Een en ander. Socialistenbetooging. Allerhande nieuws. Vergadering der konservatieve vereeni- yingen. De afgeveerdigden der kon servatieve vereenigingen zijn Woensdag te Brussel bijeengekomen onder voorzit terschap van M. Woeste. Wen heeft in die vergadering gespro ken over dé hervorming der kieswet. De kiezing in de kantonshoofdplaalsen wordt door weinige arrondissementen gevraagd voor Brussel zou er weinig of geen voordeel in zitten. Er zou gestemd worden in bijna al de voorsteden die kantonshoofddlaatsen zijn voor de andere kantons is het vervoer der kiezers van de kantons naar de arrondissementhooldplaats geraakke lijk. De vergadering heeft beslist te vragen dat in de gemeeutckiezingen, het recht der kiezers van ambtswege, bediend- n van de gemeente, zal worden afgeschaft maar dal do kiezers van rechtswege, zij, die een diploom bezitten, zullen behou den worden. Men heeft niet aangenomen dat de be ambten in verschillende besturen, die hun exaam als zoodanig hebben gedaan, zouden gelijk gesteld worden met de kiezers van rechtswege, dus niet met die welke een diploma hebben. Wij hebben van die vergadering niet eerder gesproken omdat er overeengeko men was dat de bladen die vergadering niet zouden bekend maken. Daar er nu konfraters zijn die het verslag drukken is ons stilzwijgen totaal nutteloos. Verbond der Vlaamsclie Grievenkomitei- ten. Zondag 16 de/.er, ten 12 ure 's middags, zeer stipt, zal in de zaal der Oude Beurs, Groote Markt, 19, te Brus sel, de jaarlijkscbe algemeene vergade ring plaats grijpen. Dagorde 1. Verslag over de laatste algemeene vergadering 2. Verslag over de werkzaamheden van het jaar 1889-90 3. Verslag over den geldelijken toe stand 4. Prijskamp voor het leveren eener studie over hei militair rechtswezen en van een voor-ontwerp van wet ter rege ling van het taalgebruik voor de mili taire rechtbanken; Uitslag. Mededeelingen en voorstel len. o. Nationaal Vlaamsch Verbond. Voorstel tot aansluiting van het Verhond der Vlaamsche Grievenkomiteiten bij ge meld Nationaal Vlaamsch Verbond. Voor waarden. 6. Onze taal in Limburg. 7. Neerlandia. Strijdfonds. Te benoemen algevaardigen. 8. Kiezing van 5 bestuurleden. Het Bestuur zal vergaderen in boven gemeld lokaal, ten 11 ure 's morgends. Dagorde als hierboven. Na de algemeene vergadering zal hel Bestuur over te gaan hebben lot de kiezing van eenen voorzit ter en eenen schrijver, ter vervanging der heeren Reinard en Veen (art. 5, Gr;) Bekwaamheidskiezers. Ziehier hoe de geuzen, altijd doortrapt in het kiesbe drog, liet aan boord leggen om onbe kwame bekwaamheidskiezers te maken. Verscheidene kandidaten waaronder een zeker getal die onbekwaam zijn liet diploom te bemachtigen, bieden zich aan voor hel exaam. Deze hebben man voor man, last ontvangen hun werk te onder- teekenen met den naam van eenen der kandidaten voor wie het exaam maar kinderspel is. Deze leekent mei den naam van den kandidaat die zijnen naam beeft geleend. De uitslag is dat de onbekwame liet diploom en de bekwame eene buis krijgt. Maar deze biedt zich den volgenden keer aan en verovert bet diploom op zijne beurt. Zoo maken de geuzen be kwaamheidskiezers die zoo onbekwaam als geus zijn en de toer is gespeeld. Het woord van Buis. De Brusselsche studenten zijn aan den lieer Graux, den nieuwen bestuurder der hoogeschool, in deputaiie gaan vragen of liet waar was dat hij den heer Buis bad aangeraden de politie te doen tussChenkomen in de fa meuze openingszitling, De lieer Graux beeft geantwoord dat zij daar geen oogenblik meer mochten aan gelooven, aangezien de lieer Buis hetzelve heelt gelogenstraft. Hij voegde erbij De heer Buis is een man wiens wodtd nooit in twijfel is getrokken geweest. Het kan niet in twijfel getrokken worden De katholieke manifestanten van 7 Sep tember 1884 zijn van een ganscli ander gevoelen. Zij weten wat het woord van meester Buis waard is. Brusselsche jeugd. De liberale jeugu van Brussel heeft zicli een al fb wel verdienden naam gemaakt door bare wilde brutaliteit. Er gaat geen dag voorbij, zonder dat men ecu ol undeie lage lafheid te betreuren hebbe, begaan door die jonge deugnieten, die 's avonds in de straten der hoofdstad rond loopen. Verleden donderdag bad eene bende van die eerlooze bengels, eene jonge kleermaakster gezien, die van baar werk kwam en naar buis ging. en aanstonds vervolgde men haar. Zij gelukte er in door hard te loo- pen hunne aanvallen te ontkomen, maar nauwelijks was zij thuis gekomen of zij viel om niet meer op te staan de schrik had haar gedood. Ziedaar een schoon staaltje van de brusselsche zeden, niet waar Bijhet Vutikaan. De Fransche Ka mer der Afgeveerdigen, iu groote meer derheid samengesteld uit vrijdenkers en vrijmetselaars en gekozen door het alge meen stemrecht, heeft deze week, inet 317 stemmen tegen 205 het Fransch ge zantschap bij den H. Stoel behouden ondanks de grove uitvallen van eenigen der radikale afgevaardigden legen het katholiek bijgeloof en legen mijnheer den Paus. Onnoodig over die stemming liet ge voelen te vragen van den lieer Frère, die het Belgisch gezantschap bij den Paus afschafte, van de heeren professors der Flandre Libérale en do andere doklri- nairs, die het, op dit punt, met de radi- kalen en socialisten volkomen eens zijn. Er moeten in deze zaak wel belangen van het grootste gewicht iu het spel zijn, belangen welke zoowel voor ons land gelden als voor Frankrijk, dat eene, Kamer voor de meerderheid uit vrijden kers en godsdienstvervolgers samenge steld, liet gezantschap bij den Paus blijft behouden, waarvan de afschaffing gere geld ieder jaar wordt voorgesteld en ver worpen. Welke les voor onze geuzen Hypnotisme en piek pocketisme. Ee- nige dagen geleden hebben al de dagbla den hei geval medegedeeld der baronnes von Bolschild, in den expresirein van Keulen naar Luik. Een pick-pocket had haar haie juweelen ontnomen, zegde men, welke de waarde vertegenwoordig den van 60,000 fr., anderen zegden zelfs 360,000 fr. De fijnste speurders van het vaste land en in liet Vereenigde Rijk zochten den gauwdief op, die niemand anders kou zijn dan een Engelschman, dacht men. Deze veronderstelling is thans be- waaiheid geworden. Een zeer nctge- kleede beer, ongeveer 30 jaar oud, die zicli doktor Pilt noemt, beeft zich voor de Londensche rechters aangeboden en verklaart dat hij het was, die aan de ba rones bet koffer mei juweelen ontfutseld heeft. Als bewijs vari zijn gezegde, stelde hij Jen rechter het koffer ter hand, met de juweelen der vrouw van den pa rij s- schen bankier. Deze doktoor Pilt is de zoon van ee nen rijken handelaar \au New-York, uij is drager van een diploma van genees heer en bezit een klein fortuin in bank briefjes. dat hij van zijnen vader ontvan gen beeft en dat hem middelen genoeg verschaft om zijne toevlucht niet te moe ten nemen tot Jiefstal. Hij is schrijver van verscheidene werk jes over hypnotisme. Dij is zelfs, zoo beweert hij, bij mid del van hypnotisme dal hij van hel koffer met juweelen bezit beeft genomen. Met de barones reizende, sprak hij haar over het hypnotisme en deed zich geweld ten einde naar, tegen wil en dank, te magni- tiseeren. Daar de barones hem weigerde te ge looven, heeft hij haar doen inslapen en tiaar alsdan bevolen hem hare juweelen af te leveren. Zij'heeft hem gehoorzaamd en om haar geheel en al te overtuigen heeft hij het koffer medegenomen. Om den rechter des te beter te over tuigen, heeft de heer Pitt hem voorge steld eene borgsom in zijne handen te leveren. De rechter heelt alsdan 2,000 pond sterling (50,000 frank) gevraagd die de heer Pilt hem or.middelijk gegeven heeft. Het Fort van Bupelmonde. Ver scheidene dagbladen hebben gemeld dat in het fort van Rupelmonde eene instor ting heeft plaats gehad. De Journal de Bruxelles verzekert dat dear mets van is. I'Illustration bevatte verleden week een aardige uitvinding voor dezen die zich met vermakelijke wetenschap bezig houden. Ziehier Met eene gewone schaar kan men een .stuk vensterruit snijden alsof hel bordpapier* are. Gansch het geheim bestaal biet in fiet glas, de schaar en de banden in ee nen eemer water dompelen dan kan men aan liet glas allerlei vormen geven, zonder barsten want bei water houdt de trillingen der schaar en van het glas tegen. Lel wel op dat glas en sciaar geheel onder water zijn, anders sla ik voor iiet welgelukken der bewerking niet in. En nu aan 't werk en ge zult zien liet was dus zondag dat, zooals men reeds weken en weken met groot ge rucht aangekondigd had, dat de groote algemeene manifestatie, ten voordeelc van bet algemeen stemrecht in alle arrondissements-hoofdplaafsen moest ge houden worden. De tijdingen, die van verschillige ge deelten des lands zijp aangekomen,luiden dat alles tamelijk rustig is afgeloopen, misschien dank aan hel erbarmelijk wéér, dat zells de ieverigste heethoofden zou doen thuis blijven. Te BRUSSEL werd 's zaterdaags te voren eene meeting gehouden, om dé noodige maatregelen ie nemen. Er waren ten hoogste een honderdtal aanwezigen. Het woord werd gevoerd door de oitoyens Volders, Senvy en anderen. De betoogiug was vastgesteld op maandag ten 6 ure 's avonds en liep rus tig af. Te CHARLEROI heeft zich niet hei minste incident voorgedaan, dat de orde zou hebben kunnen storen. De beloogingen van dien aard ver minderen van keer tot keer in getal sterkte. De inrichters hadden beloofd de roode vlag niet te ontrollen. Eenige groepen, die deze verbintenis niet gevolgd hadden, werden door de politie verzocht de vlag gen te doen verdwijnen. Hieraan werd met lusschenkomst der inrichters vol daan. In geheel den stoet heeft men geene enkele nationale vlag opgemerkt. Fran sche vlaggen waren er genoeg. Heel nationaal Een groot getal burgers daarentegen hadden de belgische kleuren uitgesto ken. De manifesteerders zongen de Mar seillaise of Mourir pour la Patrie. Talrijke groepen vrouwen namen aan den optocht deel. Deze zongen en dan sten nog al dwazer en wilder dan de mannen, a voor 't algemeen stemrecht. De opschriften, die in den stoel wer den gedragen, waren verre van vrede lievend. 1° Een cartel, of liever eene schilderij, verbeeldende een geketende werkman, die door eenen volksredenaar wordt be vrijd. Daaronder las men Men leere het licht kennen, verbrijzeld uwe ketens, ziehier de vrijheid Algemeen stemrecht 2" Eene allegorische schildering, ir denzelfden trant, met bet opschrift Belgische slaaf, de zon schijnt voor iedereen. 3° De cartel van Chatelineau droej voor opschrift Het volk het recht weigeren, is het voortdrijven naar de revolutie. 4° De laatste cartel, door vrouwen gedragen luidde Voor den vrede des lands, geeft ons hel algemeen stemrecht. Er hebben geene wanorders plaats gehad dan in eenige verdachte berber gen, waar men den boel in stukken heeft geslagen, De stadsoverheid, parket en gen darmen hebben onmiddellijk de orde hersteld. Te BERGEN, 's Morgens werd het be sluit des burgemeesters aangeplakt krachtens hetwelk bet dragen van revo lutionnaire teekens verboden was. De manifesteerders zijn niet zeer tal rijk. Zes muziekkorpsen en twee koor maatschappijen heffen onophoudelijk tot vervelens toe de Marseillaise san. De regen, die van 's morgends af viel, heelt de straten in echte slijkbanen veranderd. De nieuwsgierigen, die de manifes teerders ruim een duizendtal sterk zien voorbij trekken, houden zich eveneens kalm. Voor het stadhuis wordt geroepen Vive la République Vive le suffrage universel De inrichters, die gepoogd hadden de burgers le boycotten, zijn niet gelukt. Zij hadden namelijk de deelnemers aangeradeu hun eten en drinken meê te brengen, om de ongastvrije burgers den penning niet te moeten gunnen. Welnu, weinigen hebben aan dien raad gehoor gegeven. Er werd eene petitie bij den gou verneur afgegeven. Men zegde dal Cuauvières, gemeen teraadsheer van Parijs aanwezig de gendarmen hebben hem echter vruch teloos gezocht. Te LUIK hebben omtreut 3060 per sonen aan de betoogiug deelgenomen Talrijke muziekkorpsen bevonden zich in den stoet. D- ze spelen do Carmagnole en de MarseillaiseAltijd nationaal De opschriften zeggen niets nieuws, Een dervelve luidt Algemeen stemrecht of algemeene straten volplakt waren, en waarbij elk een uitgenoodigd word, de meeting te komen bijwonen, ton voordeele van het algemeen stemrecht. Gezel Mortier, van Gent, heeft er meer dan eene uur het woord gevoerdbel onderwerp aan het dagorde was Het algemeen stemrecht of de revolutie Groole gebeurtenissen zijn nakend liet recht zal 'triomfeerentrots alles Er \sas nog al volk gaan luisteren doch ol zulke rede voeringen, doorspekt met bedreigingen en luchtkasteelen, bij ons volk een grooton indruk gelaten heelt, daar valt sterk aan te twijfelen. TE TURNHOUT had de burgemeester eenvoudig alle samenscholling van meer dan 15 personen verboden. TE ANTWERPEN. Als me» de Béforme leest zou men zeggen: dal moet daar iets kolossaals geweest zijn De betooging is ten volle gelukt zegt liet blad. a Langs alle kanten komen groepen van de overal gehouden meetings, met trommels en trompett' ii vooruit, naar hel vereenigingspunt gestapt. De stoet legt zijnen weg al onder bet zingen der Marseillaise en het Geuzenlied. Men draagt een opschrift Algemeen stemrecht of algemeene werk staking Als men daarentegen de doktrinaire bladen leest, was liet miserie. Eenige groepkens van een dertigtal personen, die als tegen goesting de stad dooi loo pen, om eindelijk in de Werker aan le landen, waar de onvermijdelijke meeting moest plaats hebben en de heele beloo ging is gedaan. Eu deze zijn de dichtste bij de waar heid. De belooging was inderdaad een miserie. Ten 3 ure kwamen de verschillige groepen in drie lokalen bijeen Op de Kleinmarkl, op de Vogelenmarkt en te Merxem. In hel eerste lokaal waren 80 in het tweede 40 man aanwezig, meestal si garenmakers. Zij hielden eerst eene meeting, waarin het algemeen stemrecht werd gevraagd, met bedreiging van al gemeene werkstaking. Daarna trokken zij naar de gemeente waar de stoet moest gevormd worden. Elke groep was voorafgegaan door drie trommelaars. Het muziekkorps der socialisten had er zich bij aangeslo ten, met de roode vlag, alsook de Liberale bekwaamheidskiezers der 3e wijk en Liberale vrienden. Deze hadden even als de socialisten, kartels bij zich. De geheele stoet was ten hoogste 480 tol 500 man sterk. Na eene wandeling door de stad, met de cartels die zooals het orde woord luidde, het algemeen stemrecht vragen kwam de stoet rond half 6 aart liet stadhuis, waar men de Marseillaise zong, alsook Boi de carton en Vive la République Daarna had in liet lokaal de Werker de traditionneele meeting plaats. der manifesteerders is la Populaire gekomen werkstaking. D« houding kalm. In 't lokaal voert citoyèn Demblon bet woord. Te SERAING lelde de stoel sleclits 800 man, eri een muziekkorps, alsook eene groep van een twintigtal vrouwen waarvan eene in 't rood gekleed. Te VERVIERS. kalme betooging. De stoet komt langs het stadhuis waar eene petitie aan de volksvertegenwoordigers wordt overhandigd. Te LEUVEN bestond geheel de betoo ging uit eene meeting en eene wande ling door de stad. Te ZONINGEN werd de betoogiug door ten hoogste 800 man bijgewoond ST-NICOLAAS. Zondag namiddag had er in 't Eollandsch Koffiehuis, nabij de koopwarenstatie van Mechelen-Terneuzen eene betooging plaats, ontslaan door den oproep, bij wijze van roode plak kaarten, waarmeé al de hoeken onzer De beschuldiging heeft slechts een half dozijn, doch de verdediging wel vier of vijf dozijnen getuigen aangevoerd, allen menschen, die van zware oogziek ten, zelfs van blindheid genezen wer den. Er worden er slechts eenigen in gehoord. Onder deze waren er, die door be kwame geneesheeren als ongeneesbaar waren verklaard. DE BETICHTE, die slechts ltaliaansch spreekt, zegt dat hij een diploma bezit van de geneeskundige school van Signa- pore. Hij dactit dat dit voldoende was, om in België de geneeskunst te mogen uitoefenen. DE SUBSTITUUT brengt hulde aan de elmoedi^e gevoelens van Goolam-Ka- der, die zoo talrijke genezingen koste loos bewerkt, doch ziet zich niettemin verplicht zijne veroordeeling le vragen omdat hij de wet overtreden heeft. Hij had hier een exaam moeten afleg- n of dispensatie vragen. MMrs de BURLET en PICARD dragen ,ijne verdediging voor. Zij wijzen op het feit dal de genezingen van Goolam-Kader niet met winstbejag worden verricht, dal hij te Genua ook vervolgd, maar vrijge sproken werd en dat de burgemeester Buis zells een lokaal te zijner beschik king stelde, ofschoon deze heel wel wist dal de Hindoe geen belgisch diploma be zat. De rechtbank veroordeelt Goolam-Ka der voorwaardelijk tot 60 fr. boete en de verbeurtverklaring der geneeskun dige werktuigen en kruiden. Hel volk brengt, na de zitting, den veroordeelde eene luidruchtige ovatie en vergezelt hem in triomf naar zijne wo ning. Nieuwsoorlige aflruggelarij. Zekere vrouw W. had bel eens juffr. De Co- ninck, die in geldverlegenheid was, aangeraden op de volgende manier aau de noodige middelen le komen. Zij deed haar bij eenen goudsmid der stad kettingen, armbanden en an dere juweelen op krediet aankoopen, bracht die voor haar naar den Berg, gaf haar ruim de helft van de som die men er op betaald had en... hield zelf het bergbriefje, dat zij dan later verkocht. De rechtbank heeft deze slimme af truggelaarster, die niet aan haar proef stuk is, bij verstek tot 6 maanden ge vangenis veroordeeld. Het Bureel en de boek- en steendrukkerij van Den DENDERBODE zijn van heden af gevestigd in de Korte Zoutstraat, 31, oud-huis Van de Dutte-De Smedt, (de van ouds gekenden tabakwin kel,) alwaar alle brieven, aankon gingen,bekendmakingen en gelden vrachtvrij moeten besteld worden Wij berichten onze geëerde le zers dat men zich ten bureele van Den Denderbode gelast met al de werken, geene uitgezonderddie den boek- en steendrukkersstiel betreften. Schoon werk, spoedige bediening; en gematigde prijzen. Wij bevelen ons aan de goede gunst van eenieder. Alwie zich voor een geheel jaar abonneert op Den Denderbode, zal hem te rekenen van 1 December tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan zich abonneeren op het Postkantoor door 't welk men be diend wordt, ook met ons blad aan den postbode te vragen, ins gelijks met persoonlijk naar ons bureel te komen of met ons een woord te schrijven. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een wonder doktor. Onze lezers heb ben reeds liet eene en het andere verno men over de beruchten Goolam-Kader, den Hindoeschen wonderdokter, die kos teloos de oogziekten geneest en sedert eenigen lijd door de brusselsche politie vervolgd werd. Die man, om te ontsnappen aan de vervolgingen, liet zich door eenen ge neesheer bijstaan die een regelmatig diploma bezit. Niettemin wordt hij voor de rechtbank gedaagd voor het onwettig uitoefenen der geneeskunde. De zitting, die zaterdag plaats had,, deed half Brussel naar het juslicie paleis stroomen. Men maakte er eene cause célèbre van. KIESKRONIJK. Kiezing te Luik. De poll der Associ ation libérale heeft M. Dupont als kandi daat voor den Senaat en M. Janne, pro- gessist, als kandidaat voor de Kamer aangeduid. Kiezing te Brussel. De groep der in- dependenten heelt na eene korte beraad slaging besloten, bij de kiezing van 24 dezer, eenen kandidaat voor te stellen. De Wetgevende zittijd van 1890-91 werd dijnsdag zonder troon rede geopend. Het Senaat ging onmiddelijk over tot de samenstelling van zijn bureel. Zijn gekozen Voorzitter, met eenpa righeid, M. graaf de Mérode-Westerloo eerste ondervoorzitter, M baron 't. Kint de Roodenbeke. met eenparigheid twee de ondervoorzitter. M. Simonis eerste sekretaris, M. baron Paul Bethune tweede sekretaris, M. Tercelin eerste plaatsvervangend sekretaris, M. graaf de Bibeaucourl tweede plaatsvervangend sekretaris, M. baron Huart kweslors .M. M. baron Pycke de Peteghem en Wil- lems. M. de Brouckere legde op 't bureel een vertoogschrift neder, ;»an 't Senaat toe gestuurd door verscheidene voorzitters en commissarissen van werkliedenveree- nigingen, die de herziening van het art. 47 der grondwet, in andere woorden het algemeen stemrecht eischcn. M. de Brouckere verklaart dat hij geen voor- staander is van 't algemeen stemrecht. Verder benoemde het Senaat de kandi daten voor de openstaande plaatsen bij 't Verbrekingshof. Wierden benoemd 1 kandidaat voorden eersten zetel, M.Si mons van Gent 2 kandidaat, Ridder Hyndriekx zetel, t" kandidaat, M. d< Bavay, 2c kandidaat M. Laurent. Het Se naat verdaagde zich onbepaald. Volkskamer. - Voorzitterschap vhn vi. Berten, deken van ouderdom.-— De vergadering onderzocht \ooreerst de geloofsbrieven van M. Derbaix, te Thuin gekozen. M. Anspach betwistte de gel digheid dezer kiezing. De kiezing werd eindelijk goedgekeurd. Op voorstel van 't Bureel werd besloten dat men 's an derdaags zou overgaan lot de samenstel ling van 't definite! bureel. Te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaam- held. Vraagboek opgesteld door liet Ministerie van Openhaar Onderwijs, bij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsclie of fransche tekst prijs fr. 1,00 Onze jaarmarkt van St- Martensdag heeft weêr eens een mager beestje geweest. Slechts een lötal peer den meest al kajutten en ongeveer stuks vee werden te koop gesteld.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2