Aan de dooven. De Belgische geuzengazetten wijzen mei genoegen op de Fransche welen stellen ze voor als een voorbeeld goed om na te volgen. De Katholieke Belgeu wezen dus op hunne hoede, hier ook zouden de vijan den van kerk en priester, de seminaris ten willen doen optrekken en moesi de persoonlijke dienst ingevoerd worden, het zou niet lang duren. Intusschen dient opgemerkt te worden welke weerdige taal de aartsbisschop van Parijs tol de seminaristen heelt ge richt. Heeft hij ze aangezet tot kwaadwillig- hetd tot verachting hunner over sten tot klachten Volstrekt nietmaar tot onderdanig heid, gehoorzaamheid, tot iever en stipt heid in liet vervullen hunner plichten. Welk verschil niet waar met de toe spraken, welke men hier tot de lolelin- geu richt in de socialistische kringen! Wederom (ene Amerikaansche nieuwig heid. - Deze bestaat in het gebruiken van den fonograaf, waarin men eeuen bond laat blaffen, telkenmale men eene nachtdeur aanraakt. Brutale GodslasteringEene nieuwe beleediging jegens het katholiek geloof heelt Rome, de Heilige Stad onteerd. Men heeft er eenen demokratischen en socialistischen kring gesticht onder den naam van dnus-Christuskring, met liet erkende doel de goddelijke leering van den Zaligmaker te vervalscben en te doen dienen voor de verspreiding der verderfelijkste denkbeelden. Deze goddeloo&heid is levens eene aan moediging van de grofste buitensporig heden der oproerige sekten tegen hen die meenen ze te ontwapenen met hun de Kerk te verscheuren te geven. De socialistische kring die den aanbid- deiijken naam van den Zaligmaker heeft aangenomen is, overigens, slechts liet gevolg van een auder ontwerp, door de vrijmetselarij vooruitgezet en door het gouvernement ondersleund,te Rome een standbeeld op te richten aan den Mensch- Krislus. En dat is hel werk van diezelfde vrij metselarij, die Satan den koning der de- mokratie en den volmaaksten der vrij metselaars noemt. Kristus en de duivel op ééne lijn geplaatst door de francma- conslogie, kan men iels walgelijker uit denken Ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen BEHEER VAN POSTERIJEN. Met ingang van 16 Novemher 1890, worden de stortingen in de Lijfrentkas, ingesteld onder waarborg van den Staat, aangenomen in al de Postkantoren van hel Rijk gedurende de uren, waarop de winketten voor het publiek geopend zijn. Die stortingen kunnen ingsgelijks wor den aangenomen tot een beloop van 500 frank, door de landelijke brievenbestel lers, tijdens hunne dienstronde de eer ste storting achter moot op het kantoor zelf gedaan worden. De postontvangerijen en -onderontvan- gerijen zijn daarenboven belast met de betaling der renten en der toelagen voor begrafeniskosten der onvermogende ver zekerden, alsook met de voorkomende uitkeering der hoofdsommen. Elke storting moet ten minste i frank bedragen zonder bijvoeging van centie men. Om dal minium te vormen kan ge bruik gemaakt worden van gewone post zegels van 5 en 10 centiemen, naar het geen reeds bepaald is voor de inlagen in de Spaarkas, dat wilt zeggen, dat die zegels moeten gehecht worden op de daartoe bestemde briefjes, welke liet publiek kosteloos kan verkrijgen in al de postkantoren en van al de landelijke brievenbestellers. Bij de eerste storting, wordt aan de afgevers een voorloopig ontvangbewijs ter hand gesteld, dal binnen twintig da gen wordt ingewisseld, hetzij tegen ee nen rentebrief, voor de bekoming van eene onmiddelijke rente, heizij tegen een boekje, voor de verzekering eener uitge stelde rente. Die stukken worden kosteloos afgele verd door het beheer der Spaarkas en Lijfrenikas. De sommen, gestort voor uitgestelde renten, moeten verplichtend in de boek jes worden aangeteekend bij middel van ontvangbewijzen (kleefzegels), die ook gebruikt worden voor den dienst dei- Spaarkas. Voor de eerste storting worden de kleelzegi Is geplakt door het Beheer dei- Kas voor elke der latere stortin gen, rechtstreeks gedaan in de postkan toren, worden die zegels op siaanden voet geplakt door den winkeibeamte. die daarop zijn handieeken en de dagtee- kening zet. Voor de stortingen van denzelven aard gedaan door tusschenkomst der lande lijke brievenbestellers, wordt onmiddc- lijk een ontvangbewijs afgegeven van hel boekje en vari de gestorte som. Dat ontvangbewijs wordt bij de eershol- gende bestelling ingetrokken tegen te ruggave van het boekje, waarop de stol ling moet vermeld zijn bij middel van de kleef/egels. Na elke storting, zendt het Beheer der- Kas aan den belanghebbende een bewijs van ontvang met opgave der verkregene renten. Ais dat stuk niet is toegekomen inden loop der volgmaand van de storting, is de afgever verplicht bet te vragen aan deri AlgemeenPii Bestuurder van ue Kas. Dc briefwisseling aan il.en ambtenaar ge zonden wordt vrachtvi ij vervord. Bij de iugenoitivding van eeue uitge stelde rente, wordt liet boekje vervangen door eenen rentebrief. Ten bewijze van de betaling van éene of meer maanden rente, wordt de dag stempel van liet postkantoor op den ren- tenbrief gezel in de vakken van de over eenkomende tijdperken. In den loop van elk jaar worden de boekjes bij de houders tegen ontvangbe wijs iugevraagd en gezonden naar het Beheer der Kas voor nazicht en, des voorkomend, voor inschrijving der ver- kregene renten, alsmede der hoofdsom men vooi behouden ten bate van de erf- genomen van den titularis. Na inschrijving van de vervallene rente tol en mei Juni, worden de rente brieven eveneens ingevraagd en voor na zicht gezonden naar Del Beheer der Kas. Bij ver lies van een hoekje of van eenen rentebrief, moet de belanghebbende hel onmiddelijk aangeven op het postkan toor tegen betaling van 25 centiemen wordt hem eau nieuwe titel afgegeven. De postkantoren zijn belast aan eenie der, die het vraagt, een boekje af te ge ven bevattende, behalve een beknopte inhoud van de wet en van de organische besluiten der Lijfrentkas, uittreksels der tarieven, met beelden van hunne toepas sing. (enkele sloombootdienst, die Antwerpen ■als vertrekplaats zijner schepen gekozen heeft, aan de passagiers van hel tus schendek eene mishandeling doet on dergaan die zou kunnen vergeleken wei den met de afschuwelijkheden waaraan de sloombooten van de Lloyd, in bestem ming van Zuid Amerika, zieh pliclilig maken. Men verzekert ons dat het bestuur van de Lloyd, van verschillende kan sen klachten ontvangen heeft over deze schandelijke manier van de landverhui zers in eene volstrekt ontoereikende plaats in te schepen. Wij zouden geenszins verwonderd zijn indien deze klachten niet verhoord werden om zekere redens die men gemakkelijk kan raden. Maar wat wij niet kunnen aan nemen, 't is dat de officieele kommissie zulk een staat van zaken duldt. De belan gen van hel land zouden zeker niet gekrenkt worden, indien de bevoegde overheid aan deze machtige maatschap pij eens voor al deed verstaan dat har gejaagdheid om geld te winnen nog- tans zoo verre niet mag gedreven wor den van de uitwijkelingen te behandelen zooals wij komen te zien. Wij treden den oproep van bet duilsch dagblad bij- En indien de duitsche over heden geen einde kunnen stellen aan deze afschuwelijkheden, wij hopen dat de Belgische regeering van hare rechten zal weien gehruik te maken om te be letten dat onze landgenoten de slacht offers van zulke behandelingen wor den. KIESKRONIJK. ;De Monileur van donderdag deelt het koninklijk besluit meê, krachtens het- welk de kiezing ter vervanging van Simons wordt bepaald op 24 november (en niet op 26, zooals volgens opgave van sommige brusselscbe bladen werd gemeld.) RECHTERLIJKE KRONIJK. De boet^t: affelijke zaak ingespannen ten laste van eenen grooten bandelaar te Gent, is in eene der laatste zittingen van bet beroepshof opgeroepen. Deze persoon was door de korrektion- neele rechtbank van Gent verwezen ge worden tot eene geldboet van40 frank tot 12 dagen susidiaire gevangzitting, uit hoofde van te Gent met kwaad inzicht of voornemen van te schaden, te hebben gebruik gemaakt van twee postzegels van twee centiemen waarvan men het merk had doen verdwijnen, aanduidende dat de zegels reeds gediend hadden. De handelaar, alsmede de prokureur des Konings waaren in beroep gegaan tegen dit vonnis, en niettegenstaande de middelen van verdediging, zeer wel voor gedragen door Mr Vaii Zele, heefi het roepsbof, op den eisch van den heer Procureur-Generaal, bel vonnis bekrach Dgd. Het is wel zeker de eerste maal dat het gerecht van Gent zich met eene zelkda- nige zaak te bemoeieifheeli gehad,en voor zeldzaamheid ook, geven wij dit onzen lezers te kennen. STERFGEVAL. EEN SCHANDELIJK MISBRUIK. In de Francfurler Zeitung, een der be langrijkste dagbladen van Duitschland, treffen wij liet volgende artikel aan, dat ook ons land aangaat. Het is bewezen dat bijna al onze landverhuizers naar Zuid-Amerika op de booten van de Duit- sche Lloyd te scheep gaan 't is daar om dat wij het ons eenen plicht rekenen aan de regeering de bedoelde feiten ter barer kennis te brengen, zooveel te meer daar men ons verzekert dat er zich tal rijke Belgen op den Baltimore bevon den. Een gelcolweerdige getuige verze kert ons dal de beschrijving gegeven •Juor den duitschen dagbladschrijver, geenszins overdreven is verre van daar want hij verzwijgt afschuwelijke bijzon derheden. Niet alleenlijk zouden de land verhuizers berooid geweest zijn van lucht, maar ook nog van alle licht in liet uisschendek was tiet bij klaren dage zoo donker dal men maar al tasten tus- schen de reken bedden kon voortgaan En 't is a!zoo dat 1100 ongelukkige» weken lang op schandelijke wijze ouder een gemengeld moeten leven. Ziehier het artikel van den duitsche kon frater Misbruik op de duitsche landverhui zingsbooten:. Antwerpen, 30 Oktober 1890. Over eenigen tijd kondigde de Kölnis- sche Volkszeitung (het Volksblad van Keulen) een artikel af waarin levendig verzet aangeteekend werd tegen de slechte behandelingen waarvan de land verhuizers de slachtoffers zouden zijn op de sloombooten van de Nonldeutsche Lloyd. Later trok de Volkszeitung hare beschuldigidgen in, maar midderwijl had het artikel een weergalm gevonden in de katholieke drukpers en 't is waar schijnlijk daardoor dat eene kommissie van 15 leden van Si Raphaëlsgenoot- schap gister de Baltimore van de Nord- deutsche l.loyd bezocht heeft ten einde zieh met eigene oogen over de waarheid van deze besehuldihingen te verzekeren. Deze heeren hadden geene hetere ge legenheid kunnen te bate nemen. De Bal timore meet slechts 2000 ton niettemin bestatigde de kommissie dat 1130 passa giers van het tuss< hendek in eene plaats ingescheept waren die minder was dan den helft van het sclnp. He luchtgesteltenis in deze plaatsen was zoo onzuiver dal uw briefschrijver de kracht niet heeft gehad om verder te gaan en nochtans stonden de luchtvensiers open en had men niet te lijden van deze warmte vergezeld van vuile dampen die van binnen ontstaan, zoohaast het schip dat naar Brazilië stoomt, in volle zee is. Het uitzicht van het tusschendek is onbeschrijflijk met eene wonderbare behendigheid had men bel laatste hoekske weten te gebruiken om er zooveel bedden mogelijk te plaatsen en in het smal gangske van het midden verdrongen zich de armzalig gekleede landverhuizers, waaronder er vele Duit- schers waren. Vrouwen, mannen, kin- ders, wemelden daar onder een in een onbeschrijflijk mengelmoes. Nievers was de minste zitplaats te bespeuren Zoo groot is liet gedrang dat liet een waar geluk is voor de uitwijkelingen als zij eeue plaats vinden om zonder stoornis hun eien te nemen. Nievers het minste SPOOR VAN EENE SCHEIDING DER GESLACH TEN. Betreurenswccrdig en herlroerend was hel schouwspel van deze onge- lukkigen, waarbij zich, in de aanlegplaats van de Agores, 200 Porlugeezen zullen voegen, op zulk eene afschuwelijke wijze ingeseueept te zien. En zeggen «Jat zij alzoo nog meer dan vier weken lang moeten leven Ik, Duiischer, 'k heb het schaamteroo.1 naar mijn voorhoofd voelen klimmen, als ik de leden van het Belgisch komi- j den boek* teil zijne opm-rkingen hoorde maken over de wijze, op dewelke de Duii- sohers de menschelijke weerdigheid \an hunne landgenoten eerbiedigen. Deze lieeren stonden daar zooveel te Prijzen. Wij bevelen ons aan meer verbaasd over door dat geer. de goede gunst van eenieder. De heer Adolf Byl, oudopsteller- uiigeyer van Pen Denderbode en zijne familie komen diep getroffen te worden door bet smartelijkste verlies welk zij ko men te ondergaan in den persoon van hunne geliefde Echtgenoote, Moedei, Zuster en Moei, Dame E!melia-«Jo- sephina VANI SANTEN, donderdag II. alhier, in den nog jeugdigen ouderdom van 47 jaren, godvruchtigin den lieer ontslapen. Lijkdienst en Begrafenis, meandag, 10 November, om 40 ure in de St Marti- nuskerk. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruisc'ien der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan al wie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedfori Square, Londen. NV. C. Kaatsspel Houtmarkt ZONDAG 2 NOVEMBER 2e Prijs. Om 2 uren namiddag Alf. Van der Heyden, Hofstade tegen Alf. Vermeeren, Baesrode. WtF" Het bureel en de boek- en steendrukkerij van Den DEMOERBODE zijn van heden al' gevestigd in de Korle Zoutstraat, 31, oud-huis Van de JPutte-De Smedt, (de van ouds gekenden tabakwin kel,) alwaar alle brieven, aankon- gingen,bekendmakingen en gelden vrachtvrij moeten besteld worden. Wij berichten onze geëerde le zers dat men zich ten bureele van Den Denderbode gelast metal de werken, geene uitgezonderd, die den boek- en sleèndrukkersstiel betreften. Schoon werk, spoedige bediening en gematigde Allerhande nieuws. Botermarkt.— Heden zaterdat, werden 4262 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 10,100 kilogr. Zaal van den Katliolie ken Werkmanskring. - In gang langs de Zonnestraal. Ten einde aan elkeen de gelegenheid te verschaffen het prachtig Dio rama van den lieer Düll te kunnen bewonderen, is de ingangprijs de helft verminderd en op 25 centiemen per per soon gebracht. Maandag,de Tentoonstelling van Parijs Pijusdag, St-Martensdag, Zwitserland, Amerika en de watervallen van den Nia gara, Woensday, Algerië en Egypten. Open des avonds van 4 tol 7 en van 8 tot 10 ure. Donderdag avond 7sle dezer, rond 8 3/4 ure, is er een begin van brand ont staan in hel magazijn van dame Bogaert- Verbmgge, in de Lange Zoutstraat, alhier. De oorzaak is onbekend het vuur is ontstaan op eene achterkamer dienende tot magazijn van saai, laine en katoen. De schade kan moeilijk berekend worden; zij schijnt nog al aanzienlijk en is door geene verzekerings-maatschappij gedekt. Posterijen. Eerlang zal een wed strijd geopend worden voor de plaatsen van klerk en hulpklerk in den postdienst. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te ken en, worden verzocht zich tot de post kantoren te wenden. De aanvragen worden ontvangen tot 25 der loopende maand november. Schrikkelijke brand. Men schrijft uit Wetteren Heden morgend rond 2 ure werden de bewoners uit hnnnen slaap gerukt door bet onophoudend lui den der brandklok. Iedereen kwam naar buiten zien en weldra wist men wat er gebeurde. De olieslagerij van den heer Baetens- Smolders, in de Hoender- en Moerstraat, stond in volle vlam. De pompiers der gemeente waren spoedig ter ptaats, evenals twee spuiten der poederfabriek. Doch aan blusschen viel bier niet te denken. Het vuur, aan gewakkerd door den wind en de brand bare stof, had in weinigen tijd eene ont zaggelijke uitgebreidheid genomen, Gansch de werkhuizen brandden en het was als een vuurgloed die zich hemel waarts verhief. De ontelbare vaten barstten met kra kend geweld open en de olie verspreidde zich brandend langs den grond. Het ge reedschap, de stamperij in hout, in éen woord, alles is door den brand vermeid. De keuken der woning is totaal afge brand. De pompiers konden zich slechts op zekeren afstand van den brand houden, gezien de onverdragelijken geur en de onuitstaanbare hitte. De bewoners der nevenstaande huizen redden hunne meubelen en al wat eenig- zins van waarde en draagbaar was, uit hunne woning, terwijl de schreiewde kinderen en klagende vrouwen verschrikt wegvluchtten. De pompiers bepaalden zich slechts met in de Moerstraat, nevens de in vuur en vlam staande stamperij de huizen te gen den brand te vrijwaren. Mei drie spuiten beeft men ergedurem de bijna een uur en half aan gewerkt. Iladde het vuur zich aan die zijhuizen moeten mededeelen,wellicht zouden allen de prooi der vlammen geworden zijn, gezien de zolders dier woningen opge propt zitten met strooi, hooi, enz. Slechts om 4 ure kon men het vuur be- meesteren en werd er gedurig met karren aarde aangehaald om de nog smeulende vaten en andere voorwerpen te bedekken De schade is overgroot. Alles is geluk- iglijk verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Gelukkiglijk zijn geene menschenlevens te betreuren. Zaterdag zijn te Zele twee branden uitgeborsten,de eerste 's namiddags rond 2 1/2 ure, in eene schuur, gelegen in de kloosterstraat en toebehoorende aan de weezen Verdonckt,inhoudende eene boe veelheid hooi door de spoedige hulp van de pompiers,heelt men het vuur zeer gauw meester geweest.De schade beloopt op ongeveer drij duizeu franks. De oor zaak is onbekend. De tweede brand onstond op de wi_ Weezepoel. Rond 7 1/2 ure's avonds het huis en stalling, vlas en oogsi,en be woond door Adolplie Parmenlier,de prooi der vlammen geworden. De bewoners hadden zich reeds te bed begeven. Zeer spoedig waren bier ook de pom piers ter plaats en hebben zich allen on derscheiden. Gelukkiglijk was de zeer moedige Adolphe De Looze,brouwersgast bij den heer H De Bus, ter plaast. Niets anders dan zijnen moed raadplegende en onverschokken het brandend huis bin nendringende, mocht hij op levensgevaar eene zieke vrouw,sinds 20 jaren bedlege rig, van eenen gewissen dood ongedeerd redden. Zulke daad van zelfopoffering verdint zeker niet onbeloond te blijven. De Looze heeft zelfs brandwonden beko men, die gelukkiglijk niet erg zijn. Alles was hier verzekerd. De schade beloopt op ongeveer vijf duizen franks. De oorzaak is ook onbekend. Maandag namiddag liepen eenige jonge soldaten te Eyne, die van de revue kwamen, welke dien dag te Oudenaarde gehouden was, herberg in, herberg uit en herdachten.... niet de zielen der afge storvenen, maar hun vervlogen solda ten leven. Met den avond kregen twee hunner twist midden in het dorp. Eeu der twee viel, en, 't zij ten gevolge van den val, of ten gevolge van bekomen slagen, werd hij met gebroken been opgeraapt. Een onderzoek is geopend. Onnoodig te zeggen dat vloeken en lasteren bij de braspartij en vooral bij het ongeluk ol de misdaad niet ontbraken zonder nog te spreken over de liedjes en van den stichtenden klap. O die kaserne Wat school van ze delijkheid. En met soldaat ie zijn wordt men toch mensch Eene moeder te Brussel, die haar tweejarig kind eenige minuten alleen ge laten had, vond hetzelve bij hare terug komst, met zware brandwonden over dekt. Eenige werkliê. die in een naburig huis werkten, hadden hulpkreten ge hoord, waren toegesneld en hadden de vlammen, die het kind omgaven, uitge doofd. Ziehier wat er gebeurd was. De moeder had eer zij uitging, he kind op eenen stoel bij de tafel ge plaatst. De kleine, zich vervelende, had het tafelkleed naar zich getrokken en zoo de lamp omgeworpen. Men raadt bet overige. De moeder zal rechterlijk vervolgd worden, voor onvrijwilligi verwondingen bij gebrek aan voorzon gen. Over eenige dagen was een meisje van Damprémy spoorloos verdwenen, na dat zij daags voor Allerheiligen naar de Jesuieten kerk van Charleroi was ge gaan om te biechten. Na lang zoeken werd haar lijk oggevischt nabij de brug van het Kanaal, op eene plaats waar ten hoogste 65 centimeters water staat, Aan zeil moord kan niet gedacht wor den. Een ongeluk evenmin, want niets rechtveerdigt hare tegenwoordigheid op deze plaats. Het lijdt dus geen twijfel of er heeft eene misdaad plaats gehad. nu schijnt ten overige bewezen door Dit Schrikkelijk ongeluk te Gent- gister avond, rond 14 ure, was M. S., wonende in de Vlaanderenstraat aan tafel gezeten met zijne vrouw, zijne meid en eenen riend, die hem bijna dagelijks komt be zoeken. Onder het drinken van een glas bier werd er gesproken over wapens en de vriend van M. S., die eei e revolverschijf op zijne binnenplaats heeft, stelde zijnen vriend voor, 's anderdaags bij hem te ko men om zich te oefenen in het schieten. Op aandringen van den vriend, gingM. zijnen revolver halen die geladen was. De vriend ontlaade hem, doch haalde bij verstrooidheid,er maar vijf kogels uit. De revolver werd losgemaakt en weer neenge/.et, doch de trommel wilde maar niet draaien M. S. nam den revolver in handen duwde de klep toe natuurlijk niet wetende dat er nog eenen kogel in zal en op eens ging een schol af.Dooi den slag doofde hel gaslicht uit. De vriend des huizes nam dadelijk een stekske en stak de gaz weêr aan toen eers bemerkte men dat de meid, die ne vens de dame des huizes zat, ten gronde in baar bloed lag. Zij had eene kogel in bet voorhoofd ontvangen en was op den slag dood, zonder eene klacht, eenen roep. eenen gil te kunnen uilbrengken. Men ziet van bier de verslagenheid der pesonnen,die dit akelig tooneel bijwoon den. De geneesheer, in allerijl bijgeroepen, kou niets dan den dood vaststellen. eenige kneuzingen en lichte wonden die op het lijk ontdekt zijn. Een vrouwelijke loteling. De kretaris der meierij van Holgue liadTn 1870 eene geboorte aan te leekenen. Hij bedroog zich echter in het geslacht van het wicht en schreef op de registers van den bursgerstand Camille Maxellence T., in, als zijnde van het mannelijk geslacht. Bil meisje staal thans op de lijst der lo- telingen voor de klas van 4890 en zal ook een nummer moeten trekken. Echt kluchtig. Pe vaster Succi. De vermaarde Succi, zal zaterdag te New York eenen vasten van vijf en veertje dagen begin nen. Een nieuw uurwerk. Het Hol landsch vakblad Pe Horlogemaker, ver meldt de uitvinding van een nieuw soort van remontoir-uurwerken, waar van men een exemplaar in een der groote magazijnen van Amsterdam heeft kun nen zien. Dit uurwerk, la crémallière genaamd onderscheidt zich van andere remontoirs hoofdzakelijk in de opwin ding en wijzerverzetting, die beide door den beweegbaren glasrand geschieden. Daartoe is de glasrand over eenen daaronderliggenden, draaibaren rand ge klemd, naar binnen van tanden voorzien welke op de remontoirraderen werken. Draait men den rand naar rechts, dan wordt liet uurwerk opgewonden. In den beugelknop is bij dit uur werk een drukker, zooals die ook bij gewone remontoirs savonnetuurwerken voorkomt om de kast te openen. Drukt uien op dit stiftje, dan kan men door voor- of achteruitdraaien van den rand, wijzers verzetten. Overigens gelijkt dat uurwerk op alle andere, behalve -dat hel iets platter is. Iets over de eigenaardige tochten van den paling. Tot heden is er nog nie mand ingeslaagd te ontdekken waar, wanneer of hoe de voortplanting van den paling geschiedt niemand heeft ooit een paln.gei gezien, ja, niemand zelfs een werkelijk volwassen, volkomen ont wikkeld mannelijk ol vrouwelijk dier. gezien. Al de palingen, die ooit in het water gevangen zijn, waren onrijpe en onontwikkelde dieren. Maar zeker is het dat ze hier of daar in de diepe zee zich voortplanten. Elk jaar in den loop van den zomer trekken zwermen van jong goed de rivieren in, gelijk een groot leger onder een zeker groot getal aanvoerders. Bij elke zijrivier of ander water, hoe hel ook heeten mag, gaat een gedeelte van het hoofdleger af om waarnemingen op eigen terrein te doen, terwijl de kern den stroom opzwemt, niet lettend op moeielijkheden van allerlei aard, maar onvermoeid den tocht voortzet. Zelfs loodrechte hinderpalen worden al klim mende overwonnen, Niels houdt hen tegen waar water is, daar komen palingen en ofschoon er millioenen bij de soms hopelooze pogingen be zwijken, blijven er nog meer milli- oenen over, die het uiterste doel be reiken. Ze schijnen zelfs op eene geheim zinnige wijze het bestaan van vijvers of meren te rieken en weten stoutmoe dig dwars over het land heen, den weg naar de wateren te vinden, die afgesne den zijn van de rivier, welke hun den weg tot dusver aangegeven had, Als de vijvers, waarin ze leven, den zomer uitdrogen, gaan ze langs den kortsten weg naar het dichtsbij gelegen water. Richtingen afsland schij nen zij door eene aangeboren of inge geven aardrijkskundige kennis nauwkeu rig te kennen. Op hunnen weg naar het land versma den ze volstrekt niet eene rat, die ze, na haar gevangen te hebben, met smaak geheel verteren, Om hunne kieuwen gedurende hun uitstapjes vochtig te houden, hebben de palingen het ver mogen de huid, aan elke zijde van den nek, juist onder den kop, uit te zetten. Op deze manier vormen zij aldaar eene soort van zak. Dien zak vullen zij met water, om vocht genoeg te hebben op de reis naar eene nieuwe verblijfplaats. Het is ook die zak die hen in het leven houdt onder omstandigluden, waarin andere visschen reeds lang zouden be zweken zijn, alsook hun het twijfel achtig voorrecht verschaft levend de gewaarwordingen te ondervinden, als men hen van de huid ontdoet. Als een staaltje van aprilvisschen In de maand oktobev mag wel het volgende dienen. In een Hamburgsch blad vondt men den 25 oktober het volgende te lezen De Oldenburger stoomboot Portugal die reeds van over veertien dagen uit de Middellandsche Zee te Hamburg had moeten aankomen, blijft nog altijd ver mist en is waarschijnlijk verloren. Wie het meest opzagen waren de ma- troozen van de Portugal die den 23 ok tober, na eene kommervolle reis, toch behouden te Hamburg waren aangeko men, en die nu bevonden dat zij, zonder het te weien, met man en muis waren vergaan. Men kent de historie van den genees heer en den gierigaard ze is wel wat oud maar ze verdientherhaald te worden. Een oude gierigaard,om de kosten van visiet te sparen, had de gewoonte, den geneesheer op straat aan te spreken en hem te raadplegen over zijnen gezond heidstoestand. De dokter scheen met veel aandacht te luisteren en zeide, toen de andere uitge- klaagd was Laat mij de tong zien. De gierigaard stak de tong uit. £teek ze nog langer uit en pitst de oogen toe, dan kan ik u beter onderzoe ken... Zoo, beweeg u niet meer en houdt dc oogen toe dal ik het u zeg. De gierigaard gehoorzaamde en de dokter ging weg, terwijl do andere met hangende tong in het midden van markt stond. Eene, twee, drie minuten gingen voorhij. Eindlijk ongeduldig geworden deed hij de oogen open en hij zag zich te midden van honderd personen die hun nen buik vast hielden van 't lachen. De geneesheer was verdwenen. Poppen. Als de poppen klein zijn, heeten ze speelpopeen en wij spelen met hen als ze groot worden, heeten ze modepoppen en zij spelen met ons. FRANKRIJK Belgische republikeinen. Maandag heeft op den Boulevard Magenta eene vergadering plaats gehad van de belgi- sche republikeinen, die Parijs bewo nen. Een der sprekers zegde dat de bel- gische republikeinen besloten hadden eene afveerdiging naar Jemmapes te zenden, op 9 november aanstaande, ver jaardag van den veldslag, ten einde er te manifesteeren ten gunste van Frank rijk en zijne glorierijke legers. Daar de burgemeester van Jemmapes elke manifestatie verboden heeft op ge zegden dag, wordt de benoeming der afgeveerdigden uitgesteld. De vergade- riug stemde de bijeenroeping van eene groote protestmeeting tegen bel besluit van den burgemeester van Jemmapes deze meeting zal behouden worden|te Parijs, in de Tivoli-Vauxhallzaal, op 9 november. DUITSCHLAND. Kostbare kaarten. Dezer dagen is in Munchen een spel kaarten verkocht voor den spotprijs van... acht duizend frank. Zooals men wel kan denken waren dal geene gewone kaarten: maar eene zeld zaamheid van de eorste soort. Het spel uit 47 kaarten beslaande, was zoo genaamde Mantegnaspeel-kaart

De Denderbode | 1890 | | pagina 2