NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 9 November 1890, 10 centiemen per nummer !'r Jaar N. 5212. Socialisten- Betoogingen. DE ALBIGENZER Een en ander. Landbouw. DE DENDER-BODE. ARONNEMENTPR! !S Jit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, ouder dagleekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 4,75 vo~.' Urij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen Gen dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique snum. AELST, 8 NOVEMBER 1890 Politiek overzicht. In Nederland. Ongetwijfeld zal ko ningin Emma op 18 November het re gentschap van Nederland in handen ne men. De laatste tijdingen over de gezond heid des konings luiden beter. God geve dat deze tijdingen worden bevestigd, doch men kan zich niet in houden te grimlachen als men nagaat in wat toestand zich dan Hertog Adolf van Nassau zich zou bevinden. Men begrijpt dat de regent van Lu xemburg er niet heel scheutig op is lan gen tijd in zijn land te blijven. Regentschap in Nederland. Het voor nemen beslaat, H. M. de koningin Emma, na hare benoeming tot regentes, op den dag van hare beëediging in eene plechtige vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal met hetzelf de ceremonieel als voor eene opening dei- Kamers is vastgesteld, van hel konink lijk paleis naar de Kamer en terug te begeleiden. Men meldt aan de Avondpost an Het Loo De toestand van Z. M. den Koning wordt ongunstiger. De krachten nemen merkbaar al. De Koning verkeert sinds donderdag morgend in nog al opgewonden toestand. Regentschap in Luxemburg. De re- geeringspresident Eyschen heeft in do, afdeelingen der Kamer eenen brief aan de koningin en groothertogin Emma en het antwoord dat daarop ontvangen is, voorgelezen. De koningin verklaart in te stemmen met het instellen van een regentschap in Luxemburg. Het program, vastgesteld voor de ont vangst van hertog Adolf van Nassau, te Luxemburg, werd stiptelijk uitgevoerd. Bij zijne aankomst heeft de regent, ver gezeld van den erfprins, de compagnie vrijwilligers, als eerewacht opgesteld, in o ogenschouw genomen. Op den geheelen weg tot aan het pa leis vulde de bevolking de straten de ontvangst was zeer hartelijk. De regent verscheen in het balcon, waarna de iroe; pen en de muziekmaatschappijen voorbij trokken. De regent heett niet veel gesproken. Tot den voorzitterder Kamer zegde hij: Ik heb niets anders te zeggen, dan dat ik gevoel in 't midden mijner familie te zijn gekomen. Aan den voorzitter van den Staatsraad richtte hij de volgende woorden De bevolking heeft mij goed ontvan gen ik ben zeer ontroerd. In Griekenland. De correspondent van de Standard te Athene heeft den nieuwen minister van buitenlandscbe za ken reinlerviewd Deze crklaarde dat het nieuwe kabinet Grieker.lauds ver bintenissen stipt zal nakomen. Het zal bczuiniugen in het bestuur invoeren, den steun van buitenlandsche bankiers zoe ken te verwerven en..herstel van rech ten voor de bevolking van Creta trachten te verkrijgen. Herstel van rechten voor den Creten- zer Als we dan maar den Turk niet zien uit zijn vel springen. En wal zou ;\J, Delyannis zoo al door herstel van rechten verstaan Gevolgen der Mac Kinleg-wet. De gevolgen der geruchtmakende Mac Kin- ley-wet blijven niet achterwege Op Cuba hebben veertig kleine tabak- fabrieken. zooals men reeds meldde, moeten sluiten wegens de werking van het nieuwe Amerikaansche tarief. De mi nister voorzitter van Spanje, M. Cano- vas hoopt, dat de president dei' Veree nigde Staten eene tariefvermindering van cubaanscbe waren zal bewilligen. Uit weerwraak legen de Mac Kinley- wet heft Mexico voorlaan 5 ten honderd invoerrecht van vee. Een veefokker te Marshal, in Missouri, heeft dientengevol ge te kennen gegeven, dat hij nu niet langer vee in Mexico zal voeren. Dat de rechtbanken niet met overtre dingen van het hooge invoertarief spe len, bewijst een vonnis, dal maandag te New-York tegen vier smokkelaars is ge wezen. Het waren drie hofmeesters van hel stoomschip City of New-York die ge poogd hadden gemaakte kleederen te smokkelen, en een jongen, die geholpen had om de smokkelwaar uit de voeten te krijgen. De hoofdschuldige is veroor deeld tot 13 maanden gevangenisstraf en 500 dollars boete zijne twee scheeps gezellen lot dezelfde gevangenisstraf en eene kleine boete, en de jongen alleen tot 250 dollars boete. Zullen de demokraten, nu zij de meer derheid in het Congres behaald hebben, deze wet laten bestaan Op het laatste Kongres door de Socia listen te Brussel gehouden, werd er be sloten dat vóór de aanstaande openiog der Kamers nog eene algemeene betoo ging zal ingericht worden om het alge meen stemrecht teeischen. In de provinciën zullen die betoogin gen plaats grijpen op morgen zondag 0 november en te Brussel op maandag 10 november. De burgemeester van Brussel wilde eerst de betooging aldaar ook op den Verhaal uit de XIIIe eeuw, door H. W. FRANK. 3e vervolg. Na eenigen tijd gereden Ie hebben, werden de groote boonien in het woud al zeldzamer en zeldzamer, integendeel bemerkte men meer struikgewas en wilde muilbeerboompjes. De aan- Jcidcr van den troep gaf goed aandacht op de afwisseling van den grond, zeker om zijnen weg niet te verliezen. De maan vertoonde zich intus- «chentijd in vollen glans aan den hemel, en deed het eigenaardige landschap met zilveren tinten voorkomen. Aan den verren gezichteinder schemerde de kale, spitse top van Pic dk la Nore, rond wiens reusachtige granietgcvaarlcn traps gewijs dc gekloven kruinen van de Monts noir afdaalden Daar was de laatste schuilplaats van de overblijvende aanhangers der schrikkelijke ketterij, welko pas eene halve eeuw geleden in het zuiden van Frankrijk hcerschte, en welke schrik aan geheel dc kristcnc wereld inboezemde. De krijgsbenden der moedige kruisvaders, met hunne zw are rustingen, aarzelden de vlugge Pro- vencalcn tc achtervolgen in eene streek, waar elke rots eene hinderlaag was. Ruim twee uren duurde de vermoeiende reis, vermoeiend bijzonder voor Amaury en Roger, welke zich op hunne paarden bijna niet konden bewegen, wanneer dc stoet ccnen lang uitge- strekten heuvel bereikte. Met eenen grooten boog trokken de Albigers voorzichtig de helling op, toen plotseling twee schildknapen als uit den grond te voorschijn kwainc;i. Zij zetleden zich voor de reizigers, de pieken vooruil. Stil, Loredan, riep de aanlcidcr, ik ben het. Dc schildknapen maakten eene eerbiedwaardige buiging. Welkom riepen zij hun overheid toe, de meester heeft al verscheidene malen naar u gevraagd. Kondig hem zijne aankomst aan en meld hem dat ik twee gevangenen mede breng. De krijgsknecht zond ccnen nieuwsgierigen en hatenden blik naar Amaury. Hij ging voorop tusschcn twee hoogc rotsen. Een onwillekeurige kreet van bewondering ontsnapte aan den mond van den edelman, wanneer hij aan den omkeer cencr rots gekomen zijnde, liet tafereel ont waarde, dat voor zijne voeten zich uitstrekte, Hoogc heuvels met steile hellingen omringden zondag doen plaats grijpen, doch op de verzekering hem gegeven door de bur gers Volders en Van don Dorpe dat alles zonder wanordelijkheden zal alloopen, beeft bij eindelijk toegestemd dat ze den maandag mag plaats hebben.De betooging zal eenvoudig bestaan uit eenen stoet eu de overhandiging, ten stadhuize, van eene protestatie aan de heeren Buis en Janson. De burgemeester van [Gent heeft de tooging aldaar verboden en de socialis ten zullen er zich moeten bij bepalen mee lingen te houden in hunne lokalen. De afgeveerdigen der socialisten uit de Borinage zijn maandag in onderhande ling getreden melden hoofdpolitie-com- missaris van Bergen, betrekkelijk do be tooging van morgen zondag. De socialisten gaven de verzekering dat de belooging alleen ten doele had, de eisching van 't algemeen stemrecht Onder die voorwaarden zal de betoo ging toegelaten worden, mits voorbe houd allo optreding te verbieden, in dien de betoogers eene andere wending aan de zaken wilden geven. De manifestanten zullen zich stoetsge wijze naar het hotel van 'l provinciaal Bestuur begeven, alwaar zij een verzoek schrift, waardoor bel algemeen stemrecht wordt gevraagd, den heer Gouverneur zullen behandigen, De betooging van liet Centrum zal te Charleroi plaats hebben. Talrijke plakkaten kondigen die betoo- ging aan. Het manifest van den Bond van het Centrum, luidt alsvolgt Gezellen, Het Congres van 14 September heeft besloten dat eene laatste betooging zal plaats hebben op zondag 9 november, om aan onze meesters, daags voor de heropening der Kamers, den onbuigba ren wil van het volk bekend te maken, hetwelk eischt het Algemeen Stemrecht. Waarom is deze betooging van 9 no vember besloten geworden, terwijl in de meening van ons allen, de betooging van 10 augustus de laatste moest zijn Waarom Omdat, in den schoot van van bet Kongres, velen onzer broeders uit Vlaanderen gez.egd hebben dat de Vla mingen nog niet gereed waren voor de on- middelijke algemeene werkstaking en ge vraagd hebben dat deze laatste somma tie nog aan het gouvernement zou ge daan worden, vooraleer tot de algemeene werkstaking over te gaan. Wij, uwe afgeveei'digden, wij die van u allen het streng mandaat ontvangen hadden de onmiddelijke werkstaking te stemmen, wij hebben nochtans aan dit ver langen onzer broeders uit Vlaanderen toe gegevenomdat deze zich op hunne beurt verbonden hebben, kost wat kost, in de al- ccn eivormig dal, terwijl dc grond vim dc vullci, zorgvuldig geëffend, ccn regelmatig, aangelegd kamp vertoonde. Hutten van leem en loover wisselden zicli in schilderachtige verwarring af. In liet midden van het kamp bemerkte men het heiligdom der Albigers, eene rechthoekige tent, uit kostbare roodc stoffen opgemaakt. Het was hijzonder het witte licht der maan, welke het landschap met ccnen eigenaardigen toovcr overgoot en de kale kruinen der hergen met het loover van de boomen en de metalen versiersels, welke dc tenten kroonden, in zilveren tinten deed schemeren. Dc aankomst van de gevangenen in het kamp der Albigers verwekte ccnc algemeene opschud ding. Eene nieuwsgierige en vijandige menigte uit woeste, somberblikkendc mannen samenge steld, omringde den stoet. Weinige vrouwen en nog minder kinderen ontmoette men. De ver- wensehingen van hel volk maakten weinig indruk op Amaury. Dc meester, de baron van Roqucmar cu ccnige geestelijken bevonden zich voor de tent. Do over stc richtte zich tot dc tent. Wees welkom, mijn zoon, zeidede mees ter, zich tot het opperhoofd richtende, uwe lange afwezigheid begon ons te eerontrustcn. Maar zeg, vervorderde hij, de twee govangeneu aanwijzende, gemeene werkstaking te ztdlen volgen indien ons niet onmiddelijk recht wordt gedaan. Wij moeten dus, gezellen, op onzen post zijn den 9 november aanstaande wtj moeten in de hoofdplaatsen onzer ar rondissementen zijn om, eene laatste maal, onzen wil te bevestigen. Óp dus, gezellen Op, den 9 november En indien, van dien dag af, ons geen recht wordt gedaan, zullen wij u onzen laalsten oproep zenden, u zeggende Op, voor die algemeene werkstaking Op, en vooruit Het uur is gekomen om te overwinnen of te ster ven Ziedaar wat men van een volk zonder geloof en bijgevolg zonder goede kristene zeden te verwachten heeft. M. Reniers heeft zondag laatst zijne reeks voordrachten over Landbouw ge opend. In eenvoudige en aangename taal heeft de achtbare conferencier in 't kort de bijzonderste punten en moeie- lijkheden voorgedragen welke hij in den loop van zijnen leergang zal behandelen. Het wetenschappelijke deel van dit groot Nijverheidsvak vatbaar en tastbaar ma ken voor den leerzamen landbouwer en voor degenen die in de vorderingen van den landbouw intrest stellen, dit is zijn doel. De ware verbeteringen daarstellen met hunne praktische toepassingen. Wij kunnen niet genoeg aandringen op de noodzakelijkheid van dergelijke kennis sen in den huidigen toestand van onzen landbouw, en landbouwers en liefheb bers niet genoeg aanwakkeren om re gelmatig deze lessen te volgen. Te dien einde zou men zich in de omliggende ge meenten ouder elkander moeten verstaan om gezamenlijk de lessen te volgen, die vastgesteld zijn alsvolgt Op eiken don derdag om 6 1/2 ure 's avonds, en des zondagsom 9 1/2 's morgends, telkens ten stadhuize alhier. Morgen, Zondag 9 dezer, ter gelegen heid der prijsuitreiking van den land bouw wed strijd, zal er eene merkweer- dige tentoonstelling van Chrysanthemen of St Catharine-bloemen geopend worden op 't stadhuis. Tentoonstellingen van die winterko- ningin der bloemen komen meer en meer op. De gemeente Lede heeft er verleden jaar eene zeer fraaie gehad en ongetwij feld zal onze plaatselijke tentoonstelling van veel belang zijn, des te meer dat wij op de medewerking van liefhebbers zoo als dert notaris Moens van Lede mogen rekenen, 't Is M. Baron Felix Betliune, voorzitter der afdeeling van Bloemteelt, die zich met deze tentoonstelling be moeit. De beer Mèlot, volksvertegenwoordi ger van Namen heeft geen oogenblik op gehouden de aangeduide opvolger van M. De Volder te wezen. Men beweerde dal M. Mélot geweigerd had en dat deze weigering gegrond was op twee punten hem door M. Beernaeri voorgelegd. M. Mélot is protectionnist in ;zake van handel en nijverheid, en het ministerie is integendeel min of meer het gronbe- gin van den vrijhandel gunstig. In militaire zaken is M. Mélot het even eens niet volkomen eens, met het mi nisterie hij is een anti-militarist ter wijl de ministers zich genegen toonen om aan het leger de uitbreiding te ge ven, volgens hen, geeischt door de ver dediging des lands. Op die punten zou de heer Mélot niet hebben kunnen toegeven. -- Nu, dat zijn slechts valsclie geruchten; de waarheid is dat M. Mélot aanveerd heeft en eerst daags den eed als mi nister in de handen des konings zal af leggen. Posterijen, Het gebeurt dikwijls in den handel dat reeds geschreven post kaarten, door de eene of de andere om standigheid, bijvoorbeeld een tegenbevel der zaak voor dewelke de kaart op voor hand geschreven was, ol om reden van het een of ander feil niet weggezonden worden. Mag men in dit geval den post zegel benuttigen door hem uit te snijden en op eenen brievenomslag te plakken Logisch gesproken zou het zoo moeten zijn want men heett den postzegel be taald om hem te gebruiken. De posterij verstaal hel echter anders en aanziet als nietig al de zegels der postkaaten, die uit de kaarten gesneden zijn. Dit is eene willekeurigheid welke schadelijk is aan den handel en waarop wij goed vin den de aandacht te roepen van het Be stuur. Doktoor Koch. Een telegram uit Berlijn meldt dat doktoor Robert Koch voornemens is zijn ontslag te geven als leeraar bij de hoogeschool en dat hij het hoog bestuur in handen zal nemen van een bijzonder gesticht, ten koste van den Staat ingesteld, voor de toepassing van zijn nieuw stelsel lol genezing der longteering. Fruit op de markten van Londen. Een kenner, de heer K. Ballet heeft in het tijdschrift Le Jar din een artikel ge plaatst, dat vol belang is, over het ver voer van fruit naar Londen. Ziehier wat fruit er meest op de Lon- densche markt verkocht wordt. Eerst ert vooral de oranje-appel. Een enkel huis koopt er jaarlijks 2,500,000 kisten. De witte druif, Almeira genaamd, wordt ook uit Spanje in groote hoeveelheid in gevoerd. De Banaan wordt in Engeland ook zeer gezocht. De drie bovengemelde fruitsoorten zijn eigenlijk vreemd fruit, dat in Engeland, ten gevolge der te koele luchtgesteltenis, niet kan gekweekt worden. Zoo is het niet met krieken, peren, pruimen, perzi ken, abrikozen, aardbeziën, enz., die ook bij zeer groote hoeveelheden ingevoerd worden. Hel is vooral de appel die het lieve - lingsfruit der Ettgelschen is. Wij zullen eenige cijfers laten volgen, om te toonen wat Iruilelers het in Engeland zijn. Op éenen dag worden dooreen ver kocht, in de week voqr, Kerstdag, van 15,000 tot 20,000 kissen oranjen, van 25,000 tol 40.000 vaten witte druiven, van 30,000 tot 35,000 kisten appels en al ander fruit in evenredigheid. In Belgie is men (el ten achter in den fruitkweek. Er ligt nochtans in dien kweek eene bron van winst en welstand. Wij zijn aan de poorten van Londen het vervoer kan spoedig en met weinig kosten gaan, en wij laten ons door veel verder afgelegene landen, zelfs door Amerika, dien handel afnemen. welke aijn die twee Twee zonen van den kwade, antwoordde de hoofdman, eerbiedig de knie buigende, welke ik met behulp van onze broeders in het woud overmeesterd heb. Ik zal die broeders bcloonen. Wat die twee mannen aangaat, daarover zal ik onmiddellijk beslissen, want bloed eischt bloed Dc grijsaard nam plaats in eenen groolcn, in steen gekapte» zetel, tusschcn twee kolommen, welke den gevel van dc tent versierden. Hij wees vervolgens eene plaats aan den baron en den overste der bende aan, nevens hem op twee schabellen. Dc menigte schaarde zich nieuws gierig in halfrond voor de tent. Amaury trad met onbeschroomden stap tot voor den grijsaard en zag hem vlak in de oogen. Hoe is uw naam vroeg dc meester. Amaury. Voor uw leven zwijg I riep Roger. Deze laatste werd weldrc vastgegrepen en in ccnc naburige tent opgesloten, niet zonder eenige mishandelingen ondergaan Ic hebben. Amaury brandde van woede, wanneer hij zag dal men de hand op zijnen trouwen dionnar legde, Lafaards riep hij uit. Stilte, jongeling, zeidede grijsaard, antwoord op mijne vraag. Wie geeft u het recht mij tc onder vragen Ik ben meester van uw leven. Gebruik uwe macht. Jongeling, gij spreekt wel stout. Eu gij valsch Waarom met mij spot ten Wilt gij mijn bloed, neem liet dan I Maar staak die ellendige veinzerij van ccn rechterlijk verhoor Gij spreekt tot den meester, onderbrak toor nig dc hoofdman, welke Amaury gevangen had genomen. Gij hebt bet gezegd, j antwoordde Amaury koel, dus niet tot u. Dc hoofdman beet zijne lippen in bloed, ter wijl de grijsaard van ongeduld opstond. Jongeling, zcidc hij, het schijnt dat gij uitdaagt, weet gij dau niet dat een wenk van mij voldoende is om u onmiddellijk om liet leven te brengen 1 Vrees dat ik een tecken geve. Vreczcn Wat heb ik te vrcezen Mijn log is toch in uwe handen. Genoeg woorden, valsclie Maiiichëcr I Voeg nog een slachtoffer hij al diegene welke uwe wraak reeds getroffen heeft. Hoe zoudet gij medelijden hebben, gij, die door uwe bloeddorstige hccrschzuchl en uwe vcrdel Door de tienjaarlijksche volksoptelling zal het getal volksvertegenwoordigers vermeerderd worden in evenredigheid der bevolking zes senators en 12 volks vertegenwoordigers meer. Brussel wint 1 senator en 3 volksver tegenwoordigers bij Antwerpen 1 se nator en 2 volksvertegenwoordigers Charleroi 1 senator tn 1 volksvertegen woordiger Leuven 1 senatorTurn hout 1 senator Gent 1 volksvertegen woordiger Mechelen 1 volksvertegen woordiger St Nikolaas 1 volksverte genwoordiger Vervters 1 volksverte genwoordiger. Naar alle waarschijnlijkheid zullen die nieuwe mandaten in juni 1892 toegekend worden met de regelmatige en gedeel telijke kiezing. Seminaristen Soldaat. In Frankrijk bestaat sedert lang het alleman soldaat Tol hiertoe echter bleven de jongelingen welke zich tot het priesterschap berei den, van den dienst vrij. Dit jaar is dat veranderd, ook de se minaristen moeten hunnen tijd doen. Op 30 oktober laatst werd in het semi narie Sint Sulpice, le Parijs, de af- scheidsmis gezongen voor de seminaris ten welke moesten gaan dienst nemen. T Was eene indrukwekkende plechtig heid. De Kardinaal-Aarstbisschop heeft tot de vertrekkenden het woord gestuurd hij heeft hen aangewakkerd hunnendienst zou te doen, dal zij de vriendschap hun ner gezellen en de achting hunner over sten verwerven. gingen, deze gewesten brandend houdt, die door uwe dolle dweepzucht uwe eigene aanhangers tot de somberste misdaden en tot den brandstapel leidt I Waren mijne armen niet geboeid, gij zoudt uwe valschlicid boeten in tegenwoordigheid van al degenen, welke gij listig bedriegt Een oogenblik waren de aanhoorders verslagen over de koenheid der antwoorden van den jonge ling, maar een storm van verontweerdiging steeg uit de menigte op. De Albigers verdrongen zich rond den gevangene, cu dreigend flikkerden de bloote lemmers hoven zijn hoofd. Het gelaat van den grijsaard was kleurloos. Amaury met ccnen verontwaardigden blik beziende, snauwde bij hem toe Dwaze I gij wilt den dood. Ewel nu Uw einde zal schrikkelijk zijn, ik voorzeg het u. Schrikkelijk, omdat gjj den Heer lastert en dcszelfs afgezant tergt. Dat men den gevan gene wegleidc. Een daverend gejuich onthaalde deze woorden. Amaury, aan handen «n voeten gebonden, werd onder beschimpingen en bedreigingen in de hut geworpen, waar Roger reeds verbleef. Twee Albi gers. van kop lot teen gewapend, namen plaat» nevens dc twee gevangenen, terwijl een tiental manschappen voor de tent dc wacht hielden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1