NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 6 November 1890. 10 centiemen per nummer ABONNEMENTPRIJS ANN0N4 EXERIJS Polilick overzicht. DE ALBIGENZER Nog de Tabaksrechten. Een en ander. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 (rank 's jaars Ir 3 25 voor zes maanden fr. 1,75 vos,a drij maanden, voorop te betalen. _De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijll in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, Y>31 nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren dos lauds. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamea, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cutqae i AELST, 5 NOVEMBER IS90 De toestand in Luxemburg. Volgens een telegrafisch bericht uit Wiesbaden aan een der Berlijnsche bladen is de M. Eyschen voornamelijk naar Hohen- burg op reis gegaan om met hertog Adolf van Nassau te beraadslagen over een punt in kwestie met betrekking tot hel regentschap over het groot hertogdom Luxemburg. Hel moet name lijk de vraag zijn, o( hertog Adolf, na ten vorigen jare den eed als regent te hebben afgelegd, thans bij zijne wederoptreding in die weerdigheid op nieuw zou moeten worden beëedigd. Het Luxemburgsche ministerie meent van ja, hertog Adolf zegt neen. De Lemburger Staatsraad heeft vrijdag eene tweede zitting gehouden. Ofschoon hel eene geheime beraadsla ging is geweest, loopt het gerucht dat de hertog van Nassau den 5 november naar Luxemburg zal komen, om als regent de zitting der Kamer van afge- veerdigden te openen. De Rlieinische Courierte Wiesbaden jneldt.dat de hertog van Nassau maan dag in Luxemburg aankomt, om per soonlijk dinsdag de zitting der Kamer te openen. Dit is dan ook zoo gebeurd. Fransclie Kamer. Belasting op het kapitaal. - In de Kamer is door Mil. Ravier en Gaillard een wetsvoorstel ingediend, strekkende om het kapitaal te belasten in zoodanige verhouding, dal zoo daardoor eene opbrengst van 1 1 2 mil liard verkregen worde, de andere be lastingen kunnen afgeschaft worden. New-York, 2 nov. John Dillon en O'Brien. De iersche afgeveerdigden zijn geestdriltig ontvan gen door de voorname ingezetenen en vele maatschappijen, die hen tot in hnn hotel vergezelden. Daar heeft M, O'Brien een adres ge lezen, meldende dat liet doel der Ieren is eene strijdkas te komen stichten, ten einde zegepralend tegen de regee ring te vechten. Hunne zending heeft de volle onder steuning van M. Parnell. De gouverneur van New-York las een welkom adres aan MM. Dillon en O'Brien. In hun antwoord hebben de iersche afgeveerdigden, in roerende woorden bedankt. De Ieren in Amerika. Zondag mor- gend, eenige minuten na 6 ure, werd de transche transatlaniieker La Champagne te New-York gesignaleerd. Eene deputa tie van een 100 tal voorname Ieren, aan wier hoofd generaal O'Bierne, scheepte zich in op een sleepboot om MM.William O'Brien en John Dillon te gemoet te varen Toen de Amerikanen dicht genoeg bij de Champagne waren, zagen zij MM. O'Brien en Sullivan op het dek staan. Langdurige toejuichingen rezen nu op, aan welke geen einde kwam vóór de bezoekers op den transatlaniieker waren. Daar was de ontmoeting zeer harleiijk, liet handdrukken en voorstellen was nog niet afgeloopen toen de boot te New-York aanlegde. Buiten MM. Dillon en O'Brien waren ook MM. Sullivan en Harrington aan boord. Na hunne aankomst reden de iersche parlementsleden £naar Hof/mann House waar zij met de verschillige amerikaan- sche comiteiten het plan opmaakten voor de voordrachten, welke zij in Amerika houden zullen, met het doel gelden in te zamelen voor de iersche National League. Die heeren waren nog in onderhande ling toen de gouverneur van den Staat New-York werd aangediend, welke aan de vertegenwoordigers van Ierland zijne deelneming kwam betuigen in hunne on derneming. Kort daarop verscheen de burgemees ter van New York, uelke zegde dat de groote meerderheid der Amerikanen met de Ieren was. De iersche afgever rdigden deden in den namiddag eeri manifest aanplakken, waarin zij liet doel hunner reis uitleggen en verklaren dat de iersche parlemen taire partij en heel het iersche volk nauwer dau ooit verhouden zijn met M. Parnell. spijts de valsche geruchten door de tories in de wereld gestuurd. Monstermeelingen zullen gehouden worden te New-York,Philadelphia, boston Buffalo, enz. De vraag voor inkomkaar- len is in sommige steden zoo groot dat de leren er meermaals zullen moeten spre ken. Verhaal uit de XIIIe eeuw, door H. W. FRANK. 2e vervolg. Jonkvrouw, zcidc hij, veroorloof aun uwen dienaar u te vergezellen, totdal gij buiten bereik tan soortgelijke ontmoetingen zijt. Messire, antwoordde de oude vrouw, de aangesprokene voorkomende, wij danken u voor uwe ridderlijke hulp, en nemen uw aanbod be reidwillig aan. Elvira, stijg te paard. Schoonc zaken I grommelde Roger, die intussclicn genaderd was, schoonc zaken I en de markies zal wel blijde zijn. Eenige duchtige kneuzingen had den waaghals beter moeten lecren. Maar Amaury hoorde niet. Hij was ganseh verslonden in liet aanschouwen der onbekende, wier sierlijke gestalte en uitstekende schoonheid zijne aandacht boeide. De jonkvrouw bloosde ouder de blikken van den jongeling, welke Na al de scherpe aanvallen door mij nen wakkeren tegenstrever tegen mijn vorig artikel gericht, zal ik mij nu dit maal van zijne bijtende benamingen, zoo als drogredens, stadhuiswoorden, enz., trachten te ontwijken welke onbetwist baar de pen van eenen geleerden, ge- voelvolleu schrijver verraden. Om in mijne oude misslagen niet te hervallen, zal ik in de verre verte der grijze oudheid geene geschiedkun dige namen gaan opsporen en Gorgias met Socrates, samen met Xantippe, zijne beminnelijke wederhelft, in hunne zalige rust laten sluimeren. Om zich mei klank op mijn schrijven te kunnen wreken, vindt onze schrijver het geraadzaam oudminister Graux eens ferm onder handen te nemen. Hij wrijft dii lid van het vorig liberaal kabinet, in zichten aan, welke de eerlijke le/.er min achtend zal van de hand wijzen daar zij rechtstreeks tegen de geschiedkundige waarheid stroken. Of die gewezen mi nister tol doel Lad onze planters te straf fen, wanneer hij zijn ontwerp van belas ting op den in en uitlandschen tabak eensklaps, toen hij van zijne onkicsche handel wijze bewust was, rood werd tot achter zijn ooren. Om zijne schaamte te bedekken, gaf hij de sporen aan zijn paard, om den aanleidcr van den klcii.cn stoet, welke zich intussclien in beweging gezet had, te achterhalen. Deze, een reusachtige, er somber uit scliijucndc krijgsknecht wierp ccuen doordringenden, toch niet onvricn- delijkcn oogslag op Amaury, en beantwoordde slom zijnen groet. Messire, zeide hij na eene poos, weet gij wie gij vandaag gered hebt t Neen, antwoordde de jongeling, maar Amanry van Verschooning, Messire, onderbrak dc aan leidcr op ongcduldigcn toon, bet zal u misschien vreemd dunken, maar ik moet u verzoeken uwen naam niet te noemen. Het is genoeg dat gij voor mij enkel Amaury heet, noem mij kortaf Raynald. Het zijn lijden van wraak, die wij bele ven. Wie weet.... Raynald zweeg schielijk, Amaury bezag met verwondering den spreker, op wiens gelaat hevige ziclestrgd te lezen stoud. Na eenige oogcnblikkcn stilzwijgen, hernam dc aanleider, aan Amaury de hand toereikende. Weiger mijne hund niet. Messire, al ben ik geen edelman. Die handdruk verplicht mij deed stemmen, is eene veronderstelling door geen onpartijdig denker aanneem baar. Was het deficit der échatkist onder het vorig gevloekt regiem, soms kunst matig voortgebracht om dan later een voorwendsel te vinden ter belasting on zer plantingen Waren de oorzaken van dit tekort niet den halelijken schoolstrijd, het verkwis ten van 's lands penningen, het onver- geetbare schoolenkwest en meer andere bestuurlijke misslagen, waaronder de kliek Fière-Bara-Graux door de kiezin gen der verachting onder den vloek des volks, is begraven Konden de liberalen met hunne ge kende princiepen van \rijhandel eene andere belasting vinden, minder op de welvaart des volks drukkend dan de be lasting op den tabak Kent onze schrijver, die in- en uitland - sche belastingkennis zoo ervaren is, er eene, dat hij ze noeme Ook neme mijn geleerde- tegenspreker wel in acht waarover onzen pennen- twist rolt, niet over de Graux-wet door de liberalen gestemd, welke de belasting op 2, 2,50 of 3 frank het honderd bere kend, maar wel over de wet gewijzigd door ons volkslievend kabinet Beernaert welke de plantrechlen tot 1,50 fr. heeft verminderd. Alhoewel de bevestigingen van mijn geachten tegenspreker,, mijn artikel Tabaksteelt niet te kennen, zoo on verslaanbaar schijnen, wil ik zijn woord niet betwijfelen, en mij de moeite ge troosten nogmaals mijne argumenten te ontwikkelen. Mijn tegenstrever zal locli met mij be kennen dat het verbruik onzer produk- ten noodzakelijk zal vermeerderen wan neer wij, die, in hoedanigheid kunnen doen bij winnen en onze waar verfijnen. Dus wanneer men er door 't een of 't an der middel kan in gelukken, het voort brengen ie beletten van eene massa ta bak van gemeene kwaliteit, is het onbe twistbaar dat dit middel zou machtig bij dragen tot verbetering der handelsfaam onzer produkten. En ook vind ik hel klaar, wanneer dit middel niet drukkend is voor onze plan tingen, er wij, planters, alle belang bij hebben, dit behoud uit al onze krachten te eischen. Dit is't geval, Lezer, met de Tabaks rechten. Vóór het beslaan dier rechten wierd eene groote hoeveelheid, welke ik op het 1/10 der beplante oppervlakte mag schallen, geplant als eene bijzaak, na het koolzaad, de aardappelteelt enz. Ik hoef geen bewijs te leveren, der door en door gemeene hoedanigheid van dezen tabak. Dit is voor elke planter eene te welbe kende zaak. Deze zinnescherpende produkten wierden dan ter markt aan eenen spot prijs vervent en kwamen dan later in de groote magazijnen en fabrieken zich bij onzen fijnen tabak vermengen en hiel voor u, redder. leven cu bloed op liet spel te zetten. De jongeling nam dc aangeboden hand aan, alhoewel meer cn meer verwonderd over de zonderlinge handelwijze van zijnen vriend. Aller lei gedachten woelden in zijnen geest, cn daar Raynald in z|j norsch stilzwijgen herviel, brak Amaury ook de korte samenspraak af. Omtrent eene halve uur kouden zij nlzoo zwijgend gereden hebben, toen Raynald eensklaps stilhield cn met aandacht zijne blikken in den ronde stuurde. Een tevreden glimlach speelde op zijne lippen. Messire, zcidc hij, hier houdt alle gevaar op. Harlclijken dank voor uw gezelschapen be scherming.... Ook de vrouwen cn het gevolg hadden hunue paarden gcteugcld. Dc oude vrouw groette Amaury op statigen, de jonkvrouw op miuzaracn toon. Men nam afscheid. De avond begon te vallen, dc onzekerheid van den weg onder liet lommer der boomen was juist niet geschikt om de mismoedige stemming vau den ouden dienaar te veranderen. Als die dwaaskop van Amaury, morde hij, lieden den brandstapel tegen een vreugdevuur niet heelt willen verwisselen, ken ik er niets meer vanWat zal dc markies nu nog cn? pen zoo onze handelsfaam verderven. De tegenwoordige rechten verhinderen zulke voortbrengsels want na aftrok dier las ten, zou er nog bitter weinig overschie ten. Nog meer door de bestaande lasten aangeprikkeld, getroosten onze planters zich verschillige onkosten tot hel verbo teren der teelt, zooals het maken van glazen of papieren broeikassen, om al dus, zooals ik vroeger zegde, door de hoedanigheid te vergoeden wat er in Beernaert's beurze wegvalt. Nopens dit punt zou ik in slichtende bijzonderheden kunnen treden. Mijn achtbare tegenspreker zal mij misschien tegenwerpen, zulks kan zon der rechten ook gebeuren maar, goeden God hier op den buiten zijn tocli zoo veel schoone en nuttige dingen mogelijk zooals het samenwerken in de melkerij, het verbeteren der hoppeteelt, liet in richten van bibliotheken tot volksonder- richt en meer andere prijswaardige in richtingen, maar in den tegenwoordigen staat onzer dorpsbeschaving, mag noch kan men daarop, zonder bijzondere aan prikkeling niet rekenen. Ook mag men niet uit 'l oog verliezen, dat onze tabak in ruime mate beschermd is in vergelijking met den invoer en men dus onze bloeiende teelt met de algehee- le afschaffing der rechten sterk zou be- nadeelen. Eischt gij het behoud der reehten op den tabak, roept mijn geleerde legen- spreker uit, vraagt dan ook uit kracht der logiek het leggen van lasten op de andere produkten. Wel neen, beste vriend De tabak is eene vrucht welker handelswaarde bij zonder afhangt van de hoedanigheid hetzelve kan niet gelden met liet graan, aardappelen, rogge, tarwe enz. De prijs vau den labak kan den helft verschillen. Is ook hetzelve waar met de andere opgenoemde vruchten Het verval der graanteelt is aan oor zaken toe te schrijven onafhankelijk van de hoedanigheid onzer produkten. De bo- termjverheid en de hoppeteelt zijn ver vallen door verwaarloozing der verbe terde methoden, onze tabaksteelt zou denzelvcn weg inslaan, bij de afschaffing der rechten. En eenmaal de faam gekrenkt, God weet, ten welken prijze men die terug wint Is hel dus niet klaar, lezer, wie tegen de tabaksrechlcn dondert, het is om dat zij eene verbruiksbelasting zijn en kan het voorwendsel van schade, onzen planters bij de tegenwoordige rechten nog gelden Heb ik dan het recht niet tot mijn ge leerden tegenstrever te zeggen: Gij valt uit legen de beslaande lasten als eene hatelijke belasting op het verbruik des volks, met nog meer reden dan, moet gij uit kracht der logiek, nu de afschaf fing eischen der rechten, op het bier, de genever, koffie en ook de grondlasten de eerste belasten rechtstreeks liet ver bruik, de laatste op eene onrecht- streeksche wijze. Hoe vindt gij dit, beste lezer Onze wakkere strijder vraagt mij ver der spottend Dees jaar hebben onze planters hun nen oogst door den hagel verloren en moeten toch de lasten betalen. Dat vindt gij schoon 1 Ter antwoord knip ik het volgend uit mijn vorig schrijven Ook hopen wij allen dit jaar van rampspoed op eene vaderlijke in schikkelijkheid van ons ministerie, wat overigens door de wet is toegelaten. Mijn tegenspreker vervolgt Beernaert's leger bespiedt bij onze stokers en brouwers toch niet den voor uitgang, enkel den graad en de hoeveel heid. Wel, wel Maken zij dan geene ver slagen over de voortbrenging, alsook over het gebruik der verschillige stoffen der fabrikatie En wanneer zij in die bespieding wetenschappelijke!! vooruit gang ontwaren, zooals het invoeren van nieuwe sloffen, dan ziet men ras in de Kamer een eindje wet verschijnen om dit bedrog te beteugelen. Zijn de lasten op de saccharine daar geen klinkend be wijs van Zijn die dagelijksche bemoei ingen niet duizendmaal hatelijker voor het vrij en onafhankelijk karakter van den Belg dan het jaarlijksch bezoek dier heeren van den labak Ik had aangemerktDe tabakslasten drukken toch zoo loodzwaar niet op ons volk, liet bewijs daarvan is het aangroei end getal rookers, en ik verzuimde de draagwijdte mijner gedachten mathema tisch te bepalen door er niet bij te voe gen In evenredigheid der bevolking. Daarop eene ronkende uitweiding van mijn achtbaren tegenspreker, die, moest hij eens kunstrechter spelen, o! o! dan!?! Ziel mijn doorgeleerde bestrijder nog niet klaar in de kwestie, ik ben nog ter zijner beschikking. A... F. S Zijn zoon verlosser en beschermer van dit keltcrsch gebroed Want ketters zijn liet, zeker... En de graaf van Leicester.... Daarbij die schooneMaar Amaury luisterde niet..,, Amaury Roger Amaury, geloof inij vrij, gij hebt van daag.... Ha Wat is dat Een pijl suisde door de lucht, ccn tweede volgde. Wild bricsehend van smcrl steigerden dc peerden, om scfl'cns ineen te zakken. De arme dieren waren midden in den kop gclrolTcn. Terzelfder tijd kwamen een tiental gewapende mannen uit liet bosch te voorschijn, cn eer dat Amaury en Roger, onder de paardeD begraven zich had kunnen oprichten, waren zij ontwapend en gebonden. Amaury, zijt gij gekwetst t riep angstig de dienaar. Neen, Roger. God zij dank Hoed u uwen naam te zeggcD, wij zijn in de handen van dc ketters gevallen. Vloekend gaf dc overste der bende, die dc samenspraak in Noord-Franscli niet bad ver staan, bevel aan Roger te zwijgen, en gebood aan zijne lieden dc gevangenen gebonden op Men schrijft ons uit Brussel dat de aftreding van M. De Volder als zeker moet beschouwd worden. De portefeuille van binnenlanasche zaken werd M. Mélot, afgeveerdi^de van Namen aangeboden. Als M. Mélot aanneemt dan kan de zaak ais bepaald zeker aanzien wor den. De Counier de Bruxelles meent te we ten dat de heer Devolder nog geene be slissing heeft genomen, aangaande hel hem gedaan is, den heer .Simons te ver vangen in het bestuur der Société Géné rale. vcrschc paarden tc zetten. Amaury, in het begin, verslagen door den onvcrwaclitcn aanval, en zeer gekneusd door den zwaren val onder zijn paard, sidderde van toorn en pijn. Zijne woede verdubbelde nog, wanneer hij de ellen delingen herkende, welke hem gevangen namen. De schurken waren met knotsen cn verroeste zwaarden gewapend eenigen onder ben baddau lange csschcn bogen, die dc troepen van Hen drik ill van Engeland in Languedoc ingevoerd hadden- Ellendelingen I bulderde hij, hoe durft gij de hand leggen op cenon edelman V Zwijg, jongeling I antwoordde de hoofdman, cn zich tot zijne mannen richtende Gisteren hebben die bloedhonden nog zestien van onze vrienden op den houtstapel verbrand, de meester is zelfs met moeite kunnen ontvluchten. Bloed voor bloed zeg ik tot die mannen van Belial. Bloed voor bloed 1 riepen de aanvallers te gelijk. Vooruit nu riep de hoofdman, on de Albi- gers xcttcden hunne magere paarden op eenen rap pen draf. De paarden der twee gevangenen wa ren aau de dieren der schurken vastgeknoopt* (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1