kaatsspel ïloutmarkt Aan de dooven. Allerhande nieuws. Landbouwfonds. Stanley's Heizen. Het geneesmiddel van dokt/joh Koch.-~ Met verwondering zien wij dagelijks in de dagbladen melden dat een groot getal teringlijders in de onmogelijkheid zijn zich den nieuw-uitgevonden redmiddel van doktor Koch aan te schaffen. Welnu volgens dé (Inzette Nationale is de reden daarvan dat doktor Koch nog geenen gcnoegzamen voorraad van lymphe heeft gevonden uit hoofde van de moeielijk- heden mat welke men te kampen heeft om een groot getal Kobayes machtig te worden, dieren waaruit de vermaarde geneeskundige de grondstoffen van zijnen redmiddel trekt. Welnu, Kobayes dat is eene soort van zoogdieren, van het ge slacht dergenen aan welke hel volk hier den naam van Oost-Indische ratten geeft. Herbergen. De wet van Oogst 1889, die de nieuwe herbergen met een zwaar patentrecht belast, naar evenredigheid der bevolking, begint haar uitwerksel te doen gevoelen. Ja, de libeialen waren wel voor die wet, twee ol drij uitgezonderd maar zij zegdeu dal er weinig of niets zou van komen dat de wet haar doel zou mis sen. En toch, de cijfers zeggen het anders. In 1889 waren in Belgie 185,036 hui zen waar sterken drank verkocht werd, 't zij éene slijterij van sterken drank op 35 inwoners. Nu zijn er nog 171,420 slijterijen van sterken drank, 'tzij 13,016 min als ver leden jaar, en éene op 36 inwoners. Die vermindering is eene schoone zaak, en de slijterijen van sterken drank mogen nog merkelijk afvallen. Iedereen moet bekennen dat er te veel herbergen zijn. Zij kunnen niet al een eerlijk bestaan vinden, en daarom zijn er vele, alzoo van die kaberdoeskes, waar men aan de centen van den werkman en den sul tracht meester te geraken door alle middels. Indien het getal herbergen vermindert, zal het bestaan beter en het bedrijf defti ger worden, en dat ware alleszins eene weldaad. Het is de oude, deftige herberg niet waartegen moet te velde getrokken wor den. Daar integendeel neemt men een eerlijk en noodig verzet. Ook, deze ont snapt aan de nieuwe patent. Maar de plaag is, meest altijd, die kleine herberg, dat kruipintje. Daar is 't dat er veel menschen hunne centen laten, hunne eer en hunne gezondheid, terwijl de baas met hunne kluiten op zijne slufferkens luiaar- deert en renteniert. 17 Milliobn overschot De reke ningen der staatsbegrooling van 1887 zijn thans definitief gesloten en goedge keurd door de rekenkamer. Die rekenin gen sluiten mei een overschot van 17 miliioen 120 duizend 491 frank 90 centie men. Een batig slot van 17 miliioen En zeggen dat de kiezers in de maand Juni laatstleden geweigerd hebben een minis terie omver te werpen, dal zijne rekenin gen met overschot sluit, in plaats van overgroot te kort, gelijk ten tijde van Prère-Bara-Graux en Van Humbeeck. Toen waren het schoolenkwesten, schoolpaleizen, geldverspilling van allen aard dat was liberaal Maar een over schot op het einde van het jaar dat is te gemeen, te katholiek: daar houdende liberalen niet van. De rentenierende onderwijzers. De Etoile Beige kondigt aan, dat het gou vernement zal voorstellen al de wacht gelden der onderwijzers af te schaffen, te beginnen van 1 Januari 1891. 't Is, zegt ze, de onvermijdelijke voorwaarde door M. Melot voor 't aannemen der por tefeuille. 't Spreekt van zelf, dat de nieuwe mi nister van 't openbaar onderwijs zijne inzichten niet heeft toevertrouwd aan de oude helleveeg, en dat deze haar nieuws- ken op goed geluk af de wereld inzendt. Maar indien het nauwkeurig is. zullen de Etoile Beige en eenïge bladen van de zelfde partij alleen zijn, om huichelach tig den schijn te nemen het te betreu ren. Den 1 Januari 1890 veroorzaakten de onderwijzers op wachtgeld nog een jaar- lijksche uiigave aan den slaat van 8 hon derd duizend frank, 'tls nochtans al zes jaar dat die renteniers aangezet worden, om zich eene positie te verschaffen, 'i Is niet aannemelijk dal, na een zoo lang tijdverloop velen van hen zich werkelijk nergens hebben kunnen plaatsen. De waarheid is dat ze niet zoeken, omdat ze geen belang hebben in iets te zoeken. Bij de afschaffing der stedelijke accijn- sen, over ongeveer dertig jaar, werden ook een aantal ondienstige bedienden op straat gezet Het gouvernement van dien lijd en de gemeentebesturen, bijna allen geus, bepaalden zich, hunne jaarwedde gedurende ten hoogste twee jaar, te behouden. Gouvernement en be sturen meenden met rede, dat die tijds bepaling voldoende was om eene plaats te vinden van gelijke waarde als die welke zij verloren hadden. Niemand, volstrekt niemand, betuigde, bij deze gelegenheid eenige verontwaardiging. De Staat badde zich, in 1884, niet milddadiger moeten getoond hebben je gens de onderwijzers en waarom, vraagt de Patriote, zou hij verplicht zijn, na zes jaren, hun uitzonderlijke gunsten te blijven bewijzen 1 Zou het zijn omdat de meeste hunner, van hunne komst op de Normaalschool al, beurzen van den Staal hebben genoten Zou hel ook zijn, omdat vele dezer afgeschalten geene leerlingen hadden en, wezentlijk maar overtollige onderwijzers waren Algemeene werkstaking. De socia listische en radikale volksmenners zijn bezig met een groot nadeel te doen aan de Belgische kolennijverheid en aan de mijnwerkers, door voortdurend de alge meene werkstaking aan te preeken, uit redens van persoonlijke heersch/ucht, welke niets gemeen hebben met hei be lang der mijnwerkers. Zij hebben inder daad zoolang en zoo hard geschreeuwd, dal al de nijveraars, bedreigd te moeten staken bij gebrek aan brandstof, voor gewoonte nebben genomen een deel van hunne kolen uit den vreemde te doen komen, om daar desnoods als kalan ten behandeld te worden en in hunne werkhuizen aanzienlijke stapels kolen hebben gelegd. Moest de algemeene werkstaking in Belgie nilbersten, deze stapels zouden aan de metaaluijver'aars toelaten er zich niet mede te bekommeren, zelfs in het weinig waarschijnlijk geval dat de werkstaking zich tot de Eugelsche en Duitsche hoolmijnen zou uitbreiden. In dit geval zou zij, overigens, niet lang kunnun duren, aangezien de mijnwer kers nergens zouden geholpen worden door hunne broeders uil den vreemde welke zelve hulp zouden noodig heb ben. In afwachting schaden de socialisti sche woelingen te gelijk aan de nijver heid en aan den werkman, daar zij aan den nalionulen arbeid een aanzienlijk cijfer van bestellingen ontnemen, waar van de drie vierden der opbrengst zou den overgegaan zijn in de beurs der Bel gische werklieden. Spoorwegverkeer. Onze spoorwe gen hebben gedurende de maand augus- li opgebracht frs. 12,492,455,48 of 305,181,49 meer dan dezelfde maand in het verleden jaar. De opbrengst van het vervoer van zware koopwaren is verminderd van frs. 6,259,325,54 op 6,024,302.93. De opbrengst van het postverkeer is geweest 1,286,720 fr. ol bijna 23,000 fr. meer en het telegraaf en telefoonnet 366,298 ol 37,000 fr- meer. Het reizigersvervoer op de postbooten klom van 69,000 op 117,000 fr. Het aantal steenkolenwagons vermin dert nog gedurig. Ziehier volgens de laatste statistiek, Het Bureel en de boek- en steendrukkerij van Den DENDERBODE zijn thans gevestigd, in de Korte Zoutstraat, 31, oud-huis Vaïi de Rutte-De Smedt, [de van ouds gekenden tabakswin kel,) alwaar alle brieven, aankon- gingen,bekendmakingen en gelden vrachtvrij moeten besteld worden. Wij berichten onze geëerde le zers dat men zich ten bureele van Den Denderbode gelast met al de werken, geene uitgezonderd, die den boek- en steendrukkersstiel betreften. Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. Wij bevelen ons aan de goede gunst van eenieder. Alwie zich voor een geheel jaar abonneert op Den Denderbode, zal hem te rekenen van 1 December tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan zich abonneeren op het Postkantoor door 't welk men be diend wordt, ook met ons blad aan den postbode te vragen, ins gelijks met persoonlijk naar ons bureel te komen of met ons een woord te schrijven. ZONDAG 23 NOVEMBER Groote beslissing. Om 1 ure namiddag G. V. Steen, (Audegem) tegen V. L). Heyden, Holstade het getal slachtoffers dat de teering te 820° kilogr. iti mnnl't Vtnnfi V i ti T.ï t at'Lrit Een pf- mn, door een eenvoudig middel van 23 jaren dooiheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan alwie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedforl Square, Londen. NV. C. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 1020 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer Brussel in een jaar gemaakt heeftKin- j deren beneden de 6 maanden, 1 bene den liet jaar, 4 beneden de 5 jaar, 20 aankomlingen beneden de 15 jaar, 13; beneden de 20 jaar, 56 mannen en vrou wen beneden de 50 jaar, 140 beneden de 40 jaar, 184 beneden do 50 jaar, 150 beneden de 60 jaar, 75 beneden de 70 jaar 26 beneden de 80 jaar, 3 beneden do 90 jaar, 2. Onder de slachtoffers tellen de rijken 7 dooden, de begoede klas 103 en de armen 544. Wijziging aan het landbouwfonds. Artikel 5 van het koninklijk besluit wordt door de volgende schikkingen vervan gen Het bedrag der schadevergoeding is vastgesteld als volgt Een derde van de weerde de runde ren. schapen, geiten, zwijnen en peer- den en andere eenhoevige dieren, die voor den landbouw gebruikt worden Te verkrijgen ten bureele van Den Den- derbode. Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst Exaam van kiesbekwaam beid. Vraagboek opgesteld door hel Ministerie van Openhaar Onderwijs, bij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden 1 en oplossingen. Vlaamsche of fransche tekst prijs Ir. 1,00 Muziekhandel. Huis j Gevaert, opvolger vrouwe G. Beyer, 50 Brabantdam, Gent. Komt te verschijnen Eerste j Vlaamsch Kerstlied van J Vedel, solo en koor voor2 of 3 stemmen Coupé. Nouveau Noël latin, solo avec chceur. Prijs, ieder fr. 1,75 franco het land door legen postmandaat. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, N. 31. Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. JL-. "V- van hot H. Hert voor 't jaar 1891 Prijs fr. 0,30. Wij vernemen dat de heer Leo Walpot, leeraar aan onze Stedelijke Mu ziekschool en Muziekmeester der fan- Een vijfde van de weerde der peerden j jaar van het 3* regiment lansiers, en andere eenhoevige dieren, die voor j (joor i jj. den Keizer van Duitschland al ander gebruik gebezigd worden Evenwel uiag de schadevergoeding in geen geval de volgende sommen over treffen 200 frank voor een rund 150 frank voor een peerd dat uitsluite- lijk voor den landbouw diende 100 frank voor een peerd van allen anderen dienst, voor een muildier of muilezel. 50 frank voor eeuen ezel 10 frank vooe een schaap of een zwijn Het gemiddelde cijfer der door de deskundigen en door de rijks- veearts gedaan, dient tot basis der prijs bepaling van de afgemaakte dieren. Evenwel, indien de schatting te hoog schijnt, dan kan het bedrag der schade vergoeding, desgevallend^ door den mi- nisier van landbouw, nijverheid en openbare werken verminderd worden, na nieuwe bevraging, en in evenredig heid van de wezenlijke weerde der die ren. eene geit schatting, met het militaire eereteeken van ver dienste komt vereerd te worden, Bij het bezoek van den Duitsclien keizer te Oostende had de heer Walpot eene marsch met trompet geschal gecompon- neerd en hem opgedragen. Proficiat RECHTERLIJKE KRONIJK. De verkoop van siadsloten op ter mijn, waardoor reeds zooveel eenvou dige lieden bij den neus werden ge leid werd onlangs door bet beroeps hof van Brussel en liet verbrekingshof als woeker veroordeeld. Tengevolge van dit vonnis beeft het Brusselsch parket talrijke personen vervolgd welke zich met dezellden handel bezighielden. Zij werdea voorde korrektionneele rechtbank verzonden en deze heeft ze vrijgesproken. Volkskamer. De Vergade- ring heeft de bespreking der artikelen van de veivoercontrakten voortgezet. Onze Stedelijke Raad vergaderde donderdag II. om 111/2 ure voorm. De heer Félix. De Hert. gekozen om het mandaat te voltrekken van den heer F. De Wolf, overleden legde in handen des heeren Burgemees ters den grondweitelijken eed af en werd onmiddelijk in bediening gesteld De Raad hield zich verder onledq met de rechten van het slachthuis, de begrooting van 1891 en de reke ning van 1889 onzer leekenschool Aalst, Diefstal met braak. In den nacht van donderdag tot vrijdag II. werd,in de volgende omstandigheden, eenen diefstal met braak gepleegd ter woning van den heer Frans Beeckman likeurstoker, hoek der Denderstraat, al hier.De dieven sloegen eeri vensterglas ir ter hoogte van 't slot der voordeur,namen de sleutel dicer up zat eri zoo geraakten zij op hunne duizend gemakken binnen. De tooglade braken zij met geweld open er stolen den inhoud ongeveer 25 franken ln denzelfden nacht poogden, naar alle waarschijnlijkheid dezelfde dieven binnen te dringen bij M. Camiel Podevyn Nieuwslraat. De vrouw Podevyn ont waakte door een gerucht aan de deur stond op. De dieven zijn hierdoor op vlucht gedreven geworden. Niets is ge stolen. Des morgends stond de deur nog open. Onze Politie schijnt op 't spoor der daders te wezen. Men heeft redenen om tegelooven dat Caspard Vandcrzande, wiens ont snapping uit Noumea onlangs verhaald werd, reeds in ons land is weerge keerd, en er zijn oud lekker stieltje hernomen heeft. Eenige dagen geleden werd, in eene gemeente bij Antwerpen, een landloo- per aangehouden tusschen wiens papie ren men eenen brief vond door Van derzande geschreven en gericht aan zeke ren Ferdinand. In dien brief legdde de Faquin uit hoe men een kasteel, in den omtrek van Virton. het best zou kunnen plunderen. De landlooper beweert dien brief in eene gemeente van Henegouw, waar hij iu den Amigo zat, ontvangen te hebben van eenen medegevangene, die hem verzocht den brief met eenige andere papieren tot 's avonds te be- aren. Hij heeft dien kerel niet meer eêrgezien. Volgens de beschrijving, welke hij er van gt-eft. zou het een dief zijn, dezer dagen door de politie van Brussel aangehouden. Een naarstig onderzoek is daarover ingesteld. Studeereude Jeugd. Na de heldendaden der Brusselsehe studenten gemeld te hebben, mogen wij die van de Luiksche hoogeschool ook wel eenige oogenblikken de eer aandoen, ons met hen bezig te houden. Ziehier wat de Gazette de Liége van hen verhaalt Verledene week, donderdag, bij het einde van eene vergadering door dc stu denten gehouden, begaf eene bende, sa mengesteld uit een paar honderd man. zich 'naar eenen schouwburg er: vroeg om kosteloos binne:.gelaten te worden. Dit werd natuurlijk geweigerd. Toen braken die jonge heeren de deur opeii en de achterste rijen drongen de voorsten naar binnen. De politieageuten en de schouwburg bedienden weerstonden hen zoo goed zij konden. Een groep studenten verliet de bende, maar kwam na eenige oogenblikken te ug met eenen voorraad eieren, welke zij naar de politieagenten wierpen en deze waren verplicht den sabel te trek ken. Zij beantwoordden de bedreigingen der agenten met hunne stokken en klup pels. Gij vergeet den circulair van den burgemeester, riepen zij. Wacht maar, wij zullen d'Andrimont gaan spreken en hij zal uwe affaire wel arrangeeren A bas la police. Toen er eindelijk versterking kwam, werd de groote corridor ontruimd en de studenten vertrokken, na de spiegels en de glazen der gazbekken in stukken te hebben geslagen. Waarlijk, men heeft in onze liberale hoogescholen reden om zich over de jeu- nesse universitaire le beroemen. Brand in de militaire schoot. Een hevige brand heeft Donderdag ge woed in de oudt abdij van Terkame- ren. waar, zooals men weet de militaire school, de oefenschool, krijgsschool ge vestigd is. Toen ten half 10 het licht uitgeblazen was. en de leerlingen reeds in diepen slaap waren, werden zij eensklaps ge wekt door het geroep Brand Van uit de slaapzalen ontwaarde men het vuur, ontslaan in het gebouw, dat beneden voor relter en boven voor ma gazijn van levensmiddelen dient. Het alarm wordt gegeven door de sol dalen, die als koks of bedienden het gebouw bewonen. Een hunner, de op passer van majoor Ninite bemerkte den rook het eerst, eenige minuten voor 10 ure, In eenige minuten was heel he personeel te been en dit richtte de eerste reddingswerken iu doch de spuit werkte onvoldoende en het was slechts toen de pompiers van Brussel en Elsene aankwamen, dat men het vuur doelmatig kon bestrijden. De brand woedde hevig en dreigde groote uitbreiding te zullen nemen, doch men heeft het vuur gelukkig kun beperken. I'et alarm dat in eenen omzien dooi de stad verspreid was, had de uitge strekiheid der ramp erg overdreven. Donderde personen snelden naar de Louisa-laan, vooral na het einde der vertooningen in de schouwburgen, der kiesmeelings en toen men hoorde dat de troepen naar de plaats van het ongeluk snelden. Het gerucht dat er een aantal kar doezen in de school aanwezig waren vergrootte den angst in de stad. Geluk kig was het gevaar zoo groot niet. De kardoezen waren voldoende afgezon derd. De schaê wordt op 60 a 75000 fr. ge rekend. Socialistische tweeling. De soci alist Mortelmans van Antwerpen, welke bij de laatste gemeentekiezing kandidaat was voor die partij, is door zijne vrouw eenen tweeling, twee knapen geschon ken. Of den man zich gelukkig acht, kan men raden, daar hij zijne beide kinderen heeft doen op het stadhuis inschrijven ouder de namen van Socrates en Epicu- rius, twee groote wijsgeeren van liet oude Griekenland. Arme kinderen het volk die groote mannen niet kennende, zal hen voor het gemak de Sok en de Pik Mor- telmaiis noemendan eerst, zullen zij zich over de onnoozele streek van hun vader beklagen. -- Woensdag vertrok uit Antwerpen de stoomboot Dresden der Norddeutscher Lloyd naar Brazilië, met 1666 landver huizers, 1638 van medegekomen van Bremen en 28 zijn hier scheep gegaan, waar tus schen slechts twee belgen. Er bevonden zich twee doktors aan boord het jchip is ingericht om 2500 landverhui- zers in le nemen en meet 3,504 ton re gister. Alles was er zuiver en om er een ge dacht te geven dor levensmiddelen, kun nen wij verzekeren, dat er onder ander 16,000 kilos aardappelen, 22,000 kilos vleesch, 10,000 kil. beschuit, 20,000 kil. bloem, 20,000 haringen en 10,000 fles- schen wijn, enz., aan boord waren. De reis duurt ongeveer 22 dagen. Ingsgelijks vertrok de Switserlandder Red Star iine, naar Philadelphia, met 330 lanuverhuizers eu 6 passagiers van tweede klas. Een persoon van Antwerpen, die een zieke had aanbevolen bij doktor Koch heeft van het gesticht Koch te Berlijn, eeuen brief ontvangen, hem verzoekende door de dagbladen bekend te. maken, dat de inentingstot lussciitn dit en vier of vijf weken nog niet is voldoende hoeveel heid kan vervaardigd worden en het der halve onnoodigd is voor dien tijd zieken of geneesheeren naar Berlijn te zenden, om behandeld te worden of van de stol te bekomen. Kerkdiefstal. Men meldt uit Lillo. dat in den nacht van 17 op 18 dezer, dieven zijn gekome-; in de kerk dezer parochie eu er twee zilveren kroonen, van 200 fr. weerde, een zilveren stal an 25 fr., gouden oorbellen, diamanten slot, dito kruis, dito hart, zilveren ket ting, paternoster en wereldbol alsook een koperen wierrookvat stolen. Daarenboven hebben zij zeven offer blokken leeg geroofd en poogden zij in de sakrislij de brandkast uit den muur te breken. Dit is hen echter niet gelukt Zij lubben een briefke achtergelaten dragende hei adres Monsieur Denis rue Van Diepenbeek, 41, Anvers. Een vrouw in brand. Maandag namiddag rond 1 1/2 ure is een bekla genswaardig ongeluk le St-Ghislairi, in de volgende omstandigheden gebeurd De bestuurder van een fooretheater, de heer Fossé, ten einde zijn rijtuig niet te beschadigen, wierp door het venster een ketel teer, die in brand gekomen was; door een ongelukkig toeval bevond zijne vrouw zich achter het rijtuig en ontving de brandende teer op haar. ïn eenen oogwenk stond zij gansch in vlam. Ver schrikt liep zij naar eene naburige pacht hoeve, achtervolgd door haren echtge noot die haar de kleederen afrukte en zich erge brandwonden veroorzaakte. Ondanks de spoedige hulp door haren echtgenoot gebracht, is raad. Fossé ver schrikkelijk verbrand. Een geneesheer in allerhaast geroepen diende haar de eerste zorgen toe. Gansch het lichaam der ongelukkige vrouw maakt maar ééne wonde uit, behalve het aangezicht dat gespaard gebleven is. Haar toestand is zeer bedenkelijk alle hoop op genezing is echter niet verlo ren. Er komt slechts nieuws uit de provincie Luik. Men heeft in verschei dene gemeenten een groot getal stuks vee moeten afmaken, ten oorzake van eene besmettelijke longziekte. Levend verbrand. YVoensdag morgend bevond zich een meisje. Ga- lère genaamd, en wonende in de Bois- d'Avroystraat, te Luik, alleen te huis Zij naderde wat te dicht eene gloeiende kachel, waardoor hare kleederen vuur vatten. De geburen, welke hare smartkreten hoorden, snelden toe en gelukten er in de vlammen uit te dooven. Nadat een geneesheer haar zijne zorgen had toegediend, werd hel arme meisje in eenen bedenkelijken toestand naar het burgerlijk hospitaal overgebracht. Hare brandwonden zijn erg en diep. Het slachtoffer was slechts 20 jaar oud. De wanhoop der ouders is onaf- schetsbaar. Om eene flesch te snijden heeft men sleehls eenen katoenen draad met pet rooi te bevochtigen (benzine geeft denzelfden uitslag) en dien vervolgens rond de llesch stevig vast te maken.op de plaats waar men ze wil scheiden. Men houde iie llesch waterpas en sieke ver volgens den draad in brand, de flesch zachtjes rond draaiende, opdat de draad geheel opbrande. Van zoohaast de vlam is uitgedoofd breekt de flesch af en moest het missen, dan heeft meri slechts een weinig water op hel verwarmde deel te laten loopen, De uitslag zal dan onfeildaar zijn. Men verbeelde zich de verbazing van juffer F. toen zij vernam dat zij als jon gen was ingeschreven. Ziedaar dus voor het jaar 1895 eenen nieuwen gerokten loteling, ten minste indien het meisje voor dezen tijd de fout in hei boek van den burgerstand niet doet veranderen. DUITSCHLAND. Dr. Koch. In geneeskundige krin gen te Berlijn begint men zich eeniger mate te verontrusten over den al te groo- ten toeloop van teringlijders, die zich aan de geneeswijze van Dr Koch komen onderwerpen. Onder hen bevinden er zich veleu in een te ver gevorderder staal der kwaal en Dr Koch zelf beeft herhaaldelijk verklaard, dat voor dezul ken zijn middel niet afdoende is geble ken. Men vreest dus vele teleurstellin gen, die dan zouden kuunen leiden tot het discredileeren van het geneesmiddel zelf, dal bovendien ook niet in voldoende hoeveelheid voorhanden is om aan zoo veel aanvragen te voldoen. Koch verzendt voorloopig slechts en kele lleschjes aan erkende specialisten onder andere zond hij er een aan prof. Schotier te Weeneu. Vele te Berlijn aan gekomene lijders, geen plaats vindende in de gasthuizen, voor de behandeling aangewezen, noch in de hotels, zijn moe ten bij bijzondereu behandeld worden, waar hun voor de verplegingskosten reeds tot 25 mark per dag gewaagd wordt. De regeering en de stad zullen de han den ineen slaan om zoo spoedig mogelijk een afzonderlijk gasthuis voor tubercu loselijders op te richten. Dr. Koch is in het Harzgebergte, te Glauslaal, den 11 december 1843 gebo ren. Hij is dus nog maar 47 jaar oud. Uiterlijk genomen, toont zijn gezicht niets bijzonders aan. Hij heeft regelma tige trekken, een elegant gesneden baard en zijne haarlokken beslaan nog ineen eerbiedweerdig getal. De professor heeft een hoog voorhoofd, vierkante slapen en dit toont eene groote verstandelijke ontwikkeling aan maar het hoofd dat, in zijn bovengedeelte, eenige strekking heeft tot het spekula- tieve en droomerij, krijgt lager eene hoogst praclische uitdrukking. Kin eu lippen hooren veel minder aan een studiepersoon, dan aan een man van werking en wil. Als de wat korte neus geenen bril droeg, zou men niet denken dat men hier met eenen herr professor te doen had. Zijn aanvang was zeer nederig na te Göttiugen gestudeerd te hebben, werd hij dokter in eene gemeente te Hanover. Hij was stipt genomen een buitendoktor. Beeds toen hield hij zich bezig met de baccielen. Fortuinhad Dr. Koch niet zijn vader was een beamte in het mijn wezen. Eenige jaren later verliet bij Langen- hoveii, ging Rackwitz bewonen (Posen), vestigde zich later te Wollstein, met den officieelen titel van phisicus, zooals men in Duitscbland den dokter noemt, met den gezondheidsdienst belast. Door zijne schriften werd hij vroeg bekend en de oude keizer schonk hem de Orde van Verdiensten. Hij deed eene reis iu Egydte waar hij de middelen te gen de cholera had bestudeerd en ver wierf den dank van den Reichtsdag. Korten tijd nadien werd Dr. Koch hoogleeraar te Berlijn. FRANKRIJK Nog een gerokte loteling. Wij hebben onlangs gesproken van eene mis greep vanwege den burgelijken stand, waardoor op de lijsten der militieloting een jong meisje van Holque was geshre ver. Wederom heeft zich een dergelijk feit voorgedaan. Een vijftienjarig meisje, juf fer F..., geboren le Ghyvelde en die sinds eenige jareu te Duinkerke woout: begaf zich naar de spaarkas dezer stad om hare spaarpenningen te plaatsen. Na den geboorteakt te hebbeu gelezen, welke juffer F.., den kashouder aanbood, deed deze laatste het meisje opmerker dal er op het stuk Cabriel'stond in plaats van Gabrielle. Gij hebt misschien eenen tweelingbroeder vroeg de bediende. Neen, antwoordde juffer F.... De twijfel was niet langer mogelijk. De sekretaris van de meierij van Ghy velde had eene gelijksoortige lout be dreven als zijn kollega van Holque. Hij had het meisje opgeschreven, als ware zij van het maoneiijk geslacht. ontdekkingen en lotgevallen in Mid den Afrika. Volledige geïllustreerde prachtuitgave' compleet in ongeveer 50 afleveringen k 60 cert, met 442 zeer fraaie plaaten en 6 landkaarten. Uitgave van P. Maes, te Brussel. Het werk wordt op zwaar velijn papier gedrukt en is met 442 zeer fraaie hout-en- photogravuren geïllustreerd. Men verbindt zich voor het geheele werk dat in ongeveer 50 afleveringen in een jaar compleet zal zijn. Elke aflevering bevat 3 vel druks of 24 bladzijden royaal 8°. Elke a/levering kost 60 centiemen. De betaling geschiedt telkens na ont vangst van 5 afleveringen. Er zal geregeld om de 6 dagen eene aflevering verschijnen. Ten einde eene algemeene deelname mogelijk te maken, zal aan de eerste 1000 inteekenaren gratis wordeu aangeboden als premie, een fraai album, met vergulde letters versierd, bevattende Zestien prachtige in 12 kleuren gedrukte Platen en 6 Landkaarten. Wij zijn er dan ook zeker van dat de deelneming aan deze fraai prachtuitgave algemeen wezen zal en daarom is dan ook de prijs zoo buitengewoon laag gesteld. Zoodra de inteekening gesloten is, wordt de prijs minstens 15 °/0 verhoogd. De 5 eerste afleveringen zijn vei schenen en liggen ten Bureele van Den Denderbode ter inzage. Holloway's Zalf. Bij kwade zweren, scheurbuik en kliergezwellen werkt deze zalf zeer zacht, maar zeer zeker, en met eene betooverende snelheid Zij moet goed op d6 aangedane lichaamsdeelen gewreven wor den nadat deze met lauw water gebet zijn. De zuiverende en hcelende kracht van deze won derlijke Zalf is nooit door iemand, die er de proef van genomen heeft, betwist geworden. Zij bevat niet een bestanddeel, dat schadelijk

De Denderbode | 1890 | | pagina 2