geliefde echt genoot in hare armen was gehraeht. Na het verhaal van zoo wreede gebeurtenis sen, schetste dc vrouw ook de wisselvallighe den af, die den jeugdigen levensloop hunner dochter reeds zoo smartelijk hadden gemaakt. Met klimmende aandacht seheen Van Moerkcrke te luisteren, wanneer hij vernam dat de jood, waar aan in den druk der omstandigheden zijne vrouw haar kind had toevertrouwd, door dc volks woede was vermoord geworden, en dat Aymon Van ttuysbrouck het toen ook was geweest die door zijne dapperheid voorkomen iiad dat hunne dochter niet een even wreed lot had onder- naan. De verhaalster sprak nog van de bekentenis des joods, na zijn overlijden aan dewet overgele verd, cn van dc nuvorscbiugcn over de echtheid dier bekentenis gedaan. Getuigenissen die zij ech ter verklaarde niet noodig te hebben gehad, om haar te doen gevoelen dat het wel haar kind was, dat zij in eene eerste omhelzing, zoo innig aange daan tegen haar hart had gedrukt. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1890 | | pagina 2