NIEUWS- EN AANIONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 50 October 1800. 10 centiemen per nummer 45s" Jaar N° 2509 ABONNEMENTPRIJS A.WO VCEAPRIJS Politick overzicht. DE ALBIGENZER Hoogere Nijverheids- en Handelsraad. K Landbouw. DE DENDERBODE. jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 Irank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voer drij maanden, voorop te betalen, De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijti in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N» 31, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique sua® AELST, 29 OCTOBER 1890 Verwereldlijking. De kwestie der verwereldlijking van de gasthuizen staal in Frankrijk aan de dagorde. Binnen eene maand zyllen wij in de fransche Kamer de interpelilatie hebben van Dr Despres over de gevolgen der verwereldlijking. Hetzal een pleidooi zijn ten voordeele der gasthuisnonnen en in den mond van eenen republikein, kan het niet nalaten indruk te maken. Ondertusschen heeft de radicale parij- zer gemeenteraad zich verleden vrijdag bezig gehouden met hel belangrijk vraag punt. M. Georges Berry, ondervroeg het be stuur der openbare weldadigheid of het meende voort te gaan in de verwereld lijking, wanneer alles aantoont dat de terugroeping der Zusters in het belang der zieken zou zijn. M. de bestuurder der openbare liefda digheid zegde dat de uilslagen der verwe reldlijking voortreffelijk zijn en slechts 700,000 fr. hebben gekost. Verschillige redenaars voerden nog het woord en ten slotte werd, door 57 stem men tegen 15 de politiek der verwereld lijking goedgekeurd. M. MOREAU, socialistische afgeveer- digde van het Noorden, heelt in de Fran- sche Kamer een voorstel nêergelegd, strekkende lot betaling der adelijke titels. De Slaat zou de volgende taks haffen Eenvoudige particuul, 500 fr. voor den titel van ridder, 10D0 fr. baron, 5000 burggraaf, 10,000 graaf, 20,000 markies 50,00») hertog 30,000 prins, 100,000 hertog of graaf met den titel van hoogheid, 200,000prin prins met denzelfden Zondag is in al de kerken van Ierland een herderlijken brief afgelezen, gelijk vormig aan liet besluit van den H. Stoel, waarbij de boycottage en het plan of Compaign veroordeeld werden. Het amendement stelt echter vast, dat iugevolge den slechten aardappeloogst, het land waarlijk door groote ellende be dreigd is, en hel drukt zijne spijt uit dal men (de regeering) getracht hebbe het ernstige van den toestand te loochenen. De brief eindigt door eene uitdrukking van genegenheid voor de uitgejaagde pachters en de verklaring, dat in de te ggnwoordige omstandigheden de uitdrij vingen onmenschelijk en onrechtveerdig zijn. Nieuwe redevoering van M. Gladstone —•Te Edimburg heeft zondag M. Glad stone het woord gevoerd over buitenland- sche aangelegenheden. Verhaal uit de XIII' eeuw, door H. W. FRANK. DE MARKTPLAATS VAN ALBI. (1) Hel was eene eenzame, enge straat, de weg La fuiR de lis, (e Albi, waarvan de armzalige hou ten huizen, langs den cencn kant aan de stads muren en langs den anderen, aan de gebouwen der groote markt paalden. Dc avond was reeds an het dalen, en de vooruitspringende gevels re zen fantastisch door de halve duisternis. Drij wandelaars slechts waren op dit oogenblik in dc doodstille straat. In wijde mantels gehuld en den brccden hoed «liep op het voorhoofd gedrukt» sloopen zij zonder een woord te zeggen vooruit, tot dot zij voor eene lage poort kwamen, met ruw ftmaansoh beitelwerk versierd. De deur was ®et dik ijzer beslagen. Hier hielden zij stil, en, na voorzichtig de oogen rechts en links gericht te liebbeu, lieten zij den ijzeren klopper nauwe lijks hoorbaar op de poort vallen. (l) Albi is eene stad, in het Zuiden van Frankrijk gelegen. Hij hekelde lord Salisbury, die eene bijzondere zending sluurde naar hel Va- ticaan, welke geen tijdelijke macht is. Het zenden van cencn gezant naar den Paus staat bijna gelijk aan de herken ning der eischen van het Yaticaan, strekkende tot onderwerping van een gedeelte van het italiaansche grond gebied aan 's Pausen gezag M. Gladstone schandvlekte het turk- sche beheer in Armenië, een beheer van roof en verdrukking, dat eene schande daarstelt voor de Porie, evenals Ierland eene schande is voor Engeland. Spreker vergelijkt den somberen toe stand in Armenië met den bloei in Bul garië. Kiezingen in Zwitserland. Al de kie zingen voor den nationalen raad zijn nog niet gekend, maar het is waarschijnlijk dat de beide partijen hunne stellingen zullen behouden. Het zijn voornamelijk do conservatie ven en de radicalen, die zegevieren. De gematigde liberalen lijden gevoelige neer lagen, onder andere in Argau en te Bern. De katholieken overwinnen met groote meerderheid in Tessino, alsook in Frei burg en in de kleine cantons van Mid den Zwitserland. De liberaal socialistische samenspan- spanning wordt te Neufchatel geslagen en te Genève overwinnen de liberalen op de radicalen. Geen enkele socialist is gekozen. Ontploffing van en\ poeiermagazijn 1000 dooden. Een bericht uil San-Franctsco meldt dat te Canton het Staatspoeierma- gazijn in de lucht is gesprongen. Twee honderd huizen werden sterk beschadigd en duizend menschen gedood. Verscheidene onzer geachte lezers heb ben in den loop der verledène week een uitnoodigingsbrief ontvangen om in de stad Gent te gaan deel nemen aan eene kiezing van afgevaardigden, welke zullen geroepen zijn om, op hunne beurt, de hoogere nijverheids en handelsraad sa men te stellen. Velen dezer uitgenodigde kiezers we ten niet waarvan er kwestie isen wij ach ten het dus van belang het volgende aan 't Fondsenblad te onlleenen. Een koninklijk besluit van 16 Juli 11. heeft den Hoogereu Nijverheids- en Han delsraad heringericht. Deze Raad zal den aard hebben eencr raadgevende vereeni- ging, ten einde aan de regeering nuttige berichten te geven over de noodwendig heden der verschillende nijverheden en van den handel, namelijk met het oog op het vervallen der handelstraktaten. Deze raad zal bestaan uit 44 leden, waarvan 11 door den Koning genoemd en 33 gekozen door de provinciale afge vaardigden, (kiezers van den tweeden graad, waarvan het getal bepaald is op 148 voor hel geheele land en 2u voor de provincie Oostvlaanderen. Het verslag aan den Koning, de be weegredenen der instelling bevattende, luidt als volgt De inrichting van den Hoogeren Nij verheids- en Handelsraad, door een Koninklijk Besluit van 25" Maart 1859 ingesteld, was gegrond op het beslaan der officieele koophandelskamers, welke door de wet van 11" Juni 1875 afgeschaft werden. De Hoogere Nijverheids- en Handels raad, op geene nieuwe grondslagen her- gericht zijnde, kwam sedert dit tijdstip niet meer bijeen, Soortgelijk kollege is nochtans onbe twistbaar nuttig. Derwijze samengesteld dat de verschil lige groepen der nijverheden en des handels van 't land er in vertegenwoor digd zijn, kan het aan de regeering kost bare inlichtingen geven over hunne nood wendigheden en over de te nemen maat regels om hunnen toestand te vrijwaren. De beraaoslagingeit en de verslagen van den ouden Hoogeren Nijverheids en Handelsraad worden, op heden nog, met vrucht geraadpleegd door al degenen, die zich met ons ekonomisch beheer bezig houden. Meermaals werd overigens de herin richting van eenen Hoogeren Nijverheids- en Handelsraad door de vrije handels maatschappijen en door hun verbond ge vraagd zelfs mei dil doel werden eenige ontwerpen opgemaakt. Nog onlangs ontving de Regeering een dergelijk verzoekschrift van de Union syndicale van Brussel, van de Union c'ommerciale industrielle van Luik, en van het Handel-. Zeevaart-, Nijverheid- en Landbouwgenootschap van Oostende. Eindelijk, heeft de kommissie van ambtenaren der ministeriën van geldwe zen, van buitenlandsche zaken en van landbouw, ingesteld om de kwestien aangaande de handelsverdragen te be- studeeren, aan de regeering een verslag overgemaakt, dal met eene soortgelijke vraag besluit, Wij achten het dus behoorlijk eene instelling herin te richten, welke de wetgeving niet voornemens was te doen verdwijnen, en wij hebben de eer aan de goedkeuring Uwer Majesteit te dien einde een voorstel te onderwerpen. De nieuwe Hoogere Nijverheids- en Handelsraad zal bestaan uit leden, door den Koning benoemd, en uit leden bij middel van eene kiezing in twee graden. Het getal der leden van deze tweede klas is derwijze bepaald, dat er rekening ge houden wordt van de belangrijkheid der nijverheid en des handels van iedere provincie van 't koninkrijk. NVie is daar vroeg eene stem, door eene kleine getraliede opening der deur. De hcervau Roqucmar, Isabel, was het ant woord. De deur ging zonder gcdruiscli open, en het licht eencr fakkel viel op de bezoekers. De eerste wierp boed en mantel af. Sterk gespierd, maar klein van gestalte, zwart van haar en baard met fonkelende oogen, verwekte Simon, lieer van Roqucmar, zoo geene belangstelling, dan ten min ste indruk. Zijn gebogen neus, zijne bruine kleur, ccn lidtccken dwars over het voorhoofd, zijne grbogen beencn, gaven den krijgsman en den ridder tc kennen. Zijne gezellen waren schildknapen, zonen van Languedoc, slanker van gestalte, maar vinnig in al hunne bewegingen, en daardoor voor de in ijzer gckleedc baronnen van het Noorden niet minder te vreezen. Is iedereen hier vroeg da heer van Ro qucmar, kortweg aan de oude Isabel, die ootmoe dig voor hem stond. Gij alleen ontbreekt, heer van Roqucmar, antwoordde dc vrouw. 't Is wel, duid mij den weg aan. Na de deur met zorg toegegrendeld te hebben, nam Isabel de fakkel van den muur, en ging voorop. Het huis van binnen was niet hetgeen de vervallen voorpui deed veronderstellen. Het was een cehte doolhof vertrekken en trappen hi alle richtingen, ijzeren douren vanglle kan- De Raad zal zijne meening te kennen geven nopens de zaken, hem door de regeering onderworpen, en de ontwer pen opmaken, die hem door deze zouden gevraagd worden. Hij zal namelijk de kwestien moeten onderzoeken en de maatregels besludeeren. die betrekking hebben met de vernieuwing der handels traktaten. Mei volle vertrouwen onderwerpen wij aan het handteeken Uwer Majesteit het hierbij gevoegd ontwerp van konink lijk besluit, dat de inrichting en het be stuur regelt der nieuwe instelling, die, onzes dunkens, erstige diensten aan het land zal bewijzen. ï'n den Moniteur Beige van 24-25 Februari laatst is eene verordening ver schenen betreffende het lager onderwijs. Het staatsbestuur wil dat dit vak in de lagere scholen onderwezen worde, en dat de onderwijzer zijne reeds verkregene begrippen van landbouw uitbreide en zich volmake, ten einde dit vak met vrucht te kunnen onderwijzen. Den landbouw opbeuren, en het lot van den landman verbeteren, ziedaar het doel dat het hooger bestuur zich voor stelt. Dit is waarlijk een edel doel, ik moet het bekennen; maar zijn de midde len die den onderwijzer zijn ter hand ge steld, wel toereikend om in zijne pogin gen te gelukken Daar is sterk aan te twijtelen. Het is zeer gemakkelijk te zeggen er zal in de drie graden der lagere scholen een volledige, aanschouwelijke en con centrische cursus van landbouw gegeven worden, gesteund opjuiste begrippen van natuurwetenschappen, en in billijke male op proeven en practisohe werkzaamhe den. Niets is eenvoudiger dan verorde ningen te maken, en programma's daar te stellen; maar hel programma uitvoeren zoodanig dal het vruchten draagt, daar is de kunst; daar ligt de knoop. Het zal den onderwijzer niet lastig val len, den landbouw te onderwijzen zooals hij het reeds vijf jaren heeft gedaan, en nog verplicht is te doen. l Is waar, ik moet hel opentlijk beken nen het landbouwonderwijs is in het grootste gedeelte der lagere scholen niets dan bloote theorie, waarvan de kinderen zeer weinig meedragen. Het is zeker dat hel verstand daardoor een weinig ont wikkeld wordt, maar voor den landbouw heeft zulk onderwijs geen nut. Hoe wilt ge dat een meester zijnen kinderen de voornaamste kenteekens onderwijze van het geraamte eens vogels, van een kruip dier, eenen visch enz., zoo hij het ge raamte dier dieren niet bezit Hun de kenmerken opgeven zonder ze ie loonen Ja. en dat noemt men dan aanschouwelijk te werk gaan Hoe will ge dat de onderwijzer zijnen ten. Het was een kunstig ingerichte schuilplaats voortreffelijk geschikt tot verdediging en afwe ring tegen eenen plotselingen aanval. Zwijgend volgden dc baron en zijne gezellen de geleidster totdat deze eindelijk aan eene deur vertoefde, achter dewelke men doffe samenspraken hooren kon. Gij zijt ter bestemming, heer van Roque- mar, zcide Isabel, gelief binnen te treden. Zij duw de de deur open, Men ontwaarde ccn ruim, maar laag vertrek. De vensteropeningen, van den kant der groote markt, lieten, ter ooizakc van liet late uur, slechts een ontoereikend licht binnendringen zoodat dc plaats in eene halve duisternis was. Zij bevatte talrijke personen oenigen, en dit waren meestal wilde gestalten, zagen er als krijgsliedi uit. Zij waren ran helm, borstpanser, zwaard en dolk voorzieu. De anderen geleken aan geestelij ken, maar mouwen en kraag waren van eene bijzondere snede. Een grijsaard, waarvan allen op eerbiedigen afstand bleven, stond alleen aan het venster. Hij droeg bet genoemde geestelijk gewaad, zijne houding was ernstig cn statig, het gelaat was dat van een profeet, uitgemagerd, met vooruitstaande kaaksbeenderen cn omgeven van cencn witten baard, welke tot op zijne borst neerhing. De man boezemde gezag in, maar de ongestadig flikkerende oogen, het liencpcn voor hoofd en een onbepaalbare trek naar sluwheid kinderen spreke over de verbindingsva- ten, den barometer, denthermometerenz, zoo hem die tuigen niet zijn ter hand ge steld Ju, lieve lezer, en dan moet hij nog zuurstof, stikstof, waterstof en kool zuur bereiden, eu hel water ontleden, zonder dal hij fleschjes, buisjes en lamp jes bezit; zonder dat hij chloorzuur ka lium, bruinsteen, wit marmer, zink, zwa velzuur enz. lot zijner beschikking heeft 1 Maar, zult ge zeggen, de onderwijzer kan die kleine zaken toch wel aankoo- pen. Verschooning, lieve lezer, meesters zijn geene renteniers; en hebben hun ka rig loon meer dan noonig, om hun buis gezin te onderhouden. In het programma staat uitdrukkelijk geschreven, dat de onderwijzer de voornaamste insecten etende vogels uit de streek moet laten zien. Daarvoor zijn er volstrekt opgezette vogels noodig, of tenminste de afbeelding ervan op platen. En in hoeveel dorps scholen (merk wel op dat ik spreek van landelijke scholen) vindt men eene ver zameling van opgezette vogels Oh, ze zijn zoo zelden, lieve lexer. In hoevele onzer buitenscholeu treft men zelfs der gelijke platen aan Bezoek de landelijke scholen, eu op honderd zult gij er vijftig met naakte muren ontmoeten. Ge ziet dus, lieve lezer, dat de land- bouwlessen,in de lagera scholen wel te verstaan, maar van ondergeschikt belang kunnen zijn. Dat men eerst dén onderwijzer goede verzamelingen ver schafte voor het aanleeren der onont beerlijke natuurwetenschappen, en zijn onderricht zal den landbouw ten nutte strekken. Dat het grootendeels afhangt van de onderwijzers, of het lager landbouwon derwijs al of niet vruchten zal dragen, is zeer nauwkeurig en waar; maar zeker is het, dal het veel meer afhangt van den Staat.de Provincie en de Gemeenten. Zoo de scholen onder dat opzicht niet goed worden ingericht, en zoo men aan elke school geenen tuin van ten minste 10 aren aanlegt, zoo zullen de pogingen van het Staatsbestnur ijdel blijven,en zal bet landbouwonderricht een knoeiwerk we zen. Dat Staat en Provincie aan de Gemeen ten toelagen toestaan, om voor hunne scholen het onontbeerlijke materieel aan te koopen. en het landbouwonderwijs zal vooruitgaan; de aangewende pogingen zullen bekroond worden. Reppen wij thans nog een woordje over het adultenonderwijs betrekkelijk den landbouw. Dat de scholen vaii vol wassenen veel goed stichten, hoeft hier geen betuig. Ieder weet, dat de kennis sen die hij in zijne jeugd verkregen heeft, hem weldra ontgaan, zoo hij zich van deze in lateren leeftijd niet bedient, en zoo hij niet gedurig het geleerde herhaalt en toepast. Bijgevolg een kind dat de school op dertien- ot veertienjarigen ou derdom verlaat, zal voorzeker zijne ver- vcrontrustten cn verminderden den eersten guu- stigen indruk. Aan de gefronste wenkbrauwen der aanwezigen, aan de handen, die koortsig de grepen van dc zweerden omspanden was ge noegzaam te zien dat de stemming van het gezel schap niet vroolijk was. Bij de intrede van den baron, liet zich een vreugdig gemurmel hooren. De grijsaard vcr- jiet zijne plaats cn den binnenkomende vrien delijk te gemoct gaande, reikt» hij hem de hand. Welkom, mijn zoon, in den kring der vervolgden, zegde hij op droevigen toon. Treed nader cn aanschouw het toonecl, waartoe ik u nitgenoodigd heb. Hij leidde Roquemar naar liet venster, terwijl al dc ónderen eerbiedig achter uitweken. Het was een schouwspel van vreesel(jke bedie- denis, welke dc groote markt opleverde. In lie1 midden der vierkante plaats bevond zich een groote houtstapel, bestaande uit afwisselende la gen van drooge takken en dennen stammen. Zes tien ijzeren palen kwamen boven liet bout uit- Omtrent drie honderd geheel in ijzer geklccde ruiters, doonnengd met talrijke boogschutters eu pikenieren, omringden bet akelig getuig, cn rond hen vervulde eene woelige menigte de ge heele markt. Stilzwijgend, met samengetrokken gelaat staarde Simon van Roquemar eenige stonden op het indrukwekkend tooncel. Ha brak hij eindelijk uit, de vaandels der krijgslieden tellende, dc lafaards hebban hunne voorzorgen wel genomen. Dri» honderd lansen 11 Bedaar u, mijn zoon, vermaande dc grijsaard redden kunnen wij ze niet, maar wreken zullen wij ons doen Wraak voor hun bloed, morde de baron en een dreigend gemor liep de kamer rond. Een klagend trompetgeschal, klonk over des markt. De deuren van een hoog versterkt hui», van den anderen kant der markt gelegen, wer den geopend. Tusschen de pieken, der krijgs lieden verscheen een troep van zestien manneu twee aan twee samengekeleud. Een woest gehuil ontving de albigers, waat de ketters, welke met dc dwalingen der Manichëers hunne misdaden vernieuwd hadden, waren een voorwerp van afgrijzen geworden totin de stad, van welke tij hunnen naam hadden. (1) Sombere dweepzucht gloeide in de oogen der gevangen, die nog niet eens een blik op de woelige menigte wierpen. Op zeker oogenblik richtten zij hunne oogen naar het gebouw, waar hunne zinsgenooten ver gaderd waren. De grijsaard, als in gebed ver zonken, stond alsdan alleen voor Let venster. Hij zag de ongelukkige slachtoffers zijner dwa lingen. Hij trok zich onmiddellijk terug nie mand had het voorval bemerkt. (Wordt voortgezét,)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1