NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 23 November 1890, 10 centiemen per nummer 43ste Jaar N. 2316. ABONNEMENTPRrJS ANNONCENPRIJS J Poliliek overzicht. DE ALBIGENZER Landbouw. Inkomrechten. Een en ander. DE DENDER-BODE. Jil nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,28 voor zes maanden fr. 1,78 vo«,r drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N°31, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque saai AELST, 22 NOVEMBER 1890 Holland. Donderdag II. heeft konin gin Emma, als koningin-regentes, den vereischten eed afgelegd in handen van den Voorzitter der vereenigde Vergade ring van de beide Kamers. Fransche Kamer. De republikanen hebben al een aardige manier om de ver zoening te verslaan. Ziedaar Mgr Lavigerie, die bereid is onder een republiekeinsch dak te sla pen ziedaar de onafhankelijke rechter zijde die streven wil naar het beroemde program van Tours van Boulanger, dat iedereen bevredigen zou. Wat ant woorden de republikeinen Zij schoppen met de voeten naar die goedgezinden. Gisteren hebben zij met 260 stemmen tegen 207 aan de congreganistische on derwijzers het recht ontnomen aan ver minderden prijs op de spoorbanen te reizen alleen de oflicieele onderwijzers mogen dit recht blijven behouden. Twee maten en twee gewichlen, dat is al wat de republikeinen kennen. Alles voor de vrienden, ziedaar hunne leus. Het is stellig dat er mei zulke mannen niet te onderhandelen is en de goede ge - voelens der conservatieven louter boter aan de galg zijn. Zaak Parnell. De vergadering der nationalistische partij, welke dinsdag avond te Dublijn heeft plaats gehad, liep af zooals voorzien werd. M. John Redmond verklaarde dal het dom was te veronderstellen dat de pri vate zaken van M. Parnell in iets zijnen politieken toestand konden verzwakken. Wij allen, parlementsleden, voegde M. Redmond er bij, zijn aan M. Parnell verbonden en door de banden eener per- soonelijke vriendschap, en door politieke getrouwheid. Niets van al wat aan 't licht is gekomen voor de Divorce Court, kan die genegenheid doen verzwakken. En moest M. Parnell zelf den schijn nemen van af te treden, dan hopen wij dat het dankbare iersche volk hem dit zal belet ten. Ierland is vast besloten zijn vertrou wen te blijven schenken aan den leader, wiens behendigheid en zelfopoffering in 't verleden eene waarborg zijn dat hij onze partij naar de overwinning zal leiden. Verschillige andere parlementsleden spraken in denzelfden zin. Van zijne vrienden in Amerika, MM. Wil liam O'Brien, John Dillon, Harisson en andere heeft M. Parnell telegrammen ontvangen, waarin zij hem hunne ge trouwheid uitdrukken. Men zegt dat M. Kelly, sekrelaris van het amerikaansche komiteit ter verzame ling van hulpgelden voor het Home-rule, zou verklaard hebben, dat daar M. Par- Verhaal uit de XIIP eeuw. door H. W. FRANK. 6C vervolg. Dus, besloot Roger, hadt gij duizendmaal uwe ridderdiensten aan jonkvrouw Elvira bewe zen, nog zoude dc baron den dood van zijnen broeder, van zijnen vader en zoovelcn van zijn geslacht op uw lioofd wreken. De gebruiken, zijn godsdienst verplichten hem zulks. Ten overig vergeet niet, dat gij eigcntlijk de gevangene zijt van den meester, aan wiens wraak Simon van Roquemar u moet en zal overleveren. Amaury bleef ecnigen tijd in gedachten ver zonken. Roger hernam Is er eenige hoop voor u om gered te wor den, zoo is bet slechts indien gij hardnekkig weigert uwen naam en uw geslacht ken baar te maken. Belooft gij mij dat ge dit zult doen? Ja, antwoordde Amaury. nell wegens echtbreuk werd veroordeeld de amerikaansche geestelijken en katho lieken met hem zullen afbreken. De gemeenteraad van Edimburg zal toekomende week uitspraak doen over het vraagpunt of M. Parnell al of niet ee- re burger van de siad blijven zal. Mgr Lavigerie. De Moniteur de Home spreekt in warme bewoordingen van de taal, die kardinaal Lavigerie. te Algiers ten gunste der republiek in Frankrijk heeft doen hooren op liet feestmaal, dat hij den staf van het fransche eskader in de Middellandsche Zee, den prefekt en vele andere overheden heeft aangeboden. Zijne woorden, zegt het blad, zijn meer dan een program zij zijn eene groote gebeurtenis. Frankrijk verlangt oprecht naar vrede en eendracht. Maar niemand had den moed de verheffende woorden te spreken. Eindelijk zijn zij gehoord. De beroemde prelaat vermag niet alleen Afrika te redden, onder de inge ving en leiding van Leo XIII hij geeft tevens de vrijheid aan zijn land terug, tegelijk met den vrede en de eensgezind heid. Wij begroeten met vreugde de groote stem, die uit Afrika komt. Bet zal ook niemand verwonderen, dat in de ultra-royalisiische kringen van Frankrijk, de woorden van Mgr Lavigerie diepen indruk hebben gemaakt. Ook de politiek der onafhankelijke rechterzijde, die de republiek aanveerdt, maar een goede republiek wil maken, treedt hierdoor op den voorgrond. Ter gelegenheid van een nieuw jubi leum vau Leo XIII zal er te Rome in fe bruari 1893 een internationaal katholiek congres gehouden worden. Nu reeds wil men weten, dat alle kardinalen, tal van aartsbisschodpen en bisschoppen en de leiders der katholieke partij in alle lan den, er deel aan zullen nemen. In den pruisischen landdag. In den pruisiscben Landdag heeft de minister van financien, Miquel, de afzonderlijke belastingontwerpen toegelicht. Hij be schreef daarbij den financieeleu toestand van Duitschland als gunstig en eindigde zijne rede met te zeggen Wij drijven geen eenzijdige sociale po litiek, noch eene eenzijdige 3grarische politiek maar wij verheugen ons i:i den toenemenden welstand van de ver schillende klassen der bevolking het werk dat wij te verrichten hebben, be staat in het betrachten van gerechtig heid tegenover allen, en waar op de ge rechtigheid een beroep wordt gedaan, kent men in Pruisen geen partijen, Veel wordt er tegenwoordig geschre ven over de landbouwquestie. Het mees- tendeel der schrijvers aanzien de land bouw als gansch vervallen, op 't punt De deur werd zachtjes geopend en Raynald trad binnen. Messirc, zeide bij, de knie voor Amaury buigende, mijn meester doet u tot zich ontbieden, gelief "n\j to volgen. Een waarschuwende blik van Roger herinnerde aan Amaury zijne belofte. Alle drij traden den kerker uit en klommen den wenteltrap op. Z|j doorkruisten verscheidene gaanderijen. Eene met ijzer beslagenc deur, voor dewelke twee krijgslieden wacht hielden, sloot een dezer gan gen. Raynald stiet ze open en klom, gevolgd van Amaury en Roger, den brceden stccncn trap op. Amaury voelde zijn hart kloppen, wanneer hij den voet op den vloer van het eer ste verdiep zette. De jongeling dacht aan dc jonkvrouw van het woud. Het was eene ruime, cn vierkante zaal, waar Raynald nu binnentrad. Vier ronde zuilen uit graniet, met rijkgebladerde kapitulen, steunden hare stevige gewelven, cn drie diepe en lioogc vensters met gekleurde ruilen verspreidden er een aangenaam gedempt licht. Wapenrustingen schemerden in de halfdonkere hoeken en boven den openen haard, in wit cn rood marmer gekopt, met hot wapen van den barou. De baron stond recht achter eene zware, met zijn laatste snak te geven en onze boeren op 't punt uitgespannen te worden. Van daar al de jeremiaden en klachtgezangen waarmede de kolommen der dagbladen eiken dag zijn opgevuld vandaar het behendig zoeken naar redmiddelen om den lijdenden landbouw gezond op te richten en te been te helpen. Veel recep ten zijn voorgeschreven geweest maar niet eene heeft denbacylle van kant gemaakt, toen opeens tot 't groot genoe gen van de Belgische boeren, de «Koch» van den stervenden landbouw is opge- zen De tooverroede, die weelde en voor spoed op onzen bedrukten buiten moet doen ontslaan, is gevonden 't Is de Vereeniging in den landbouw Troost u, boerkens, als dit middel geen goede uitwerksels heeft, de geleerde schrijver zal nog vele andere recepten kunnen ge ven, want met dezen alleen en is zijn pijlkoker niet geledigd. Wat aan den landbouw ontbreekt, zegt de geleerde schrijver, is het kapi taal, Dat wil ik geerne aannemen. Moes ten de boeren gereed zijn om alles aan te koopen wat hen aangepredikt wordt, een fortunatusbeurze zou niet toereiken! Wat al drogen zouden fijne heerkens hen dan niet komen aanprijzen Maar, geleerde schrijver, hoe wilt ge dat een Vereeni ging van ijdele beurzen eene welgevulde te voorschijn brengt als ieder boer in 't bijzonder geen pijkens heeft om graan, scheikundige vetten en vee aan te koopen, hoe zal de Vereeniging het kun nen Als ik en mijnen gebuur en vijf, zes andere, nog arme duivels te gader samenspannen, zullen wij dan kapi taal in onzen zak zien regenen Als ik 0 en 0 te zamen tel bekom ik dan 2 Indien in een samenspanning 't be schikbaar kapitaal vergroot, de uitgaven der exploitatie vermeerderen in evenre digheid. Het is waar, om hem uil den slag te trekken heeft de geleerde schrij ver eene nieuwe rekenkunde uitgevon den volgens dewelke éen en éen vier uitmaken. Vele druppels maken een plas, zegt hij maar, wat doet die plas als men een gansche put opvullen moet. Welk zijn de grootste profijten die de boer uit die nieuwe graansoorten zal treken aan welken piijs gaan die wel verkocht worden Dikwijls gebeurt het dat, door het weder van 't jaargetijde op een valt, hoe zullen al de boeren die, die schoone nieuwe machienen helpen koopen heb ben ze op denzelfden tijd kunnen bezi gen. Wie heelt er het recht? Ah krakeel en tafereelMijn geleerde tegenstrever werpe mij de nieuwe bolermachienen niet op, daarvan en is hier geen spraak, maar we! van dezen, meen ik, die zaaien, kappen, afmaaien enz. De aaugeprezene Vereeniging van den geleerden schrijver, is zeer schoon op 't papier, maar zijn gedacht strookt in de wezentlijkheid tegen overgroote hinder palen. Had de geleerde schrijver ze een oogenblik overdacht, in plaats van in oude vergetene boeken voorbeelden te zoeken om zijn gezegde te slaven, hij zou nooit den steen aan anderen gewqrpen hebben en ze van schoolvosserij beschul digd. Als men een kijkje op onze boeren dorpen werpt, toont hier dan alles ver val, ellende en stervensnood aan Zijn de woningen niet duizendmaal gezonder dan voorheen de meuschen niet beter aangedaan verzorgd, niet beter ge voed Waarin bestaai dan toch. het ver val, het zoo duchtig beschreven verval van den landbouw Hoe weet gij dan niet dat de tarwe, rogge,.graan, dat alles goedkoop is nu, en over eenige jaren alles duur Is het fruit dan niet geldig? De eieren niet duur, de bofer, de beesten Ik wil gaarne aan- nemehdat over eenige jaren de boeren gerust? mochten slapen gaan, wanneer nu hufinc groote zorgen maar beginnen, maar om Gods wil zijt toch wat gematig in uwe uitdrukkingen en spreekt niet al tijd van stervensnood in zake van land bouw. En als de boeren zullen samengespan nen hebben zal de tarwe, het graan dan duur zijn zal het geld dan in de zak ken van onze boeren regenen is de vereeniging het land van Belofte? Wilt gij doktor van den stervenden landbouw zijn, geleerde schrijver, richt dan uw, met gezond boerenverstand geschrevene bemerkingen op een ander gebied en zie een der groote oorzaken der jeremiaden in den inval der immer toenemende ge dachten van luxe en hooveerdijkeer u naar het zedelijk terrein en begin uwen veldtocht... Beschuldig mij niet van achteruitdein zende gedachten, van barbaarscheid, van boerendomheid.... Kom niet met de nieuwe botermachienen af om mij te weêrleggen. Daar is eene toekomst voor onze boe ren en daarvan ben ik ook partisan eener samenspanning, maar niet in den vol strekten zin van vereeniging om schei kundige vetten aan te koopen en andere dingen, die gij aanpredikt. Indien onze boeren uw gedacht uitvoe ren moesten, zou dan het gezegde van den doorluchtigen schrijver, die gij zoo duchtig aangrijpt, niet bewaarheid wor den Zal dan onze grond, in zekeren zin, niet bestuurd worden door eenige landbouwingenieurs, en bedienden van machtige huizen Een maal samenge spannen berust de macht van den land bouwer op de algemeenheid, zijne eigene werkzaamheid is gebroken, zijn eigen wil is gestremd hij is niet meer voor- uitgszvveept door eigen belang. De ver eeniging doet alles voor hem, hij is een bijna nuttelooze toezichter geworden en op zu'ke wijze zal langzamerhand ons geliefd vaderland en bijzonder het land van Aalst in een groote latifundia herschapen zijn. God beware er ons van. NELIS. zilveren voorwerpen overladen tafel, en kwam den binnentredenden te gemoct. Voor Amaury bleef hij staan. Zijn doordringende blik rustte strak op den jongeling dit zwijgend onderzoek duurde eenige oogenblikken. Amaury's fierheid was gekrenkt door deze opmerkzaamheid, en hij ging ongeduldig spreken, toen zijne oogen op Elvira vielen, welke van haren zetel opge staan was, en hem minzaam bezag. Beschaamd hoog Amaury het hoofd. Dc blik van den baron verzachtte allengs- kens, en hij greep de hand van den jongeling welke hij krampachtig drukte. Weet gij wel. riep hij met eene schielijke drift uit, welke Amaury verbaasde, weet gij wel dat gij mij meer dan het leven geschonken hebt Mijne dochter, mijn eenig kind hebt gij gered, gered ja, en vau welk een lot! O Elvira, El vira, hoe heb ik u blootgesteld. Mijn jonge- ling, gij zult beloond worden. Zeg mij wie gij zijt. Messire, antwoordde Amaury, welke die barsting van vaderlijke liefde bij den wilden krijgsman eenen oogenblik verstomd had, zoolang ik gevangen ben, kau cn mag ik u mijn geslacht niet noemen. Gevangen, ja, gij zijl een gevangen, en Ik bedank hertelijk de geleerde schrij ver van het artikel Vereeniging in den Landbouw mij in onbebloemde woorden zijn gedacht te hebben uitgedrukt over mijnen pennetwist met eenen achtbaren tegenstrever over de inkomrechten op het graan alsook over een mijner beweegre dens of liever voorbeeld die ik tot staving mijner thesis uit de romeinsche geschie denis inriep... Om de zaak klaar te maken moet ik slechts geloof ik, uitleggen wat ik door de zinsnedeode toestand is bij ons gansch verschillig heb willen zeggen. Dit woord was voor mij eene samen vatting van verscheidene denkbeelden het begrijpt de oorzaken, de gevolgen, de bijzondere gedaante waarin de landbouw crisis in Rome voorkwam. De kleine landbouwer zou even als de rijke zijne bebouwing vervormd hebben maar deze heeft het hem door zijne macht belet. Wat tegertwoordigin Ierland gebeu- re kan van die geweldenarijen een ge dacht geven. Ware het inkomen van vreemd graan de oorzaak geweest van 't wegsterven der kleine landbouwers, deze verdwijning zou geen eeuw geduurd heb ben en zou ook vóór den invoer van si- cilische granen niet zijn begonnen wat nochtans de geschiedenis klaar bewijst. Bij ons en bestaat die oorzaak niet en ook wij zien ons kloek boerenras in getal aangroeien. Daar ligt het verschil der oorzaken en gevolgen en in dien zin is de toestand gansch verschillig. Nu waarom en hebben de rijke grond bezitters geene inkomrechten gevraagd Hadden zij geene kuituur te beschermen Vonden zij in hun belang in het graan voor eenen spotprijs te zien verkoopen Zij vonden het beter hunne bebouwin gen te vervormen, iets wat op onzen bui ten van 't land van Aalst is gebeurd. Ita lië bracht geen graan genoeg op om zijne bewoners te redden, juist lijk bij ons. Onder dit opzicht was de toestand dezelf de en daar ligt de draagwijdte van mijne bewijsvoering. Had ik dus ongelijk De romeinsche geschiedenis raadplegen noemt gij, geleerde schrijver, hoogdra vende schoolvosserij, de historie der middeleeuwen, der gilden der gemeenten inroepen is, bij u, gewoon boerenver stand zonder bevoegdgeid gebruiken Waar de eigen lielde zich toch gaat nestelen F. R. eilaas niet de mijne; ik kan u niet vrijlaten. Maar geef mij uw ridderlijk woord, dal gij dit kasteel niet zult vorlaten zonder mijne toestem ming, en gij zult u tusschen deszelfs muren vrij monen liewegcn en aanzien worden ais mijn zoon. Amaury weifelde, maar een oogslag op El vira deed zijn bedenken verdwijnen. Messire. antwoordde bij met vaste stem, ik verpand u mijn woord, bet slot van Roque mar niet te ontvluchten, zoolang ik aan uwe hoede toevertrouwd ben, cn mijn lot niet beslist is. Voor mijnen dienaar Roger vraag ik dezelfde eervolle behandeling ais voor mij. Het gelaat ran den baron helderde op. Elvira, riep hij tot zijne dochter, komen dank uwen redder. Op bet woord van haren vader kwam de jonkvrouw met blozend gelaat, tot Amaury, cn reikte hem hare hand. De jongeling, wiens beurt het nu was om rood te worden, drukte er eenen eerbiedigcu kus op, en stamelde eenige woorden van dankzegging, maar zoo liuksch, dat de baron lachend riep. Kinderen, 't is wel, en gij, Elvira, neem uwe plichten van huisvrouw waar, want in 't kamp zal onze vriend magereu kast ontvangen Jacht. De heer minister van land bouw heeft den volgenden omzendbrief aan de heeren gouverneurs gestuurd Mijnheer de gouverneur, De schikkingen van het ministeriëel besluit van 13 Augustus laatsteden, als ook deze van artikel 10 dt r wet op de jacht van «8 februari 1882 en van het reglement van 14 Augustus 1889 betrek- hebben. Eenige oogenblikken later zaten onze vrienden voor eene wclgediendc tafel. Het maal aam eenen vroolijkcn draai. Dc baron vulde onophoudelijk de zilveren kanappen met het pcrclende nat der wijnbergen van Frontignan, en Amaury, nevens Elvira gezeten, had geene oogen dan voor het meisje, welk zoo zedig in hare schitterende schoon heid nevens hem zat. Eensklaps trad een krijgsknecht, binnen. Ay- inard, de diaak, zeide hij tol den baron, verlangt u te spreken. lljj kome binnen. De aangekomeneu verscheen welhaast. Eene schaduw van misnoegdheid verdonkerde zijn ge laat wanneer hij Amaury cn Roger aan tafel be merkte. Dc barou kwam hem te gemoct. Een zeldzaam gerucht, Messire, zeide de di aak met loegenepen lippen, is tot mijne ooren gekomen, en ik zie nu met mijne oogen dat de on gelooflijke mare.... Eerweerdigheid, de jongeling welke gij ginder ziet, heeft mijne dochter cn verscheidene barer broeders uit de han den van dc soldaten des graveu van Leicester ge- trekken. Messire, in hoeveel die omstandigheid de kelijk de inseklenvretende vogels, ver bieden te koop te stellen, te verkoopen, te koopen of rond te venten 1. Na den 3 December aanstaande, de grijze patrijzen en alle soorten van wilde vogels, uitgezonderd de fezanten, kwak kels, hazelhoenders, rielhoenders of kwakkelkoningen, korhanen, de water vogels alsook deze die vermeld zijn in 1 van ariikel 9 van het reglement van 14 Augustus 1889, betrekkelijk de inseklen vretende vogels 2. Naden 3 Januari 1891, de hazen, fezanten, kwakkels, hazelhoenders, riet hoenders of kwakkelkoningen en korha nen 3. Na den 3 Februari daaropvolgende, de reebokken, herten en damherten 4. Na den 18 April 1891, de watervo gels, zooals wilde eendvogels, kieviten, watersneppen, lappers, pluviers, enz. Het vervoeren van en het handeldrij ven in zekere soorten van wild die in het land niet voortgebracht worden en die de kooplieden uit den vreemde doen ko men, zijn ten allen tijde toegelaten on der dit wild moeten onder ander gere kend worden het rendier, de witte haas van Rusland, de boschsnep, het sneeuw hoen of witte patrijs, het groote korhoen, het Schotsche boschlioen, de roode pa trijs, de patrijs van Virginie, de Ameri kaansche collin, alsook dé uitheemsche vogels voor kooien en verzamelingen, zooals de fezant Lady Amherst, de ver gulde en verzilverde fezant en al de ande re vogels die, in Belgie, niet in wilden toestand leven. Ik neem deze gelegenheid waar om U herhaaldelijk te doen opmerken dat, lui- dens het ministeriëel besluit van 18 Au gustus laatstleden, men alleenlijk tot den 31 December de loopende honden voor de jacht met het geweer mag gebruiken na dien datum is het gebruik dezer hon den slechts nog toegelaten voor de jacht met windhonden in troepen, en zonder vuurwapens. Ik verzoek U, mijnheer de gouverneur, de voorgaande schikkingen aan de inwo ners uwer provincie te willen herinneren en dplaatselijke overheden, de bevel hebbers de gendarmerie uwer provincie, alsook de andere agenten gelast met het beslatigen der inbreuken aan de wet op de jacht, uitte nootligen deze schikkin gen streng te doen uitvoeren. De Minister van Landbouw. L. De Bruin. Een verdienstelijke stap. Het Bel gisch gouvernement is voornemens eene kommissie, uit doktors en geleerden samengesteld, naar Berlijn te zeoden, om er de wonderbare ontdekking van doktor Koch, den vermoedelijk welgelukten be- kamper der teeringziekte, te bestude ren. Zulk eene kommissie zal wellicht geene tegenkanting ontmoeten, om het edel doel dat zij voor algemeen nut be oogt. strengheid minderen zal van dc straf, welke die lasteraars van omen meester verdiend hebben zal later onderzocht gorden. Voor het oogen blik.... Wat vraagt gij, zegde de baron, op wiens voorhoofd dc aderen toornig zweiden. Dat de gevangenen als gevangenen behan deld worden. En zoo ik aan die vraag niet vol doe 1 Zoo eisch ik liet. De gevangenen zijn de mijne niet de uwe. Aan mij, over hun lotte beslissen. Welk zal dit lot zijn Dc kerker, waaruit uwe onbillijke toegevend heid zc getrokken heeft. Ik geloof, antwoordde de baron koudweg, dat gij uwe gevangenen aan den meester overgeleverd hebt, niet waar De meester geeft ze mij ter be waking, aan hem alleenzal ik rekensehap geven niet aan n. De diaak richtte zijne vurige blikken naar den spreker. Zijne oogen flikkerden, maar hij uitte geen woord meer. Na eene stomme buiging gemaakt te hebben verliet hij het vertrek. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1