Kaatsspel Houtmarkt Aan de dooven. Allerhande nieuws. Stanley's Reizen. De Fransche lmdelreizigers, te Bor- dauxin kongres vereenigd, hebben be sloten eeneti offerblok in al de hotels te plaatsen waar zij gewoonlijk afstappen. Elkeen verplicht zich er telkens eenen halven stuiver in te werpen, en men heelt uitgerekend dat, op hel einde des jaars, de opbrengst van dien monsterachtigen spaarpot ruim een millioen franken zal leveren De som zal ter inrichting eener onder linge hulpkas gebruikt worden, ten on derstand van bejaarde on gebrekkelijk»! handfilreizigers. Het gedacht is voortref felijk en zeer praktisch. De halve stuiver die millioenen moet voortbrengen, zal op het drinkgeld van 50 centiemen genomen worden, dat gewoonlijk door de reizigers gestort wordt. Het drinkgeld is eene ware belasting geworden. Hoeveel goeds zou er kuunen gesticht worden met er een klein deel voor een mensehlievend doel van ter zijde te leggen, in plaats van het roeke loos naar de bierkroeg te zien dragen. De handelreizigers geven een schoon voorbeeld van echt demokratisclie \vc- derhulp. (Land.) Er moet, in de hoogescliool van Brus sel eenen nieuwen bestuurder gekozen worden. De beer Graux, gewezen minis ter, stelt zich voor, docli de Réforme be strijdt zijne kandidatuur, omdat hij geen vrijmetselaar is en zegt Al de vorige bestuurders der hooge scliool warerrvrijmetseiaars. Aan 't hoofd der hoogescliool moet een man staan, die niet alleen liberaal is in politiek, maar die geheel en al afgebroken heeft met alle godsdienstige belijdenissen. De heer Graux heeft, zoo het schijnt, zijne dochter voor de kerk laten trouwen en dat is eene misdaad [welke de Vrij metselarij hem niet kan vergeven. In de gemeentekiezing, te Ensival, is de heer Wakhère Frère, zoon van Frère- Orban, op dezelfde lijst gekozen, met drie socialisten. Men zegt niet olde heer Frère-Orban, groot lama van hel verzinkend doktrina- rismus, aan zijnen zoon «enen telegram van gelukwensohen heeft gezonden, Het zou ons echter niet verwonderen indien hij hel gedaan had. Logiek zijn, daar hoeft een liberaal zich immers niet meé te bekommeren. Voor de liefhebbers der pijp. Er is reeds zooveel kwaads over het gebruik van den tabak gezegd, sedert men veree- nigingen tegen diens misbruik beeft tot stand gebracht, dat het niet zonder be lang zal zijn eenartikellje uit een speciaal bladje óe Tabacco, over te nemen, dat op eenn vreemde wijze voor den tabak te velde trekt. Men leest er De gewoonte van liet rooken is op verre na zoo nadeelig en gevaarlijk niet als men beweert. Het is tegenwoordig bewezen dal al onze ziekten door miskro ben ontstaan. Nu, het beste middel om de miskroben te doodeu, het bederf te bestrijden en ziekten te voorkomen, is wel het gebruik van den tabak. Doktor Holmes van Ceorgië, in Ame rika, legt ontegensprekelijke bewijzen onder 't oog, dat de rooker minder bloot gesteld is, dan elke andere, om kwade ziekten ie betrappen. Gedurende onzen burgeroorlog, zegt hij, was ik met den gezondheidstoestand van meer dan 5000 soldaten gelast; er waren drapgronden en poelen in den omtrek en, na korten tijd, werkte de huikloop zeer nadeelig op de gezondheid Ik heb bestaligd dat geen der lersche soldalen, die om zoo te zeg gen nooit hunne pijp uit den mond heb ben, ooit door de ziekte aangerand wer den. Ik zelf lookte en ben nooit ongesteld geweest. Ik besluit dal het rooken, verre van nadeelig te zijn, een goed behoed middel is tegen alle ziekten. Ik heb altijd gerookt en, als doktoer, derik ik dat de pijp mag aanbevolen worden. Leve de pijp Casthuisnonneu. In de liberale asso ciatie van Brussel werd tijdens den laat ster) kiesstrijd, het voorstel van Br. Lo- rand van de hospitalen te verwereldlij ken besproken. braven ridder aan dc zorgen van zijn huisgezin oyer ons bijwezen kon hem bezwaren. Aller, wierpen nog eenen laatslen blik van deel* neming op den lijder cn volgden den hertog Den volgenden dag, vooraleer Antwerpen te ver" laten, nam Jan-de Derde nog ccnige schikkingen met de wethouders, waardoor hij wederom de stad vele gunsten verleende. Hij tcckcnde insgc liiks eene breve, bij welke baron Van Mocrkcrkc' wiens toestand echter maar weinig liet vchopen' in volle recht verklaarde dc goederen weder tg vorderen, eertijds door zijne familie bezeten, en die ten gevolge zijner gevangenis aan andere erfgenamen waren gekomen, Weinige dagen nadien vierde men in de kerken de gcduchtenis van de gcloovige zielen. Onder de burgers die op den roep der klokken bunnc huizen hadden verlaten. o.\ ji lafenis; bunner afgestor vene betrek*' "-Vlden, havo; den d» Avn*- J Ku>' nan ÉCP„ -os óejaurde vrouw eidende, *-ui «eiker zijde l.cr insgelijks ccnc e slapte. De dienst, die in de kerk van Onze-Licv oYrquwe werd verricht in diepe ingetogenheid bijgewoond hebbende, be gaven'<zich dc drie gezellen naar den zijkant van den altaar waar zij op een onlangs pcslotengraf bleven bidden. Maria Van Mocrkerke, in den tempel der Christenen, bad met hare moeder en verloofde op de laatste rustplaats \an baren vader. EINDE. De volgende bespreking doet duidelijk het fanatism der vrijmetselarij uitschij nen De heer Paternoster. Ik kan dit voor stel niet aannemen. Waarom moeten de liefdezusters weg, die hunne zending vervullen met eene bewonderenswaar dige zellsopoffering In plaats van zus ters uit te sluiten, zou men de wereldlij ken moeten uitsluiten, die de zieken niet kunnen verzorgen. De lieer Furnemont. lk breng hulde aan de zelfopoffering der liefdezusters, maar zij denken te veel aan het redden der zielen. Men moet de kloosterzusters voor goed uit de hospitalen verwijderen. De heer Furnemont, een der hevigste radikalen erkent dus de zelfopoffering der zusters en brengt er hulde aan. Maar toch moeten zij weg, omdat zij te veel denken aan liet redden der zielen van menschen die katholiek zijn, gelijk zij Kan men wel eene hatelijkere onver draagzaamheid uitdenken De liberalen te Aalst zouden willen dal do gasthuis nonnen hier ook zouden weggejaagd wor den Het Park van St-Gillis. De Palriote komt nogmaals terug op het zedenschan- daal van het Park van St-Gillis, in bet- welk een hooggeplaatste geus betrokken was, en waaraan door de justicie geen gevolg is gegeven. Het blad beschuldigt rechtstreeks den heer Willemaers, prokureur des konings te Brussel, in die zaak zijnen plicht niet gedaan te hebben. Om zóó te durven spreken moet de Pa- triole bewijzen hebben van hetgeen hij zegt. En de liberale drukpers, die geene letter van die zaak durft gewagen, moet wel rieken dal er voor haar iels rot aan is. Onze konfrater verzekert echter dat het komplct van stilzwijgen der geuzerij niet zal lukken en dat de waarheid aan 't licht zal komen. Als dat waar is, dan zai de geuzerij zich te schamen hebben over mannen aan welke zij nu nog, on danks al de verdenking die op hen weegt hare hulde brengt en politieke mandaten toevertrouwt. En dat beschuldigt de katholieke partij van de in hare rangen voorkomende schandalen te versmachten Wal verregaande schaamteloosheid WETTELIJKE BESLUITEN. Bij ministerieel besluit van 22 October wordt bepaald dat gedurende den herfst van 1890 de volgende proefvelden in onze provincie zullen ingericht worden Bij den heer A. Vanderlinden, te Goef- lerdinge, voor de werking der meststof fen op de klaver bij den heer baron Bethune, te Aalst, voor de teelt van ver schillende tarwesoorten bij den beer De Wandel, te Smeerliebbe Vloerscgem, voor dezelfde teelt; hij den heer H. Van de Velde, te Landskouter, voor dezelfde teelt en bij den heer K. Coppenolle, te De Klinge, voor de teelt van verschillende garstsoorten, Deze proefvelden zullen bestuurd wor den door de heeren De Galu-ve, staats- landhouwkuodige te Geut en Michiels, hulplandbou akundige te Sottegem. Den lieere Burgemeester uit erkentenis en hoogachting opgedragen. Ik heb eens de weide mijns herten door- loopen En bloemkens gezocht en geplukt; Ze zacht tot een tuilke te zameu gebonden Zoo goed het mij maar is gelukt. Want zie, ik en ben jnist geen meester in 't bloemen Te schikken.., vergeef het mij, Heer, En is het een ruiker waar kunstsmaak aan mangelt, Het hart is toch goed dat is meer. Aanvaard dus, o Vader, het kleine ge schenkje Dat een uwer zonen u biedt; Ontvang hel, in naam van mijn andere broeders, Het kroost dat u nooit en verliet. a Het is u ten volle van harte geschonke.i Als blijk onzer liefde voor U. Een liefde die nooit o, neen, nooit, zal verflauwen o Dit zeggen, dit zweeren we nu. 20 October 1890. P. V. S. Eene stem uit het volk. Het bovenstaande dicht hebben wij donderdag uit hoofde van plaatsgebrek moeten ter zijde schuiven. ZONDAG 26 OCTOBER. (4e ronde.) Tweede nrü'-* Om 2 1 i* d '^middag P Van l Jonck leSen A- ')e Backer. Een persoon, door een eenvondig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan al wie hei zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedforj Square, Londen. VV. C. Botermarkt.Heden zaterdag werden 1001 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8025 kilogr. Kie/.ing var» Aalst. Op de 30 ongeldige stembrieven voor de reeks uitgaande in 1896, waren er 20 ten voor- deele der katholieken. Meest al deze stembrieven zijn afgekeurd geworden, omdat de kiezer voor meer dan 10 kan- di laten had gestemd. Maandag aanst. 27 Octo bpr, zal er om 5 ure's namiddags, in de zaal vauden Katholieken Werkmanskring door de Meesters der Zondagschool een Luietei'rijk Avondfeest ge geven worden ten voordeele der prijzen van de Zondagscholen. Ingangprijs.-Is Rang fr. 0,50; 2e rang fr. 0,25. Aalst. Openbare aanbestedin gen Uitslag. Vrijaag 24 II. werd ten stadhuize alhier overgegaan tot de open bare aanbesteding voor't bouwen 1° Van eene vaste brug over het mout mo len water Hel schattend bestek beloopt tot 42,850fr. MM. Descamps, Atl». 47,000 Ir. Medart en Cie Curegem 42,500 fr. Roelandt, Lede. 41,690 fr. Rud. Hermans, Aalst. 41,200 fr. 2® Van eene valbrug over den ouden Den deraan de Vischmarkl. Het schattend bestek beloopt tot 20.700. MM. Medart en Cie Curegem fr. 20,500. Rud. Hermans, Aalst fr. 20,000 M. Rud. Hermans is dus voor de beide werken de minste aanbieder. St- Raphaels Genoot schap. Wij vernemen dat zekere uitwijkingsagen ten opnieuw alle hunne pogingen inspannen om de werklieden en landbouwers naar de overzeesche stre ken te doen verlanden. Wij verzoeken dringend a! degene die zinnens zijn uit te wijken, van aan hun ontwerp geen ge volg te geven, alvorens het St-Raphaëls- Genootschap, het beschermingswerk der uitwijkelingen, te hebben geraadpleegd. Indien zij zich lot eenen afgeveerdigde van hunne streek of tot den algemeenen sekretaris, M. de graaf F. L. Waldbott van Bassi iiheim te St-Adrins bij Brugge wenden, .men zal hen niet kunnen be driegen en zij zullen schrikkelijke lotge vallen ontkomen, waarvan zooveel onzer landgenoten reeds de slachtoffers gewor den zijn. (Medegedeeld.) M. Van Grempen, die na eene afwe zigheid van 14 jaren,weike hij in Austra lië had doorgebracht, nu naar La Plata wilde vertrekken, stond woensdag te Brussel niet weinig te zien toen zijne reikoffers, die nog ingepakt stonden, open waren gebroken. Een kistje met 10,000 fr., eenen gouden horlogie en eene hoeveelheid gouderts, waren ver dwenen. De politie denkt de dieven op het spoor te zijn. Indien met hel Journal de Mons mag gelooven, dan zal de train-èclair (een ware bliksemtrein) welke den weg van Brussel naai Parijs in 3 1/2 uren aflegt, nog dezen winter worden ingelicht. Er zal geene spraak meer zijn van halten aan de douanen kantooren ol buletten, niets dan een rasenden tocht door veld en dal... De reispakken zullen onderzocht worden in de statie der aankomst of onderweg, in geval de trein uit gang- waggons kan bestaan en fourgoris, die evenzoo worden ingericht. Alweer eene misdaad te Brussel, Woensdag namiddag zagen voorbijgan gers op de Willebroeksche vaart lieflijk vlotten van eenen man, die een vijftigtal jaren oud scheen. Het hoofd was afgrijse lijk verminkt en de mond was gestopt met eenen doek. De politie werd, nadat men het lijk aan kant getrokken had, verwittigd en een onderzoek begonnen. Men vond in de zakken van het lijk niet dan een visiel- kaartje, met den naam Failly Colporteur Sl-Nicolas. en daaronder Boulevard de Diest84, Louvain. Zekere De Preter, werkman in de fa- briek-GoJin, verhaalt dat hij zaterdag avond in de richting van het Kanaal hulp geroep heeft gehoord. Hij liep er met eenen kameraad naartoe, om ie vragen wal er gaande was en de stem antwoord de lk sterflk sterf Hij meende dat er een zelfmoord plaats had, en zette zijnen weg voort Aan d»! Laekeiibrug gekomen, onder vroeg hij eenen koetsier, die hen uit dezelfde richting achterop kwam gereden en deze verhaalde dat men eenen dron kaard, die zich wilde verdrinken, had opgetrokken. Eu de koetsier evon als de twee werk lieden zetten hunnen weg voort Een weinig verder ontmoeten zij twee kerels van verdacht u'«='*»jk ;ecn hunner was geheel "-*• Het vimeen gedacht is dat deze twea .xduoeii den persoon in kwestie eerst hall dood geslagen, toen bestolen en daarna in 't water gesmeten hebben. Een ongeluk dat zich, eilaas, niet bij stoffelijke schaé bepaalde, heelt dins dag op de lijn van Tongeren naar Thienen plaats gehad in de statie van Looz, bij het aankomen van den reizigerstrein uit Tongeren. Ondanks de signalen werd de trein op de lijn gebracht, waarop een koopwa ren trein s to ud. Do schok was verschrikkelijk. De loco motief van den reizigerstrein werd ver brijzeld en drong gedeeltelijk in den fourgon vari den koopwarentrein, waar van verscheiden wagons in splinters vlo gen, evenals twee wagons van den rei zigerstrein. De machinist en de treinoversle zijn zwaar gekwetstde stoker klaagt over inwendige pijn en een reiziger heeft zulke zware wouden, dat zijn leven in gevaar is. Een geneesheer heeft de gekwetsten verzorgd. Daar er op den trein geene reizigers waren, die verder moesten eri daarenbo ven de weg erg beschadigd was, heeft men den trein gewijzigd. Eene verdwijning, welke gerucht zal maken te Geut, is degene van den heer A. Andri, wisselaar in de Korte Meire en kapitein-adjudant-majoor der burgerwacht. Zijne faillietverklaring is uitgesproken en donderdag morgend heeft het parket zich naar zijne woning begeven. Des namiddags heeft het er zich voor de tweede maal begeven. Als curator der failliet is benoemd de heer Jozef Dauge, advokaat, De heer Andri is reeds van zaterdag vertrokken en sedert heeft hij niets meer van zich laten hooren. Het is op de aan klacht van twee personen der stad dat het gerecht een onderzoek heeft inge steld. Men kent nog hot bedrag van het tekort niet maar men vreest dat de schulden talrijk zijn. De heer Andri behoort tot de liberale partij. Dit zij gezegd met het enkel doel te voorkomen dat de liberalen er een Tjeef of een kerkmeester van maken, zooals zij het poogden met Lieven Engelbeeu. Het vermoeden dat uitgedrukt werd, nopens de oorzaak der dood van den ongelukkigen De Craene, bakker in het Volksbelangte Gent schijnt juist te zijn. Er is in dien zin een onderzoek ge daan en 't schijnt thans zeker dat hij in derdaad rond 10 1/2 ure in de Yeldstraal overreden is door het rijtuig van M. M.., die terugkwam van den grooten schouw burg. Ook is het vastgesteld dat zekere Noé kaaiwachter in de voorhaven, woonach tig Oltergemschen steen weg, De Craene gevonden heeft rond li 1/2 ure 's avonds op de Heuvelstraat, zittende met den rug tegen den muur van een huis. Noé zegde liern Gij zijt zeker gevallen De Craene antwoordde Het zal niets zijn. Mad. De Jaegher. uit de Veldstraat, heeft den man gezien, die 's avonds over reden werd. Zij geeft eene beschrijving van hem, die gansch overeenkomt met die van de Craene. De wielen van het rijtuig waren hem over het lichaam ge gaan. Het heeft nogtans al spoedig zijnen weg kunnen voortzetten. Hoe het zij, het is vooral het onder zoek van het lijk dat de oorzaak der dood van de Craene zal kunnen bepalen. Dit onderzoek moes/ woensdag namiddag in het hospitaal plaats hebben. (Gazette van Cent.) Gent. Men meldt ons uil deze stad dat op 8 October 11. aldaar, in St-An- toniushof, gesticht der oude vrouwen, onder het opperbestuur van den E. H. Kanunnik De Kegel, de plechtige jubel feest werd gevierd van de Eerw. Zuster Gertrudisin de wereld Catliariua Van Gansen, geboren te Lier in 1820. Het klooster was luisterrijk versierd; rijm dichten, jaarschriften, vanen en wimpels ontbraken er niet. Het was volle feest, in een woord, aan dewelke de geestelijke Overheid, kloosterlingen, broeders, zus ters, kozijnen en nichten van de eerzame jubilaris en ook al de oudjes aan deelna men. Maandag avond, omtrent 9 ure, werd V. Valckeneere, wonende Trompe- straat, te Ronsse terwijl hij aan zijne deur stond, onverwachts aangevallen door kerels die hem vijf messteken toe brachten.De ongelukkige viel neer badend in zijn bloed. Zijne vrouw snelde op de noodkreten toe, nam den gekwetste op en leidde hem binnen. De aanvallers waren ondertusschen gevlucht. Tot nu toe zijn zij niet gekend. De wonden van Valckeneere zijn doodelijk. Een remdraaier van de statie van Roux, wordt vervolgd voor diefstallen op den spoorweg. Hij pleegde deze feiten op de volgende wijze. Gedurende de reib wierp hij de koopwaren van den trein op de helling naast, de baan op eene ee»;za- me plaats, welke hij gemakkelijk kon terug vinden en ging ditt. dan 's nachts weghalen. De betooging, welke de socialisten voornemens waren te Jemappes te hou den, te samen met eenige gemeente raadsleden van Parijs, is door den bur gemeester verboden. Geheimzinnige zaak. Er wordt be richt uit Landen Dinsdag, op 't oogen- blik dat de trein, die van Luik kwam, te te Landen stil hield, heeft de statie-over ste in een kompartiment van den trein eenige stukken gevonden van mensche- lijke hersens, eenige kleedingstukken en eenen verscheurden hoed. Bevindt men zich tegenover eene mis daad Is een man in den trein vermoord geworden en vervolgens op de baan ge worpen Het parket van Hoei, dat woensdag na middag ter plaats is geweest, zal mis schien licht werpen in deze geheimzin nige zaak, Ezelarijen. Het is ongelooflijk welke stommigheden sommige gazetten aan hunne lezers durven opdisschen. j Zoo las men deze week in een blad, i dat het rundvleesch hier in ons land twee I fr. en half den kilo kost. Wij zouden eens willen weten wie het zooveel betaalt? Onmiddelijk daarachter schrijft dezelfde geleerde, en dat nog al in italieke letters. In Engeland koopt men voortreffelijk rund- en schaapvleesch, aan minder dan één frank den kilo. Na zulke ezelarijen trekt men eenvou dig de ladder op. Drie dagen geleden, werd de ban kier flagemal van Spa verwittigd dat hij het bezoek zou krijgen van twee schel men, die eenen valschcri wissel van een aanzienlijk bedrag zouden komen ont vangen. 'Woensdag morgend boden zich twee welgekieede heeren, de schelmen hierboven gemeld, aan het bureel van den bankier en vroegen er de betaling van eenen wissel van 25,000 frank. De bestuurder dacht welhaast dat hij de schelmen voor handen had, verzocht zijne klanten een oogenblik te wachten en deed midderwijl de politie verwitti gen doch de twee dieveft lont geroken hebbende en ziende dat zij ontdekt waren, namen in allerijl de vlucht, den valschen wissel in handen van deu ban kier latende. Onkanks al de opzoekingen der politie te Spa, Verviers en omliggende, zijn zij er niet in gelukt de twee dieven te ont dekken. De twee schelmen zijn wellicht dezelfde die dinsdag te Luik aangehouden, doch later in vrijheid gelaten werden bij ge brek aan voldoende bewijzen van eenen dergelijken diefstal. FRANKRIJK In 'i Weldadigheidsbureel. De Groix verhaalt hel volgende, dat voorviel op een bureel van weldadigheid te Parijs Jufvrouw, gij hebt eenen zoon van 22jaren gehad, die voor vier jaren in Tonkin gesneuveld is Helaas, ja, mijnheer Eu ik hoor, dat gij een sommeke van Ir. 5o hebt bijeenverzameld, om eene Mis te laten lezen voor wat gij de ziel van uwen /.oon noemt. Maar, mijnheer, iedereen is toch vrij.,. Genoeg, als gij geld weet te krij gen, om het aan de pastoors te geven, dan hebt gij het ook wel om van te leven; gij unlvangt voortaan maar de helft van vroeger. En zoo gebeurde het ook. Hoe edel moedig is toch de officieele liefdadigheid DUITSCHLAND. Familliedrama. Wij hebben reods in korte woorden gesproken over het vreeselijk familiedrama, dat over eenige dagen in een der voorsteden van Berlijn gebeurd is. Zooals men weet ;had Schaf, in een plotselingen aanval van zinne- lossheid, drie zijner kinderen met bijlsla gen vermoord en twee andere benevens zijne vrouw, doodelijk gekwetst. Thans is een der gekwetste kinderen overleden. Alleen de moeder en de oudste dochter leven nog, maar zijn nog niet tot bewustzijn teruggekeerd- Ér be staat weinig hoop hen te redden, daar de slagen, door den woedenden zinnelooze toegebracht, doodelijk zijn. Men denkt dat deze laatste zich gezelf- moord heeft, daar men geen spoor meer van hem hoeft ontdekt sedert hij de vlucht nam, na die vreeselijke slachterij aangericht te hebben. Leopold II te Berlijn. De gene raal der ruiterij baron van Loë,luitenant kolonel Bachmeyer en graal Schmettau van het gezantschap van Brussel te Ber lijn, zijn aangeduid om den dienst te verrichten hij Z. M. Leopold II, koning der Belgen, gedurende zijn verblijf te Potsdam. Deze officieren zullen zich den 28 Octo ber, ten 8 ure 's morgends, te Keulen in de middenstatie, bij Z. M. moeten aan bieden. De koning zal te Keulen den keizerlij ken trein nemen naar Potsdam. Daar zal hij door n keizer, al de prinsen van het keizerlijk huis. de prinsen der regeeren- de huizen, te Berlijn en Potsdom aanwe zig, en den commandant van Potsdam ontvangen worden. Eene compagnie van de jagers der garde zal met het vaandel naar de static gaan, om de eerewacht te vormen, 's Avonds galadiner in het nieuwe paleis. ZWITSERLAND, Ongeluk in de bergen. ln de laatste dagen is op de bergen zeer veel sneeuw gevallen de Rigi, de Pilatus, de Stan- serhorn, enz, liggen met sneeuw bedekt. Daar donderdag op den Sanlis ook een hevige storm heelt gewoed, vreest men men dat twee toeristen, Leuch en Paga- nini. welke dezen berg beklommen had den, verongelukt zijn. Zij zijn in alle ge val in hel onweer geweest en sedert dien heeft men geene tijding meer van hen ontvangen. Men seinde naar de boven op den San- lis staande statie, maar men antwoordde dat de toeristen daar niet waren aange komen. Hebben zij nu de hut van den Thierweis bereikt, dan is liet mogelijk dat zij gered zijn, maar hun toestand is toch zeer erg, daar zij geene mondbe hoeften hebben en het daar vreeselijk koud zijn moet. Hebben zij de hul niet bereikt dan is het ergste te vreezen. VERLENIGDE-STATEN, Moord op den politiebesluurder. Zie- hier, volgens een telegram uit Nieuw- Orleans, eenige bijzonderheden over den moord op M. David Herinessy, bestuur der van politie dier stad Er best at in Nieuw Orleans sedert een dertigtal jaren eene italiaansche maai- schappij der Vendettaonder den naam van Mafia, welke twee a drie honderd leden telt. Verscheidene moorden, in de laatste jaren te Nieuw Orleans gepleegd, werden aan die maatschappij toegeschre ven, maar de plegers dier misdaden ge- lukten er altijd in aan de vervolgingec van het gerecht te ontsnappen. De laatste daden van de Mafia dagtee- kenen van de meimaand laatst. Alsdu hadden zij in groot getal zes personei aangevallen, er vier gedood en twee an dere erg gekwetst. De politie gelukt» er in zes der daders aan te houden, dij voor de rechtbank gedaagd werden, Gedurende't onderzoek werden eenige getuigen ten laste vermoord, maar niette genstaande hunne afwezigheid, veroor deelde de rechtbank de zes beschuldig, den. Evenwel gelukten de verdedigers erin. het vonnis te doen verbreken en hg moest nu in de maand November terug worden opgeroepen. M. Hennessy, hoofd der politie van Nieuw Orleans, deed van zijnen kar.t een streng onderzoek over de handelingen der Mafia. In de laatste maanden schijnt hij talrijke feilen te hebben ontdekt, die niet alleen de nieuwe veroordeeling van de beschuldigden der meimaand buiten twijfel stelden, maar zelfs do overlieden het middel aan de hand deden, om de maatschappij bepaald uit te roeien. Bij de hoogdringendheid van het ge vaar, besloot de maatschappij de dooi vau M. Hennessy, en dit werd uitge voerd. De poliliebestuurder verdedigde zich krachtdadig, maar hij bezweek voor de overmacht. Een politie agent, die hem ter hulp snelde, werd insgelijks gedood. Er heerscht groote oppewondenheid tegen de ilalianen. Men zegt dat de ont scheping van italiaansche landverhuizers met geweld zal belet worden. ontdekkingen en lotgevallen in Mid den Afrika. Volledige geïllustreerde prachtuitgave' compleet in ongeveer 50 afleveringen) 60 cent, met 442 zeer fraaie plaaten en 6 landkaarten. Uitgave van P. Maes, te Brussel. Het werk wordt op zwaar velijn papier gedrukt en is met 442 zeer fraaie hout-en- photogravureti geïllustreerd. Men verbindt zich voor het geheele werk dat in ongeveer 50 afleveringen in een jaar compleet zal zijn. Elke aflevering bevat 3 vel druks of 21 bladzijden royaal 8°. Elke aflevering kost 60 centiemen. De betaling geschiedt telkens na onl vangst van 5 afleveringen. Er zal geregeld om de6dageneeHe aflevering verschijnen. Ten einde eene algemeene deelname mogelijk te maken, zal aan de eerste 100Ö inteekenaren gratis worden aangeboden als premie, een fraai album, met vergulde letters versierd, bevattende Zestien prachtige in 12 kleuren gedrukU Platen en 6 Landkaarten. Wij zijn er dan ook zeker van dat de deelneming aan deze traai prachtuitgave algemeen wezen zal en daarom is dan ook de prijs zoo buitengewoon laag gesteld. Zoodra de inteekening gesloten is, wordt de prijs minstens 15 °/0 verhoogd. De 5 eerste afleveringen zijn verschenen en liggen ten Bureele van Den Denderbode ter inzage. WIE? WAT? WAARTOE? of EENIGE WAAR HEDEN VOOR DEN INVAL1EDE. Hebben onze lezers ooit gehoord van Pro fessors Hotloway? Zonder twijfel even zoo we' als van Humboldt, Arago, Oersted, Silliroao, Aggassiz, en andere bekende geleerden. Maar hebben zij zich nooit gevraagd wie en wat hij is. Indien zij niet bepaald daarmede bekend zijn, zullen wij ondernemen hun eenige in lichtingen daar omtrent te verschaffen. De pro fessor is geboren in dat land, waarin Harvey- Hunter, Abernethy, en andere verlichten op het gebied der geneeskundige wetenschap hel eerste levenslicht aanschouwden. Dit zij vol doende voor hel Wie nu wat aangaat hel Wat Hij i3 ten opzigte van de andere genees- heeren wat Clay, Webster, en Calhoun waren ten opzigte van staatsmannen, watWashington alom geerbiedigde naam was ten op zigte van patriotten, en generalen, wat Sha- zespeare was ten opzigte van treurspeldichters en wat Irving en Chalmers waren (en opzigte van predikers, dat is te zeggen de grootste man van zijne eeuw en van zijn beroep Zijne reputatie is door de belemmeringen van alle vooroordeel heen gedrongen zij heeft de hin derpalen der kwaadsprekendheid overwonnen, cn de professor alleen staat nu algemeen be kend, als de Geneeskundige Colossus der ge heele wereld. Dit zij voldoende voor het Wat' Waartoe spreken wij hier van hem Indien wij, toen onze landgenooten bij duizenden stierven aan de geele koorts, te Norfolk en te Portsmouth, gehoord hadden van een middel, dat deze kwaal in haren vooruitgan zou slui ten, en dat den bederver in zijnen loop zou tegenhouden, en wij verwaarloosd hadden dit bekend te maken, wat zuo dan ons loon ge woest zijn Gewis eene rasse strafder Lynch wet. Want indien een plicht meer gebiedend dan een ander is, dan is hei voorzeker deze,— om den kranke in zijn lijden bij te staan cn alle middelen aan te wenden, om hem spoedig zijne gezondheid weer te geven. Dit is de reden waarom wij van Prof. Hotloway spreken. Dit is ons antwoord op hei Waartoe.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2