Koffij drank. Landverhuizing. Een raad aan de ouders en aan de on derwijzers. Het slechte jaargetijde na dert met rasse schreden en met hem /ui len onze kinderen weder aangetast zijn door verkoudheden en hoest. Al dezen die de jeugd liefhebhen zouden dus een middel moeten bedenken om de kleinen te beschermen tegen de gevaren, die het koude jaargetijde voor hen oplevert. Men bereikt dit doel niet altijd mei ze al te warm te kleeden, integendeel dit kan aanleiding geven om bij hen de kwaal te doen ontslaan, die men wil ver mijden. Ziehier een eenvoudig, maar tevens doeltreffend middel om hen tegen de aan doening der koude lucht te beschuiten Men gewenne de kinderen als zij op straat gaan, slechts adem te halen door den neus en niet door den mond, dien zij goed moeten gesloten houden. Het is door deskundigen bewezen dat de koude lucht, welke langs de opening des monds rechtstreeks naar de longen gaat, de oorzaak is van het groote getal keel en borstziekten. Wanneer ze langs den neus tot het inwendige des lichaams dringt, wordt ze langzaam verwarmd en is dan onmachtig eeuen nadeeligen in vloed uil te oefenen. Daarbij ook dient gezegd te worden dat de billioenen kriel- dierljes en slofjes, die de lucht bezwan geren, en waarvan vele gedurende den winter zeer gevaarlijk zijn, om zoo te zeggen onmachtig worden wanneer wij langs den neus ademen. Het tegendeel geschiedt wanneer wij de koude lucht door den mond opvangen immers dan bekomen die billioenen onwelkome klan ten, eenen vrijen doortocht tot het in wendige oh zes lichaams. De ouders en de onderwijzers kunnen de kinderen derhalve niet genoeg den hoogermelden gezondheidsregel voorhou den. Het einde van de wereld. - - Al weder om is er een proleet opgestaan en dit maal in het graafschap Lancaster, in de Vereenigde Staten. Zijn naam is John Kaufman. Hij zet zijne volgelingen kracht dadig aan zich tot het einde der wereld te bereiden, dat, stellig et', vast, in hel jaar 20C0 moet afloopen. Het was 2000 jaar na de schepping, zoo redeneert de profeet, dat de zond vloed de aarde overstroomde en bijgevolg is het ook het tweeduizendste jaar van de kristene tijdrekening, dat onze aarde door eenen stroom van vuur en zwavel moet vernietigd worden. De voorzeggingen van Kaufman bren gen groote onsleltenis in Midden Pensil- vanie teweeg. Moet dan hel jaar 2000 misschien nog woeliger worden dan het jaar 1000 Wat er ook van zij, men be reidt zich op voorhand. Dr Koch en de tering. Over eenige weken hebben wij gemeld dal de proef nemingen door Dr Ko«:h, de gekende hoogleeraar, die beweert het middel ge vonden te hebben om de tering te bestrij den, op eenige teeringlijdende honden gedaan, totaal mislukt waren. Door dit te melden, deden wij niets anders dan her halen wat de Berlijnsche bladen over den wonderbaren man en zijne uitvinding schreven. Over een viertal dagen verna men wij een ganse!) tegenstrijdig bericht, men meldde dat de geleerde doktoor zijne proefnemingen thans met goeden uitval op menschen voortzette. Daar wij iu 't belang onzer lezers de werkingen van dezen wonderbaren mensch willen volgen, deelen wij hier een schrijven mede van eenen Berlijn- schen briefwisselaar van den Times aan dit blad gezonden. Ik heb, zegt de briefwisselaar, een on derhoud gehad met professor Kocli, naar aanleiding van zijne nieuwe ontdekking tot genezing van de tering. Vooralsnog wilde de geleerde geen verdere inlichting geven. Alleen deelde bij mede, dal voor de bereiding der limphe, die 'ingeënt wordt, metaalzouten worden gebezigd. Nadat deze slof de bacil gedood beeft, werkt zij door hare genezende eigen schappen mede om de gezondheid van den lijder te herstellen en maakt hem te gen verdere aanvallen van den bacil be stand. De lymphe is door middel van een lang en uiterst moeielijk proces, dat zeer kostbaar is, verkregen. Daarom val zij voorloopig bereikbaar zijn voor rijken, tenzij de regeeringen van verscbillige landen de stof aankoopen ten einde er iedereen van te kunnen voorzien. Dr. Koch verwacht niet, dal lang be staande gevallen van longtering door zij ne uitvinding kunnen genezen worden, daar in zulke gevallen andere woeker- dierer. behalve de luberkul-bacil zich door de longen eenen weg banen, terwijl de door dr. Koch verkregen stof alleen den eigentlijken tering-bacil doodt. De- ven doodt zij dan ook onmiddelijk, zoo- dat althans bet voortwoekeren der lering belet wordt. Dr. Koch weigerde eenige andere vraag te beantwoorden, daar dit op den voortgang zijner proefnemingen een scha delijken invloed zou hebben. Hij zegde, dat bij volkomen afzonde ring noodig bad, dat hij voor de geheele wereld werkte en zich niet door per soonlijke belangen bij zijn werk mocht laten hinderen. Geneeskundigen- beschouwen Koch's ODtdekking nog van grooter beteekenis dan de uilvinding van den choloform of van Lister's bederfwerende stof- -Dr Koch zet thans zijne proefnemingen voort in het Charitégasthuis te Berlijn op 8 personen, die in lichten graad aan tering lijden. De lijders hebben schrifte lijk verklaard, dat zij de hehandelin vrijwillig ondergaan en Dr Koch met verantwoordelijk stellen, zelfs indien de behandeling noodlottig afliep. Dr Koch gebruikt slechts ééneti assistent, die zich bij eede verbonden heeft, niet de min ste inlichtingen te geven, beinffende betgeen hij hoort en ziel in den ioop der behandeling. Dr Koch vaccineert alleen personen die reeds door tering zijn aangetast, het geen bewijst, dat zijn stelsel niet voor komend is gelijk pokinenting. Er is trou wens een groot onderscheid tusschen de stof die voor pok-vaccinatie gebruikt wordt, en de nieuw ontdekte. De bekende hoogleeraar Leyden, de eeuigeu dien Koch iu zijn vertrouwen genomen heeft, gelooft stellig aan den goeden uitslag. Hij zegt, dat Koch zou gezwegen hebben, indien hij niet zeker was dat zijne proeven gelukken zouden. Hoogleeraar Koch zal zijne proefne mingen eerst kenbaar maken met afbeel dingen toegelichte rede die hij binnen 6 weken voor hei Geneeskundig Genoot schap van Berlijn zal houden. De ellende in Italic. Eene statistiek uit Rome stelt de bittere ellende aan den dag, die tegenwoordig in zekere deelen van Italië heerscht. Volgens deze statistiek zijn meer dan 200,000 menschen in ongezonde kelders gehuisvest, 9000 personen bewonende liolteu, welke in de rotsen zijn uitgeko men. Iu 1700 gemeenten eten de bewoners slechts brood op de feestdagen en in 4495 gemeenten onthouden zij zich vol komen van vleesch. In 600 gemeenten is het onmogeiijk eenige geneeskundige hulp te bekomen. Er zijn 556 gemeenten, waar geen kerkhof bestaat de lijken worden daar eenvoudig in de kelders der kerk ge plaatst. Eindelijk zijn er op 100 inwoners. 65 die nog lezen noch schrijven kunnen. Middel om de hoeveelheid suikerij te kennen die sommige kruideniers mengen bij den koffie in poeder. Neem een hall glas water en voeger ongeveer vijf hondersten gewoon chool- zuur bij. Werp in dit mengel een weinig koffie. De koffie zal bovendrijven, terwijl de suikerij op den bodem van het glas zal zinken. Openbare bijstand. Het wetsontwerp op den openbaren bijstand behooren- da tot de reeks der maatschappelijke wet ten, welke het land aan de katholieken zal te danken hebben zal in het begin van den aanstaanden kamerzittijd neder- gelegd worden. Zooals men ziet verliest het ministerie zijnen tijd niet, maar houdt het zich ieve- rig bezig met de lotsverbetering der lij dende klassen. Daar zullen de socialisten hem geenen dank voor weten. LijkenbewaringDe Frausche ge neesheer Variot, die zich sinds geruimen tijd bezig houdt met studiën om de raen- schelijke lichamen te bewaren door deze met een laag metaal te bekleeden, heeft aan de Parijsche akademie van genees kunde liet lijk gebracht van een pasgebo ren kindje, dal hij geheel met eene laag metaal bekleed bad. De kleinste bijzonderheden, zelfs de gerinsgte rimpels der huid zijn duidelijk zichtbaar. Alleen de gelaatstrekken laten iets te weuschen, docli men dient te we len dat men hier alleenlijk gehandeld had om te zien of er wel mogelijkheid bestond om het, gansch lichaam met me- laal te bekleeden, Mits eenige voorzorgen had men de gelaatstrekken des kinds kunnen bewaren, evenals ze waren ge durende het leven. De heer Variot verklaart dat zijn stelsel van lijkbewaring verre te verkiezen is boven al deze die tot lieden toe gebruikt werden. De Egyptenaren. die in deze kunst nooit zijn overtroffen geworden, gelukten er slechts in de lijken te bewaren, na menigvuldige bewerkingen, waardoor de lijken gegeel onkennelijk wierden. Met het stelsel des heeren Variot zou de bewerking slechts een achttal uren duren en zou het lichaam geen enkel zijner vormen verliezen. Het aangezicht zou zeer goed erkenbaar blijven. In België wordt zeer veel koffij ge dronken zells mag men zonder over drevenheid zeggen, dat bij ons niemand is, die geen gebruik maakt van dezen drank, hetzij zwart ot met melk ge mengd. welnu, wat zouden de Belgen bitter klagen (bovenal de leden van het vrouwelijk geslacht) moest deze waar, uil reden van onvoorziene omstandig heden, eensklaps komen te ontbre ken Misschien zouden die klachten niet ongegrond zijn, daar de koffij eene groote aanprikki lingskracht inhoudt. Zij maakt het hoofd vlugger en wakkerder en heeft eene bijzondere werking op het zenuwstelsel de gedachten zijn klaarder en ijveriger de inbeeldirigs- kracht levendiger. Na het eten genomen, begunstigt zij grootelijks de vertering. Zelfs wordt de koffij in geneeskunde gebruikt om de vergiftiging door slaap- waren te bestrijden. Maar, biedt de koflij zulke voordee- len aan, zij heeft ook hare nadeelen. Is zij te straf, zij ontneemt den slaap- lusl bij zekere lieden. Met overdaad genomen, kan zij zenuw achtige ontroeringen veroorzaken voor het eetmaal gedronken, kan zij gebrek aan eetlust verwekken. Daaruit volgt Jat menschen, wier zenuwstelsel ont steld of zeer gevoelig is, dezen drank moeten nalaten. Het gebruik der suikerij in stede van koffijboonen, werd in Europa in gebracht, toen Napoleon den eerste, om Engeland in den grond te helpen, gansch Europa insloot. Maar, wanneer al de havens van het vasteland de Iudiaausche waren wederom vrij binnenlieten, bleef men de wortelen der bitterpeën gebruiken. Geroost en lot poeder gemaald, dienden zij om gezamentlijk met de koffij vermengd te worden. Dit gebruik dat spoedig algemeen wierd, bestaat nog heden daags. Maar, is het waarlijk goed van zulke menging te maken Vele vakkundige beweren van neen de suikerij bitter en afdrijvend zijnde, vervalscht den smaak der koffij en ontneemt haar een ruim deel van hare aanprik- kelingskracht. Welnu, waarom gebruikt men zulk eene groote hoeveelheid nadeeligen drank Uil spaarzaamheid zou men zeggen. Zulks kan waar zijn bij werkmenschen en arme lieden, maar niet bij de rijken en de welgeplaatste burgers, die, om eene kom goede en lekkere koffij te maken, veel meer boonen moeten ge bruiken dan indien de koffij ondermengd gebezigd wierd. Gebruikte men dan nog alleen zui vere suikerei, het bezwaar zoude niet zeer groot wezen, maar vele menschen welen niet dat zekere fabiikanten, weinig schroomachtig zijnde, maar inte gendeel zeer gretig naar groote winst, in hunne suikerij Rood van Venetiën mengen. Ja meer. daar deze waar nog al duur is, vervangen zij ze door ge malen baksteenen Tegen vervalschte suikerij kan men dus niet genoeg opkomen, want het is deze die de koffij schadelijk en na- deelig maakt. Op de verveerdiging der suikerij kan er niet genoeg gepast worden en deze kunnen niet streng genoeg ver volgd worden, die niet vreezen vergif tigde eetwaren te maken, want die fabrikanten zijn hoogst schuldig, wier winst tot nadeel strekt aan de openbare gezondheid. Wat de huisvrouwen betreft, vergelen zij niet dat de suikerij, zij weze goed of slecht, verre van den koffij te ver beteren, loutere vervalsching uitgemaakt. Wilt gij hen vragen, waarom zij deze bit tere waar gebruiken, zij zullen u al lac hend antwoorden Maar men maakt nooit geene koffij zonder suikerij. De dochters volgen de slechte voorbeel den harer moeders, en zoo planten de slechte handelwijzen zich voort. ST.-RAPHAELS GENOOTSCHAP. Er wordt tegenwoordig ijverig gewrocht voor de landverhuizing naar Brazilië De toestand van de eigenaar in sommi ge streken van dat land is zeer bedenke lijk de in vrijheid gestelde slaven weige ren te werken. Om dezen erbarmelijken staat van zaken te beteren,heeft men een zeer praktisch middel uitgevondeu er worden agenten naar Europa uitgezonden die bij duizenden euorpesche werklieden aanwerven, hen kontraklen doen teeke- neu die ze tot ware slaven maken. Alzoo worden zij naar Brazilië gezonden. Wij zeggen dat de kontraklen de uit wijkelingen in slaven veranderen dit willen wij uitleggen. De zwarte slaaf die sohoone winsten bezorgt, wordt door zij nen eigenaar in aanzeiu genomen,terwijl de blanke werkman in zijne oogen maar een gemeen werktuig is welk niet be spaard wordt en zooveel mogelijk moet arbeiden. Dal werktuig, eenmaal versle ten, wordt op straat geworpen en door een nieuw werktuig verangen. Er is nog eene andere overweging die den blanken werkman in een ongunstige- ren toestand plaatst dan den zwarten slaaf. Deze laatste kan den arbeid onder eene brandende lucht verrichten, terwijl de blanke eronder bezwijkt. Het voedsel, de huisvesting past aan den neger, de Europeaan kan er zich niet aan gewennen Wat onze ongelukkige landgenoten,die door bedriegelijke beloften naar ginder meêgesleept worden, te lijden hebben, is onheschijflijk. Zoo gij er aan twijfelt, vraag hetan de zeldzame ongelukkigen die er in gelukt zijn naar hun vaderland terug te keeren, vraag het aan de zeelie den die uit Brazilië weêrgekeerd zijn. Deze lieden, die in het algemeen niet veel gevoelen hebben, zullen u vertellen hoe eene menigte ongelukkige Europeanen, op iedere vertrekplaats met uitgestrekte armen smeeken terug medegenomen te worden. Als eene onschatbare gratie vra gen zij om den moeilijksten arbeid aan boord te mogen verrichten zonder eenig ander loon dan hei kosteloos overzet De goedhertige matrozen geven hun geld, brood, kleêren, zij kunnen niets meer voor hun doen. Men herinnert zich dat de italianers zelve, die beter de ontberingen en de warmte kunnen verdragen,over ongeveer een jaar opstand maakten en de planter- ijen verlieten. Nu integendeel zijn het Belgen, Duit- sellers, Polen. Fransehen die men naar ginder zendt. Den 29 oktober heeft de stoomer Baltimore er meer dan 1100 aan brood meegenomen Wij bezweeren al onze vrienden van het werkvolk op zijne hoede te stellen tegen de aanwerven, tegen deze kooplieden in menschen vleesch. Aan de onnoozcle menschen belooft men schijnbare voordeelen, geelt men ijdele, bedrieglijke waarborgen. Reeds eenige dagen geleden hebben wij St Raphaëls Genootschap vermeld wij hernieuwen nu onzen oproep dat niemand inschepe, dat niemand een kon- trakt teekene, zonder eenen afgeveer- digeof den algemeenen sekretaris, M. de graal Waldbott, te Si Andries bij Biugge, geraadpleegd te hebben. De zwartste armoede in ons land is niets in vergelijking van het vreeselijk lijden dat de ongelukkigen,verkocht voor de koffij- en suikerplanterijen.te wachten staan. Zal de regeering de handelingen van deze aanwerver? gedoogen 1 Er zijn reeds talrijke huigezinnen ingescheept bet wordt tijd van dezen schadelijken handel te doen ophouden, die dagelijks nienws slachtoffers maakt. KIESKRONIJK. Vier hooggeplaatste vrijmetselaars, de heeren Buis en Van der Kindere, voor de Ligue libérale, Janson en Hanrez, voor de Association, hebben eene lange bijeen komst gehad, om te spreken over den toestand waarin de Brusselsche liberalen staan tegenover de aanstaande kiezing. Niets is beslist geworden. Er is veel spraak van de kandidatuur van den heer Graux. Deze ontmoet ech ter te veel tegenkanting, onder andere ook van wege de studenten der hooge- school, die hem verwijten dat hij den lieer Bulsheeft aangehitst om de politie te doen roepen., tijdens de woelige ope- ningszitting dei hoogeschool. Ten einde hein van die beschuldiging te zuiveren, hoeft de lieer Buis eenen brief geschreven, waarin hij. op zijn woord van eer, (dat van 7 September) ver zekert dat de lieer Graux hem van zijne politie niet gesproken heeft. Men zet ook nog de namen vooruit van de heeren Bergé en Goblel d'Aviella. Verder wordt beweerd dat de lieer Victor Arnould, progessist en bewonde raar der Parijsche communards, zijne kandidatuur zal stellen, builen de be scherming van eenige liberale vereeni- ging. De heer Arnould acht de Ligue en de Association van te weinig gezag op de openbare denkwijze, om de bescherming van een hunner noodig te hebben. Eindelijk, er werd ook gesproken van citoyen Volders, lioofd-opsteller van liet socialistenblad le Peuple. Dit laatste ver zekert echter datde socialisten niet voor nemens zijn in deze gedeeltelijke kiezing tusschen te komen. Indien er nochtans een kandidaat optreedt, die duidelijk de herziening der Grondwet vraagt, zullen zij hem ondersteunen. De luiksche volksvertegenwoordiger, M. Duponl, heelt zijn ontslag naar den minister van binnenlandsche zaken ge zonden, om zich als candidaai in den Senaat voor te stellen bij de kiezing ter vervanging van M. De Looz. ""sterfgeval. De Familiën De Schaepdryver en De Clippele onzer stad komen een allerpij- nelijkst verlies te ondergaan, in den persoon van den heer Félïx De Scliaepdryver-D© üfunck dijnsdag 11. na eene kortstondige zie kelijkheid, godvruchtiglijk overleden in den nog jeugdigen ouderdom van 59 jaren. De heer Félix O© Schaep- dryver was een goede kristene, een trouwe echtgenoot, een goede vader en een overtuigde voorstaander der katholieke zaak. De rechtschapenheid, gezelligheid, minzaamheid, en vredelievendheid van zijn karakter en zijne liefdadigheid deden hem, in alle standen der samenleving, talrijke vrienden tellen ook wordt zijn afsterven algemeen betreurd en zal zijne gedachtenis bij allen die hem kenden bewaard blijven. Troosten wij ons met de hoop dat deze voorbeeldige kristene en burger reeds van den Allerhoogsten de beloo ning zijner deugden heeft ontvangen. Hij ruste in vrede. Begrafenis, vrijdag aanst. om 10 1/2 ure. Allerhande nieuws. De schrijver van 'i artikel De Vereeniging in den Landbouw wordt verzocht zich te laten kennen. Wij herin neren nogmaals dat de schriften met onleesbare handteekening zoowel als de naamlooze niet kunnen ingelascht wor den. Wij begrijpen die handelwijze van zekere personen niet, vooral wanneer eene stipte geheimhouding in acht wordt genomen. Dinsdag morgend, bemerkte Ros alie, Lievens, te Meire, dal hare kat zie kelijk was en zij sloot ze buiten. Eenigen tijd nadien kwam de kal weer binnen en beet haar oom Judokus schrikelijk in den hiel vandaar vloog de .kal op Rosalie welke zij ook beet, zelfs wilde zij hare prooi niet loslaten en was men verplicht ze er af te trekken. Men sloot ze dan in ecuc kamer waar men ze gelukkiglijk heeft kunuen afmaken,zonder nog ienand te kunnen bijten. Zij hebben den doktoren den veearts den heer Renneboog er bijgehaald zij was in den hoogster) graad door razernij aangedaan. Donderdag morgend zijn de gebettnen naar Sint Hubert, in Ardeune, vertrokken. De kiezing voor eenen volksverte genwoordiger, te Brussel, in vervanging van den heer Simons is bepaald op 26 November en de balloteering, indieu het noodig is op 4 December. Erge onvoorzichtigheid. Een brus- selaar, welke tijdelijk te Verviers was, is het slachtoffer geworden eener on voorzichtigheid welke hem lang in het geheugen zal blijven. GustaveD..., han delsreiziger, 46 jaar, was op de Marie- laarspalats in liet hotel-spijshuis G... af gestapt. Na bovenmate geëten en gedron ken te hebben, begaf hij zich naar de aphoteek en vroeg daar eenige druppe len amoniaque in een glas water. Iu eene kleine dosis genomen, en met veel water gemengd, heeft dit vocht de hoedanigheid de dronkenschap te ver drijven. Na het glas te hebben uitgedronken, waarin waarschijnlijk te veel amoniaque was, begon Gusia-e D... te braken. t»e hulpapotheker die hem bediend had, wilde hem een glas water schenken. Daar de twee flescheu gelijkvormig waren, vergiste hij zich van flescli, naar het schijnt, en schonk D.. eenen zwolg amo- niak in. Deze spuwde het vocht uit, maar had evenwel den mond en de keel vreeselijk verbrand. De hulp apotheker beweert dat hij hem den tweeden keer water met melk heeft gegeven. Hel gerecht is met de zaak bemoeid. Twee geneesheeren zijn bij den onge lukkigen geroepen. Zijn toestand is zeer erg, ofschoon zijn le /en niet onmidde lijk iu gevaar is. Zaterdag morgend had er te Welte red bijna een groot ongeluk plaats. Men is bezig met over de Schelde eene nieu- we brug te leggen. Sond 7 1/4 kwam een schip, geladen met ledige petroo'vaten, suiker, koffie en andere koopwaren de Schelde opgevaren. Aan de plaats geko men, waar men de nieuwe brug maakt, en waar de «'oortocln zeer smal is, bot ste het zoo geweldig tegen eenen ijzeren pijler, dat het lek liep en eenige oogen- blikken nadien zonk. Het driejarig kind van den schipper lag in hel ruim te slapen op den oogen- blik dat de ramp plaatsgreep. Niets raadplegende dan zijn moed en zijn ei gen leven in gevaar brengende, sprong de vader het zinkende vaartuig binnen om het dierbare wicht te redden. De omstanders, die ooggetuigen wa ren van zijne moedige daad, ijsden bij het denkbeeld aan het gevaar dat vader en kind bedreigde. Een paar stonden verliepen. Daar stak de vader met het kind in zijnen arm, het hoofd boven het dek, dat reeds door het water overstroomd was. Het was lijd. Een paar moedige mannen, die daar dicht bij waren, sprongen hen» ter hulp. Een oogenblik later en het was te laat. Alles bepaalt zich dus gelukkiglijk bij stoffelijke schade. Deze is echter zeer groot, naar men verzekert Hel gezonkene schip was nog maar een nieuw en de verlorene koopwaren worden op verscheidene duizenden frank geschat. De doortocht op de schelde is gedu rende den geheelen dag belemmerd ge weest. Talrijke slepers, welke de sche pen aanbrengen, zijn langs beide kanten der brug moeten blijven liggen, waardoor Wetteren niet slecht op eene zeehave geleek. Men heeft den geheelen dag en nacht gewerkt om het gezonkene schip boven te halen. De gebroeders B.. te Ronse beiden getrouwd, leefden sinds lange jaren in oneenigheid. Een hunner begaf zich za terdag namiddag naar de woning van den anderenwelhaast ontstond er een he\i e woordenwisseling onder hun, midden het geschreeuw en gekerm der verschrikte familie. De oudste liep naar de keuken en maakte zich meester van een groot broodmes en liep ermede naar zijnen broeder toe. Op het oogenblik dat hij hem eenen slag wilde toebrengen, liep een klein kind, een jongen, nauwe lijks 2 1/2 jaar oud, tusschen ,de twee vechters en ontving den slag in den slaap. Het mes drong 40 centimeters diep in het hoofd van den kleinen jongen die steen dood ten gronde viel. De moordenaar is onmiddelijk aange houden en ter beschikking van den pro- kureur des Konings gesteld. Schipbreuk op de belgische kust. Er werd verleden week gesproken over het te Nieuwpoort aanspoelen van lijken, die aaneen gebonden waren. Ziehier het verhaal van het drama, dat hiermeê in verband staat Tijdens den storm hadden de kust wachters, van Nieuwpoort, te beginnen van 5 ure namiddag een schip, eene brik in 't oog, dat wel met den storm worstelde, doch geene noodsignalen gaf. De avond viel en van op de kust verloor men het vrartuig uit hel oog. Rond 7 ure bemerkte men echter nood- licliteu en de redders brachten de red dingsloep te water. De zee was echter zoo onstuimig dat hel vaartuig tot vier maal toe op het strand werd gewor pen, Eindelijk de vijfde maal raakte de sloep vlot en met kracht roeide men voort in de richting van de lichter. Rond half 9 waren de signalen ver dwenen. Ziehier wat er gebeurd was. De brik Elice, van Swansea naar Stettin, met 400 ton kolen werd, nabij Wesly, door eenen stroom aangegre pen en onweerstaanbaar naar de kust gedreven. De kapitein gal bevel de zeilen te ber gen en de aclu matrozen klommen in de ra's.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2