m NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 20 November 1890. 10 centiemen per nummer 15 s* Jaar N° 2515 ABONNEMENTPRIJS ANNONt ENPRIJS Politiek overzicht. DE ALBIGENZER Dr. Koch's ontdekking. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,78 vot r drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN I)Ë PUTT15-G00SSENS, Korte-Zoutstraat, N» 31, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque tmnm. AELST, 19 NOVEMBER 1890. In Nederland. H. M. de koningin regentes Emma van Nederland, 2al don derdag aanstaande, in plechtige zitting der Staten-Generaal, den eed afleggen als regentes van het koninkrijk. De Staats-courant meldt In den toestand van Z. M, den koning is noch verbetering, noch achteruitgang te bespeuren. Slapen en waken wisselen elkander op onregelmatige wijze af, ter wijl de krachten dezelfde blijven. Engeland. Het proces Parnell- O'Shea heeft eene onverwachte wending genomen. Toen verleden vrijdag M. Par- nell en Mevr. O'Shea werden opgeroepen voor de Divorce Court, om zich wit te wasschen van de beschuldiging van echt breuk, hebben noch Parnell, noch Mevr. O'Shea geantwoord bij de oproeping van hunnen naam, aldus onrechtstreeks be kennende dat zij wel inderdaad schuldige betrekkingen met elkaar hebben gehad. Mev. O'Shea had in de laatste dagen een incident opgeworpen om den loop van het proces te vertragen zij had namelijk den kapitein, haren echtgenoot van echtbreuk beschuldigd met Mevr. Steele, zijne schoonzuster. De verdaging werd niet toegestaan cu over dit incident zal, zonderling ge noeg, slechts een voorstel worden uitge bracht, wanneer de hoofdzaak Parnell- O'Shea zal geoordeeld zijn. Wat er ook van zij, het zal moeielijk vallen voor Parnell den indruk weg te vegen door zijne halve schuldbekentenis veroorzaakt. Evenals sir Charles Dilcke, oud-minister, voor dezelfde feiten ver volgd, zal hij waarschijnlijk verplicht zijn op den achtergrond te treden. Uit het feit dat er een vlek ligt op M. Parnells bijzonder leven, zal men het gevolg trekken dat ook zijn politiek le ven niet zuiver is. En men zal opwerpen waarom hij ka pitein O'Shea met kracht en geweld en te gen de goesting der kiezers, tot Parle mentslid deed kiezen, te Walgay, indien het niet was om den man in slaap te wie gen. Hij zou dus zijn politiek gezag, ten dienste hebben gesteld van zijn privaat leven. Men spreekt reeds van den vermoede- lijken opvolger van Parnell, als leider der iersche natie. De namen van de hee ren Sexton, Dillon en Healy worden vooruitgezet. Hel is waarlijk jammer dat, om een ellendige vrouwenkwestie, een man als Parnell van het tooneel verdwijnt. Door zijn groot talent was hij er in gelukt ge - heel de engelsche liberale partij voor de leren te winnen. Hij was de po pulairste man van Ierland sedert O'Con- nell en zijne schitterende zegepraal tegen den Times en den eerloozen Pigott, had den hem ook in Engeland de algemeene sympathie doen verwerven. De gevolgen van Parnell's val zijn niet te overzien. Wie zegt niet dat het engelsche volk, met zijne puriteinsche grondbeginselen, den rug toekeeren zal, en aan Parnell èn aan de politiek, waarvan hij de hoogste uitdrukking was Het ware dom, hel ware zinneloos, dn iersche natie verantwoordelijk le stellen voor den misstap van M. Parnell, die, hij moge gedaan hebben wal hij wil, toch zijn land dichter bij de overwinning heeft gebracht, dan ooit iemand gedaan heeft. Wij hopen dan ook voor de IerenTvoor do rechtveerdiglieid hunner zaak, dat het engelsche liberalism zal blijven voortgaan met lijf en ziel homeruier te blijven. Wij hopen nog altijd, voor M. Parnell, dat hij zal kunnen weêrleggen wat hem thans bijna verplettert. In de zaak Par nell- Times riep ook iedereen dat hij red deloos verloren was toch is hij grooter dan voorheen uit den strijd gekomen gave God dat, thans ook, op het laatste oogenblik, Parnell zal optreden en de groote Parnell blijven van voorheen. Verhaal uit de XIIP eeuw, door H. W. FRANK. 6e vervolg. Op den koer van het kasteel waren de leenmannen en krijgslieden van denbaionver- eenigd om hem welkom te wcnschcu. Aan hun hoofd erkende Amaury, wanneer de stoet de gewelfde poort binnenreed zijne schoone be schermelinge van het woud. Zij had hare reis- kleedercn verwisseld tegen ccn eng aansluitend hemelsblauw kleed, met hermelijn afgezet, een met goud gestikt klein kapje bedekte haar over vloedig zwart haar, en aan hare zijde hing een buidel sleutels en een kunstig gewrochte dolk vastgehecht waren. Dc baron sprong van zijn paard, zoende zijne dochter op liet voorhoofd, onder de toejuichingen zijner onderdanen, welke hij door een vriendelijk Genezing van de tering. Wij .hebben in de Deutsche Medizinis- sche Wochenschrift, van Herlijn, het op stel gelezen door Dr. Kocli over zijne ontdekking meêgedeeld. In den aard waarin zij geschreven is, krioelende van geleerde uitdrukkingen en vakwoorden, is zij voor on ze lezers weinig verstaanbaar. Wij denken echter niet te mogen nalaten meêdeeling te maken van dit stuk. Wij zullen het doen in gewone taal en niet in doktorenspraak. Indien er misschien ee- nige geneeskundige ketterij in onze ont leding voorkomt, dat de heeren doktors haar ons vergeven. Men weet dal de tuberculosis een der gevaarlijkste ziekten is, die zoowel de menschen als de dieren aantast. Men heeft tuberculosis van de longen long tering tuberculosis van het aangezicht lupus of kanker tuberculosis van het beendergcstel klierehziekten, enz. De moderne wetenschap heeft aan hel licht gebracht dat deze aandoeningen worden voortgebracht evenals de cho lera, door de bacielen, 't is le zeggen door onzichtbare smetdiertjes, die in het organism dringen en dit om zoo te zeg gen geheel bederven. Dr Koch heeft in de studie en de ken nis der bacielen eene niet onaanzienlijke rol gespeeld. Sedert jaren houdt hij zich daar meê bezig en zijne studiën over den cholera riepen reeds de aandacht der geleerde wereld op hem. Doch wat is de cholera in vergelijking met die vreeselijke longtering die jaar lijks zoovele slachtoffers neervelt en met hare onverbiddelijke zeis in al de klas sen der samenleving maait Hij, die tegen dezen geesel een middel knikken beloonde. Raynnld riep hij dan. De geroepene trad haastig uit den kring der soldaten. Raynald, ik breng twee gevangenen mede. Dat men ze in den dicpstcn kerker sluite. De wachter staat borg voor hen met zijn leven. De krijgsman verbleekte toen hij de gevan genen herkende, en Elvira zonk met cenen onder drukten schreeuw in de armen van eene oude vrouw, die iiaar vergezelde, cn die Amaury Roger onbewogen aanstaarde, Raynald, die inlusschen zijne aandoening bc- mcesterd had, wenkte ccnigc van zijne ondcr- hoorigen, welke dc gevangenen in hun midden namen. Hij zelf ging voorop naar den voet van den wachttoren, waarvan hij eene lecge ijzeren deur opende. Een donkere, smalle wenteltrap deed zich op, cn toen Amaury onder dit stfi gewclfte trad, van hetwelk dc ziltiglicid afdrupte, voelde hij eene onwillekeurige benauwdheid. Na omtrent twintig trappen afgedaald te hebben, stiet Raynald eene deur open, en terwijl hij aan de soldaten met dc band tcckcn deed dat hunne aanwezigheid niet meer noodig was, zeide hij kortaf tegen de gevangenen van bin- zou vinden, was op voorhand bestemd om de kroon van glorie en roem op het hoofd te dragen en door bet dankbare menschdom le worden vereerd, hooger dan keizers en koningen. Welk is het geneesmiddel van Dr Koch? Men begrijpt dat hij niet aan het klok zeel hangt van wat het gevormd en hoe hij hel uitgevonden heeft. Hij zegt ons enkel hoe het er uitziet. Het middel bestaat uil een bruinachtig, helder vocht, hetwelk op zich zelf, zoo dus zonder bijzondere maatregelen van voorzorgen bewaarbaar is. Verdunningen ervan worden het best samengesteld met phenol, maar de ontdekker raadt zelf het gebruik aan van versche, onvervalschte stof. Er is daarvan natuurlijk nog geen groote voorraad voorhanden doch ge- neesheeren die in dringende gevallen het wenschen toe te passen, kunnen het reeds verkrijgen bij l)r Libbertz, den ge leerden meêwerker van Dr Koch. Het is geen middel om in te nemen, want van uit de maag werkt het niet. Om een goede werking le verkrijgen moet het langs onderhuidschenweg wor den ingespoten. Dr Koch beveelt de door hem gebe zigde spuit aan, die voorzien is van een caoutchouc-bal en geen zuiger bezit. Als plek voor de inspuiting verkoos de professor, naar verschillige proefnemin gen, de rughuid lusschen de schouder bladen en ook de lendenstreek, omdat de inspuiting op die plaatsen nagenoeg geene pijn veroorzaakt. Op personen, die niet door tuberculo sis zijn aansetast, heeft de inspuiting geene kwade gevolgen. Dr Koch heeft zichzelven aan den bovenarm ingespoten en zijne gewaarwordingen opgeteekend. Drie tot vier uren na de uitspuitingen trekkingen in de ledematen, vermoeid heid, neiging tot hoesten en benauwd heid. In het vijfde uur rillingen en koorts; tevens onpasselijkheid, brakingen en stijging der lichaamstemperatuur. Na verloop van 12 uren hielden al die ver schijnselen op de temperatuur daalde en had den volgenden dag weer de nor male hoogte bereiktde zwaarte in de leden en de vermoeidheid hield echter nog eenige dagen aan. De inspuitingplek bleef rood gekleurd en pijn doen. Bij de personen, aangedaan door lu pus, soort van kankerachtige aandoening in het aangezicht waren de uitslagen der proefnemingen eelu wonderbaar. Eenige uren na de inspuiting in den rug, begon nen de kankerachtige of lupeuze plaat sen reeds rood te zien of op te zwellen. Spoedig trad koorts in het zwellen en rood worden nam toe, zoodat het lu pus-weefsel op sommige plekken bruin rood werd. Na de koorts nam de zwel ling af. De lupus-plekken worden bedekt met korsten, die in roven veranderen en na twee of drie weken afvielen en een glad, rood litteeken achterlieten. In gevallen van longtering, volgen ee nige uren na de inspuiting hevige hoestbuien de aangetaste deelen zwellen op en dit veroorzaakt groote benauwdheid Na de koorts eveneens toenemende beterschap. Een ding is in alle geval stellig gevon den met de uitvinding van Dr Koch het diagnostikeeren der tuberculos, dat wil zeggen het vaststellen of een persoon inderdaad door de vreeselijke ziekte is aangetast. Is hij dit niet, dan zal de dok tor het oogenblikkelijk bemerken aan de evolgen der inspuiting. Met het geneesmiddel Koch worden radicaal al die opzoekingen afgeschaft, zoo pijnlijk voor de lijders en voor die genen die ze omringen. Men zal nu niet meer moeten gaan luisteren naar de ademhaling, niet meer de zieken doen hoesten. Men geelt het middel in. Doen zich de door Dr Koch voorgeschrevene voorval len voor, dan is de zieke tuberculeus of teringleiderdoen zij zieh niet voor, dan moet de dokter ergens anders gaan zoeken. Vooraleer het speeksel die gekende draadjes bevat, ol vooraleer de bacielen in de uitwerpsels te vinden zijn. zal de jeneesheer zien waaraan zijn patient ijdt phlisis, klieraandoening, verbor gen beendertuberculosis, twijfelachtige ïuidtuberculosis, enz. Welk is hel gevolg der inspuiting Mei al onze moeite om een gewone menschcnspraak te bezigen, moeten wij nu wel in geleerde termen vallen. Het middel doodt niet de tubercuul-ba- cielen, de microben of smetdiertjes, maar het tuberculeuse weefsel, het li chaamsdeel dat aangetast is. Daarmeê is ook de grens aangewezen, tot welke de werking van het geneesmiddel zich uit strekt. Het oefent alleen invloed uit op het levend tuberculeuse weefselop het reeds doode weefsel rwerkt het niet en daarin kunnen ook nog tubercullen zit ten. Men moet dus le door het genees middel Koch het nog levende tubercu leuse weefsel tot sterven dwingen 2e door heelkundige hulp, bij voorbeeld het doode weefsel verwijderen. Dan zal al het ongezonde uit het lichaam zijn ver wijderd het nest van vuiligheid is uit geroeid en het gezonde deel loopt geen gevaar meer te worden aangetast door de microben of smetdiertjes, die uit de ongezonde deelen zouden voorkomen. Dr Koch doet met den mensch, door zijn middel, wat men doet met het mes bij eene verrottene vrucht men snijdt hel rotte deel af. In gevallen van longtering bekent Dr Koch openbaarlijk dat er zieken zijn die hij niet kan genezen. Toegepast in het begin der ziekte wor den de bacielen door zijn geneesmiddel gedood, vooraleer zij den tijd hebben ge had het organism aan te tasten en te groote vemmelingen aan te richten in die non to treden. Het was een ruim, maar donker vertrek, hetwelk het licht ontving door eene kleine opening, met dikke, verroeste staven ge sloten. Amaury zag rond naar Raynald. Deze was ook binnengetreden cn iiad dc deurivoor- zichtig toegesloten. Mcssire, zeide hij, verschoon mij omdat ik ecuen opgclegden plicht vervul. Deze kerker is de beste van dc sombere gevangenissen van het kasteel. Eene bemerking, onderbrak Amaury, in wiens geest een achterdocht ontstond. Wij zijn gevangen genomen door uwe zinsgenooten, eenige stonden na u verlaten te hebben. Een vlammend rood overstroomde liet gelaat van Raynald bij het hooren van dat nauwelijks verbloemd verdacht. Mcssire, antwoordde hij bevend, ik ben geen verrader en zal het u bewijzen. Gedoog dat ik uwe boeien afncmc. Hij sneed de strikken door, welke de armen van dc gevangenen nchte: den rug gebonden hielden. Binnen ceuigcu tijd zal ik terug zijn. De ontroering van Raynald toonde genoeg zaam dat de man geen verrader was, het spijtte Amaury zijn onverdiend gedacht geuit te hebben. Daar Raynald liet gevang reeds verlaten had, keerde de jongeling zich tot Roger. Ewel, Roger, zegde hij, onze toestand is zoo hopeloos niet, mij dnnkt. Hebt gij gezien hoe dc jonkvrouw verbleekte, toen zij ons be merkte. Voorzeker zal zij of haar vader niet on dankbaar zijn. Roger schudde het hoofd. Amaury, elk ander gevang ware mij liever dan het kasteel van Roque. mar. Kent gij de vecte, die tusschen uw huis en dc liceren vun Roquemar bestaat. Ik heb er van hooren gewagen, maar.... Ik ga ze u verhalen cn vergeet met. Amaury dat dc baron een Provencaal en een ketter is dat dus de familiehaat in hem wrccdcr moet bla ken dan wij liet gewoon zijn te zien bij Noordsche baronnen. Roger begon toen een dier woeste verhalen van moord- en wraaktochtcn, zoo gemeen te dien tijde. De machtige en ^krijgslustige heeren van Roquemar hadden aan de kruistochten van van het Katholiek Noorden tegen dc Mauieheers van liet Zuiden van het begin af ceneu woe denden tegenstand geboden, min uit aangekleefd beid voor de sehandige ketterij, als, gelijk dc deelen welke noodzakelijk zijn aan 's menschen bestaan. Er werden slechts proeven genomen met personen in wier uitwerpsels reeds bacielen gevonden werden, zoodus echte teringlijders, phtisieken. Kort na de in spuiting verdween het hoesten, de uit werpsels verloren hunne etterachtige hoedanigheid, kregen stilaan een slijm achtig uitzien, terwijl ook het nachte lijke zweeten ophield en de zieken in ge wicht toenamen. In den tijd van 8 lot 6 weken mochten zij als genezen aanschouwd worden. Ook zieken, met niet al te groote ver woestingen in de longen, zijn belang rijk verbeterd en nagenoeg genezen. Doch, bij die zieken, waar de aandoe ning reeds oud is, is de genezing meer subjectief, dan objectiefzegt Dr Koch, waardoor hij wil beduiden dat hij wel de aandoening heeft gedood, maar dat de bacielen reeds zoo erg het gestel hebben vernield, dat de lijder sterven moet. Wat eens verwoest is, dat kan het ge neesmiddel niet meer aan een zetten. Eene beginnende tering moet dus, om zoo te zeggen, en eene in gang zijnde le ring kan bijna met zekerheid worden ge nezen. Alleen doet Dr Koch opmerken dat hij enkel spreekt van onmiddelijke genezingen en hij niet weet of de ziekte later kan terugkeeren. Maar in dit geval kan hij ze evengoed als de eerste maal met geluk bestrijden. Het is echter heel goed mogelijk dat een lijder, eens genezen zijnde, voor al tijd van de bacielen bevrijd blijft. Ziedaar een beknopt overzicht van het geruchtmakend verslag vat» Dr Koch, ontdaan van zijne uiterst belangwek kende geleerde beschouwingen, doch nagenoeg niet verstaanbaar voor ons, ongeheiligden in de geneeskunde. Uit die eenige regels zullen echter de lezers verstaan hebben dat Dr Koch, het feit kan niet meer betwist worden, de belangrijkste ontdekking der laatste tij den gedaan en hij de eerste is, die. defi nitief, het middel heelt gevonden om die vreeselijke ziekte te bestrijden, waarvoor tol hiertoe nog geen bepaald aangewe zen middel bestond. Onder al hare vormen zal de tubercu losis door het geneesmiddel van Dr Koch worden bestreden en de proelnemiugeu te Berlijn gedaan, hebben enkel goede uilslagen opgeleverd. Men begrijpt dat Dr Koch dit alles slechts aan de wereld heelt bekend ge maakt, nadat hij zeker was van zijn stuk. Duitschland is met reden fier op zijne beroemden zoon, die in volle kracht zijns levens eensklaps tot zulke hoogte is gestegen. Maar het is niet Duitschland alleen dat jubelen mag boven eene na tie staal de menscheid en het is het geheele menschdom dat thans de oogen richt naar Berlijn, terwijl uit aller har ten een dank opstijgt lot den overwinnaar der tering. (Handelsblad.) meeste edellieden, uit trotsche onafhankelijkheid en haat legen de aanvallers. Te Beriers, op het slagveld van Muret, bij het beleg vau Car cassonne, in al de strooptochten had hun ban nier gewapperd en al vroeg was er eene bloed veete ontstaan tusschen het geslacht van Amaury en de fiere baronnen, toen de grootvader van hem een lid van die [machtige familie in tweegevecht doodde. De haat nam toe, wanneer gene, een pikardische ridder, welke de banieren van Simon van Monlfort volgde, eenige bezittingen ven de Roquemars met den titel ven Markies van Lavaur ten leen ontving. Zingend en moordend waren van toen af dc heeren van Roquemar in de Len den van den markies van Lavaur gevallen, tot dat de vader van Simon, de tegenwoordige baron, in liet beleg van Camassonne sneuvelde en zijn broeder door den markies gevangeu werd. Hoe de haat van Simon van Roquemar, logon Guy ven Lavaur, vader van Amaurv, ten top gevoerd werd door het schouwspel van den schrikkelljkeng dood der ketters vau Aibi, dood, welken ook volgens dc Meester den baron verzekerd lied, zijn broeder ondergaan had, heeft do lezer reeds -vernomen. (Wordt ^oortfözet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1