Een en ander. DeontdekkingvanDrKoch f)e liesproeiiig der Aardappels. Kaatsspel Houtmarkt Aan de dooven. Allerhande nieuws. onmiddefijk opgeëten zoodat de overwin naars weinig provisie moeten meêdoen. In ieder dorp is er op de openbare plaats eenen grooten steen onder eenen boom. In dien steen zijn er voeren ge kapt alwaar het bloed zal inioopen dat zorgvuldig opgenomen wordt. De slaaf die moet «geslacht® worden is op den steen vastgebonden. Een tak van den boom wordt omlaag gebogen en met eene koorde gebonden aan het hoofd van den armen duts. Zoo is den nek gespan nen en uitgerokken. Van den eersten kap is het hoofd af en 't vliegt met den tak naar omhoog! Als eene slaaf aangewezen is om door eenen hoofdman opgeëten te worden, zoo wordt hij met zorg gevet; van tijd tot tijd geeft men hem eenen kerf in den rug om te zien of hij wel van pas is; dan wordt hij gebonden, men wet de messen vóór hem en men spreekt over de weerde van zijn vleesch! De slachter komt, hij maakt eene witte schreef rond den hals van het slachtstuk, jaagt de jongens weg die wat te bij komen en geeft dan den genadeslag. Het volk valt aan 't zingen men neemt het bloed op, het lijk wordt verdeelt en gratis opgeëten. Als men hoort welke wreede gebrui ken in die wilde landen bestaan, hoe en zou men den moed der zendelingen niet bewonderen, die zonder verweer, alleen dikwijls, die landen binnentrekken en door wonderen van gebuid en liefdadig heid, er in gelukken die tijgers te be schaven... of zelve slachtoffers worden. Vruchten van het liberaal onderwijs De studenten der Brusselsche maco- nieke hoogeschool spelen niet alleen fel op hunnen poot tegen hunne leeraars, tegen den burgemeester Buis en tegen den heer Graux. beslierder der Hooge school, maar zij richten ook betoogin gen in tegen het koningdom en ten voor- deele der roode republiek. Maandag 11. wierd aldus een groep ge vormd ten lokale der Hoogeschool zelve. Voorafgegaan van de roode vod, gingen talrijke studenten manifesteren in de zaal der wetenschappen, alwaar zij een leven hielden al waren er drij benden helsche duivels aan 't werk. Met luider- keel zong men A bas le roi de carton Weg met den koning van karton en meer andere socialistische liederen. Een bediende der Hoogeschool kwam er tusschen en wilde die roode duivels tot zwijgen brengen, doch hij kon zich niet te vlug uit de voelen maken want wellicht zou hij door het venster kunnen gevlogen hebben. Ziedaar de vruchten van 't liberaal on derwijs En dan durven de liberalen nog houden staan dat de jeugd aan de welke men deliberale leerstelsels heeft ingeblazen, de hoop en de toekomst des vaderlands is, en men ze dus als een stevige dam moet aanschouwen tegen den stroom der maatschappelijke revo lutie opgeworpen 't Ziet er hem lief uit De socialistische leiders of hoofdman nen zijn onbeschaamde volksverleiders en dit bewijst het volgende Op het groot socialistisch kongres te Halle (Duitschland) dezer laatste dagen gehouden, riep een der redenaars uit Wij moeten de hedendaagsche samen- leving ten gronde werpen,9 maar door 'l welk wij haar vervangen zullen, dal weten wij niet. in Duitschland weten de socialisten dus niet hoe zij het zullen moeten aai) boord leggen, om alles naar eenieders wensch te doen gaan. Hier in België, weten de socialistische leiders het, want op hunne meetingen en in hunne schriften, verklaren zij op alle toonen dat de samenleving die zij willen stichten in de plaats van de hedendaag sche, aan eenieder geluk en rijkdom zal verschaffen. Anseele, de groote Gentsche socialist, was op 't Kongres van Halle tegenwoor dig, wanneer de hier hooger bedoelde verklaring werd afgelegden heelt gezwegen.... ja, gezwegen als een stee- nen beeld Wat beteekent dat Indien hij waarlijk weet door 't welk de hedendaagsche samenleving moet vervangen worden, dan moet men zich afvragen of hij soms den zotnietgehouden heeft met zijne duitsche partijgenoten. Maar, neen hij, Anseele. heeft met de duitsche socialisten den zot niet ge houden hij niet meer dan zij, weel door 't welk de huidige samenleving kan ver vangen worden. 't Zijn zijne Belgische broeders die hij onbermheriig in den zak steekt, wanneer hij hen onder wellicht duizend logenach- tige vormen wijsmaakt dat hij liet middel heeft gevonden om elkeen gelukkig en rijk te maken. Maar wat het schandelijkste is, 't is dal Anseele en de andere socialistische predikanten, wetens en willens, de werk lieden die zij door hunne schoone maar logenachtige woorden en beloften ver leiden, lafhertig bedriegen Men meldt per telegraaf uit Parijs dat de Journal officiel een besluit afkondigt, waarbij de invoer in Frankrijk en de doorvoer verboden wordt van rundvee, scbapen, geiten en varkens voorkomende uit België en Holland. Niels verrechtvaardig! dezen maatre gel, daar er onder ons vee geene de min ste besmettelijke ziekte heerscht. 't Is dus een voorwendsel dat de man nen der Fransche Republiek, de afgoden der Belgische geuzerij, gebruiken om de Fransche grenzen voor onzen veehandel te sluiten, ten einde in Frankrijk de prij zen van het vleesch te doen stijgen. Wat zullen onze radikalen en socia listen nu zeggen, zij die beweere» dat, met tiet algemeen stemrecht, de invoer rechten op het vee spoedig /.ouden afge schaft zijn. In Frankrijk nochtans be staat het algemeen stemrecht en zijne gekozenen, als ware uithongeraars van het volk, sluiten hunne grenzen voor den invoer van het vee uit den vreemde. Wij lezen in de Strijd, het Vlaamsch orgaan der Gentsche progresso- socialis ten. Dinsdag aanstaande zal de heer Jau- son in de Kamer zijn voorstel doen, lot herziening der artikels 47 en 56 der Grondwet. Dit voorstel zal slechts door zes volks vertegenwoordigers onderteekend zijn, volgens den eisch van het kamerregle ment, dal geen grooter getal toelaat. Ware dit het geval niet, zoude het ge tal veel grooter zijn, vermits talrijke le den der linkerzijde om de eer dingen het voorstel van den heer Janson mede te on derteekenen. Er is vooruitgang sedert 1883. Die vooruitgang is onbetwistbaar. De liberale partij die, volgens zekere libe rale bladen alleen de samenleving tegen het socialisme kan bevrijden, daalt meer en meer naar datzelfde socialisme af. En dan geven zekere liberalen zich voor, als 't kiezing is, als de sterkste steunpilaren onzer Grondwet Op 26 dezer, zal Dr Koch in de genees kundige maatschappij te Berlijn eene meêdeeling doen over de uitslagen zijner proefnemingen. De keizer zal hem twee millioeu schen ken. Een millioen als gift aan Dr Koch voor den groolen dienst aan het mensch- dom bewezen, een millioen voor het op richten van een geslicht voor tuberculo selijders, De teringziekten van het garnizoen van Berlijn zullen aan zijne behandeling on derworpen worden. De uitslagen, tot hiertoe bekomen, zijn waarlijk verras- rend. Men wijst er vooral op dat het aan wenden van Koch's middel met zeker heid het bestaan der ziekte vaststelt. Indien er twijfel is over het al of niet aanwezig zijn der lubercul-baceillen, wordt deze twijfel weggenomen 5 of 6 uren na de eerste inspuiting. Een meêwerker van Koch, Dr Arnold Libbertz, die voor eenige dagen naar zijne geboortestad Frankfort is gereisd, heeft daar ziijne beroep,sgenooten er gelegenheid gegeven kennis te maken met de nieuwe behandeling der tuberculose. Naar de Frankfurter Zeilung meldt, behandelde Dr Libbertz in de kliniek van Dr Herxheimer een geval van ingewortelde gezichtslupus. Hij had deze ziekte met inzicht uitgekozen, om de eenvoudigheid en de snelwerkendheid van hei raiddel te bewijzen, daar eene inwendige tuberculose natuurlijk langere zorgen vraagt. De inspuiiingslof is geheel doorschij nend, geelachtig van kleur en een weinig naar carboolzuur riekende. Volgens de tot hiertoe gedane waarnemingen brengt de behandeling na weinige uren eene merkelijke temperaluurs verhooging des lichaams te weeg,eene daverende koorts, somtijds ook brakingen. De plaats der inspuiting zwelt op de entstof doodt den tubercuui-baecil en doet de zieke dcelen in korten lijd ontledend wegvallen er vormt zich een nieuw, gezond vel en eenige dagen later is de patient van eene vreeselijbe ziekte genezen, die tot hiertoe met alle geneesmiddelen den spot dreef. In zooverre heeft men kunnen vaststel len neemt het ziektegeval door Dr Lib bertz te Frankfort behandeld, het gewoon verloop. Gisteren avond bood het zieke meisje, dat op geheel de linke helft van haar ge laat eene lupusziekte had, het uitzicht aan van eene in koorts liggende gewone zieke. De zieke plaats z-jg donkerrood, was gezwollen ep met witte blaasjes be dekt, de plaats der tubercullen. In elke nieuwe toestand wordt het meisje gefoto grafeerd, opdat iedereen het verloop der ziekte kunne nagaan. Binnen eenige dagen zal het meisje ge heel genezen zijn. Binnen kort zal de inentingsstof ter beschikking van de geneesheeren worden gesteld, ten prijze van 25 mark het fleschje van 25 tot 30 inenliugen. Het is thans vastgesteld dat de inspui tingen aanstonds werken op alle aandoe ningen van tuberculosen aard. Op an dere ziektei.s hebben zij geen het min ste uitwerksel. De Borsencurier meldt vandaag Pro fessor Koch is met zijne onderzoekingen zoover gevorderd, dat de oprichting van een proefziekenhuis met honderd bedden in de Aelbrechtstrasse alhier, noodzakelijk en ook verzekerd is. Aanmeldingen moe ten niet worden ingezonden bij professor Koch, die thans met bezigheden overla den is, maar bij Dr. Dornet of Dr. Pleuf- fer, hulpdokters aan het rijks-gezond heidsbureel. Naar uit goede bron gemeldt wordt, zal het eerstdaagsch verschijnende op stel, waarin professor Koch zijn stelsel der tering zal uiteenzetten, Ide bacteriologie heeft toegelegd, in staat kan zijn, mits de noodige voorzichtig heid in acht nemende, het geneesmiddel zelf te bereiden. Natuurlijk zal de onder leiding van Koch zelve gemaakte enistof groote ze kerheid aanbieden, omdat Koch en zijne assistenten reeds over grootere onder vinding en oefening beschikken. Voor het overige is professor Koch voornemens, aan enkele groote specia liteiten voor longziekten zijne eigene preparaten af te staan, voor zoover dit bij den tegenwoordig riiet grooten voor raad daarvan mogelijk is. Koch zal in zijn opstel zeer nauwkeu rige mededeellngen doen over de wijze van toepassing van zijn preparaat door de geneeskundigen zoodat ieder we tenschappelijk ontwikkelde geneesheer in staat zal zijn, de methode van Koch bij zijne patiënten toe te passen, Doktor Koch zal niet zelf voor de geneeskundi gen voordrachten over zijn stelsel hou den. Mochten ondanks zijn in bijzon derheden tredend opstel buitenlandsche geneeskundigen nadere inlichtingen ver langen, dan zouden zij zich hebben te wenden tot Dr. Cornet. Onder leiding van dezen laatste, die vroeger baddoktor te Reicheiiliall was zijn reeds in het berliju- sclie Ghar.té proefnemingen met Dr Koch 's stelsels gedaan. Eene kliniek, die Cor nel ingericht heeft, is reeds vol met pa tiënten. Een tweede privaat-kliniek van Cornet wordt in bet leven geroepen en zal hoofdzakelijk worden opengehouden voor patiënten uit het buitenland, omdat er reeds een ware stortvloed van aanbe velingen en aanvragen is van teringslij- ders, ook uit hel buitenland. De autori teiten op wetenschappelijk gebied, die tot dusver bij uitwerking der methode van Kocli hebben waargenomen, verkla ren dat zij alle verwachtingen overtreft. Wie weet nu nog niet waarin 'l sproeien dor aardappels bestaat Heb ben de buüLouwers die, den besproeier op den rug, zoogezegd tegen den Heer zelf opstonden met eene plaag te willen bevechten die door Hem zelven als straf aan 't menschdom overgezonden was, niet genoeg tot spot der onnoozeienog bijgeloovige menschen gediend Wie de laatsto lachen mag, is de beste, zoo zegt een fransch spreekwoord. Zoo is 't ook met 't hesproeien der aardap pels. Diegenen die zich de moeite hebben getroost het redmiddel De Bouillie Bor delaise bestaande uit eene oplossing van 2 kilogr. blauwen vitriool met 1 4/2 kilogr. ongebluschte kalk gemengd per hectoliter tegebruiken, zijn rijkelijk daar voor! vergoed geweest;wij laien de uitsla gen volgen vanoproefnemingendiewijals echt mogen verklaren na twee besproei ingen met voornoemde oplossing tegen 6 hectoliters vocht per hectaar. De be- sproeingen gebeurden de eerste maal rond 24 Jnni, de tweede maal rond 28 Juli, ten minste acht dagen te laat uit oorzaak dat de Pulverisator van den bij gevoegde landbouwkundige van dei: Staal ons niet bijtijds was toegezonden geweest. SS 8»» Uit voorgaande cijfers blijkt dus dal er eene middelmatige vermeedering van opbrengst was van 4.481 kilogr. per hectaar. De besproeide aardappels wa ren dikker, zoodat men mag aannemen, dal men ten minste zooveel meer lever baar aardappels verkreeg. 4.481 kilogr. aan 5 fr. dat geelt 224 franken per hec taar, waarvan er slechts 24 franken on kosten van besproeing moeten afgetrok ken worden, de zuivere winst bedraagt meer dan de jaarlijksche pacht van het land Denderleeuw, Petrus Van Stalle. (1) Op de derde proef heeft er slechts eene besproeing plaats gehad. RECHTERLIJKE KRONIJK. lloogleeraar voor 't gerecht. Maandag aanstaande, 17 november, moet M. K. Van Bambeke voor de recht bank van Gent verschijnen. Deze liner is dokter in genees-, heel- en vroedkunde, hoogleeraar bij de Gentsche hoogeschool en wordt bijgenaamd le (ils de la béte, sinds hij voor de studenten, eene zooge- zegde wetenschappelijke voordracht hield die genielden zonderlingen titel droeg, j M. Van Bambeke wordt beticht van, i eenige dagen vóór de wetgevende kiezin- gen, eenen kaakslag gegeven te hebben aan de meid van Mevrouw wed. Vauden Peereboom-Saney, omdat zij bezig was plakkaten der liberale partij af te krab- van genezing uer lenug zaï uneciizcn.cn, s zoo duidelijk en nauwkeurig zijn, dat ook j beu, die men, zonder toelating, op het in het buitenland iedere geneeskundige huis barer meesteres had geplakt, die zich ernstig en wetenschappelijk op Een hoogleeraar voor de rechtbank en dat nog al onder beschuldiging eene yveerlooze vrouw geslagen te hebben, dat is wat al te kras en riekt fel naar le fils de la béte WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit wordt het Bur gerkruis van 4C klas, verleend aan den heer S. Talloen, gemeentesekrelaris, te Hillegem. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn benoemd Coadjutor te Lede, bij Aalst, de Eervv. Heer Harnerlynck onderpastoor aldaar onderpastoor te Calcken, de Eerw. Heer Smet coadjutor te Cruybeke onderpastor te Lede bij Aalst, de Eerw. Heer De Donder, onder pastor te Calcken coadjutor te Cruy beke, de Eerw. Heer Van Quekelberghe, coadjutor te Lede. Volkskamer. In zitting van woensdag lt. ging de Kamer over tot de samenstelling van haar bureel. Zijn ge kozen Voorzitter. M. De Landtsheere. le ondervoorzitter. M. Tack. 2° id. M. Van Wambeke. Sekretarissen. M. M. De Sadeleer, graaf de Merode, baron Snoy. Voor de vierde plaats van sekretaris, welke gewoonlijk door een lid der min derheid wordt bekleed, bekwam M. An- spach de volstrekte meerderheid niet en er moest dus tot eene herstemming wor den overgegaan tusschen hem en M.Der- baix, die evenals M. Raemdonck slechts twee stemmen had behaald, maar die de oudste is. M. Anspach nam dit kwalijk en be weerde dat 't gene kwam voor te vallen, aldus door de meerderheid op voorhand was besloten geworden, dat het een af front was dat men hem wilde aandoen enz. enz. en dat hij weigerde nog voor taan het ambt van secretaris te beklee- e n. M. M. Woeste, Jacobs en De Lants- heere hadden goed te verklaren dat het slechts bij misverstaan was voorgeval len, dat de meerderheid er aan hield dat de minderheid bij T bureel zou vertegen woordigd wezen, enz. enz. Doch niets hielp. Aangehitst door M. M. Bara, Houzeau en Earlier, die brulden gelijk bezetenen, bleef M. Anspach in zijne weigering volherden. Alsdan wierd er lot eene herstemming overgaan en M.ear lier, liberaal van Bergen, wierd gekozen, maar deze weigerde op zijne beurt. Na eenen hevigen redetwist, wierd het Bureel eindelijk aangesteld. De heer De Lartsheere beklom, vergezeld vau M. De Sadeleer, den voorzitterszetel drukte de hand van den ouderdomsde ken en sprak de gebruikelijke redevoe ring uit, waarna de Kamer zich ver daagde tot dijnsdag aanst. fPJT" Het Bureel en de boek- en steendrukkerij van Den DEI%f DERBODE zijn thans gevestigd, in de Korte Zoutstraat, 31, oud- huis Van de Putte-De Smedt, (de van ouds gekenden tabakswin kel,) alwaar alle brieven, aankon- gingen,bekendmakingen en gelden vrachtvrij moeten besteld worden. Wij berichten onze geëerde le zers dat men zich ten bureele van Den Denderbode gelast met al de werken, geene uitgezonderd, die den boek- en steendrukkersstiel betreften. Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. Wij bevelen ons aan de goede gunst van eenieder. Alwie zich voor een geheel jaar abonneert op Den Denderbode, zal hem te rekenen van 1 December tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan zich abonneeren op het Postkantoor door 't welk men be diend wordt, ook met ons blad aan den postbode te vragen, ins gelijks met persoonlijk naar ons bureel te komen of met ons een woordje schrijven. ZONDAG 46 NOVEMBER Groote beslissing. Om 1 i/2 ure namiddag, Aug. De Backer, legeu Arthur Spaens. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan alwie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedfor j Square, Londen. W. C. Botermarkt.Heden zaterdag werden 842 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6,750 kilogr. Te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaam lieid. Vraagboek opgesteld door het Ministerie van Openbaar Onderwijs, bij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of fransche tekst prijs fr. 1,00 Ter gelegenheid van het patroon feest des konings Leopold II, zal er mor gen Zondag, om 11 4/2 ure, in onze Sint- Martenskerk een pleclnig Te Deum ge zongen worden, waarbij dc vnrschillige Overheden zullen tegenwoordig zijn. Prijspeeling onzer mu ziekschool.— Maandag sanstaande 17 November, zal er ter gelegenheid der Prijsdeeling een openbaar Ciroot Concert gegeven worden door de leerlingen onzer Muziekschool met de welwillende medewerking van Mejuffer Leonia Coessens,oud leerlinge dezer school, thans leerlinge aan 't Koninklijk Conser vatorium van Brussel. Begin om 6 ure de deuren >uHeu om 5 4/2 nre geopend worden en tijdens de uitvoering der Muziekstukken gesloten blijven. Muziekhandel. Huis Gevaert, opvolger V. en G. Bever, 30. Brabanulam, Gent. Komt to verschijnen Eerste Vlaamsch Kerstlied van J. G. Vedel, solo en koor voor 2 of 3 stemmen. Coupé. Nouveau Noël latin, solo avec chceur. Prijs, ieder fr. 4,75 franco het land door tngen poslmandaat. Woensdag morgend, ten 7 ure,was de eerw. h. deken De Cock, te Ninove, in de sacristij bezig met bidden over 't lijk van een klein kind willende opstaan viel hij ten gronde neêr en brak ongeluk kiglijk het rechter been boven den voet nadat het verbonden was door de zorgen van M. dokter De Cooman, is de geachte grijsaard, in een zetel naar de dekenij gedragen. Schrikkelijk. -- Bij eenen drogist te Brussel is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De werkliê van M. Sevrin waren bezig met hel neerlaten van vaten met schei kundige producten. On verwacht school de koord tusschen de katrol en het ijzer waarin deze draait. De patroon klom naar boven en wilde de koord terug op hare plaats brengen, doch hij verloor het evenwicht en viel op de binnenptaats voor de voelen der werkliê.Deze laatsleri schrikten zoo zeer dat zij de koord loslieten; hel 200 kilos zware vat viel van eene hoogte van 5 meters op den ongelukkige en ver brijzelde hem het hoofd en de borst. Men snelde hem ter hulp, doch hij stierf na eenige minuten. Een kerel van du 35 jaar oud, groot van gestalte en blond van haar, en Fransch-Waalsch sprekend, heeft reeds talrijke juweliers in de kleereri gestoken. Dinsdag avond bood hij zich aan bij den heer De Glercq, 252, Koninginnedreef, te Laken, waar hij zegde gendarm van 't paleis te zijn, en op trouwen stond met een meisje dat hem in debuurt afwachtte, Daar hij haar eene aangename verras sing wilde doen, kwam hij daar een paar oorbellen voor baar kie/en. Zijne keus viel op een prachtig paar met 7 stras- steenen bezet, en hij vroeg aan M. De Clercq de toelating haar dezelve eens te laten zien. Zonder achterdocht liet deze hem gaan, doch daar hij wat lang weg bleef, ging hij naar de herberg waar de de verloofde haren gendarm zat te wach ten. Toen M. De Clercq daar kwam, wist men niet wat hij wilde zeggen, en toen hij de juweelen wederom op hunne plaats wilde leggen, ondervond hij dat de zoo gezegde gendarm hem op den hoop toe nop eenen ring met eenen praehtigen steen had ontfutseld. Laarne. Woensdag nacht heeft alhier een heilgschendende diefstal plaats gehal in de kapel Terlinden, waar alle eerste dinsdagen der maand eene mis gelezen wordt eri waar dan hel beeld van O. L. Vrouw metal hare sieraden wordt uitgesteld. Nu, de dieven meenden de sieraden daar nog te vinden, maar zij werden uit voorzichtigheid telkei.S weg genomen.De kwaaddoeners hebben noch tans de hand kunnen leggen op eene gouden ketting, de kronen van O. L. Vrouw en het kind Jezus.eeuige ex-votos de kandelaren en nog eenige andere voorwerpen van waarde. De dieven zijn onbekend. Ooslerzeele. Een ongeluk, dat erge gevolgen had kunnen hebben, is hier dinsdag gebeurd. De heer Wey- meescli, slachter alhier, kwam met zijne kar gereden,toen,ter plaats gezegd Smis sebroek, de toom brak en het paard op hol ging. De kap der kar werd langs den steenweg geslingerd. Gelukkiglijk kon de geleider er ongedeerd uitspringen. Een verken, dal in de kar lag. werd er uitgeworpen. Ware het ongeval een half uur vroeger gebeurd,er zouden misschien groote ongelukken te betreuien zijn, daar op die plaats altijd veel kinderen spelen. Een huisgezin te Ursel is door een droef ongeluk beproefd. Verleden week had zich een jongman van een twintigtal jaren hij had verleden jaar gelol verslikt aan een klein stukje been. Na het middagmaal ging hij naar het veld zijn ge woon werk verrichten. In den namiddag werd hij door eenen geweldigen hoest overvallen, zoodat hij bloed spuwde. Hij begaf zich naar huis en men haalde eenen doktoor,doch geene geueeskundige hulp kon .baten. De jong man overleed na korten tijd. Woensdag nacht is er te Lootenhul- le eene koe gestolen uit den stal van Karei Vermeersch, landbouwer alhier in den Mahem. Onmiddelijk heeft de dienstdoende bur gemeester, de heer A. Meganck, tele grammen gezonden aan dim heer proku- re ur des konings, le Gent, de policieko- missaris van Thielt en Eekloo, waar het markt was en ook aan de politie en gen darmerie van Aalter.Dank aan deze rucht baarheid is de koe gevonden te Thielt. 't Schijnt dat oude dieven de daders zijn. Een reusahlig huis. In de groote steden van Frankrijk bestaan er zekere vverkmanswijken en woningen, die het volk gewoonlijk met den naam van kazer nen bestemd. Geen enkel dezer wonin gen nochtans heeft eene zoo reusachtige afmeting als liet Freihaus le Wieden, in de Wepner voorstad. Dit huis heeft drie koeren en een en dertig trappen. Het beval bovendien 4500 kamers en strekt aan 2142 mensclieu tot verblijf. Onder dezen vindt men er uit al de klassen der der samenleving. Een bijzondere briefdrager is aan het huis gehecht voor hetuitdeelen der brie ven, waarop men behalve den familie naam ook nog den bijnaam des bestem- melings moet plaatsen, met aanduiding van liét nummer van den koer eu den trap des vertreks. Anders zoude brief wellicht niet ter bestemming komen. Arthur Orthon. alias Tichbore, de zoogezegde erfgenaam van een dom ein, dat honderd miljoen frank waarde heeft, doet thans dienst als kellner in eene herberg van Birmingham, die hem maandelijks 4000 Irank betaalt,om reden var. het groot aantal nieuwsgierigen dat dagelijks naar hem komt zien. Sic trantsil.... FRANKRIJK Hij mag van geluk niet spreken.Dins dag avond bemerkte de concierge van het huis n. 42 Rue d' Orsél, te parijs, dat een kerel bezig was eene kamer te plunteren. Hij liep aanstonds de politie verwittigen en de agent Defonlaine hield den misda diger aan. Onder weg naar he bureel, in de rue André del-Sarte, gebaarde de aangehou dene zijnen zakdoek te willen riemen, maar hij haalde een revolver uit den zak van zijnen overjas, richtte hem op de borst van den agent en schoot. De kogel sloeg plat op een der knoppen van den agent. Er ontstond alsdan een gevecht tusschen den aangehoudene en den agent. De gevangene schoot nog drie maal, zonder den agent teraken. Op het gerucht der losbrandingen kwammen andere agenten,die den boos wicht ontwapenden en hem bij den com missaris Gamot brachten. Hij had in zijn bezit nog 50 karloezen, twee lange dol ken, een amerikaansche knots en sleu telbossen. 't Is een oudveroordeelde. SPANJE. Vergaan der Setpenl 270 dooden Een telegram uit La Corona meldt dat de kruiser Serpent vergaan en de 274 koppen der bemanning bijna alleu zijn omgekomen. Slechts drie matrozen konden zwem mende Tamarinas,op de spaansche kunst bereiken. Tot hiertoe zijn ër slechts 4 lijken aan gespoeld,- Een telegram van den prefect van Co rona zegt dal, volgens een bericht van den burgemeester van Taraarinas, de en- gelsche kruiser Serpent is vergaan op de rotsen van Villano. De Serpent was een schip met dubbele schroef, tellende 40 kanonen. Het werd in 1887 te Devonport le water gelaten en ging de Alaru aflossen, op de westkust van Alrika, Toen le Devopont en te Plymouth het nieuws van de ramp bekend was, liepen de bloed verwanten der matrozen naar de admiraliteit waar men nog geen ander nieuws ontvangen had, Het schip is met man en muis ver gaan de admiraliteit had geen ander nieuws ontvangen. Tot laat in den nacht schoolde het volk samen voor de bureelen der admiraliteit waar geen en kel telegram de uitgebreidheid der ramp kwam verminderen. Naar men uit Plymouth meldt waren er slechts 150 officiers en matrozen aan boord. De Daily Chronicle maakt lord Hamil ton, eerste lord der admiraliteit, verant woordelijk voor het verlies der Serpent. Hel blad beschuldigt hem het slechtste schip der vloot op de golf van Biscaya te hebben gezonden, op het vervaarlijkste tijdstip des jaars. Het parlement moet een ernstig onderzoek instellen. De Dayly Telegraph dringt ook hevig aan op een onderzoek. STAD ANTWERPEN. Leening van frank 183,440,000 f1887). 21" lotlrekking. ÏO November 1890. 27 serien van obligatiën uitbetaalbaar den 1 juli 4894. Serie 71609, n 16, uitbetaalb. met fr. 150,000 Serie 64911, n. t, id 2,500 Serio 15708, n. 11, id 4,000 Serie 10978, n 7 s. 16542, n. 8, id. 500 De nummers der volgende serien zijn uilbetaalbaar met 150 fr. S. 2778 n. 5 S 19325 n. 22 S. 56076 n. 22 10978 10 22124 17 63873 3 10978 13 22878 5 64911 10 11197 14 22878 14 64911 12 132H 19 32140 6 70770 7 15778 24 42328 22 70770 8 19325 la 51058 18 Buiten de nummers hierboven aangeduid, do volgende serico zijn uilbetaalbaar met J10 fr. 2778 15778 22523 30445 39823 60863 10978 16542 '22878 32140 43328 61756 11197 19325 24709 34215 51058 64094 13211 22124 30062 39272 56076 64911 66363 70770 71609

De Denderbode | 1890 | | pagina 2