Tabak. De jongens uit't Matroosje Een andermaal heeft de kloeke verde diger der volkslievende Graux- en Beer- naertswet op den tabak, de pen in de hand genomen en met veel bazuingeschal rijn verheven denkbeelden in de wereld gezonden waar zij nochtans bij de massa op geen gunstig onthaal rekenen. Om mij met oude grieksche namen het hoofd in te slaan en schrik aan te jagen en om te toonen dat hij in de grijze oud heid te huis is, is hij met 'ne kijver van een grieksch wijf voorgekomen, die ab soluut niets in de labakquestie te zien heeft. Maar laten wij dat alles, met den geëerden schrijver in zalige rust sluime ren. In mijn vorig artikel had ik gezegd dat minister Graux de boereu door deze volkslievende wet had willen plagen. O volkslievendheid die ons de centen uit den zak haaltDat is van mijnen't wege eene bloote veronderstelling die de waar heid der geschiedenis tegen spreekt Ziet ne keerGod lof ik en ben alleen niet blind wont heel dikwijls heb ik het zelfde van weldenkende en geleerde mannen hooren zeggen. Een beetje aard rijkskunde zou de zaak klaarder uitleg gen.Welke zijn de streken in België waar meest tabak wordt geplant Noemt ze op en gij vindt ze meesten deels katholiek Minister Graux en heeft de boeren niet willen plagen, alleen de kas aanvul len die door 't schoolenkwest was leeg gemaakt. Miin achtbare tegenstrever vewisselt hier net doelwit van den minister en dat van den liberaal. Als minister kon M. Graux munle willen slaan, als liberaal terzelfdertijd de boeren plagen.Dit schijnt mij uit zijne daden voort te vloeien Dus hier wederom van den kant van den schrijver Veel geschreeuw en weinig wol zei de boer en hij schoor zijn verken! Wat meer is,mijn achtbare en geleerde tegenstrever schijnt de eigentlijke Graux- wet af te keuren die wil ik niet verde digen, zegt hij, maar de wet gewijzigd door ons volkslievend kabinet Beernaert welke de plantrechten tot fr. 1,50 heeft verminderd. Wel minister Beernaert beeft ongelijk ziet hoe De wet op den tabak is oorzaak dat deze vrucht veel verfijnd is ik veron derstel dat ik die schoone verfijning door een cijfer uitdrukken kan bijvoorbeeld door 10. Drij fr. per honderd struiken brengen eene verfijning voort van 10 die verfijning heeft voor gevolg eene vermeerdering van verbruik, van 't roo- ken. Het natuurlijk gevolg daarvan is deze indien minister Graux de belas tingen op zes per honderd had gebracht de plant zou tweemaal verfijnd zijn, dus in cijfers 20, liet verbruik zou ook twee maal toegenomen hebben en de boer het dobbel gewonnen. Nu minister Beernaert brengt do lasten op fr. 1,50 bijgevolg de verfijning op vijf, hel rooken heeft den helft afgenomen en de boer en heeft maar een halve winst. Nietwaar, lieve lezer, M.Beernaert had ongelijk de lasten te vermiuderen. Wat logiek zijn is hé In zijn eerste antwoord heeft mijn hooggeachte tegenspreker twee verzen aangehaald van onzen teergeliefden Vlaamschen dichter en ze op mij toege past Zij wilden wat was recht En wonnen wat zij wilden Is dit niet zijn eigen vonnis uitspreken? Mij niet gelijk geven Is dit ook niet te zeggen dat hij weinig van zijne balas- lings-lheorie is overtuigd, daarbij de afschaffing der lasten als eene gerechts zaak aanziet Wat de questie van het bier aangaat waarop onze vriend met zooveel eigen liefde terugkomt, ik behoef alleen te zeggen dat mijn gezegde juist is, vermits de belastingen, na gemaakte verslagen, door eene nieuwe wet slechts kunnen verhoogd worden wat Beernaerts leger komt nazien is de hoeveelheid der stor ting, beste vriend de verslagen die zij maken, kunnen maar dienen lot 't vor men van een nieuw wetsontwerp. Wilt _gij ze aanvallen of verdedigen, dat is naar uw beliefte.Geen belastingen is een ideaal, en toonbeeld, maar het minimum der rechten is in wezentlijkheid de regel. Bier- en tabaksrechten kunnen dus ge scheiden worden en afzonderlijk aange vallen en verdedigd. Daar, mijn geachte en geleerde schrijver zoo goed is zich ter mijner beschikking te stellen. Wil ik voor hem op het banksken gaan zitten, bij hem te leer gaan, en hem tot mijne verlichting eenige vragen stellen. De knoop van de gansche tabaks- quesiie ligt hierin, niet waar, lieve le zer, zijn de belastingen op den tabak de oorzaak der zoogezegde verfijningen van die vrucht, of wat ik eertijds schreef, zijn de rechten de lichttoren geweest die aan onze beproefde boeren de rich ting hebben aangewezen der winstge vende bebouwingen Zijn zij hem gun stig, hem vooideelig Ja zeker ja roept zegevierend mijn geëerde kamper Ik heb reeds een ander antwoord gegeven. Waarom vriend, stil zwijgend voorbij gegaan De graanteelt is voorbijge weet hel ook de boeren moeten dus hunneu oogst uit andere dingen trekken. Bij velen is het de tabak. Is het dan niet natuurlijk dat ze wel die planten verzorgen die hen toela ten treffelijk door 't leven te gera ken Antwoord als u belieft Een boer uwer streken plant bij voorbeeld 15000 struiken tabak. Aan 1,50 de honderd komt hen op 225 fr. lasten, die hij aan T Gouvernement moet geven. Wat heeft hij daarvoor terug Hoe hebben die 225 fr. bijgedra gen tot hel geluk tot 't welzijn van die familie, of is het uitgeven voor hem eene bron van ontvangsten Schoone voorspoed voor zeker Antwoord, vriendje lief. Toont mij ook eens klaar dat de rech ten op den tabak de boeren der tabak streken moeten redden. Toont mij ook hoe onze werkliedeu, die maar voor eigen verbruik planten, door deze wot, die hunne pijpjes zoo karig meet en streng regelt, niet moeten geplaagd zijr. Moeteu zij nu niet. dikwijls koo- pen en wat soort is het dat zij halen. De goedkoopsten die hen schadelijk valt voor hunne gezondheid. Is dit geen geld uit den zak Met genoegen heb ik in Den Dender- bode gelezen hoe een achtbare schrij ver den midden weg tusschen ons bei den is ingetreden. Aan hem vraag ik, mij te willen too" nen hoe de lasten de groote labakplan- ters gunstig zijn. Met mij bekent dien achtbaren vriend dat de wet hatelijk is. Gij geachte tegenstrever komt met voorbeelden af waar u de wetten nog lastiger schijuen. Toont dit dat ik ongelijk heb Wilt dit zeggeu dat daardoor de wet mensch- lievend is geworden O menschlievend- heid Gij verwisselt in uw antwoord twee dingende hatelijkheid in haar eigen en de hatelijkheid in betrekking met het volk. De eenige beweegrede van den geacb- ten schrijver ten voordeele der rechten is deze Wij moeien het voortbren gen der massa beletten om onze goede faam te behouden wij moeten onze producten verfijnen om ze te vermeer deren. Het grootste deel der massa dient tot liet eigen verbruik der planters. Het weinige dat verkocht wordt en is niet in staat de faam onzer labakstreken te doen dalen daa»- deze maar op de binneumerkten wordt te koop gezet die gewoonlijk door onze werklieden moet gekocht worden. Zou deze tabak niet gezonder zijn dan die pakjes die men in veel winkels verkoopt onder den pompeusen titel lichten ameri- kaanscher. tabak. Uwe faam zult gij vermeerderen door 't beter verzorgen uwer voortbrengselen maar daartoe en draagt de wet niet bij waar wel de harde omstandigheden van den strijd om 't leven. Ze gelijkstellen met die der streken door het zonnig klimaat begun stigd zult ge nooit. Indien ik mijn achtbare bekamper gelooven mag, moet de boer om vooruit te gaan voortgezweept worden door stoffelijke bijzondere aanprikkelingen daar hij voor dezen het inrichten van volksbibliotheken en het verzorgen van die planten, die zijnen oogst uitmaken, op den zelfden voet stelt. Van het inrich ten van bibliotheken en zien onze land bouwers niet immer het nut, maar zij gevoelen beter de gevolgen van het verwaarloozen hunner vruchten. Hunne zak wordt leeg. Daar ligt het verschil. Het gedacht van mijoen geëerden schrij ver en is dus niet zeer vleiend voor het groot getal der lezers op den buiten van den Denderbode die lezers ook laat ik oordeelen over hetgeen onze schrijver zegt van het vervallen der boternijver- heid. Ik had tot hiertoe met onze boeren gemeend, dat de melkkoe de bron was waaruit vele boeren hunneu oogst trek ken. Ten slotte durf ik mijnen geachten bekamper vragen, wat hij eigentlijk wel meent door het aangroeien van 't ge tal rookers in evenredigheid der bevol king. Is het getal rookers niet altijd aangegroeid in evenredigheid der be volking Zou hij niet eene kleine statis tiek kunnen leveren van 't getal smoor- ders gedurende eenige jaren voor en na de belastingswet Of waarop is dit ge zegde gesteund Ik verwacht licht en veel licht in die zoo duistere zaken. L. W. F. R. Baring brothers was de groote con current van Rotschild, te Londen. Wie zegt niet dat, op het oogenhlik dat het eene huis een hulpkreet uitte, het andere geen triomfkreet aanhief? Het is Rotschild die de likwidatie in handen neemt van de reusachtige ver bintenissen, aangegaan door Baring Bro thers. Er is officieele hulp noodig geweest. De verbintenissen van Baring brothers overtreffen, naar het schijnt, een half milliard. Om hieraan te voldoen is een consortium gesticht, dat een reusachtig aarborgfonds heeft daargesteld. De Bank van Engeland heeft om aan geld te geraken, 75 millioen geleend aan de Bank van Frankrijk, voor drie maan den en aan 3 0/0 intrest. Het is ongelooflijk wat weerslag de slechte finantieele tijdingen van Londen op de verschillige europeesche geld markten hebben gehad. Bijna alle weer den waren overal in daling. Het is in den nacht van vrijdag tot za terdag dat, in eene samenkomst tus schen lord Salisbury en M. Goschen, kanselier der schatkist, de engelsche re geering besloten heeft hulp te verleenen aan Baring brothers. liet gerucht loopt dat de bank van En geland zal gemachtigd worden 10 milli oen pond st. uit le geven in banknoten aan 1 p. st. gelibbeleerd. In de kanselarij wordt eene hervor ming der Bank Act onderzocht. Bescherming der kikvorschen. De Moniteur van 17 Nov. bevat het vol gende koninklijk besluit, in vervanging van dat van 28 Januari, laastleden Art. I. Het artikel 4 van voormeld ko ninklijk besluit is door de volgende schik kingen vervangen Het is in gansch het land, van den 1 Februari tot den 30 April, verboden kik vorschen te vangen of te vernielen. Daarenboven is het in de provinciën Luik, Limburg en Luxemburg, gedurende de maanden October, November, Decem ber en Januari verboden kikvorschen te vangen of te vernielen. Het vervoeren, te koop stellen, verkoo- pen en koopen van kikvorschen, in hun geheel of bij deelen is verboden geduren de het tijdstip in 1 van dit artikel be paald. Art. 2 Onze minister van landbouw, nijverheid en openbare werken is gelast met de uilvoering van dit besluit. Volkekamer. Na eene vraag om inlichtingen door M. d'Andrimont over de schade aan den landbonw ver oorzaakt door den zwavelhoudenden rook van het fabriek van Bleyenberg, ging de Volkskamer over tot het onder zoek van 't wetsontwerp op de vervoer contracten. In den loop der zitting legde M. Buis een verzoekschrift neer, uitgaande van een aantal leden van werkliedenver eenigingen die de herziening der Grond wet vragen. De heer voorzitter deed be merken dat die handelwijze van M. Buis tegenstrijdig was met hel reglement. Gemeenteklezingen. De Bestendige Deputatie onzer Provincie komt uitspraak te doen over de reklama- tien ingediend tegen de geldigheid der kiezingen in zekere steden eu gemeenten. De Deputatie heeft de kiezingen goed gekeurd der gemeenten Aalst, Bavegem, Nederbrakel, Ophasselt, Viane.Velsicque- Ruddershoven, Waarbeke en Wichelen. Men weet dat de liberalen van Aalst hadden protest aangeteekend tegen den vorm van den stembrief, 't gene eene op rechte dwaasheid is. Verder is een enkwest bevolen aan gaande kieswerkzaamheden, enz., van Gentbrugge, Saffelaere en Sarlardinge. Te Ronsse zijn 6 katholieken gekozen erklaard en moet er eene balloteering plaats hebben tusschen een katholiek en een liberaal. 24 stembrieven zijn door de Deputatie moeten vernietigd wor den. Te Deinze, waar alle de liberalen zich als gekozen waren uitgeroepen, zijn, volgens beslissing der Deputatie, 2 ka tholieken gekozen en moet er eeneballo teering plaatshebben tusschen 4 katho lieken en 4 liberalen. KIESKRONIJK. De Conservatieve Vereeniging en de groep der independenten, hebben M.Theo- dor als kandidaat voor de Kamerkiezing van 24 november aangeduid. De strijd zal voornamelijk gevoerd worden op de voorgaanden van den libe ralen kandidaat M. Graux. Inderdaad, de herrinnering aan de drukkende lasten uit zijn ministerschap zullen hem zwaar op de maag wegen, Handels-, Nijverheids- en Beurs berichten. lie krach Baring brothers. In ons Fondsenbulletijn, zegt Het Handelsblad, wordt de aandacht geroepen op een fi nantieel onweêr dat boven Londen heeft gewoed en waarbij verschillige firmas nog al fel geleden hebben. Eene dezer is de lezer zal het bijna niet gelooven, de rotsvaste, schijnbaar boven alles sterke firma Baring brothers, hel wereldbekende bankiershuis. Het riet heeft gebogen, doch de eik is gebroken. Er liepen reeds sedert eenige dagen geruchten over den val van het huis Ba ring brothers. Maar wij onthielden ons daarover te spreken, omdat wij wisten dat tal van financieele gestichten de Bank van Engeland aan het hoofd al les in werk stelde om een ongeluk te voorkomen. Thans is echter het geheim openbaar. Baring brothers was vooral betrokken in de Argentijnsche Cedulas, in de wa terleidingsonderneming Water Works) van Buenos-Ayres, in de leeningen van Paraguay en Uruguay en in de ameri- kaansche spoorwegen. Onder dpn ronkenden titel D© ontwaking (lei* Vlamingen deelt de radikalc Béforme van zondag meê dat Aalst hare vooruitstrevende ofte pro- gressistische politieke maatschappij gaat bezitten. De progressisten, schrijft de Béforme, vergaderden zaterdag op uit- noodiging van 't voorloopig komiieit samengesteld uit MM. Reimond Lie Schaepdryver, Nestor Schal tin, Emiel Meert, Hector Leclercq en Clemens Ver- ley sen.... Wat schoone vijfde van schoppen, hola kadéee wacht een beetje of ze doen u ook een proces aan.... Nu, laat ons eens zien wat de Ré- forme nog verder schrijft Hel geldt, zegt onder andere de uitnoodigingsbrief, te zorgen dat de libe ralen van Aalst onbeschroomd de groote beweging bijtreden die het belgi&che libera- lismus moet hervormen en lot den zege praal leiden. Juist alsof men dien zegepraal maar met de handen te grijpen had, maar. Bravo roept de Béforme. Wij weten dat talrijke steden van van Vlaanderen eveneens hare progres sistische inrichting bereiden. Arme Grondwet ge gaat dus in Vlaan deren van alle zijden te gelijk aangeval len worden... Maar wat is 't als er zich overr.l geene andere kleppers meê bemoeien dan hier te Aalst, zal er voor haar weinig te vreezen vallen. Wij gelooven zelfs datzulkeTisten over al in Vlaanderen beter zouden gelukken, moesten zij naamlooze maatschappijen slichten tot fabricatie van suikerspekken, babbelaars en smoutebollen Ze zou den meer in hun element blijven! Maar hoe slaat het nu met de liberale zaken hier te Aalstis de liberale Asso ciatie nu ontbonden De stichting van die progressitische of radikale maatschappij, zou ons doen ge looven dat de liberale Associatie ontbon den is. Nu van den anderen kant, verze kert men ons dat zij nog niet naar 't pierenland is vertrokken, maar dat zij eenen doodslaap ligt verzonken en lange jaren nimmer ontwaken zal. T Is waarlijk spijtig Allerhande nieuws. Overlijden. De kerkwachter of zwitser onzer St. Mariinuskerk Dijnsdag nacht godvruchiiglijk overleden, in den ouderdom van 72 jaren. R I. P. Muziekhandel. Huis Gevaert, opvolger vrouwe G. Beyer, 30. Brabantdam, Gent. Komt te verschijnen Eerste Vlaamsch Kerstlied van J. G. Vedel, solo en koor voor 2 of 3 stemmen Coupé. Nouveau Noël latin, solo avec chceur. Prijs, ieder fr. 1,75 franco het and door tegen postmandaat. Werken op de Herts hage. In den loop dezer week zijn er 18 loten bouwgrond door de Stad voordeelig verkocht geworden, te weten: 16 aan dame We Hyacinthe Leclercq en twee aan den heer Livinus Moortgat. Verder zijn er nog verschillige aanvragen voor aankoop van bouwgronden aldaar gedaan geworden. De oppervlakte van deze 18 loten, beloopt tot 32 aren 40 centiaren, dus blijft er nog beschikbaar 2 hectaren 39 aren 60 centiaren. De ge heele oppervlakte der te verkoopei bouwgronden was 2 hectaren 72 aren jelijk de heer schepen Leo Gheeraerdls iet verklaarde in zijne redevoering ge houden op de algemeene vergadering der katholieke kiezers in den Kring De Vriendschap. Deze uitslag bewijst hoe zeer de be knibbelingen der liberalen en andere zaagstoelen ongegrond zijn. De werken op den Dam werden destijds ook beknib beld en nu is men het algemeen eens om ze te roemen als een der schoonste wer ken die hier konden tot stand gebracht worden. Zoo zal het ook gebeuren met de wer ken der Hertshage;binnen weinige jaren, wanneer de verblinden van heden de oogen zullen geopend en gezien hebben dat deze werken machtig hebben bijge dragen tot meerdere ontwikkeling en bloei onzer Vaderstad, ja, dan ook zullen op hunne beurt algemeen geroemd wor den. iValst-Mïjlbeek. Diefstal met bezwarende omstandigheden. Aan houding der daders. Verleden dijnsdag bood Joannes Van Poel, laudbouwer, wonende Ouden Uendermondschenst» en- weg, zich ten politiebureele aan om klacht te doen wegens eene diefte met gewelddaden waarvan hij het slachtoffer was geweest. Van Poel Joannes, een man van vijf en zestigjarigen ouderdom, schijnt niet wel bij den zijnen te zijn bij woont alleen en bewerkt eene kleine hofstede gestaan en gelegen op eeneri afstand van ongeveer vijftig meters van alle andere woningen Volgens hij verhaalde waren er rond één ure 's nachts drij dieven, langs een hol dat zij in het dak gemaakt hadden, in zijne woning binnen gedrongen op het gerucht was hij opgestaan doch on- raiddelijk werd hij vastgegrepen en ten gronde geworpen. Een der dieven worgde hefh bijna de keel toe en hield hem alzoo wel een half uur in bedwang liggen, terwijl eenen anderen het huis doorsnuffelde. Alsdan verlieten de die ven het huis langs een venster. Van Poel bijna dood van angst en schrik, kroop ii zijnen patienput en des morgends ont waarde hij, dat de dieven eene beurs, in houdende 425 franken, uit [een kasken gestolen hadden. Alhoewel Van Poel, op zijn minst ge nomen, half onnoozel is, scheen zijn verhaal ernstighij droeg blijkbare teekens der geweldda'den die hij onder gaan had hij had eene kwetsuur aan het hoofd, zijne oor was met bloed be smeurd en gansch zijn aangezicht met schrammen bedekt. Aangaande ae daders kou hij geen minste aanduidingen geven. Na het op nemen zijner klacht door den heer Com- merman, adjunct-commissaris, bevool deze eene algemeene klopjacht der ge kende deugnieten de vermoedens vie len bijzonderlijk op den genaamde Pe trus De Groodt bijgenaamd Péé Com mies een schelm van de ergste soort. Uil het onderzoek bleek dat hij den nacht niet in zijne woning had overge bracht en zich door een zijner makkers zijn werk had doen vervangen. I'et parket per telefoon verwitigd, kwam in den namiddag de plaats der misdaad beschouwen. In tusschen tijd was politie er in geslaagd Petrus Commies eene kroeg op de wijk Kerrebroek,aan houden, Péé Commies werd in het ■.it gevonden van eene zekere som ld, weldra deedl hij volledige beken tenissen en duidde dan den genaam- den Bernhard Petrus-Franciscus bijge naamd Péé den duilsch aan als zijnen eenigen medeplichtige. Pas, had hel parket hei bureel van politie verlaten of Péé den duilsch werd insgelijks binnengebracht. Daar dit schelmstuk strafbaar is met 20 jaren dwangarbeid werden de twee misdadigers krachtens een bevel van inhechtenisneming onmiddelijk door de gendarmerie naar het gevang van Den- dermonde overgebracht zij zullen dus voor eenige jaren in 't droog moeten zitten. Deze goede uitslag is toe te schrijven aan den ijver onzer stedelijke politie, en strekt tot eer aan de schran derheid van onzen wakkeren adjunct commissaris, den heer Commerman. Ter gelegenheid der voormelde klop jacht werd de genaamde Jan Meert, een vagebond van de ergste soort, insge lijks aangehouden en heden morgend door de rechtbank van enkele politie voor zes maanden naar Hoogstraeten gezonden, liet is op die manier alleen dat men de rust en veiligheid onzer stad kan verzekeren. Legerhervormingen. In het laatste ummer der Réforme militaire wordt een uieuwsje aangekondigd dat van zeker be lang is voor de jongelingen die in het leger zijn. en ook voor die welke lust hebben erin te treden, of door het lot gedwongen zouden zijn de krijgstuniek aan te trekken. Het geldt eene merkelijke verbetering toe te brengen in het lot der onderofficie ren. Zooals de zaken nu toegaan, verkrijgt de onderofficier, kaporaal of vrijwilliger, na vier jaren dienst, zijne eerste streep die hem dagelijks 10 centiemen extra opbrengt. Na vier andere jaren wint hij de tweede streep, die dezelfde looiisver- hooging medebrengteindelijk twee jaar later valt hem de militaire dekoratie ten deel, die ditmaal zijn loon met 20 centie men doet stijgen. Daaruit volgt dat, na 10 jaren getrouwen dienst, de soldaat boven zijne geregelde soldij, eene dage- lijksche toelage van 40 centiemen ont vangt. Er bestaat thans een ontwerp om die som tot 50 centiemen te brengen. Gevolgenlijk zal een militair 26 jaar lang indien hij op 16 arigen leeftijd in dienst trede van het maximum der schadeloosstelling voor verloopen dienst jaren kunnen genieten. Er wordt ook voorgesteld de onderof ficieren, wanneer zij in wandelkleedij zijn, den lagen officierssabel van vroeger te geven. Nieuwe reglementen van inwendinge orde zouden ingevoerd worden,waardoor de kaporalen, onderofficieren en zelfs de soldaten eene merkelijke lotsverbetering zouden genieten. Moederlijke liefde. Over eenige weken werd een klein meisje in de Beel dekensstraat, te Antwerpen, gedurende de afwezigheid barer moeder deerlijk verbrand. Het kind na zware pijnen geleden te hebben, werd gered, doch op eene der brandwonden wilde maar geen nieuw vel groeien, zoodat de afzichtelijke wond steeds open bleef, ondanks al de zorg, die men er aan besteedde. Men verwittigde de ouders dat eene heldhaftige zelfopoffering allen hel hind kon beletten in dien ellendigen toestand voort te leven. Er was gezonde, levende mensohenhuid noodig om op de wonde vastgehecht te worden. Maar, wie moest die bezorgen Na tuurlijk iemand die een deel van zijne huid wilde afstaan. En men kon dus tot niemand anders zijne toevlucht nemen dan tot de moeder en den vader, die al leen lot zulke opoffering zouden in staat zijn. Iemand anders, neen, dat zouden de ouders zelfs niet willen hebben. Er ontstond een strijd wie vn de twee zich aan de operatie zou onderwerpen en het is bijna onnoodig te zeggen dat de moeder in dezen edelmoedigen kamp zegevierde. Sidderend van aandoening kwam de vrouw in het gashuis aan. Men zoo haar een gedeelte der huid ontnemen!... Wel hadden de dokters gezegd dat het niets zou zijn!... Maar wat gaf het Als het kind maar genas Men bracht haar bevend in de kamer waar het meisje lag en men verzocht haar, na een gedeelte van bet lichaam ontbloot te hebben, te bed te gaan liggen naast het kind. De moeder gehoorzaamde en de twee geneesheeren naderden, eenbiedig groe- tend. De werktuigen zijn gereed.Het kind is Dij middel van chloroform in slaap gebracht en een der doktors licht een hoektje van het deksel op. Er werd zachtjes op de deur geklopt. Spoedig, dokter, zegt eene non, er is een man binnengekomen, wiens been door het vallen van eenen balk verplet- terd is. Een glimlach verscheen op het gelaat van den dokter.

De Denderbode | 1890 | | pagina 2